تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۳۰ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۰:۱۵
« مازندران » و کشاورزانی که سرایدار شدند !
شمال نیوز : پیرمرد شالی‌کار ادامه می‌دهد: نرخ کارگر در سال قبل کمتر از صد هزار تومان برای نشا بود که امسال به حدود ۱۲۰ هزار تومان رسیده است و برای هر هکتار شالی‌کاری به ۱۰ کارگر در روز نیاز است و دخل‌وخرج شالی‌کاری باهم جور درنمی‌آید.....شمال نیوز : دانه‌های بذر بر دل شالیزارها هنوز نشا نشده بود که دغدغه آب و خشک‌سالی، زمزمه‌های واردات برنج خارجی و پاگشایی دلال‌ها و هزینه‌های بالا، عرق سرد بر پیشانی شالی‌کاران نشاند.
به هزار رنج و زحمت، قلب زمین‌های یخ‌بسته کشاورزی را شخم و شیار کرد، «آب تخت» انجام داد و با کایری و مشارکت مزرعه را برای نشاء و بذرپاشی مهیا کرد.یک‌ چشمش به آسمان است و چشم دیگر خون، مزارع بالادست که ویلا شد، حساب‌کتاب ورزیگری (کشاورزی) را برهم زد، دیگر انتقال آب از بالادست به مزرعه قصه هفت‌خوان رستم دارد و باید قیدش را بزند.
فصل شالیزار با همه رنج‌ها و سختی‌ها برایش صفایی دیگر دارد، از اینکه در مزرعه آبا و اجدادی‌اش کار می‌کند و شالیزار را که از آن با عنوان سفره خدا یاد می‌کند، نفروخته و یا تغییر کاربری نداده، دل‌شاد است، بااین‌حال، حال‌وروزش چندان خوش نیست.هرروز وسعت اراضی شالیزاری در مازندران کم می‌شود و پیدا کردن قطعه‌ای از شالیزار در میان برج‌های سیمانی و ویلا، کار چندان آسانی نیست، حاشیه جاده آمل – بابل هنوز می‌توان اراضی محدودی را دید که در آن شالی کشت می‌شود و هرسال سطح این مزرعه‌ها کمتر و کمتر می‌شود.
چند نسل است که در این زمین کار می‌کنیم و قوتمان را درمی‌آوریم اما افسوس که همسایگان مزرعه‌مان، شالیزارهایشان را ویلا کرده‌اند و اکنون یا سرایدار آن ویلا هستند و یا بیکارپیرمرد مزرعه‌دار به همراه چند زن، مرد جوان و دو پسر نوجوان تا زانو در گل‌ولای زمین شالی فرورفته‌اند و مشغول نشای شالیزار هستند و بذرهای جوانه‌زده را در دل زمین می‌کارند.
خودش را کربلایی علی رمضانی معرفی می‌کند و می‌گوید: چند نسل است در این زمین کار می‌کنیم و قوتمان را درمی‌آوریم اما افسوس که همسایگان مزرعه‌مان، شالیزارهایشان را ویلا کرده‌اند و اکنون یا سرایدار آن ویلا هستند و یا بیکار.عرق پیشانی‌اش را پاک می‌کند و آهی از دل می‌کشد و می‌گوید: شالیزاری دیگر رونق گذشته را ندارد و امروز هزینه‌ها و قیمت نهاده‌ها سر به فلک کشیده است و گرانی سم، کود و هزینه‌های کارگری و از همه مهم‌تر سختی کار، شالی‌کاران دیروز را دل‌زده و دلسرد کرده است.
پیرمرد شالی‌کار ادامه می‌دهد: نرخ کارگر در سال قبل کمتر از صد هزار تومان برای نشا بود که امسال به حدود ۱۲۰ هزار تومان رسیده است و برای هر هکتار شالی‌کاری به ۱۰ کارگر در روز نیاز است و دخل‌وخرج شالی‌کاری باهم جور درنمی‌آید.وی از گذشته‌ها یاد می‌کند و می‌گوید: قبلاً مزرعه‌داران «کایری» می‌کردند و کشاورزان با کمک هم زمین‌های یکدیگر را نشا و درو می‌کردند تا هزینه‌ها کمتر شود ولی امروزه دیگر از آن رسم و رسوم خبری نیست.
در حال حاضر مازندران ۴۲ درصد برنج کشور را تأمین می‌کند که کم‌آبی و خشک‌سالی دغدغه جدی مسئولان و کشاورزان استان در سال زراعی جاری به شمار می‌رود و بخشی از شالیزارهای استان دچار تنش آبی هستند و بخشی نیز کشت نشده است.عزیزالله شهیدی مدیر سابق باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران که اکنون ریاست این سازمان را هم پذیرفته در این رابطه گفته است که «به دلیل کم‌آبی شش هزار و ۲۰۰ هکتار از شالیزارهای استان کشت نشده است».
همچنین سلیمان حاتم نژاد رئیس جهاد کشاورزی جویبار بابیان اینکه ۶۵۰ هکتار از اراضی شالیزاری در استرس خشک‌سالی قرار دارند، گفت: در سال زراعی جاری ۳۸۰ هکتار از شالیزارها خشک شد.هادی نیک‌اختر مدیر امور منابع آب قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه استان سرسبز مازندران با بحران کم‌آبی مواجه است، عوامل این بحران را برشمرد و گفت: کاهش ۲۰ درصدی بارندگی، کاهش ۴۰ درصدی آورد رودخانه‌ها، تقلیل حوزه برف‌گیر از ۱۳ هزار کیلومترمربع به حدود ۴ هزار کیلومتر، از عوامل مهم ایجاد کم‌آبی محسوب می‌شوند.
به تأکید کارشناسان، هرساله حدود ۲.۷ میلیارد مترمکعب آب از منابع آب سطحی و زیرزمینی در بخش کشاورزی استان مازندران مصرف می‌شود، ازاین‌رو برخی مناطق مازندران اصلاً نباید کشت برنج انجام دهند.۵۷ هزار چاه غیرمجاز شیره زمین را می‌مکندوضعیت کم‌آبی در حالی است که چاه‌های غیرمجاز نیز شیره منابع آبی استان را کشیده است و این وضعیت بر کشت محصولاتی نظیر برنج تأثیر منفی گذاشته است.
محمدابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر چاه‌های غیرمجاز و فاقد پروانه را ازجمله مشکلات برشمرد و گفت: ۵۷ هزار چاه فاقد پروانه از سال قبل از ۸۵ در استان وجود دارد و ۸۵ هزار چاه دارای پروانه نیز در استان فعال است و به دلیل برداشت زیاد از سفره‌های زیرزمینی، ساماندهی چاه‌های آب باید موردتوجه جدی قرار گیرد.
وی همچنین به وضعیت ذخیره سدهای استان اشاره کرد و با بیان اینکه امسال شاهد کاهش بارندگی در استان بودیم و ذخیره آب پشت سدها کاهش‌یافته است، گفت: تا امروز حدود ۵۰ درصد از حجم سدهای استان از آب پرشده است و ۱۷۰ میلیون مترمکعب آب پشت سدها وجود دارد.وی افزود: همچنین در آب‌بندان های استان نیز بیش از ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب وجود دارد و امسال بخش زیادی از آب آب‌بندان ها برای «آب تخت» کردن شالیزارها مصرف‌شده است.
یخکشی با عنوان اینکه تا حدود زیادی به آب‌ پایه و رودخانه‌ها وابسته هستیم از اجرای طرح نوبت‌بندی آب در بخش کشاورزی استان خبر داد و گفت: رهاسازی آب سدها ازجمله سد شهید صالحی نیز کمک زیادی برای تأمین آب کرده است.مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران، اجرای پروژه‌های فوری و اضطراری در حوزه آب منطقه‌ای مانند نصب پمپ آب و حفر چاه کمکی را ازجمله اقدامات اثرگذار برای مقابله با بحران خشک‌سالی بیان کرد.
دل خوش به آسمان نباشیدوضعیت بارندگی‌های مازندران نشان می‌دهد که شالی‌کاران نباید چندان به آسمان دل‌خوش باشند و بر اساس گزارش‌های مرکز ملی خشک‌سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور مجموع میانگین بارش کشور از اول سال زراعی جاری حدود ۹۹ میلی‌متر بوده که در مقایسه با مشابه سال گذشته و دوره آماری به ترتیب حدود ۸۲ میلی‌متر (۴۵ درصد) و ۸۸ میلی‌متر(۴۷ درصد) کاهش داشته است.
محمدرضا رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران می‌گوید: مجموع میانگین بارش استان مازندران از اول سال زراعی جاری حدود ۳۴۵ میلی‌متر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و دوره آماری بلندمدت حدود ۹۰ میلی‌متر (۲۱ درصد) و ۱۰۶ میلی‌متر(۲۳ درصد) کاهش داشته است.کم‌توجهی به بیمه محصولاتکم‌آبی و خشک‌سالی، توجه به بیمه محصولات کشاورزی و زراعی را ضروری می‌سازد اما به گفته مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران به‌رغم اینکه نشاء برنج در سطح بالایی از شالیزارهای استان انجام‌شده اما تاکنون کمتر از ۱۰ هزار هکتار از شالیزارها بیمه شده است.
وی با بیان اینکه تابه‌حال در ۱۵۰ هزار هکتار از شالیزارهای این استان عملیات «آب تخت» اولیه انجام شد، افزود: عملیات بذرپاشی نیز در ۱۶۰ هزار هکتار از شالیزارهای مازندران صورت گرفته است.عنایتی از شخم و شیار ۱۸۰ هزار هکتار شالیزار در این استان خبر داد و گفت: تاکنون به همین میزان عملیات خزانه گیری نیز انجام‌شده است.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: با توجه به‌احتمال کمبود آب و خشک‌سالی، کشاورزان نسبت به بیمه کردن زمین‌های خود اقدام کنند و برای مصرف بهینه آب اقدامات لازم را انجام دهند.برنج، خشک‌سالی و آب دغدغه هرساله شالی‌کاران شمال است و شالی‌کار همیشه چشمش به آسمان است و وعده‌های حمایتی که محقق نمی‌شود

کد خبر: 1166036  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شمال نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

الجبیر: ایران قوانین بین‌المللی را نقض کرده است! نامه  ۵۲ دقیقه پیش

به گزارش روزنامه سعودی 'عکاظ'، الجبیر در پاسخ به پرسشی درباره تحریم ‌های آمریکا علیه ایران و همراهی عربستان با این رویکرد، مدعی شد: کشورش از قوانین بین‌ المللی و هر تحریمی که علیه تهران وضع شود حمایت می‌ کند؛ زیرا ایران قوانین بین‌ المللی را نقض کرده است.به گزارش نامه نیوز، وزیر خارجه عربستان که کشورش...

علم‌الهدی: به من هجمه می‌کنند، چون بی‌پرده صحبت می‌کنم نامه  ۵۲ دقیقه پیش

 آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی نماینده، ولی فقیه در استان خراسان رضوی صبح امروز در گفت: وگو با برنامه "پارک شهر" رادیو تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه اتفاقی افتاده که در سال‌های بعد از انقلاب شاهد افزایش مفاسد اقتصادی در کشور هستیم؟ گفت: ما شاهد مفاسد اقتصادی در کشور هستیم و این مفاسد زیاد...

بازداشت چهار مدیر وزارت صنعت در خصوص ثبت سفارش خودرو خبرگزاری برنا  ۵۴ دقیقه پیش

بازداشت چهار مدیر وزارت صنعت در خصوص ثبت سفارش خودرو به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول دستگاه قضا، در حاشیه جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده‌های اخیر سکه، ارز و خودرو تصریح کرد: در جلسه پیشین بیان کردم که قرار بر این شد معاون اول قوه قضاییه...

ترامپ و پومپئو کتاب تونی بلر را بخوانند خبرگزاری برنا  ۵۴ دقیقه پیش

ترامپ و پومپئو کتاب تونی بلر را بخوانند به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سید «عطاالله مهاجرانی»، وزیر اسیق فرهنگ و ارشاد اسلامی، در توییتر خود نوشت: سخنرانی پومپئو رئیس سابق سیا و وزیر خارجه آمریکا، ادبیات و گزاره‌های تکراری دارد. ١-سخنان بولتون و جولیانی در کارناوال مجاهدین خلق، ٢-سخنان نتانیاهو ٣-سخن...

جزئیات نامه سردار نقدی به معاون روحانی شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

در نامه سردار نقدی به خانم معصومه ابتکار آمده است: با احترام و تبریک میلاد با سعادت حضرت امام رضا (ع) به پیوست تصویر تیم ملی فوتبال فرانسه که قهرمان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه شد ارسال می‌شود. همان‌طور که مستحضر هستید تیم ملی هر کشور نماد هویت ملی و معرف ریشه‌های تاریخی و نماد جامعه آن کشور...

موانع احداث فاز چهارم سیمان دورود برطرف شد ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا سیدتقی نوربخش روز دوشنبه در حاشیه آیین بهره برداری از اورژانس بیمارستان نرگس دورود و کلنگ زنی طرح توسعه این بیمارستان در جمع خبرنگاران افزود: یکی از برندهای شهرستان دورود سیمان آن است. وی اظهار داشت: مدتی است به دلیل نوسانات اقتصادی و فرسودگی قطعات کارخانه مشکلاتی برای این صنعت در شهرستان...

نخستین جشنواره ملی تئاتر اهواز گشایش یافت ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا نخستین جشنواره ملی تئاتر اهواز با حضور 23 گروه نمایشی از سراسر کشور روزهای یکم تا هفتم مردادماه برگزار می شود.در این جشنواره گروه های تئاتر از یاسوج، بوشهر، ملایر، شیراز، آبادان، مسجدسلیمان، بروجرد، کرمانشاه، بندرعباس، کازرون، قم، خارک، یزد، تهران، ساوه، رشت، مشهد و اهواز حضور دارند.گروه...

نهاوندیان از دو مرکز تولیدی در استان لرستان بازدید کرد ایلنا  ۱ ساعت پیش

نهاوندیان از دو مرکز تولیدی در استان لرستان بازدید کردبه گزارش ایلنا، محمد نهاوندیان روز دوشنبه در جریان این بازدید با گزارش مسئولان حوزه کشاورزی استان در جریان مزیت‌ها و قابلیت‌های این مجتمع بزرگ کشت و صنعت قرار گرفت. معاون اقتصادی رئیس‌‌جمهور همچنین از مجموعه ۴۰ هکتاری احداث، گلخانه مدرن در این مجتمع که با سرمایه‌گذاری...

برگزاری پانزدهمین نشست کمیته ملی پیشگیری و مبارزه با مشروبات الکلی ایلنا  ۱ ساعت پیش

برگزاری پانزدهمین نشست کمیته ملی پیشگیری و مبارزه با مشروبات الکلی به گزارش ایلنا، رضا محبوبی در این نشست گفت: از اوایل دهه ۹۰ به دلیل اخبار و آمار منتشره درباره مصرف مشروبات الکلی در کشور، دغدغه‌‌ای ایجاد شد که شورای اجتماعی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و سایر نهادهای مرتبط سندی را در این خصوص تنظیم کردند که در سال ۹۲ این سند به تصویب رسید. وی افزود:...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده