تعداد بازدید: ۲۰
تاريخ انتشار: شنبه،۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۵:۳۱
رصد لحظه‌ای بازار ارز توسط بانک مرکزی/ارز حاصل از صادرات شفاف شد
به گزارش مهر، ۲۸ بهمن‌ماه سال گذشته بود که «سامانه نیما» با هدف تسهیل تامین ارز و ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز فعالیت آزمایشی خود را آغاز کرد و فعالیت رسمی آن نیز از سوم اردیبشهت‌ماه سالجاری آغاز شد. سامانه نیما چیست؟ با همکاری بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، سامانه‌ای به نام نیما یا همان سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی در حال شکل‌گیری است که شامل همه مراحل خرید و فروش برای کالاهای وارداتی و عرضه ارز صادراتی است.
در این سامانه، واردکنندگان می‌توانند ارز مورد نیاز خود را درخواست و در فضای رقابتی، نیازهای ارزی خود را به بهترین قیمت به دست آورند؛ به عبارت بهتر، واردکنندگان می‌توانند بانک یا صرافی مورد نیاز خود را انتخاب و یا درخواست خود را به مناقصه بگذارند که مشابه این فرآیند برای صادرکنندگان با هدف فروش ارز به بهترین قیمت وجود دارد.
سامانه نیما چگونه کار می‌کند؟ سامانه نیما به سامانه جامع تجارت متصل است و ارتباطی را بین جریان کالا و ارز برقرار می‌کند و بازرگانان برای استفاده از خدمات رایگان این سامانه، کافی است که به سامانه جامع تجارت مراجعه کرده و در خواست خرید و یا فروش ارز را ثبت کنند. با این شرایط نه تنها دیگر نیازی به مراجعه حضوری در صرافی‌ها نیست بلکه دسترسی به تمام صرافی‌ها و بانک‌های عامل به صورت همزمان امکان‌پذیر است.
اهداف سامانه نیما سامانه نیما دارای مزایای فراوانی همچون جایگزین موفق سیاست ارز مداخله‌ای، جلوگیری از هدررفت منابع ارزی و ورود آن به چرخه اقتصاد سیاه، جلوگیری از فرار سرمایه، جلوگیری از قاچاق کالا و فراهم کردن مقدمات اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز است که در ادامه به هر یک از آنها اشاره می‌شود: ۱-جایگزین موفق سیاست ارز مداخله‌ای: تزریق ارز مداخله‌ای به بازار ارز، یکی از زیان‌بارترین رویکردهای دولت برای کنترل نرخ ارز محسوب می‌شود چراکه به اذعان کارشناسان، بازار غیررسمی را گسترده‌تر کرده است.
با راه‌اندازی سامانه نیما، امکان ثبت معاملات و در نتیجه ایجاد شفافیت در مبادلات ارزی رقم خواهد خورد؛ به این ترتیب سامانه نیما می‌تواند به عنوان جایگزینی موفق برای سیاست ارز مداخله‌ای عمل کند. ۲-جلوگیری از هدررفت منابع ارزی و ورود آن به چرخه اقتصاد سیاه: امکان ثبت معاملات و ایجاد شفافیت در مبادلات ارزی به وسیله سامانه نیما همچنین موجب خواهد شد تا از هدررفت منابع ارزی و ورود آن به چرخه اقتصاد سیاه جلوگیری کند.
۳-جلوگیری از فرار سرمایه: یکی از عمده‌ترین راه‌های فرار سرمایه از کشور، صادرات کالا و عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه تجارت رسمی کشور است. ارز ناشی از صادرات در سال های مختلف حدود نیمی از منابع ارزی کشور را به خود اختصاص می‌دهد که با امکانات ایجاد شده در سامانه نیما و سامانه‌های مکمل آن نظیر سامانه جامع تجارت، این ارز به چهار روش یعنی «فروش به بانک‌ها یا صرافی‌ها»، «فروش به واردکنندگان قانونی»، «سپرده‌گذاری ارزی در نظام بانکی» و «واردات» به کشور باز می‌گردد.
۴-جلوگیری از قاچاق کالا: همزمان با افزایش حجم بازار نقدی ارز و افزایش تزریق ارز مداخله‌ای طی سال‌های گذشته، تامین مالی واردات کالای قاچاق در کشور به راحتی صورت می‌گرفت و واردات بی‌رویه کالاها به کشور به آسانی ممکن بود اما راه‌اندازی سامانه نیما با جلوگیری از تامین مالی اقتصاد غیررسمی، منجر به تقویت تولید داخل، افزایش درآمدهای گمرکی، نظارت بیشتر بر کالاهای وارداتی و جلوگیری از واردات کالای قاچاق به کشور خواهد شد.
۵-فراهم کردن مقدمات اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز: اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز بدون ایجاد بستری شفاف و امن برای مبادلات ارزی امکان‌پذیر نخواهد بود. سامانه نیما می‌تواند با شفاف‌سازی مبادلات ارزی، امکان تعیین درست نرخ در اقتصاد را ایجاد و مقدمات اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز را فراهم آورد.
علاوه بر اینها، «رصد لحظه‌ای بازار ارز توسط بانک مرکزی»، «یکپارچه شدن نظام تجارت خارجی کشور از ثبت سفارش تا ترخیص کالا»، «امکان ثبت معاملات»، «ایجاد شفافیت در مبادلات ارزی» و «ایجاد نقشه ارزی» نیز برخی دیگر از مزایای سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی به شمار می‌آیند.
سامانه نیما از دیدگاه مسئولان، نمایندگان مجلس و کارشناسان اظهارنظرهای متفاوتی از سوی مسئولان، نمایندگان مجلس و نیز کارشناسان برای سامانه نیما وجود دارد؛ به عنوان مثال اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور عنوان کرده که سامانه نیما می‌تواند این امکان را فراهم کند تا واردات کالا و خدمات به کانال‌های رسمی واگذار شود و یا آنکه محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت عنوان می‌کند که این سامانه قاچاق را کم کرده و ساختار شفافی را برای ورود و خروج بازار ارز مشخص خواهد کرد.
از دیگر افرادی که نگاه مثبتی به این سامانه دارند، می‌توان به «محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت»، «ولی‌اله سیف، رئیس بانک مرکزی»، «محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی»، «مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت»، «محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران»، «کسرائی‌پور، مدیر کل مقررات ارزی » اشاره کرد که در جدول زیر گزیده ای از این اظهارنظرها را می خوانید.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور سامانه نیما می‌تواند این امکان را فراهم کند تا واردات کالا و خدمات به کانال‌های رسمی واگذار شود چراکه تا پیش از این حتی این اطلاعات به طور دقیق وجود نداشت که ارزی که خریداری می‌شود به چه منظوری است. آیا به خانه می‌رود یا با آن قاچاق کالا انجام می‌شود.
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت سامانه نیما برای راه‌اندازی بازار ارز است و امکان قاچاق را کم می‌کند و ساختار شفافی را برای ورود و خروج بازار ارز مشخص می‌کند. محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت امیدواریم که با این سیستم بتوانیم به مرور به سمتی پیش برویم که تمامی ارزهای صادرکنندگان عمده چه دولتی و چه خصوصی و همه آنهایی که به نوعی تحت حاکمیت قرار دارند، مبادلاتشان در اشراف دولت قرار گیرد.
با سیستم جدید ارزی می‌توان اختصاص ارز را هدفمند و براساس اولویت پرداخت کرد. ولی‌اله سیف، رئیس بانک مرکزی -سامانه نیما یک نظام یکپارچه معاملات ارزی با قابلیت تنظیم‌شوندگی و سیاست‌گذاری است؛ در نیما همه منابع و مصارف ارزی کشور در یک محل جمع می‌شود و براساس ترجیحات متقاضی و اولویت‌های سیاستگذار، عرضه و تقاضای ارز با هم تلاقی می‌کنند.
-نیما ابزاری را برای بانک مرکزی و حاکمیت فراهم می‌کند که با پیش‌بینی پیش از وقوع نیازمندی‌ها و منابع ارزی و با توجه به سیاست‌های کلان کشور، کنترل مصارف ارزی کشور را به صورت سیستماتیک در دست داشته باشد و در نهایت ضمانت اجرایی نیما در آن است که هیچ واردات رسمی و قانونی بدون رصد و تایید بانک مرکزی در خصوص جنبه‌های ارزی آن قابل انجام نیست.
محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی سامانه نیما همان پرتال ارزی دولت دهم است، که راه‌اندازی این سامانه یکی از موضوعات مهم و اساسی کشور است و باید روی آن کار شود. مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت -نوسانات نرخ  ارز مانعی برای برنامه‌ریزی صادرکنندگان بود به همین دلیل سیاست جدید دولت در تنظیم بازار ارز و شفاف‌سازی آن است و می‌خواهند با استفاده از سیاست‌های جدید ارزی از خروج غیررسمی ارز جلوگیری کنند تا نیازهای واقعی ارز پاسخ داده شود و سامانه نیما هم برای این منظور طراحی شده است.
محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران -موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات، همیشه توسط دولت‌مردان مورد شک‌وشبه قرار می‌گرفت که در سامانه نیما شفافیت لازم برای آن ایجاد می‌شود. - نیما بر تمام فعالیت های ارزی نظارت می‌کند. - نیما به عنوان ابرازی برای شفایت مالی بازار ارزی است.
-با سامانه نیما، کلیه فعالیت‌های ارزی قابل مشاهده است و بانک مرکزی از کلیه مصارف ارزی به صورت لحظه‌ای خبردار شده و به طور دقیق می‌داند که ارز حاصل از صادرات در چه محلی به فروش رفته و یا برای واردات چه کالایی به کار گرفته شده است. کسرایی‌پور، مدیرکل مقررات ارزی از اجرای آزمایشی سامانه «نیما» با استفاده از سامانه نیما، ارز واردکنندگان از بستری امن تامین می‌شود.
«نیما امیرشکاری»، کارشناس بانکداری الکترونیک -سامانه نیما می‌تواند اطلاعات پراکنده را نظم‌دهی کند. ورودی و خروجی‌های ارز را که به درستی شناسایی نمی‌شود یا اگر شناسایی شد زمان‌بندی مناسبی برای آنها نداریم، شناسایی خواهد شد. یعنی افرادی که صادرات کرده‌اند زمانی ارز به دستشان می‌رسد که شخصی دیگر قصد دارد واردات انجام دهد.
حسین وکیلی، کارشناس بانک -سامانه نیما برای ساماندهی معاملات ارزی عملیاتی شده که هدف از آن، تسهیل تأمین ارز و ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز است. محمد حسینی‌شاهرودی، نماینده مجلس شورای اسلامی -در جلسه‌ای موضوع سامانه نیما مطرح شد که مورد تحسین نمایندگان مجلس قرار گرفت و این سامانه می‌بایست خیلی قبل‌تر راه‌اندازی می‌شد.
عزت الله یوسفیان‌ملا، عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه  با استمرار شرایط کنونی و ارتقای سامانه نیما می‌توان پیش بینی کرد که به دستاوردهای مهمی از جمله شفافیت در نظام ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات دست پیدا کنیم.

کد خبر: 1126366  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: اقتصاد ایران آنلاین
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

حضور نیافتن زنگنه در نشست آتی اوپک وتو تلقی نمی شود اقتصاد ایران آنلاین  ۳۸ دقیقه پیش

حضور نیافتن زنگنه در نشست آتی اوپک وتو تلقی نمی شود #dcImgDiv1{height:201px;}#doc_div1Img{height:207px;}  جلال میرزایی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اعلام خبر غیررسمی مبنی بر عدم حضور وزیر نفت در اجلاس آتی اعضای اوپک، گفت: از غیبت در اجلاس های منطقه ای و بین المللی چیزی عائد کشور نشده است...

گردهمایی بزرگ فعالان قالب و ابزار کشور درشرکت ساپکو اکو فارس  ۳۹ دقیقه پیش

به گزارش  اکوفارس به نقل از روابط عمومی ساپکو، در این گردهمایی صنعتی که هر دو سال یک بار میزبان فعالان صنعت قالب و ابزار داخلی و خارجی است، بیش از 135 شرکت حضور خواهند داشت. شرکت ساپکو در نظر دارد تا در نمایشگاه ششم، نیازمندی های گروه صنعتی ایران خودرو در زمینه طراحی و ساخت قالب های مختلف را در...

حضور عزت‌اللهی در ترکیب اصلی ردینگ +عکس صبا ایران  ۵۰ دقیقه پیش

ردینگ در چارچوب هفته نهم چمپون‌شیپ از ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه به مصاف هال سیتی خواهد رفت.بر این اساس این تیم که سعید عزت اللهی را در اختیار دارد در حضور ملی پوش کشورمان به مصاف هال سیتی خواهد رفت.  

دو آزادکار ایران به نیمه‌نهایی صعود کردند صبا ایران  ۵۱ دقیقه پیش

در وزن ۶۱ کیلوگرم مهدی عشقی در دور نخست ۷ بر ۵ مغلوب ارطغرل کاهوه چی از ترکیه شد و در ادامه با توجه به شکست این کشتی‌گیر از نماینده ازبکستان، عشقی هم از دور مسابقات کنار رفت. در وزن ۷۴ کیلوگرم علی سوادکوهی در دور اول ۱۱ بر صفر مارتین هورینک از اسلواکی را از پیش رو برداشت، اما در یک هشتم نهایی...

10 شرکت بورسی با بیشترین تعداد معاملات بورس نیوز  ۵۸ دقیقه پیش

به گزارش بورس نیوز، نمادهای شرکت های معاملاتی نوسازی و ساختمان تهران، با 31.98 درصد تغییر ، سرمایه گذاری رنا، با 19.01 درصد، سرمایه گذاری ایران خودرو با 10.24 درصد، شرکت زامیاد با 10.17 درصد، سرمایه گذاری سایپا، با 10.14 درصد، سرمایه گذاری بهمن با 10.02 درصد،پارس خودرو، 9.93 درصد، ریخته گری ایران با...

پیام رهبر معظم انقلاب در پی حادثه تروریستی امروز صبح در اهواز بورس نیوز  ۵۸ دقیقه پیش

به گزارش بورس نیوز، متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:بسمه‌تعالیحادثه‌ی تلخ و تأسفبار شهادت جمعی از مردم عزیزمان در اهواز به دست تروریستهای مزدور، یک بار دیگر قساوت و خباثت دشمنان ملت ایران را آشکار ساخت. این مزدوران قسی‌القلب که به روی زن و کودک و مردم بیگناه آتش میگشایند وابسته به همان...

فرار مالیاتی دامن ستاره کروات رئال را هم گرفت ایران اکونومیست  ۱ ساعت پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ روزنامه ال موندو اسپانیا روز شنبه نوشت: لوکا مودریچ می تواند محکومیت حبس خود را با پرداخت مبلغی معادل 60 میلیون یورو جایگزین کند. هافبک 33 ساله کهکشانی ها که بدنبال نمایش درخشان در جام جهانی 2018 به عنوان بهترین بازیکن این تورنمنت شناخته شد، نوامبر گذشته...

جودوکاران ایران به مدال برنز رقابت های جهانی رسید ایران اکونومیست  ۱ ساعت پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ پیکارهای جودوی قهرمانی بزرگسالان جهان از روز پنجشنبه هفته گذشته با حضور 758 جودوکار از 125 کشور در شهر «باکو» جمهوری آذربایجان آغاز شده است. تیم ملی ایران با ترکیب «محمد محمدی بریمانلو»، «سعید ملایی» و «جواد محجوب» با هدایت «محمد منصوری» در این آوردگاه جهانی...

تغییر تعرفه مکالمه تمامی سیم‌کارت‌های همراه اول از مهرماه خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، اپراتور همراه اول در پیامکی به مشترکان خود از تغییر تعرفه‌های مکالمه این اپراتور از فردا اول مهر خبر داد. این اپراتور به مشترکان دائمی اعلام کرد: «در راستای ساده سازی تعرفه پایه، نرخ هر دقیقه مکالمه درون و برون شبکه از تاریخ 1/7/97 تک نرخی و برابر 599 ریال...

چین سفیر آمریکا را احضار کرد خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌های محلی چین گزارش کردند، وزارت خارجه چین امروز (شنبه) سفیر آمریکا را به دلیل تحریم‌های نظامی اخیر علیه پکن احضار کرده است. دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا پنجشنبه گذشته فردی به نام «لی شانگ‌فو» و «اداره توسعه تجهیزات» ارتش چین را به...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده