تعداد بازدید: ۲۰
تاريخ انتشار: دوشنبه،۷ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۲:۲۷
۱۲ اشتباهی که ذهن انسان هر روز مرتکب می شود
به گزارش بهداشت نیوز: ۱- تضاد انتخاب بسیار جالب است که مردم داشتن انتخاب های محدودتر را به انتخاب های بیشتر ترجیح می دهند. وقتی گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد، توانایی تصمیم گیری را از دست می دهیم. این پدیده با آزمایش «مربا» به اثبات رسیده است. در این آزمایش، وقتی مرباهای زیادی برای انتخاب وجود داشت، تنها ۳ درصد از مشتریان خرید کردند، اما زمانی که تعداد انتخاب ها محدود شد، ۳۰ درصد از مشتریان مربا خریدند.
برای جلوگیری از این حالت، مشتریان نباید از تصمیم گیری وحشت داشته باشند و فروشندگان هم می بایست میزان متعادلی از کالا را در اختیار بگذارند تا مردم به دلیل فراوانی گزینه ها، توانایی تصمیم گیری را از دست ندهند. - تعصب به تأیید احتمال آنکه افراد به درستی چیزی که مؤید فرضیات آن ها است اعتقاد داشته باشند بیشتر است.
این تعصب می تواند خطرناک باشد چون زمانی که شواهد مؤید چیزی هستند که از قبل به آن معتقد بوده ایم، این تعصب از ارزیابی بی طرفانه ی وقایع و جستجو برای کسب اطلاعات بیشتر جلوگیری می کند. از این پدیده در شبکه های اجتماعی به طور گسترده استفاده می شود. در این شبکه ها اطلاعات بر اساس ترجیح ما فیلتر می شوند و تنها اطلاعاتی را می بینیم که احتمالا با آن ها موافق هستیم.
۳- اثر تمرکز روانشناسان می گویند، به یاد ماندنی ترین بخش تجربیات گذشته ی ما در رابطه با یک موضوع، هدایتگر تصمیمات ما هستند. اما به اطلاعات دیگری که درباره ی آن چیز وجود دارد به راحتی بی اعتنایی می کنیم. این تعصب را «اثر تمرکز» می نامند. تحقیقی در سال ۱۹۹۸ نشان داد، این اثر بر شیوه ی درک ما از چیزهای مختلف تأثیر می گذارد.
داوطلبان شرکت در این تحقیق به اشتباه معتقد بودند مردم ایالت کالیفرنیا از مردم ایالت های غرب میانه ی امریکا شادتر هستند و نظر آن ها تنها با اتکا به این اطلاعات بود که کالیفرنیا ایالت آفتابی تری است در حالی که عوامل دیگری هم وجود دارد که می تواند روی احساس شادی در افراد تأثیر بگذارد. ۴- اثر پیگمالیون اثر پیگمالیون اصطلاحی است که در سال ۱۹۶۸ توسط دو دانشمند به نام های رازنتال و یاکوبسن مطرح شد.
این پدیده به ارتباط میان انتظارات دیگران و عملکرد ما مربوط می شود. برای مثال، زمانی که معلم ها انتظارات بالاتری از دانش آموزان خود دارند و موقعیت هایی را به وجود می آورند که احتمال بروز رفتارهای مثبت بیشتر است، دانش آموزان تمایل می یابند عملکرد بهتری داشته باشند. ۵- تفکر گروهی پدیده ی تفکر گروهی علت این مسأله را توضیح می دهد که حتی زمانی که در یک گروه افراد باهوش و تحصیل کرده ای حضور دارند، تصمیمات نادرستی توسط آن گروه اتخاذ می شود: چون افراد سرکوب عقاید خود را به ریسک ایجاد یک اختلاف ترجیح می دهند.
جالب است که این اصطلاح ابتدا درباره ی تصمیمات سیاسی ای مطرح شد که عواقب هولناکی داشتند. تنها زمانی می توان از وقوع این پدیده جلوگیری کرد که رهبر گروه اقدامات مناسبی را برای اتخاذ یک تصمیم درست انجام دهد، مثل انتصاب یک شخص به عنوان ارزیاب منتقد یا استفاده از کارشناسانی خارج از گروه در جریان اتخاذ تصمیمات مهم.
۶- توهم بدن شناگر توهم بدن شناگر به بیان کلی تر، بر اثر اشتباه گرفتن هدف و نتیجه رخ می دهد. کسی نمی تواند تنها با سخت ورزش کردن، به اندامی مشابه بدن یک شناگر دست پیدا کند چون شناگران بخشی از ویژگی های فیزیکی خود را مدیون طبیعت هستند و آن ها می توانند با سخت ورزش کردن این ویژگی ها را حفظ کنند. این قاعده در مورد موقعیت های دیگری هم صدق می کند.
برای مثال، دانشگاه های برتر دنیا به جای آنکه بهترین آموزش را فراهم کنند، زمان و انرژی خود را صرف انتخاب بهترین دانشجویان برای آموزش در آنجا می کنند. ۷- پاریدولیا: دیدن اشکال معنی دار در چیزهای مختلف چرا روی کره ی ماه شکلی از یک صورت یا درون پرتقال شکلی از بدن انسان می بینیم در حالی که واقعا اینطور نیست؟ توهم دیدن یک طرح آشنا در ناحیه ی لوب گیجگاهی مغز شکل می گیرد که وظیفه ی تشخیص چهره ها را بر عهده دارد.
خوشبختانه چنین خطاهایی به خطرناکی عدم تشخیص موجود شکارچی نیستند و در حد «اثری جانبی» از توانایی ما در تشخیص اشیا باقی می مانند. ۸- توهم تکرار توهم تکرار پدیده ی روانشناختی عجیبی است و به این معنی است که وقتی چیز جدیدی یاد می گیریم یا آن را در جایی مثل تلویزیون می بینیم، از آن زمان به بعد آن چیز را در همه جا خواهیم داد.
توهم تکرار با توانایی ما در توجه گزینشی مرتبط است. اینطور نیست که بعد از آنکه چیزی را می بینیم، آن چیز در همه جا ظاهر شود، بلکه در حقیقت همیشه وجود داشته اما ما متوجه آن نمی شدیم. ۹- شرطی سازی کنشگر شرطی سازی کنشگر یک ابزار روانشناختی مشهور برای تغییر رفتار از طریق تقویت مثبت و منفی است. به سبب شرطی سازی کنشگر، ما می دانیم که اعمال مشخصی منجر به نتایج مشخصی می شوند.
برای مثال، همه ی ما شرطی شده ایم که با هر بار فشردن یکی از کلیدهای دستگاه کنترل تلویزیون یا آسانسور، اتفاقی خواهد افتاد. اما اگر آسانسور خراب شود یا باتری دستگاه کنترل تمام شود چه؟ در چنین مواقعی، ارتباطی که پیش از این می شناختیم دیگر وجود ندارد. وقتی با چنین موقعیتی رو به رو می شویم، واکنش درونی ما فشردن چندین باره ی کلیدهای دستگاه کنترل است تا بالاخره به نتیجه ی همیشگی دست پیدا کنیم.
۱۰- تعصب بیزاری از گم شدن تعصب بیزاری از گم شدن ما را از امتحان کردن چیزهای جدید یا نقل مکان از یک خانه ی قدیمی اما آشنا منع می کند. برای اغلب مردم، رنج ناشی از گم کردن یک چیز بیشتر از رضایتی است که احتمالا از به دست آوردن مشابه همان چیز نصیب آن ها می شود. به علاوه، این تعصب می تواند علت این موضوع را توضیح دهد که تهدید شدن به مجازات انگیزه بخش تر از یک پاداش احتمالی است.
۱۱- تعصب خود خدمتی اغلب مردم مایلند شکست های خود را به عوامل خارجی و موفقیت هایشان را به شخصیت خودشان نسبت دهند. این نسبت دهی ممکن است در کسانی که از عزت نفس پایینی برخوردارند به طور عکس باشد. هر دو رفتار مانع از رشد و پیشرفت فرد می شوند. برای جلوگیری از بروز تعصب خود خدمتی، باید از این پدیده آگاه باشیم تا رفتار خود را اصلاح کنیم و در زمان وقوع شکست با خود مهربان تر باشیم.
۱۲- روانشناسی رنگ ها سیاه محبوب ترین رنگ برای گوشی های همراه است و بعد از آن رنگ سفید با اختلافی اندک در جایگاه دوم قرار دارد. انتخاب های ما در مورد رنگ ها نکات زیادی را درباره ی شخصیت مان آشکار می کند. علاوه بر این، دیگران هم به انتخاب های ما در مورد رنگ ها توجه دارند. اگر می خواهید از دیگران متمایز شوید، از گوشی های سفید یا مشکی استفاده نکنید، چون گوشی های سیاه رنگ شما را شخصی دنباله روی جریان توصیف می کنند و گوشی های سفید نشان می دهند از ریسک کردن ترس دارید.
  منبع: روزیاتو

کد خبر: 1137218  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

تمام غذاهایی که میل شدید به شکر را خنثی می کنند! سلامت نیوز  ۳۰ دقیقه پیش

تمام غذاهایی که میل شدید به شکر را خنثی می کنند!سلامت نیوز:بر اساس آمارها، 97 درصد زنان و 68 درصد از مردان در ایالات متحده اعلام کرده اند که اشتیاق شدیدی به مصرف شکر دارند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از آوای سلامت ،این در حالی است که مصرف بیش از حد شکر و دریافت کالری از طریق آن، خطر ابتلا به شرایط خطرناک پزشکی از جمله سندرم متابولیک را بالا می برد....

برای کاهش وزن، 5 قانون را در وعده صبحانه رعایت کنید سلامت نیوز  ۳۰ دقیقه پیش

برای کاهش وزن، 5 قانون را در وعده صبحانه رعایت کنیدسلامت نیوز:مصرف صبحانه با کیفیت بالا، کلید کنترل وزن شماست. البته این عادت باید با سایر عادت های سالم همراه باشد ولی به عنوان اولین وعده غذایی فعامل تعیین کننده ای در تنظیم متابولیسم در ساعات مختلف روز است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از آوای سلامت ،برای سالها، اهمیت اولین وعده غذایی روز در همه رژیم ها...

کدام داروها در اولویت دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند؟ بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

کدام داروها در اولویت دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند؟ به گزارش بهداشت نیوز: دکترغلامرضا اصغری با بیان اینکه تاکنون یک سوم از ۳.۵ میلیارد دلار ارز دارو و تجهیزات تخصیص یافته، گفت: تخصیص ارز دولتی به دارو و تجهیزات از ۲۲ فروردین ماه آغاز شده است و تاکنون در مجموع یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار آن تخصیص یافته است.

راهکار‌هایی ساده‌ برای اینکه از شر خروپف خلاص شوید + اینفوگرافی بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

راهکار‌هایی ساده‌ برای اینکه از شر خروپف خلاص شوید + اینفوگرافی به گزارش بهداشت نیوز: خروپف سر و صدای بسیار آزار دهنده‌ ‌ای ناشی از ارتعاشات در بافت‌های نرم دستگاه تنفسی هنگام خواب است. مصرف بعضی از داروها،‌ استمعال دخانیات به ویژه سیگار یا بعضی خوراکی‌ها باعث سستی ماهیچه می‌شود  و در نتیجه این شرایط خر و پف در فرد نمود پیدا می‌کند. قرارگیری...

ظریف درگذشت نخست وزیر اسبق هند را تسلیت گفت العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم ـ ایران ـ سیاسی آتال بیهاری واجپایی نخست وزیر پیشین هند روز بیست و پنجم مرداد ماه به دلیل بیماری در بیمارستانی در دهلی نو درگذشت. واجپایی از سیاستمداران با نفوذ و مشهور هند و از چهره‌های میانه رو حزب ملی گرای بی چی پی بود. این حزب در حال حاضر قدرت را در هند در دست دارد. واجپایی...

تعرفه واردات روغن خام بازنگری می‌شود ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، ستاد تنظیم بازار در آخرین جلسه خود به منظور تامین حداکثری نیاز روغن نباتی در بازار و افزایش ضریب خودکفایی تولید در شکر تصمیماتی را اتخاذ کرد.این ستاد در نشست اخیر خود با توجه به لزوم تامین حداکثری نیاز بازار روغن نباتی، تاکید کرد «مواد اولیه مورد...

اعضای هیات مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز البرز انتخاب شدند ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، در این نشست که مدیران کل آموزش و پرورش و نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس البرز حضور داشتند، پس از شمارش آراء دکتر محمد رضا اسپرورین به عنوان رئیس هیات مدیره مجمع خیرین البرز انتخاب شد.همچنین در این انتخابات ایزد پل خوابی به عنوان نائب رئیس اول و مجید کرمی به عنوان نائب رئیس دوم مجمع خیرین...

رژیم غذایی "کم کربوهیدرات" طول عمر را کاهش می‌دهد سلامت نیوز  ۲ ساعت پیش

رژیم غذایی "کم کربوهیدرات" طول عمر را کاهش می‌دهدسلامت نیوز:نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد رژیم غذایی "کم کربوهیدرات" نرخ امید به زندگی را حدود چهار سال کوتاه می‌کند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات مانند رژیم "اتکینز" به دلیل تاثیر در کاهش وزن و نیز کاهش خطر برخی بیماری‌ها شناخته شده هستند اما...

پیوند مرگ به زندگی در آخرین نفس سلامت نیوز  ۲ ساعت پیش

پیوند مرگ به زندگی در آخرین نفسسلامت نیوز: سالانه حدود 5 هزار نفر در کشور دچار مرگ مغزی می شوند. اعضای بدن حدود 3 هزار نفر از این افراد مناسب اهدای عضو است، اما فقط ارگان های حدود هزار نفر از این افراد اهدا می شود و بقیه به علل مختلف از جمله تشخیص دیرهنگام یا رضایت ندادن اولیای دم از بین می رود.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،...

آموزش، کلید کاهش فقر در مکزیک بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

آموزش، کلید کاهش فقر در مکزیک به گزارش بهداشت نیوز: شورای ملی مکزیک برای ارزیابی سیاست توسعه اجتماعی (CONEVAL) در گزارشی در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد آموزش، کلیدی برای شکل دهی افراد با دانش جهت موفقیت در بازار کار است.

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده