تعداد بازدید: ۱۸
تاريخ انتشار: جمعه،۱۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۰:۴۴
پرونده نقض حقوق بشر در عربستان-11|سرکوب مردم «احساء وقطیف»؛ فهرست سیاه وزارت کشور و نقض ساده‌ترین حقوق مخالفان
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، حملات وحشیانه نیروهای نظامی سعودی به منازل مسکونی در قطیف و احساء و قرار گرفتن نام بسیاری از خانواده‌ها در فهرست سیاه وزارت کشور سعودی، سرنوشت تلخی است که سران سعودی برای اهالی این دو شهر رقم زده اند.مجازات گروهی علیه شیعیانمسئولان سعودی سیاست مجازات گروهی علیه شیعیان را در پیش گرفته و فعالان و جوانان شرکت کننده در اعتراضات و تظاهرات را هدف حمله قرار می دهند.
مجازاتی که سران سعودی برای اهالی قطیف و احساء در نظر گرفته‌اند شامل تبعیض شغلی و ظلم مذهبی تا دستگیری و آدم ربایی و ناپدید شدن افراد است که در نهایت به مرگ آنان زیر شکنجه و یا اعدام با شمشیر منتهی می‌شود.شیعیان در عربستان به دلیل مخالفت با سیاست‌های به حاشیه رانده شدن از سوی سران سعودی در درد و رنج زندگی می‌کنند.
سیاست ایجاد وحشت و سرکوب خونین در خیابان‌ها و خانه‌ها و بازداشتگاه‌ها بر سرنوشت اهالی قطیف و احساء سایه انداخته است تا از این طریق صدای آنان را که در برابر سرکوب و حملات نژادی بلند شده است، خاموش کنند.لیست سیاه وزارت کشور عربستان برای محرومیت مخالفان از حقوق مدنیحملات مسئولان امنیتی سعودی از فعالان فراتر رفته و خانواده و بستگان آنان را نیز شامل می شود به این معنی که نام خانواده برخی از فعالان در لیست سیاه قرار گرفته و از خدمات مدنی محروم می شوند تا جایی که وزارت کشور سعودی هر گونه خدمات رسمی از جمله صدور و تمدید گذرنامه و کارت های شناسایی ملی و گواهینامه رانندگی و عقدنامه و حتی گشایش حساب بانکی و ارائه خدمات بانکی را برای آنان ممنوع اعلام کرده است.
یورش نیروهای تا دندان مسلح به منازل زندانیان و شهدا در قطیف و احساءمسئولان سعودی پیش از دستگیری فعالان و مخالفان و پس از آن به منازل مسکونی آنان یورش می برند و در مورد اسیرانی که به شهادت می رسند نیز وضعیت مشابهی در جریان است که نمونه آن حمله به منزل خانواده شهید "باسم القدیحی" است که در تاریخ 26 سپتامبر 2014 به ضرب گلوله نیروهای سعودی به شهادت رسید .
انتقام جویی از تمام اعضای خانواده شهدا و زندانیاناو در تظاهراتی که هدف از آن درخواست آزادی زندانیان عقیده بود شرکت کرده بود که هدف تیراندازی قرار گرفت .خانواده القدیحی نمونه روشنی از خانواده شهیدانی هستند که سران سعودی سیاست انتقام جویی از تمام اعضای آن را در پیش گرفته اند زیرا ماشین مجازات سعودی دامن چهار برادر این شهید را گرفته و هنوز سه نفر از آنان در زندان به سر می برند و نفر چهارم نیز تحت تعقیب قرار دارد.
در ششم فوریه 2014 یک گروه از نیروهای موسوم به ماموریت ویژه سعودی کاملا مسلح به منزل خانواده القدیحی در جزیره تاروت واقع در شرق قطیف یورش بردند و جاسم القدیحی را که در آن زمان 22 سال داشت، دستگیر کردند.علی القدیحی نیز هنگامی که به همراه خانواده اش در نیمه اول سال 2017 عازم بحرین بود دستگیر شد به این معنی که نیروهای آگاهی سعودی او را در گذرگاه مرزی متوقف کرده و از همسرش بازجویی به عمل آوردند و این روند تا ساعت های پایانی شب ادامه داشت تا اینکه همسرش را آزاد کردند اما خود او را روانه زندان آگاهی در ریاض کردند و تا سه ماه از او هیچ خبری نبود و هیچ تماسی با خانواده اش نداشت.
در نهم ژانویه 2018 نیز یک تیم متشکل از نیروهای آگاهی و تیم ماموریت های ویژه سعودی منزل حاج حسین ابو سریر برادر ناتنی خانواده القدیحی را هدف حمله وحشیانه قرار دادند و آن را بازرسی کرده و وسایل آن را از بین برده و ابوسریر را نیز به زندان آگاهی منتقل کردند بدون اینکه دلایل این اقدام را توضیح داده و برای دستگیری او توجیهی داشته باشند.
اکنون با گذشت پنج ماه از دستگیری او هیچ کس از سرنوشتش اطلاعی ندارد و نمی داند کجا و تحت چه شرایطی در بازداشت به سر می برد.برادر چهارم شهید باسم القدیحی به نام میثم القدیحی همچنان تحت تعقیب قرار دارد و نام او در فهرست افراد مورد نظر وزارت کشور که در سی اکتبر 2016 صادر شده است، قرار دارد.این فهرست شامل نام فعالانی است که در تظاهرات مسالمت آمیز شرکت داشتند و در آن زمان مخالفان هنوز دست به سلاح نبرده بودند، اما با گذشت چند سال از رفتارهای خشونت آمیز ماموران آل سعودی آنان نیز در مقابل به استفاده از سلاح متوسل شدند.
حمله به منزل شهید القدیحی و بستگانشاین در حالی است که گروههای نظامی سعودی با زره پوش ها و کاملا مسلح در خیابان ها مستقر هستند و همچنان منازل مسکونی القدیحی و بستگانش واقع در شهرک السنابس و ام الحمام را در فواصل زمانی مختلف هدف حمله قرار می دهند.در همین ارتباط روز 21 می 2018 یعنی یک هفته قبل و در روزهای نخست ماه مبارک رمضان نیروهای ویژه سعودی به اضافه ماموران آگاهی منزل خانواده شهید باسم القدیحی در محله السنابس را مورد یورش قرار دادند.
این حمله با تیراندازی و بدون مراعات قانون و اصول و ارزشهای دینی و اخلاقی صورت گرفته و حرمت اعضای این خانواده شکسته شد.در این حمله تفنگ‌های ماموران سعودی به سمت سر کودکان و زنان نشانه رفت تا جایی که آنان از شدت ترس و وحشت فریاد می‌کشیدند اما نظامیان سعودی با فحاشی با قنداق های اسلحه به جانشان افتادند.
اسلحه کشیدن ماموران سعودی به سمت زنان و کودکاندر شهرک ام الحمام نیز نیروهای نظامی سعودی در سناریویی مشابه در شب 16 می منزل خواهر القدیحی را هدف حمله قرار دادند و به عمد به شکستن و سرقت برخی وسایل گران قیمت اقدام کردند در حالی که کودکان از صحنه ای که شاهدش بودند و از اینکه تفنگ ها به سمتشان نشانه گرفته شده بود، وحشت زده شده بودند.
ادامه بی وقفه سیاست انتقام جویانه ماموران سعودیحملاتی که نیروهای نظامی سعودی در ماه مبارک رمضان در پیش گرفته اند در حالی است که از بازداشت جاسم القدیحی بیش از چهار سال و از دستگیری برادر جوانش یک سال می گذرد و این اقدامات در چارچوب ادامه سیاست انتقام جویانه ای جا دارد که بر اساس آن به خانواه ها حتی در ماه رمضان رحم نمی شود.
تلخ کردن کام اهالی قطیف و الاحساء؛ سیاست یک بام و دو هوای مسئولان سعودی در قبال اصلاحاتسایه سرکوب و تهدید بر اهالی قطیف و الاحساء در حالی سنگینی می‌کند که مسئولان سعودی با وجود ادعای حرکت به سمت اصلاحات و فضای باز اجتماعی حتی برگزاری آیین های مذهبی و سنتی را برای اهالی این منطقه ممنوع کرده‌اند.
بر اساس گزارش "مرآه الجزیره" به نظر می رسد تغییر و نوگرایی که مسئولان سعودی مدعی آن هستند، فقط تا مرزهای قطیف و الاحساء مجاز است؛ منطقه ای که برگزاری مراسم و آداب مذهبی برای اهالی آن ممنوع است.اهالی قطیف و الاحساء در این خصوص با تهدید و سرکوب و نقض حقوق خود روبرو بوده و برگزاری این مراسم جرم به شمار می آید.
همزمان با آماده شدن اهالی قطیف و الاحساء برای بزرگداشت نیمه ماه رمضان و مراسم معروف به جشن "القرقیعان" مسئولان سعودی دستور ممنوعیت برگزاری این مراسم را صادر کردند.دبیر اتاق الاحساء، مدیر مرکز توسعه اجتماعی، مدیر هیئت جهانگردی و میراث فرهنگی و هیئت ورزشی و نیز مدیر جمعیت فرهنگ و هنر این منطقه بر اساس ابلاغیه اداری استان الالاحساء در تاریخ یازدهم رمضان موظف هستند جشن القرقیعان را لغو کنند و به هیچ وجه اجازه برگزاری این مراسم در اماکن عمونی و نهادهای دولتی را ندهند به این بهانه که القرقیعان جز مناسبت هایی است که در اسلام توصیه نشده است و فقط یک سنت و میراث مردمی است.
بنابراین ممنوعیت برگزاری این مراسم نشان می دهد، هدف مسئولان سعودی نابودی میراث فرهنگی اهالی الاحساء است که میزبان بزرگترین جشنواره نیمه ماه رمضان هستند.الحاجی وکیل و فعال حقوقی از اهالی الاحساء در صفحه توئیتر خود این اقدام سلطه جویانه سعودی را محکوم کرده و رویکرد جدایی طلبانه و از هم گسیختگی سران سعودی را زیر سوال برده و ادامه برخورد طایفه ای با اهالی این منطقه را محکوم دانست.
وی سپس پرسید چرا مسئولان سعودی با یک جشنواره که بیشتر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس آن را مردمی می دانند و سبب شادی کودکان می شود، مخالف هستند.این وکیل خطاب به مسئولان سعودی گفت: چرا با آن مبارزه می کنید در حالی که از تمام جشنواره های دنیا حمایت می کنید؟منظور او حمایت سران سعودی از جشنواره های مختلف و وارد کردن مفاهیم جدید در یک جامعه محافظه کار با ادعای سرگرمی و توسعه کشور است.
الحاجی همچنین از شتابزدگی رسانه های وابسته به دولت در انتشار خبر ممنوعیت برگزاری این جشنواره انتقاد کرد.القرقیعان و جشن میلاد امام حسن مجتبی (ع) از سنت‌های اصلی اهالی قطیف والاحساء است و سبب شادی کوچک و بزرگ این مناطق می‌شود. اما ممنوعیت آن در چارچوب حملات طایفه‌ای به اهالی الاحساء و قطیف جا دارد که از به حاشیه رفتن و حملات پی در پی و ایجاد محدودیت رنج می‌برند، حال آنکه جشن‌هایی که ریاض در تقلید از غرب برگزار می‌کند با فرهنگ و سنت مردمی و مناسبت‌های مذهبی خانواده‌های الاحساء و قطیف در تعارض است.
جشن القرقیعان که سه روز برگزار می شود بزرگترین جشن اهالی الاحساء و قطیف و معروف ترین میراث این منطقه است که نسل به نسل ادامه داشته است.انتهای پیام/

کد خبر: 1142426  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای بين‌الملل

عربستان|خشم مردم عربستان از تصاویر تبلیغاتی ملک سلمان و فرزندش در نیویورک تسنیم  ۱۴ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه قطری الشرق در گزارشی نوشت: با وجود سیاست های ریاضت اقتصادی دولت سعودی برای مردم و افزایش قیمت ها و قبض های آب و برق، اما سیاست های مقامات سعودی در هدر دادن ثروت های مردم به شیوه های مختلف و تحریک کردن آنها با این ریخت و پاش ها متوقف نشده است. اعلامیه تبلیغاتی...

نامزد پیشنهادی ترامپ برای دیوان عالی آمریکا بار دیگر متهم به آزار جنسی زنان شد تسنیم  ۱۴ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، برت کاوانا،‌ نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای عضویت در دیوان عالی ایالات متحده دیگر بار به سوءرفتار جنسی متهم شد.دبورا رامیرز، زنی که در دانشگاه ییل با آقای کاوانا هم‌کلاس بوده در گفتگو با روزنامه نیویورکر اعلام کرد از سوی وی...

آکسفام: ذخیره غذایی یمن ۲ ماه دیگر تمام می شود شبستان  ۱۵ دقیقه پیش

آکسفام: ذخیره غذایی یمن ۲ ماه دیگر تمام می شودبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «ctvnews»، کشوری که میلیون ها نفر از جمعیت آن در حال حاضر از گرسنگی رنج می برند بیش از دو ماه دیگر ذخیره غذایی ندارد. سازمان ملل می گوید که سه چهارم از جمعیت 29 میلیون نفری کشور جنگ زده یمن به کمک های انسانی وابسته هستند و هشت میلیون نفر از آنها در ناامنی...

آزادی در عربستان با شروط «بن سلمان» شبستان  ۱۵ دقیقه پیش

آزادی در عربستان با شروط «بن سلمان»به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از عربی 21، «منال الشریف» فعال حقوقی و وبلاگ نویس عربستان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آمریکایی «سی ان ان» گفت: آزادی که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان از آن دم می زند، مشروط است.   الشریف افزود: بن سلمان می گوید که آزاد باشروط...

ترامپ: عازم نیویورک هستم! آفتاب نیوز  ۳۸ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا همزمان با سفر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان، در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که به نیویورک می رود.ترامپ نوشت:  «درحال عزیمت به نیویورک هستم. امشب با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن دیدار خواهم داشت و درباره مسایل نظامی و تجارت گفتگو خواهیم کرد. ما تاکنون کارهای...

ادعای تازه بدرفتاری جنسی علیه نامزد ترامپ برای دیوان عالی آفتاب نیوز  ۳۸ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز :  "دبورا رامیرز"، که در دانشگاه "ییل" هم‌کلاس قاضی کاوانا بود، در گفت‌وگویی با نشریه نیویورکر جزییات این حادثه ادعایی را شرح داده است.قاضی کاوانا این ادعاها را هم مثل ادعای قبلی رد کرده و آن را "تهمت" خوانده است.به گزارش بی.بی.سی هفته پیش هم پروفسور "کریستین بلازی فورد" ادعا کرده...

شهادت یک فلسطینی و زخمی شدن 20 نفر دیگر در حمله وحشیانه صهیونیست ها به غزه العالم فارسی  ۴۱ دقیقه پیش

  العالم _ فلسطین اشغالی اشرف القدره سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین درباره آخرین آمار شهدا و زخمی های تیراندازی نیروهای رژیم صهیونیستی به جوانان فلسطینی در مرز نوار غزه گفت: در تیراندازی نیروهای رژیم صهیونیستی یک جوان 21 ساله فلسطینی به نام عماد داود اشتیوی شهید و 20 نفر دیگر...

دانمارک: اعضای "الاحوازیه" را به ایران تحویل می دهیم العالم فارسی  ۴۱ دقیقه پیش

العالم ـ اروپا صبح روز شنبه 31 شهریور، چهار عنصر مسلح عضوگروهک «الاحوازیه» به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز حمله کردند و در تیراندازی به مردم و مسئولان نظامی، طبق اعلام عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس- دست‌کم ۲۵ نفر را کشته و حدود ۷۰ نفر را مجروح کردند. در پی...

جنگ تجاری چین و آمریکا به اوج رسید شبکه ایران  ۴۲ دقیقه پیش

این اتهام زنی از سوی دولت پکن چند ساعت پس از آن مطرح شد که آمریکا و چین دست به اعمال تعرفه‌های جدید گمرکی علیه یکدیگر زدند. خبرگزاری شینهوا از قول سند محرمانه درباره مناقشه تجاری دو طرفه بین آمریکا و چین که توسط شورای دولتی چین منتشر شد، گزارش داد که پکن به دنبال حل این مساله است تا به نفع منافع...

ترامپ و امیر کویت بر حل بحران قطر تاکید کردند شبکه ایران  ۴۲ دقیقه پیش

 لورانس سیلورمن، سفیر آمریکا در کویت در جریان مراسم این سفارتخانه گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت بر سر ضرورت دست یابی به یک راه کار برای حل بحران میان قطر و کشورهای عربی در سریع ترین زمان ممکن توافق دارند. کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از ماه ژوئن سال گذشته...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده