تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: دوشنبه،۷ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۰:۲۹
تدریس کتاب درسی سال آینده در تابستان ممنوع شد/ ایجاد اپلیکیشن میزان شهریه مدارس غیردولتی
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش درباره شهریه مدارس غیردولتی اظهار کرد: آموزش و پرورش بر اساس ماده 15 قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز غیر دولتی مکلف به تعیین و تدوین الگوی شهریه است.  وی ادامه داد: در ماده 15، تعداد 7 سرفصل برای تعیین شهریه مشخص شده است و بر اساس 13 آیتم که مبنای عملکرد مدارس قرار گرفته و متناسب با محاسبه هزینه تمام شده و برنامه‌های آموزش و پرورشی که مدیران و مؤسسان مدارس و ارائه کردند، الگوی شهریه تعیین می‌شود.
 زینی‌وند تصریح کرد: در الگوی شهریه امسال بر اساس برنامه و سطح آموزش و پرورش، فضا و تجهیزات و سایر شاخص‌هایی که در الگو آمده است و متناسب با برنامه‌هایی که در الگو مشخص شده است، میزان هزینه‌های مدارس محاسبه و نرخ شهریه هر مدرسه تعیین شده است. وی به مهم‌ترین ویژگی‌ الگوی شهریه در سال تحصیلی آینده اشاره کرد و گفت: تفکیک برنامه، خدمات، فعالیت‌ها و شفاف‌سازی هزینه‌‌ها از ویژگی‌های الگوی شهریه سال تحصیلی آینده است.
 معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اولیای ملزم به پرداخت شهریه مصوب مدارس هستند، افزود: شهریه مصوب شامل برنامه درسی و فوق برنامه درسی مصوب شورای عالی آموزش و پرورش است یعنی از ساعت 7:30 تا 14:30 که دانش‌آموزان در مدارس حضور دارند.  وی ادامه داد: اما یکسری هزینه‌ها داریم که مربوط به فعالیت‌های اختیاری مدارس است که امسال شهریه مصوب را از هزینه فعالیت‌های اختیاری تفکیک کردیم؛ فعالیت‌های تابستانی، فعالیت‌های فوق برنامه خارج از برنامه درسی، لباس فرم، ایاب و ذهاب و ناهار جزو فعالیت‌های اختیاری است.
 زینی‌وند در خصوص شهریه فعالیت‌های اختیاری گفت: تا 10 درصد شهریه ثابت می‌تواند برای فعالیت‌های تابستانی هزینه شود و همچنین هزینه فعالیت‌های خارج از برنامه درسی 15 درصد شهریه مصوب است.  وی با تأکید بر اینکه در بحث فعالیت‌های تابستانی تدریس کتاب سال آینده را ممنوع کردیم، افزود: در برخی مدارس غیردولتی، یک فصل از کتاب درسی سال آینده در تابستان تدریس می شد و دانش‌آموزان مجبور بودند در فعالیت‌های تابستانی شرکت کنند.
 رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش درباره روند انتخاب شهریه مدارس غیردولتی گفت: در ابتدا موسس فعالیت‌های خود را انتخاب می‌کند و اولیا باید پذیرفته باشند و همچنین انجمن اولیا و مربیان مدرسه تصویب کند و اگر شورای نظارت منطقه استان تأیید کرد، جزو فعالیت‌های مدرسه قرار می‌گیرد.
 وی افزود: ما در بحث شهریه یکی از معیارها و ملاک هایی که در نظر می گیریم میانگین حقوق پرداختی به معلمان، فضا و برنامه‌هایی است که مدرسه ارائه می‌دهد ضمن اینکه کیفیت بخشی 15 درصد در شهریه تأثیر دارد.  زینی وند با بیان اینکه سامانه‌ای تعریف شده است که بر اساس آن قرارداد بین اولیای دانش‌آموز و مسئولان مدرسه به صورت الکترونیکی امضا می‌شود، گفت: بر این اساس هر دانش‌آموز دارای بارکد ویژه‌ای است که در این بارکد مشخصات مالی، مشخصات دانش‌آموز و مشخصات مدرسه دیده می‌شود.
 وی افزود: از طریق تلفن‌های همراهی که دارای نرم افزار بارکد خوان هستند می‌توان شهریه مصوب  و نام مدرسه را مشاهده کرد.  معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اپلیکیشنی نیز طراحی شده است که استعلام میزان شهریه و نظرسنجی مدارس غیردولتی در آن وجود دارد، ادامه داد: این اپلیکیشن که روی پورتال سازمان مدارس غیردولتی بارگذاری شده است از روز گذشته برای تعدادی از مدارس فعال شد و از امروز برای تمام مدارس کشور فعال است.
 وی در خصوص نظارت گفت: وزیر آموزش و پرورش بر ضرورت تسهیل فرایندها، اطلاع‌رسانی و شفافیت و همچنین نظارت بر اجرای برنامه‌ها تأکید دارد و دستور مکتوب داده است.  زینی‌وند تصریح کرد: 10 سامانه در مدارس غیردولتی فعال شده است که از جمله سامانه ثبت شکایت‌های مردمی است و معتقدیم اولین ناظر و مهمترین کسی که بر عملکرد مدارس غیر دولتی می‌تواند ما را کمک کند، خود مردم هستند.
 وی ادامه داد: فعالیت ها را طوری طراحی کردیم و فرآیند‌ها به شکلی برنامه‌ریزی کردیم که فعالیت‌ها رصد می‌شود و نظارت صورت می‌گیرد و قرار است سال آینده بر اساس عملکرد مدارس غیردولتی، شهریه را تعیین کنیم.  رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی در خصوص نظارت بر وضعیت مدارس غیردولتی گفت: برای هر استان متناسب با مدارس یک تا سه ناظر میدانی در نظر گرفتیم و سامانه‌ای را تعریف کردیم که گزارش‌های روزانه ناظر در آن درج می‌شوند.
وی افزود: در 6 منطقه تهران ناظر مقیم داریم و تیم نظارت در آموزش و پرورش مستقر است و اگر مواردی بود به صورت مستمر پیگیری می‌شود. ضمن اینکه 1383 بازدید در طول این مدت در تهران انجام شده است همچنین از 13 هزار و 747 مورد بازدید 36 مورد تخلف در آیین نامه داشتیم که تذکر کتبی داده شده است.  زینی‌وند با بیان اینکه در تهران علاوه بر ناظر مقیم و مستقر به صورت روزانه از مدارس بازدید می‌شود، گفت:  یک کارگروه تعریف کردیم که از نیروهای بازنشسته، با تجربه آموزش و پرورش و کسانی که تخصص دارند استفاده می‌کنیم و از مناطق بازدید می‌کنند.
وی با بیان اینکه مدارسی که گزارش تخلف داشته باشند، بازرسانی همان روز از مدارس بازدید می‌کنند، گفت: اگر تخلف محرز شود تا پایان ثبت‌نام در مدرسه ناظر مقیم خواهیم داشت.  معاون وزیر آموزش و پرورش گفت:  هفت مورد در طول چند روز گذشته در تهران تخلف شهریه شناسایی شده است که تذکر کتبی دادند و ناظر مقیم مستقر شده است.
 وی در خصوص شهریه اضافی مدارس نیز اظهار کرد: مدارسی که شهریه اضافه گرفتند پیگیری می‌کنیم که شهریه اضافه را برگردانند اما در مناطق 1 تا 6 ناظر  مستقر داریم که در اداره آموزش و پرورش مناطق حضور دارند و در سایر مناطق نیز کارشناسی مشارکت‌های هر منطقه هستند و مردم می‌توانند مراجعه کنند و شکایت‌های خود را مطرح کنند.
   زینی‌وند با بیان اینکه کمتر از 100 مدرسه غیر دولتی هستند که تخلف از قانون دارند، گفت: ما اجازه نمی‌دهیم این افرادی که عدول از قانون دارند چهره مقدس مسئولان مدارس غیر دولتی و خیرین مدرسه‌یار مخدوش کنند و در برخورد با این مدارس کوتاهی نمی‌کنیم.  وی در خصوص برخورد با مدارس غیردولتی متخلف بیان کرد: بر اساس ماده 32 و 33 قانون مدارس غیردولتی برخوردها از تذکر کتبی تا محرومیت از حضور در مدرسه و انحلال مدارس انجام می شود.


کد خبر: 1137466  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی (ع) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد خبرگزاری فارس  ۲۹ دقیقه پیش

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس ، در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین عالی با اشاره به عظمت حادثه کربلا، گفت: ایمان و یقین حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام به گونه‌ای بود که ایشان آرام‌ترین شخص در روز عاشورا بودند و این حادثه بزرگ، ذره‌ای ایشان را مضطرب و پریشان نکرد. آقای عالی افزود: در نگاه توحیدی شکست...

چرا بشاررسن با پرسپولیس تمدید نمی کند؟ چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

چرا بشاررسن با پرسپولیس تمدید نمی کند؟بشار رسن هافبک عراقی پرسپولیس این روز‌ها مذاکرات خود برای تمدید قرارداد با این باشگاه را ادامه می‌دهد.بشار رسن حدود یک ماه و نیمی می‌شود که این مذاکرات را دنبال می‌کند، اما هنوز بر سر دو موضوع به توافق نهایی نرسیده است. برخی منابع خبری این دو موضوع را اینگونه مطرح کرده اند: اول نقش این بازیکن عراقی بعد...

قبای‌جعلی‌دکتری برتن‌مدیران‌ایرانی چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

قبای‌جعلی‌دکتری برتن‌مدیران‌ایرانیفرزاد کفیلی- میان دانشگاهیان ایران رسم است بعد از گذراندن آزمون جامع مقطع دکتری، دانشجو را کم کم «دکتر» صدا می‌زنند؛ من هم دو سال پیش وقتی تازه چندماهی بود از آزمون جامع دکتری فارغ شده بودم همراه جمعی از روزنامه‌نگاران برای بازدید از بزرگ‌ترین شرکت داروسازی دانمارک به کوپنهاگ دعوت شدم. در جواب ایمیل...

شیر مادر حاوی چه ترکیباتی است؟ خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

شیر مادر حاوی چه ترکیباتی است؟ به گزارش گروه سلامت برنا، شیر مادر پر از مواد مغذی و سالم است که به کودک در رشد و مبارزه با بیماری کمک می کند. شیر مادر غذایی ایده آل برای کودک شماست. اما ممکن است برای شما سوال باشد که آیا ترکیبات موجود در شیر مادر حاوی همه چیزهایی که کودک شما به آنها نیاز دارد هست یا نوزاد باید از ویتامین...

برهم صالح نامزد ریاست جمهوری عراق شد چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

برهم صالح نامزد ریاست جمهوری عراق شدحزب اتحادیه میهنی کردستان عراق امروز چهارشنبه 'برهم صالح' مشاور سابق نخست وزیر را به عنوان تنها نامزد این حزب برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق مطرح کرد. 'شوان داوودی' عضو برجسته حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در اظهاراتی به خبرگزاری 'الاتجاه پرس' عراق گفت که شورای رهبری این حزب در نشست ویژه امروز (چهارشنبه)...

حکم شرعی رهبر انقلاب درباره قمه‌زدن مخفی چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

حکم شرعی رهبر انقلاب درباره قمه‌زدن مخفی پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری سئوالی درباره قمه‌زدن به طور مخفی و پاسخ رهبر انقلاب به این سئوال را منتشر کرد. متن حکم شرعی رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است: سؤال: آیا قمه زدن به طور مخفی حلال است یا این که فتوای شریف حضرت عالی عمومیت دارد؟ جواب: قمه زنی علاوه بر این که از نظر عرفی از مظاهر...

۶ کشته و مصدوم در برخورد پژو با مانع ایلنا  ۲ ساعت پیش

۶ کشته و مصدوم در برخورد پژو با مانعبه گزارش ایلنا، مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: عصر امروز ٢٨ شهریور ٩٧ حوالی ساعت ١٧:۴٠ بر اثر برخورد پژو پارس با مانع در هشتگرد ٣ نفر کشته و ٣ نفر مصدوم شدند. وی افزود: با اعلام حادثه به اورژانس ١١۵ بلافاصله ٣ دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد که متأسفانه قبل از رسیدن آمبولانس  ٣ نفر...

اگر این علائم را دارید خونتان لخته شده است خبرگزاری برنا  ۳ ساعت پیش

اگر این علائم را دارید خونتان لخته شده است به گزارش گروه سلامت برنا، خشمگین شدن و عصبانیت شاید برای بسیاری از افراد به رفتاری عادی و روزمره تبدیل شده باشد. شاید در طول شبانه روز بار ها با هرکسی بحث و بگو مگو داشته باشند. اما بد نیست با تاثیرات این عادت بد بر روی سلامت قلب آشنا شویم.

تصادف مرگبار پژو با سمند! ایلنا  ۴ ساعت پیش

تصادف مرگبار پژو با سمند!به گزارش ایلنا، مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت:  ظهر امروز ٢٨ شهریور ٩٧ حوالی ساعت ١٣:٣٠ بر اثر تصادف پژو پارس با سمند در جاده فیروزآباد به خلخال ۵ نفر کشته و ۴ نفر مصدوم شدند. وی افزود: با اعلام حادثه به اورژانس ١١۵ بلافاصله ٢ دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد که متأسفانه قبل از رسیدن...

عزاداری اهل سنت سواحل مکران در محرم/حسینیه روستای سنی نشین«بندگرمان» بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد شبستان  ۴ ساعت پیش

خبرگزاری شبستان-هرمزگان، روستای بندگرمان شهرستان سیریک که 100 درصد از جمعیت آن را اهل سنت تشکیل می دهد در فاصله 160 کیلومتری بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است و حسینیه ای در این روستا وجود دارد که توسط اهل سنت تاسیس و اداره می شود و قدمت آن به بیش از 200 سال بر می گردد.   صندلی چوبی با...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده