تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۳۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۸:۵۸
جای خالی زیر ساخت ها برای تأمین همزمان منافع فردی و جمعی
ایران آنلاین /پس از اجرای سیاست تک نرخی کردن ارز از سوی دولت و کنار گذاشتن صرافی‌ها از خرید و فروش اسکناس، این نقدینگی سایر بازارها را هدف قرار داد. بخش عمده آن به بازار موازی ارز یعنی طلا و سکه سرازیر شد و در مدت کوتاهی قیمت سکه را به بالای 2.5 میلیون تومان رساند. اما طلا تنها بازار متأثر از هجوم نقدینگی دراین دوره نبود.
مسکن نیز به امید کسب بازدهی مناسب و تبدیل ریال به دارایی مطمئن پس از یک دوره رکود طولانی پذیرای سیل نقدینگی شد به گونه‌ای که در ماه‌های نخست امسال قیمت‌ها دراین بازار بیش از 30 درصد افزایش یافت. خودرو یکی دیگر از بازارهایی بود که به‌دلیل نقدشوندگی و سود بالا نقدینگی را متوجه خود کرد.
به یک باره بازار خودرو که از نظر عرضه و تقاضا متعادل بود، با فشار تقاضا از تعادل خارج شد و علاوه بر افزایش نرخ سالانه افزایش مشتری فاصله قیمتی کارخانه تا حاشیه بازار را به 100 میلیون تومان رساند. آخرین بازاری که دراین شرایط با ورود نقدینگی تازه جان گرفت و باعث خوشحالی اقتصاددانان شد، بازارسرمایه و بورس بود.
درحالی که بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای سال تا دو دهه ابتدای خرداد به رشد کم رمق بسنده کرده بود، از 23 خرداد ماه به یکباره رکوردشکنی‌های شاخص کل بورس آغاز شد و برای نخستین بار در تاریخ 50 ساله بورس شاخص شش رقمی شد و رکورد بیشترین رشد روزانه شاخص را به ثبت رساند. بدین ترتیب دیروز با رسیدن شاخص کل به 108 هزار و 872 واحدی که با رشد 2368 واحدی به ثمر رسید بازدهی این بازار از بتدای سال به 13 و از ابتدای خردادماه به 14.
3 درصد رسید. گرچه دراین شرایط بازارسرمایه به‌عنوان بهترین مأمن برای سرمایه‌های مردم نیز از چرخش نقدینگی نصیب برده است، اما مهم‌ترین پرسش این است که چه راهکاری برای همراستا کردن منفعت شخصی ایرانی‌ها با منافع اجتماعی وجود دارد. به طور طبیعی هر کسی به‌دنبال نفع شخصی خود است همان نفعی که بنای توسعه اقتصاد را می‌گذارد، اما گاه این نفع شخصی باعث زیرپاگذاشته شدن نفع عمومی می‌شود.
50 ساله بورس شاخص شش رقمی شد و رکورد بیشترین رشد روزانه شاخص را به ثبت رساند. بدین ترتیب دیروز با رسیدن شاخص کل به 108 هزار و 872 واحدی که با رشد 2368 واحدی به ثمر رسید بازدهی این بازار از بتدای سال به 13 و از ابتدای خردادماه به 14.3 درصد رسید. گرچه دراین شرایط بازارسرمایه به‌عنوان بهترین مأمن برای سرمایه‌های مردم نیز از چرخش نقدینگی نصیب برده است، اما مهم‌ترین پرسش این است که چه راهکاری برای همراستا کردن منفعت شخصی ایرانی‌ها با منافع اجتماعی وجود دارد.
به طور طبیعی هر کسی به‌دنبال نفع شخصی خود است همان نفعی که بنای توسعه اقتصاد را می‌گذارد، اما گاه این نفع شخصی باعث زیرپاگذاشته شدن نفع عمومی می‌شود. چرخی که می‌لنگد کامران ندری اقتصاددان در گفت‌و‌گو با «ایران» با طبیعی دانستن رفتار مردم در هجوم به بازارهایی که بازدهی بالایی دارد ،گفت: حتی اگر بازاری قاچاق اعلام شود هم به‌دلیل اینکه منفعت بالایی دارد مردم به صورت غیررسمی وارد آن می‌شوند و ریسک جزای احتمالی را نیز می‌پذیرند.
وی توضیح داد: در اقتصاد مبحثی درخصوص چگونگی همراستا کردن منافع شخصی مردم با منافع اجتماعی وجود دارد. پاسخ اقتصاددانان به آن این است که باید با ایجاد زیرساخت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زمینه این همراستایی فراهم شود. یکی از نهادهای اقتصادی که برای همراستا کردن منافع شخصی و اجتماعی نقش مهمی دارد و ایجاد آن در دنیا با اختراع چرخ برابر تلقی می‌شود، بانک مرکزی است.
به گفته وی یک بانک مرکزی مستقل و مورد اعتماد مردم با اتخاذ سیاست‌های درست می‌تواند انتظارات مردم را در بازارها و اقتصاد مدیریت کند. ندری درباره دلایل هجومی که به بازارهای مختلف نظیر طلا، ارز، مسکن و خودرو شده است، اظهارکرد: مهم‌ترین دلیل این اتفاق شکل‌گیری انتظار تورمی شدید در آینده است.
با وجودی که طبق آمارهای دولت هم‌اکنون نرخ تورم تک رقمی است ولی مردم این‌طور پیش‌بینی می‌کنند که در آینده تورم بالایی در کشور داشته باشیم. وی ادامه داد: برهمین اساس به طور طبیعی مردم به گونه‌ای رفتار می‌کنند که از موج تورم آینده آسیب کمتری ببینند. بنابراین کسانی که سرمایه بیشتری دارند آن را به ملک تبدیل می‌کنند و عده‌ای نیز به سمت بازارهای طلا و ارز هدایت می‌شوند تا ریسکی که در آینده احتمالاً دارایی آنها را کاهش می‌دهد را مدیریت کنند.
این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: دراینجا مدیریت انتظارات تورمی مردم وظیفه اصلی بانک مرکزی است که متأسفانه نتوانسته است آن را بدرستی انجام دهد. دلیل این ناکامی هم این است که بانک مرکزی در ایران هنوز مستقل نیست و بین مردم به تورم ستیزی شهره نیست. وی درپاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان اعتبار را به بانک مرکزی بازگرداند، گفت: همانگونه که اشاره شد در ابتدا این بانک باید به معنای واقعی استقلال داشته باشد.
در مرحله بعدی باید افرادی در این بانک مسئولیت داشته باشند که مردم به سخنان و عملکرد آنها اطمینان داشته باشند و وعده‌هایی که می‌دهند محقق شود. به گفته وی در اقتصاد قاعده‌ای وجود دارد به‌عنوان «پیش‌بینی‌هایی که خودبه خود محقق می‌شود.» معنای آن این است که وقتی مردم انتظار افزایش تورم را در آینده دارند همین اتفاق نیز رخ می‌دهد.
ندری درپایان درباره ورود نقدینگی به بازار سرمایه نیز افزود: با وجودی که بخشی از نقدینگی که وارد بورس شده برای نوسان‌گیری است ولی به هر حال آثار منفی سفته بازی دراین بازار از سایر بازارها کمتر است و می‌تواند سرمایه‌ها را به سمت تولید هدایت کند. دو روی سکه کنترل نقدینگی امرالله امینی اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌و‌گو با «ایران» اعتقاد دارد که این مسأله دو وجه دارد که در یک سوی آن مردم و در طرف دیگر دولت قرار دارد.
وی اضافه کرد: برای توسعه اقتصاد و همچنین عبور از بحران‌ها هر یک از این نهادها وظایفی بر عهده دارند که اگر این وظایف بدرستی انجام نشود کشتی اقتصاد سلامت به ساحل نمی‌رسد. وی درباره وظیفه مردم دراین بخش اظهارکرد: مردم هم‌اکنون شرایط اقتصاد کشور را بخوبی می‌دانند بنابراین نباید تنها منفعت شخصی خود را دنبال کنند و به نوعی باید آن را تعدیل کنند تا کل اقتصاد کشور دچار آسیب نشود.
به گفته وی درمجموع شرایط کل اقتصاد نیز در وضعیت تک تک ایرانی‌ها تأثیرگذار است و براین اساس درصورتی که خللی در آن ایجاد شود همه مردم از آن آسیب می‌بینند و برعکس. این کارشناس اقتصادی همچنین درخصوص وظایف دولت برای هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌های مولد گفت: دولت باید سیاست‌هایی را دراین شرایط تدوین و اجرایی کند که اعتماد مردم را به‌دنبال داشته باشد.
متأسفانه مردم براساس تجربه دولت‌های قبلی چندان به سیاست‌های دولت اطمینان ندارند. وقتی آنها می‌بینند که قیمت کالاهایی که افزایش می‌یابد دیگر به عقب برنمی گردد تلاش می‌کنند تا از دارایی‌های خود محافظت کنند و به سراغ کالاهایی می‌روند که بالاترین بازدهی را داشته باشد. وی ادامه داد: بنابراین یکی از نکات مهم دراین شرایط به دست آوردن اعتماد مردم درخصوص سیاست‌های اقتصادی است.
درحالی که حیات اقتصاد به تولید وابسته است ولی راهکارهایی که در طول سالیان و دولت‌های مختلف ارائه شده به این نتیجه نرسیده است. از سوی دیگر نظام بانکداری ایران به‌دلیل نرخ بهره بالا در خدمت تولید نیست و نظام مالیاتی نیز حمایت جدی از تولید نمی‌کند. امینی تأکید کرد: درکنار اصلاح سیاست‌های اقتصادی دولت و نهادهای مسئول باید برخورد جدی تری با سوء‌استفاده‌کنندگان از این شرایط داشته باشند.
براساس آمار ارائه شده نیمی از سکه‌های پیش فروش شده توسط 50 نفر خریداری شده است که در مدت کوتاهی بین 70 تا 80 میلیارد تومان برای آنها سود به همراه دارد. برهمین اساس به‌دلیل اینکه در شرایط بحرانی قرار داریم دولت نیز باید دراین بخش جدی‌تر عمل کند. این اقتصاددان در ادامه اظهار کرد: هم‌اکنون حجم نقدینگی کشور رشد بالایی داشته است و حتی از تولیدناخالص داخلی کشور پیشی گرفته است و درصورتی که سیل خروشان نقدینگی مهار نشود تبعات منفی بسیاری به‌دنبال خواهد داشت.
به گفته وی گرانی کالاها به نوعی باعث تشدید حجم نقدینگی نیز می‌شود و آن را افزایش می‌دهد. امینی در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی تنها صاحبان پول و کالا هستند که منفعت می‌برند و با افزایش قیمت‌ها بر دارایی آنها افزوده می‌شود.   /روزنامه نگار /ایران کلمات کلیدی جای خالی زیر ساخت ها برای تأمین همزمان منافع فردی و جمعی

کد خبر: 1167398  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

محدوده منطقه عاری از سلاح در ادلب سوریه مشخص شد اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش عصر جمعه ایرنا، وزارت دفاع ترکیه با صدور اطلاعیه ای از مشخص شدن مرزهای منطقه غیرنظامی (عاری از سلاح) در ادلب سوریه در نتیجه مذاکرات سه روزه مقام هایی ترک و روس در مورد نحوه اجرای توافق سوچی خبر داد. خبرگزاری آناتولی به نقل از وزارت دفاع ترکیه گزارش داد که مقام های آنکارا و مسکو با توجه به ساختار...

انگلیس:با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت به بن‌بست رسیده ایم اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش جمعه شب ایرنا، «ترزا می» چهارشنبه گذشته طرح پیشنهادی دولت را که در داخل طرفداران زیادی ندارد به اتحادیه اروپا ارائه داد. اروپایی‌ها پس از مطالعه این طرح به این نتیجه رسیدند که مسائل مطرح‌شده در این سند در حد کلیات بوده و به‌اندازه کافی به جزئیات اشاره نشده است. دونالد...

شرکت‌های کره‌ای همکاری خود را با ایران قطع نکرده‌اند آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  به نقل از اتاق بازرگانی تهران، در این دیدار یو جانگ هیان، سفیر کره‌جنوبی که از سه ماه قبل ماموریت خود را در ایران آغاز کرده، با اشاره به مسایلی که اخیرا در رابطه با همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور مطرح شده است، گفت: واقعیت این است که شرکت‌های کره‌ای علاقمند به کار در ایران هستند...

بایدها و نبایدها هنگام آتش‌سوزی منزل پول نیوز  ۱ ساعت پیش

پول‌نیوز - سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به نکاتی اشاره کرد که در زمان آتش‌سوزی در منزل می‌تواند به حفظ جان و جلوگیری از سرایت آتش کمک کند.جلال ملکی ، در مورد بایدها و نبایدها در زمان آتش‌سوزی در منزل اظهار کرد: مهم‌ترین کاری که شهروندان باید در ابتدا انجام دهند این است...

ساعت رسمی کشور امشب یک‌ساعت به عقب کشیده می‌شود پول نیوز  ۱ ساعت پیش

پول‌نیوز - ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ امشب، ۳۰ شهریور یک ساعت به عقب کشیده می‌شود.بر اساس قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ امشب، ۳۰ شهریور یک ساعت به عقب برگردانده می‌شود.قانون تغییر ساعت رسمی کشور مهرماه سال ۱۳۸۶، پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی...

زورکارگران در ترمیم دستمزد به‌جایی نرسید همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

زورکارگران در ترمیم دستمزد به‌جایی نرسید زورکارگران در ترمیم دستمزد به‌جایی نرسید اقتصاد > اقتصاد‌ ایران - موضوع جبران قدرت خرید کارگران که قرار بود با رعایت اصل سه‌جانبه‌گرایی در شورای‌عالی کار مورد بررسی قرار بگیرد، عملا با تشکیل‌نشدن جلسات این شورا معلق مانده است....

روحانی درباره اوضاع دلار پاسخ دهد/خودروسازان باشگاه‌داری نکنند آنا  ۱ ساعت پیش

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در واکنش به چرایی تداوم التهابات ارزی گفت: بنده در جریان نیستم! از روحانی بپرسید. نادر قاضی‌پور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا در خصوص مشکلاتی که اخیراً در حوزه خودرو پیش آمده اظهار نظر در...

واکاوی چالشها در واحدهای تولیدی خصوصی شده تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در روزهای اخیر، خبرهایی از احضار چند تن از کارگران یک شرکت قدیمی تولیدی در رسانه ها مطرح شده است. شرکت هپکو  نیز بعد از واگذاری به بخش خصوصی دچار مشکلات عدیده ای شده و هنوز نتوانسته به جایگاه اصلی خود باز گردد. مشکلات مالی این شرکت بعد واگذاری های یک دهه...

عمده سپرده‌های مردم در کدام بانک‌هاست؟ جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، مجموع سپرده‌های بخش غیردولتی در شبکه بانکی در آخرین آمارها به حدود ۱۵۶۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که این رقم عمده نقدینگی بیش از ۱۶۰۰ هزار میلیاردی را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که از بین سپرده‌های شبکه بانکی که در سه بخش بانک‌های خصوصی، تخصصی...

قراردادهای خودرویی که به تاریخ پیوست جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، از تیرماه 94 تا تیرماه 97 سه سال زمان لازم بود تا ایران با شرکای تجاری اش قراردادهای جوینت ونچرشان را عملی و راهی جاده مخصوص کنند.  از میان این جوینت ونچرها، قرارداد ایران‌خودرو و پژو(ایکاپ)، تفاهم نامه رنو و ایدرو، توافقنامه سایپا و سیتروئن در کنار حضور...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده