تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: شنبه،۲۶ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۳:۰۹
حمایت تمام قد نماینده بولیوی از فلسطین در سازمان ملل متحد
نماینده بولیوی در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی این سازمان علاوه بر حمایت از فلسطین و محکوم کردن اشغالگری نیروهای اشغالگر صهیونیستی، به شدت به مواضع آمریکا تاخت. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا از وب سایت شبکه اسکای نیوز عربی، پیش از تصویب قطعنامه حمایت از فلسطین در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نماینده بولیوی در این سازمان یک سخنرانی پر شور در مخالفت با مواضع آمریکا و رژیم صهیونیستی ایراد کرد.
بخش اعظم سخنرانی ساچا یورنتی را در زیر می خوانید:۷۰ سال قبل مجمع عمومی سازمان ملل متحد دو قول به جهان داد؛ نخست، ایجاد یک اسرائیل آزاد، مستقل و دارای حق حاکمیت بود که به این قول عمل شد و ما اکنون می‌توانیم روی صندلی‌هایمان در اینجا (سازمان ملل) بنشینیم و ببینیم که آن ها یک عضو سازمان ملل متحد با همه حقوق آن هستند.
قول دوم، ایجاد یک فلسطین آزاد، مستقل و دارای حق حاکمیت بود اما متاسفانه این قول عملی نشد.داریم درباره ۷۰ سال قولی که عملی نشده و ایجاد نشدن دولت فلسطین حرف می‌زنیم. داریم درباره ۵۰ سال اشغالگری اراضی فلسطینی و تداوم گسترش و رشد شهرک سازی‌های آن ها در اراضی اشغالی فلسطین حرف می‌زنیم و ما داریم درباره بیش از ۱۰ سال محاصره غیر انسانی غزه حرف می‌زنیم.
من می‌خواهم شفاف سازی مهمی را اینجا مطرح کنم و بگویم چرا ما در جایی که هم اکنون قرار داریم، هستیم. گرچه در این منازعه که به صورت ناقص منازعه اسرائیلی- فلسطین نامگذاری شده است، دو طرف وجود دارد اما من می‌خواهم بگویم که موضوع منازعه مطرح نیست بلکه موضوع اشغال غیرقانونی مطرح است که در آن یک نیرو و قدرت اشغالگر و یک سرزمین اشغال شده وجود دارد.
وضعیتی که در آن دو طرف ماجرا در یک سطح قرار ندارند.به عبارت دیگر اسرائیل یک قدرت سرکوبگر است و فلسطینیان سرکوب شده هستند. البته که در تمام این ماجرا یک نابرابری گسترده وجود دارد. یکی از این طرف‌ها برای اشغالگری دائما به زور متوسل می‌شود و دیگری یعنی مردم فلسطین در وضعیت محاصره نیروهای اشغالگر اسرائیل قرار دارند و این اشغالگری بدون تردید بزرگترین مانع برای حفاظت از زندگی صدها هزار غیرنظامی است.
یکی از این دو طرف، در اراضی اشغالی ایست‌های بازرسی ساخته و ساکنان را مجبور کرده است در وضعیت ترس دائمی زندگی کنند. قدرت و نیروی اشغالگر در راستای سیاست شهرک سازی و توسعه طلبی خود، یک دیوار حائل در کرانه باختری ایجاد کرده است. راستی این دیوار به وسیله دیوان بین‌المللی دادگستری در سال ۲۰۰۴ غیرقانونی اعلام شد.
یکی از این دو طرف مقصر ایجاد شهرک های غیرقانونی در اراضی اشغالی فلسطین است. یکی از این دو طرف مسئول بازنگشتن بیش از ۶ میلیون فلسطینی آواره به وطنشان است. بگذارید دوباره تکرار کنم. یکی از این دو طرف مسئول بازنگشتن بیش از ۶ میلیون فلسطینی آواره به وطنشان است. بله ۶ میلیون آواره فلسطینی. یکی از این طرف‌ها مسئول بازداشت دخترها و پسرهای فلسطینی است.
یکی از این طرف‌ها مسئول محاصره غزه از زمین، دریا و هوا است و همچنین مسئول قطع و کمبود برق و سوخت در غزه است. یکی از طرف‌ها مسئول اشغالگری اراضی است که متعلق به آن نیست. یکی از طرف‌ها، به مجازات دسته جمعی طرف دیگر روی آورده و مسئول این کار بوده است.آقای رئیس!حدود دو سال قبل دفتر نمایندگی کشور ما، به وسیله مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شد.
ما این مسئولیت را پذیرفتیم و تاکید داشته‌ایم که فلسطینیان حق داشتن صلح در اراضی که از منظر تاریخی به آن ها متعلق است دارند. متاسفانه ما حتی نزدیک به این آرزوی فلسطینیان هم نشدیم و برعکس وضعیت مردم فلسطین بدتر شد و دولت اسرائیل سیاست‌های وحشتناک خود علیه مردم فلسطین را تشدید کرد.به عبارت دیگر باید بگویم که شورای امنیت سازمان ملل متحد در تلاش برای حل وضعیت فلسطین شکست خورد و ناکام ماند و یک دلیل اساسی برای این ناکامی وجود دارد و آن اینکه اسرائیل به صورت غیر مستقیم و به وسیله یک عضو دائم شورای امنیت حق وتو در اختیار دارد.
در این دو سال (عضویت بولیوی در شورای امنیت) دو تجاوز و حمله، توجهات ما را به خود جلب کرد. یکی تصمیم یکجانبه دولت آمریکا برای استقرار سفارت خود در شهر اشغال شده قدس و متعاقب آن اقدام شورای امنیت برای محکوم کردن این اقدام با وتوی آمریکا مواجه شد.اتفاق دوم، حوادث اول ژوئن(۱۲ خرداد) بود که بار دیگر قطعنامه‌ای که هدف آن حفاظت از فلسطینیان بود را وتو کرد، مردمی که از سوی نیروهای اشغالگر اسرائیلی قتل عام می‌شوند.
متاسفانه این قطعنامه پیشنهادی هم از سوی آمریکا وتو شد.آقای رئیس!متاسفانه نقش سیاست های آمریکا در حمایت از سیاست های رژیم های ظالم و ستمکاری که حقوق بشر را نقض می‌کنند، چیز جدیدی نیست. اینجا من می‌خواهم بخشی از مقاله یک فیلسوف و زبان شناس و فعال آمریکایی به نام نوآم چامسکی را بیان کنم که در آن تاکید جالبی به حمایتی که آمریکا از رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی کرد و حمایتش از اسرائیل شده است.
چامسکی گفت «یک قیاس با آفریقای جنوبی وجود دارد که واقعگرایانه و مهم است. در ۱۹۵۸ وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی به سفیر آمریکا گفت مهم نیست آفریقای جنوبی به یک دولت منفور تبدیل شود. سازمان ملل متحد شاید به تندی و سختی آفریقای جنوبی را محکوم کند اما سفیر (آمریکا) گفت آنچه شاید مهم باشد آن است که مهمتر از همه مجموع دیگر آرا، با توجه به موقعیت و غلبه رهبری آمریکا بر جهان غرب رای آمریکا است که مهم است.
»برای ۴۰ سال اسرائیل توسعه طلبی را فدای امنیت کرده و اسرائیل هم به همان قضاوت رسیده است (اینکه فقط رای آمریکا مهم است و نه آرای کل جهان). به عبارت دیگر مهم نیست که دیگر اعضای شورای امنیت یا سازمان ملل متحد چه رای می‌دهند یا تصمیمات مجمع عمومی سازمان ملل متحد چه باشد، بلکه آنچه از نظر اسرائیل مهم است، حمایت های اقتصادی و نظامی آمریکا از اسرائیل برای حفظ سیستم اشغالگری در سرزمین فلسطین است، سیستمی که نقض قوانین بین‌المللی است.
آقای رئیس!ما بار دیگر تعهدمان را برای همه تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت آمیز وضعیت اشغالگری کنونی که مردم فلسطین دارند تجربه می‌کنند، اعلام می‌کنیم. ما باورمان را اعلام می‌کنیم که تنها راه برای این موضوع، راهکار دو دولتی طبق مرزهای بین‌المللی قبل از ۱۹۶۷ و با مرکزیت و پایتختی قدس شرقی است.
در آخر می‌خواهم این موضوع را بیان کنم که هیات نمایندگی من (بولیوی) با افتخار از قطعنامه پیشنهادی که امروز می‌خواهیم به آن رای دهیم، حمایت کرده است. می‌دانیم که برخی از نمایندگی‌ها دوست دارند که لیستی از کشورهای حامی و مخالف این قطعنامه بنویسند، اما ما باید در نظر داشته باشیم که تاریخ بر این نوشتن لیست‌ها و فهرست‌ها غلبه می‌کند و همچنین علاوه بر تاریخ، آنچه که مهم است وجدان خود ما است.


کد خبر: 1160864  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ عطوان: هیلی شاگرد مخلص نتانیاهو است  ایران اکونومیست - اقتصادي

آخرین خبرهای بين‌الملل

سفیر جدید عراق در تهران تعیین شد ایلنا  ۱۱ دقیقه پیش

سفیر جدید عراق در تهران تعیین شدبه گزارش ایلنا به نقل از سومریه نیوز، «احمد محجوب» سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که «سعد جواد قندیل» به عنوان سفیر جدید عراق در تهران و جانشین «راجح الموسوی» انتخاب شده است. محجوب پیش از این اعلام کرده بود که الموسوی به دلیل رفتار «غیرمسئولانه»...

یمن| نقش اسرائیل در تجاوز نظامی به الحدیده و کمک به طرح‌های سعودی‌ اماراتی تسنیم  ۱۹ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "الخلیج آن لاین" اخیرا از طرح کامل رژیم صهیونیستی در الحدیده پرده برداشته بود که توسط امارات با هدف کامل کردن اشغال الحدیده و تحمیل قیمومیت خود بر دریای سرخ دنبال می‌شود.این روزنامه در گزارشی به نقل از منابع نزدیک به کمیته اطلاعات...

فلسطین| طرح اشغالگران برای گسترش شهرک‌ها در قدس/ تاکید جهاد اسلامی بر ادامه مبارزه تا شکست... تسنیم  ۱۹ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، فلسطین  الیوم از تظاهرات مردمی در روستای الخان الاحمر در حومه قدس اشغالی در محکومیت تصمیم اشغالگران برای تخریب آن خبر داده است.خبر دیگر اینکه ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین امروز در کاخ  الیزه با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه دیدار کرد، رسانه‌ها...

دانلود مداحی میثم مطیعی؛ شب اول محرم 97 العالم فارسی  ۴۵ دقیقه پیش

العالم - فرهنگی مراسم عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در دهه اول محرم 97 با مداحی ذاکرین اهل بیت عصمت و طهارت در هیئت‌ها و تکایای مختلف برگزار می شود.  العالم صوت کامل پرطرفدارترین مداحی های دهه اول محرم 97 با نوای...

ترکیه خواستار ایجاد آتش‌بس کامل در سوریه شد العالم فارسی  ۴۵ دقیقه پیش

العالم - ترکیه «مولود چاووش‌اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه جمعه (۳۰ شهریور) گفت که بعد از توافق سوچی بین روسیه و ترکیه باید یک توافق آتش‌بس کامل در سوریه ایجاد شود. خبرگزاری آناتولی گزارش داد، چاووش اوغلو در این ارتباط گفت: «آنچه باید بعد از توافق سوچی...

هدف دیپلماسی آمریکا دست‌یابی به توافق بهتر با ایران نیست خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ویلیام بیل برنز» قائم مقام اسبق وزارت خارجه آمریکا و نماینده این کشور در مذاکرات ابتدایی با ایران، می‌گوید توانمندی واشنگتن برای احیای تحریم‌ها علیه ایران کمتر از آن چیزی است که کاخ سفید تصور می‌کند. وی که با شبکه «سی. ان. ان» گفت‌وگو می‌کرد، گفت: «فکر...

یک شهید و 159 زخمی در بیست و ششمین راهپیمایی حق بازگشت غزه خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بیست و ششمین «راهپیمایی حق بزگشت» اهالی غزه جمعه این هفته نیز همانند جمعه‌های قبل در مرزهای نوار غزه با فلسین اشغالی برگزار شد. نظامیان رژیم صهیونیستی همچون هفته‌های پیش برای ممانعت از راهپیمایی فلسطینیان ساکن غزه به سمت آن‌ها تیراندازی و گلوله‌های حاوی گاز اشک‌آور ...

ریاست نشست شورای امنیت درباره ایران را بر عهده خواهم داشت ایلنا  ۱ ساعت پیش

ریاست نشست شورای امنیت درباره ایران را بر عهده خواهم داشتبه گزارش ایلنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا امروز - جمعه- در حساب توئیتری خود نوشت که ریاست نشست شورای امنیت درباره ایران که هفته آینده برگزار می‌شود را بر عهده خواهد داشت. این نشست با محوریت رایزنی درباره ایران و سایر کشورهایی که به ادعای آمریکا دارای سلاح‌های کشتار...

نقل قول رویترز از دیپلمات‌های اروپایی درباره مذاکرات نجات برجام تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک دیپلمات ارشد اروپایی با اشاره به درخواست دولت ایران از اروپایی در خصوص برجام، صراحتا گفت «آنچه می‌توانیم انجام دهیم، صادقانه بگویم، محدود است.»رویترز در گزارشی که از وضعیت برجام منتشر کرده است، با استناد به سخنان یک دیپلمات ارشد اروپایی...

عراق| تل‌آویو چه خوابی برای عراق دیده است؟/ 20 کشته و 300 زخمی آمار تلفات اعتراضات بصره تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از الفرات، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر در بصره در تازه‌ترین آمار از کشته شدن 20 نفر و زخمی شدن بیش از 300 نفر دیگر در تظاهرات و  اعتراضاتی که طی هفته‌های اخیر در بصره جریان داشت، خبر داد.این دفتر همچنین از دچار شدن 70 هزار نفر به مسمومیت به...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده