تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۳۰ فروردین ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۲:۳۷
کره شمالی و ریسمان پوسیده ترامپ
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، پس از نزدیک به 70 سال تنش در شبه جزیره کره به نظر می رسد چند ماه قبل برگزاری المپیک زمستانی در کره جنوبی به جرقه ای برای بهبود روابط و دیدار مستقیم مقام های عالی رتبه دو طرف و رفع بحران در شرق آسای تبدیل شد. در این میان خبر رسمی گفت وگوی مستقیم رهبران آمریکا و کره شمالی موجب شگفتی رسانه ها و تحلیلگران سیاسی گردید.
پس از آن بود که سیل تحلیل ها از خواسته و اهداف هر یک از دو طرف ارائه شد. «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مهمترین خواسته کاخ سفید و متحدان منطقه ای خود را نابودی زرادخانه و توانایی هسته ای پیونگ یانگ عنوان کرد. در طرف مقابل «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی رفع همه تهدیدهای امنیتی و نظامی علیه پیونگ یانگ و اتمام رزمایش های نظامی در این منطقه را مهمترین خواسته خود برای توافق هسته ای با آمریکا عنوان داشت.
کره شمالی علت اصلی برنامه های هسته ای خود را در رویکردهای آمریکا می بیند زیرا اعتقاد دارد دولت ایالات متحده با سیاست های خود به دنبال سرنگونی نظام این کشور است. **درک متفاوت واشنگتن-پیونگ یانگ از خلع سلاح با این که گفته می شود زمان احتمالی دیدار دو طرف در یکی از ماه های می و ژوئن 2018 خواهد بود اما بسیاری از تحلیلگران مسائل بین المللی در ماهیت مذاکرات تردیدهای جدی ابراز می کنند.
آن ها اعتقاد دارند واشنگتن و پیونگ یانگ تعاریف مختلفی از خلع سلاح هسته ای دارند و هر یک از آن ها به دستاورد این مذاکرات از زاویه ای متفاوت نگاه می کنند. رییس جمهوری ایالات متحده مهمترین شرط خود برای مذاکره با رهبر کره شمالی را کنار گذاشتن و نابودی تسلیحات هسته ای طرف مقابل عنوان کرده است. این خواسته ای است که به نظر بسیاری از کارشناسان نه تنها سخت بلکه امری بعید و غیرممکن خواهد بود.
تارنمای شبکه خبری بلومبرگ در تحلیلی به پاسخ این سوال پرداخت که آیا ممکن است پیونگ یانگ ظرفیت های هسته ای خود را کنار بگذارد. به اعتقاد این شبکه تلویزیونی، کره شمالی که بیش از 50 سال برنامه تسلیحات هسته ای خود را دنبال کرده است چنین کاری را نخواهد کرد. براساس برآوردها پیونگ یانگ اکنون نزدیک به 60 کلاهک هسته ای در اختیار دارد.
آن ها ساخت بمب اتمی و برنامه های هسته ای را با وجود تحریم های بین المللی و حتی وجود تهدید جنگ دنبال کردند زیرا آن را مهمترین تضمین برای حفظ بقا می دانند. بلومبرگ افزود: از طرف دیگر از نگاه رهبران این کشور، سلاح هسته ای برای آن ها اعتبار و شخصیت به همراه دارد. و ممکن است اعلام رضایت، برای خلع سلاح هسته ای یک تاکتیک باشد.
تحلیلگران غربی بر این باور هستند کره شمالی بدون سلاح هسته ای کشوری همچون آلبانی است که هیچ قدرتی آن را جدی نمی گیرد. در آن شرایط شاید پیونگ یانگ بتواند سئول را تهدید کند اما هیچ گاه این توان به فراتر از شبه جزیره کره کشیده نخواهد شد. به نوشته یورونیوز، کاخ سفید اکنون حتی آماده شدن کره شمالی برای مذاکره را یک پیروزی و نتیجه تحریم ها ارزیابی می کند.
اما از نگاه تحلیلگران پیونگ یانگ قبول نخواهد کرد که از همه تلاش ها و قدرتی که کسب کرده است آن گونه که ترامپ در سر دارد چشم پوشی کند.** برجام؛ شاهدی زنده برای پیونگ یانگبا وجود همه اما و اگرهایی که در زمینه دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا وجود دارد اما یک موضوع مهم خوش بینی به گفت وگوها را تیره و تار کرده است.
رویکرد دونالد ترامپ به توافق هسته ای سال 2015 با ایران می تواند تاثیر چشمگیری را برای این تلاش ها داشته باشد. هر اقدامی که از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده در زمینه برهم زدن توافق هسته ای برجام صورت گیرد ممکن است در اراده پیونگ یانگ خلل ایجاد کند. بسیاری از کارشناسان تاکید دارند خروج آمریکا از توافقی که خود و دیگر کشورها بیش از یک دهه به دنبال امضای آن بودند تنها باعث بی اعتباری کاخ سفید می شود.
علاوه بر این کشورهای جهان را به واشنگتن و خط مشی های آن بی اعتماد می سازد. روزنامه نیویورک تایمز نیز اعتقاد دارد تهدیدهای ترامپ علیه برجام باعث ناکارآمد شدن گفت وگوها با کره شمالی می شود. جالب اینجاست در حالی که ترامپ برای مذاکره با رهبر کره شمالی آماده می کند خود را همزمان درگیر تنش بزرگ دیگری می کند که ممکن است بر گفت وگوها اثر منفی داشته باشد.
رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده است تا 12 ماه می (22 اردیبهشت) از برجام خارج می شود یا آن را تغییر می دهد. حال آنکه برنامه ریزی کرده است در همان روزها با کره شمالی گفت وگوی مستقیمی را بر سر قعالیت های هسته ای این کشور داشته باشد. این موضوع حتی از نگاه غربی ها هم نشانه تناقض است. به نوشته این روزنامه آمریکایی، در حالی که ایران با گفت وگوهای هسته ای برنامه های خود را به شدت کاهش داد، ساختار نظارتی محکمی را پذیرفت و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بارها پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است؛ ترامپ تلاش می کند توافق را نابود سازد.
نکته مهم از دیدگاه نیویورک تایمز این است با اینکه ایران هیچ گاه سلاح هسته ای تولید نکرد اما مذاکرات ماه ها به طول انجامید. حال چگونه ممکن است در چنین شرایطی با کره شمالی که بین 20 تا 60 کلاهک هسته ای در اختیار دارد مذاکرات موفقی را انجام دهد. ترامپ بدون مدرک مستند مدعی می شود که ایران توافق را نقض کرده است و از برنامه موشکی و نفوذ منطقه ای ایران انتقاد می کند.
این در حالی است که هیچ یک از این موارد در توافق برجام وجود ندارند که از سوی ایران نقض شد باشد. ترامپ روز 12 ماه می را برای فرانسه، آلمان و انگلستان آخرین مهلت برای تغییر در برجام تعیین کرد. وی و تیم تندروی جدید امنیت ملی شاید فکر می کنند با کنار کشیدن از توافق با ایران، به رهبر کره شمالی ثبات و عزم جدی خود را برای نابودی تسلیحات هسته ای نشان می دهند اما کیم جونگ اون این رفتار را به عنوان سندی دال بر غیر قابل اعتماد بودن آمریکا پایبند نبودن به تعهدات ارزیابی خواهد کرد.
بنابراین با این اقدامات ترامپ، دستیابی به توافق با کره شمالی هر روز دورتر خواهد شد. از نگاه تحلیلگران واقعیت این است که توافق هسته ای با ایران به اهدافی که دو طرف برای آن طراحی کرده بودند دست پیدا کرد. با وجودی که امیدواری برای دستیابی به چنین نتیجه ای در مورد کره شمالی هنوز وجود دارد اما همه چیز به رفتار و رویکردهای سیاسی ترامپ بستگی دارد.
اگر رئیس جمهوری ایالات متحده بخواهد بحران هسته ای دیگری را در مورد ایران و برجام ایجاد کند به طور قطع موضوع صلح و توافق با کره شمالی را به نابودی خواهد کشاند.پژوهشم**9130 **1601** ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران و جهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.


کد خبر: 1088592  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

پروازهای مسافربری بین لاذقیه و شارجه از سر گرفته شد ایرنا  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش پایگاه خبری 'سوریه پرس'، حمود ضمن اعلام این مطلب افزود: این پروازها به طور میانگین هفته ای یک بار انجام می گیرد و با شکل گیری آن از رنج و دشواری های سفر شهروندان سوری کاسته می شود. وی خاطرنشان کرد: نخستین سفر هوایی امروز از شارجه امارات به مقصد لاذقیه سوریه با پرواز هواپیمای ایرباس 340 به همراه...

خودرو پلیس جغتای در آتش سوخت ایرنا  ۲۰ دقیقه پیش

فاضل ادیب جغتایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این حادثه در کیلومتر هفت جاده جغتای - سبزوار رخ داد که بلافاصله یک خودرو سنگین و 2 آتش نشان برای فرونشاندن آتش در صحنه حاضر شدند.وی اظهار کرد: با وجود تلاش آتش نشانان، خودرو پلیس در آتش سوخت و چند فشنگ باقی مانده در داخل خودرو دچار انفجار شد.ادیب...

اعتماد ملی به هیچ وجه خود را خارج از نظام نمی‌داند ایلنا  ۲۱ دقیقه پیش

اعتماد ملی به هیچ وجه خود را خارج از نظام نمی‌داندبه گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا عصر امروز در دومین کنگره حزب اعتماد ملی که در کانون توحید برگزار شد، با اشاره به برگزاری این کنگره پس از حدود ۱۰ سال تعویق و تاخیر گفت: زمانی که نام کنگره دوم حزب را زمزمه می‌کردیم، نگران بودیم چراکه در کنگره اول شخصیت و عزیزی در کنار ما...

امروز حزب اعتماد ملی در جایگاه تشکیلاتی اثرگذار در کشور مطرح است مرور نیوز  ۵۹ دقیقه پیش

امروز حزب اعتماد ملی در جایگاه تشکیلاتی اثرگذار در کشور مطرح استبه گزارش مرور نیوز، حجت الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌ نیا قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی در دومین کنگره تشکل متبوعش که عصر امروز برگزار شد، اظهار کرد: احزاب باید خود را با قانون جدید فعالیت های حزبی منطبق کنند و حزب اعتماد ملی نیز از سال گذشته مقدمات برگزاری کنگره را فراهم کرد...

کنگره حزب اعتماد ملی | منتجب‌نیا: هرگونه ساختارشکنی از اعتماد ملی به دور است تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام منتجب‌نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی، عصر امروز در دومین کنگره حزب اعتماد ملی با بیان اینکه ما در سال گذشته مقدمات اجرای قانون را فراهم کردیم اما برای اینکه مبادا مشکلاتی بوجود بیاید استمهال کردیم، گفت: در انتخابات 92 بیشترین حضور تشکیلاتی را...

کنگره حزب اعتماد ملی | مطهری: در مقابل آمریکا تن به ذلت نمی‌دهیم تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم،  علی مطهری عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در  کنگره سراسری که عصر امروز (جمعه 4 خرداد) برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: شعار این  نشست، استراژی انسجام همراه با تاکتیک است اما باید به این نکته توجه داشت که وحدت و همدلی ملی یک لوازم و موانعی دارد.نماینده...

عراقچی پس از کمسیون مشترك با اروپايي‌ها: مطمئن‌تر شدیم نامه  ۱ ساعت پیش

عراقچی گفت افزود: نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برحام به درخواست ایران برای بررسی خروج آمریکا از این توافق، عواقب خروج آمریکا و اینکه آیا بقیه اعضاء برجام قادر هستند این توافق را بدون آمریکا حفظ و منافع ایران را در برجام تامین کنند، برگزار شد.به گزارش نامه نيوز، وی افزود: قبل از این نشست، گروه...

پوتین: تحریم‌های سیاسی به اقتصاد بین‌المللی ضربه می‌زند نامه  ۱ ساعت پیش

«ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه امروز-جمعه- گفت که تحریم‌های سیاسی وضع شده در جهان، آسیب‌های جدی به اقتصاد بین‌المللی وارد کرده است.به گزارش نامه نيوز، وی که در کارگروه اقتصادی در سن‌پترزبورگ سخنرانی می‌کرد، گفت: «جدا از آسیب‌های اقتصادی مستقیم، این تحریم‌ها روابط تجاری که دهه‌ها زمان برده تا تشکیل...

برگزاری کنگره حزب اعتماد ملی خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

برگزاری کنگره حزب اعتماد ملی به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، کنگره حزب اعتماد ملی با حضور شخصیت های سیاسی در کانون توحید برگزار شد.  در این مراسم محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید، عبدالله نوری، فعال سیاسی اصلاح طلب، فاطمه کروبی، رسول منتجب نیا، حق شناس، الیاس حضرتی، گرامی مقدم، مازنی و...

آلمان: سفارتمان را به قدس منتقل نمی‌کنیم دیپلماسی ایران  ۱ ساعت پیش

معاون وزیر خارجه آلمان ضمن تاکید بر حمایت کشورش از راه حل تشکیل دو کشور بر اساس قطعنامه های بین المللی، مخالفت برلین با انتقال سفارت آلمان به شهر اشغالی قدس را اعلام کرد. به گزارش مهر، «آندرس میکالس» معاون وزیر خارجه آلمان امروز پنجشنبه در دیدار با «ریاض مالکی» وزیر...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده