تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: شنبه،۵ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۴:۲۵
یک فرزند با سه پدر
به گزارش ستاره ها؛ پروفسور علی یخکشی در گفت و گو با ایسنا توضیح داد: مدیریت منابع آبی کشور توسط وزارت نیرو، حفاظت آن توسط سازمان حفاظت محیط زیست و بهره برداری آب توسط وزارت جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد و در واقع یک فرزند، سه پدر دارد که این موضوع موجب شده مدیریت دقیق و منسجمی برای آب در کشور نداشته باشیم.
وی افزود: ایرانی ها قنات را ابداع و 3000 کیلومتر قنات در کشور حفاری کردند در حالی که این قنات ها موجب پایین آمدن سطح آب‌های زیرزمینی و خشکسالی ایران شد و بسیاری از گیاهان که ریشه های عمیق نداشتند و نمی توانستند از آب های زمینی استفاده کنند خشک شدند و از بین رفتند که همین امر موجب کاهش سطح جنگل‌ها شده است.
یخکشی با بیان اینکه تغییرات آب و هوایی در طی سال ها و به مرور و از زمانی که انسان دست به نابودی طبیعت زد، بوجود آمد، اظهار کرد: نابود کردن منابع طبیعی تجدیدپذیر مانند جنگل و مرتع اثرات سویی بر وضعیت آب و هوای یک منطقه می‌گذارد و تغییرات آب و هوایی نقش مهمی در بحران خشکسالی جهان دارد؛ در ایران نیز اثرات سوء خشکسالی بیشتر مشاهده و احساس می شود چرا که سطح وسیعی از منابع طبیعی تجدیدپذیر کشور تخریب شده است.
احتمال مهاجرت مردم فلات مرکزی به مناطق پرآب یخکشی عنوان کرد: دولت به دنبال راهی برای مدیریت و حل بحران آب کشور است اما در صورت ادامه روند خشکسالی، ازدیاد جمعیت در ایران و مصرف آب بی رویه، این بحران شدیدتر می‌شود. ممکن است در آینده نه چندان دور بسیاری از شهرهای ایران فاقد آب شوند و مردم آن مناطق به ویژه مردم فلات مرکزی ایران مجبور به مهاجرت شوند و اگر به استان های دیگری که آب بیشتری در اختیار دارند مهاجرت کنند قطعا بحران شدید فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و کمبود منابع آبی در این استان‌ها به وجود می‌آید.
باید دولت آینده بحران آب کشور را پیش بینی کند و راهکارها و تمهیدات لازم را برای جلوگیری از تشدید این بحران انجام دهد. بهره برداری از آبهای فسیلی خطرناک است یخکشی با بیان اینکه ذخیره آبهای زیرزمینی ایران بسیار کمتر از نیاز آبی کشور است، خاطرنشان کرد: از طرفی با حفر تعداد زیادی چاه های عمیق برای اراضی کشاورزی و باغ های ایران، سطح آب های زیرزمینی را همچنان پایین تر آورد و در چند سال اخیر در حال بهره برداری از آبهای فسیلی هستیم که این امر بسیار خطرناک است.
پدر دانش محیط زیست در ایران گفت: در گذشته برای احداث چاه ها 8 یا 10 متر حفر می کردند تا به آب برسند اما اکنون باید عمق بیشتری را حفاری کنند چراکه سطح آبهای زیرزمینی پایین آمده است. البته در فلات مرکزی ایران این سطح پایین تر است و به ویژه در منطقه نیاوران و اطراف تهران به همین دلیل زمین نشست کرده است.
از طرفی دیگر با توجه به افزایش جمعیت ایران به 82 میلیون نفر و استفاده بی رویه و غیراصولی آب در مصارف خانگی و همچنین بخش کشاورزی و صنعت که آب زیادی را مصرف می‌کنند؛ منابع آبی کشور هر روز کاهش می یابد. *حدود 80 درصد نزولات آسمانی هدر می رود این استاد بازنشسته محیط زیست دانشگاه گوتینگن آلمان گفت: ایران به طور متوسط سالانه 400 تا 500 میلیارد مترمکعب نزولات آسمانی به صورت برف، باران و تگرگ دارد اما از این مقدار حداکثر  100 میلیارد مترمکعب یعنی حدود 20 درصد نزولات آسمانی جمع آوری و بهره برداری می شود و 80 درصد آن هدر می رود چراکه فضای سبز فلات مرکزی ایران از بین رفته و جنگل‌ها و مراتع تخریب شدند و مدیریت درستی صورت نمی‌گیرد.
یخکشی ادامه داد: طبق بررسی و نظر کارشناسان حوزه آب از 100 میلیارد مترمکعب آبی که سالانه از نزولات آسمانی جمع آوری می شود 90 درصد در بخش کشاورزی و 10 درصد برای شرب و صنعت مصرف می شود. مسئولان وزارت جهاد کشاورزی آموزش های لازم و فرهنگ سازی درستی برای کشاورزان انجام ندادند تا در مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی اهتمام ورزند.
وی یادآور شد: فرهنگ سازی‌های لازم برای آحاد جامعه در زمینه مصرف درست آب انجام نشده است و آموزش درست استفاده کردن آب کافی نبوده به همین دلیل امروزه مصرف بی‌رویه آب برای شست و شوی ظروف، حمام های طولانی، شستن ماشین، آب دادن‌های زیاد به گل‌ها و چمن‌ها و همچنین مصرف بالای آب در صنعت فرسوده و قدیمی کشور را شاهد هستیم و به کشاورز آموزش لازم را ندادند که فقط به اندازه آب مورد احتیاج گیاه آبیاری کند.
*تبخیر 20 درصد آبهای سدهای ایران در اثر تابش خورشید پدر دانش محیط زیست در ایران با بیان اینکه در طی سال ها چاه های عمیق غیرمجاز زیادی در سطح کشور احداث شد که بحران آب را تشدید کرد، گفت: بیش از 100 سد در استان آذربایجان احداث شد و آبهای سطحی را جمع آوری کرد که موجب خشک شدن رودخانه ها، تالاب ها و پارک ملی دریاچه ارومیه شد.
بررسی های علمی نشان می‌دهد که در مناطق گرمسیری یا نیمه گرمسیری مانند ایران 20 درصد آبهای پشت سدها در اثر تابش نور خورشید تبخیر می شود. این استاد بازنشسته محیط زیست دانشگاه گوتینگن آلمان خاطرنشان کرد: اگر در سطح زمین پوشش گیاهی وجود داشته باشد ساقه های درختان و گیاهان موجب می شود که آب به کندی روی زمین حرکت کند و از طرفی آب ها از طریق ریشه درختان وارد سفره های آب زیرزمینی می شود اما زمانی که پوشش گیاهی نباشد آب ها به صورت سطحی حرکت می کنند و سیل خروشان به راه می افتد و علاوه بر هدررفت آب همچنین موجب فرسایش خاک می شود در حالی که یک قرن طول می‌کشد تا یک سانتی‌مترمکعب خاک تولید شود و با وقوع سیل و جاری شدن آب بر سطح زمین حجم زیادی از خاک از بین می رود و این اثرات سوئی بر اقتصاد ایران وارد می کند.
عبور کانال‌های انتقال آب دریای خزر خسارت زیست محیطی بسیار بزرگ به جنگل ها وارد می‌کند وی افزود: فضای سبز و وجود جنگل‌ها در مدیریت بحران آب اهمیت بسیاری دارد چراکه یک جنگل سالم می تواند سالانه در هر هکتار تا 2000 متر مکعب آب را در اراضی جنگلی ذخیره کند و به صورت تصفیه شده در اختیار انسان قرار دهد اما زمانی که جنگل های مرغوبی نداریم هر میزان نزولات آسمانی داشته باشیم بجای اینکه در خاک جنگل ذخیره شود بر سطح زمین جاری می شود و هدر می رود.
پدر دانش محیط زیست ایران با اشاره به طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان، گفت: اجرای این طرح علاوه بر آسیب های زیست محیطی که به شمال کشور وارد می کرد باید برای احداث کانال های انتقال آب از مازندران به سمنان تعدادی از درختان ارزشمند قطع و بخشی از جنگل های هیرکانی تخریب می شد و از آنجایی که جنگل های هیرکانی اکوسیستم بسیار شکننده‌ای دارد عبور کانال های انتقال آب دریای خزر خسارت زیست محیطی بسیار بزرگ و جبران ناپذیری به این جنگل ها وارد می کند و تعادل اکوسیستم منطقه بهم می خورد همچنین اجرای این طرح از نظر اقتصادی بسیار گران است.
سازمان برنامه و بودجه برنامه ریزی طولانی مدت و دقیق را فراموش کرده است وی افزود: ده ها سال است که به گوش مسئولان کشور رساندم برای مدیریت بحران آب و مشکلات زیست محیطی باید برنامه‌های طولانی مدت حداقل 50 ساله داشته باشند و به درستی آن‌ها را اجرا کرده و به اتمام برسانند که این برنامه‌ها حتما باید توسط متخصصان و کارشناسان مجرب تهیه شود اما سازمان برنامه و بودجه کشور وظیفه اساسی خود یعنی برنامه ریزی طولانی مدت و دقیق را فراموش کرده است.
باید برنامه های بلند مدت 50 سال آینده برای آب و محیط زیست تدوین شود و هر مدیری که در این 50 سال منصوب می شوند نباید برنامه را عوض کند و باید طبق برنامه پیش رود تا به نتیجه مطلوب دست یابیم. *ضرورت استفاده از نیروی متخصص برای مدیریت آب و محیط زیست پدر دانش محیط زیست در ایران تصریح کرد: همه سازمان های اجتماعی و اقتصادی کشور باید توسط متخصص مدیریت شود اما به این امر توجه نمی کنند و در نتیجه افراد برحسب رابطه به جایگاه مدیریت دست می یابند و این موضوع وضعیت بحران‌های آب و زیست محیطی در کشور را شدیدتر می کند.
مسئولان باید فرهنگ نادرست را کنار بگذارند و از مدیران متخصص در سازمان های آب، جنگل و محیط زیست استفاده کنند چراکه اگر یک مدیر غیرمتخصص در این سازمان ها منصوب شود سلیقه‌ای عمل می‌کند و پس از چند سال تودیع و مدیر دیگری منصوب می‌شود و آن فرد نیز چون از تخصص لازم برخوردار نیست برحسب سلیقه خود بسیاری از برنامه‌های قبلی را کنار می‌گذارد و برنامه‌های جدیدی شروع می‌کند و بحران های موجود وخیم تر می شود.


کد خبر: 1135212  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ستاره ها
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

لازمه داشتن جامعه ای پویا و فعال توجه به رسانه و اهل قلم است ایرنا  ۲۷ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام محمد محمودآبادی سه شنبه شب در آیین گرامیداشت روز خبرنگار با گرامیداشت این هفته و یاد خاطره شهدای خبرنگار افزود: رسانه یک رکن اساسی در توسعه جامعه است و اگر به آن توجه نشود پویایی و تحرک از بین می رود. وی با اشاره به نقد و انتقاد رسانه ها گفت: اصحاب رسانه عملکرد مسئولان و...

آزادگان ارمنی در تهران تجلیل شدند ایرنا  ۲۷ دقیقه پیش

26مرداد 1369 نخستین گروه از آزادگان هشت سال دفاع مقدس پس از سال‌ها اسارت در زندان‌های رژیم بعث عراق به میهن اسلامی بازگشتند. به گزارش خبرنگار ایرنا، این آیین عصر سه شنبه با حضور امیر دریادار حبیب‌الله سیاری رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد...

بازگشت مرزبان ناجا بعد از ۴۷۶ روز اسارت خبرگزاری فارس  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، غروب ششم اردیبهشت ماه 96 بود که خبری تلخ بر صفحه سایت‌ها و خبرگزاری‌ها نقش بست: «درگیری مأموران هنگ مرزی میرجاوه با اشرار مسلح و شهادت تعدادی از آنها». این خبر را در لحظه اول خبرگزاری فارس منتشر کرد؛ خبری که تلخی، غم، اندوه و... را در دل خود جای داده بود و حاکی...

خداوند «سعید» را دوباره به ما عطا کرد خبرگزاری فارس  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، سعید براتی مرزبانی که 476 روز در چنگال گروهک تروریستی جیش‌الظلم اسیر بود امروز به آغوش خانواده بازگشت. ولی براتی پدر مرزبان آزاده ناجا در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، از حس و حال خود گفت و اظهار داشت: دو روز بود که به ما مژده داده بودند که خبر جدیدی...

حجاب را هیولا کردیم/ عدم پذیرش آزادی مطلق حجاب آنا  ۳۵ دقیقه پیش

یک استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به عدم شفاف سازی پذیرش حجاب در کشور گفت:‌حجاب را هیولا کردیم در صورتی که اگر مردم را به دلایل پذیرش این مساله فرهنگی آشنا کنیم، آن را می‌پذیرند. به گزارش خبرنگار حوزه زنان گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام...

شگرد خاص زن افغان برای سرقت از طلا فروشی‌های شهر ری آنا  ۳۵ دقیقه پیش

رئیس کلانتری 172 حضرت عبدالعظیم(ع) از دستگیری  زن ۳۷ ساله‌ای خبر داد که با شگردی خاص به همراه دخترش طلاجات طلافروشی‌ها را سرقت می‌کرد. به گزارش خبرنگار انتظامی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، در طول یک ماه گذشته سرقت طلاجات از طلافروشی‌های...

تغییرات فرهنگی و تحولات نسلی شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /  آنچه به‌عنوان انحراف نامیده می‌شود، قبل از هرچیز محصول همین جامعه و سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی آن است. به‌نظر می‌رسد قبل از هرگونه شیوه تنبیهی سخت با نوجوانان، ‌باید فهمید آنها چه می‌کنند، ‌چه می‌گویند و چه می‌خواهند....

باشگاه بولینگ شخصی شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /    برای این کار چند بطری آب معدنی خالی لازم دارید که می‌توانید آنها را با هرچیزی که کمی سنگین شان می‌کند پر کنید. مثلاً می‌توانید داخلش شن رنگی بریزید، یا هر ماده دور ریز دیگری که می‌تواند داخل بطری برود و آن را سنگین کند. حتی می‌توانید بطری‌ها...

فاصله طولی مناسب با خودروی جلویی چقدر است؟ آنا  ۲ ساعت پیش

رئیس اداره مهندسی ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ توضیحاتی را درباره نحوه محاسبه فاصله طولی لازم با خودروی جلویی ارائه کرد. به گزارش خبرنگار انتظامی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، مصطفی زینی‌وند مقدم درباره میزان فاصله طولی از خودروی جلویی...

پرداخت ۴ فقره خسارت وارده به دام بر اثر حمله پلنگ آنا  ۲ ساعت پیش

رئیس اداره حفاظت محیط زیست درگز گفت: با حضور کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در شهرستان درگز چهار فقره خسارت وارده از سوی پلنگ جبران شد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان حفاظت محیط زیست،...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده