تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۱۰ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۵:۰۷
شکست تروریست ها و رونق اقتصادی در سوریه
با توجه به پیروزی های اخیر و پی درپی ارتش سوریه و نیروهای همپیمان در غوطه شرقی و جنوب دمشق و بازگشت آرامش به پایتخت این کشور، ارزش لیره سوریه در مقابل دلار آمریکا و دیگر ارزها نیز افزایش یافته است. پایگاه 'اللیره الیوم' چهارشنبه گذشته اعلام کرد که ارزش پول سوریه در مقابل دلار آمریکا به 430 لیره برای فروش و 425 لیره برای خرید کاهش یافت.
برخی صفحه ها در فیسبوک نیز اعلام کردند که هر دلار در دمشق 409 لیره به فروش می رسد و 405 لیره از طرف صرافی ها خریداری می شود. این درحالی است که بهای هر دلار بر اساس نرخ دولت سوریه همچنان 434 لیره است. این نخستین افزایش ارزش لیره سوریه مقابل دلار آمریکا در سال جاری میلادی است درحالی که اواخر سال میلادی گذشته ارزش هر دلار آمریکا تا 400 لیره سوریه کاهش یافته بود، ولی پس از مدتی این نرخ افزایش یافت.
بهبود ارزش لیره سوریه در چند روز گذشته همزمان با تسلط ارتش سوریه بر شهرک های غوطه شرقی و جنوب دمشق و خروج تروریست ها از این مناطق و رفتن به شمال سوریه روند شتابانی گرفته است. باتوجه به این که در اواسط ماه مبارک رمضان قرار داریم و خریدها نیز در این ماه افزایش یافته، شهروندان سوری امیدوارند افزایش ارزش لیره این کشور به کاهش بهای کالاهای اساسی و غذایی منجر شود.
آغاز بحران سوریه در 24 اسفند ماه 1389سبب شد تا بیشتر زیر ساخت های این کشور از جمله راه ها، پل ها، ساختمان ها، کارخانجات، صنایع و غیره آسیب شدیدی ببیند که در مرحله جدید نیاز به بازسازی و ترمیم دارد. ** تاکید وزیر اقتصاد سوریه بر افزایش ارزش لیره این کشور «محمد سامر الخلیل» وزیر اقتصاد سوریه جمعه شب گذشته در حاشیه کنفرانس بین المللی اقتصادی سن پترز بورگ در روسیه در گفت وگوی مطبوعاتی با بیان این که برقراری امنیت در مناطق گسترده سوریه نقش مثبت در وضعیت اجتماعی و اقتصادی این کشور داشته، اظهار داشت: پیروزی های ارتش سوریه در سراسر کشور در افزایش ارزش لیره سوری در برابر ارزهای خارجی موثر بوده است.
وی با اشاره به این که بهبود وضعیت امنیتی همواره سبب بهبود وضعیت اقتصادی کشورها می شود، افزود: با توجه به بهتر شدن شرایط امنیتی در سوریه، هم اینک شرکت های جدیدی در این کشور مشغول به کار شده و کارخانجات آسیب دیده نیز آماده از سرگیری فعالیت خود هستند. الخلیل توضیح داد: امنیت در سوریه سبب افزایش فرصت های شغلی و کاهش نرخ بیکاری شده و میزان تولید محصولات داخلی در کشور نیز در حال افزایش است؛ برقراری امنیت زمینه را برای دستیابی به محصولات سوریه با کیفیت خوب فراهم می کند و در نتیجه زمینه برای حضور کالاهای سوری در بازارهای سایر کشورها نیز فراهم می شود.
وی تاکید کرد: سوریه یکی از کشورهای آسیب دیده از اعمال مجازات های یک جانبه است و اعمال تحریم ها علاوه بر تحمیل جنگ در بیش از هفت سال گذشته بر این کشور، سبب افزایش رنج و محرومیت اقتصادی و اجتماعی مردم سوریه شده است. ** شرایط امنیتی سوریه از چه زمانی بهتر شد از تاریخ هشتم مهرماه 1394 بود که آهسته آهسته روند پیروزی های ارتش سوریه و نیروهای مقاومت اسلامی در کنار حملات بمب افکن های روسی روند بهتری به خود گرفت تا این که در ابتدای دی ماه سال 1395 شرق حلب از دست تروریست های تکفیری آزاد شد؛ آزادسازی شرق حلب که دژی مستحکم برای تروریست ها بود، زمینه پیروزی های دیگر جبهه مقاومت اسلامی و ارتش سوریه را رغم زد؛ خروج 40 هزار تروریست به همراه خانواده هایشان از شرق حلب و رفتن به استان ادلب نقطه عطفی در پیروزی جبهه مقاومت اسلامی بود.
پس از آن در آبانماه سال 1396 بود که سرلشکر حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شکست گروه تروریستی داعش و فروپاشیدن حکومت خودخوانده این گروهک تروریستی را در سوریه اعلام کرد؛ پس از عملیات آزادسازی شرق سوریه باقیمانده داعش در خاک سوریه پراکنده شدند و شماری نیز توسط آمریکایی ها به دو کشور افغانستان و لیبی منتقل شدند.
پس از شکست گروهک تروریستی داعش در سوریه به ویژه در استان های الرقه و دیرالزور در شرق این کشور که تقریبا هم زمان بود با شکست داعش در عراق، نوبت به پاکسازی مناطق متصرفه توسط دیگر گروه های تروریستی در غوطه شرقی دمشق در استان ریف دمشق سوریه رسید. ارتش سوریه در تاریخ ششم اسفند 1396 عملیات خود را در غوطه شرقی که در تصرف گروه تروریستی جیش الاسلام قرار داشت آغاز کرد و این منطقه در مورخ بیست و پنجم فروردین 1397 کاملا آزاد شد.
هم اکنون (دهم خرداد) شرایط پیروزی های ارتش سوریه و نیروهای مقاومت اسلامی در سوریه تا حدی پیشرفته که کمتر از 18 درصد از خاک این کشور در دست گروه های تروریستی - تکفیری باقی مانده و هر روز نیز حلقه محاصره تروریست ها در نقاط مختلف سوریه تنگ تر می شود؛ شکست تروریست ها در سوریه موجب نگرانی حامیان غربی - عربی - صهیونیستی آنها شده تا به این حد که بمب افکن های رژیم غاصب صهیونیستی، آمریکا، فرانسه و انگلیس در چند ماه گذشته و به منظور کمک به تروریست های تکفیری و نجات آنها چندین بار مواضع ارتش سوریه را در داخل خاک سوریه بمباران کردند.
آزادسازی یرموک و حجرالاسود به عنوان آخرین قلعه داعش در نزدیکی دمشق، شکستی بزرگ برای تروریست های داعشی و حامیان غربی - عربی - عبری آنها بود. فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه 31 اردیبهشت ماه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که پس از پاکسازی کامل منطقه حجرالاسود و اردوگاه یرموک از لوث تروریسم، امنیت در دمشق و حومه آن به طور کامل برقرار شده است.
فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه با بیان این که دمشق و حومه آن از این پس به عنوان مناطق امن اعلام می شود، افزود: ارتش به طور کامل بر منطقه حجرالاسود و اردوگاه یرموک و قبل از آن نیز بر سه شهرک های یلدا، ببیلا و بیت سحم تسلط یافت. با آزادسازی حجر الاسود و یرموک دیگر صدای توپخانه ارتش سوریه که همواره در حال هدف قرار دادن مواضع تروریست ها با همراهی بمب افکن های سوری بود، در دمشق به گوش نمی رسد و مردم پایتخت سوریه چند روز است که در آرامش بسر می برند.
*** آغاز مرحله جدید در سوریه کشورهای مختلفی در مرحله جدید سوریه برای حضور در این کشور با شیوه های گوناگون به صورت مستقیم و غیرمستقیم، سرمایه گذاری و یا مشارکت در بازسازی سوریه اعلام آمادگی کرده اند. سوریه در این مرحله، شاهد رفت و آمدهای زیاد مسئولان شرکت های مختلف و مقامات خارجی است که این امر سبب شده، حتی کشورهایی که در بحران سوریه نقش مخرب داشتند نیز در مرحله بازسازی تمایل به حضور داشته باشند.
شماری از شرکت های خارجی به دنبال عادی شدن تدریجی شرایط در سوریه و شکست سنگین تروریست ها در صدد از سرگیری و حضور در اجرای طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری در این کشور هستند. برخی شرکت های اقتصادی خصوصی منطقه به ویژه ترکیه که دولت مطبوعش نقش اساسی در حمایت از تروریسم در سوریه را داشته نیز به دنبال حضور در امر بازسازی و یا در اختیار گرفتن بازار این کشور به دلیل هم مرز بودن با سوریه است؛ ماه گذشته مقامات یکی از شرکت های خصوصی ترکیه ای با برخی مقامات سوریه برای حضور در بازارهای این کشور رایزنی هایی داشت، اقدامی که واکنش برخی مواجه شده است.
ماه گذشته نیز سرمایه گذاران روسی، چینی و هندی برای رایزنی های اقتصادی سفرهای متعددی به سوریه داشتند که این امر نشان از موقعیت خوب این کشور در موضوع اقتصادی دارد. در ابتدای ماه جاری نیز وزیر راه، مسکن و شهر سازی ایران نیز در طی سفر به دمشق با شماری از مقامات سوریه از جمله رییس جمهور و وزیر اقتصاد این کشور دیدار و در زمینه تعاملات اقتصادی میان طرفین گفت وگو کرد.
تحولات مورد اشاره در سطرهای بالا نشان از برقراری امنیت در پایتخت سوریه و در بیش از 60 درصد مساحت این کشور که حدود 80 درصد جمعیت سوریه در آن ساکن هستند، می دهد؛ این تحولات در عین حال موجب تقویت ارزش لیره سوری و آرامش خاطر بیشتر شهروندان آن پس از هفت سال شده است. کارشناسان مسایل نظامی - امنیتی معتقدند که شرایط ایجاد شده در روزها و ماه های اخیر در آزاد سازی مناطق مختلف سوریه به ویژه شرق حلب به عنوان پایتخت اقتصادی سوریه، استان های دیرالزور و الرقه و همچنین غوطه شرقی به ویژه شهر دوما و پس از آن دو منطقه مهم اردوگاه یرموک و حجر الاسود در جنوب دمشق که روند نابودی تروریسم در سوریه را فراهم کرده تاثیر زیادی در آرامش روانی در سوریه گذاشته و با ادامه این روند در این کشور شرایط امنیتی نیز بهتر خواهد شد و سوریه در مرحله بازسازی و آبادانی قرار خواهد گرفت.
گزارش از مجید جعفری خاورم*1275**1723

کد خبر: 1141921  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

پیام تسلیت جهانگیری به مناسبت درگذشت عزت الله انتظامی خبرگزاری برنا  ۱۵ دقیقه پیش

پیام تسلیت جهانگیری به مناسبت  درگذشت عزت الله انتظامی به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، در متن پیام «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رییس جمهور، آمده است: «درگذشت تأسف بار بازیگر بلند آوازه و پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون مرحوم عزت الله انتظامی برای جامعه هنری ایران ضایعه ای سخت است. خدمات صادقانه و ماندگار این استاد...

تجلیل از آزادگان پیش از دیدار پرسپولیس و نفت ایرنا  ۳۳ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار ایرنا، به مناسب سالروز بازگشت آزادگان هشت سال دفاع مقدس به میهن اسلامی پیش از آغاز مصاف دو تیم پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان که قرار است از ساعت 20 و 30 دقیقه در ورزشگاه آزادی برگزار شد، از تعدادی ‏آزاده افتخارآفرین کشور تقدیرشد.روز 26 مرداد سال 1369، میهن اسلامی شاهد حضور آزادگان سرافرازی...

جشنواره استعدادیابی مدارس فوتبال دختران یزد برگزار شد ایرنا  ۳۳ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا ، این جشنواره زیر نظر فدراسیون و هیات فوتبال یزد با حضور 50 نفر از دختران علاقه مند از شهرستان های یزد ، ابرکوه ، بافق ، بهاباد ، اشکذر و تفت برگزار شد.در پایان جشنواره که با انجام مسابقات دوستانه بین تیم های شهرستانی همراه بود 12 نفر توسط استعدادیاب ها انتخاب و به جشنواره کشوری که...

پیام وزیرصنعت به مناسبت سالروز بازگشت آزادگان به کشور ایلنا  ۳۵ دقیقه پیش

پیام وزیرصنعت به مناسبت سالروز بازگشت آزادگان به کشوربه گزارش ایلنا، پیام محمد شریعتمداری به شرح زیر است:  سلام! ای آزادگان سرافراز! سلام ای اسوه‌های شرف و وجدان سلام بر شما که اسارت را به زندگی راحت ترجیح دادید. زن و فرزند و مادر و پدر را به امید خدا رها و تا قلب دشمن تاختید. تاختید تا سرچشمه توان دشمنِ دون را در خانه بیداد و ظلم و ستمگریش...

حدادعادل درگذشت عزت الله انتظامی را تسلیت گفت خبرگزاری فارس  ۴۱ دقیقه پیش

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس غلامعلی حدادعادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی درگذشت هنرمند پیشکسوت استاد عزت الله انتظامی را تسلیت گفت که متن پیام وی به شرح زیر است: بسمه تعالی درگذشت استاد عزت الله انتظامی هنرمند پیشکسوت و توانای عرصه هنر سینما و نمایش کشور را تسلیت می گویم، یکی از امتیازات...

پیام تسلیت روحانی در پی درگذشت عزت الله انتظامی خبرگزاری فارس  ۴۱ دقیقه پیش

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی رئیس جمهور در پیامی با تسلیت درگذشت عزت الله انتظامی هنرمند توانا و پیشکسوت کشورمان، تصریح کرد که این بازیگر محبوب، صاحب سبک و پرتلاش سینما و تئاتر، با خلق آثاری فاخر و به یاد ماندنی، نقشی ممتاز در اعتلای هنر ایران...

شرکت اسپانیایی که بازگشت تحریمهای ایران برایش فرصت شد جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز به نقل از اسپوتنیک، تحریم های آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته شد. واشنگتن بازهم سعی کرد از طریق یک سری اقدامات، تهران را منزوی کند و به شرکت های اروپایی درباره خطرات کار با ایران هشدار داد.   در این بین شرکت اسپانیایی Esproenko International   (اِسپرواِنکو) با آمدن...

يازدهمين بازجويي نتانیاهو نامه  ۱ ساعت پیش

پلیس رژیم صهیونیستی امروز جمعه بار دیگر و برای یازدهمین‌بار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم را به اتهام فساد مالی مورد بازجویی قرار داد.به گزارش نامه نيوز، پلیس رژیم صهیونیستی از نتانیاهو در مورد پرونده فاسد مالی موسوم به پرونده «۴۰۰۰» بازجویی کرده است.براساس این گزارش، بازجویی از نتانیاهو حدود...

ترکیه بار ديگر درخواست آزادی کشیش آمریکایی را رد کرد نامه  ۱ ساعت پیش

دادگاهی در ترکیه روز جمعه با درخواست استیناف برانسون و آزادی وی از حبس خانگی برای سومین بار مخالفت کرد.به گزارش نامه نيوز، جلسه بعدی دادگاه این کشیش آمریکایی قرار است روز جمعه 20 مهرماه برگزار شود.برانسون که در استان ازمیر ترکیه ساکن بوده و تبعه ایالات متحده می باشد، به اتهام همکاری با گروه تروریستی...

پیام تسلیت روحانی در پی درگذشت اسطوره سینمای ایران شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /متن پیام تسلیت رئیس‌جمهور به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم انا لله و انا الیه راجعون ▫️درگذشت هنرمند توانا و پیشکسوت کشورمان مرحوم عزت الله انتظامی موجب اندوه و تأثر شد. ▫️این بازیگر محبوب، صاحب سبک و پرتلاش سینما و تئاتر، با خلق آثاری فاخر و به یاد ماندنی، نقشی ممتاز در...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده