تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۳۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۸:۵۸
جای خالی زیر ساخت ها برای تأمین همزمان منافع فردی و جمعی
ایران آنلاین /پس از اجرای سیاست تک نرخی کردن ارز از سوی دولت و کنار گذاشتن صرافی‌ها از خرید و فروش اسکناس، این نقدینگی سایر بازارها را هدف قرار داد. بخش عمده آن به بازار موازی ارز یعنی طلا و سکه سرازیر شد و در مدت کوتاهی قیمت سکه را به بالای 2.5 میلیون تومان رساند. اما طلا تنها بازار متأثر از هجوم نقدینگی دراین دوره نبود.
مسکن نیز به امید کسب بازدهی مناسب و تبدیل ریال به دارایی مطمئن پس از یک دوره رکود طولانی پذیرای سیل نقدینگی شد به گونه‌ای که در ماه‌های نخست امسال قیمت‌ها دراین بازار بیش از 30 درصد افزایش یافت. خودرو یکی دیگر از بازارهایی بود که به‌دلیل نقدشوندگی و سود بالا نقدینگی را متوجه خود کرد.
به یک باره بازار خودرو که از نظر عرضه و تقاضا متعادل بود، با فشار تقاضا از تعادل خارج شد و علاوه بر افزایش نرخ سالانه افزایش مشتری فاصله قیمتی کارخانه تا حاشیه بازار را به 100 میلیون تومان رساند. آخرین بازاری که دراین شرایط با ورود نقدینگی تازه جان گرفت و باعث خوشحالی اقتصاددانان شد، بازارسرمایه و بورس بود.
درحالی که بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای سال تا دو دهه ابتدای خرداد به رشد کم رمق بسنده کرده بود، از 23 خرداد ماه به یکباره رکوردشکنی‌های شاخص کل بورس آغاز شد و برای نخستین بار در تاریخ 50 ساله بورس شاخص شش رقمی شد و رکورد بیشترین رشد روزانه شاخص را به ثبت رساند. بدین ترتیب دیروز با رسیدن شاخص کل به 108 هزار و 872 واحدی که با رشد 2368 واحدی به ثمر رسید بازدهی این بازار از بتدای سال به 13 و از ابتدای خردادماه به 14.
3 درصد رسید. گرچه دراین شرایط بازارسرمایه به‌عنوان بهترین مأمن برای سرمایه‌های مردم نیز از چرخش نقدینگی نصیب برده است، اما مهم‌ترین پرسش این است که چه راهکاری برای همراستا کردن منفعت شخصی ایرانی‌ها با منافع اجتماعی وجود دارد. به طور طبیعی هر کسی به‌دنبال نفع شخصی خود است همان نفعی که بنای توسعه اقتصاد را می‌گذارد، اما گاه این نفع شخصی باعث زیرپاگذاشته شدن نفع عمومی می‌شود.
50 ساله بورس شاخص شش رقمی شد و رکورد بیشترین رشد روزانه شاخص را به ثبت رساند. بدین ترتیب دیروز با رسیدن شاخص کل به 108 هزار و 872 واحدی که با رشد 2368 واحدی به ثمر رسید بازدهی این بازار از بتدای سال به 13 و از ابتدای خردادماه به 14.3 درصد رسید. گرچه دراین شرایط بازارسرمایه به‌عنوان بهترین مأمن برای سرمایه‌های مردم نیز از چرخش نقدینگی نصیب برده است، اما مهم‌ترین پرسش این است که چه راهکاری برای همراستا کردن منفعت شخصی ایرانی‌ها با منافع اجتماعی وجود دارد.
به طور طبیعی هر کسی به‌دنبال نفع شخصی خود است همان نفعی که بنای توسعه اقتصاد را می‌گذارد، اما گاه این نفع شخصی باعث زیرپاگذاشته شدن نفع عمومی می‌شود. چرخی که می‌لنگد کامران ندری اقتصاددان در گفت‌و‌گو با «ایران» با طبیعی دانستن رفتار مردم در هجوم به بازارهایی که بازدهی بالایی دارد ،گفت: حتی اگر بازاری قاچاق اعلام شود هم به‌دلیل اینکه منفعت بالایی دارد مردم به صورت غیررسمی وارد آن می‌شوند و ریسک جزای احتمالی را نیز می‌پذیرند.
وی توضیح داد: در اقتصاد مبحثی درخصوص چگونگی همراستا کردن منافع شخصی مردم با منافع اجتماعی وجود دارد. پاسخ اقتصاددانان به آن این است که باید با ایجاد زیرساخت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زمینه این همراستایی فراهم شود. یکی از نهادهای اقتصادی که برای همراستا کردن منافع شخصی و اجتماعی نقش مهمی دارد و ایجاد آن در دنیا با اختراع چرخ برابر تلقی می‌شود، بانک مرکزی است.
به گفته وی یک بانک مرکزی مستقل و مورد اعتماد مردم با اتخاذ سیاست‌های درست می‌تواند انتظارات مردم را در بازارها و اقتصاد مدیریت کند. ندری درباره دلایل هجومی که به بازارهای مختلف نظیر طلا، ارز، مسکن و خودرو شده است، اظهارکرد: مهم‌ترین دلیل این اتفاق شکل‌گیری انتظار تورمی شدید در آینده است.
با وجودی که طبق آمارهای دولت هم‌اکنون نرخ تورم تک رقمی است ولی مردم این‌طور پیش‌بینی می‌کنند که در آینده تورم بالایی در کشور داشته باشیم. وی ادامه داد: برهمین اساس به طور طبیعی مردم به گونه‌ای رفتار می‌کنند که از موج تورم آینده آسیب کمتری ببینند. بنابراین کسانی که سرمایه بیشتری دارند آن را به ملک تبدیل می‌کنند و عده‌ای نیز به سمت بازارهای طلا و ارز هدایت می‌شوند تا ریسکی که در آینده احتمالاً دارایی آنها را کاهش می‌دهد را مدیریت کنند.
این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: دراینجا مدیریت انتظارات تورمی مردم وظیفه اصلی بانک مرکزی است که متأسفانه نتوانسته است آن را بدرستی انجام دهد. دلیل این ناکامی هم این است که بانک مرکزی در ایران هنوز مستقل نیست و بین مردم به تورم ستیزی شهره نیست. وی درپاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان اعتبار را به بانک مرکزی بازگرداند، گفت: همانگونه که اشاره شد در ابتدا این بانک باید به معنای واقعی استقلال داشته باشد.
در مرحله بعدی باید افرادی در این بانک مسئولیت داشته باشند که مردم به سخنان و عملکرد آنها اطمینان داشته باشند و وعده‌هایی که می‌دهند محقق شود. به گفته وی در اقتصاد قاعده‌ای وجود دارد به‌عنوان «پیش‌بینی‌هایی که خودبه خود محقق می‌شود.» معنای آن این است که وقتی مردم انتظار افزایش تورم را در آینده دارند همین اتفاق نیز رخ می‌دهد.
ندری درپایان درباره ورود نقدینگی به بازار سرمایه نیز افزود: با وجودی که بخشی از نقدینگی که وارد بورس شده برای نوسان‌گیری است ولی به هر حال آثار منفی سفته بازی دراین بازار از سایر بازارها کمتر است و می‌تواند سرمایه‌ها را به سمت تولید هدایت کند. دو روی سکه کنترل نقدینگی امرالله امینی اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌و‌گو با «ایران» اعتقاد دارد که این مسأله دو وجه دارد که در یک سوی آن مردم و در طرف دیگر دولت قرار دارد.
وی اضافه کرد: برای توسعه اقتصاد و همچنین عبور از بحران‌ها هر یک از این نهادها وظایفی بر عهده دارند که اگر این وظایف بدرستی انجام نشود کشتی اقتصاد سلامت به ساحل نمی‌رسد. وی درباره وظیفه مردم دراین بخش اظهارکرد: مردم هم‌اکنون شرایط اقتصاد کشور را بخوبی می‌دانند بنابراین نباید تنها منفعت شخصی خود را دنبال کنند و به نوعی باید آن را تعدیل کنند تا کل اقتصاد کشور دچار آسیب نشود.
به گفته وی درمجموع شرایط کل اقتصاد نیز در وضعیت تک تک ایرانی‌ها تأثیرگذار است و براین اساس درصورتی که خللی در آن ایجاد شود همه مردم از آن آسیب می‌بینند و برعکس. این کارشناس اقتصادی همچنین درخصوص وظایف دولت برای هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌های مولد گفت: دولت باید سیاست‌هایی را دراین شرایط تدوین و اجرایی کند که اعتماد مردم را به‌دنبال داشته باشد.
متأسفانه مردم براساس تجربه دولت‌های قبلی چندان به سیاست‌های دولت اطمینان ندارند. وقتی آنها می‌بینند که قیمت کالاهایی که افزایش می‌یابد دیگر به عقب برنمی گردد تلاش می‌کنند تا از دارایی‌های خود محافظت کنند و به سراغ کالاهایی می‌روند که بالاترین بازدهی را داشته باشد. وی ادامه داد: بنابراین یکی از نکات مهم دراین شرایط به دست آوردن اعتماد مردم درخصوص سیاست‌های اقتصادی است.
درحالی که حیات اقتصاد به تولید وابسته است ولی راهکارهایی که در طول سالیان و دولت‌های مختلف ارائه شده به این نتیجه نرسیده است. از سوی دیگر نظام بانکداری ایران به‌دلیل نرخ بهره بالا در خدمت تولید نیست و نظام مالیاتی نیز حمایت جدی از تولید نمی‌کند. امینی تأکید کرد: درکنار اصلاح سیاست‌های اقتصادی دولت و نهادهای مسئول باید برخورد جدی تری با سوء‌استفاده‌کنندگان از این شرایط داشته باشند.
براساس آمار ارائه شده نیمی از سکه‌های پیش فروش شده توسط 50 نفر خریداری شده است که در مدت کوتاهی بین 70 تا 80 میلیارد تومان برای آنها سود به همراه دارد. برهمین اساس به‌دلیل اینکه در شرایط بحرانی قرار داریم دولت نیز باید دراین بخش جدی‌تر عمل کند. این اقتصاددان در ادامه اظهار کرد: هم‌اکنون حجم نقدینگی کشور رشد بالایی داشته است و حتی از تولیدناخالص داخلی کشور پیشی گرفته است و درصورتی که سیل خروشان نقدینگی مهار نشود تبعات منفی بسیاری به‌دنبال خواهد داشت.
به گفته وی گرانی کالاها به نوعی باعث تشدید حجم نقدینگی نیز می‌شود و آن را افزایش می‌دهد. امینی در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی تنها صاحبان پول و کالا هستند که منفعت می‌برند و با افزایش قیمت‌ها بر دارایی آنها افزوده می‌شود.   /روزنامه نگار /ایران کلمات کلیدی جای خالی زیر ساخت ها برای تأمین همزمان منافع فردی و جمعی

کد خبر: 1167398  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

اختصاصی/ منوچین : ترامپ قصد دخالت در سیاست های فدرال رزرو را ندارد طلانیوز  ۱۰ دقیقه پیش

دوشنبه ، ۱ مرداد ۱۳۹۷ ، ۰۸:۵۹طلانیوز : پس از توئیت های  جنجالی رئیس جمهور آمریکا علیه سیاست های پولی و نرخ بهره فدرال رزرو، اکنون وزیر دارایی ایالات متحده سعی کرده است تا اظهارات ترامپ را تعدیل کند و اعلام کرد که ترامپ قصد ندارد در سیاست های فدرال رزرو دخالت کند.     به گزارش رویترز، ترامپ اخیرا...

اختصاصی/ آیا یک توئیت می تواند طلا را از دوره 3 ماهه افت نجات دهد / ممکن است افزایش تقاضای... طلانیوز  ۱۰ دقیقه پیش

دوشنبه ، ۱ مرداد ۱۳۹۷ ، ۰۹:۵۸طلانیوز:در حالیکه یک توئیت (اشاره به اظهارات ترامپ) توانست حداقل چشم انداز قیمت کوتاه مدت طلا را افزایش دهد و به فلز زرد برای رشد نسبی کمک کند،اما برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند برای اینکه طلا از شرایط فعلی خود رهایی یافته و روند صعودی را بعد از 3 ماه افت را آغاز کند احتیاج...

ترامپ: اوباما در دخالت روسیه در انتخابات مقصر است صبا ایران  ۱۱ دقیقه پیش

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: پس باراک اوباما پیش از انتخابات درباره اقدامات روسیه خبر داشته است. چرا پس او کاری درباره آن نکرد؟ چرا به کمپین انتخاباتی ما این موضوع را نگفت؟ ترامپ در ادامه نوشت:، چون کل این قضیه یک حقه بزرگ بود و او فکر می‌کرد که هیلاری حیله‌گر قرار است پیروز...

آیا سیاست "نگاه به شرق" از "غرب" می‌گذرد؟ صبا ایران  ۱۱ دقیقه پیش

 این برای اولین بار نیست که مقام رهبری در بیش از دو ماه گذشته که از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد و ایران و اروپا وارد مذاکره برای "نجات" برجام شده‌اند بر موضع تداوم مذاکرات با اروپایی‌ها اشاره می‌کنند در عین حال که مسوولان را بر فراهم کردن زمینه‌ها و شرایط کار و فعالیت و تولید داخلی توصیه...

کدام مناطق تهران امروز خاموش می شوند؟ شبکه ایران  ۱۳ دقیقه پیش

ایران آنلاین / در ادامه اعلام جداول روزانه قطع برق در تهران، امروز شرکت توزیع برق تهران بزرگ با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد "با توجه به استمرار هوای گرم و افزایش بی‌سابقه مصرف انرژی برق و نیز محدودیت منابع تولید انرژی، صنعت برق ضمن عذرخواهی ناگزیر به پیش‌بینی اعمال محدودیت بار در...

صادرکنندگان از مالیات معاف می شوند شبکه ایران  ۱۳ دقیقه پیش

ایران آنلاین / رحیم زارع با حضور در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه این کمیسیون و کمیته های مختلف حدود یک سال و نیم با دعوت از بخش خصوصی روی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در حال کار هستند ،​گفت: تغییرات در این قانون به نفع تولیدکننده و مصرف کننده است. عضو کمیسیون اقتصادی و سخنگوی کمیسیون...

شرکت فرودگاه های کشور پول نیوز  ۱۸ دقیقه پیش

نام شخص حقوقی شرکت فرودگاه های کشور   کد فراخوان ۳,۱۶۹,۶۶۹ - سه ميليون و صد و شصت و نه هزار و ششصد و شصت و نه   تاریخ آخرین به روز رسانی ...

نرخ دلار 80 ریال افزایش یافت پول نیوز  ۱۸ دقیقه پیش

پول‌نیوز - بانک مرکزی نرخ ۳۹ ارز را برای امروز اعلام کرد که طی آن نرخ ۳۸ ارز از جمله دلار، یورو و پوند نسبت به روز یکشنبه افزایش یافت و تنها قیمت لیر سوریه ثابت ماند.به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (دوشنبه اول مردادماه) با ۸۰ ریال افزایش نسبت...

یورو مسیر نقل‌وانتقال مالی اروپا را باز کرد/ عدم توزیع ریسک بیمه‌ای‌ها برابر با سقوط بیمه بورس نیوز  ۱۹ دقیقه پیش

به گزارش بورس‌نیوز، بخش اول دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران روز ۱۳ مرداد و بخش دوم روز ۱۳ آبان امسال به اجرا درخواهد آمد. بخش اول تحریم‌ها تجارت خودرو و فلزات و بخش دوم معاملات نفتی و بانکی بیمه‌ای با ایران را در برمی‌گیرد.تحریم صنعت بیمه از چند جنبه حائز اهمیت بوده نخست آنکه به نظر می‌رسد با اعمال...

پتروشیمی اراک به ازای هر سهم ۲۱۱ ریال در سه ماهه نخست محقق ساخت بورس نیوز  ۱۹ دقیقه پیش

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، محصولات اصلی شرکت شامل پلی اتیلن ها، منواتیلن گلایکول و هیدروکربورهای آ80 می باشد که دربازارهای داخلی و صادراتی به فروش می رسد. ماده اولیه اصلی مصرفی شرکت نیز نفتای دریافتی از پالایشگاه های کشور می باشد. عامل اصلی سودآوری شرکت در سال های اخیر تفاوت نرخ ارز...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده