تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۳۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۸:۵۸
تعویق تصمیم‌گیری در مورد معاهده کاهش تولید نفت را پیشنهاد دهیم
ایران آنلاین /بیژن زنگنه می‌گوید: «اوپک سازمانی مستقل از امریکاست. به همین خاطر رفتارهای مداخله‎جویانه امریکا در اوپک قابل قبول نیست.» زنگنه می‌گوید که حفظ استقلال اوپک و حمایت از سیاست‎زدایی در این سازمان اهمیت ویژه‌ای دارد. او این روزها در شرایط حساسی به مذاکرات سخت نفتی با همتایان خود می‌پردازد.
در همین حال کارشناسان تصمیم وزیر نفت ایران برای وتو کردن طرح افزایش تولید نفت خام را که ممکن است از سوی عربستان و روسیه طرح شود،  تأیید می‌کنند و می‌گویند که این طرح بیشتر بررسی شود تا منافع هیچ کشوری به‌خطر نیفتد. مهدی عسلی کارشناس بین‌المللی انرژی و مدیر کل سابق مجامع انرژی و امور اوپک ایران که مدتی است در خارج از کشور به تدریس مشغول است، در گفت‌و‌گو با «ایران» به بررسی این موضوع پرداخت.
این گفت‌و‌گو را در ذیل بخوانید: 24 کشور تولید‌کننده نفت (14 کشور عضو اوپک و 10 کشور خارج از اوپک) در نوامبر 2016 توافق کردند برای اعاده تعادل بازارهای نفت حول قیمت های قابل قبول حدود 1.8 میلیون بشکه از تولید نفت خود را کاهش دهند. حال کشور عربستان که بزرگترین تولید‌کننده و صادر‌کننده نفت در اوپک است، خواهان کنار گذاشتن توافق مزبور و افزایش تولید شده.
فکر می‌کنید که چرا؟ آنها ادعا می کنند کاهش تولید ونزوئلا و نیز تحریم‌های نفتی امریکا علیه ایران بازار نفت را تحت فشار قرار داده و قیمت‌های نفت را به سطوحی بالا می‌برد که قابل قبول نبوده و می‌تواند با کاستن از رشد اقتصادی و تقاضا برای نفت از یک سو و افزایش تولید نفت غیر متعارف از سوی دیگر مجدداً شرایطی مانند نیمه دوم سال 2014 فراهم کرده و به سقوط قیمت‌های نفت منجر شود.
به عبارت دیگر اگر تا دو ماه پیش عربستان تمایل داشت با تمدید معاهده 2016 به تقویت بازار و افزایش قیمت نفت کمک کند هم‌اکنون فعالانه در تلاش افزایش تولید خود و سایر اعضای اوپک و حتی روسیه است.انگیزه سیاست قبلی عربستان بر پایه نیاز آن کشور به‌قیمت‌های بالای نفت برای موازنه بودجه آن کشور (در حد 85 دلار در هر بشکه) و ارزش‌گذاری بالاتر سهام آرامکو هنگام عرضه این سهام در بازارهای مالی بود در حالی که انگیزه سیاست نفتی کنونی آن کشور ترکیبی از اهداف سیاسی و اقتصادی است.
  آنها ادعا می کنند کاهش تولید ونزوئلا و نیز تحریم‌های نفتی امریکا علیه ایران بازار نفت را تحت فشار قرار داده و قیمت‌های نفت را به سطوحی بالا می‌برد که قابل قبول نبوده و می‌تواند با کاستن از رشد اقتصادی و تقاضا برای نفت از یک سو و افزایش تولید نفت غیر متعارف از سوی دیگر مجدداً شرایطی مانند نیمه دوم سال 2014 فراهم کرده و به سقوط قیمت‌های نفت منجر شود.
به عبارت دیگر اگر تا دو ماه پیش عربستان تمایل داشت با تمدید معاهده 2016 به تقویت بازار و افزایش قیمت نفت کمک کند هم‌اکنون فعالانه در تلاش افزایش تولید خود و سایر اعضای اوپک و حتی روسیه است.انگیزه سیاست قبلی عربستان بر پایه نیاز آن کشور به‌قیمت‌های بالای نفت برای موازنه بودجه آن کشور (در حد 85 دلار در هر بشکه) و ارزش‌گذاری بالاتر سهام آرامکو هنگام عرضه این سهام در بازارهای مالی بود در حالی که انگیزه سیاست نفتی کنونی آن کشور ترکیبی از اهداف سیاسی و اقتصادی است.
  عربستان برای نشان دادن توانمندی خود به جبران کاهش عرضه ناشی از تحریم‌های ایران عملاً تولید خود را به بیش از 10 میلیون بشکه در روز و صادرات خود را به بیش از 7 میلیون بشکه در روز افزایش داده است. عربستان توافق بر سر افزایش تدریجی تولید اوپک را اجتناب‌ناپذیر خوانده و روسیه به افزایش تولید در حد 1 تا 1.
5 میلیون بشکه در روز برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت و افزایش تولید نفت غیر متعارف امریکا اظهار تمایل کرده است. از آنجا که گزارش‌های مختلف به موانع افزایش بیشتر تولید غیر متعارف در امریکا اشاره کرده و افزایش سریعتر نفت امریکا را غیر محتمل دانسته‌اند، بنابراین نگرانی روسیه از این منظر حداقل در کوتاه مدت موجه نیست.
از طرفی عربستان سعودی به قیمت‌های بالای نفت برای موازنه بودجه و نیز ارزش‌گذاری بهتر سهام آرامکو نیاز دارد. گزارش IMF قیمت 87 دلار در هر بشکه برای حذف کسری بودجه عربستان را لازم می‌داند.این احتمال وجود دارد که تغییر آشکار موضع آن کشور ظرف دو ماه گذشته برای خوشایند مقامات دولت امریکا بوده و عربستان مایل خواهد بود فرصت بیشتری برای افزایش تدریجی تولید خود به دست آورد.
اما در حال حاضر سه کشور از بنیانگذاران اوپک (ایران، ونزوئلا و عراق) با کنار گذاشتن توافق نوامبر 2016 و افزایش تولید مخالفت کرده‌اند. آیا شما هم پیش‌بینی می‌کنید که تولید نفت خام ایران و ونزوئلا در ماه‌های آتی روند نزولی داشته باشد؟ هنوز مشخص نیست اما سناریوی آژانس بین‌المللی انرژی IEA مبنی بر کاهش 30 درصدی مجموع تولید ایران و ونزوئلا (23 درصد ایران و 40 درصد ونزوئلا) تا پایان سال آینده به‌دلیل تحریم‌ها بیانگر این موضوع است.
علاوه بر این تنگناهای تجارت و تولید نفت در این دو کشور در کنار تغییر موضع نفتی عربستان طی دو ماه اخیر حاکی از آن است که در شرایط حاضر ملاحظات سیاسی بیش از محاسبات اقتصادی مورد توجه مقامات نفتی این کشورها قرار داشته و بر مذاکرات کشورهای صادر‌کننده نفت اوپک و غیر اوپک سایه افکنده است. مهم‌ترین علت پیچیدگی مذاکرات کنفرانس 174 اوپک را چه می‌دانید؟ علاوه بر انگیزه دو کشور بزرگ تولید‌کننده نفت روسیه و عربستان، آنچه شرایط را پیچیده‌تر و برای دیپلماسی نفتی ایران دشوارتر می کند، خروج امریکا از برجام و تهدید تحمیل تحریم‌های سخت علیه کشور از جمله صادرات نفت ایران در چند ماه آینده است.
اینها مستمسکی در دست کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس اوپک شده است تا با ادعای حفظ سهم اوپک در بازار و حفظ عرضه در سطح تقاضای برآورد شده برای نفت اوپک در سال آینده (Call on OPEC) خواستار افزایش تولید اوپک در ماه‌های آینده شوند. فکر می‌کنید عربستان چقدر می‌تواند تولیدش را افزایش دهد؟ یکی از واقعیت‌های شناخته شده بازار نفت در دهه‌های گذشته سیاست اوپک، خودداری از تولید در سطح حداکثر ظرفیت تولید و نگهداری بخشی از ظرفیت تولید خود به‌عنوان ظرفیت اضافی (Spare capacity) برای ایفای نقش موازنه گر بازار نفت (به اصطلاح انگلیسی Swing producer) بوده است.
تحمل این هزینه و نگهداری ظرفیت اضافی تولید سازمان این امکان را داده است که در زمان لازم با افزایش تولید خود مانع افزایش شدید و ناخواسته قیمت نفت شده و ثبات بازار نفت را تأمین کند. در حال حاضر ظرفیت اضافی تولید عربستان حدود 1.5 میلیون بشکه، ظرفیت اضافی امارات متحده عربی و کویت نیز درمجموع حدود 570 هزار بشکه و روسیه حدود 0.
5 میلیون بشکه در روز برآورد می شود.  البته سازمان بین‌المللی انرژی ظرفیت اضافی عربستان را در حد 2 میلیون بشکه برآورد کرده است اما به نظر می رسد برآورد این سازمان مقداری بالاتر از واقع باشد. فکر می‌کنید بهترین موضعی که هیأت ایرانی می‌تواند در کنفرانس 174 اوپک بگیرد، چیست؟ هیأت ایرانی شرکت‌کننده می‌تواند این خواسته را در کنفرانس مطرح کند که با توجه به تغییر مواضع عربستان در دو ماه گذشته فرصتی برای بررسی کارشناسی تبعات کنار گذاشتن توافق نوامبر 2016 وجود نداشته و لازم است دبیرخانه اوپک با همکاری کشورهای غیر اوپک متعاهد گزارشی تحت عنوان استراتژی خروج «Exit Strategy» با هدف حداقل کردن هزینه‌های پایان توافق نوامبر 2016 همزمان با تضمین قیمت منصفانه و منطقی برای نفت به کشورهای عضو و غیر اوپک متعاهد ارائه کند تا بر اساس آن گزارش در کنفرانس 175 اوپک تصمیم صحیحی در این مورد اتخاذ شود.
تعویق تصمیم گیری در مورد معاهده کاهش تولید در کنفرانس 174 اوپک در روز جمعه به کنفرانس بعدی اوپک در پایان سال میلادی می‌تواند نشانه‌ای از پختگی سازمان اوپک و وزیران کشورهای عضو باشد. بنابراین نتیجه احتمالی کنفرانس 174 اوپک را می‌توان سازشی بر سر به تعویق انداختن تصمیم نهایی در مورد توافق نوامبر 2016 تا کنفرانس بعدی همراه دانست که با انتشار بیانیه‌ای متضمن تأکید بر رصد کردن بازار نفت از سوی سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت (اوپک) و کشورهای متعاهد برای اطمینان از عرضه کافی نفت و ثبات بازارها و در صورت لزوم تشکیل کنفرانس غیرعادی همراه است تا توجیه لازم برای افزایش عملی عرضه نفت از سوی روسیه و برخی از کشورهای عضو اوپک مجموعاً در حد 300 تا 600 هزار بشکه درروز به دست آید.
/روزنامه‌نگار /ایران کلمات کلیدی تعویق تصمیم‌گیری در مورد معاهده کاهش تولید نفت را پیشنهاد دهیم

کد خبر: 1167397  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

اختصاصی/ قرار گرفتن دلار نزدیک به رکورد 1 ساله، ششمین روز متوالی افت ارزش طلا را رقم زد / ترامپ،... طلانیوز  ۸ دقیقه پیش

جمعه ، ۲۹ تیر ۱۳۹۷ ، ۱۲:۳۷طلانیوز:قرار گرفتن شاخص ارزش دلار امریکا نزدیک به بالاترین رکورد 1 سال اخیر باعث شد تا ارزش طلای جهان در مبادلات امروز (جمعه) برای ششمین روز متوالی افت قیمت را در بازارهای جهانی ثبت کند.     به گزارش رویترز، قیمت طلا در بازارهای آسیا 0.3 درصد  افت ثبت کرد و به رقم  1218 دلارو...

افزایش تولید نفت در میدان یاران شمالی کلید خورد شبکه ایران  ۱۱ دقیقه پیش

ایران آنلاین / آرش باقر زاده بیان کرد: در مسیر نگهداشت و افزایش تولید میدان نفتی یاران شمالی که با افت تولید روبه‌رو شده ، نخستین ESP در چاه شماره 14 این میدان نصب شده و پیش‌بینی می‌شود طی 10 روز آینده چاه، احیا و افزایش برداشت از آن امکان‌پذیر شود. وی گفت: این برای نخستین بار است...

ورود 1339 قلم کالا به کشور ممنوع شد پول نیوز  ۱۷ دقیقه پیش

پول‌نیوز - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ورود یک‌هزار و ۳۳۹ قلم کالا به کشور ممنوع شده و بایستی از بازار صیانت شود.محمد شریعتمداری در شصت و هشتمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان که در سالن شهدای دولت استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: امیدوارم همچنان روابط خوب بین دولت و جلس ادامه داشته...

سلطانی فر: تلاش برای برگزاری اجلاس رسانه ای كشورهاي حوزه درياي خزر در ایران پول نیوز  ۱۷ دقیقه پیش

پول‌نیوز - ايران قصد دارد اجلاس رسانه اي كشورهاي حوزه درياي خزر را برگزار كند.‎محمد سلطانی فر معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رساني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران در گفتگوي اختصاصي با آپا گفت: حركتي كه در همكاري مشترك رسانه اي بين ايران و جمهوري آذربايجان انجام شد اقدام بسيار مثبت و خوبي بود كه اميدوارم...

اما و اگرهای حذف ارز مسافرتی بورس نیوز  ۱۷ دقیقه پیش

به گزارش بورس نیوز، در حدود سه ماه گذشته که سیاست جدید ارزی دولت برای ساماندهی بازار ارز اجرایی شده مسافران نیز برای دریافت ارز شامل شرایط جدیدی شدند. به طوری که برای مسافران حداکثر مبلغ ۱۰۰۰ دلار در نظر گرفته شد که برای کشورهای هم مرز و مشترک المنافع به ۵۰۰ دلار می‌رسد.اما با توجه به اینکه دلار اختصاص...

پیش‌بینی رشد ۳۰ درصدی مواد غیرنفتی برای سال ۹۷ بورس نیوز  ۱۷ دقیقه پیش

به گزارش بورس نیوز، مجتبی خسروتاج در همایش بزرگداشت روز ملی صنعت، معدن و تجارت که در پارک علم و فناوری یزد برگزار شد، با بیان این‌که برخی از سیاست‌های دولت در حوزه اقتصادی اشتباه است، اظهار کرد: امروز صداهای متعددی در مورد بایدهای رویکردهای مختلف اقتصادی کشور به گوش می‌رسد.وی افزود: صنعتگران باید نظرات...

قیمت انواع محصولات رنو در نمایندگی و بازار ایلنا  ۲۲ دقیقه پیش

قیمت انواع محصولات رنو در نمایندگی و بازار برند خودرو مدل خودرو قیمت بازار آزاد قیمت نمایندگی رنو   رنو داستر تک دیفرانسیل 2018 تیپ SE 175000000 155000000 رنو   رنو داستر دو دیفرانسیل 2018 تیپ SE 195000000 165000000 رنو   رنو تلیسمان 2017 370000000 244000000 رنو   رنو تلیسمان 2018 400000000 279000000 رنو  ...

اعزام دو فروند هلی کوپتر اطفای حریق به عراق ایلنا  ۲۲ دقیقه پیش

اعزام دو فروند هلی کوپتر اطفای حریق به عراقبه گزارش ایلنا، رضا جعفرزاده اظهارداشت: به دنبال درخواست وزارت کشور از رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و دستور وی، هماهنگی های لازم با سازمان هواپیمایی کشوری عراق جهت انجام پرواز ایمن در آسمان این کشور بعمل آمد و دو فروند بالگرد میل ۱۷۱ آبپاش با بسکت ۴۰۰۰ لیتری از مرکز هوا و فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی...

آمریکا و بازار چین | حقیقت ماجرای جنگ تجاری همشهری آنلاین  ۲۵ دقیقه پیش

آمریکا و بازار چین | حقیقت ماجرای جنگ تجاری اقتصاد > اقتصاد‌ جهان - همشهری آنلاین:آمریکا می‌گوید در تجارت با چین بسیار زیان دیده و شرکت‌های آمریکا مورد آزار چین قرار گرفته‌اند. این حقیقت است؟ کمیته ماده 301...

اگر ارز مسافرتی حذف شود ... ایران اکونومیست  ۲۸ دقیقه پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ در حدود سه ماه گذشته که سیاست جدید ارزی دولت برای ساماندهی بازار ارز اجرایی شده مسافران نیز برای دریافت ارز شامل شرایط جدیدی شدند. به طوری که برای مسافران حداکثر مبلغ ۱۰۰۰ دلار در نظر گرفته شد که برای کشورهای هم مرز و مشترک المنافع به ۵۰۰ دلار می‌رسد.اما...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده