تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۳۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۸:۴۸
ماموریت ویژه مجلس
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، روزنامه های امروز پنجشنبه سی و یکم خرداد ماه، مهمترین محورهای خبری- تحلیل خود را روی بیانات دیروز رهبری در جمع نمایندگان مجلس، نشست آتی اعضای اوپک و احتمال تغییرات ساختاری در کابینه متمرکز کردند.این گزارش به بررسی مهمترین گزارش روزنامه های امروز پرداخته است.
**مسوولیت های جدی مجلسدیدار دیروز رهبری با نمایندگان ملت و توصیه های ایشان به مهمترین نهاد قانونگذاری کشور در روزنامه های امروز بازتاب زیادی داشت. به نوشته روزنامه «ایران»، رهبر انقلاب اسلامی، «قانون گذاری و ریل گذاری حرکت اجرایی کشور» را مهم ترین وظیفه مجلس خواندند و با تأکید بر افزایش مستمر کیفیت قانون گذاری، نکات مهمی را در این زمینه بیان کردند.
به گزارش روزنامه «قانون»، حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای به نمایندگان ملت خاطرنشان کردند: شما برای خدمت به ملت فقط چهار سال مهلت دارید، بنابراین لحظه‌لحظه‌ آن را صرف قانون گذاری در مسائل مهم و دارای اولویت کنید. «عملی بودن قوانین» و «پرهیز از قانون گذاری در مسائل خلاف مصلحت کشور» دو نکته دیگر رهبر انقلاب خطاب به نمایندگان مجلس بود.
به نوشته روزنامه «جمهوری اسلامی»، ایشان در همین بحث در زمینه معاهدات و کنوانسیون های بین المللی گفتند: این معاهدات ابتدا در اتاق های فکر قدرت های بزرگ و برای تأمین منافع و مصالح آن ها پخت و پز می‌شود و سپس با پیوستن دولت های هم سو یا دنباله رو یا مرعوب، شکلِ به ظاهر بین‌المللی می‌گیرد به‌گونه‌ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آن ها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می‌دهند که مثلاً 150 کشور پذیرفته اند شما چطور آن را رد می کنید؟ به گزارش روزنامه «کیهان»، رهبر انقلاب در تبیین راه صحیح برخورد با این گونه کنوانسیون ها افزودند: همان گونه که درباره «برخی کنوانسیون های بین‌المللیِ اخیراً مطرح شده در مجلس» گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانون گذاری کند.
ایشان افزودند: البته ممکن است برخی مفاد معاهدات بین المللی خوب باشد اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیون هایی بپیوندیم که از عمق اهداف آن ها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند.روزنامه «جوان» هم آورد: قانون گذاری در جهت اولویت مهم کشور یعنی حل معضلات اقتصادی» دستور کار دیگری بود که رهبر انقلاب برای مجلس ترسیم کردند.
ایشان با ابراز خرسندی از تشکیل جلسه سران و عناصر سه قوه برای ورود جدی به مسائل اقتصادی گفتند: این جلسه باید ببُرد و با تصمیمات قوی، راه را برای حل مشکلات موجود باز و مجلس نیز در همین جهت حرکت کند و به دشمنان اجازه سوءاستفاده از مشکلات اقتصادی ندهد.در گزارش روزنامه «جهان صنعت» هم آمده است:« تازه گردانی و تنقیح قوانین»، «حذف برخی قوانین گذشته که فلسفه وجودی و منطق تصویب خود را از دست داده اند»، «رفع برخی قوانین متضاد و مشکل آفرین از جمله برای تسهیل در فضای کسب و کار»، نکته دیگر رهبر انقلاب در باب ضرورت های قانون گذاری در خانه ملت بود.
ایشان با انتقاد از اجرا نشدن یا تأخیر در اجرای قوانین در برخی دستگاه ها تأکید کردند: قانون برای اجرا تصویب می شود و مجلس اجرای قوانین را پیگیری و مطالبه جدی کند. **سیاسی کاری در اوپکیکصد و هفتاد و چهارمین نشست اوپک فردا در حالی با حضور وزرای نفت و نمایندگان کشورهای صادرکننده نفت برگزار می‌شود که روسیه و عربستان بر سر افزایش تولید تا سقف یک میلیون بشکه نفت متحد شده‌اند.
روزنامه های امروز به بررسی ابعاد مختلف نشست آتی اوپک پرداختند.به نوشته روزنامه «ابتکار»، جمعه پیش رو، روزی پر حاشیه در بازار نفت جهانی خواهد‌بود. روزی که بزرگترین تولیدکنندگان نفت می‌خواهند در بزرگترین کارتل نفتی دنیا (اوپک) برای تصمیم‌گیری در خصوص افزایش یا عدم افزایش تولید نفت به گفت‌و‌گو بنشینند و به دلیل آن‌که بسیاری از اعضا با افزایش تولید موافق نیستند و برخی خواهان افزایش تولید هستند، پیش‌بینی‌ها مبنی بر این است که این جلسه بی‌نتیجه به اتمام می‌رسد.
در ادامه می خوانیم: عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده اوپک است به همراه روسیه که بزرگترین تولیدکننده خارج از این گروه است، خواهان خروج تدریجی از توافق کاهش تولید هستند که از ابتدای سال 2017 به اجرا گذاشته شده اما ایران، عراق، ونزوئلا و الجزایر با بالا بردن سطح تولید مخالف هستند.روزنامه «جهان صنعت» هم در گزارشی نوشت: بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران هنگام ورود به وین گفت فکر نمی‌کند در این نشست توافقی رخ دهد تا این احتمال هرچه بیشتر قوت بگیرد که نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت طی روز جمعه، برای نخستین بار از سال 2011 بدون توافق پایان خواهد یافت.
در ادامه آمده است: عربستان تحت فشارهای دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا خواستار کنار گذاشتن برخی کاهش‌ها به واسطه مهندسی تقویت عرضه نفت در نیمه دوم سال‌جاری میلادی است. روسیه که دو سال پیش با اوپک همراه شد تا تولیدات خود را کاهش دهد نیز به دنبال افزایش 5/1 میلیون بشکه‌ای تولیدات نفت است.به گزارش روزنامه «اعتماد»، کارشناسان بازار انرژی بر این باورند که نشست روز جمعه، اول تیرماه 97 اوپک به دلیل خروج امریکا از برجام و بالا رفتن جنگ تجاری میان کشورهای اروپایی و چین با امریکا به یکی از سیاسی‌ترین نشست‌های این سازمان تبدیل شده است.
آنچه قابل پیش‌بینی است اینکه اعضای اوپک بر سر افزایش تولید تا سقف 1.5 میلیون بشکه در روز به اجماع نخواهند رسید اما با توجه به موضع‌گیری عربستان و روسیه ممکن است برخی کشورها از دایره تعهد خارج شده و بازار را به سمتی ببرند که در مقطعی کوتاه عرضه بالا رفته و قیمت‌ها پایین بیاید. این روزنامه در سرمقاله خود هم آورد: اتحاد عربستان و روسیه بسیار عجیب به نظر می‌رسد گویی که سعودی‌ها پاداش پکیج قرارداد 30 میلیارد دلاری همکاری‌های اقتصادی خود با روسیه را دریافت کرده‌اند.
اینکه عربستان در جبهه مقابل ایران قرار گیرد کاملا طبیعی بوده و از دایره منطق روابط بین‌الملل در شرایط فعلی خارج نیست اما هم‌کاسه شدن روس‌ها با سعودی‌ها قدری قابل تامل است.روزنامه ایران هم در یادداشتی نوشت: از زمانی‌ که «رکس تیلرسون» رئیس کل سابق شرکت «اگزون موبیل» از سمت وزارت امورخارجه کابینه ترامپ خارج شد به‌نظر می‌رسد که درباره بازار نفت پرزیدنت ترامپ و متحد او در اوپک عربستان سعودی دچار سردرگمی شده‌اند.
ازیک طرف آنها مایلند که قیمت نفت بالا باشد تا هم تولید «شیل اویل» و «شیل گاز» (نفت و گاز غیرمتعارف) مقرون به‌صرفه باشد و هم اینکه پیشنهاد قیمت اولیه عرضه سهام «آرامکو» به بازاربا قیمت خوبی توسط علاقه‌مندان خریداری شود. اما، از سوی دیگر این نگرانی را دارند که ایران در حال حاضر با قیمت‌های فعلی می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد و قیمت بنزین هم در امریکا گران است.
بنابراین، باید گناه قیمت بالای بنزین در امریکا را بیندازند گردن اوپک و ترامپ هم بگوید که می‌خواهد قیمت برای مصرف‌کننده امریکایی پایین باشد و آل سعود هم با ماست. اینکه چرا روسیه دارد در این راستا با امریکا و آل سعود همکاری می‌کند هنوز معلوم نیست.**تغییرات پیش روی کابینه؟اظهارات دیروز رییس دفتر رییس‌جمهوری در حاشیه جلسه هیات در خصوص تغییرات احتمالی در کابینه به یکی از موضوعات مورد توجه روزنامه ا بدل شد.
روزنامه «آرمان» در گزارشی نوشت: روز گذشته محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت از تغییرات جدید در دولت خبرداد. گویا قرار است پس از کش‌و‌قوس‌های بسیار بالاخره طرح تفکیک وزارتخانه‌های ادغام شده صنعت از بازرگانی، مسکن از راه و سازمان ملی جوانان از وزارت ورزش اجرا شود. مجلس نیز در هفته آینده بحث اصلاح ساختار دولت و تفکیک وزارتخانه‌ها را در دستور کار خود خواهد داشت.
در ادامه آمده است: زمانی که رئیس‌جمهور از تغییرات در دولت سخن گفت این فکر به اذهان متبادر شد که قرار است در بدنه فعلی اجرایی دولت تغییراتی صورت گیرد به‌خصوص در حوزه‌هایی مثل تیم اقتصادی یا وزارت کشور، اما حال مساله روی دیگری به خود گرفته و برخی مطرح می‌کنند که شاید مقصود از تغییرات تفکیک وزارتخانه‌ها باشد.
گرچه تفکیک و تخصصی شدن وزارتخانه‌ها امر مبارکی است، اما رئیس‌جمهور باید بداند تغییر در بدنه مدیران فعلی دولت نیز از اوجب واجبات است.در گزارش روزنامه ابتکار هم آمده است: در همین راستا، رئیس دفتر ریاست جمهوری اعلام کرده که دولت از این فرصت برای بهره‌گیری از جوانان استفاده ‌می‌کند. با این حال واکنش به این تصمیم مضرات و فوایدی دارد.
چنانچه سازوکار انتخاب جوانان مشخص و برمبنای شایسته‌سالاری به‌ دور از هرگونه توجیهات رایج پساانتخاب باشد می‌توان امیدوار بود که وزرای جوان می‌توانند از پس مشکلات جامعه برآیند. در مقابل چنانچه شفافیتی درباره دلایل انتخاب و معرفی وزرای جوان وجود نداشته باشد اساس میدان‌دادن به جوان‌ترها زیر سوال می‌رود.
روزنامه اعتماد هم در گزارش خود نوشت: کابینه تغییر می‌کند. تغییرات در انتظار هیات دولت اما آن چیزی نیست که بسیاری از منتقدان بر آن اصرار داشته و دارند. حرف و حدیث‌های حاشیه جلسه هیات دولت نشان می‌دهد که قرار نیست وزیری برود و سیاستمداری دیگر بر کرسی وزارتخانه‌ای تکیه زند. همه تغییراتی که خبر آن دیروز در حیاط پاستور رسانه‌ای شد در راستای لایحه اصلاح ساختار دولت است.
با وجود این حالا که قرار است دولت در صورت تصویب این لایحه بار دیگر جلسات متمادی و رایزنی‌ها و رفت و آمدها به مجلس را برای معرفی وزرای جدید آغاز کند چرا از همین فرصت برای تغییرات اساسی در کابینه استفاده نکند؟پژوهش **9275**1601**

کد خبر: 1167375  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

انتقاد علی مطهری از پخش حواشی فینال جام‌جهانی از سوی تلویزیون تسنیم  ۱۹ دقیقه پیش

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی‌ مطهری نایب رئیس مجلس شورای‌اسلامی صبح امروز (دوشنبه، ‌25تیر) در برنامه رادیویی پارک شهر که از شبکه رادیویی تهران به روی آنتن رفت، درباره اظهار نظر اخیرش پیرامون بازیکنان سیاه‌پوست تیم ملی فرانسه که برای این کشور نیستند،گفت:...

جهانگیری: بخش خصوصی مثل دوران دفاع مقدس پشتیبان دولت باشد تسنیم  ۱۹ دقیقه پیش

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد. بیشتر بخوانیدروحانی: اشکالات نظام بانکی و نقدینگی، ارتباطی با تحریم و فشارهای خارجی ندارداسحاق جهانگیری با اشاره به دیدار روز گذشته هیات دولت با رهبر معظم انقلاب...

مراسم ازدواج ۱۱۰ زوج جوان نیروی زمینی ارتش برگزار شد شبستان  ۲۰ دقیقه پیش

مراسم ازدواج ۱۱۰ زوج جوان نیروی زمینی ارتش برگزار شدبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی ارتش، مراسم پیوند آسمانی۱۱۰ زوج از کارکنان و فرزندان کارکنان یکان های تابعه نیروی زمینی ارتش در استان فارس و کهکیلویه و بویر احمد به مناسبت ایام  ولادت حضرت معصومه(ص)  برگزار شد. امیر سرتیپ نعمتی، جانشین نیروی زمینی ارتش در این مراسم که با حضور ...

متناسب با نوع تهدیدات نیروهای مسلح را پشتیبانی خواهیم کرد شبستان  ۲۰ دقیقه پیش

متناسب با نوع تهدیدات نیروهای مسلح را پشتیبانی خواهیم کردبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جلسه هماهنگی مدیران استان لرستان که با حضور استاندار و مدیران ارشد لرستان برگزار شد، با تقدیر و تشکر از تلاش ها و فعالیت های مسئولین، مدیران و فرماندهان نیروهای مسلح برای رشد و پیشرفت...

خبر مهم رسانه های غربی درباره ایران جام نیوز  ۲۳ دقیقه پیش

به گزارش جام نیوز، خبر رد درخواست اروپا از آمریکا برای معافیت از تحریم ها علیه تهران، در صدر اخبار رسانه های انگلیسی زبان درباره ایران قرار گرفته است.   صفحه انگلیسی زبان دویچه وله در این باره تیتر زد: "آمریکا درخواست اروپا برای معافیت از تحریم های ایران را نپذیرفت".   بی بی سی...

بولتون ضمن تکرار اتهامات علیه ایران: آمریکا در سوریه می‌ماند جام نیوز  ۲۳ دقیقه پیش

به گزارش جام نیوز، یکی از مشاوران ارشد ترامپ بار دیگر به تکرار اتهامات علیه ایران و بهانه تراشی برای حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا پرداخته است.   به نوشته تایمز اسرائیل، جان بولتون مدعی شده که ایران، تهدیدی برای منطقه بوده و آن را به خطر می اندازد.   وی گفته تا زمانیکه ایران منطقه را به...

یک روزنامه‌نگار فنلاندی: ترامپ و پوتین از ضعف اروپا سود می‌برند نامه  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، سوفی اوکسانن، روزنامه نگار فنلاندی در یادداشتی با اشاره به دیدار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین،‌ همتای روسش که امروز (دوشنبه) برگزار شد، اعلام کرد: هر دو رهبر آمریکا و روسیه خواهان تضعیف اروپا هستند.به گفته وی، ترامپ و پوتین می‌خواهند...

ترامپ و پوتین دیدار کردند نامه  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، به نقل از اسکای نیوز عربی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ابتدای این دیدار به ولادیمیر پوتین، همتای روس‌اش بابت برگزاری موفق جام جهانی تبریک گفت.ترامپ هم‌چنین درباره دیدارش با پوتین افزود: مسائل زیادی وجود دارد که باید در این دیدار درباره آنها گفت‌وگو کنیم. بحث تجارت، نیروهای...

مردم و مسئولین وظیفه سنگینی در مقابل تولید داخلی دارند خبرگزاری برنا  ۳۷ دقیقه پیش

مردم و مسئولین وظیفه سنگینی در مقابل تولید داخلی دارند به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان؛ امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع، روز دوشنبه پس از ورود به خرم آباد، با حضور در مجموعه زیتون کاری خرم آباد متعلق به شرکت مزارع نوین ایرانیان سازمان اتکا در جریان عملکرد و فعالیت های اقتصادی این شرکت قرار گرفت. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این بازدید...

نوبخت: بخش خصوصی همانند دوران جنگ با دولت همکاری کند آفتاب نیوز  ۴۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : رئیس سازمان برنامه و بودجه، حضور دولت در اقتصاد را به منزله عدم اعتماد به کارایی بخش خصوصی ندانست و گفت: بسته به شرایط عمل می کنیم و از بخش خصوصی انتظار داریم همانند دوران جنگ که خط تولید خود را متناسب با نیازها تغییر می دادند با دولت همکاری کنند.«محمدباقر نوبخت» روز دوشنبه در حاشیه جلسه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده