تعداد بازدید: ۱۲
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۹:۱۷
حمایت ناکافی اتحادیه اروپا از فلسطین
ایران آنلاین /در این میان قریب به 40 سال است که اروپایی‌ها پذیرفته‌اند حق فلسطین برای بازپس‌گیری حداقل بخشی از خاک خود و تشکیل دولت و زندگی در محدوده خویش، یک حق مسلم و انکارناپذیر برای آنان است. اروپایی‌ها با انتشار بیانیه جامعه اقتصادی اروپا در ونیز در سال 1980 حمایت خود را به طور رسمی از چنین طرحی اعلام داشتند.
در طول این 4 دهه، آنچه آنان در ونیز پایه‌گذاری کردند، بتدریج وسعت و قوام یافت و تا آنجا رسید که با‌ وجود تمامی مساعی مذبوحانه رژیم اشغالگر قدس و حامیان سودجوی آن در امریکا تاکنون 136 کشور جهان، تشکیل کشور فلسطین و حق حیات مستقل آن را به رسمیت شناخته‌اند. در ادامه چنین تلاش‌هایی بود که نوامبر 2012 مجمع عمومی سازمان ملل فلسطین را دولت مستقل اما «غیرعضو» خود معرفی کرد.
فلسطین در حال حاضر نیز یک دولت مشخص و حکومت شناخته شده را دارد و از نیروهای پلیس رسمی بهره می‌گیرد. اضافه بر این روابط فلسطین با اتحادیه اروپا که هرچند در ابتدای راه تشکیل دولت مجعول رژیم صهیونیستی یار و همراه آن بود، نمی‌تواند موجودیت و حقوق رسمی و بحق فلسطینی‌ها را هم نادیده بگیرد، هر روز بهتر از روز قبل می‌شود.
تناقض‌های کاری «اتحادیه اروپا» در واقع بخشی از مشکلات «اتحادیه اروپا‌» در ارتباط با فلسطین از کوتاهی‌ها و تناقض‌های کاری همین نهاد برمی‌خیزد. از یک سو شماری از اعضای اتحادیه اروپا  از اعلام قبولی استقلال فلسطین و حق آن برای تشکیل یک دولت رسمی سرباز زده‌اند و از جانب دیگر بعضی اعضای دیگر اتحادیه اروپا در عین موافقت با آرمان‌های فلسطین، اقدامی برای تسهیل حضور نمایندگان این ملت شریف در اجتماعات و کنفرانس‌های بین‌المللی انجام نداده‌‌اند.
این تضاد درون سازمانی و بلاتکلیفی تشکیلاتی اتحادیه اروپا  را به عضوی حساس اما غیرسرنوشت‌ساز در ماجراهای فلسطین-اسرائیل تبدیل کرده اما این نکته کاملاً قابل احساس است که برخلاف بی‌تفاوتی‌های دهه‌های 1970 تا 1990 دولت‌های اروپایی هر سال بیشتر از سال قبل به سوی پذیرفتن دولت فلسطین و رعایت حقوق قانونی برای آن تمایل پیدا کرده‌اند تا این لحظه تشکیلات فلسطینی بیشتر مشغول ساماندهی ساز و کارهای فعالیت سیاسی خویش و قانع‌سازی سازمان ملل و دیگر نهادهای ارشد جهان به قبول مجاری اداری و فعالیت اجتماعی خویش بوده است اما نیک می‌داند که نمی‌تواند و نباید در همین نقطه توقف کند و اگر به ارائه آگاهی‌های بیشتر به جهانیان بپردازد عقب‌نشینی صهیونیست‌های غاصب در سطح کشورهای مختلف بیشتر خواهد شد و جهان بیشتر این حقیقت را می‌پذیرد که قائل شدن هرگونه جغرافیای سیاسی برای منطقه قدس شریف بدون دادن سهم نخست به ملت مظلوم و مبارز فلسطین امکانپذیر نخواهد بود.
راه‌های موجود همین حالا نیز دولت‌های پرتعداد اتحادیه اروپا  در حال بررسی راه‌های مختلف کمک‌رسانی به فلسطین و جای دادن آن در قالب یک دولت مستقل و رسمی هستند و چندین و چند راه در این راه در ذهن خویش دارند و از آن قبیل‌اند: * یافتن راه‌های تقویت بنیه سیاسی فلسطین در منظر مردم جهان و سازمان‌های سیاسی بویژه در اروپا.
* فراهم آوردن راه کارآموزی دیپلمات‌های جوان فلسطینی در نهادهای تحصیلی عالی در سطح اروپا. * قانونی شمردن فعالیت‌های داخلی بخش‌های مختلف دولت فلسطین به قصد ایجاد و بسط این باور که این دولت مثل سایر دولت‌ها حق حضور و فعالیت سیاسی در همه سطوح را دارد. * مشارکت دادن فلسطین در برنامه‌های توسعه مردمی سازمان‌های ملل و تسهیل حضور نمایندگان این دولت در مجامع بین‌الملل تا پس از استقرار یک دولت کاملاً فلسطینی در خاورمیانه مردان پرتجربه‌ای بر آن حکم برانند.
تکاپوی اقتصادی، پویش سیاسی مهم‌ترین نیاز فلسطین از دید عده‌ای پیدا کردن هویت اقتصادی و قدرت مالی برای تأمین معیشت مردم خویش است. سام باهور خبرنگار متخصص امور خاورمیانه نوشته است: شکوفایی اقتصادی فلسطین همان قدر مهم است که تثبیت سیاسی آن اهمیت دارد و همین حالا 58 درصد از جوانان ساکن نوار غزه شغل مشخص و ثابتی ندارند و این در حالی است که قابلیت‌های بالقوه اقتصادی و امکان ایجاد بازارهای کار در این منطقه اندک نیست.
در عین حال این تکاپوهای اقتصادی نباید جانشین اصل اول در پویش ملت شریف فلسطین شود که هنوز نیاز اول آن به رسمیت شناخته‌شدن توسط شماری از کشورها و یک مشارکت واقعاً عمومی در تدوین حد و مرزهای آن و در نهایت پایه‌گذاری بیرون راندن اسرائیلی‌ها از سرزمین اشغالی است و در این ارتباط می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: * باید پروتکل 1994 پاریس که از نظم‌دهنده‌های اولیه به فعالیت سیاسی فلسطین در عرصه‌های جهانی بوده به گونه‌ای تغییر یابد که موافق با شرایط کنونی این کشور باشد و نیازهای فعلی آنها را برتابد.
* پرداخت‌ها یا معافیت‌های مالیاتی در نوار غزه یک فرآیند پرتضاد است و اقتصاد هنوز شکل نگرفته فلسطین را رنجورتر می‌سازد و این امر نیاز به یک ترمیم اساسی دارد. * جلوگیری از خشونت اسرائیلی‌های اشغالگر در نوار غزه به قصد بهره‌گیری هر چه بیشتر فلسطینی‌ها از امکانات و فرصت‌های اقتصادی‌شان.
* وسعت بخشیدن به طرح‌های جذب توریست‌ها به سرزمین فلسطین به قصد بهره‌گیری هر چه بیشتر تشکیلات خودگردان فلسطین از سرمایه‌های سرگردان و تقویت ملت مظلوم فلسطین از این طریق. افزایش پریشانی‌ها در اروپا اروپا به‌رغم افزایش محسوس رویکردهای فلسطینی‌اش تا زمانی که به یک وحدت رویه آشکار در برخوردش با ملت فلسطین نرسد، نمی‌تواند دست آنها را واقعاً بگیرد و جنایتکاران صهیونیستی را سرجایشان بنشاند.
در حالی که هنوز عده‌ای –ولو کمتر- بر این باورند که تشکیل یک دولت دوگانه از طریق ایجاد سازش میان اسرائیل تجاوزگر با سازمان‌های ارشد فلسطین امکانپذیر است، فراهم نیاوردن چنین پیوند ناخجسته و موهومی کشورهای عضو اتحادیه اروپا  را پریشان‌تر ساخته است. اگر حمایت امریکا در کار نبود برخی کشورهای اروپایی که از تعارض‌های موجود در این زمینه خسته شده‌اند دست به اقداماتی مستقل در راه تثبیت تشکیلات خودگردان فلسطین و تأمین نیازهای اولیه آن برای تبدیل شدن به دولتی رسمی از دید تمامی جهانیان زده‌اند.
از آنجا که این تلاش‌ها کافی نبود، در سال 2017 یک پویش درون تشکیلاتی در اتحادیه اروپا  به سرکردگی بلژیک شروع شد که به مخالفت با اسرائیل به سبب اقدامات این رژیم جعلی در توقیف امکانات و وسایلی کرد که برای مردم فلسطین تهیه شده و به آن سامانه ارسال شده بود. کشورهایی از همین دست لوایحی را درون اتحادیه اروپا  تا مرز تصویب پیش برده‌اند که تصریح می‌دارند تکرار تدابیری از این دست سازمان ملل را به تنبیه رسمی اسرائیل تشویق خواهد کرد و هرچند وتوی همیشگی امریکا یاور درجه اول اسرائیل و همیشه سدی در راه مبارزات ضد اسرائیل بوده اما جهانیان و بویژه اروپای سهل انگار به آرامی به این حقیقت خو گرفته‌اند که نادیده گرفتن حقوق قدس شریف و ساکنان برحق آن – فلسطینی‌ها – ظلمی بزرگ و خلاف جریان سیال زندگی و سیاست در آن منطقه است.
پایان وعده‌های بی‌پایه اینجا است که نقش فدریکا موگرینی به عنوان سیاستگذار اول قاره اروپا و همفکران وی مهم‌تر و وسیعتر می‌شود و آنها هستند که باید زمینه‌های یک اقدام مشترک را درون سازمان اتحادیه اروپا  برای کمک‌های اساسی و واقعی به ملت شریف فلسطین مهیا سازند. یک مقام فلسطینی می‌گوید: دوره قول دادن اروپایی‌ها و وعده‌های بی‌پایه آنها گذشته است و اگر باز اقدام عملی وسیعی صورت نگیرد ما هم دلیلی نمی‌بینیم که یک بار دیگر حرف‌های دروغین آنها را بپذیریم.
در آن صورت ما راه‌های مستقل خود را طی خواهیم کرد که طبق معمول مبتنی بر مبارزه همیشگی با صهیونیست‌های جنایتکار در عرصه‌های سیاسی خاورمیانه است. ارتباط آشکار یا نامحسوس با این حال در همین وجه آخر نیز امید فلسطینی‌ها و آرمان کشورهای مبارز منطقه به چالش کشیده شده زیرا شماری از کشورهای مسلمان غرب آسیا و شمال آفریقا که منافع‌شان در حمایت از اسرائیل و امریکا آرمیده است، حساب‌شان را از سایر کشورهای منطقه جدا کرده‌اند و به طور آشکار یا نامحسوس با دولت تل‌آویو ارتباط دارند و نعلی وارونه می‌زنند.
پرچمدار به رسمیت شناخته شدن رژیم جعلی مصر در اواخر دهه 1970 بود که اجازه داد مذاکرات صلح سازماندهی شده توسط جیمی کارتر رئیس‌جمهوری وقت امریکا در کمپ دیوید برگزار شود. حتی پس از ترور شدن انور سادات که به این سازش ننگین تن داده بود، دولت‌های مصر بجز دولت کوتاه مدت محمد مرسی حداقل یکی  در میان با اسرائیلی‌ها مراوده برقرار کرده و آنها را از توفان فلسطینی‌ها و همچنین حق‌خواهی ایران مصون نگه داشته‌اند.
در میان کشورهای کوچک عربی حوزه خلیج فارس نیز هستند تعدادی که بدون اعلام رسمی مواضع‌شان با اسرائیل ارتباط پنهان دارند و امریکا در یک برنامه پرتزویر با ترساندن آنها از ایران سعی در همسوسازی آنان با رژیم اشغالگر قدس داشته است. اینک که جان بولتون تندرو مشاور امنیت ملی امریکا شده دامنه تعارض فوق بیشتر شده و امریکا امیدوار است با نظامی‌تر کردن منطقه خاورمیانه و افزایش فشار روی سوریه و ایران، اسرائیل را به دغدغه درجه دوم و سوم مردم منطقه تبدیل کند و نیروی کشورهای عرب را به سوی ستیزه‌های داخلی با اتباع ناراضی خود سوق بدهد تا آن نیرو به صورت یک مشت واحد و سنگین بر چهره کریه صهیونیسم فرود نیاید.
بهانه‌هایی از سر ندیدن حقیقت سیاست‌مداران اروپا معتقدند «اتحادیه اروپا » در تذکر دادن به کج‌روی‌های اسرائیل بویژه در بابت شهرک‌سازی‌های غیرقانونی در سرزمین‌های اشغالی کوتاهی کرده و با بهانه‌هایی مثل لزوم رسیدگی به امور مهاجران غیرقانونی مسائلی را عمده کرده که به هیچ روی حقایق جامعه نیستند.
این امر سبعیت اسرائیل را در برخورد با مردمان آواره و شریف فلسطین بیشتر ساخته است. عجیب است که «اتحادیه اروپا» با سرگرم کردن خود به دغدغه‌های درجه دومی مثل تبعات کم ارزش شدن واحد پولی اروپا (یورو) و رسیدگی به نیاز شهروندان درجه اول این قاره که دست‌شان تا آرنج در ثروت‌های کاپیتالیستی فرو رفته است حتی یک بار هم از شورای امنیت نخواسته است که در قبال تهاجم‌های نظامی و متجاوزانه ارتش رژیم صهیونیستی دست به پویش عمومی بزند و با محکوم کردن مانورهای نظامی اسرائیل آنها را به تجدیدنظر نسبی در طراحی‌های سیاسی خود وا دارد.
خبری از وحدت در تل‌آویو   نیست در تل آویو نیز اختلاف سلیقه بین نتانیاهو و مخالفان وی محسوس است. نخست‌وزیر اسرائیل معتقد است تحت شرایطی که منافع کلیدی این دولت در منطقه حفظ شود و شهرک‌سازی‌های چند ساله اخیر مصون بماند با تشکیل دولت محدود فلسطین در عین حفظ پایگاه‌های اسرائیلی مخالفت نخواهد کرد اما تندروها در تل‌آویو معتقدند چیزی به نام دولت فلسطین چه به صورت اشتراکی با اسرائیل و چه به شکل مستقل قابل پذیرش نیست.
اروپا حتی بر اساس مبادلات اقتصادی‌اش مجبور به حفظ روند سیاسی اسرائیل و یا چشم بستن بر کج‌روی‌های آنان است و همین امروز برخی توافق‌های آشکار و پنهان کشورهای اروپایی با اسرائیل در زمینه‌های توریسم، سرمایه‌گذاری، توسعه و تحقیقات و بیمه عمر دست‌های این کشورهای را در بیان حقایق بسته است.
این چنین است که رویکرد حمایتی اروپا از فلسطین و تقابلش با اسرائیل به رغم ریشه‌دار و بالنسبه قدیمی بودن، اغلب پنهان و ناکافی است و پایه ظلم را سست نمی‌کند و تغییری اساسی را در تل‌آویو و سیاستگذاری‌های آن به وجود نمی‌آورد.  / روزنامه ایران   کلمات کلیدی حمایت ناکافی اتحادیه اروپا از فلسطین

کد خبر: 1094435  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای بين‌الملل

تحولات فلسطین|زخمی شدن 109 تن به ضرب گلوله صهیونیست‌ها در نهمین جمعه "بازگشت" تسنیم  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فلسطین الیوم، وزارت بهداشت فلسطین در غزه عصر جمعه اعلام کرد که 109 فلسطینی در جریان نهمین جمعه راهپیمایی بازگشت به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست زخمی شدند.بعد از ظهر جمعه راهپیمایی شهروندان فلسطینی با عنوان "مستمرون رغم الحصار" آغاز...

سفیر آمریکا در سرزمین های اشغالی فلسطینیان را تهدید کرد العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم _ فلسطین اشغالی فریدمن در مصاحبه با شبکه 2 رژیم صهیونیستی مدعی شد: پیش بینی می شود، طرح ترامپ برای حل و فصل موضوع فلسطینی ها و اسرائیل در ماه آینده اعلام شود. سفیر آمریکا در سرزمین های اشغالی با بیانی که سراسر جانبداری از تل آویو را نشان می داد، گفت: اگر اسرائیل طرح ما را...

دوشنبه؛ ادامه رایزنی وزرای اروپایی درباره برجام العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - اروپا به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه فرانسه، وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز 28 مه در بروکسل گرد هم آمده و به بررسی موضوعات مختلف بین المللی، از جمله توافق هسته ای سال 2015 با ایران خواهند پرداخت. بر اساس این گزارش، نشست روز دوشنبه شورای امور...

عراق پس از انتخابات| ویژگی‌های ائتلاف اکثریت ملی از نگاه حکیم؛دیدار هیئت کُردها با فؤاد معصوم تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از الفرات نیوز، سید عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی شیعیان عراق ویژگی‌های ائتلاف اکثریت ملی را تبیین کرد.وی گفت که ائتلاف اکثریت ملی، ائتلافی ملی از لحاظ شکل و محتوا است و با تصمیم مستقل عراقی‌ها تشکیل می‌شود و برنامه و دیدگاه روشنی برای...

پوتین:اقدامات یکجانبه در مورد برجام غیرسازنده است آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : رئیس جمهوری روسیه روز جمعه در اجلاس عمومی همایش اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ ، خاطرنشان کرد: برجام در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تایید شده و سند چندجانبه بین المللی است. وی افزود: همه طرف ها باید به صراحت گفت وگو کنند و راهکاری برای حل مساله توافق هسته ای با ایران بیابند ،...

سید حسن نصرالله: فشارهای آمریکا علیه ایران به دلیل حمایت این کشور از مقاومت در منطقه است آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سخنرانی «سید حسن نصرالله»، دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان به مناسبت عید مقاومت و آزادسازی آغاز شد.هجده سال پیش در چنین روزی (25 می)، به دنبال مقاومت مردم جنوب لبنان و مقاومت اسلامی این کشور، نظامیان رژیم صهیونیستی مجبور شدند که جنوب لبنان را تخلیه کنند.او در ابتدای سخنرانی خود گفت با توجه...

امیر حاتمی: توان دفاعی ما در خدمت امنیت مردم منطقه است العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

العالم _ ایران / سیاسی امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بعدازظهر امروز(چهارشنبه) در مراسم بزرگداشت چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری دزفول با تبریک سالروز آزادی خرمشهر و چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری، گفت: دفاع مقدس درسهای بسیار آموختنی دارد و دوره ای سرشار از عزت...

زخمی شدن 86 فلسطینی در نهمین هفته «راهپیمایی‌های بازگشت» خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تظاهرات مردم نواز غزه موسوم به «راهپیمایی‌های بزرگ حق بازگشت» وارد نهمین جمعه شد. این راهپیمایی‌ همانند جمعه‌های قبل بعد از ظهر جمعه در مرز غزه با سرزمین‌های اشغالی شروع شد و هزاران نفر دست به اعتراض علیه اشغال‌گری رژیم صهیونیستی زدند. نظامیان صهیونیست همچون گذشته...

گام‌های حساب‌شده و غیرعلنی اردن برای تقویت روابط با ایران، قطر و نظام سوریه خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت اردن برداشتن گام‌های کوچک و حساب‌شده در پشت پرده و به صورت غیر علنی برای افزایش سطح روابط و تماس‌ها با قطر، ایران و نظام سوریه را آغاز کرده است. روزنامه الکترونیکی «رأی‌الیوم» با طرح این ادعا به نقل از برخی منابع پارلمانی و سیاسی نوشت که اردن گام‌های مشخص...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده