تعداد بازدید: ۱۶
تاريخ انتشار: دوشنبه،۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۸:۲۵
چرا مقتدا صدر پیروز انتخابات عراق شد؟
دیپلماسی ایرانی: ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر در انتخابات عراق شگفتی آفریدند و توانستند از میان دیگر جریان های حاضر در انتخابات کرسی های بیشتری را به دست آورند. بسیاری این شگفتی را به پای سیاست ورزی مقتدا صدر می گذارند، اما آیا واقعا چنین است؟ چه شد مقتدا صدر برنده انتخابات عراق شد و بیش از همه کرسی های مجلس را به دست آورد؟ دلایل متعددی را برای پیروزی مقتدا صدر می توان بر شمرد.
اول از همه مشارکت پایین مردم در انتخابات بود. بیش از نیمی از مردم عراق در انتخابات شرکت نکردند. این رقم برای عراقی های مقیم خارج به مراتب بیشتر بود. مثلا در ایران نزدیک به یک چهارم واجدین شرایط تنها پای صندوق های رای رفتند، یا در فرانسه حدود 12 درصد واجدین شرایط پای صندوق های رای حاضر شدند. در خود عراق، میزان مشارکت در بغداد که نقشی کلیدی در برنده انتخابات بازی می کند، میزان مشارکت تنها 35 درصد بوده است.
به عبارتی 65 درصد مردم بغداد پای صندوق های رای نرفتند. مشارکت پایین مردم به سود جریان صدر تمام شد. بر کسی پوشیده نیست که جریان صدر همواره یک آرای ثابت مردمی داشته است. بسیاری از افراد قشر فرودست شهرنشین عراق (نه همه) طرفدار مقتدا صدر هستند. مثلا شهرک صدر که منطقه فقیر نشین بغداد محسوب می شود از قدیم پایگاه مردمی مقتدا صدر بوده است.
شهرک صدر قبل از مقتدا پایگاه محمد صدر، پدرش بود. این پایگاه مردمی تا کنون حفظ شده است. بنابراین چه مشارکت در انتخابات بالا باشد چه مشارکت پایین، چه مردم بخواهند به نامزدهای دیگر رای بدهند چه نامزدهای جدید پا به عرصه رقابت بگذارند، جریان صدر عموما یک قشر ثابت طرفدار خود را دارد که تا کنون آرایش را به سود آن در صندوق های رای ریخته است.
این عامل، اصلی ترین عامل پیروزی جریان مقتدا صدر است. استفاده از ظرفیت کمونیست ها که با مقتدا صدر ائتلاف کردند نیز به پیروزی وی در انتخابات کمک کرد. این ائتلاف یک برد دو طرفه بود، هم به سود جریان صدر تمام شد همه به سود کمونیست ها. در طول سال های گذشته که طبل مبارزه با فساد پر سر و صدا بوده (اگرچه چندان کاری پیش نرفته) این گونه وانمود شده است که کمونیست ها پاک دست هستند.
فائق شیخ علی، از نماینده های سکولار پارلمان عراق که خود سابقه کمونیستی دارد، در گفت وگوهای جنجالی و پر سر و صدایش می گفت: «یک نفر از کمونیست ها را به من معرفی کنید که دزدی کرده باشد، یا اختلاس داشته باشد؟!» خلاصه فضایی به وجود آمده است مبنی بر این که کمونیست ها سابقه دزدی ندارند و در حکومت داری از مابقی بهتر هستند.
مقتدا صدر تلاش کرد که این فضا را به سود خود مصادره کند، برای همین دست به ائتلاف با آنها زد که سبب شد بسیاری از کسانی که به کمونیست ها تمایل داشتند به جریان صدر هم رای دادند. از این ائتلاف کمونیست ها هم سود بردند، در مجلس گذشته آنها تنها یک کرسی در پارلمان داشتند اما اکنون توانسته اند تعداد کرسی های خود را به 13 کرسی برسانند.
پیش بینی می شود در صورتی که جریان صدر در تشکیل دولت آینده نقش کلیدی ایفا کند، کمونیست ها حداقل دو وزارت خانه را در اختیار بگیرند. عامل سوم به فضاسازی های شخص مقتدا صدر باز می گردد. در سال های گذشته مقتدا صدر جنجال مبارزه با فساد را به راه انداخت و طرفداران خود را به خیابان ها کشاند و حتی اقدام به تصرف مجلس و دفتر هیئت دولت کرد.
سخنرانی های جنجالی و پرحرارت او فضایی به سود او ایجاد کرد مبنی بر این که وی رهبر مبارزه با فساد است و می خواهد با فساد جاری در حکومت مبارزه کند و عده ای که سرشاخه های قدرت دستشان است، مانع او هستند. مقتدا با این نمایش تبلیغاتی – سیاسی این گونه وانمود کرد که رهبر اصلاحات عراق است. حتی برای این که ثابت کند در حرف خود صادق است، تعدادی از طرفداران خود را حبس خانگی کرد و جنجال تبلیغاتی به راه انداخت که فساد را از خانه خود آغاز کرده است، مثلا در همین چارچوب بهاء الاعرجی که معاون نخست وزیر بود و متهم به اختلاس و فساد مالی شده بود حبس خانگی کرد.
طرفداران او این گونه تبلیغ کردند که وی در دستشویی خانه اش حبس شده است. اینها عواملی است که در پیروزی جریان صدر در انتخابات نقش داشتند. البته نباید در پیروزی مقتدا صدر زیاد هم بزرگ نمایی کرد. در مقایسه با پیروزی هایی که در انتخابات گذشته ائتلاف های تحت رهبری نوری مالکی یا حتی ایاد علاوی به دست آوردند، پیروزی مقتدا صدر چندان بزرگ نیست.
جریان مقتدا صدر در پارلمان عراق تنها 54 کرسی از 329 کرسی مجلس را به دست آورد، اما می تواند در ائتلاف های احتمالی نقش آفرینی داشته باشد.

کد خبر: 1129344  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: دیپلماسی ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ رای شما امانتی به گردن ماست  ایلنا - بين‌الملل
▫ شگفتی های انتخابات عراق  دیپلماسی ایران - سياسي

آخرین خبرهای سياسي

جلوگیری از انزوای اقتصادی ایران، نیازمند اجماع و عمل شبکه ایران  ۲۵ دقیقه پیش

ایران آنلاین /اواسط مهرماه وضعیت خروج قطعی جمهوری اسلامی ایران از لیست سیاه FATF  در حالی در معرض رأی‌گیری این نهاد بین‌المللی قرار می‌گیرد که در همان موعد تصمیم‌گیری درباره عضویت رژیم اسرائیل و کشور عربستان سعودی در نهادی که تمام تصمیمات آن منوط به رأی اجماعی همه اعضا است مطرح...

سهم 50 درصد برداشت ساده از یک مفهوم حقوقی است شبکه ایران  ۲۵ دقیقه پیش

ایران آنلاین /اکنون آنچه به محاق و فراموشی رفته، متن و محتوای موافقتنامه بین کشورهای حاشیه دریای خزر است و در مقابل آن در مورد سهم 50 درصدی ایران از خزر صحبت‌های بسیاری شده که محلی از اعراب ندارد و سعی شده که کنوانسیون و دستاوردهای آن تحت الشعاع حواشی قرار بگیرد.  باید منطقی و کارشناسانه با...

جلسه غیر علنی مجلس با حضور وزیر دفاع آغاز شد ایلنا  ۳۶ دقیقه پیش

جلسه غیر علنی مجلس با حضور وزیر دفاع آغاز شدبه گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، جلسه  غیر علنی امروز (۹۷/۵/۲۹ ) مجلس شورای اسلامی با حضور امیر حاتمی به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.  

بخشی از طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان تغییر کرد شمال نیوز  ۳۷ دقیقه پیش

شمال نیوز : عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه عصر یکشنبه ( 28 مرداد) این کمیسیون اظهار داشت: بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح ممنوعیت به‌ کارگیری بازنشستگان در دستورکار اعضای کمیسیون قرار داشت.....شمال نیوز : عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از ارجاع طرح ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان...

توصیه‌های دامپزشکی مازندران درباره خرید دام در عید قربان شمال نیوز  ۳۷ دقیقه پیش

شمال نیوز : وی به شهروندان توصیه کرد دام را در کشتارگاه‌های استان که با حضور بازرس دامپزشکی و ناظر شرعی روحانی انجام می‌شود ذبح و قربانی کنند.....شمال نیوز : مدیر کل دامپزشکی مازندران درباره خرید دام‌های سالم در عید قربان به شهروندان استان توصیه و هشدار داد. به گزارش شمال نیوز ، رضوانی در گفتگو...

دعوای کاذب مصدق ـ‌ کاشانی منجر به فراموشی نقش استکبار در ۲۸ مرداد شده است خبرگزاری فارس  ۴۲ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار  سیاسی خبرگزاری فارس عباس سلیمی نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در نشست علمی "کودتای ۲۸ مرداد؛ بررسی نقش آمریکا و انگلیس در از بین بردن انسجام ملّی ایرانیان" که عصر یکشنبه ۲۸ مرداد در موسسه پژوهشی- فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه عوامل مختلفی در شکل‌گیری مطالبه...

نشست غیرعلنی مجلس با حضور وزیر دفاع دقایقی قبل آغاز شد خبرگزاری فارس  ۴۲ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نشست غیرعلنی امروز مجلس (دوشنبه 29 مرداد 97) دقایقی قبل با حضور امیرسرتیپ امیرحاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح آغاز شد. بناست تا در این نشست مسائل دفاعی و امنیتی کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است/ امیدوارم با حضور وزیر در مجلس ابهامات نمایندگان برطرف شود شبستان  ۱ ساعت پیش

عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است/ امیدوارم با حضور وزیر در مجلس  ابهامات نمایندگان برطرف شود   به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با توجه به اعلام وصول طرح استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی در مجلس شورای اسلامی، عملکرد این وزارتخانه را در شرایط خطیر کنونی و انباشت مسائل مزمن اقتصادی سال های قبل، عملکردی...

اعتیاد به تحریم در آمریکا وجود دارد/آمریکا از گذشته درس نگرفته است شبستان  ۱ ساعت پیش

  به گزارس خبرگزاری شبستان به نقل از صدا و سیما، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفتگوی اختصاصی که با نیک پیتون والش، خبرنگار سی ان ان در تهران داشت با تاکید بر اینکه آمریکا از گذشته خود درس نگرفته است، گفت: نوعی بیماری در آمریکا وجود دارد که همان اعتیاد به تحریم است. حتی در دوران...

وزیر خارجه آمریکا به زودی به کره شمالی می رود ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش ایرنا از شینهوا، بولتون یکشنبه شب به وقت محلی در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی افزود: زمان دقیق سفر وزیر امور خارجه آمریکا به پیونگ یانگ معلوم نیست اما پیش بینی می شود در این سفر با 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی دیدار کند.مشاور امنیت ملی آمریکا با اشاره به اینکه خلع سلاح شبه جزیره برای...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده