تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۸ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۸:۵۸
بورس رکورد 50 ساله را شکست
ایران آنلاین /همچنین دراین روز برای نخستین بار در طول دست‌کم 5 سال گذشته ارزش کل معاملات بازار سهام در بورس و فرابورس به مجموع بیش از 876 میلیارد تومان بالغ شد. گرچه از ابتدای سال‌جاری و پس از عقبگرد ماه‌های پایانی سال گذشته، شاخص کل بورس با رشد کم جان میل به رونق داشت، ولی از روز 23 خرداد ماه جاری جهش تاریخی آن آغاز شد.
در آخرین روز هفته گذشته بورس با رشد 2767 واحدی معادل 2.8 درصد خود را به 99 هزار و 146 واحد رساند که هنوز با رکورد تاریخی شاخص یعنی 99 هزار و 522 واحد که در چهارم بهمن ماه سال گذشته به ثبت رسیده فاصله داشت. اما با باز شدن بازار پس از تعطیلات عید فطر جهش روز چهارشنبه پرشتاب‌تر دنبال شد به‌طوری که شاخص با سه کانال رشد وارد کانال 102 هزار واحد شد.
درنخستین روزکاری بورس اوراق بهادار تهران و از ابتدای آغاز معاملات صف‌های خرید طولانی برای اکثر سهم‌های بازار(بخصوص فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و استخراج کانه‌های فلزی) شکل گرفت و توانست در مدت کوتاهی شاخص را از ارتفاع 100 واحد عبور دهد. ولی این روند تا لحظات پایانی فعالیت بازار ادامه داشت به‌گونه‌ای که شاخص دو کانال دیگر را هم فتح کرد.
پس‌از ورود نقدینگی به بازارهای مختلف از جمله طلا، ارز، مسکن و خودرو و افزایش ریسک این بازارها حالا نوبت به بازارسرمایه رسیده است که با جهش روز چهارشنبه خود چراغ سبز بازدهی قابل قبول را به سرمایه‌گذاران داد تا با ورود به این بازار و خریداری سهم‌هایی که بواسطه تحولات اقتصادی ماه‌های اخیر ارزشمندتر شده‌اند، بازدهی مناسبی کسب کنند.
البته سرمایه‌گذاران هنوز بازدهی خیره‌ کننده نزدیک به 30 درصد بورس تهران را در روزهای پررونق سال گذشته از یاد نبرده‌اند و به این بازار دل داده‌اند. رشد 3.3 درصدی در یک روز روز یکشنبه با ورود نقدینگی کلان به بازار سرمایه که تمام بازار را به صف‌های خرید تبدیل کرده بود، شاخص کل بورس تنها دریک روز یعنی 4 ساعت کاری 3.
3 درصد بازدهی برای سهامداران خود به‌همراه داشت.درحالی که در روزپایانی سال گذشته شاخص روی عدد 96 هزار و 289 واحد ایستاده بود روزگذشته این شاخص با افزایش 6163 واحدی معادل 6.4 درصد بازدهی داشته است. دراین مدت شاخص با فتح شش کانال جدید خود را از 96 هزار واحد به 102 هزار واحد رسانده است. اما به‌دلیل نوسان شاخص در اردیبهشت ماه شاخص کل بورس در خرداد ماه توانسته است هفت کانال جدید را فتح کند و از 95 به 102 هزار واحد رسیده است.
از ابتدای خرداد ماه تا روزگذشته شاخص کل 7.5 درصد بازدهی داشته است. درروزهای کاری این ماه شاخص با رشد 7225 واحدی همراه بوده است. نوبت به بورس رسید محمودرضا خواجه نصیری معاون سابق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌و‌گو با «ایران»، اعتقاد دارد که در جذب نقدینگی‌های سرگردان حالا نوبت به بورس رسیده است.
به گفته وی پس از پایان دادن به حبس نقدینگی در بانک‌ها بواسطه کاهش نرخ سود بانکی در شهریور ماه سال گذشته بخش عمده‌ای از نقدینگی برای کسب بازدهی بیشتر به سمت بازار ارز کوچ کرد و باعث نوسان شدید شد. پس از ارز این نقدینگی بازارهایی مانند طلا، مسکن و خودرو را هدف قرار داد و به هر بازاری که وارد شد آثار زیانباری بر جای گذاشت و مهم‌ترین آن التهاب و گرانی است.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در شرایط کنونی این بازارها بخش عمده‌ای از ظرفیت بازدهی خود را از دست داده‌اند و ریسک بیشتری پیدا کرده‌ا‌ند و به‌همین دلیل نقدینگی به‌دنبال مأمن جدیدی برای خود است.وی درپاسخ به این سؤال که چرا طی روزهای اخیر این حجم از نقدینگی جذب بازار سرمایه شده است گفت: درمجموع بورس به‌دلیل تخصصی بودن چندان مورد توجه عامه سرمایه‌گذاران و مردم قرار نمی‌گیرد و زمانی این بازار می‌تواند توجه اغلب سرمایه‌گذاران را به‌خود جلب کند که با رشد قابل توجهی همراه شود.
وی توضیح داد: هرچند ظرفیت رشد از ابتدای سال در بورس تهران وجود داشت ولی این بازار منتظر جرقه‌ای بود تا جهش کند که این جرقه در روز 23 خرداد ماه و با رشد بالای شاخص زده شد. بورس، امن‌ترین محل برای نقدینگی حمید میرمعینی کارشناس دیگر بازار سرمایه نیز در گفت‌و‌گو با «ایران»، پیش‌شرط‌هایی برای تداوم این رشد بورس و منتفع شدن تولیدکننده‌ها از آن مطرح می‌کند.
به گفته وی این رشد برای تداوم نیازمند حمایت جدی دولت از بازار سرمایه است. در ابتدا دولت باید برنامه جامعی برای حمایت از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و تأمین امنیت آنها تدوین و اجرایی کند. علاوه براین باید برای ورود شرکت‌های جدید به بازار سرمایه تسهیلات بیشتری قائل شد تا شرکت‌های بیشتری به این بازار اضافه شوند.
دراین صورت می‌توان انتظار داشت تا تأمین مالی پروژه‌ها از طریق بازار سرمایه انجام شود و به‌جای بانک این وظیفه به بورس منتقل شود. وی با اشاره به اینکه رشد بالای روزهای اخیر شاخص کل بورس بیشتر بواسطه تغییراتی است که در بازارهای مختلف اتفاق افتاده است که بخشی از آن نیز می‌تواند از ناحیه تورم باشد.
او افزود: برخی از تصمیم گیری‌های دولت در واقع به زیان سهامدار تمام شده است که از جمله آن می‌توان به موضوع تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، بهره مالکانه معادن، نظام تعرفه‌ای، نظام تعزیراتی خودرو و... اشاره کرد. به گفته وی از این مسیر به‌صورت عمده، دلالان هستند که نفع می‌برند و سهامداران اصلی ضرر می‌کنند بنابراین باید تصمیمات کلان به گونه‌ای باشد که سهامداران مورد حمایت قرار گیرند.
این کارشناس بورس تصریح کرد: دولت باید با تدوین و اصلاح زیرساخت‌های بازارسرمایه به گونه‌ای شرایط را مهیا کند که سرمایه‌ها جذب این بازار شود و در آن ماندگار شود. رشد دسته جمعی شاخص‌های بازار سهام دیروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی در روندی بی‌سابقه در سال‌جاری بیش از ۳۳۰۶ واحد رشد کرد و به رقم ۱۰۲ هزار و ۴۵۲ واحدی رسید.
درعین حال شاخص کل هم وزن ۳۹۷ واحد افزایش یافت و تا رقم ۱۸ هزار و ۲۸۷ بالا رفت. شاخص آزاد شناور نیز ۳۵۰۶ واحد رشد کرد و به رقم ۱۱۲ هزار و ۹۸۳ رسید. علاوه بر اینها شاخص بازار اول و بازار دوم هر یک به ترتیب ۲۵۰۱ و ۶۲۲۷ واحد رشد کردند. در بازار روزگذشته فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی خلیج فارس و مخابرات ایران به ترتیب با ۳۲۸، ۳۲۳ و ۲۱۸ واحد تأثیر مثبت روی شاخص‌ها بیشترین نقش را در افزایش نمایشگر بازار سرمایه داشتند، اما در طرف مقابل سیمان مازندران، بیمه دانا و فولاد امیرکبیر کاشان با اندک تأثیری در شاخص‌ها سعی کردند دماسنج بازار را به سمت پایین هدایت کنند.
در بسیاری از سهم‌ها در گروه‌های مختلف شاهد حجم بالای فروش حقوقی‌ها و در مقابل خرید حقیقی‌ها بودیم. ارزش معاملات بورس تهران دیروز ۵۴۹ میلیارد تومان را رد کرد و حجم معاملات به ۱.۸ میلیون سهم و اوراق مالی رسید. آیفکس نیز ۳۷.۶ واحد افزایش یافت و تا رقم ۱۱۹۱ واحدی بالا رفت. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۳۲۶ میلیارد تومان را رد کرد و حجم معاملات به ۶۱۳ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.
  /روزنامه نگار /ایران کلمات کلیدی بورس رکورد 50 ساله را شکست

کد خبر: 1163102  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

با رعایت 6 عادت هوشمندانه همیشه پولدار بمانید/ چگونه ولخرج نباشیم؟ نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز  انواع هیجان‌های مثبت و منفی بخشی از وجود طبیعی یک انسان را تشکیل می‌دهد. گاهی افراد در پاسخ به برخی از هیجان هایشان رفتار‌هایی از خود نشان می‌دهند که برای تامین نیازهایشان هم آن‌ها را انجام می‌دهند.برای مثال برخی افراد هنگام استرس و ناراحتی پرخوری می‌کنند و به تصور خود به این...

وام ۵ میلیونی دولتی از کیِ و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟+جزئیات نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز جمشید تقی زاده که در برنامه روی خط خبر شبکه خبر حضور یافته بود، با اعلام این خبر افزود: سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار نفر از بازنشستگان وام ۴ میلیون تومانی دریافت کردند که این تعداد برای سال جاری به ۴۰۰ هزار نفر افزایش یافت؛ همزمان مبلغ یک میلیون تومان نیز به سقف وام بازنشستگان افزوده شد.به...

مجموع مبادلات تجاری ایران در سال 1396 معادل 151 میلیارد دلار است آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : مسعود خوانساری ـ رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران- اظهار کرد: بعد از نوسان‌ها و تلاطم‌های اقتصادی چند سال قبل که عمدتا ناشی از فشار تحریم‌های یک‌جانبه بود، با روی کار آمدن دولت جدید در سال 1392، ثبات و آرامش نسبی به اقتصاد کشور  بازگشت. امضای سند تاریخی برجام، باعث...

راه طولانی شفافیت در ایران شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /برهمین اساس مقابله با فساد مورد تأکید مسئولان ارشد نظام و دولت قرار داشته  و درهمین راستا برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی نیز اجرا شده است. در دولت‌های یازدهم و دوازدهم نیز تلاش زیادی برای ایجاد شفافیت در حوزه اقتصاد انجام شده است که تازه‌ترین آن انتشار فهرست دریافت...

نیک کالا پول نیوز  ۱ ساعت پیش

شرکت تولیدی و صنعتی نیک کالا جهت تکمیل کادر خود از ساکنین استان البرز و تهران با شرایط زیر دعوت به همکاری می نماید.ردیفعنوان شغلیجنسیتتحصیلاتحداقل تجربه موثرشرایط عمومی۱مدیر کنترل کیفیآقافوق‌لیسانس مرتبط۱۰سالمتخصص در اجرای سیستم Q.C.S ، توانمند در تدوین استانداردهای تخصصیآشنا به دانش فنی رنگ و لعاب...

اتحاد موتور پول نیوز  ۱ ساعت پیش

شرکت تولیدی و صنعتی اتحاد موتور جهت تکمیل کادر خود در استان تهران از افراد واجد در زمینه صنعت خودرو با شرایط زیر دعوت به همکاری می نماید.ردیفعنوان شغلیجنسیتتحصیلات/گرایشرشته تحصیلیمدت سابقه کارشرایط احراز۱مسئول قالبسازیآقاحداقل دیپلمماشین ابزار – قالبسازیحداقل ۱۰ سالتجربه ساخت قالبهای سنبه ماتریس۲سرپرست...

سامانه ارزی محصولات و خدمات فناوری کشور راه‌اندازی شد آنا  ۱ ساعت پیش

سامانه ارزی محصولات و خدمات فناوری کشور با هدف تحت پوشش قرار دادن تمام فرآیندهای اجرایی و عملیاتی خدمات ارزی فعالان فناوری اطلاعات کشور (ویژه خدمات و محصولات نرم افزاری) در بستر خدمات الکترونیکی راه‌اندازی شد. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری...

تابستان خشک 97 هم بارانی شد+جدول تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پس از گذشتن از بهار 97 که نسبت به زمان مشابه سالهای قبل، بهاری پربارش بود، تابستانِ خشک از راه رسید.اگرچه تابستان هر سال بارش های اندکی در ایران داریم، اما وضعیت روزهای گذشته از نخستین ماه تابستان 97 نشان می دهد که تابستان امسال همان بارش های اندک تابستانه سال...

رفع آخرین معارض مترو هشتگرد تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هفته گذشته مدیرعامل شرکت عمران هشتگرد با اشاره به اولویت تکمیل مترو هشتگرد به دلیل اهمیت آن، گفته بود: اعلام کرده‌ایم مشروط به تامین اعتبارات می توانیم تا پایان سال جاری این پروژه مهم را به اتمام برسانیم.مهدی هدایت افزود: هفته پیش با حمایت دکتر بهمنی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده