تعداد بازدید: ۲۱
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۸ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۸:۵۸
بورس رکورد 50 ساله را شکست
ایران آنلاین /همچنین دراین روز برای نخستین بار در طول دست‌کم 5 سال گذشته ارزش کل معاملات بازار سهام در بورس و فرابورس به مجموع بیش از 876 میلیارد تومان بالغ شد. گرچه از ابتدای سال‌جاری و پس از عقبگرد ماه‌های پایانی سال گذشته، شاخص کل بورس با رشد کم جان میل به رونق داشت، ولی از روز 23 خرداد ماه جاری جهش تاریخی آن آغاز شد.
در آخرین روز هفته گذشته بورس با رشد 2767 واحدی معادل 2.8 درصد خود را به 99 هزار و 146 واحد رساند که هنوز با رکورد تاریخی شاخص یعنی 99 هزار و 522 واحد که در چهارم بهمن ماه سال گذشته به ثبت رسیده فاصله داشت. اما با باز شدن بازار پس از تعطیلات عید فطر جهش روز چهارشنبه پرشتاب‌تر دنبال شد به‌طوری که شاخص با سه کانال رشد وارد کانال 102 هزار واحد شد.
درنخستین روزکاری بورس اوراق بهادار تهران و از ابتدای آغاز معاملات صف‌های خرید طولانی برای اکثر سهم‌های بازار(بخصوص فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و استخراج کانه‌های فلزی) شکل گرفت و توانست در مدت کوتاهی شاخص را از ارتفاع 100 واحد عبور دهد. ولی این روند تا لحظات پایانی فعالیت بازار ادامه داشت به‌گونه‌ای که شاخص دو کانال دیگر را هم فتح کرد.
پس‌از ورود نقدینگی به بازارهای مختلف از جمله طلا، ارز، مسکن و خودرو و افزایش ریسک این بازارها حالا نوبت به بازارسرمایه رسیده است که با جهش روز چهارشنبه خود چراغ سبز بازدهی قابل قبول را به سرمایه‌گذاران داد تا با ورود به این بازار و خریداری سهم‌هایی که بواسطه تحولات اقتصادی ماه‌های اخیر ارزشمندتر شده‌اند، بازدهی مناسبی کسب کنند.
البته سرمایه‌گذاران هنوز بازدهی خیره‌ کننده نزدیک به 30 درصد بورس تهران را در روزهای پررونق سال گذشته از یاد نبرده‌اند و به این بازار دل داده‌اند. رشد 3.3 درصدی در یک روز روز یکشنبه با ورود نقدینگی کلان به بازار سرمایه که تمام بازار را به صف‌های خرید تبدیل کرده بود، شاخص کل بورس تنها دریک روز یعنی 4 ساعت کاری 3.
3 درصد بازدهی برای سهامداران خود به‌همراه داشت.درحالی که در روزپایانی سال گذشته شاخص روی عدد 96 هزار و 289 واحد ایستاده بود روزگذشته این شاخص با افزایش 6163 واحدی معادل 6.4 درصد بازدهی داشته است. دراین مدت شاخص با فتح شش کانال جدید خود را از 96 هزار واحد به 102 هزار واحد رسانده است. اما به‌دلیل نوسان شاخص در اردیبهشت ماه شاخص کل بورس در خرداد ماه توانسته است هفت کانال جدید را فتح کند و از 95 به 102 هزار واحد رسیده است.
از ابتدای خرداد ماه تا روزگذشته شاخص کل 7.5 درصد بازدهی داشته است. درروزهای کاری این ماه شاخص با رشد 7225 واحدی همراه بوده است. نوبت به بورس رسید محمودرضا خواجه نصیری معاون سابق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌و‌گو با «ایران»، اعتقاد دارد که در جذب نقدینگی‌های سرگردان حالا نوبت به بورس رسیده است.
به گفته وی پس از پایان دادن به حبس نقدینگی در بانک‌ها بواسطه کاهش نرخ سود بانکی در شهریور ماه سال گذشته بخش عمده‌ای از نقدینگی برای کسب بازدهی بیشتر به سمت بازار ارز کوچ کرد و باعث نوسان شدید شد. پس از ارز این نقدینگی بازارهایی مانند طلا، مسکن و خودرو را هدف قرار داد و به هر بازاری که وارد شد آثار زیانباری بر جای گذاشت و مهم‌ترین آن التهاب و گرانی است.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در شرایط کنونی این بازارها بخش عمده‌ای از ظرفیت بازدهی خود را از دست داده‌اند و ریسک بیشتری پیدا کرده‌ا‌ند و به‌همین دلیل نقدینگی به‌دنبال مأمن جدیدی برای خود است.وی درپاسخ به این سؤال که چرا طی روزهای اخیر این حجم از نقدینگی جذب بازار سرمایه شده است گفت: درمجموع بورس به‌دلیل تخصصی بودن چندان مورد توجه عامه سرمایه‌گذاران و مردم قرار نمی‌گیرد و زمانی این بازار می‌تواند توجه اغلب سرمایه‌گذاران را به‌خود جلب کند که با رشد قابل توجهی همراه شود.
وی توضیح داد: هرچند ظرفیت رشد از ابتدای سال در بورس تهران وجود داشت ولی این بازار منتظر جرقه‌ای بود تا جهش کند که این جرقه در روز 23 خرداد ماه و با رشد بالای شاخص زده شد. بورس، امن‌ترین محل برای نقدینگی حمید میرمعینی کارشناس دیگر بازار سرمایه نیز در گفت‌و‌گو با «ایران»، پیش‌شرط‌هایی برای تداوم این رشد بورس و منتفع شدن تولیدکننده‌ها از آن مطرح می‌کند.
به گفته وی این رشد برای تداوم نیازمند حمایت جدی دولت از بازار سرمایه است. در ابتدا دولت باید برنامه جامعی برای حمایت از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و تأمین امنیت آنها تدوین و اجرایی کند. علاوه براین باید برای ورود شرکت‌های جدید به بازار سرمایه تسهیلات بیشتری قائل شد تا شرکت‌های بیشتری به این بازار اضافه شوند.
دراین صورت می‌توان انتظار داشت تا تأمین مالی پروژه‌ها از طریق بازار سرمایه انجام شود و به‌جای بانک این وظیفه به بورس منتقل شود. وی با اشاره به اینکه رشد بالای روزهای اخیر شاخص کل بورس بیشتر بواسطه تغییراتی است که در بازارهای مختلف اتفاق افتاده است که بخشی از آن نیز می‌تواند از ناحیه تورم باشد.
او افزود: برخی از تصمیم گیری‌های دولت در واقع به زیان سهامدار تمام شده است که از جمله آن می‌توان به موضوع تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، بهره مالکانه معادن، نظام تعرفه‌ای، نظام تعزیراتی خودرو و... اشاره کرد. به گفته وی از این مسیر به‌صورت عمده، دلالان هستند که نفع می‌برند و سهامداران اصلی ضرر می‌کنند بنابراین باید تصمیمات کلان به گونه‌ای باشد که سهامداران مورد حمایت قرار گیرند.
این کارشناس بورس تصریح کرد: دولت باید با تدوین و اصلاح زیرساخت‌های بازارسرمایه به گونه‌ای شرایط را مهیا کند که سرمایه‌ها جذب این بازار شود و در آن ماندگار شود. رشد دسته جمعی شاخص‌های بازار سهام دیروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی در روندی بی‌سابقه در سال‌جاری بیش از ۳۳۰۶ واحد رشد کرد و به رقم ۱۰۲ هزار و ۴۵۲ واحدی رسید.
درعین حال شاخص کل هم وزن ۳۹۷ واحد افزایش یافت و تا رقم ۱۸ هزار و ۲۸۷ بالا رفت. شاخص آزاد شناور نیز ۳۵۰۶ واحد رشد کرد و به رقم ۱۱۲ هزار و ۹۸۳ رسید. علاوه بر اینها شاخص بازار اول و بازار دوم هر یک به ترتیب ۲۵۰۱ و ۶۲۲۷ واحد رشد کردند. در بازار روزگذشته فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی خلیج فارس و مخابرات ایران به ترتیب با ۳۲۸، ۳۲۳ و ۲۱۸ واحد تأثیر مثبت روی شاخص‌ها بیشترین نقش را در افزایش نمایشگر بازار سرمایه داشتند، اما در طرف مقابل سیمان مازندران، بیمه دانا و فولاد امیرکبیر کاشان با اندک تأثیری در شاخص‌ها سعی کردند دماسنج بازار را به سمت پایین هدایت کنند.
در بسیاری از سهم‌ها در گروه‌های مختلف شاهد حجم بالای فروش حقوقی‌ها و در مقابل خرید حقیقی‌ها بودیم. ارزش معاملات بورس تهران دیروز ۵۴۹ میلیارد تومان را رد کرد و حجم معاملات به ۱.۸ میلیون سهم و اوراق مالی رسید. آیفکس نیز ۳۷.۶ واحد افزایش یافت و تا رقم ۱۱۹۱ واحدی بالا رفت. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۳۲۶ میلیارد تومان را رد کرد و حجم معاملات به ۶۱۳ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.
  /روزنامه نگار /ایران کلمات کلیدی بورس رکورد 50 ساله را شکست

کد خبر: 1163102  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

برای تحصیل در دانشگاه آزاد چقدر باید هزینه کنیم؟+ جدول نامه  ۳۲ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز   اگرچه روزگاری نه‌چندان دور، دانشگاه آزاد اسلامی تنها دانشگاه پولی ایران بود اما چندسالی است که به‌سختی می‌توان دانشگاه یا رشته‌ غیرپولی در ایران پیدا کرد و حالا دانشگاه‌های دولتی هم تبدیل به رقیب جدی برای نخستین دانشگاه پولی ایران شده‌اند.پولی‌سازی آموزش دانشگاهی در ایران...

بازاری که افزایش قیمت‌ها هم کسادش نکرد/ ژل بوتاکس را بهتر بشناسید! نامه  ۳۲ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز  اصلا فرصت سرخاراندن ندارد: «مردم برای قشنگ‌شدن، خوب پول خرج می‌کنند.» این را منشی کلینیک دکتر سین از پشت تلفن می‌گوید. وقتی می‌پرسم با این قیمت‌ها، مردم هنوز برای بوتاکس و فیلر مراجعه می‌کنند؟ صدای زنگ تلفن‌ها بلند است و منشی جوان وقت نمی‌کند به همه‌شان پاسخ دهد. بیشترشان را...

بشکه نفت چند کیلو وزن دارد؟ آنا  ۱ ساعت پیش

نفت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های جهانی نقش مؤثری در داد و ستدهای بین‌المللی دارد. اطلاع از این واقعیت که هر بشکه نفت چه وزنی دارد برای مخاطبان جالب توجه خواهد بود. به‌ گزارش خبرنگار نفت...

شهردار تهران شامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان می‌شود؟ نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز محسن علیجانی عضو فراکسیون امید مجلس زمانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: به نظر می‌رسد که قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل حال محمدعلی افشانی شهردار تهران هم می‌شود و آنطور که ما می‌دانیم این قانون شامل همه است.وی...

وقتی بیمه‌ها از یک ابهام قانونی سوء استفاده میلیاردی می‌کنند/ پشت پرده این سودجویی در روز روشن... نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز تصور کنید آقای الف بخاطر داشتن یک اختلاف با آقای ب، به دنبال گرفتن انتقام از او باشد. فرض کنید، آقای ب ماشین گران قیمتی مثلا به ارزش 770 میلیون تومان دارد.کافی است آقای الف، خودش یا هر کس دیگری با یک ماشین مثلا یک پراید خیلی کار کرده محکم به شکل تصادف به ماشین گران قیمت آقای...

نرخ نفت خام در آستانه 70 دلار آنا  ۲ ساعت پیش

قیمت نفت خام در بازا‌رهای جهانی با 0.93 درصد افزایش به 69.84 دلار در هر بشکه رسید. به گزارش خبرنگار نفت و انرژی خبرگزاری آنا قیمت نفت خام در بازا‌رهای جهانی با 0.93 درصد افزایش به 69.84 دلار در هر بشکه رسید.به نظر می‌رسد جنگ...

ابلاغ قانون دائمی شدن قانون استخدام در ناجا آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  قانون «دائمی شدن قانون استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران» در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۱ مجلس شورای اسلامی تصویب و طی نامه شماره ۸۴۱۱۹ مورخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۷ از سوی رییس جمهور ابلاغ شد.

صدورکارت پایان خدمت سربازی منوط به گذراندن دوره‌ پیشگیری ازاعتیاد اکو فارس  ۴ ساعت پیش

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، پرویز افشار در شصت و هشتمین جلسه کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد پیشنهاد داد: برای آموزش مباحث پیشگیری از اعتیاد به کارکنان ستاد کل نیروهای مسلح، می‌توان با مداخله غیر مستقیم و تربیت کادر متخصص همچون افراد عقیدتی آن سازمان اقدام کرد، این افراد می‌توانند...

سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد اکو فارس  ۴ ساعت پیش

به گزارش اکوفارس، سایت سکه ثامن امروز (۲۷ شهریور) در جدیدترین اطلاعیه خود با صدور اطلاعیه ای ضمن اعلام ورشکستگی اعلام کرد: «به اطلاع می‌رساند بنا به استفاده کاربران و تریدرها از ربات‌های غیرمجاز و همچنین کارمند ثامن که به نام شوهر خود معامله می‌کرد به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و.........به...

نماینده مردم سنندج: هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اثاثیه است آفتاب نیوز  ۵ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: حداقل زمان قرارداد اجاره خانه باید دو سال باشد، یعنی دیگر صاحب خانه ها نتوانند به صورت یک ساله ملک خود را اجاره دهند.سیداحسن علوی، با اشاره به بررسی لایحه حمایت از مستاجران در هیأت دولت، گفت: به طور حتم در شرایط کنونی افزایش امنیت مستأجران بسیار ضروری...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده