تعداد بازدید: ۶۹
تاريخ انتشار: شنبه،۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۱:۲۸
نخستین اظهار نظر محسن هاشمی درباره حضور در شهرداری تهران/جهانگیری موافق است، هنوز به تصمیم نرسیده ایم
به گزارش نامه نیوز، محسن هاشمی رفسنجانی با تأخیری 4 ساله راهی بهشت شد؛ اما این بار نه به عنوان شهردار تهران بلکه به عنوان سرلیست امید. از همان ابتدای ورودش به صحنه انتخابات 96، همه او را مهمترین گزینه شهرداری تهران می‌دانستند. حالا او در حالی که بر کرسی ریاست شورا تکیه زده، یکبار دیگر با همان اظهاراتی روبه‌روست که چند ماه پیش بلافاصله بعد از رأی کامل مردم تهران به لیست امید، مواجه شده بود.
محمدعلی نجفی، شهردار منتخب شورای پنجم استعفا داده و مردم تهران در انتظار تصمیم شورا برای مدیریت شهری هستند. محسن هاشمی، خود آیا برای ورود به این صحنه آمادگی دارد؟ در ادامه متن این گفت‌وگو را با محسن هاشمی رفسنجانی بخوانید: سئوال: بیش از یکماه از استعفای شهردار تهران می‌گذرد و ظاهرا انتخاب شهردار جدید تا اواخر اردیبهشت‌ماه به طول می‌انجامد، تصور نمی‌کنید دوماه بلاتکلیفی در مدیریت شهری تهران که از انتخاباتِ گذشته تاکنون دچار بی‌ثباتی بوده است، نوعی کارنامه منفی برای مدیریت شهری جدید باشد؟ در حالی که تهران در 12 سال گذشته، مدیریت منسجمی را در شهرداری تجربه کرده است.
 پاسخ: قطعا وضعیت فعلی، شرایط مطلوب و مورد خواست شورای پنجم نیست، دوره تغییرات در هر سیستمی اگر کوتاه و سریع نباشد به نگرانی و بی‌ثباتی دامن می‌زند و طبیعتا زمانی که شهردار توسط شورای پنجم انتخاب شد، ایشان تغییرات را در زیرمجموعه خود شروع کرد اما قبل از آنکه این تغییرات کامل شود به دلایلی استعفا کرد.
این استعفا درحالی صورت گرفت که هنوز بخشی از بدنه مدیریت شهری، همان مدیران دوره گذشته هستند و تغییر نیافته‌اند، قبول داریم که باید هرچه سریع‌تر ثبات به مدیریت شهری بازگردد اما این روند باید براساس یک رویکرد صحیح و با دقت و تأمل کافی انجام شود تا مجددا دچار التهاب نشود. سئوال: زمزمه انتخاب شما بعنوان شهردار تهران حدود پنج سال است شنیده می‌شود اما هربار منجر به نتیجه نمی‌شود، این بار آیا مسأله جدی است؟ پاسخ: بنده پس از آنکه در سال 1390 با تصمیم شهردار وقت تهران که اظهار کرد ناشی از فشار رئیس جمهور وقت بود، از مسئولیت شرکت مترو فاصله گرفتم، تصمیم به استفاده از تجربیات حدود 20 ساله در حمل و نقل عمومی و مدیریت شهری داشتم و پس از آنکه نتوانستم در انتخابات شورای چهارم حضور پیدا کنم بعنوان گزینه اصلاح‌طلبان برای تصدی شهرداری تهران معرفی شدم.
در رأی‌گیری صحن شورای چهارم پس از آنکه بار نخست آرای من و آقای قالیباف مساوی شد، در رأی‌گیری مجدد آقای قالیباف بعنوان شهردار تهران معرفی شد. زمانی که سال گذشته در انتخابات شورای پنجم نیز با توصیه بزرگان جریان اعتدال واصلاحات ثبت نام کردم، بسیاری از شهروندان و اصحاب رسانه این حضور را بعنوان گزینه شهرداری آینده مطرح کردند اما پس از انتخابات در هم‌فکری با اعضای شورا به این نتیجه رسیدیم که انتخاب شهردار خارج از شورا باشد و سرانجام دکتر نجفی انتخاب شد.
بعد از استعفای ایشان، مجدد این موضوع مطرح شده است که هنوز درباره آن به تصمیم نرسیدیم؛ البته موافقان و مخالفان دلایلی مختلفی مطرح کرده‌اند که نیاز به بحث و تأمل بیشتری دارد. سئوال: فکر می‌کنم مهمترین دلیل مخالفان، آثار استعفای شما از شورای شهر باشد، موافقان چه می‌گویند؟ پاسخ: بله، این موضوع از مهمترین دلایل مخالفان است، اینکه مردم بعنوان عضو شورا به بنده رأی دادند و با استعفای من، یکی از افراد فهرست رقیب وارد شورا می‌شود، موافقان موضوع هم پاسخ‌هایی به این مسأله داده‌‌اند، اینکه انتخاب اعضای شورای شهر برای مدیریت شهری بوده است و حضور در شهرداری هم بخش اجرایی این مدیریت است و گامی در جهت نزدیک شدن به انتخاب مستقیم شهردار توسط مردم می‌باشد، یا آنکه حضور یک نفر از طیف دیگر موجب دموکراتیک شدن ترکیب شورا و تشکیل اکثریت و اقلیت می‌شود ضمن آنکه رأی یک نفر مقابل 20 نفر تأثیرگذار نیست و از این نوع دلایل که جای بحث دارد.
 سئول: نظر شخص شما در این باره چیست؟ پاسخ: فکر می‌کنم باید از زوایای دیگری هم به موضوع نگاه کنیم و مسأله ما صرفا موضوعات سیاسی نباشد، اصلی‌ترین مسأله مدیریت شهری تهران، کارامدی و موفقیت آن است. انتظار اصلی مردم و تکلیفی که به دوش ما بعنوان نماینده شهروندان تهرانی گذاشته شده حل مسائل تهران است و همانطور که در دهه فجر اشاره کردم ما طی مدت فعالیت خود آنگونه که باید در آن موفق نبودیم.
در حوزه فعالیت‌های عمرانی بخصوص حمل و نقل عمومی و تجهیز مترو، منابع مالی لازم و حمایت‌های مدیریتی تزریق نشده است و ما شاهد هستیم با وجود زیرساخت‌های مناسب، هنوز ظرفیت مترو در حد دو میلیون نفری که من در سال 1390 تحویل دادم باقیمانده است که می‌تواند به هفت میلیون نفر برسد در حالی که ما برای حل معضل ترافیک وآلودگی هوا، گزینه‌ای جز توسعه حمل و نقل عمومی ارزان، سریع، غیرآلاینده، انبوه و دقیق نداریم.
در سایر حوزه‌های شهری مانند بافت‌های فرسوده، پسماند و پروژه‌های نیمه‌تمام نیز کارهای بزرگی باید صورت گیرد و اگر ما بخواهیم فرصت محدود و کوتاه مسئولیت را صرف چانه‌زنی‌های سیاسی و کشمکش کنیم، به رأی مردم خیانت کرده‌ایم. سئوال: یعنی شما برای حل معضلات اصلی تهران برنامه دارید؟ پاسخ: برنامه‌ای در سال 1392، برای شهرداری تهیه کردم و طی این سال‌ها نیز با نکات جدیدی در این حوزه آشنا شدم که آن برنامه را تکمیل‌تر کرده است.
اما منظورم این بود که ما نباید براساس اشخاص تصمیم‌گیری کنیم، بلکه معیارهایمان باید براساس اهداف شکل بگیرد، یعنی اگر هدف حل معضلات تهران و کارامد کردن مدیریت شهری است، دیگر نباید برایمان مهم باشد که این هدف چگونه و به دست چه کسی محقق می‌شود، هرکس بتواند بهتر این هدف را محقق کند باید همه به او کمک کنیم، همانطور که بیشترین حمایت را از آقای نجفی در شورا انجام دادیم تا ایشان بتواند موفق شود.
 سئوال: یکی از مسائلی که در موضوع انتخاب شهردار مطرح است بحث تعامل با حاکمیت و نوع رابطه با نظام است، برخی این موضوع را یکی از معیارهای مهم می‌دانند و یکی از علل استعفای آقای نجفی را عدم در نظر گرفتن آن عنوان می‌کنند. برخی دیگر هم معتقدند شهرداری تهران بعنوان تنها نمادی که برخلاف دولت و مجلس در اختیار اصلاح‌طلبان است، باید هویت اصلاح‌طلبی داشته باشد و در مقابل نهادهایی که گرایش اصولگرایی دارند مقاومت کند، نظر شما چیست؟ پاسخ: این همان نوع نگاه سیاسی است که من با آن موافق نیستم.
شما تجربه یکصد ساله بلدیه یا شهرداری تهران را اگر مطالعه کنید می‌بینید دوره‌های ثبات و موفقیت در این مجموعه دقیقا در مواقعی بوده که بین مدیریت شهری و مدیریت نظام سیاسی تعامل خوبی وجود داشته است. در همین دهه‌های اخیر می‌بینید که یکی از موفق‌ترین دوره‌ها در شهرداری تهران دوره سازندگی است که آقای کرباسچی بعنوان شهردار وقت مورد حمایت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بعنوان رییس جمهور و شخصیت کلیدی کشور قرار دارد اما همین شهرداری زمانی که در دعواهای سیاسی واقع می‌شود و پس از دوم خرداد به موضوعی چالشی بین دو جناح سیاسی تبدیل می‌گردد می‌بینیم که دچار مشکلات جدی می‌شود، با آقای کرباسچی برخورد می‌شود و طی یک دوره چهار ساله چندین شهردار و سرپرست برای شهرداری تهران انتخاب می‌شود و سرانجام هم نتیجه این چالش به قدرت رسیدن آقای احمدی‌نژاد می‌شود.
اصولا فعالیت اجرایی با دعوای سیاسی قرابت ندارد و برای موفقیت در کار اجرایی نیاز به تعامل و حمایت همه دستگاه‌های مرتبط داریم. اتفاقا اگر قرار باشد مدیریت شهری بجای فعالیت اجرایی و خدمت به مردم، به محل نزاع و درگیری سیاسی تبدیل شود در وظایف خود موفق نمی‌شود و این به پاشنه آشیل اصلاح‌طلبان تبدیل خواهد شد.
 سئوال: جریانات سیاسی، انتخاب شهردار تهران را به انتخابات ریاست جمهوری گره می‌زنند. گفته می‌شود در صورت انتخاب شما بعنوان شهردار، گام بعدی کاندیداتوری شما در انتخابات ریاست جمهوری آینده بعنوان جایگزین کاندیداهای بالقوه خواهد بود. پاسخ: این مسائل شایعات سیاسی است که معمولا با هدف تخریب به آنها دامن زده می‌شود.
با این معضلات و مسائلی که شهر تهران و 12 میلیون نفر از مردم را درگیر خود کرده است، اگر کسی بخواهد شهرداری تهران را پله و سکوی ترقی خود برای ریاست جمهوری کند، به شهروندان خیانت کرده است. اتفاقا یکی از موافقان حضور بنده در شهرداری تهران بعد از استعفای آقای نجفی، معاون اول رئیس‌جمهور هستند که چند بار هم با بنده صحبت کرده و هم در جلسه جلسه سران اعتدال و اصلاحات نیز این مسأله را مطرح کرده است.
بنده نیز به ایشان به صراحت گفتم که اگر با دوستان شورا به این تصمیم برسیم تنها توقع و انتظارم حمایت کامل دولت و سایر دستگاه‌های مؤثر نظام از شهرداری برای حل معضلات بزرگ شهر است و در هیچ‌گونه استفاده تبلیغاتی و سیاسی از این مسئولیت ورود نمی‌کنم چه رسد به کاندیداتوری ریاست جمهوری. سئوال: یعنی شما کاندیداتوری برای شهرداری تهران را پذیرفتید؟ پاسخ: همانطور که ابتدا عرض کردم مطالب و دلایل زیادی را دوستان مختلف در موافقت یا مخالفت با موضوع مطرح کرده‌اند که هنوز در حال بررسی و مشورت هستیم و به تصمیم نرسیده‌ایم.
  منبع: ایرنا var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 1091109  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ کوچه بن بست شورای پنجم  خبرگزاری فارس - اجتماعي
▫ شورای شهر از «بازی استعفا» سیر شد!  روزنامه جوان - اجتماعي

آخرین خبرهای سياسي

وزیر نیرو به سوالات نمایندگان در کمیسیون انرژی پاسخ می‌دهد ایلنا  ۲۷ دقیقه پیش

وزیر نیرو به سوالات نمایندگان در کمیسیون انرژی پاسخ می‌دهدبه گزارش خبرنگار ایلنا، وزیر نیرو در روز یکشنبه هفته جاری به سوالات نمایندگان در کمیسیون انرژی پاسخ خواهد داد.  سوال‌کنندگان از وزیر نیرو سیده حمیده زرآبادی نماینده قزورین و نادر قاضی پور نماینده ارومیه، حسین مقصودی نماینده سبزوار، حبیب الله دهمرده نماینده زابل، سلام امینی نماینده ایلام، هستند.  هم...

برای ادامه برجام باید از اروپا تضمین عملی بگیریم/ چرا صدای کمیته نظارت بر برجام درنمی‌آید؟ خبرگزاری فارس  ۳۳ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، مهدی ایرانپوری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در میزگرد «برجام اروپایی و لزوم توجه به شروط رهبری» که در خبرگزاری فارس برگزار شد، گفت: طبیعتا  بعد از خروج آمریکا از برجام بحث این روزهای جامعه مقداری متاثر از این فضا است، متاسفانه بعد از...

رقابت مثلث فراکسیونی برای جلوس بر کرسی ریاست مجلس/ حاجی‌بابایی، لاریجانی و عارف؛ دوئل سه رئیس... خبرگزاری فارس  ۳۳ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، انتخابات هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه نهم خردادماه برگزار می‌شود.در این ایام نمایندگان خانه ملت و همچنین اعضای سه فراکسیون مهم سیاسی پارلمان در حال رایزنی و تصمیم‌گیری نهایی برای ترکیب هیأت رئیسه مجلس هستند.در این بین فراکسیون نمایندگان...

انتخابات هیات رئیسه مجلس 9 خرداد برگزار می شود/ 3 نامزد ریاست مجلس مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

انتخابات هیات رئیسه مجلس 9 خرداد برگزار می شود/ 3 نامزد ریاست مجلسبه گزارش مرور نیوز، انتخابات اجلاسیه سوم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هفته جاری برگزار می‌شود. پس از انتخابات هیات رئیسه، مجلس شورای اسلامی به مدت یک هفته تعطیل است تا نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه خود سرکشی کنند. 3 نامزد ریاست مجلس در انتخابات اجلاسیه سوم مجلس شورای...

رمضان شریف: جنایات صهیونیست‌ها خللی در عزم مردم فلسطین ایجاد نمی‌کند تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم به نقل از سپاه نیوز، رمضان شریف رئیس ستاد انتفاضه و قدس شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در دومین نشست ستاد برنامه ریزی مراسم روز جهانی قدس سال 1397 که با حضور مسئولین و نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای دولتی و مردمی فعال در حوزه فلسطین برگزار شد، آرمان فلسطین...

نامه نمایندگان مجلس به رئیس‌جمهور درباره نرخ خرید تضمینی گندم تسنیم  ۱ ساعت پیش

معصومه آقاپور عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای اقتصاد در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با انتقاد از افزایش نیافتن نرخ خرید تضمینی گندم در سالجاری،گفت: نرخ خرید تضمینی گندم در سال 97، طبق مصوبه دولت افزایش نیافته و 1300 تومان برای هر کیلو تعیین شده که این رقم کافی نیست.بیشتر بخوانید:نرخ...

جنایات صهیونیستها در غزه خللی در اراده پولادین مردم فلسطین ایجاد نمی کند شبستان  ۱ ساعت پیش

جنایات صهیونیستها در غزه خللی در اراده پولادین مردم فلسطین ایجاد نمی کندبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از سپاه نیوز، رمضان شریف، رییس ستاد انتفاضه و قدس شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در دومین نشست ستاد برنامه ریزی مراسم روز جهانی قدس سال 1397 که با حضور مسئولین و نمایندگان سازمان ها و نهادهای دولتی و مردمی فعال در حوزه فلسطین برگزار شد، آرمان فلسطین را مقدس و برخوردار...

اروپا به دنبال حفظ ایران بدون به وجود آمدن مشکل برای آمریکاست شبستان  ۱ ساعت پیش

اروپا به دنبال حفظ ایران بدون به وجود آمدن مشکل برای آمریکاستحسن بهشتی پور کارشناس سیاست خارجی در گفت و گو با خبرنگار شبستان در مورد آینده برجام گفت:‌ آینده برجام بستگی به عملکرد اروپا دارد و اگر اروپا در این زمینه درست عمل کند و بتوانند در مقابل تحریم های آمریکا مقاومت داشته باشد، شانسی برای ادامه برجام  به وجود می آید در غیر اینصورت برجام ادامه نخواهد...

نمایندگان مجلس همین هفته تکلیف هیات رئیسه جدید را مشخص می‌کنند/ برگزاری انتخابات در روز چهارشنبه... نامه  ۱ ساعت پیش

انتخابات اجلاسیه سوم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هفته جاری برگزار می‌شود.به گزارش نامه نیوز، پس از انتخابات هیات رئیسه، مجلس شورای اسلامی به مدت یک هفته تعطیل است تا نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه خود سرکشی کنند.در انتخابات اجلاسیه سوم مجلس شورای اسلامی محمدرضا عارف از فراکسیون امید، حمیدرضا...

حضور وزیر اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی مجلس خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

حضور وزیر اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی مجلس به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، دستورکار کمیسیون های تخصصی مجلس از روز شنبه (5 خرداد) تا چهارشنبه (9خرداد) به شرح ذیل اعلام شد. برای مشاهده دستور کار کمیسیون های تخصصی مجلس بر روی دریافت فایل کلیک کنید. دریافت فایل  

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده