تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۹:۱۷
توسعه لایه نفتی پارس جنوبی به یک شرکت داخلی رسید
ایران آنلاین / این موضوع لحن و گفتار وزیر نفت ایران را نیز تغییر داده به‌طوری که این هفته بیژن زنگنه به‌صراحت اعلام کرد: «هر کاری که لازم باشد برای مقابله با ترامپ انجام می‌دهیم.» این جمله راوزیر نفت در خصوص صادرات نفت عنوان کرده اما قطعاً قراردادهای جدید نفتی را نیز در بر می‌گیرد.
چراکه زمان بسیاری از دست رفته و صنعت نفت کشور نیازمند سرمایه‌گذاری جدی است. به‌هر حال احتمال بازگشت تحریم‌ها فقط شرکت‌های نفتی غربی را هوشیار نکرده و ایران نیز به‌دنبال این است که برای جلوگیری از زیان و ضرر تخم مرغ‌هایش را در یک سبد نگذارد. این موضوع را می‌توان از صحبت‌های زنگنه در حاشیه مراسم امضای قرارداد خط لوله گاز ایرانشهر - چابهار دریافت.
وقتی که وزیر نفت درباره یکی از مهم‌ترین طرح‌های توسعه نفتی کشور یعنی لایه نفتی پارس جنوبی آب پاکی را روی دست همه ریخت و گفت: «مذاکرات برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی با شرکت دانمارکی مرسک به این دلیل که مرسک از سوی شرکت فرانسوی توتال خریداری شد، متوقف شده و برای سپردن توسعه این میدان به توتال هم برنامه‌ای نداریم.
» توتال یک قرارداد توسعه‌ای برای فاز 11 میدان مشترک پارس جنوبی در تیرماه سال گذشته امضا کرده که هنوز در مرحله برگزاری مناقصات اولیه است. اگرچه توتال فرانسه 2 سال زمان برای ایجاد تعهدات اولیه دارد اما روند کار کند به نظر می‌رسد. البته آن طور که از صحبت‌های بیژن زنگنه برمی آید هنوز پیشنهاد جدی از شرکت‌های دیگر هم برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی دریافت نشده است.
طرح توسعه‌ای که بعد از میادین خرز از سخت ترین‌های صنعت نفت است و برای انجام آن نیاز به دانش و تکنولوژی روز دنیا داریم. با این حال چندی پیش سید صالح هندی، مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت اعلام کرده بود: «همکاری هم در میدان‌های خشکی و هم فراساحلی در حال بررسی است. به گفته وی، میدان‌های منصوری، آب تیمور، کیش، یاران، مارون، لایه نفتی پارس جنوبی، کوپال، آبان، اسفندیار، پایدار غرب، دهلران، پارس شمالی، آذر، چنگوله و چشمه خوش، از جمله میدان‌هایی هستند که درباره آنها با شرکت‌های روس مذاکره می‌شود.
» در همین راستا میادین آبان و پایدار غرب اسفند سال گذشته به شرکت زاروبژنفت روسیه واگذار شد. اما اینکه چقدر احتمال دارد قرارداد طرح توسعه فازهای باقی مانده لایه نفتی پارس جنوبی نیز به روس‌ها واگذار شود، هنوز مشخص نیست. آنچه مشخص است از دست رفتن زمان است که تبدیل به یک تهدید برای توسعه این میدان نفتی مشترک با قطر شده.
دو سال بود که می‌شنیدیم لایه نفتی پارس جنوبی یکی از مذاکرات نزدیک به قرارداد صنعت نفت است اما حالا با اوج‌گیری تهدید‌های ترامپ و محتاط شدن شرکت‌های نفتی اروپایی شرایط فرق کرده است. اگرچه تأخیر در رسیدن به اجماع داخلی در وقوع شرایط کنونی بی‌تأثیر نبوده اما نباید فراموش کرد که دیگر زمان آزمون و خطا در صنعت نفت نیست و باید با دقت بیشتری به سمت توسعه آن پیش برویم.
تولید 20 هزار بشکه‌ای فاز اول لایه نفتی سال ۱۳۵۱ شرکت شل در خلیج فارس موفق به کشف نفت شد. نفتی که مربوط به لایه نفتی پارس جنوبی بود اما تولیدش در آن زمان توجیه اقتصادی نداشت. مخزن این نفت میان ایران و قطر مشترک بود و از همان ابتدا سهم ایران کمتر از کشور رقیب بود. به هر حال بعد از گذشت سال‌ها، ایران در بهار 1396 موفق شد از فاز اول این میدان حدود 30هزار بشکه در روز نفت خام تولید کند.
برنامه توسعه میدان با توجه به پیشرفت بهره‌برداری قطر بسیار جدی بود و زنگنه از آن با عنوان اولویت صنعت نفت یاد می‌کرد. او می‌گفت: «بهره‌برداری از این لایه جزو اولویت‌های قرارداد جدید نفتی است. برآورد شده از این لایه بیش از ۱۰۰هزار بشکه می‌توان تولید کرد.» اما موانع و مشکلات شرایط را به گونه دیگری رقم زد.
به‌طوری که نه تنها فازهای توسعه‌ای بعدی شروع نشد بلکه تولید فاز اول نیز به 20 هزار بشکه در روز رسیده و شناور فرآورشی FPSO نیز با آن همه حساسیت به دست بهره بردار ایرانی سپرده شد. در زمینه میزان تولید لایه نفتی پارس جنوبی محمد مشکین فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس می‌گوید: در حال حاضر تولید روزانه این لایه حدود 20 هزار بشکه در روز است.
او در گفت‌و‌گو با «ایران» ادامه داد: قرار بود این میزان با اجرای طرح توسعه در فازهای بعدی و با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا به 150 هزار بشکه در روز برسد. برآورد این است که پس از 15 سال تولید 150 هزار بشکه‌ای از این میدان افت خواهد کرد و احتمالاً به 20هزار بشکه در روز خواهد رسید.
به گفته مشکین فام، بهره بردار ایرانی فاز اول که مدتی است پروژه را در دست گرفته، وظیفه دارد تولید فاز اول را در همین سطح 20 هزار بشکه در روز حفظ کند. اما سؤال اینجاست که آیا این بهره بردار توان کافی دارد یا خیر؟ اصلاً می‌تواند از شناور فرآورشی بخوبی محافظت کند؟ شناوری بی‌نظیر در خاورمیانه سال‌ها قبل توسعه میدان در فاز نخست در ناحیه A۲ با هدف تولید روزانه تا سقف ۳۵ هزار بشکه نفت خام به شرکت توسعه پتروایران واگذار شد.
در شرح کار واگذار شده مواردی از جمله حفاری، تکمیل و آزمایش هفت حلقه چاه افقی (سه حلقه دو شاخه و چهار حلقه تک شاخه)، طراحی، ساخت و نصب و راه‌اندازی زیرسازه و روسازه سکوی سرچاهی و همچنین اجاره یک دستگاه شناور فرآورشی (FPSO) جهت دریافت، فرآورش، نگهداری و صادرات نفت تولیدی میدان در طرح اولیه پیش‌بینی شده بود.
شناوری بی‌همتا در خاورمیانه که قرار است رؤیای بهره‌برداری کامل از لایه‌های نفتی با وجود آن محقق شود. این شناور فرآورشی یا FPSO (Floating, Production, Storage & Offloading) دارای سیستم‌های دریافت نفت، فرآورش و نمک زدایی نفت و مخازن نگهداری نفت تولیدی است که علاوه بر این، کلیه تأسیسات جانبی مورد نیاز آن شامل سیستم تولید برق، سیستم فرآورش آب همراه نفت، سیستم فرآورش آب تزریقی، پمپ‌های تزریق آب، سیستم‌های صادرات نفت و.
.. است. بر اساس آمار وزارت نفت تاکنون درآمدهای حاصله از نفت میدان غالب هزینه‌های طراحی، ساخت، راه‌اندازی و بهره‌برداری FPSO را جبران کرده است. اخیراً بهره‌برداری از این شناور فرآورشی به شرکت فاتح صنعت کیمیا واگذار شد که کاری بسیاردشوار است. در خصوص نحوه واگذاری رئیس روابط عمومی شرکت فلات قاره به «ایران» گفت: این واگذاری با انجام مناقصه بوده و پیمانکار از میان شرکت‌های داخلی انتخاب شده است.
بر خلاف انتقادهای وارده به این قرارداد، نریمانیان می‌گوید که بهره بردار نیازی به مشاور خارجی ندارد و می‌تواند براحتی راهبری، تأمین نیروی انسانی و تأمین قطعه را انجام دهد. اما در مجموع توسعه هرچه سریع تر لایه نفتی پارس جنوبی اهمیت ویژه‌ای برای صنعت نفت ایران دارد. بخش عمده لایه نفتی پارس جنوبی در کشور قطر واقع شده که میدان الشاهین خوانده می‌شود.
به‌گفته مشکین فام هر روز قطر 300 هزار بشکه نفت خام از این میدان برمی دارد و دیر بجنبیم سهم ایران را نیز برداشت کرده است. /روزنامه‌نگار /ایران کلمات کلیدی توسعه لایه نفتی پارس جنوبی به یک شرکت داخلی رسید

کد خبر: 1097215  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اقتصادي

سکه ارزان شد/ یورو ۷۵۱۶ تومان جام نیوز  ۱۶ دقیقه پیش

 به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، امروز در صرافی‌ها، هر قطعه سکه طرح قدیم دو میلیون و ۱۹ هزار تومان و سکه طرح جدید یک میلیون و ۹۳۴ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش رسید.   همچنین نیم سکه با قیمت یک میلیون تومان، ربع سکه ۵۷۸ هزار تومان و سکه یک گرمی ۳۵۷ هزار تومان داد و ستد...

قانون چک اصلاح می‎شود جام نیوز  ۱۶ دقیقه پیش

 به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، سید اسدالله جولایی؛ مدیر عامل ستاد دیه کشور گفت: در ستاد دیه بیشترین پرداخت ها مربوط به حوادث کارگاهی و رعایت نکردن نکات ایمنی در کار است که منجر به قتل غیر عمد می شود.   جولایی افزود: یکی دیگر از بیشترین پرداختی های ستاد دیه درباره چک های برگشتی است.   او...

هواپیما ربایی در آسمان ایران اکو فارس  ۲۵ دقیقه پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از رکنا، براساس اعلام اداره مهندسی ترافیک هوایی ایران، پرواز اسکای دبی ۳۰۱ که از دبی عازم کابل بود، در حدود ۹۰ مایلی زاهدان اعلام کرد که شخصی مسلح به چاقو قصد ورود به کابین خلبان را دارد و خلبان موفق شده در را قفل کند و در خواست بازگشت به فرودگاه دبی را کرد. پس از دقایقی در پاسخ...

پروازهای جاسوسی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه اکو فارس  ۲۵ دقیقه پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از اینترفاکس، یک هواپیمای شناسایی استراتژیک نیروی هوایی انگلیسВВС RC-135W ، پس از پرواز از پایگاه هوایی وادینگتون، روز سه شنبه پروازهای تجسسی خود را در نزدیکی مرز استان‌های کالینیگراد، لنینگراد و پسکوف روسیه انجام داد. این هواپیما با استفاده از آسمان لیتوانی به مرزهای روسیه...

ابلاغیه‌ دولت به بانک‌ها و بانک مرکزی اکو ویژن  ۲۶ دقیقه پیش

به گزارش بانک و بیمه ( bima.ir )، هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه خود به ریاست حجت ‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری، به بررسی و تصویب تعدادی از پیشنهادهای مربوط به آیین‌نامه‌های قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور پرداخت. براساس یکی از آیین‌نامه‌های یاد شده،...

مهر تائید وزیر صنعت بر افزایش یک ماه اخیر قیمت خودروهای داخلی اکو ویژن  ۲۶ دقیقه پیش

به گزارش اکو ویژن به نقل از فارس محمد شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت دو روز قبل در خصوص قیمت خودروهای داخلی یادآور شد: افزایش بیش از 9.6 درصدی قیمت خودروهای داخلی مجاز نیست و خودروسازان داخلی، حق افزایش بیش از این میزان را ندارند. اگرچه این مطلب در ظاهر به معنای محدود کردن سقف افزایش قیمت...

توقف فعالیت‌های «بریتیش پترولیوم» در میدان گازی رام نامه  ۲۸ دقیقه پیش

 شرکت نفتی بریتیش پترولیوم فعالیت در میدان گازی رام در دریای شمال را قطع کرده است. این میدان گازی میان این شرکت و شرکت ملی گاز ایران مشترک است. بریتیش پترولیوم تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را دلیل اعمال این تحریم‌ها اعلام کرده است. به گزارش نامه نیوز، بریتیش پترولیوم که با فروش تمام...

شریعتمداری: احتکار خودرو صحت ندارد آفتاب نیوز  ۳۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : «محمد شریعتمداری» امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت، افزود: نظارت بر کیفیت خودروهای داخلی نیز بر پایه گزارش ها و نظرسنجی های اعلامی از سوی سازمان های مربوطه پیگیری و انجام می شود.هفته گذشته «نادر قاضی پور» نماینده ارومیه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از احتکار 90 هزار خودرو...

قیمت سکه در بازار کاهش یافت طلانیوز  ۳۶ دقیقه پیش

چهارشنبه ، ۲ خرداد ۱۳۹۷ ، ۱۵:۰۵طلانیوز: قیمت انواع سکه در بازار آزاد تهران امروز (چهارشنبه) کاهش یافت به طوری که سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با 30 هزار ریال کاهش به 20 میلیون و 200 هزار ریال رسید.     به گزارش ایرنا، در بازار تهران، امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم 50 هزار ریال کاهش داشت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده