تعداد بازدید: ۳۲
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۹ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۴:۵۹
پروانه صادر کردیم تا تجهیزات بخریم/ صدور مجوز شکار ۱۰۰ رأس چهارپا در ۵ استان
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، علی تیموری مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به  گزارش و اخبار رسانه‌ها درباره صدور پروانه‌های شکار چهارپا توسط صندوق ملی محیط زیست، گفت: تعداد معدود پروانه شکار صادرشده در راستای کمک به حفظ و پویایی جمعیت برخی گونه‌ها در تعداد محدودی از مناطق بود که نیاز به اصلاح ترکیب جنسی و جمعیتی، همچنین تعدیل جمعیت آن‌ها در سطح ظرفیت قابل‌تحمل محیط متأثر از تبعات محدودکننده خشک‌سالی و ضعف پوشش گیاهی و منابع آبی ضرورت داشت.
تیموری خاطرنشان کرد: تصمیم حوزه معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در این حوزه، پس از بررسی‌های فنی و کارشناسی، برگزاری جلسات متعدد هم‌اندیشی با متخصصان محیط زیست، اساتید دانشگاه و علاقه‌مندان به حیات‌وحش، همچنین نظرخواهی از ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها اتخاذشده است.
 صدور پروانه شکار برای تعدیل جمعیت گونه‌ها به‌تبع ضعف پوشش گیاهی و منابع آبی در مناطق ضروری استمدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: معاونت محیط طبیعی این سازمان در راستای مدیریت اصولی حیات‌وحش کشور و بهره‌برداری پایدار و خردمندانه از منابع زیستی، به این نتیجه رسید که پیرو اعمال پنج سال ممنوعیت شکار چهارپا (در فاصله سال‌های 1392 تا 1396) در زیستگاه‌های طبیعی، بروز و استمرار خشک‌سالی در بسیاری از مناطق و استان‌ها، کاهش ظرفیت برد زیستگاه‌های طبیعی متأثر از خشک‌سالی و بررسی و آنالیز نتایج حاصل از سرشماری‌های حیات‌وحش در قالب طرح جامع سرشماری، صدور تعداد معدود پروانه شکار، بهترین تصمیم ممکن است.
وی یادآوری کرد: طرح جامع سرشماری وحوش در سال‌های 1394 و 1396 با حضور و مشارکت دانشجویان، سمن‌ها و NGOها، علاقه‌مندان بومی و محلی، متخصصان و محققان حیات‌وحش و کارشناسان و نیروهای اجرایی سازمان و استان‌های کشور تحت نظارت و مدیریت یکی از برجسته‌ترین متخصصان حیات‌وحش کشور (آقای مهندس ضیایی) برگزارشده است.
 این مقام مسئول ضمن تأکید بر موضوع تغییر رویکرد سنتی در روند صدور پروانه‌های شکار، تصریح کرد: سعی شد، این هدف اساسی مدنظر قرار داده شود که با استفاده از ظرفیت‌های حقوقی و اختیارات قانونی سازمان، راهکارها و شیوه‌های جدیدی به کار گرفته شود تا امکان استفاده از منابع مالی حاصل از شکار گونه‌ها در زیستگاه‌ها و مناطقی که شکار در آن‌ها انجام می‌گیرد، فراهم شود.
تیموری خاطرنشان کرد: البته صرف‌نظر از منابع مالی و اعتبارات تخصیصی از سوی دولت به سازمان حفاظت محیط زیست به‌منظور حمایت از حیات‌وحش و حفاظت از زیستگاه‌ها، این متد بهره‌مندی از منابع در غالب کشورهای جهان رایج و مسبوق به سوابق مثبت است، به‌ویژه آن‌که با استفاده از تجارب بین‌المللی موجود، معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی، دو هدف و برنامه عمل شاخص را از طراحی این برنامه مدنظر قرارداد.
 منابع حاصل از فروش پروانه شکار صرف تجهیز و توانمندسازی حفاظتی مناطق و اجرای برنامه‌های حمایتی از حیات‌وحش می‌شودمدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: نخستین هدف و برنامه عمل شاخص، کمک به تجهیز و توانمندسازی حفاظتی مناطق و اجرای برنامه‌های حمایتی از حیات‌وحش با استفاده از منابع حاصل از فروش تعداد اندکی پروانه و دومین هدف و برنامه عمل شاخص نیز کمک به جوامع بومی و محلی و رفع برخی از محرومیت‌های این جوامع باهدف جلب حداکثری مشارکت و همراهی آن‌ها در امر حفاظت از زیستگاه‌ها و حیات‌وحش است.
این مقام مسئول اظهار کرد: الگوی استفاده از مشارکت فعال شهروندان در برنامه‌های حفاظتی در قبال انتفاع از برنامه‌های پایدار بهره‌برداری از منابع، در بسیاری از کشورهای جهان با موفقیت به کار گرفته‌شده و معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی نیز درصدد استفاده از این تجارب سازنده جهانی به روش بومی است.
وی ادامه داد: در این راستا، پس از جمع‌بندی دیدگاه‌های تخصصی در اتاق فکر کارشناسی سازمان، صندوق ملی محیط زیست با توجه به ظرفیت‌های قانونی و حقوقی، همچنین اهداف و مأموریت‌های تعریف‌شده برای آن، در این خصوص موردتوجه قرار گرفت و پس از عقد تفاهم‌نامه میان سازمان و صندوق، دستورالعمل صدور پروانه انتفاعی شکار چهارپا تنظیم و ابلاغ شد.
 پروانه شکار چهارپا  در پنج استان کشور صادرشده استبه گفته تیموری، در قالب این دستورالعمل، با توجه به استعلام‌های انجام‌شده از استان‌ها و سهمیه‌های شکار درخواستی آن‌ها به تفکیک مناطق تحت مدیریت و مبتنی بر نتایج سرشماری‌های جامع صورت گرفته، با لحاظ ملاحظات همه‌جانبه، سهمیه‌های درخواستی مجدد تعدیل (یک‌صد رأس) و تعداد استان‌هایی که برای آن‌ها در قالب این دستورالعمل، پروانه شکار چهارپا صادر شد به پنج استان کرمان، یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و البرز تقلیل پیدا کرد.
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: برای دو استان خوزستان و گیلان نیز با توجه به طغیان جمعیت گراز وحشی و آسیب‌های گسترده آن‌ها به مزارع و باغ‌ها، باهدف تعدیل جمعیت این‌گونه، تعداد محدودی پروانه شکار گراز در این دستورالعمل در نظر گرفته شد.تیموری گفت:این پروانه‌ها تنها برای اتباع خارجی صادر نمی‌شود.
وی ضمن تأکید بر اینکه بنا به نص صریح دستورالعمل مورداشاره، صندوق ملی محیط زیست و ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها مکلف شده‌اند تا حداقل 20 درصد از سهمیه‌های تعیین‌شده برای هر منطقه را به جوامع بومی و محلی اختصاص دهند تا شهروندان محلی شکارچی نیز از این برنامه‌ها سهمی داشته باشند، تصریح کرد: درعین‌حال از مابقی سهمیه‌ها نیز بنا به تأکید سازمان و رویکردهای صندوق ملی محیط زیست، سهم قابل‌توجهی برای شکارچیان ایرانی در نظر گرفته‌شده است.
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست، در مورد انتقادهای صورت گرفته در خصوص فصل و بازه زمانی شکار نیز با اشاره به نتایج بررسی‌های فنی و جمع‌بندی نظرات کارشناسی و اطلاعات میدانی ارسالی از استان‌ها، اظهار کرد: جمع‌بندی‌ها بیانگر این نکته است که پس از فصل زادآوری ماد‌ها که به‌صورت معمول، اواسط فروردین تا ابتدای اردیبهشت پایان می‌یابد، گله‌های نر از ماده‌ها و بره‌های آن‌ها به‌طور کامل جدا می‌شوند.
سازمان حفاظت محیط زیست تنها برای شکار گونه‌های نر پروانه صادر می‌کنداین مقام مسئول با یادآوری این موضوع که سازمان حفاظت محیط زیست تنها برای شکار گونه‌های نر پروانه صادر می‌کند، خاطرنشان کرد: برخلاف برخی اطلاعات نادرست و غیر کارشناسانه منتشرشده در اخبار، شکار در این شرایط هیچ استرسی برای ماده‌های زایمان کرده و بره‌های آن‌ها ایجاد نمی‌کند و شاید بتوان گفت که بهترین زمان شروع شکار، از حیث کاهش استرس برای جمعیت زایا، نورس و جوان گله‌ها، بازه زمانی تعیین‌شده در دستورالعمل مذکور یعنی از اول خرداد به بعد است.
تیموری ضمن تأکید بر اینکه از ابتدای پاییز، فصل جفت‌یابی و جفت‌گیری آغاز و گله‌های نر و ماده به هم نزدیک و آمیخته می‌شوند، تصریح کرد: در دستورالعمل موصوف، شکار در بازه زمانی 15 مهرماه تا 15 آذرماه ممنوع اعلام‌شده و هیچ مجوزی در آن بازه زمانی صادر نخواهد شد تا به‌این‌ترتیب در این فصل مهم و حساس، هیچ‌گونه فشار و استرسی به جمعیت‌های چهارپایان وارد نشود.
 ممنوعیت شکار در بازه بهمن‌ماه تا خردادماهمدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از انتشار آگاهانه یا ناآگاهانه اطلاعات غلط در این خصوص در برخی رسانه‌ها که منجر به بدبینی و برداشت نادرست پیگیری‌کنندگان اخبار می‌شود، اظهار کرد: لازم به ذکر است، همزمان با بارداری حیات‌وحش، شکار از 5 بهمن‌ماه هرسال تا اوایل خردادماه سال بعد به‌صورت کامل ممنوع است.
وی افزود: ذکر این نکته ضروری است که اطلاعات و نظرات جمع‌بندی شده، پیش از تنظیم نهایی دستورالعمل موردبحث، حاکی از آن بود که نگاه سنتی تعیین بازه زمانی شکار در دستورالعمل‌های شکار سنوات گذشته، نیازمند بازنگری و اصلاح است.

کد خبر: 1140647  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

جهانگیری: پر بودن انبارها معنای بدی ندارد چند ثانیه  ۳۸ دقیقه پیش

جهانگیری: پر بودن انبارها معنای بدی نداردمعاون اول رئیس‌جمهوری اظهار کرد: پر بودن انبارها معنای بدی ندارد، بلکه به معنای وفور کالا در کشور است و انتظار داریم صدا و سیما و رسانه‌ها تلاش کنند تا بخش خصوصی و وارد کنندگان کالا برای انتقال کالا از گمرکات کشور به انبارهای خود دغدغه‌ای نداشته باشند. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری صبح شنبه با...

تکذیب شهادت یک خبرنگار در اهواز چند ثانیه  ۳۸ دقیقه پیش

تکذیب شهادت یک خبرنگار در اهوازخبر شهادت یک خبرنگار در حمله تروریستی اهواز که ساعتی قبل منتشر شده بود، تکذیب شد. اسماعیل طرفی مدیرمسول پایگاه خبری عصر جنوب،اظهار کرد: خبر شهادت خبرنگار این پایگاه خبری در حادثه تیراندازی امروز (31 شهریورماه) صحت ندارد. وی افزود: خوشبختانه خبرنگار این پایگاه خبری در سلامت است. به گزارش ایسنا، پیش...

۴ کودک در انفجار مین در «فاریاب» کشته شدند ستاره ها  ۴۱ دقیقه پیش

 به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر، مقامات محلی در ولایت فاریاب افغانستان اعلام کردند که بر اثر انفجار یک مین کنار جاده ای در شهر «شیرین تگاب» این ولایت، دست کم ۴ کودک کشته و ۸ کودک دیگر نیز زخمی شده‌اند. به نقل از افق، این مقامات اعلام کردند که قربانیان...

اجرای حکم اعدام ۹ متجاوز به عنف در شیراز ستاره ها  ۴۱ دقیقه پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری ایلنا: ۹ متجاوز به عنف که در اقدام مجرمانه خود پس از ورود به عنف، شبانه به باغ ویلایی در اطراف یکی از شهرستان‌های استان فارس یک زن را مورد آزار و اذیت قرار داده بودند؛ صبح امروز شنبه در شیراز به دار مجازات آویخته شدند. حکم این محکومان در شعبه ۳ دادگاه کیفری...

تشریح آخرین وضعیت مصدومان حادثه تروریستی اهواز ایلنا  ۴۴ دقیقه پیش

تشریح آخرین وضعیت مصدومان حادثه تروریستی اهوازبه گزارش ایلنا به نقل از کانال تلگرامی وزارت بهداشت، ایرج حریرچی (قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت) پس از ورود به اهواز و عیادت از مصدومان در یکی از بیمارستان‌های اهواز گفت: مصدومان حادثه تروریستی در ۸ بیمارستان اهواز بستری شدند و خوشبختانه مجروح جدیدی نداریم. وی ادامه داد: تمامی اعمال جراحی اورژانس...

محکومیت جدید جوانفکر به دو سال و نیم حبس تسنیم  ۵۰ دقیقه پیش

مهران عبداله‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم با اعلام این خبر گفت که علی‌اکبر جوانفکر به اتهام نشر اکاذیب و توهین از سوی شعبه 1060 دادگاه کارکنان دولت به دو سال و نیم حبس محکوم شده است.این وکیل دادگستری در پاسخ به این سئوال که آیا نسبت به حکم غیابی جوانفکر که از سوی شعبه...

تمهیدات و توصیه‌های پلیس برای بازگشایی مدارس تسنیم  ۵۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سردار احمد نوریان در خصوص تمهیدات ترافیکی و انتظامی پلیس در آستانه بازگشایی مدارس، اظهار داشت: همزمانی آغاز سال تحصیلی جدید با حماسه حسینی (ع) و هفته مقدس دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی، فرصت و امکان مغتنمی است تا بیش از پیش نسل آینده را با شور و  شعور حسینی (ع) و حقایق...

آماده‌باش صددرصدی پلیس برای اول مهر/تردد کامیونت های توزیع مواد غذایی در سطح شهر ممنوع شد شبستان  ۵۲ دقیقه پیش

آماده‌باش صددرصدی پلیس برای اول مهر/تردد کامیونت های توزیع مواد غذایی در سطح شهر ممنوع شدسرهنگ «حسن عابدی» در گفتگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری شبستان از آماده باش صددرصدی این پلیس برای روان سازی ترافیک پایتخت در اول مهر خبر داد و گفت: پلیس راهور کلیه نیروها و تجهیزات لازم را جهت روان سازی ترافیک و پوشش‌دهی مناسب سطح معابر به ویژه اطراف مدارس را  آماده و پیش بینی...

سال تحصیلی ۱۶ هزار کلاس اولی خراسان جنوبی آغاز شد شبستان  ۵۲ دقیقه پیش

سال تحصیلی ۱۶ هزار کلاس اولی خراسان جنوبی آغاز شدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، سرپرست آموزش و پرورش خراسان جنوبی امروز (۳۱ شهریور) در مراسم نمادین نواخته شدن زنگ شکوفه ها در دبستان دخترانه علامه حلی بیرجند گفت: ۲۸ هزار و ۶۰۰ دانش آموز دختر و پسر در پایه های تحصیلی اول ابتدایی و هفتم امروز در قالب جشن شکوفه ها و جوانه ها، سال تحصیلی خود...

حریرچی، کولیوند و پورفتح‌الله عازم اهواز شدند خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

حریرچی، کولیوند و پورفتح‌الله عازم اهواز شدند به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، در پی دنبال حادثه تروریستی در مراسم رژه نیروهای مسلح اهواز و به دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزیر بهداشت به همراه دکتر کولیوند رییس سازمان اورژانس کشور و دکتر پورفتح اله رییس سازمان انتقال خون کشور...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده