تعداد بازدید: ۱۷
تاريخ انتشار: شنبه،۵ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۶:۰۷
جهان بدون آمریکا حیثیت خود را در برجام می بیند
دو عبارت کلیدی در بیست و دومین همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ با حضور هیات ها و نمایندگانی از 140 کشور جهان از جمله ایران توجه جهان را به خود جلب کرد؛ دو عبارتی که از زبان رئیس جمهوری روسیه و همتای فرانسوی وی شنیده و منتشر شد؛ اما کلید واژه همه اظهار حمایت های جهانی این روزها از برجام، یک عبارت است: «جهان از یکجانبه گرایی آمریکا به تنگ آمده است.
» ** پوتین باور دارد که برجام سند رئیس جمهوری 4 ساله آمریکا نیسترئیس جمهوری روسیه با انتقاد از تصمیم « دونالد ترامپ» برای خروج آمریکا از برجام تاکید کرد که اینگونه اقدامات یکجانبه در خصوص برجام غیرسازنده است.وی روز جمعه در اجلاس عمومی همایش اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ، تصریح کرد: در آمریکا هر چهار سال یک بار رئیس جمهور انتخاب می شود، اگر هر چهار سال یک سند بین المللی از سوی این کشور مورد بازبینی قرار گیرد چه نتیجه ای خواهد داشت.
البته باعث بروز تنش خواهد شد.پوتین با بیان اینکه روسیه در گذشته از تحریم های شورای امنیت علیه ایران حمایت کرده است، گفت: مسکو هیچگاه از تدابیری که خارج از شورای امنیت تحمیل شود حمایت نکرده است.رئیس جمهوری روسیه افزود: در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کردم که از اقدامات یکجانبه حمایت نمی کنم و در آن زمان خیلی ها ناراحت شدند اما امروز می بینیم که از اقدامات یکجانبه بسیاری ناراضی هستند و از موضع مسکو در این مورد حمایت می کنند.
** مکرون برجام را سند حیثیتی در دفاع از حق حاکمیت فرانسه می داند« امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه با تاکید بر اینکه برجام باید اجرا شود، امضای توافق نامه هسته ای ایران را انتخاب پاریس و پایبندی به برجام را دفاع از حق حاکمیت فرانسه دانست.مکرون تصریح کرد: به حق حاکمیت فرانسه و انتخابی که در امضای توافق هسته ای با ایران کردیم پایبند هستم.
این انتخاب ما بود.رئیس جمهوری فرانسه گفت: برجام به رغم خروج آمریکا از آن حفظ خواهد شد و ایران به آن عمل می کند.وی افزود: امروز باید در جهان رویکرد چندجانبه ای در حل مسائل بین المللی بکار گرفته شود. این رویکرد حق حاکمیت کشورها را هم شامل می شود.مکرون خاطرنشان کرد: اگر برای خود احترام قائل نباشیم نمی توانیم به یکدیگر اعتماد کنیم و معتقدم در این شرایط باید برای رعایت حق حاکمیت کشورها مبارزه کنیم.
مکرون یادآور شد: در سال های گذشته در اثر تحریم ها خسارت دیدیم، اما من نمی توانم از شرکت های فرانسوی که به عنوان مثال در نیویورک فعالیت می کنند، حمایت کنم و این وضعیت بطور جمعی برای همه ما بد است.** اروپا از عزم جزم خود برای حفظ برجام می گویدروز جمعه در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام، اتحادیه اروپا بر تعهد خود به اجرای کامل برجام تاکید کرد.
«هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام با صدور بیانیه اعلام کرد: اعضای برجام تعهد خود به اجرای مستمر، کامل و موثر قرارداد هسته ای همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده را یادآور شدند و رفع تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای به منظور عادی‌سازی روابط اقتصادی و تجاری با ایران را جزء ضروری برجام دانستند.
بر اساس مفاد برجام، کمیسیون مشترک مسئول نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای است.اشمید دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپایی، به نمایندگی از «فدریکا موگرینی» مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه، ریاست نشست کمیسیون مشترک را با حضور چهار بعلاوه یک (چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا) و ایران در سطح مدیران سیاسی و معاونین وزیران امورخارجه بر عهده داشت.
ترامپ 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد و انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.
موگرینی چهار روز پیش هم به صراحت و در واکنش به اظهارات خصمانه مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا گفت: هیچ گزینه ای برای منطقه امن تر غیر از برجام نیست و این توافق برای آن تهیه نشده که به اموری مانند «نقش ایران در منطقه» یا «حقوق بشر» بپردازد.** خواست آلمان و چین برای حفظ برجام بدون آمریکا روز جمعه همچنین رهبران چین و آلمان بر حفظ برجام تاکید کردند.
«شی جین پینگ» رییس جمهوری چین و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان روز جمعه در پکن بر ضرورت حمایت از برجام تاکید کردند.مرکل روز پنجشنبه نیز در دیدار با «لی که چیانگ» نخست وزیر چین اعلام کرد برلین و پکن از توافق هسته‌ای ایران به شکل فعلی آن و بدون حضور آمریکا حمایت می کنند.** «مانی کنترل» : هند با موضع آمریکا درباره برجام مخالف استهند نیز با موضع آمریکا در خصوص برجام مخالف است.
پایگاه خبری آمریکایی «مانی کنترل» که به عنوان یکی از منابع مرجع در رصد بازارهای مالی جهان شناخته می شود، نوشت: هند مانند کشورهای اروپایی با تحلیل آمریکا مبنی بر اینکه ایران به تعهدات خود بر اساس برجام عمل نکرده است، مخالف است.دراین گزارش با موضوع توافق هسته ای ایران آمده است: رهبران هند معتقدند که ایران برجام را نقض نکرده است بنابراین نباید تحریمی علیه این کشور وضع شود.
در این گزارش که به کنگره ارایه شده، آمده است: تاکنون هند پس از چین، دومین خریدار بزرگ نفت ایران بوده است.** تاکید آژانس انرژی اتمی بر پایبندی ایران به برجامگزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی برای یازدهمین بار از زمان اجرای برجام و برای نخستین بار پس از خروج آمریکا از برجام، بار دیگر تائید می کند که اقدامات و فعالیت های هسته ای ایران کاملا منطبق با توافق بین المللی است.
«رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز (پنجشنبه) در گفت وگو با ایرنا افزود: گزارش جدید آژانس که یازدهمین گزارش از روز اجرای برجام و دهمین گزارش فصلی به شورای حکام در مورد راستی آزمایی اجرای برجام به شمار می رود، بار دیگر تائید می کند که اقدام ها و فعالیت های هسته ای کشورمان کاملا منطبق با برجام است.
با این زمینه ها و مواضع بود که سید عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه ایران روز جمعه پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین با اشاره به تعهد کشورهای اروپایی به تامین خواسته ایران اظهارکرد که برای حفظ برجام اطمینان بیشتری حاصل شده است.** برجام دیگر فقط یک سند نیستدیگر این واقعیتی انکارناپذیر است که برجام تبدیل به زبان مشترک جهانی شده است و بیراه نیست اگر بگوییم این زبان مشترک، حتی روابط سرد بین برخی کشورها را گرم کرد.
نمونه این اتفاق در همین نشست اخیر سن پترزبورگ اتفاق افتاد و بیهوده نبود که نام نشست مشترک روسیه و فرانسه را «اجلاس شکست یخ ها» در روابط دوجانبه نام نهادند. مسکو و پاریس روز گذشته ( پنجشنبه ) مرحله جدیدی از توافقات دوجانبه را بعد از جلساتی طولانی آغاز و بر از سرگیری فعالیت کانال های ارتباطی بین دو کشور، چهار سال پس از بحران اوکراین تاکید کردند اما حلقه وصل و فصل مشترک در روابط جدید دو کشور، نه اوکراین، بلکه برجام و فهم مشترک درباره آن با تاکید بر خطر یکجانبه گرایی آمریکا برای همه بود.
فهم مشترک درباره برجام، دو کشور را پس از سال ها رکود در روابط برای حل مسائل دیگر به هم نزدیک کرد.اروپایی ها البته پیش از این هم زهر یکجانبه گرایی و بدعهدی دولت آمریکا را چشیده بودند. خروج واشنگتن از توافق آب و هوایی پاریس، اولین ضربه دولت ترامپ به حیثیت و حق حاکمیت سایر کشورها بود با علم به اینکه، بسیاری از کشورهای عضو توافق پاریس نه در دسته رقبا یا دشمنان آمریکا بلکه کشورهایی بودند که واشنگتن آنها را شریک اقتصادی یا نظامی خود می داند.
کار درباره سرنوشت برجام به جایی رسید که حتی قانونگذاران آمریکایی هم، خطر یکجانبه گرایی دولت را درک کردند و کنگره آمریکا، اختیار اعلام جنگ علیه ایران را از ترامپ گرفت.مجلس نمایندگان آمریکا اصلاحیه ای تصویب کرد که اختیار اعلام جنگ علیه ایران را از دولت ترامپ گرفته و در اختیار کنگره قرار می دهد.این اصلاحیه که از سوی «کیت الیسون» عضو دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد شده و مورد حمایت تعدادی دیگر از نمایندگان دمکرات و جمهوریخواه این مجلس بود، به اتفاق آرا تصویب شد.
به نظر می رسد بدعهدی آمریکا و بازی با حیثیت شرکای این کشورها حالا با برجام به نقطه جوش خود رسیده است و تفاهم بر سر پایان دادن به یکجانبه گرایی واشنگتن، اکنون در ایستگاه حفظ برجام، بالاترین حد خود را تجربه می کند.اگر برجام در زمان تایید توافق و امضای آن در حال گذر از پیچی تاریخی بود، اکنون می توان گفت که این سند تاریخی، راه را برای اهدافی بزرگتر از پیوستن ایران به باشگاه بزرگان هسته ای جهان صاف کرده است؛ پایانی بر نقض حاکمیت کشورهایی که می خواهند مستقل بمانند و عمل کنند.
برجام دیگر فقط یک سند نیست؛ آینه تمام نمای وفای به عهد یک ملت و بدعهدی دولتی دیگر در طرف مقابل است و فانوسی دریایی که نقشه راه جدید کشورها را ترسیم خواهد کرد.گزارش از جواد ارشادیخاورم**9241*شبس*1488 **

کد خبر: 1134651  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

بولتون با نتانیاهو در سرزمین های اشغالی دیدار می کند ایرنا  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش بامداد یکشنبه پایگاه خبری عرب 48، جان بولتون در حاشیه سفر دوره ای خود به ژنو و اوکراین روز یکشنبه به سرزمین های اشغالی سفر می کند.بر اساس این گزارش، قرار است مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ عصر یکشنبه و صبح دوشنبه با نتانیاهو گفت وگو کند.شبکه 10 تلویزیونی رژیم صهیونیستی گزارش کرده است: دو طرف...

مردم فراموش نمی کنند ایرنا  ۳۵ دقیقه پیش

روانشناسان در چهارچوب تحقیقات 'روانکاوی مثبت'، در جستجوی این پرسش که چه شیوه هائی ، سلامت روانی را حفظ می کند ، اهمیت 'قدردانی' را کشف کرده‌اند .آنچنانکه تحقیقات جدید نشان می‌دهد انسانهای قدردان و سپاسگزار راضی تر، خوشبخت تر و اجتماعی تر از افرادی هستند که با دقت تمامی جهات منفی زندگی را موشکافی و...

نشست‌های ویژه کمیسیون عمران درباره "نوسانات اجاره‌بهای مسکن" تسنیم  ۱ ساعت پیش

صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای‌اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به نابسامانی‌های ایجاد شده در بازار مسکن، به‌خصوص در حوزه اجاره‌بها، اظهار داشت: طی ما‌ه‌های اخیر بازار اجاره‌بهای مسکن شاهد نوسانات بسیاری بود که بخشی از آن...

واکنش مقامات جهان به اظهارات سخیف ترامپ درباره ایران!/از طعنه شرمن تا توصیه البرادعی نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا که از همان روزهای نخستِ به قدرت رسیدن در کاخ سفید، کارزاری همه‌جانبه را علیه ایران و مردم این کشور آغاز کرده، در کنفرانس خبری با «جوزپه کنته» نخست‌وزیر ایتالیا در واشنگتن مدعی شد که حاضر است بدون هیچ پیش‌شرطی با ایرانی‌ها دیدار کند. وی در‌عین‌حال...

140 تن از نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی در یمن کشته شدند ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش پایگاه خبری المسیره، دستکم 140 تن از نیروهای وابسته به عربستان سعودی و امارات متحده عربی در حمله این نیروها به شهرستان «دریهمی» واقع در استان حدیده کشته و 236 نفر نیز زخمی شدند.بر اساس این گزارش، عملیات نیروهای متجاوز به شهرستان «دریهمی» با مقاومت نیروهای یمنی دفع شده است.این گزارش می افزاید،...

هیاتی از انصارالله یمن با دبیرکل حزب الله لبنان دیدار کرد ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی «المنار» بامداد یکشنبه با اعلام این خبر افزود: این دیدار در راستای تلاش های مستمر انصارالله برای به تصویرکشیدن رنج های ملت یمن در جریان تجاوز و محاصره بی رحمانه سعودی - آمریکایی علیه این کشور صورت گرفته است.براساس این گزارش ، هیات یمنی و دبیرکل حزب الله وضعیت سیاسی و انسانی...

وزیر دفاع: تمرکز ایران روی ارتقای توان موشکی است/ دقت روی رادارگریزی و سامانه‌های ضد موشک تسنیم  ۲ ساعت پیش

‎به گزارش خبرنگار‌ دفاعی خبرگزاری تسنیم امیر حاتمی وزیر دفاع در برنامه نگاه یک گفت: با توجه به تمرکز دشمن روی سامانه های ضد موشک ما هم تمرکز اصلی خود را روی ارتقا توان موشکی گذاشتیم و چون تنوع موشکی خوبی داشتیم روی دقت رادار گریزی و مقابله با سامانه های ضد موشک گذاشتیم. ‎وی افزود: در حوز...

کودتای سیاه-2| چرا آیت‌الله کاشانی تجدید رابطه با انگلستان را «عزای ملی» می‌دانست؟ تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، 28 مرداد سال 32 عوامل رژیم پهلوی با کمک سازمان سیای آمریکا توانستند دولت قانونی محمد مصدق را برکنار و محمدرضاشاه که از کشور به ایتالیا گریخته بود را به ایران برگردانند.بیشتر بخوانید همه‌ چیز درباره «28 مرداد»؛ عوامل داخلی و خارجی کودتا...

وزیر دفاع: تمرکز و اولویت ما بر روی قدرت موشکی است/ همه نیازها را خودمان برطرف می کنیم آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح طی سخنانی در برنامه زنده تلویزیونی «نگاه یک» به بهانه ۳۱ مردادماه روز صنعت دفاعی اظهار داشت: یکسال اخیر سال پر تلاشی برای مجموعه دفاعی کشور بود که البته این مجموعه در طول سال‌های انقلاب همواره پرتلاش بوده است.وی افزود: ما برنامه...

چرا باید از حزب تازه تأسیس استقبال کنیم شبکه ایران  ۳ ساعت پیش

ایران آنلاین /مؤسسان و منتخبان شورای مرکزی حزب رفاه ملت، عمدتاً نمایندگان ادوار مجلس هستند آنها که اتفاقاً سابقه حزبی چندانی هم در کارنامه فعالیت‌های سیاسی خود ندارند. این مهم شاید به عنوان یکی از نقاط ضعف تشکل یاد شده قلمداد شود. اما نکته قابل تأمل و البته قابل دفاع آن است که عده‌ای از فعالان...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده