تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۹ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۰:۱۹
کابینه جدید لبنان و چالش سهم خواهی
به گزارش ایرنا، روز سوم خرداد «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان پس از مشاوره با نمایندگان و فراکسیون های پارلمان جدید، بار دیگر الحریری را مامور تشکیل کابینه این کشور کرد.چهار روز بعد از آن الحریری در ساختمان پارلمان در میدان «نجمه» بیروت، با نمایندگان و فراکسیون های مجلس به گفت و گو نشست و نظرات آنان را پیرامون تشکیل کابینه جویا شد.
هر نماینده و فراکسیونی به نوع خود توصیه ای کرد و سهمی طلبید. برخی مانند «حزب الله» یا برخی نمایندگان مستقل، برای بهبود و رفع مشکلات کشور به ویژه در زمینه اقتصادی و مبارزه با فساد نظراتی دادند و با تاکید بر آمادگی مشارکت فعال در دولت، زیاده طلبی را کنار گذاشتند.برخی نیز مانند فراکسیون های «جمهوری قدرتمند» وابسته به حزب «نیروهای لبنانی» (القوات البنانیه)، فراکسیون «لبنان قدرتمند» وابسته به حزب «جریان ملی آزاد» (التیار الوطنی الحر) و فراکسیون «گردهمایی دمکراتیک» برآمده از حزب «سوسیالیست ترقی خواه» (التقدمی الاشتراکی) برای نخست وزیر تعیین تکلیف کردند و سهم خواهی کردند.
** نگاهی به مدت تشکیل کابینه های لبنان در یک دهه گذشتهدر ده سال گذشته یعنی از توافق سال 2008 در دوحه قطر، 5 کابینه در لبنان تشکیل شده است. ابتدا «فؤاد السنیوره» کابینه خود را تشکیل داد، سپس سعد الحریری و پس از آن «نجیب میقاتی» و «تمام سلام» کابینه این کشور را با تاخیر به مجلس معرفی کردند که همه اینها در دوره ریاست جمهوری «میشل سلیمان» بود.
پس از نشستن میشل عون بر کرسی ریاست جمهوری لبنان و معرفی دوباره الحریری به عنوان نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه، وی پس از 76 روز دولتش را تشکیل داد.جمع همه این روزها که لبنان با دولت موقت اداره می شد، 710 روز یعنی برابر با 2 سال و 20 روز از عمر یک دوره ریاست جمهوری بوده است. کمترین زمان در 44 روز متعلق به السنیوره بود و بیشترین زمان نیز یک سال و 9 ماه و 6 روز از آن تمام سلام.
از روز مامور شدن الحریری برای تشکیل سومین دولت خود تا امروز (سه شنبه) 26 روز می گذرد. بنابر این در یک مقایسه می شود گفت که هنوز لبنان با تاخیر در تشکیل دولت روبرو نیست. در این روزها همه نشست و برخاست ها و اظهارات سیاستمداران و نمایندگان لبنانی حاکی از آن بود که بزودی شاهد تولد «دولت وفاق ملی» در این کشور خواهیم بود، اما آنگونه که مشخص است، سهم خواهی های نیروهای سیاسی و بنابر قول هایی دخالت برخی کشورهای خارجی، مانعی بر سر این راه شده است.
** تعطیلات عید، سفر الحریری و توئیت های جنجالیالحریری دوشنبه هفته گذشته چارچوب کلی دولت آینده را که شامل تعیین سهمیه فراکسیون های اصلی می شد، به عون رییس جمهوری لبنان ارائه کرد و پس از آن با سفر به مسکو علاوه بر شرکت در مراسم افتتاحیه جام جهانی فوتبال 2018 ، با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه نیز دیدار و گفت و گو کرد.
سپس نخست وزیر لبنان و ولیعهد سعودی پس از شکست 5 به صفر عربستان در برابر روسیه، در یک هواپیما با هم به ریاض رفتند.از سوی دیگر در حالی که نخست وزیر لبنان که دارای تابعیت عربستانی هم هست، در دومین سفر خود پس از مامور شدن به تشکیل کابینه، برای گذراندن تعطیلات عید فطر به ریاض سفر و برای نماز عید، در کنار شاه سعودی در مکه حاضر شد، «غطاس خوری» وزیر فرهنگ لبنان از شخصیت های نزدیک به الحریری، به رایزنی ها جهت تشکیل دولت در داخل این کشور ادامه داد.
در همین حال «ولید جنبلاط» رهبر حزب «سوسیالیست ترقی خواه» و از اصلی ترین سیاستمداران «دروزی» لبنان درباره ناکام خواندن توافق سیاسی دو سال پیش که منجر به انتخاب عون به ریاست جمهوری شده بود، توئیتی نوشت که جنجالی شد و واکنش های گسترده ای را در پی داشت.جنبلاط پس از بازگشت از سفر به عربستان در توییتی با انتقاد از سیاست لبنان در قبال پناهجویان سوری در این کشور نوشت: آوارگان عید و آسایش ندارند.
در دریا مرگ آنها را تعقیب می کند و در خشکی تاجران انسان. از ظلم و جنگ برای زندگی بهتر می گریزند، اما دیوارهای نفرت و نژادپرستی در همه جا بلند می شود. در لبنان با این بهانه که حضورشان باعث ایجاد وضعیتی بد شده است، می خواهند آنها را تحویل جلاد (نظام سوریه) دهند. «سلیم جریصاتی» وزیر دادگستری و از شخصیت های نزدیک به عون خطاب به جنبلاط گفت: حمله تو به توافقهای سیاسی به محض بازگشت از عربستان مشکوک است.
جنبلاط و پسرش «تیمور» که به تازگی نماینده پارلمان شده، هفته پیش به عربستان سعودی سفر کرده بودند. سفری که طی آن جنبلاط ها با مقام های ارشد سعودی از جمله «محمد بن سلمان» ولیعهد دیدار کرد. «سیمون ابی رمیا» از سیاستمداران نزدیک به عون هم گفت: با توجه به اینکه توافق سیاسی، از نظر «ولیدبیک» (جنبلاط) شکست خورده، پیشنهاد می کنم که کسی از وابستگان به او در دولت آینده مشارکت نکند، تا شریک شکست نشود.
برخی ناظران سیاسی، موضع گیری جنبلاط را آسیب زننده به فرآیند تشکیل دولت در لبنان دانستند و برخی نیز سخنان او را بیانگر عزم او برای گرفتن امتیازها و کرسی های بیشتر در کابینه عنوان کردند.آتش توئیت ها و واکنش ها شعله ورتر شد تا اینکه که دو حزب نزدیک به عون و جنبلاط اعلام آتش بس کردند و خواهان آرام شدن اوضاع سیاسی در آستانه تشکیل دولت و در ایام عید شدند.
** انتظارها برای تشکیل کابینه و موانع آنالحریری با ارائه سیاهه ای از سهم کرسی های وزارتی فراکسیون های بزرگ مجلس به رییس جمهوری لبنان و مشخص کردن سهم آنها، عملا گام بلندی در تشکیل دولت برداشته است و می توان انتظار داشت که با بازگشت او از عربستان و تعیین تکلیف سهم فراکسیون های کوچک و نمایندگان، چانه زنی های اصلی به پایان برسد.
بسیاری از ناظران سیاسی، سهم خواهی فراکسیون ها را مهم ترین عامل تاخیر در روند تشکیل دولت در لبنان می دانند و معتقدند، با بازگشت الحریری از عربستان وی به اصطلاح «از موقعیت دفاعی به حمله می رود» و به سراغ برداشتن یک گام عملی در معرفی گزینه های وزارتخانه ها خواهد رفت.«جورج عطالله» یکی از نمایندگان پارلمان لبنان با اشاره به سخنان الحریری مبنی بر مثبت بودن فضای سیاسی، گفت که به رغم بالابردن سقف توسط برخی نیروهای سیاسی، اما شاهد حرکت سریع به سوی توزیع وزارت ها خواهیم بود.
روزنامه «الجمهوریه» این هفته را «آزمونی برای شناسایی یاران تعطیل یا تسهیل روند تشکیل دولت» عنوان کرد و نوشت: این هفته خواهیم دانست که چه کسانی در مواضع خود مبنی بر همراهی برای تشکیل سریع کابینه صادق بوده و چه کسانی دروغگو بوده اند.این روزنامه همچنین اشاره ای گذرا به تمایل پاریس برای تسهیل در روند تشکیل کابینه برخلاف ریاض داشت و افزود که جریان ملی آزاد یعنی حزب نزدیک به عون، توئیت جنجالی جنبلاط را از ابتدا مرتبط با سفر او به عربستان دانسته اند.
الجمهوریه به نقل از یک مقام بلندپایه مانع عدم تشکیل دولت تاکنون را خارجی عنوان کرد و نوشت: این مقام بلند پایه گفت «از آنجا که سهم خواهی ها همیشه وجود دارد، این دلیلی نیست که به خاطر آن دولت تشکیل نشود و به نظر می رسد مانع خارجی بر سر راه تشکیل کابینه وجود دارد».** حزب الله یا عربستان، کدام مانع تشکیل دولت هستندبرخی در لبنان، از دخالت های برخی کشورها از جمله عربستان به عنوان مانع تشکیل دولت معرفی می کنند.
این اشخاص و گروه ها اشاره می کنند که آمریکا و عربستان در آستانه تشکیل دولت لبنان، نام رهبران حزب الله را در لیست تروریسم قرار دادند و با وضع تحریم ها علیه این حزب می خواهند، این پیام را به داخل لبنان القا کند که اگر حزب الله در دولت حضوری پررنگ داشته باشد، ما همه دولت و کشورتان را تحریم می کنیم.در انتخابات پارلمانی لبنان که 16 اردیبهشت برگزار شد، حزب الله و متحدانش اکثریت مجلس را به دست آورند و در مناطقی که مقاومت لیست داده بود، بیشترین مشارکت به ثبت رسید.
حتی نامزد حزب الله توانست در شهر بیروت که به نوعی قلمرو حزب «جریان المستقبل» به شمار می رفت، چند هزار رای بیشتر از الحریری، رهبر این حزب و نخست وزیر لبنان کسب کند.ناظران سیاسی، اقدام آمریکا و عربستان را انتقام گیری آنها از پیروزی مقاومت و همپیمانان آن و واکنش به نتایج انتخابات لبنان عنوان کردند.شیخ «نبیل قاووق» عضو شورای مرکزی حزب الله هفته گذشته در اظهار نظری، عربستان را به دخالت در روند تشکیل دولت لبنان و به تاخیر انداختن آن متهم کرد.
وی سیاست های عربستان را تهدیدی مستقیم علیه وفاق ملی و ثبات سیاسی در لبنان توصیف کرد.عضو ارشد حزب الله خاطرنشان کرد که لبنانی ها باید بدانند که آنچه خطرناک تر است، دخالت های سعودی در فرآیند تشکیل دولت می باشد و آن تهدیدی علیه توافق ملی لبنان است و تشکیل دولت را با تاخیر روبرو می کند.خاورم**2054**1651

کد خبر: 1164596  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

نقش انگلیس در پروژه مدرن‌سازی راکتور اراک بررسی شد خبرگزاری برنا  ۸ دقیقه پیش

نقش انگلیس در  پروژه مدرن‌سازی راکتور اراک بررسی شد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سرپرست هیات انگلیسی و نماینده انگلیس در گروه کاری بازطراحی و مدرن سازی رآکتور اراک، در حاشیه شصت و دومین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، با «علی اکبر صالحی»، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، دیدار و گفتگو کرد. لزوم...

صالحی با همتای چینی خود دیدار کرد خبرگزاری برنا  ۸ دقیقه پیش

صالحی با همتای چینی خود دیدار کرد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «علی اکبر صالحی»، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان، در حاشیه شصت و دومین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، با «ژانگ کجیان»، رئیس سازمان انرژی اتمی چین، دیدار و گفت و گو کرد. پیشینه تاریخی روابط...

نقش موسیقی ایرانی در تعزیه ایرنا  ۲۷ دقیقه پیش

نمایش تعزیه را شاید بتوان یکی از گونه های نمایشی است که خاستگاه آن به ایران شیعی باز می گردد. تعزیه یک روایت را چندین بار تکرار نمی کند بلکه در نوبت های مختلف اجرای تعزیه، گام به گام ماجرای عاشورا به نمایش در می آید. تعزیه گستره ای از روایت دو طفلان مسلم تا اسارت اهل بیت پیامبر را در بر می گیرد و در...

شور و شعور حسینی در قزوین به نمایش درآمد ایرنا  ۲۷ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، اجتماع عظیم و باشکوه در نهمین روز محرم که بزرگترین مجلس و اجتماع سوگواری برای عزای امام حسین (ع) در قزوین به شمار می آید، با حضور هزاران تن از شهروندان عزادار قزوینی در خیابان شهدا (سپه) برگزار شد.حاضران سیاه پوش حاضر در مراسم عزاداری روز تاسوعا در قزوین با همراهی و هم نوایی با مداحان...

تکذیب ادعای یک نماینده مجلس درباره هزینه سفر رییس‌جمهور به نیویورک ایلنا  ۲۸ دقیقه پیش

تکذیب ادعای یک نماینده مجلس درباره هزینه سفر رییس‌جمهور به نیویورکبه گزارش ایلنا، پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در اطلاعیه ای اعلام کرد: ریاست جمهوری در صرفه جویی هزینه های سفرهای داخلی و خارجی اعضای دولت و به خصوص سفرهای مربوط به شخص ایشان مصر بوده و با جدیت این موضوع را دنبال می کند. در سفر امسال هیئت رسمی همراه ایشان ۶ نفر بوده و همراهان رئیس جمهور شامل تیم حفاظت،...

جنگنده‌های ارتش و سپاه برای رژه 31 شهریور در بندرعباس تمرین کردند خبرگزاری فارس  ۳۴ دقیقه پیش

در پایگاه شهید عبدالکریمی بندرعباس انجام شد؛رژه تمرینی هوایی مشترک جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی نهاجا، در آستانه فرارسیدن هفته دفاع مقدس و برگزاری رژه ۳۱ شهریورماه و برای دومین سال متوالی، تمرینات جنگنده‌های نیروی هوایی...

حسن روحانی در سازمان ملل باید چه بگوید؟/توصیه عضو شورای مرکزی موتلفه به روحانی نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی درباره مهمترین مسائلی که رئیس جمهور کشورمان باید در مجمع عمومی سازمان ملل به آن اشاره کند، اظهار کرد: آقای روحانی در ابتدا باید به تبیین سیاست‌های ظالمانه و یکجانبه ایالات متحده آمریکا با کشورهای دیگر بپردازد.وی افزود: دخالت‌های آمریکا...

واکنش ترامپ در مورد سقوط جنگنده روس در سوریه نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا عنوان داشت: طبق گزارش‌های اولیه سوریه جنگنده روس را ساقط کرده و این وضعیت بدی است.ترامپ در ادامه گفت، روسیه به صورت خصمانه رفتار کرده و برای چیزی جز قدرت احترام قائل نیست.رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد که دولتش به زودی درباره بازگشت نیروهای آمریکایی از...

روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان» آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : وزیر امور خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطراتش ادعا کرد وزیر خارجه ایران، در آستانه تفاهم لوزان قصد داشت از انتشار علنی سندی درباره این تفاهم جلوگیری کند.«جان کری»، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطراتش با عنوان «Every Day Is Extra» ("هر روز موهبتی دیگر است") ادعا کرده «محمد جواد ظریف»،...

ملت ایران در مقابل هجمه اقتصادی دشمن ایستادگی می کند ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید علی حسینی روز چهارشنبه در آئین زیارت حضرت عباس(ع) در جمع عزاداران تاسوعای حسینی افزود: دشمن سعی می کند با هجمه های اقتصادی و جنگ رسانه ای ملت ایران را از نظام جمهوری اسلامی جدا کند.وی با تاکید بر لزوم شناخت یزید و شمر زمان حاضر بیان کرد: امروز صهیونیست ها از موشک های...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده