تعداد بازدید: ۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۲:۰۳
خوب وبد ماست‎های طعم‎دار
سلامت نیوز: ماست میوه‌ای در حقیقت ماست ساده است که با یک یا چند نوع میوه ترکیب شده باشد. به طور کلی میوه‌های تازه و پوره شده برای تهیه‌ چنین ماستی به آن اضافه می‌شود و این ماست یکی از محبوب‌ترین انواع آن در میان مصرف کنندگان به حساب می‌آید. اما باید دانست این ماست طعم‌دار میوه‌ای در مقایسه با ماست ساده حاوی مقدار زیادی قند و کالری است و به همین دلیل انتخاب ایده‌آلی برای افرادی که مراقب وزن خود هستند، نخواهد بود.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، مخلوط ماست و مارمالاد یا مربای میوه، اولین بار درسال 1933 درجمهوری چک تولید شد و سپس درسال 1947 به ایالات متحده آمریکا راه پیدا کرد.هم اکنون ماست‌های طعم‌دار با مخلوطی ازپودرسبزی‌ها یا مارمالاد میوه‌ها، در طعم‌های مختلفی مانند توت‌فرنگی، خیار، زغال‌اخته، شاه‌توت، تمشک یا هلو در بازار موجود است.
ماست طعم‌دار ماستی است که پس از این که عملیات تخمیرش به پایان رسید، به آن طعم‌دهنده اضافه می‌کنند.طعم‌دهنده‌ها یا فقط اسانس است یا موادی است که علاوه برطعم، رنگ و بوهم به محصول می‌دهد. مانند ماست‌های میوه‌ای که درآن میوه را یا به صورت تکه‌های میوه یا به صورت مارمالاد و پوره همگن شده میوه به آن می‌افزایند.
هم اکنون یکی از معروف‌ترین ماست‌هایی که در بین این گروه داریم، ماست میوه‌ای است . طعم‌دهنده‌های دیگرطعم‌دهنده‌ها زیاد است. برای نمونه مغزهایی مثل مغز گردو، بادام‌زمینی و... را می‌توان به ماست اضافه کرد. یا سبزی‌هایی را به صورت ذرات نرم و یکدست درمی‌آورند و از یک نوع یا مخلوط چند نوع از آن ها در ماست استفاده می‌کنند.
در ایران نیز ماست همراه با سبزی ها تولید می‌شود و کارخانه‌های متفاوتی آن را تولید می‌کنند. این نوع ماست از نظربافت، طعم و ظاهر ازاهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هدف از تولید ماست طعم دارهدف از تولید ماست‌های طعم‌دار فقط برانگیختن حس افراد با توجه به تنوع محصول و افزایش جذابیت و مصرف سرانه آن است.
در همه جای دنیا از این ماست‌ها به عنوان دسر استفاده می‌شود و معمولا هم این ماست‌ها را در ظرف‌های 100 یا 200 گرمی تولید می‌کنند. به همین دلیل این دسرها، ارزان‌قیمت تمام می‌شود و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. از نظر صنعتی هم ارزش افزوده دارد. یعنی چون قیمت‌ ماست‌های طعم‌دار نسبت به ماست‌های معمولی بالاتر است، برای کارخانه هم سود دارد.
شکر، نمک یا چربی ماست هادکتر سید امیر مرتضویان، متخصص صنایع غذایی وعضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، معتقد است به ماست‌ها نمک نمی‌زنند مگر این که ماست سبزیجات باشد. در این صورت ممکن است مقدار کمی به آن نمک اضافه کنند. این میزان نمک را معمولا به دوغ‌ها هم می زنند و مشکل‌ساز نیست.
ازنظر چربی هم انواع مختلفی دارد. ما ماست میوه‌‌ای کم‌چرب، بدون چربی و پرچرب داریم مانند ماست‌های معمولی که در بازار به فروش می‌رسد. به همین دلیل افرادی که مایلند می‌توانند از نوع کم‌چرب یا بدون چربی آن استفاده کنند. بعضی از افزودنی ها به ماست میوه‌های خشک‌شدهبا آن که حجم و ظاهر میوه‌های خشک‌شده گول‌زننده و کوچک است اما آن‌ها حاوی قند و کالری بالایی است و با خوردن کمی از آن‌ها فرد انرژی زیادی به دست می‌آورد و اضافه کردن آن‌ها به ماست به تجمع کالری و انرژی در بدن منجر می‌شود.
مغزها و آجیل‌هامغر‌ها خود به تنهایی غذایی کامل به شمار می‌آید که انرژی و کالری زیادی را وارد بدن می‌کند. نارگیل رنده‌شدهنارگیل خود حاوی قند است و اضافه کردن آن به ماست شاید طعم خوبی ایجاد کند اما موجب پرخوری و اضافه وزن می‌شود. تخم کتانتخم کتان حاوی فیبر و پروتئین است اما مصرف زیاد آن باعث می‌شود بدن نتواند آن را به خوبی هضم کند و بیشتر مواد مفید موجود در آن بدون این که جذب بدن شود، دفع می شود.
نکته ای درباره ماست میوه‌ایماست میوه‌ای در حقیقت ماست ساده است که با یک یا چند نوع میوه ترکیب شده باشد. به طور کلی میوه‌های تازه و پوره شده برای تهیه‌ چنین ماستی به آن اضافه می‌شود و این ماست یکی از محبوب‌ترین انواع آن در میان مصرف کنندگان به حساب می‌آید. اما باید دانست این ماست طعم‌دار میوه‌ای در مقایسه با ماست ساده حاوی مقدار زیادی قند و کالری است و به همین دلیل انتخاب ایده‌آلی برای افرادی که مراقب وزن خود هستند، نخواهد بود.
نظر 2 متخصص طب سنتی درباره ماست میوه ایدکتر رضا منتظر متخصص طب سنتی ماست را نباید با گوشت و میوه مصرف کرد. بهتراست ماست همراه با غذاهای دیگر هم خورده نشود.درطب سنتی ترجیح بر این است که ماست به عنوان یک وعده غذایی همراه با مصلح آن مانند نعناع یا گل سرخ مصرف شود.دکتر سید سعید اسماعیلی ، متخصص طب سنتی مصرف ماست با هر نوع میوه ای توصیه نمی شود؛ هر چند شکل خوش بینانه آن ، این است که خود میوه اضافه شده باشد امااگر اسانسی اضافه شده باشد، جای تامل بیشتری دارد ومصرف آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.
اضافه کردن مغزهای خوراکی به ماست مشکلی ندارد اما اضافه کردن میوه های تازه و مصرف آن همراه ماست مناسب نیست . نظرمتخصص تغذیهدکتر خدیجه رحمانی متخصص تغذیه وعضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی اگراز خود میوه یا پالپ آن استفاده شود، باعث افزایش ارزش غذایی ماست می شودو از آن جا که نقش طعم دهنده هم دارد،باعث افزایش اشتهای کودکان می شود.
ویتامین وآنتی اکسیدان میوه ها خواص وارزش غذایی ماست را افزایش می دهد اما اگرازاسانس میوه استفاده شود، با توجه به شیمیایی بودن آن برای بچه ها مضراست وبسیاری ازکشورها مصرف آن را برای کودکان به دلیل اضافه کردن اسانس میوه محدود کرده اند اما اگردرماست از خود میوه وپالپ میوه استفاده شده باشد، مناسب است. تهیه ماست میوه در منزل بهتر است .
می توان به ماست انواع طعم دهنده ها را اضافه کرد. میوه ها از نظر طعم وخواص فرق می کنند ومن پیشنهاد می کنم از طعم های مختلف استفاده شود تا برای کودکان تنوع داشته باشد .توت فرنگی، انگور، سیب و پالپ پرتقال مناسب است چون بافت ماست اسیدی است ،اسید میوه بر آن تاثیر ندارد امااین بستگی به مدت زمان نگهداری از ماست دارد.
معمولا اضافه کردن مغزهای خوراکی و میوه برای بیماران خاص وکودکانی که وزن گیری خوبی ندارند، مناسب است وتوصیه می شود این مغزها به شیر، ماست وآب میوه اضافه شود. اگر میوه‌ها و سبزی‌هایی که به ماست اضافه می‌شود طبیعی باشد، فرقی نمی‌کند همه‌ آن ها ایمن است. در کشورما هم استاندارد اجازه نمی‌دهد محصول مصنوعی در این محصولات استفاده شود.
به همین دلیل همه طعم‌های آن سالم است و به هیچ وجه جای نگرانی نیست.

کد خبر: 1130136  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

۱۰ اشتباه بزرگ در شستن صورت بهداشت نیوز  ۲۳ دقیقه پیش

۱۰ اشتباه بزرگ در شستن صورت به گزارش بهداشت نیوز، شستن صورتتان به نظر ساده‌ترین بخش از کارهای روزانه‌تان برای زیبا بودن است، درست است؟ ولی یک سری عادات شستشوی صورت می‌تواند بسیاری مشکلات مانند: خشکی، چرب بودن، حساسیت و … برای پوست ایجاد کند. متن زیر را بخوانید تا با این ده اشتباه بزرگ و روش برطرف کردن آنها...

پرقدرت ترین مواد غذایی را بشناسید بهداشت نیوز  ۲۳ دقیقه پیش

پرقدرت ترین مواد غذایی را بشناسید به گزارش بهداشت نیوز، این مواد غذایی می‌توانند به کند شدن روند پیری، جلوگیری از بیماری و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند.     بادام درختی اگر تصمیم دارید که از آجیل در میان وعده استفاده کنید، در مورد استفاده از بادام درختی شک نکنید. ۲ اونس یا در حدود ۴۸ عدد بادام درختی، بیش از ۵۰...

ردیابی مکان کاربران اپل توسط اپراتورهای اورژانس شبکه ایران  ۲۶ دقیقه پیش

ایران آنلاین /حدود ۸۰ درصد تماس های برقرار شده با اورژانس در آمریکا(۹۱۱) از دستگاه های موبایل انجام می شود. به همین دلیل اپراتورهای اورژانس به سختی می توانند موقعیت فرد را ردیابی کنند. درهمین راستا اپل اعلام کرد با مراکز اورژانس همکاری می کند تا مکان دقیق کاربر آیفون را در اختیار اپراتورها قرار دهد. اپل...

هشدار تشکل‌های زیست محیطی در خصوص خشکی آبخوان‌ها و فضای سبز اصفهان سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

هشدار تشکل‌های زیست محیطی در خصوص خشکی آبخوان‌ها و فضای سبز اصفهانسلامت نیوز:تعدادي از تشكل هاي زيست محيطي اصفهان با انتشار بیانیه‌ای خطاب به شهردار اصفهان اعلام کرده اند که اگر برداشت از آبخوان اصفهان ادامه یابد، بسیاری از چاه های در اختیار فضای سبز اصفهان می خشکد، کما اینکه هم اکنون تعدادی از آنها خشک و یا کم آب شده است و طبیعی است که متعاقب آن فضای سبز اصفهان،...

چگونه ویزیت به قهقرا رفت؟ سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

چگونه ویزیت به قهقرا رفت؟سلامت نیوز-*بابک زمانی: می‌خواستم بنویسم چگونه طبِ داخلی به قهقرا رفت، دیدم برای این ادعا هم ابتدا باید به قهقرا رفتن ویزیت را ریشه‌یابی کرد. چرا؟ چون بارها گفته شده است که ویزیت، به معنای آن‌چه در ملاقات بیمار و طبیب رخ می‌دهد، آجر بنای سلامت است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از شرق،...

دردهای پس از دوران حاملگی را جدی بگیرید بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

دردهای پس از دوران حاملگی را جدی بگیرید به گزارش بهداشت نیوز: دکتر حبیب مفخم  که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد،افزود: کمردرد در دوران حاملگی، دردی است که بسیاری از زنان آن را تجربه می‌کنند. رعایت نکات مهمی در این دوران الزامی است. وی ادامه داد: با بزرگ شدن شکم و قرار گرفتن وزن در قسمت جلوی بدن، نیاز به حفظ تعادل به سبب...

خون بندناف نوزادتان را دور نریزید بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

خون بندناف نوزادتان را دور نریزید به گزارش بهداشت نیوز: پس از تولد نوزاد، خون باقیمانده در بند ناف و جفت که غنی از سلول‌های بنیادی است متاسفانه به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود. سلول‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌شوند بسیار پرتوان و نامیرا هستند و همچنین در اثر تکثیرهای پی در پی دچار پیری نمی‌شوند؛...

ارتباط آلودگی صوتی در محل کار با اختلالات خواب نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نيوز، گروهی از محققان تایوانی در یک بررسی مشاهده کردند قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی در محل کار موجب استرس‌هایی می‌شود که تا عصر ادامه پیدا کرده و کیفیت خواب را کاهش می‌دهد.محققان دریافتند زمانی که افراد در محیط کار در معرض آلودگی صوتی قرار دارند فشار خون بالاتری داشته و سطح هورمون کورتیزول...

جریمه 9 میلیون دلاری اپل در استرالیا شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /این دادگاه به دلیل ادعاهای دروغین اپل  درباره تعمیر آیفون های خرابی که قبلا توسط طرف سوم تعمیر شده بود، این شرکت را جریمه کرد.  مشتریان این شرکت آمریکایی پس از آنکه یک آپدیت سیستم عامل سبب شد دستگاه هایشان با مشکل Error۵۳روبرو شود، به کمیسیونACCC استرالیا شکایت کردند. اپل به...

ارتباط باکتری‌های روده با افسردگی در افراد چاق نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نيوز، گروهی از محققان آمریکایی در مطالعه روی ارتباط بین میکروب‌های روده و عملکرد مغز در موش‌های چاق که به دلیل نوع رژیم غذایی دچار آن شده‌اند مشاهده کردند این نوع چاقی تغییراتی را در باکتری‌های روده بوجود می‌آورد که به نوبه خود ساختار شیمیایی مغز را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که شرایط برای...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده