تعداد بازدید: ۲۰
تاريخ انتشار: جمعه،۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۰:۵۶
برنامه‌های درسی و آموزشی مبتنی بر پیشگیری از وقوع جرم نیست
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، حمیدرضا نیکوکار، مدرس کیفرشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و محقق کیفرشناسی مرکز ماکس پلانگ آلمان با اشاره به نقش آموزش رشد مدار در پیشگیری از وقوع جرم اظهارکرد: با توجه به این که اهمیت درس کیفرشناسی در دانشگاه‌های کشور مغفول مانده است متاسفانه وقتی فرد در جایگاه بازپرسی قرار می‌گیرد بدون اینکه به سابقه شخصیتی و اجتماعی فرد آسیب دیده اجتماعی توجه داشته باشد، ملاک مجازات را رفتار و ادب مجرم در نظر می‌گیرد، به طوری که با اعمال سلیقه شخصی شش ماه حبس را به یک سال افزایش می‌دهد، زیرا تصور می کند زندان محل تعلیم و تربیت مجرم است.
وی با تاکید بر اهمیت راهبردهای رشد مدار در تعیین کیفر ادامه داد: اهمیت این درس بسیار مورد تاکید است اما متاسفانه در ایران در حد یک درس یک واحدی اختیاری تدریس می‌شود و حتی در برخی دانشگاه‌ها چنین درسی در لیست دروس اختیاری هم جا ندارد. نیکوکار یادآور شد: این در حالی‌ست که اهمیت این واحد درسی را ‌می‌توان برای تعیین مجازات جرایمی مانند قاتل آتنا و بنیتا در نظر گرفت، اما متاسفانه سریع‌ترین راه حل یعنی اعدام در ملاعام را برای چنین مجرمانی اجرا می‌کنیم زیرا در افکار عمومی تصور می‌شود که شدت مجازات می‌تواند در کاهش وقوع جرایم اثرگذار باشد.
وی با بیان اینکه درس کیفرشناسی روی این مساله به طور علمی بحث و بررسی می‌کند و شدت عمل کیفری نمی‌تواند چندان کارساز باشد، افزود: برخی از مسئولان کشور اعمال مساله علمی در مورد مجرمان را به خاطر منافع شخصی مانند زمانبر بودن و هزینه‌بر بودن نمی‌پذیرند، اما باید بدانیم که راه جلوگیری و مبارزه با جرایم از جمله قاتل آتنا و بنیتا اعدام در ملاءعام نیست.
به گفته نیکوکار قاتل آتنا در جمع دوستانه در سنین کودکی بسیار مورد آزار و اذیت و خشونت سایر همسالان خود قرار گرفته و هیچ مقاومتی در این زمینه از خود نشان نمی‌داده بر همین اساس قبل از اعدام این مجرم باید جامعه شناسان و رواشناسان متخصص او را از نظر شخصیتی و اجتماعی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دادند.
این مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی یادآور شد: کیفر و مجازات شدید راهکاری برای کاهش جرم و جنایت نیست، به طوری که در کشور آلمان روی گزینه‌هایی خاصی مانند قاتل بنیتا و آتنا سال‌ها مطالعه و تحقق و بررسی‌های علمی و روانشناسی صورت می‌دهند تا بتوانند علل و عوامل چنین پدیده‌ای را مشخص کنند برهمین اساس نباید کیفر را به عنوان گام اول در نظر گرفت بلکه باید به عنوان آخرین حربه به کیفر و مجازات فکر کرد.
این محقق کیفرشناسی مرکز ماکس پلانگ آلمان ادامه داد: در مرحله اول باید راهبردهای پیشگیرانه اتخاذ کنیم زیرا این شیوه‌ای درمانگر است به عنوان مثال هزینه نگهداری هر زندانی در ایران 150 هزار تومان است، فرض کنید یک نفر را 6 ماه زندانی کنیم این هزینه در مقیاس بزرگتر و تعداد مجرمان رقم قابل ملاحظه‌ای می‌شود؛ باید بسنجیم راه‌های پیشگیرانه مقرون به صرفه‌تر است یا کیفر و مجازات.
نتایج علمی یک طرح پیشگیری از وقوع جرم نیکوکار با تاکید بر اجرای طرح‌های رشدمدار برای مبارزه با رفتارهای نامناسب و ناهنجاری‌های اجتماعی گفت: طرح پیش دبستانی پِری (PERRY PRESCHOOL) بین سال 1962 تا 1965 در آمریکا اجرا شد، در این طرح کاملا علمی و سنجش شده، دانش آموزان مهارت‌های مختلفی از جمله نه گفتن به مواد مخدر را می‌آموزند.
در این طرح 132 نفر از دانش آموزان در گروه آموزش‌های مهارتی و 132 دانش آموز دیگر خارج از این طرح قرار می‌گیرند که در قالب یک بسته آموزشی مهارت‌های خاصی به آنان آموزش داده می‌شود. نیکوکار ادامه داد: در این طرح همه کودکان از بهره هوشی، وضعیت اشتغال پدر، میزان تحصیلات والدین، اختلاف سنی کودک و مادر،‌میزان برخورداری کودک از نظر اتاق مستقل به طور یکسان برگزیده شد و کودکان رده سنی 5 تا 11 سال به طور سالانه آزمون می‌شدند و تا 40سالگی آنان این طرح ادامه داشت.
وی اضافه کرد: آموزگاران هر روز 2 ساعت و نیم برنامه آموزشی برای این بچه‌ها داشتند که یک بسته آموزشی را برای این کودکان پیاده می‌کردند و هر هفته یک ساعت و نیم ملاقات آموزگار با مادر کودک صورت می‌گرفت تا به مادر نحوه برخورد و تربیت صحیح کودک را آموزش دهند. در این طرح 4 معلم آموزش 25 دانش آموز را در دست داشتند و برنامه منظم ملاقات هفتگی با والدین کودکان داشتند.
این استاد دانشگاه آزاد افزود: در این طرح مهارت‌های شناختی و اجتماعی به کودکان آموزش می‌دادند، به عنوان مثال کودکان می‌آموختند لغات و مشکلات خود را شخصا حل کنند، برای فعالیت‌های جسمی و اجتماعی کودک کار می‌کرد و بچه ‌ها بازی ها را خودشان طراحی کنند. در سن 20 سالگی مصاحبه با شرکت کنندگان در طرح نشان داد که آنان از نظر اقتصادی، اجتماعی، بزه کاری و محکومیت تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند.
نیکوکار یادآور شد: هر دلاری که آمریکا برای هر فرد هزینه می‌کند باعث شد که از نظر اجتماعی 14 دلار و 14 سنت صرفه جویی اقتصادی به همراه داشته باشد، 77 درصد افراد این طرح در مقابل 46 درصد توانستند گواهی تحصیلات عمومی دریافت کنند، 8 درصد شرکت کنندگان طرح در مقابل 41 درصد از خدمات بهداشت روان استفاده کردند، والدین شرکت کنندگان طرح در 15 سالگی خیلی دیدگاه بهتری نسبت به تحصیل و پیشرفت فرزندانشان داشتند.
حتی نرخ اشتغال این دو گروه نیز با یکدیگر متفاوت بود به طوری که در 40 سالگی 76 درصد شرکت کنندگان طرح نسبت به 62 درصد افراد خارج طرح مشغول به کار بودند. در 27 سالگی 27درصد شرکت کنندگان طرح نسبت به 5 درصد افراد خارج طرح صاحبخانه شدند و میزان محکومیت 55درصد افراد خارج طرح نسبت به 36 درصد افراد داخل طرح گزارش شد.
به گفته این استاد دانشگاه هر چه میزان زندانی در آمریکا کمتر باشد هزینه‌های دولت نیز به همان نسبت کاهش می‌یابد به طور کلی نتایج این طرح نشان داد اگر طرح پیش دبستانی پری را در قالب آموزش‌های فشرده در مناطق محروم و فقیر نشین پیاده سازی کنند اثرات چشمگیری در کاهش بزه‌کاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی به همراه دارد.
نیکوکار یادآور شد: برهمین اساس در کشورهایی که این طرح و طرح‌های نه گفتن به مواد مخدر برای دانش آموزان اجرا نمی‌شود نباید توقع داشته باشیم که افراد به سمت مصرف مواد مخدر گرایش پیدا نکنند اما متاسفانه محتوای درسی و آموزشی آموزش و پرورش کشور ما بسیار قابل نقد است زیرا فهم فکر کردن و مسئولیت پذیری را به دانش آموزان آموزش نمی دهند.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه کیفرهای شدید قضایی مانند قرص مسکن به طور مقطعی درمانگر است، ادامه داد: باید قبل از مجازات و تعیین کیفر سابقه شخصیتی و خانوادگی فرد آسیب دیده را مورد توجه قرار داد و براساس آن تصمیم گیری کرد زیرا اگر دانش و آگاهی مردم در مورد فرد آسیب دیده افزایش یابد قطعا در قضاوت آنان نیز تاثیر گذار خواهد بود.
وی تاکید کرد: باید در سیستم قضایی و زندان‌های ما تمرکز به سمت پیشگیری غیرکیفری و پیشگیری رشد مدار هدایت شود زیرا با اجرای حکم اعدام یک مجرم نابودی سرمایه انسانی و آسیب به خانواده آن فرد را رقم می‌زنیم در حالی که می‌توانیم از همان مجرم را به شهروندی مولد تبدیل کنیم که در تولید کار و نیرو موثر باشد.
 

کد خبر: 1106748  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری برنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

ضرورت اجتناب از تکالیف تکراری در مدارس ابتدایی آنا  ۱ ساعت پیش

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: معلمان دوره ابتدایی باید از ارائه تکالیف تکراری به‌عنوان مشق شب اجتناب کنند. رضوان حکیم‌زاده در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا درباره جزئیات اجرای طرح...

نتانیاهو: به اقدام علیه ایران ادامه می‌دهیم چند ثانیه  ۳ ساعت پیش

نتانیاهو: به اقدام علیه ایران ادامه می‌دهیمنتانیاهو گفت اسرائیل باید «هر اقدامی که برای پیشگیری از جنگ لازم است، انجام دهد، اما اگر جنگی به ما تحمیل شد، ما با قدرت تمام علیه کسانی که می‌خواهند ما را بکشند، اقدام می‌کنیم.» با وجود حادثه‌ای که این هفته برای یک هواپیمای روس در مدیترانه رخ داد، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز پنج‌شنبه...

هند موشک بالستیک هسته‌ای آزمایش کرد چند ثانیه  ۳ ساعت پیش

هند موشک بالستیک هسته‌ای آزمایش کردوزارت دفاع هند روز پنج‌شنبه یک فروند موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را با موفقیت آزمایش کرد. رسانه‌های دولتی هند از آزمایش موفقیت‌آمیز یک فروند موشک بالستیک هسته‌ای این کشور خبر می‌دهند. وزارت دفاع هند روز پنج‌شنبه یک فروند موشک بالستیک هسته‌ای تاکتیکال را با موفقیت آزمایش کرد. این موشک قابلیت...

نخستین رئیس دارالفنون که بود و چه کرد؟ تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نادر کریمیان سردشتی - عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در نشست بررسی اسناد و مدارک تاریخی عزیز خان مکری (سردار کل) اظهار داشت: نخستین رییس رسمی دارالفنون، به گزارش احوال، آثار و زندگی نامه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و نظامی عزیز خان مکری به عنوان سردار کل...

رنج انتظار بیماران دیالیزی کمتر می‌شود تسنیم  ۳ ساعت پیش

داریوش آرمان در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، با اشاره به بازدید وحضور خود از مراکز دیالیز استان اردبیل اظهار داشت: متاسفانه براساس مشاهدات - وضعیت دستگاههای همودیالیز این استان در شرایط مطلوبی نیست، و ساعت کاری این دستگاهها براساس آمار بیماران دیالیزی - سه شیفت و چهار شیفت شده است.بیشتر...

آتش «میانکاله» را سوزاند آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  این آتش سوزی عصر دیروز چهارشنبه در حوالی دامداری مستقر در منطقه روی داد و خاموش کردن آن تا نیمه های شب ادامه داشت.این ششمین بار در سال 97 است که زمین های منطقه حفاظت شده میانکاله دچار آتش سوزی می شود. آخرین بار بیستم مرداد گذشته در این منطقه آتش سوزی شد و بیش از 200 هکتار پوشش گیاهی...

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 28 شهریورماه خبرگزاری فارس  ۴ ساعت پیش

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (‌پنجشنبه 29 شهریورماه ) در قسمت پایین قابل مشاهده است آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه در واکنش به اظهارات اخیر وزیرخارجه نوشت: ما هم معتقدیم که پیوستن به FATF شفافیت...

محکومیت 2 شکارچی به کاشت 400 اصله درخت در هامون آنا  ۴ ساعت پیش

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: یکی قاضی دوست‌دار محیط زیست شهرستان زابل دو شکارچی غیرمجاز را محکوم به کاشت مجموع 400 اصله نهال سازگار با منطقه هامون کرد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از روابط عمومی سازمان محیط زیست،...

هدیه عجیب رهبر کره‌شمالی به رئیس جمهور کره جنوبی چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

هدیه عجیب رهبر کره‌شمالی به رئیس جمهور کره جنوبیرهبر کره‌شمالی پس از دیدار با رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی در پیونگ‌یانگ به او ۲ تن قارچ گرانقیمت ویژه موسوم به "قارچ کاج" هدیه داد. دفتر مطبوعاتی مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی امروز پنج‌شنبه اعلام کرد: ۲ تن قارچ که هدیه کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی است به پایگاه هوایی سئول رسید. براساس این بیانیه،...

هشدار جدی نتانیاهو به حزب الله چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

هشدار جدی نتانیاهو به حزب اللهدر صورت رویارویی نظامی حزب الله، اسرائیل ضربه سختی به او می زند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در روز پنجشنبه در محل اقامت خود، در صورت رویارویی "حزب الله"، اسرائیل ضربه سنگینی به این کشور وارد می کند. نتانیاهو در این خصوص گفت: "اگر حزب الله خواهان رویارویی به ما باشد، آنچه را که حتی تصورش را...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده