تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۹ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۰:۱۹
کابینه جدید لبنان و چالش سهم خواهی
به گزارش ایرنا، روز سوم خرداد «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان پس از مشاوره با نمایندگان و فراکسیون های پارلمان جدید، بار دیگر الحریری را مامور تشکیل کابینه این کشور کرد.چهار روز بعد از آن الحریری در ساختمان پارلمان در میدان «نجمه» بیروت، با نمایندگان و فراکسیون های مجلس به گفت و گو نشست و نظرات آنان را پیرامون تشکیل کابینه جویا شد.
هر نماینده و فراکسیونی به نوع خود توصیه ای کرد و سهمی طلبید. برخی مانند «حزب الله» یا برخی نمایندگان مستقل، برای بهبود و رفع مشکلات کشور به ویژه در زمینه اقتصادی و مبارزه با فساد نظراتی دادند و با تاکید بر آمادگی مشارکت فعال در دولت، زیاده طلبی را کنار گذاشتند.برخی نیز مانند فراکسیون های «جمهوری قدرتمند» وابسته به حزب «نیروهای لبنانی» (القوات البنانیه)، فراکسیون «لبنان قدرتمند» وابسته به حزب «جریان ملی آزاد» (التیار الوطنی الحر) و فراکسیون «گردهمایی دمکراتیک» برآمده از حزب «سوسیالیست ترقی خواه» (التقدمی الاشتراکی) برای نخست وزیر تعیین تکلیف کردند و سهم خواهی کردند.
** نگاهی به مدت تشکیل کابینه های لبنان در یک دهه گذشتهدر ده سال گذشته یعنی از توافق سال 2008 در دوحه قطر، 5 کابینه در لبنان تشکیل شده است. ابتدا «فؤاد السنیوره» کابینه خود را تشکیل داد، سپس سعد الحریری و پس از آن «نجیب میقاتی» و «تمام سلام» کابینه این کشور را با تاخیر به مجلس معرفی کردند که همه اینها در دوره ریاست جمهوری «میشل سلیمان» بود.
پس از نشستن میشل عون بر کرسی ریاست جمهوری لبنان و معرفی دوباره الحریری به عنوان نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه، وی پس از 76 روز دولتش را تشکیل داد.جمع همه این روزها که لبنان با دولت موقت اداره می شد، 710 روز یعنی برابر با 2 سال و 20 روز از عمر یک دوره ریاست جمهوری بوده است. کمترین زمان در 44 روز متعلق به السنیوره بود و بیشترین زمان نیز یک سال و 9 ماه و 6 روز از آن تمام سلام.
از روز مامور شدن الحریری برای تشکیل سومین دولت خود تا امروز (سه شنبه) 26 روز می گذرد. بنابر این در یک مقایسه می شود گفت که هنوز لبنان با تاخیر در تشکیل دولت روبرو نیست. در این روزها همه نشست و برخاست ها و اظهارات سیاستمداران و نمایندگان لبنانی حاکی از آن بود که بزودی شاهد تولد «دولت وفاق ملی» در این کشور خواهیم بود، اما آنگونه که مشخص است، سهم خواهی های نیروهای سیاسی و بنابر قول هایی دخالت برخی کشورهای خارجی، مانعی بر سر این راه شده است.
** تعطیلات عید، سفر الحریری و توئیت های جنجالیالحریری دوشنبه هفته گذشته چارچوب کلی دولت آینده را که شامل تعیین سهمیه فراکسیون های اصلی می شد، به عون رییس جمهوری لبنان ارائه کرد و پس از آن با سفر به مسکو علاوه بر شرکت در مراسم افتتاحیه جام جهانی فوتبال 2018 ، با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه نیز دیدار و گفت و گو کرد.
سپس نخست وزیر لبنان و ولیعهد سعودی پس از شکست 5 به صفر عربستان در برابر روسیه، در یک هواپیما با هم به ریاض رفتند.از سوی دیگر در حالی که نخست وزیر لبنان که دارای تابعیت عربستانی هم هست، در دومین سفر خود پس از مامور شدن به تشکیل کابینه، برای گذراندن تعطیلات عید فطر به ریاض سفر و برای نماز عید، در کنار شاه سعودی در مکه حاضر شد، «غطاس خوری» وزیر فرهنگ لبنان از شخصیت های نزدیک به الحریری، به رایزنی ها جهت تشکیل دولت در داخل این کشور ادامه داد.
در همین حال «ولید جنبلاط» رهبر حزب «سوسیالیست ترقی خواه» و از اصلی ترین سیاستمداران «دروزی» لبنان درباره ناکام خواندن توافق سیاسی دو سال پیش که منجر به انتخاب عون به ریاست جمهوری شده بود، توئیتی نوشت که جنجالی شد و واکنش های گسترده ای را در پی داشت.جنبلاط پس از بازگشت از سفر به عربستان در توییتی با انتقاد از سیاست لبنان در قبال پناهجویان سوری در این کشور نوشت: آوارگان عید و آسایش ندارند.
در دریا مرگ آنها را تعقیب می کند و در خشکی تاجران انسان. از ظلم و جنگ برای زندگی بهتر می گریزند، اما دیوارهای نفرت و نژادپرستی در همه جا بلند می شود. در لبنان با این بهانه که حضورشان باعث ایجاد وضعیتی بد شده است، می خواهند آنها را تحویل جلاد (نظام سوریه) دهند. «سلیم جریصاتی» وزیر دادگستری و از شخصیت های نزدیک به عون خطاب به جنبلاط گفت: حمله تو به توافقهای سیاسی به محض بازگشت از عربستان مشکوک است.
جنبلاط و پسرش «تیمور» که به تازگی نماینده پارلمان شده، هفته پیش به عربستان سعودی سفر کرده بودند. سفری که طی آن جنبلاط ها با مقام های ارشد سعودی از جمله «محمد بن سلمان» ولیعهد دیدار کرد. «سیمون ابی رمیا» از سیاستمداران نزدیک به عون هم گفت: با توجه به اینکه توافق سیاسی، از نظر «ولیدبیک» (جنبلاط) شکست خورده، پیشنهاد می کنم که کسی از وابستگان به او در دولت آینده مشارکت نکند، تا شریک شکست نشود.
برخی ناظران سیاسی، موضع گیری جنبلاط را آسیب زننده به فرآیند تشکیل دولت در لبنان دانستند و برخی نیز سخنان او را بیانگر عزم او برای گرفتن امتیازها و کرسی های بیشتر در کابینه عنوان کردند.آتش توئیت ها و واکنش ها شعله ورتر شد تا اینکه که دو حزب نزدیک به عون و جنبلاط اعلام آتش بس کردند و خواهان آرام شدن اوضاع سیاسی در آستانه تشکیل دولت و در ایام عید شدند.
** انتظارها برای تشکیل کابینه و موانع آنالحریری با ارائه سیاهه ای از سهم کرسی های وزارتی فراکسیون های بزرگ مجلس به رییس جمهوری لبنان و مشخص کردن سهم آنها، عملا گام بلندی در تشکیل دولت برداشته است و می توان انتظار داشت که با بازگشت او از عربستان و تعیین تکلیف سهم فراکسیون های کوچک و نمایندگان، چانه زنی های اصلی به پایان برسد.
بسیاری از ناظران سیاسی، سهم خواهی فراکسیون ها را مهم ترین عامل تاخیر در روند تشکیل دولت در لبنان می دانند و معتقدند، با بازگشت الحریری از عربستان وی به اصطلاح «از موقعیت دفاعی به حمله می رود» و به سراغ برداشتن یک گام عملی در معرفی گزینه های وزارتخانه ها خواهد رفت.«جورج عطالله» یکی از نمایندگان پارلمان لبنان با اشاره به سخنان الحریری مبنی بر مثبت بودن فضای سیاسی، گفت که به رغم بالابردن سقف توسط برخی نیروهای سیاسی، اما شاهد حرکت سریع به سوی توزیع وزارت ها خواهیم بود.
روزنامه «الجمهوریه» این هفته را «آزمونی برای شناسایی یاران تعطیل یا تسهیل روند تشکیل دولت» عنوان کرد و نوشت: این هفته خواهیم دانست که چه کسانی در مواضع خود مبنی بر همراهی برای تشکیل سریع کابینه صادق بوده و چه کسانی دروغگو بوده اند.این روزنامه همچنین اشاره ای گذرا به تمایل پاریس برای تسهیل در روند تشکیل کابینه برخلاف ریاض داشت و افزود که جریان ملی آزاد یعنی حزب نزدیک به عون، توئیت جنجالی جنبلاط را از ابتدا مرتبط با سفر او به عربستان دانسته اند.
الجمهوریه به نقل از یک مقام بلندپایه مانع عدم تشکیل دولت تاکنون را خارجی عنوان کرد و نوشت: این مقام بلند پایه گفت «از آنجا که سهم خواهی ها همیشه وجود دارد، این دلیلی نیست که به خاطر آن دولت تشکیل نشود و به نظر می رسد مانع خارجی بر سر راه تشکیل کابینه وجود دارد».** حزب الله یا عربستان، کدام مانع تشکیل دولت هستندبرخی در لبنان، از دخالت های برخی کشورها از جمله عربستان به عنوان مانع تشکیل دولت معرفی می کنند.
این اشخاص و گروه ها اشاره می کنند که آمریکا و عربستان در آستانه تشکیل دولت لبنان، نام رهبران حزب الله را در لیست تروریسم قرار دادند و با وضع تحریم ها علیه این حزب می خواهند، این پیام را به داخل لبنان القا کند که اگر حزب الله در دولت حضوری پررنگ داشته باشد، ما همه دولت و کشورتان را تحریم می کنیم.در انتخابات پارلمانی لبنان که 16 اردیبهشت برگزار شد، حزب الله و متحدانش اکثریت مجلس را به دست آورند و در مناطقی که مقاومت لیست داده بود، بیشترین مشارکت به ثبت رسید.
حتی نامزد حزب الله توانست در شهر بیروت که به نوعی قلمرو حزب «جریان المستقبل» به شمار می رفت، چند هزار رای بیشتر از الحریری، رهبر این حزب و نخست وزیر لبنان کسب کند.ناظران سیاسی، اقدام آمریکا و عربستان را انتقام گیری آنها از پیروزی مقاومت و همپیمانان آن و واکنش به نتایج انتخابات لبنان عنوان کردند.شیخ «نبیل قاووق» عضو شورای مرکزی حزب الله هفته گذشته در اظهار نظری، عربستان را به دخالت در روند تشکیل دولت لبنان و به تاخیر انداختن آن متهم کرد.
وی سیاست های عربستان را تهدیدی مستقیم علیه وفاق ملی و ثبات سیاسی در لبنان توصیف کرد.عضو ارشد حزب الله خاطرنشان کرد که لبنانی ها باید بدانند که آنچه خطرناک تر است، دخالت های سعودی در فرآیند تشکیل دولت می باشد و آن تهدیدی علیه توافق ملی لبنان است و تشکیل دولت را با تاخیر روبرو می کند.خاورم**2054**1651

کد خبر: 1164596  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

انتقاد علی مطهری از پخش حواشی فینال جام‌جهانی از سوی تلویزیون تسنیم  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی‌ مطهری نایب رئیس مجلس شورای‌اسلامی صبح امروز (دوشنبه، ‌25تیر) در برنامه رادیویی پارک شهر که از شبکه رادیویی تهران به روی آنتن رفت، درباره اظهار نظر اخیرش پیرامون بازیکنان سیاه‌پوست تیم ملی فرانسه که برای این کشور نیستند،گفت:...

جهانگیری: بخش خصوصی مثل دوران دفاع مقدس پشتیبان دولت باشد تسنیم  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد. بیشتر بخوانیدروحانی: اشکالات نظام بانکی و نقدینگی، ارتباطی با تحریم و فشارهای خارجی ندارداسحاق جهانگیری با اشاره به دیدار روز گذشته هیات دولت با رهبر معظم انقلاب...

مراسم ازدواج ۱۱۰ زوج جوان نیروی زمینی ارتش برگزار شد شبستان  ۲۰ دقیقه پیش

مراسم ازدواج ۱۱۰ زوج جوان نیروی زمینی ارتش برگزار شدبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی ارتش، مراسم پیوند آسمانی۱۱۰ زوج از کارکنان و فرزندان کارکنان یکان های تابعه نیروی زمینی ارتش در استان فارس و کهکیلویه و بویر احمد به مناسبت ایام  ولادت حضرت معصومه(ص)  برگزار شد. امیر سرتیپ نعمتی، جانشین نیروی زمینی ارتش در این مراسم که با حضور ...

متناسب با نوع تهدیدات نیروهای مسلح را پشتیبانی خواهیم کرد شبستان  ۲۰ دقیقه پیش

متناسب با نوع تهدیدات نیروهای مسلح را پشتیبانی خواهیم کردبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جلسه هماهنگی مدیران استان لرستان که با حضور استاندار و مدیران ارشد لرستان برگزار شد، با تقدیر و تشکر از تلاش ها و فعالیت های مسئولین، مدیران و فرماندهان نیروهای مسلح برای رشد و پیشرفت...

خبر مهم رسانه های غربی درباره ایران جام نیوز  ۲۴ دقیقه پیش

به گزارش جام نیوز، خبر رد درخواست اروپا از آمریکا برای معافیت از تحریم ها علیه تهران، در صدر اخبار رسانه های انگلیسی زبان درباره ایران قرار گرفته است.   صفحه انگلیسی زبان دویچه وله در این باره تیتر زد: "آمریکا درخواست اروپا برای معافیت از تحریم های ایران را نپذیرفت".   بی بی سی...

بولتون ضمن تکرار اتهامات علیه ایران: آمریکا در سوریه می‌ماند جام نیوز  ۲۴ دقیقه پیش

به گزارش جام نیوز، یکی از مشاوران ارشد ترامپ بار دیگر به تکرار اتهامات علیه ایران و بهانه تراشی برای حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا پرداخته است.   به نوشته تایمز اسرائیل، جان بولتون مدعی شده که ایران، تهدیدی برای منطقه بوده و آن را به خطر می اندازد.   وی گفته تا زمانیکه ایران منطقه را به...

یک روزنامه‌نگار فنلاندی: ترامپ و پوتین از ضعف اروپا سود می‌برند نامه  ۳۶ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، سوفی اوکسانن، روزنامه نگار فنلاندی در یادداشتی با اشاره به دیدار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین،‌ همتای روسش که امروز (دوشنبه) برگزار شد، اعلام کرد: هر دو رهبر آمریکا و روسیه خواهان تضعیف اروپا هستند.به گفته وی، ترامپ و پوتین می‌خواهند...

ترامپ و پوتین دیدار کردند نامه  ۳۶ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، به نقل از اسکای نیوز عربی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ابتدای این دیدار به ولادیمیر پوتین، همتای روس‌اش بابت برگزاری موفق جام جهانی تبریک گفت.ترامپ هم‌چنین درباره دیدارش با پوتین افزود: مسائل زیادی وجود دارد که باید در این دیدار درباره آنها گفت‌وگو کنیم. بحث تجارت، نیروهای...

مردم و مسئولین وظیفه سنگینی در مقابل تولید داخلی دارند خبرگزاری برنا  ۳۸ دقیقه پیش

مردم و مسئولین وظیفه سنگینی در مقابل تولید داخلی دارند به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان؛ امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع، روز دوشنبه پس از ورود به خرم آباد، با حضور در مجموعه زیتون کاری خرم آباد متعلق به شرکت مزارع نوین ایرانیان سازمان اتکا در جریان عملکرد و فعالیت های اقتصادی این شرکت قرار گرفت. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این بازدید...

نوبخت: بخش خصوصی همانند دوران جنگ با دولت همکاری کند آفتاب نیوز  ۴۳ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : رئیس سازمان برنامه و بودجه، حضور دولت در اقتصاد را به منزله عدم اعتماد به کارایی بخش خصوصی ندانست و گفت: بسته به شرایط عمل می کنیم و از بخش خصوصی انتظار داریم همانند دوران جنگ که خط تولید خود را متناسب با نیازها تغییر می دادند با دولت همکاری کنند.«محمدباقر نوبخت» روز دوشنبه در حاشیه جلسه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده