تعداد بازدید: ۱۸
تاريخ انتشار: یکشنبه،۶ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۳:۴۴
یک نویسنده فلسطینی بررسی کرد: تجاوزات تل‌آویو و نشست‌های بی‌خاصیت رژیم‌های عربی
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری المیادین، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در روز ششم دسامبر سال 2017 اعلام کرد که قدس اشغالی را به پایتختی رژیم‌صهیونیستی به رسمیت می شناسد و با این اقدام تمامی قوانین و منشورهای بین‌المللی را زیر پا گذاشت. بعد از این اعلام موضع بود که نشست‌ها و اجلاسیه‌های عربی و اسلامی برای تقابل با این تصمیم برگزار شد.
نشست‌هایی که در نهایت هیچ فایده‌ای از آن عاید آرمان قدس نشد و آمریکا سرانجام همزمان با سالروز نکبت، سفارت خود را از تل‌آویو به قدس اشغالی منتقل کرد.کنفرانس‌ها و نشست‌های سران عربی و اسلامیعقل صلاح نویسنده و کارشناس فلسطینی در این خصوص می نویسد: از زمان وعده ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی تا اجرایی کردن نهایی این وعده در روز 14 می سال 2018 مجموعه‌ای از نشست‌های سران و کنفرانس‌های عربی و اسلامی در سطوح مختلف برگزار شده که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:1- نشست شورای اتحادیه عرب: اولین نشست‌هایی که در این رابطه برگزار شد، نشست فوق العاده اتحادیه عرب بود که در سطح وزارتی در قاهره برگزار شد.
این نشست سه روز بعد از اعلام نظر ترامپ و بنا به درخواست اردن و فلسطین در این رابطه آغاز به کار کرد. هدف از این نشست بررسی راهکارهای تحولات مربوط به موضع ترامپ و اقدامات ممکن در راستای جلوگیری از این اتفاق بود. از مهمترین نتایج این نشست، رد تصمیم ترامپ و درخواست از آمریکا برای لغو این تصمیم و الزام رژیم صهیونیستی به اجرای قطعنامه‌های بین‌المللی و پایان دادن به اشغالگری در اراضی سال 67 و تلاش برای صدور قطعنامه شورای امنیت بود.
2- نشست سران کشورهای اسلامی در استانبول: در روز 13 دسامبر سال 2017 نشست فوق العاده کشورهای عضو شورای همکاری اسلامی بنا به دعوت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در استانبول برگزار شد. این نشست نیز برای بررسی اعلام موضع ترامپ بود. مصوبات این نشست عبارتند از رد و محکومیت تصمیم ترامپ و غیرقانونی شمردن آن، دعوت از تمام کشورها برای به رسمیت شناختن فلسطین، افزایش حمایت از آشتی گروه‌های فلسطینی و تاکید بر این نکته که تشکیل دولت مستقل فلسطین که دارای تمامیت ارضی در مرزهای سال 67 باشد شرط لازم برای ایجاد امنیت و ثبات در منطقه است.
تعداد زیادی از پادشاهان و روسای جمهور کشورهای عربی در این نشست غایب بودند، به گونه‌ای که از مجموع 57 کشور، تنها 16 کشور با سران خود در این نشست حضور پیدا کرده بودند. از مهم‌ترین کشورهای غایب می‌توان به عربستان و امارات و مصر و مراکش اشاره کرد.3- نشست 6 جانبه در امان: حدود یک ماه بعد از نشست اتحادیه عرب، نشست وزرای خارجه شش کشور عربی با حضور دبیرکل اتحادیه عرب در روز 6 ژانویه 2018 در پایتخت اردن برگزار شد.
دستور کار این نشست بررسی راهکارهای مقابله با پیامدهای تصمیم ترامپ بود. در این نشست وزرای خارجه اردن و مصر ،عربستان، تشکیلات خودگردان فلسطین، مغرب و امارات حضور داشتند.این نشست نیز به صورت صوری تصمیم ترامپ را محکوم و اعلام کرد که امنیت و ثبات در منطقه جز در سایه تشکیل دولت مستقل فلسطین به وجود نخواهد آمد.
لازم به ذکر است که وزرای خارجی شرکت کننده در این اجلاس همان کشورهایی بودند که از مشارکت در اجلاس سران اسلامی در ترکیه امتناع کرده بودند. در این میان تنها اردن در اجلاس ترکیه نیز حاضر شده بود.4- کنفرانس الازهر برای حمایت از قدس: این کنفرانس بین روزهای 17 و 18 ژانویه 2018 با مشارکت بیش از 86 کشور عربی و اسلامی برگزار شد.
شرکت کنندگان در این کنفرانس بر عربی بودن شهر قدس و پایتختی آن برای فلسطین تاکید کردند و تصمیم ترامپ را رد و از حمایت خود از پایداری ملت فلسطین و انتفاضه مردمی خبر دادند. حاضران در این نشست همچنین خواستار ادامه فشارها بر دولت آمریکا برای عقب‌نشینی از این تصمیم شدند.5- نشست وزرای خارجه در قاهره: وزرای خارجه کشورهای عربی بار دیگر در اول فوریه گذشته در نشستی فوق‌العاده در قاهره گرد هم آمدند تا مسائل مربوط به اجرای تصمیمات ترامپ را بررسی کنند.
نماینده فلسطین در این نشست طرحی را با عنوان تحرک عربی برای مقابله با تصمیم دونالد ترامپ ارائه کرد.این اجلاس نیز بار دیگر به صورت صوری تصمیم دولت آمریکا در خصوص قدس را محکوم کرده و خواستار جلوگیری از تاسیس هیئت‌های دیپلماتیک در قدس شد. این نشست در عین حال بر ضرورت سازش به عنوان یک گزینه استراتژیک و حل و فصل مناقشه عربی اسرائیلی بر اساس طرح صلح عربی تاکید کرد.
6- نشست اتحادیه عرب در سطح وزرا: در روز هفدهم می 2018 نیز اتحادیه عرب نشستی را در سطح وزرا به صورت فوق العاده و با ریاست عربستان سعودی در قاهره برگزار کرد. این نشست نیز مصوبه‌ای را برای مقابله با اقدام آمریکا در انتقال سفارت خود به قدس اشغالی به تصویب رساند که 23 بند داشت.این اتحادیه دبیرخانه خود را موظف کرد تا طرحی فراگیر و جامع شامل راهکارها و روشهای مناسب برای مقابله با تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی یا انتقال سفارت به آن را بررسی کند.
همزمان با برپایی نشست اتحادیه عرب در سطح وزرا، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که تحولات مثبتی در مناسبات محرمانه کشورهای عربی با این رژیم صورت گرفته است.7-نشست فوق العاده سازمان همکاری های اسلامی: نشست سران استانبول در روز 18 می سال 2018 در خصوص تحولات غزه و قدس اشغالی بنا به دعوت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برگزار شد تا تحولات سالروز نکبت و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی و کشتار صورت گرفته در تظاهرات میلیونی بازگشت در نوار غزه را بررسی کند.
در این نشست 40 کشور از مجموع 57 کشور در سطوح مختلف شامل سران و نخست وزیران و وزرای امور خارجه شرکت داشتند. ایران، افغانستان، اردن، سودان، قطر و کویت در سطح سران در این نشست حاضر شدند، این در حالی بود که ابومازن در این اجلاس حاضر نشد و رامی الحمدلله را به ترکیه فرستاده بود.این اجلاس نیز در بیانیه پایانی خود افتتاح سفارت آمریکا در قدس اشغالی را محکوم کرده و آن را یک اقدام تحریک آمیز توصیف کرد.
این بیانیه همچنین بر موضع خود در حمایت از آوارگان فلسطینی تاکید کرده و خواستار تشکیل کمیسیونی متشکل از کارشناسان مستقل بین‌المللی برای تحقیق در رابطه با جنایت‌های رژیم صهیونیستی ضد تظاهرات کنندگان فلسطینی شد.این کمیته همچنین از شورای امنیت خواست تا به تعهدات قانونی خود در خصوص فلسطین عمل کرده و حمایت بین المللی برای ساکنان فلسطین ایجاد نماید.
عناصر مشترک در نشست‌های عربی اسلامی:عناصر مشترک در تمام نشست‌های برگزار شده نشان دهنده ماهیت مشترک مواضع کشورهای عربی در خصوص آرمان قدس و موضوع فلسطین است. مهمترین ویژگی‌های این نشست‌ها را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:- مصوبات این نشست‌ها بسیار ضعیف بوده و هرگز به سطح حادثه ای که نشست مذکور برای آن برگزار شده بود نرسید.
هیچکدام از این نشست ها تصمیم عملی نظیر قطع مناسبات با رژیم صهیونیستی و آمریکا در سطوح دیپلماتیک یا اقتصادی یا بستن سفارتخانه ها و تحریم کالاهای آمریکایی و اسرائیلی یا لغو توافقنامه های اقتصادی در خصوص نفت یا گاز را شامل نمی‌شد. - این مصوبات با پراکنده گویی و راهکار اجرایی نامشخص، روندی را پیشنهاد می کرد که مدت زمان طولانی برای تحقق نتایج آن زمان لازم است، البته اگر اقدام عملی در این مسیر صورت گیرد.
- تمام نشست های سران، اقدامات آمریکا را محکوم و رد کردند، بدون اینکه هیچ اقدام عملیاتی و جدی برای رد این تصمیم انجام دهند. آنها هیچ فشاری به آمریکا برای بازگشت از این تصمیم وارد نکردند. - سطح مشارکت برخی کشورها و مواضعی که در این خصوص اتخاذ شد، نشان می‌داد کشورهای شرکت کننده در این اجلاس‌ها، منافع خود در تعامل با دولت آمریکا را به موضوع قدس ترجیح می‌دهند.
همسویی ابومازن با توطئه کشورهای عربی ضد فلسطینبعد از برگزاری نشست دوم استانبول حدود 7 کنفرانس و اجلاس و نشست سران برای محکوم کردن انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی برگزار شد و در تمامی این نشست ها همان مواضع و اظهارات تکراری مطرح شد و هیچ برنامه و راهکار عملیاتی و جدی برای مقابله با آمریکا و رژیم صهیونیستی ارائه نشد.
به عنوان مثال ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان در نشست استانبول سخنانی طولانی را مطرح کرده و در آن بار دیگر از روند سازش و مذاکرات با رژیم صهیونیستی حمایت کرد، اما در عین حال از کشورهای جهان خواست تا در تصمیم خود در به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی تجدید نظر کنند. این در حالی بود که در درجه اول باید کسانی که آرمان فلسطین را در اختیار دارند، مناسبات خود با اسرائیل را قطع کنند و آن را به رسمیت نشناسند و در درجه دوم از کشورهای دیگر بخواهند تا این کار را انجام دهند.
سخنان ابومازن هرگز اشاره ‌ای به اقدامات عملی برای جلوگیری از مصادره قدس نظیر لغو توافق اوسلو یا توقف هماهنگی‌های امنیتی با رژیم صهیونیستی و یا حتی درخواست از ملت فلسطین برای آغاز انتفاضه سوم نداشت. اظهارات  ابومازن کاملا منطبق بر مواضع رسمی عربی بود که تلاش داشتند هیچ تصمیمی اتخاذ نشود که بتواند در مناسبات آنها با اسرائیل و آمریکا تاثیر منفی بگذارد.
اما هنگامی که صحبت از جنبش حماس در نوار غزه شد، ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان مجموعه ای از مصوبات تحریمی و مجازات گونه را برای این جنبش تعریف کرد و بدون بررسی آن در نشست شورای مرکزی جنبش، آنها را به اجرا گذاشت.سایر کشورهای عربی و اسلامی نیز تصمیم عملی در این خصوص اتخاذ نکردند و حتی تهدید به خروج سفرای خود از آمریکا یا رژیم صهیونیستی یا اخراج سفیر آمریکا از اراضی خود یا قطع مناسبات با آمریکا یا اسرائیل نکردند.
برخی از کشورهای مذکور حتی در سطح حضور خود در اجلاس‌ بین المللی نیز بخل ورزیدند. اقدام آمریکا و اسرائیل برای اجرای این مصوبه در حالی است که برخی رژیم‌های عربی با آمریکا و اسرائیل دست به یکی شده و ضد آرمان فلسطین توطئه می کنند. آنها بر فلسطینی ها فشار وارد می‌کنند تا با معامله موسوم به معامله قرن موافقت کنند.
برگزاری نشست‌های سران و اجلاس های مختلف تنها پوششی برای اعلام همبستگی ظاهری با موضوع قدس است.مقایسه جالبی از قداست قدس با ترامپدر اینجا مقایسه جالب میان نشسته سران کشورهای اسلامی در استانبول با نشست سران کشورهای اسلامی در ریاض که در روز 20 و 21 ماه می سال 2017 با حضور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برگزار شد، خالی از لطف نیست.
در نشست ریاض که به افتخار ورود ترامپ برگزار شده بود 55 کشور عربی و اسلامی شرکت کردند که 36 کشوردر حد سران خود در این نشست حاضر شدند. اما در نشست استانبول از 57 کشور تنها 16 کشور در سطح سران خود حاضر شدند.اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی طی چند ماه اخیرسکوت و هم‌دستی عربی و ضعف گروه‌های فلسطینی و جانبداری آمریکا از رژیم صهیونیستی زمان مناسبی را برای اتخاذ مجموعه‌ای از تصمیمات در فاصله زمانی کوتاه ضد فلسطینیان مهیا کرده است.
برخی از این تصمیمات عبارتند از:مصوبه حزب حاکم لیکود در پایان دسامبر سال 2017 مبنی بر اعمال قانون رژیم صهیونیستی در تمام شهرکهای صهیونیست نشین و امتداد آنها شامل کرانه باختری و قدس اشغالی و انضمام آنها به اسرائیل.مصوبه کنیست(پارلمان) رژیم صهیونیستی در ژانویه سال 2017 با نام قانون قدس متحد که مبتنی بر این است که نمی‌توان انتقال قدس شرقی به فلسطینی‌ها را جز در صورت موافقت حداقل 80 نماینده پارلمان انجام داد.
کنیست رژیم صهیونیستی همچنین در ژانویه 2018 قانونی را تصویب کرد که به موجب آن حکم اعدام عاملان عملیات شهادت‌طلبانه که منجر به کشته شدن شهرک نشینان یا نظامیان اسرائیلی شود، اجرا خواهد شد.گلعاد اردان وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در اول فوریه کنونی مصوبه در خصوص اعمال تمامیت رژیم صهیونیستی در تمام اراضی قدس به تصویب رساند که بر اساس آن تمام موسسات عمومی فلسطینی در قدس اشغالی بسته خواهد شد.
کابینه رژیم صهیونیستی در روز چهارم فوریه گذشته قانونی را مصوب کرد که بر اساس آن قرار شد هزاران واحد صهیونیست نشین طی ماه‌های اخیر در شهرک حافات گلعاد احداث شود.تلاش برای ترسیم نقشه جدید در خاورمیانهتمامی این مصوبه ها نشان می دهد که آمریکا با پشتیبانی و همراهی تعدادی از کشورهای عربی تصمیم قطعی خود را برای پایان دادن به آرمان بزرگ فلسطین و پرونده های مختلف آن نظیر موضوع آوارگان و مرزها و دیگر مسائل مطرح در این پروژه اتخاذ کرده و هیچ مسئول فلسطینی نمی‌تواند از آن چشم پوشی کند.
این بدان معنا است که اقدام ضد آرمان فلسطین از مسائل بزرگ‌تر آغاز می‌شود و تا مسائل کم اهمیت‌تر گسترش پیدا می‌کند.نگاهی به مواضع خفت‌بار کشورهای عربی در خصوص فلسطین و توطئه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در اجرای معامله قرن نشان می‌دهد که آنها به دنبال ترسیم مجدد نقشه خاورمیانه جدید هستند که در این نقشه اسرائیل نقش محوری داشته باشد و رژیم سعودی به عنوان پوششی برای رژیم صهیونیستی به دنبال ایستادگی در برابر محور مقاومت باشد.
البته واقعیت‌های میدانی این را نشان نمی دهد. پیروزی‌های به وقوع پیوسته در سوریه و عراق و شکست عربستان سعودی در یمن و افزایش قدرت حزب الله و ترمیم مناسبات جنبش حماس با ائتلاف محور مقاومت همگی موانع اساسی در راستای تحقق اهداف سعودی - صهیونیستی در منطقه است.بر اساس آنچه که گفته شد، تشکیلات خودگردان فلسطین باید از وابستگی کشورهای عربی خارج شود، چرا که کشورهای عربی نه تنها چیزی به فلسطین نمی‌دهند، بلکه همواره بر فلسطینی‌ها فشار وارد می‌کنند تا معامله قرن را بپذیرند یا از حق خود در مورد قدس کوتاه بیایند و ابو دیس را به پایتختی خود بپذیرند.
اگر فلسطینی‌ها به دنبال پشتیبانی عربی و بین‌المللی هستند باید از خودشان شروع کنند. آنها باید مصوبات شورای مرکزی خود را که طی سال های 2015 و 2018 تشکیل جلسه داده و شورای ملی که در اواخر آوریل سال 2018 برگزار شده مبنی بر لغو توافق اسلو و توقف هماهنگی‌های امنیتی با رژیم صهیونیستی و مشروعیت بخشیدن به مقاومت در تمام ابعاد آن را به اجرا بگذارد.
آرمان فلسطین دیگر نیازمند برگزاری نشست‌هایی نیست که بر تعهد طرف‌های مختلف به تصمیمات گذشته تاکید کند و هیچ اقدام عملیاتی و جدی برای اجرای آنها انجام ندهد.انتهای پیام/

کد خبر: 1135930  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ محکومیت جهانی جنایت صهیونیست‌ها علیه غزه  همشهری آنلاین - بين‌الملل

آخرین خبرهای بين‌الملل

حمله با اتوبوس به شرکت کنندگان در یک کنسرت در هلند آفتاب نیوز  ۱۹ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : پلیس هلند در بیانیه‌ای اعلام کرد، این اتوبوس بعد از حمله از صحنه حادثه گریخت و در حال حاضر تحت تعقیب است.به گزارش خبرگزاری رویترز، برخی گزارش‌ها نیز حاکی از این هستند که در این حادثه یک اتوبوس سفید رنگ کوچک مورد استفاده قرار گرفته است.گزارش شده که حادثه در محل کنسرتی به نام "Pink...

اسرائیل غزه را بمباران کرد/ شلیک 3 راکت به پایگاه متعلق به حماس آفتاب نیوز  ۱۹ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : جنگنده های رژیم صهیونیستی منطقه ای در نوار غزه را بمباران کردند.به گزارش خبرگزاری فلسطینی معا، ارتش رژیم صهیونیستی بامداد دوشنبه دست کم سه راکت به سوی پایگاه السفینه متعلق به گردان های عزالدین القسام در غرب شهر غزه شلیک کرد.منابع محلی از شنیدن صدای چند انفجار شدید در این شهر خبر دادند.پایگاه...

واکنش نایکی به موج انتقادها: چاره‎ای جز تحریم تیم فوتبال ایران نداشتیم العالم فارسی  ۲۲ دقیقه پیش

العالم- ایران/ ورزشی به نقل از یو اس ای تودی، شرکت آمریکایی نایکی به انتقادات از این شرکت در مورد  ندادن کفش به اعضای تیم ملی ایران واکنش نشان داد. پس از برد شیرین یک بر صفر تیم ملی ایران مقابل تیم ملی مراکش در رقابت های جام جهانی 2018 روسیه برخی بازیکنان و سرمربی تیم ملی ایران...

گفت‌وگوی تلفنی رئیس‌جمهور فرانسه با رئیس دولت وفاق ملی لیبی العالم فارسی  ۲۲ دقیقه پیش

العالم- اروپا  «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه با «فایز السراج» رئیس شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی تلفنی گفت‌وگو و آخرین تحولات این کشور را بررسی کرد. طبق اعلام دولت لیبی، ماکرون و السراج به بررسی پاره‌ای از پرونده‌های مربوط...

کشف بیمارستان میدانی تروریست ها در حومه حمص سوریه شبکه ایران  ۲۳ دقیقه پیش

ایران آنلاین /به گزارش امروز (دوشنبه) رسانه های سوریه، پاکسازی مناطق آلوده از وجود تروریستها در چارچوب استقرار ثبات و امنیت در شهرک ها و روستاهای حومه شمالی شهر حمص در غرب سوریه در حال انجام است . رسانه های سوریه اعلام کردند که بیمارستان مزبور در بردارنده اتاق های بزرگ عمل جراحی، دستگاه ها و تجهیزات...

احزاب پیروز عراق در انتخابات با شرایطی حاضر به نشست می شوند شبکه ایران  ۲۳ دقیقه پیش

ایران آنلاین /نوری المالکی، رهبر ائتلاف دولت قانون درباره درخواست حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق برای برگزاری نشستی گسترده بعد از تعطیلات عید فطر جهت مشخص کردن برنامه دولت آتی و تسریع در تشکیل آن، گفت: ما از هر اقدام جدی برای بحران خطرناکی که عراق با آن روبرو می‌شود حمایت می‌کنیم اما قبول...

امتناع دروازه‌بان تیم ملی مصر، از دریافت جایزه بهترین بازیکن مسابقه خبرگزاری فارس  ۴۰ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد الشناوی» دروازه‌بان تیم ملی فوتبال مصر بهترین بازیکن مسابقه روز جمعه (26 خرداد) با تیم ملی اروگوئه شناخته شد.    الشناوی هر چند در اولین بازی مصر در چارچوب اولین مسابقه مرحله گروهی جام جهانی روسیه 2018، در دقایقی پایانی یک گل خورد، اما بهترین بازیکن زمین...

نیروهای ائتلاف سعودی از فرودگاه الحدیده عقب‌نشینی کرده‌اند آنا  ۴۲ دقیقه پیش

سخنگوی جنبش انصارالله یمن با رد ادعای ائتلاف عربی درباره کنترل بر فرودگاه حدیده اعلام کرد نیروهای ائتلاف، عقب‌نشینی کرده و در منطقه دریهمی محاصره شده‌اند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، محمد عبدالسلام در مصاحبه با وب‌سایت...

حمله یک اتوبوس به مردم در هلند 1 کشته بر جای گذاشت مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

حمله یک اتوبوس به مردم در هلند 1 کشته بر جای گذاشتبه گزارش مرور نیوز، خبرگزاری فرانسه از حمله یک اتوبوس به مردم در هلند خبر داد. در پی ورود اتوبوس به جمعیتی در کنسرتی واقع در هلند، دست کم یک نفر کشته شد. این حادثه در ایالت لیمبرگ در جنوب هلند رخ داد. شاهدان به پلیس گفته‌اند که خودرویی که به میان جمعیت آمده است، یک...

بحران سوریه توسط سوری‌ها حل نمی‌شود ایلنا  ۱ ساعت پیش

بحران سوریه توسط سوری‌ها حل نمی‌شودبه گزارش ایلنا، منابع آگاه در میان معارضان سوری به روزنامه «عکاظ» عربستان اعلام کردند که «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در پرونده سوریه در نشست‌های مختلف اظهار داشته است که حل بحران سوریه دیگر در دست سوری‌ها نیست بلکه در دست کشورهای موثر و ذی‌نفوذ...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده