تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۸ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۵:۰۷
زنان گزارشگر دست به کار شوند
به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ نشست خبری مسابقه «خانم گزارشگر» با حضور نیلوفر اردلان کاپیتان اسبق تیم فوتبال بانوان، پژمان راهبر سردبیر «ورزش3»، و اهالی رسانه پیش از ظهر دوشنبه 28 خرداد ماه برگزار شد. زنان قهرمان رشته های ورزشی را بقال سرکوچه شان هم نمی شناسد نیلوفر اردلان در ابتدای نشست در سخنانی گفت: جای تاسف دارد که پس از انتشار گسترده بیلبوردهای سطح شهر با تصویر من، برای خیلی ها این سوال پیش آمد که این خانم کیست؟ من بعد از سال ها حضو در تیم ملی و کسب افتخارات متعدد برای کشورمان، هنوز برای خیلی ها ناشناخته هستم.
گویی در کشور قهرمانان رشته های ورزشی بانوان را بقال سرکوچه شان هم نمی شناسد! وی در این خصوص افزود: واقعیت این است که من و خیلی از بانوان بازیکن تیم ملی در رشته های مختلف ورزشی، دچار یاس فلسفی شده ایم. عقب ماندگی ورزش بانوان به دلیل دیده نشدن است این ورزشکار با بیان اینکه ورزش بانوان هیچوقت اسپانسر جدی از بخش خصوصی نداشته، ادامه داد: شما ببینید اکثر تیم های فوتبال و فوتسال بانوان اگر اسپانسر دولتی نداشته باشند، هیچ نهاد خصوصی حاضر به حمایت از آنها نیست.
چرا؟ چون دیده نمی شویم! نه مسابقاتمان دیده می شوند، نه خودمان. در حالی که همواره با کمترین امکانات بهترین نتایج را برای کشورمان به دست آورده ایم اما عقب ماندگی ورزش بانوان به دلیل دیده نشدن است. در ادامه راهبر، سردبیر ورزش ۳ در سخنانی با ابراز خرسندی از اینکه بخشی از حرکت «خانم گزارشگر» بوده است، بیان کرد: خوشبختانه این ایده تا به حال به صورت موفقیت آمیز پیش رفته است و خوشحالم می توانیم درباره ورزش بانوان و علل دیده نشدن آنها صحبت کنیم.
بلکه بتوانیم فرصت را برای ورزش بانوان ایجاد می کنند تا در شرایط متفاوت تری برای آنها احقاق حق صورت بگیرد. به ویژه که در فضایی مثل سایت تماشا محدودیت های کمتری وجود دارد. تلاش مسابقه «خانم گزارشگر» برای تقویت نیروهای مستعد وی افزود: با وجود توجهی که نسبت به ورزش بانوان حداقل در فضای مجازی وجود دارد فرصت خوبی برای تقویت برودکستینگ در این حوزه است.
به هر حال رشته هایی که قابلیت پخش را دارند زیاد هستند اما گزارشگران زن یکی دو نفر بیشتر نیستند. تلاش مسابقه خانم گزارشگر نیز این بود که در این حوزه به تقویت نیروهای مستعد بپردازد. این کارشناس ورزشی تاکید کرد: ما در ابتدا سراغ مهناز افشار رفتیم و با ویدئوی او کار کلید خورد و ایشان بدون هیچ چشمداشت مالی مسابقه را آغاز کردند.
اکنون نیز ویدئوهایی به دست ما رسیده که شاید برخی از آنها نقصان هایی داشته باشند اما آثار خوبی نیز در این بین وجود دارد. وی تصریح کرد: خانم اردلان نیز جزو داوران این مسابقه است و به عنوان کسی که در کار ورزش بانوان پیشرو بوده، پای کار حاضر است. امیدواریم کار به خوبی به ثمر برسد و ما دست یاری مان را به سمت رسانه ها دراز می کنیم.
سرانجام تلاش های تیم ملی بانوان نمایش داده شد در ادامه اردلان درباره همکاری خود با مسابقه «خانم گزارشگر» و سایت تماشا توضیح داد: من در راستای دیده شدن تلاش های تیم ملی بانوان کشورمان در رشته های مختلف ورزشی، کانالی در سایت تماشا ایجاد و در آن تصاویر مسابقات تیم ملی بانوان رو آپلود کرده ام.
آدرس این کانال Tamasha.com/womensport است. متاسفانه اصحاب رسانه فقط پز روشنفکری می دهند. باید از این دوستان پرسید خود شما چرا رویدادهای ورزشی بانوان را همچون مسابقات مردان پوشش نمی دهید؟ وی یادآور شد: پس از اینکه دیدم مسابقه ای به نام «خانم گزارشگر» در سایت تماشا راه افتاده، با جان و دل و از روی دغدغه ای که داشتم، به صورت افتخاری پای کار آمدم و اعلام کردم حاضرم هر کمکی بکنم تا این مسابقه دیده شود؛ شاید اینگونه شرایط حضور بانوان، حداقل در گزارشگری رویدادهای ورزشی فراهم شود.
اگر 10 درصد زنان علاقمند به حضور در استادیوم، مخاطب مسابقات خانم ها می شدند، وضعمان بهتر بود این بانوی ورزشکار با بیان این سوال که چرا خانم ها برای دیدن مسابقات تیم های بانوان سر و دست نمی شکانند، تاکید کرد: آنقدر ورزش بانوان مهجور مانده که حتی خود خانم ها هم ورزشکاران تیم های ملی بانوان را نمی شناسند.
به راستی که از ماست که بر ماست! وی همچنین با گله از خانم هایی که با ظاهر پسرانه به ورزشگاه ها می روند، اعلام کرد:  اگر۱۰ درصد زنانی که پیگیر حضور در بازی های فوتبال آقایان هستند، برای دیدن مسابقات خانم ها می آمدند، حالا وضعمان بهتر بود. حق ما فقط ورود به استادیوم نیست، حقوق دیگری هم داریم اردلان ادامه داد: من اینجا خطاب به بانوان صاحب سرمایه و قدرت کشورمان اعلام می کنم که شما در یک پیچ تاریخی قرار دارید.
وقتی شما از ورزش بانوان حمایت نمی کنید، باید چه انتظاری از آقایان صاحب سرمایه داشت؟ این همه داستان و مباحثه برای ورود خانم ها به استادیوم راه افتاده، بله ورود به استادیوم حق بانوان هست اما حقوق دیگری نیز داریم که باید برای رسیدن به آنها تلاش کنیم. این مربی فوتبال تصریح کرد: خانم نماینده مجلسی که برای ورود بانوان به ورزشگاه تقلی میکنی، آیا مشکل، صرفا با حضور خانم ها در استادیوم برای مشاهده مسابقات مردان حل می شود؟ لطفا اعلام کنید که چه اقدام عملی برای حمایت از ورزش بانوان انجام داده اید؟ چه میزان بودجه در اختیار فدراسیون ها قرار داده اید؟ کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال زنان اضافه کرد: ورود بانوان به استادیوم نیازمند شرایطی است که همه از آن مطلعیم.
مسئولان اجرایی به جای فراهم کردن این شرایط، تلاش می کنند که موضوع را سیاسی و یا مذهبی کنند. خودشان هم به این مسائل دامن می زنند تا این اتفاق نیفتد. در حالی که به نظر من اینجا مسئله حاکمیت نیست، مشکل بی عرضگی مسئولین اجرایی است که آن را گردن شریعت و حاکمیت می اندازند. در حالی که موظفند محیط مناسب را فراهم کنند.
«خانم گزارشگر» باعث می شود زنان تاریخ ساز دیده شوند اردلان با اشاره به اینکه شاید خود من نفر اولی هستم که دوست دارم برای دیدن فوتبال به استادیوم بروم اما بحث ما این نیست، تاکید کرد: خودمان باید به خودمان کمک کنیم. مطمئنم همین مسابقه «خانم گزارشگر» باعث می شود خانم ها بیشتر دیده شود.
زنانی که در رشته های ورزشی قهرمان آسیا، المپیک و پارالمپیک شده اند و تاریخ ساز بوده اند. در ادامه راهبر با بیان اینکه ورزش بانوان ایران از نظر شرایط کیفی در بهترین دوران تاریخی خود قرار دارد، تصریح کرد: گرچه ما قبل انقلاب محدودیت نداشتیم اما به گواه آمار اکنون از نظر مدال آوری موفق هستیم اما تمام سالنهایی که ورزش بانوان درآنها برگزار می شود بدون مخاطب و خالی از تماشاچی است و ما باید سعی کنیم زنان ورزشکار را ستاره کنیم.
سه نفر نخبه هم بین شرکت کنندگان «خانم گزارشگر» پیدا کنیم به هدفمان رسیده ایم وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تاثیر برگزاری مسابقه «خانم گزارشگر» گفت: بیرون آمدن چند نیروی خوب و کارآمد به عنوان گزارشگر زن می تواند اولین گامی باشد که در راستای دیده شدن زنان ورزشکار برداشته شود، تا به حال از بین ویدئوها چند استعداد برتر را دیده ام و این اتفاق خیلی خوبی است.
ما اگر سه نفر نخبه هم پیدا کنیم به هدفمان رسیده ایم. اردلان نیز در این خصوص گفت: همواره وقتی با اسپانسرها صحبت کنیم می گویند شما دیده نمی شوید و سرمایه گذاری فایده ای ندارد اما اگر جایی مثل سایت تماشا باشد که بدانیم مسابقات در آن پخش می شود ما هم پیش سرمایه گذاران حرفی برای گفتن داریم و می توانیم جذبشان کنیم.
انتخاب نفرات برگزیده توسط مردم همچنین راهبر با اشاره به اینکه رسیدن از نقطه"صفر مطلق" به این مرحله اتفاق مهمی است، یادآور شد: در صفحه ای که خانم اردلان معرفی کرد، تمام تصاویر مسابقات ورزشی بانوان آپلود شده که اتفاق مهمی است. وی ۲۵ تیر را آخرین مهلت شرکت در مسابقه «خانم گزارشگر» دانست و افزود: در پایان این رقابت، داوران متشکل از خانم اردلان و آقایان حمیدرضا صدر و جهانگیر کوثری ۱۰ ویدئوی برتر را انتخاب می کنند و سرانجام سه نفر برگزیده با رای مردم مشخص خواهند شد.
برگزیدگان علاوه بر جوایز نقدی امکان حضور در عرصه گزارشگری رویدادهای ورزشی و بخصوص فوتبال را خواهند یافت.  

کد خبر: 1163625  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری برنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای فرهنگي

ناظری‌ها به کانادا می‌روند آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : بعد از گذشت چهار سال از آخرین کنسرت‌های بین‌المللی شهرام و حافظ ناظری در کانادا که همزمان با انتشار آلبوم ناگفته انجام شد، آن‌ها بار دیگر در این کشور کنسرت می‌دهند.ناظری‌ها امیدوار هستند که با اجرای این کنسرت‌ها بتوانند اشعار مولانا را با موسیقی‌ای که تلفیقی از شرق و غرب است به گوش جهانیان...

فرصت حرف زدن را از طبیعت گرفته ایم شبکه ایران  ۳ ساعت پیش

ایران آنلاین /   ادراک متفاوت از طبیعت، جست‌و‌جوی حقیقت و تجربیات روحانی غیرمذهبی در کارهای اِسپَره محوریت اصلی  دارند. او می‌گوید، دغدغه‌اش بررسی ارتباط توسعه کشورها با موضوعاتی همچون فردگرایی و مصرف‌گرایی در جامعه معاصر است و دوست دارد بداند که باورهای غیرمذهبی...

نام آهنگین مرد آرام شبکه ایران  ۳ ساعت پیش

ایران آنلاین /درباره چگونگی انتخاب نام خانوادگی بسته نگار، آقای کاظم ملکی می‌گوید چون پدر ایشان دستی در موسیقی داشت، هنگام انتخاب نام خانوادگی، این را برگزید. مهم‌ترین اثر موسیقایی این گوشه به همین نام بسته نگار از آثار ماندگار محمدرضا لطفی، مجید کیانی و ناصر فرهنگ فر است. علاقه بسته نگار...

فضانورد آلمانی در فضا آهنگ نواخت جام نیوز  ۴ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز به نقل از واشنگتن تایمز، طرفداران «کرَفتوِرک» به شنیدن آهنگ‌های ماورایی او عادت دارند لیکن اینبار یکی از آثار او در فضا و چهارصد کیلومتری بالای سطح زمین اجرا شد.   ویدیوی ارسالی از آژانس فضایی اروپا فضانورد آلمانی «الکساندر گِرست» را در حال نواختن...

جایزه دستاورد هنری جشنواره رم برای بازیگر فرانسوی جام نیوز  ۴ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز به نقل از هالیوود ریپورتر، جشنواره فیلم رُم اعلام کرده که دومین جایزه «یک عمر دستاورد هنری» خود را به «ایزابل هوپر» اهدا می‌کند. این جشنواره پیش‌تر اعلام کرده بود که جایزه‌ای با همین عنوان به «مارتین اسکورسیزی» اهدا می‌شود که این...

اهدای قلم طلایی به مدیرمسؤول روزنامه اطلاعات آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : عباس صفایی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ هدف اهدای قلم طلایی به برخی شخصیت‌ها گفت: انجمن دفاع از آزادی مطبوعات سال ۱۳۷۷ تاسیس شده است و در حال حاضر در آستانه ۲۰ سالگی قرار دارد. این انجمن پس از مدتی قلم طلایی را به منظور ترویج، توسعه و تثبیت آزادی بیان مطبوعات و گردش آزاد اطلاعات برای...

بازیگر اخراجی ها درگذشت شبکه ایران  ۴ ساعت پیش

ایران آنلاین /او که از سال ۱۳۴۰ در سینمای ایران ایفای نقش کرده بود، در سال‌های اخیر در فیلم‌های اخراجی‌های ده‌نمکی و جرم مسعود کیمیایی ایفای نقش کرده بود. آخرین بازی او در یک فیلم «۵۷۸ روز انتظار» محصول ۱۳۹۰ بود. مرحوم پیشواییان در ۸۱ فیلم سینمایی ایفای نقش کرده بود./...

ماجراهای روح باباپنجعلی در «پایتخت6»؛ داستان سری جدید سریال پایتخت هموطن سلام  ۵ ساعت پیش

سیروس مقدم اعلام کرد که داستان‌هایی که قرار است در «پایتخت ۶» به تصویر کشیده شوند، همگی موضوعات روز جامعه را شامل می‌شوند. «سیروس مقدم» کارگردان سریال «پایتخت» که با خبرنگار خبرگزاری فارس حرف می زده، درباره تولید «پایتخت6» گفت: موضوعات روز جامعه و اتفاقاتی که در کشور می‌افتند همگی متن «پایتخت 6» را...

به زودی نقش متفاوت جواد عزتی بر پرده نقره ای خبرگزاری برنا  ۶ ساعت پیش

به زودی نقش متفاوت جواد عزتی بر پرده نقره ای به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ در آستانه اکران فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب»، پوستر و لوگوی جدید این فیلم رونمایی شد. پوستر و لوگوی جدید این فیلم را خانه طراحان انقلاب اسلامی طراحی کرده است. «تنگه ابوقریب» به تهیه کنندگی سعید ملکان و کارگردانی بهرام توکلی،...

فاز یک زائرسرای بزرگ رضوی فردا افتتاح می‌شود خبرگزاری فارس  ۶ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فارس؛ فاز نخست زائرسرای بزرگ رضوی فردا دوشنبه اول مرداد‌ماه 1397 با حضور آیت‌الله نوری همدانی و حجت‌الاسلام رئیسی تولیت آستان قدس رضوی به بهره‌برداری می‌رسد.این پروژه در راستای توجه به زائران مستضعف آستان قدس رضوی و با پیگیری حجت‌الاسلام...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده