تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۸ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۵:۰۷
زنان گزارشگر دست به کار شوند
به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ نشست خبری مسابقه «خانم گزارشگر» با حضور نیلوفر اردلان کاپیتان اسبق تیم فوتبال بانوان، پژمان راهبر سردبیر «ورزش3»، و اهالی رسانه پیش از ظهر دوشنبه 28 خرداد ماه برگزار شد. زنان قهرمان رشته های ورزشی را بقال سرکوچه شان هم نمی شناسد نیلوفر اردلان در ابتدای نشست در سخنانی گفت: جای تاسف دارد که پس از انتشار گسترده بیلبوردهای سطح شهر با تصویر من، برای خیلی ها این سوال پیش آمد که این خانم کیست؟ من بعد از سال ها حضو در تیم ملی و کسب افتخارات متعدد برای کشورمان، هنوز برای خیلی ها ناشناخته هستم.
گویی در کشور قهرمانان رشته های ورزشی بانوان را بقال سرکوچه شان هم نمی شناسد! وی در این خصوص افزود: واقعیت این است که من و خیلی از بانوان بازیکن تیم ملی در رشته های مختلف ورزشی، دچار یاس فلسفی شده ایم. عقب ماندگی ورزش بانوان به دلیل دیده نشدن است این ورزشکار با بیان اینکه ورزش بانوان هیچوقت اسپانسر جدی از بخش خصوصی نداشته، ادامه داد: شما ببینید اکثر تیم های فوتبال و فوتسال بانوان اگر اسپانسر دولتی نداشته باشند، هیچ نهاد خصوصی حاضر به حمایت از آنها نیست.
چرا؟ چون دیده نمی شویم! نه مسابقاتمان دیده می شوند، نه خودمان. در حالی که همواره با کمترین امکانات بهترین نتایج را برای کشورمان به دست آورده ایم اما عقب ماندگی ورزش بانوان به دلیل دیده نشدن است. در ادامه راهبر، سردبیر ورزش ۳ در سخنانی با ابراز خرسندی از اینکه بخشی از حرکت «خانم گزارشگر» بوده است، بیان کرد: خوشبختانه این ایده تا به حال به صورت موفقیت آمیز پیش رفته است و خوشحالم می توانیم درباره ورزش بانوان و علل دیده نشدن آنها صحبت کنیم.
بلکه بتوانیم فرصت را برای ورزش بانوان ایجاد می کنند تا در شرایط متفاوت تری برای آنها احقاق حق صورت بگیرد. به ویژه که در فضایی مثل سایت تماشا محدودیت های کمتری وجود دارد. تلاش مسابقه «خانم گزارشگر» برای تقویت نیروهای مستعد وی افزود: با وجود توجهی که نسبت به ورزش بانوان حداقل در فضای مجازی وجود دارد فرصت خوبی برای تقویت برودکستینگ در این حوزه است.
به هر حال رشته هایی که قابلیت پخش را دارند زیاد هستند اما گزارشگران زن یکی دو نفر بیشتر نیستند. تلاش مسابقه خانم گزارشگر نیز این بود که در این حوزه به تقویت نیروهای مستعد بپردازد. این کارشناس ورزشی تاکید کرد: ما در ابتدا سراغ مهناز افشار رفتیم و با ویدئوی او کار کلید خورد و ایشان بدون هیچ چشمداشت مالی مسابقه را آغاز کردند.
اکنون نیز ویدئوهایی به دست ما رسیده که شاید برخی از آنها نقصان هایی داشته باشند اما آثار خوبی نیز در این بین وجود دارد. وی تصریح کرد: خانم اردلان نیز جزو داوران این مسابقه است و به عنوان کسی که در کار ورزش بانوان پیشرو بوده، پای کار حاضر است. امیدواریم کار به خوبی به ثمر برسد و ما دست یاری مان را به سمت رسانه ها دراز می کنیم.
سرانجام تلاش های تیم ملی بانوان نمایش داده شد در ادامه اردلان درباره همکاری خود با مسابقه «خانم گزارشگر» و سایت تماشا توضیح داد: من در راستای دیده شدن تلاش های تیم ملی بانوان کشورمان در رشته های مختلف ورزشی، کانالی در سایت تماشا ایجاد و در آن تصاویر مسابقات تیم ملی بانوان رو آپلود کرده ام.
آدرس این کانال Tamasha.com/womensport است. متاسفانه اصحاب رسانه فقط پز روشنفکری می دهند. باید از این دوستان پرسید خود شما چرا رویدادهای ورزشی بانوان را همچون مسابقات مردان پوشش نمی دهید؟ وی یادآور شد: پس از اینکه دیدم مسابقه ای به نام «خانم گزارشگر» در سایت تماشا راه افتاده، با جان و دل و از روی دغدغه ای که داشتم، به صورت افتخاری پای کار آمدم و اعلام کردم حاضرم هر کمکی بکنم تا این مسابقه دیده شود؛ شاید اینگونه شرایط حضور بانوان، حداقل در گزارشگری رویدادهای ورزشی فراهم شود.
اگر 10 درصد زنان علاقمند به حضور در استادیوم، مخاطب مسابقات خانم ها می شدند، وضعمان بهتر بود این بانوی ورزشکار با بیان این سوال که چرا خانم ها برای دیدن مسابقات تیم های بانوان سر و دست نمی شکانند، تاکید کرد: آنقدر ورزش بانوان مهجور مانده که حتی خود خانم ها هم ورزشکاران تیم های ملی بانوان را نمی شناسند.
به راستی که از ماست که بر ماست! وی همچنین با گله از خانم هایی که با ظاهر پسرانه به ورزشگاه ها می روند، اعلام کرد:  اگر۱۰ درصد زنانی که پیگیر حضور در بازی های فوتبال آقایان هستند، برای دیدن مسابقات خانم ها می آمدند، حالا وضعمان بهتر بود. حق ما فقط ورود به استادیوم نیست، حقوق دیگری هم داریم اردلان ادامه داد: من اینجا خطاب به بانوان صاحب سرمایه و قدرت کشورمان اعلام می کنم که شما در یک پیچ تاریخی قرار دارید.
وقتی شما از ورزش بانوان حمایت نمی کنید، باید چه انتظاری از آقایان صاحب سرمایه داشت؟ این همه داستان و مباحثه برای ورود خانم ها به استادیوم راه افتاده، بله ورود به استادیوم حق بانوان هست اما حقوق دیگری نیز داریم که باید برای رسیدن به آنها تلاش کنیم. این مربی فوتبال تصریح کرد: خانم نماینده مجلسی که برای ورود بانوان به ورزشگاه تقلی میکنی، آیا مشکل، صرفا با حضور خانم ها در استادیوم برای مشاهده مسابقات مردان حل می شود؟ لطفا اعلام کنید که چه اقدام عملی برای حمایت از ورزش بانوان انجام داده اید؟ چه میزان بودجه در اختیار فدراسیون ها قرار داده اید؟ کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال زنان اضافه کرد: ورود بانوان به استادیوم نیازمند شرایطی است که همه از آن مطلعیم.
مسئولان اجرایی به جای فراهم کردن این شرایط، تلاش می کنند که موضوع را سیاسی و یا مذهبی کنند. خودشان هم به این مسائل دامن می زنند تا این اتفاق نیفتد. در حالی که به نظر من اینجا مسئله حاکمیت نیست، مشکل بی عرضگی مسئولین اجرایی است که آن را گردن شریعت و حاکمیت می اندازند. در حالی که موظفند محیط مناسب را فراهم کنند.
«خانم گزارشگر» باعث می شود زنان تاریخ ساز دیده شوند اردلان با اشاره به اینکه شاید خود من نفر اولی هستم که دوست دارم برای دیدن فوتبال به استادیوم بروم اما بحث ما این نیست، تاکید کرد: خودمان باید به خودمان کمک کنیم. مطمئنم همین مسابقه «خانم گزارشگر» باعث می شود خانم ها بیشتر دیده شود.
زنانی که در رشته های ورزشی قهرمان آسیا، المپیک و پارالمپیک شده اند و تاریخ ساز بوده اند. در ادامه راهبر با بیان اینکه ورزش بانوان ایران از نظر شرایط کیفی در بهترین دوران تاریخی خود قرار دارد، تصریح کرد: گرچه ما قبل انقلاب محدودیت نداشتیم اما به گواه آمار اکنون از نظر مدال آوری موفق هستیم اما تمام سالنهایی که ورزش بانوان درآنها برگزار می شود بدون مخاطب و خالی از تماشاچی است و ما باید سعی کنیم زنان ورزشکار را ستاره کنیم.
سه نفر نخبه هم بین شرکت کنندگان «خانم گزارشگر» پیدا کنیم به هدفمان رسیده ایم وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تاثیر برگزاری مسابقه «خانم گزارشگر» گفت: بیرون آمدن چند نیروی خوب و کارآمد به عنوان گزارشگر زن می تواند اولین گامی باشد که در راستای دیده شدن زنان ورزشکار برداشته شود، تا به حال از بین ویدئوها چند استعداد برتر را دیده ام و این اتفاق خیلی خوبی است.
ما اگر سه نفر نخبه هم پیدا کنیم به هدفمان رسیده ایم. اردلان نیز در این خصوص گفت: همواره وقتی با اسپانسرها صحبت کنیم می گویند شما دیده نمی شوید و سرمایه گذاری فایده ای ندارد اما اگر جایی مثل سایت تماشا باشد که بدانیم مسابقات در آن پخش می شود ما هم پیش سرمایه گذاران حرفی برای گفتن داریم و می توانیم جذبشان کنیم.
انتخاب نفرات برگزیده توسط مردم همچنین راهبر با اشاره به اینکه رسیدن از نقطه"صفر مطلق" به این مرحله اتفاق مهمی است، یادآور شد: در صفحه ای که خانم اردلان معرفی کرد، تمام تصاویر مسابقات ورزشی بانوان آپلود شده که اتفاق مهمی است. وی ۲۵ تیر را آخرین مهلت شرکت در مسابقه «خانم گزارشگر» دانست و افزود: در پایان این رقابت، داوران متشکل از خانم اردلان و آقایان حمیدرضا صدر و جهانگیر کوثری ۱۰ ویدئوی برتر را انتخاب می کنند و سرانجام سه نفر برگزیده با رای مردم مشخص خواهند شد.
برگزیدگان علاوه بر جوایز نقدی امکان حضور در عرصه گزارشگری رویدادهای ورزشی و بخصوص فوتبال را خواهند یافت.  

کد خبر: 1163625  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری برنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای فرهنگي

دل سگ میخائیل بولگاکف در مهرگان خبرگزاری برنا  ۴۹ دقیقه پیش

دل سگ میخائیل بولگاکف در مهرگان به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ نمایش «دل سگ» به کارگردانی آیلین کیخایی که بر اساس رمان دل سگ اثر میخاییل بولگاکوف نوشته شده از 5مهر تا 7 آبان در خانه نمایش مهرگان روی صحنه می رود. در خلاصه داستان این نمایش آمده: پروفسور مشهور، سگی ولگرد را به انسان تبدیل...

ترتیل صفحه ۴۶۱ قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

خبرگزاری فارس- گروه فعالیت‌های قرآنی: حضرت امام  زین العابدین (ع) می‌فرماید: شب عاشورا شنیدم پدرم به یارانش می‌فرمود: أثنِی علی اللّه أحسن الثناء و أحمده علی السرّاء و الضّرّاء اللّهمّ إنّی أحمدک علی أن أکرمتنا بالنبوّة و علّمتنا القرآن …(بحارالانوار، ج 44، ص 392) خداوند را با بهترین ثناها، ثناگویم...

حضور عزاداران حسینی در بقاع متبرکه کهگیلویه و بویراحمد شبستان  ۸ ساعت پیش

حضور عزاداران حسینی در بقاع متبرکه کهگیلویه و بویراحمدخبرگزاری شبستان/یاسوج:   همه ساله با آغاز محرم، ماه پيروزی خون بر شمشير، استان کهگیلویه و بویراحمد شاهد برپایی مراسم و آئين ‌های ويژه ‌ای است كه در شهرها، روستاها و مناطق مختلف اين استان با حضور مردم مومن و متدین برگزار می ‌شود.   مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در اين آئين...

مصلی امام خمینی (ره) میزبان عزاداران حسینی شبستان  ۸ ساعت پیش

مصلی امام خمینی (ره) میزبان عزاداران حسینیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، حجت الاسلام سیدجواد خاضع، مسئول ستاد نماز جمعه یاسوج امروز ( 28 شهریور) به خبرنگاران، گفت: یکی از زیباترین جلوه های عزاداری امام حسین (علیه السلام) اقامه نماز ظهر عاشوراست که عزاداران حسینی به یاد آخرین نماز آن حضرت، به جماعت برپا می دارند.   وی از جمله...

عکس/ پُست عجیب شوهر کیم کارداشیان به زبان فارسی آفتاب نیوز  ۸ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  کانیه‌وست، خواننده آمریکایی در اینستاگرام عکسی را به اشتراک گذاشته که به زبان فارسی روی آن نوشته شده است: «ما عشق داریم». مشخص نیست که هدف این هنرمند از نوشتن این جمله چه بوده است.کانیه وست 41 ساله، رپر، ترانه‌سرا، تهیه‌کننده موسیقی و طراح مد آمریکایی است. او سال 2014 با کیم کارداشیان...

پخش زنده مراسم خطبه‌خوانی حرم امام رضا(ع) از ۴ شبکه/ احیای قرآنی شب عاشورا خبرگزاری فارس  ۸ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فارس آستان نورانی امام هشتم(ع) در شب عاشورای حسینی برنامه‌های مختلفی را در راستای عزاداری سرور و سالار شهیدان تدارک دیده که آیین خطبه‌خوانی و مراسم احیای قرآنی از جمله ویژه برنامه‌های آستان در شب عاشورا است. همچنین سخنرانی و مرثیه‌سرایی از جمله برنامه‌های امشب است که...

نخستین عکس‌ها از شهاب حسینی در «شب» در آمریکا آفتاب نیوز  ۹ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : فیلمبرداری فیلم سینمایی «شب» به کارگردانی کورش آهاری از مدتی قبل در کشور آمریکا آغاز شده است.شهاب حسینی که در حال حاضر فیلم های «لابی»، «لابیرنت»  و «نبات» را آماده اکران دارد در «شب» با فضایی معمایی و رمزآلود نقشی متفاوت را بازی می‌کند.‏فیلم «شب» نخستین فیلم بلند کوروش آهاری که...

«جانان حسین» منتشر شد+صوت ایلنا  ۱۰ ساعت پیش

«جانان حسین» منتشر شد+صوت به گزارش ایلنا، تک آهنگ «جانان حسین» به خوانندگی حامد محضرنیا با مجوز دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما در دسترس مخاطبان قرار گرفت. در این قطعه که به مناسبت فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی تولید شده امین سمیعی (ترانه)، مهدی معظم...

قصه روزمرگی ها در خانه هنرمندان خبرگزاری برنا  ۱۱ ساعت پیش

قصه روزمرگی ها در خانه هنرمندان به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ نمایش «مثل من مثل تو» به نویسندگی و کارگردانی یلدا قشقایی از یک تا 20 مهر در خانه هنرمندان روی صحنه می رود. یلدا قشقایی تک بازیگر این نمایش است که به ایفای نقش می پردازد. در خلاصه داستان این نمایش آمده: «مثل من، مثل...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده