تعداد بازدید: ۱۴
تاريخ انتشار: یکشنبه،۶ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۳۰
برخی مسئولان به توان داخلی بی‌توجه هستند/ سود واردات ۲۰۰ درصد و سود تولید ۵ تا ۲۰ درصد
ابراهیم رزاقی در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس گفت: تحریم شدن به منزله ورود به جنگ اقتصادی است و با تحریم، فرصتی برای ما پیش می‌آید، تا روی پایمان بایستیم و ضعف را به نقطه قوت تبدیل کنیم. این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس همه دنیا علیه ما بودند و ما را تحریم کردند؛ افزود: اما با دید اقتصاد مقاومتی و استقلال خواهانه صنایع دفاعی را علیرغم اینکه کار بسیاری سختی بود، به وجود آوردیم و امروز در این زمینه در جایگاه پنجم دنیا قرار گرفته‌ایم.
 استاد بازنشسته اقتصاد بیان داشت: همچنین با تکیه بر اقتصاد مقاومتی، صنایع هسته‌ای را به وجود آوردیم. وی در ادامه با انتقاد از واردات بی‌رویه گفت: برخی مسئولان ذلت ما را می‌خواهند و به توان داخلی توجه ندارند. رزاقی با بیان اینکه برخی مسئولان می‌گویند همه چیز ما به تحریم‌ها و برجام وصل است، گفت: ما باید از هر تحریمی خشنود شویم، زیرا این محدودیت‌ها باعث می‌شود، تا کالاهای مورد نیازمان را خودمان تولید کنیم و در آن زمینه بی‌نیاز شویم.
 این کارشناس اقتصادی با طرح این پرسش که عمده‌ترین آسیب استقلال اقتصادی ایران چیست، گفت: در این مورد دلایل زیادی عنوان می‌شود و تولید‌کنندگان عدم وجود مواد اولیه و قطعات و همچنین پرداخت مالیات را عنوان می‌کنند، اما نکته مهم این است که تولید کننده داخلی در مقابل واردات توان دفاعی ندارد.
 وی با اشاره به اینکه سود تولید 5 و نهایتا 20 درصد است، گفت: این در حالی است که واردکننده از محل واردات 200 درصد سود می‌کند. رزاقی با بیان اینکه قیمت واقعی دلار 12 تا 13 هزار تومان است، گفت: پایین نگه داشتن قیمت دلار مانند دادن سوبسید به واردات است. وی افزود: مهمترین مشکل تولید دلار ارزان است، زیرا با دلار ارزان واردات صورت می‌گیرد.
این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: به هر فردی که یک دلار بدهند 3 برابر سرمایه ایرانی را به خارج منتقل می‌کند. وی با بیان اینکه اکنون همه چیز به واردات وابسته شده است، گفت: این در حالی است که با دید استقلال خواهانه و روحیه جهادی، همه چیز در داخل قابل تولید است. استاد بازنشسته اقتصاد با انتقاد از اینکه هیچ کدام از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دولت نمی‌پرسد که چرا دلار را به این ارزانی به واردات اختصاص می‌دهد، گفت: متاسفانه بسیاری از افراد فاسد فقط به منافع حزبی و شخصی خود می‌اندیشند.
 وی با اشاره به میلیون‌ها بیکار و افرادی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند، گفت: اکثر بازنشستگان زیر خط فقر زندگی می‌کنند. رزاقی گفت: در اوایل انقلاب اسلامی با حقوق 3 سال امکان خرید یک خانه وجود داشت، اما اکنون باید با حقوق 30 سال یک خانه خرید. وی با بیان اینکه افزایش قیمت دلار در قیمت برخی کالاها مشهود است، گفت: اما از آنجا که برای واردات کالاهای اساسی مثل گوشت، برنج و روغن یارانه پرداخت می‌شود، این افزایش مشهود نیست.
 وی با بیان اینکه تهاجم اقتصادی شروع شده است، گفت: این تهاجم روز به روز فضای جامعه را بدتر می‌کند. این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه فرض می‌کنیم، مسئولان انقلابی و جهادی هستند و می‌خواهیم در این شرایط برای حل مسائل اقتصادی راه‌حل بدهیم، بیان داشت: بسیاری از کالاها امروزه از خارج وارد می‌شود، بنابراین باید بررسی شود که واردات کدام کالاها لازم است که با ارز ارزان‌ انجام شود.
 وی گفت: برای حمایت از تولید  در ابتدا  باید تمام واردات کالاهای اساسی و قطعات مورد نیاز کارخانجات موقتا با دلار ارزان انجام شود. رزاقی با اشاره به سفر به خارج از کشور گفت: نیازی نیست که هر ساله 7 میلیون نفر با دلار ارزان قیمت از کشور خارج شوند، بلکه متقاضیان این بخش می‌توانند دلار را با قیمت واقعی خریداری کنند، مگر اینکه خروج آنها از کشور برای شرایط خاصی مانند بیماری و یا.
.. باشد.این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مخارج ارزی کشور سالانه حدود 50 تا 60 میلیارد دلار است، بیان داشت: با این اقدامات مخارج کشور نصف می‌شود و با نصف شدن مخارج دیگر نیاز به مفت فروشی نفت نداریم. وی افزود: دوم باید از تمام فعالیت‌هایی که تولیدی نیست و دلالی محسوب می‌شود، مالیات اخذ شود.
 رزاقی با بیان اینکه باید به تولید‌ یارانه پرداخت کرد، گفت: با پرداخت یارانه به تولید، بخش تولید رشد می‌کند و به نسبت افزایش یارانه به تولید یارانه برای کالاهای ضروری وارداتی کاهش می‌یابد. وی با بیان اینکه مسئولیت‌ها را باید جانبازان و جان نثاران این نظام واگذار کرد، گفت: با این روش بدون وارد شدن ضربه به تولید، می‌توان تولید را افزایش داد.
 این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه از هر گونه فعالیت سفته ‌بازی باید مالیات اخذ شود، گفت: بدین روش سرمایه دار  برای کسب سود به سمت تولید می‌آید و واردات کم می‌شود. وی به دلیل واردات قاچاق کالا اشاره کرد و گفت: وقتی واردات 200 درصد سود دارد، قاچاق صورت می‌گیرد، به طوری که بخش اعظمی از واردات قاچاق با پرداخت رشوه از گمرکات وارد کشور می‌شود.
 رزاقی با بیان اینکه برای رسیدن به اهداف ذکر شده نیازمند حضور مدیران جهادی هستیم، گفت: متاسفانه به این افراد مسئولیت داده نمی‌شود. وی با اشاره به اینکه در دوران سازندگی بزرگترین خیانت به کشور صورت گرفت، گفت: در آن دوران مدیران جهادی خانه‌نشین شدند، در حالی که این افراد حاضر بودند جان خود را برای حفظ آرمان‌های انقلاب نثار کنند.
 این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بدترین نوع سرمایه‌داری در ایران به وجود آمده است، گفت: به کارگر، بازنشسته و جانباز امکان نمی‌دهیم که تشکل داشته باشند تا در قالب تشکل از حقوق خود دفاع کنند.

کد خبر: 1135853  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ پشت پرده جنگ تجاری آمریکا  پول نیوز - اقتصادي
▫ پشت پرده جنگ تجاری آمریکا  خبرگزاری فارس - اقتصادي

آخرین خبرهای اقتصادي

ممنوعیت صادرات چای به ضرر تولیدکنندگان داخلی است شبکه ایران  ۱۴ دقیقه پیش

ایران آنلاین / سالانه حدود ۱۴ هزار تن چای ایرانی صادر می‌شود که از ابتدای شهریور صادرات آن به منظور تنظیم بازار ممنوع خواهد شد، اما باتوجه به مخالفت دست‌اندرکاران این بخش، رییس سازمان چای این موضوع را قطعی نمی‌داند و می‌گوید اجرایی نشدن آن را پیگیری خواهد کرد.  مصرف چای در...

جلسه نوبخت با ۳۸ اقتصاددان امضاکننده نامه به رئیس جمهور شبکه ایران  ۱۴ دقیقه پیش

ایران آنلاین / یکی از ۳۸ اقتصاددان امضا کننده نامه  به رئیس جمهور  در خصوص واکنش دولت به نامه ای که دو هفته پیش از سوی ۳۸ کارشناس اقتصادی خطاب به رئیس جمهور نوشته شده بود، اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه از کارشناسان امضا کننده این نامه دعوت کرده تا روز شنبه با حضور در این سازمان نقطه نظرات...

دورهمی پورشه سواران در تهران (+عکس) پول نیوز  ۲۰ دقیقه پیش

پول‌نیوز - دورهمی پورشه سواران در تهران...منبع: مشرق

مجازات قصاب گرانفروش تهرانی در سال 1358 (+عکس) پول نیوز  ۲۰ دقیقه پیش

پول‌نیوز - عکس زیر مجازات یک قصاب گرانفروش تهرانی را که به حکم دادگاه محلی در سال ۱۳۵۸ به جرم گران فروشی و کم فروشی در ملاعام به فلک محکوم شده بود نشان می‌دهد.منبع: فردا

ایران دارنده رتبه چهارم تولید انجیر جهان است ایران اکونومیست  ۳۱ دقیقه پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ مسعود لطیفیان سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران در گلوگاه افزود: رتبه نخست تولید انجیر جهان با 255 هزار تن متعلق به کشور ترکیه است.وی تولید سالانه انجیر جهان را یک میلیون تن اعلام کرد.این مسوول در وزارت جهاد کشاورزی که به منظور شرکت در آیین آغاز به کار...

مصرف رنگ های خوراکی مجاز در پرورش ماهی قزل آلا منعی ندارد ایران اکونومیست  ۳۱ دقیقه پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ در سالهای اخیر نوعی ماهی با عنوان «سالمون ایرانی» به صورت فیله در بازار فروخته می‌ شود؛ تفاوت رنگ گوشت آن با دیگر ماهیان ایرانی سبب شد تا در هفته های اخیر در فضای مجازی خبرهایی درباره استفاده از رنگ های مجاز برای تغییر رنگ گوشت آنها منتشر شود و عده ای عنوان...

دعوای گازی ایران و ترکمنستان به دیوان داوری بین‌المللی رفت/ صدور رای تا دو سال دیگر خبرگزاری فارس  ۳۲ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مسئولان شرکت ترکمن گاز رسما اعلام کرده‌اند به دلیل نتیجه نگرفتن از گفت‌و‌گو با ایران به دیوان داوری بابت اختلاف گازی پیش آمده شکایت کردند و ایران باید اسناد و مدارکش را به دیوان داوری ارسال کند. چندی پیش نیز حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده...

خرید دلار توسط خانه‌دارها در پوشش مسافر نامه  ۱ ساعت پیش

بازار ارز و سکه برخلاف ماه‌های گذشته که معاملات صوری یا کاغذی نقش تعیین‌کننده‌ای در آن داشت و دلالان بدون هیچ‌گونه توجه به مشتریان واقعی بازار به معاملات کاغذی خود می‌پرداختند، در حال حاضر تغییر وضعیت داده و شرایط به گونه‌ای رقم خورده که متقاضیان ارز و سکه از ترس از بین رفتن سرمایه خود در صف‌های طولانی...

مظنه قیمت پرفروش‌ترین تبلت‌های بازار +جدول نامه  ۱ ساعت پیش

var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain']...

حفره رانت ارزی مسدود شد شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /این در حالی است که سال گذشته واردات خودرو در ماه‌های اول سال هم ممنوع نشده بود.  قبل از مسدود شدن ارز دولتی و اختصاص آن به کالاهای اساسی، صفی بلند برای ثبت سفارش کالا شکل گرفت. در این صف افرادی بودند که کسب و کاری متفاوت از صادرات و واردات داشتند اما برای آنکه می‌دیدند فاصله...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده