تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۳۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۹:۵۱
پشت پرده خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، پایگاه خبری فلسطین الیوم، در یادداشتی با عنوان «پشت پرده خروج آمریکا از شورای حقوق بشر» آورده است: تصمیم آمریکا برای خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل، واکنش‌های بین المللی، عربی و داخلی را در میان انتقادات گسترده مقامات سازمان ملل و حقوقدانان و نهاد های بین المللی به همراه داشت.
«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا و «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بامداد چهارشنبه با قرائت یک بیانیه مطبوعاتی، تصمیم دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را در خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعلام کردند. در این خصوص «ابراهیم خریشه»، سفیر فلسطین در ژنو اظهار داشت: خروج آمریکا از شورای حقوق بشر در چارچوب سیاست آمریکا برای جدا کردن خود از جهان و مخالفتش با جهان چند قطبی و نهادهای حقوقی بین المللی است و با این کار برنامه‌های اسرائیل را از طریق سفیر سازمان ملل در نیویورک پیاده می‌کند.
وی در گفت وگوی اختصاصی با رادیو «القدس» ضمن تاکید بر بی اثر بودن تصمیم آمریکا بر شورای حقوق بشر گفت: این موضوع نشان می‌دهد که آمریکا نمی‌تواند به دفاع از حقوق بشر در دنیا وفادار باشد و بالعکس آمریکا یکی از بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بین المللی و انسانی در دنیاست. این مقام فلسطینی تصریح کرد: آمریکا با توسل به تصمیم خروج از شورای حقوق بشر به دنبال خروج از زیر فشار محکومیت های بین المللی در نتیجه حمایت از جنایات رژیم اشغالگر اسرائیل علیه فلسطینیان است.
وی ادامه داد: آمریکا با خروج از شورای حقوق بشر می‍خواهد دیگر اعضای شورا را برای خارج کردن بند هفت مربوط به وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین از دستور کار این شورا تحت فشار قرار دهد. خریشه گفت: وزیر خارجه انگلیس در جلسه افتتاحیه روز دوشنبه گذشته خواهان لغو بند هفتم شورای حقوق بشر شده و تهدید کرد که کشورش به تصمیم های مربوط به فلسطین رای منفی خواهد داد.
سفیر فلسطین در ژنو اظهار داشت: آمریکا بارها تلاش کرده که بند هفت دستور کار شورای حقوق بشر را بردارد که این کار نشانه انزوای دولت آمریکا و ناتوانی کامل آن در متقاعد کردن اطرافیانش به سیاست‌هایش است. خریشه گفت: بند هفت شورای حقوق بشر مربوط به رژیم اشغالگر اسرائیل و تخلفات وی در اراضی اشغالی فلسطین است و این بند به عنوان یک کور سوی امید باقی خواهد ماند تا جامعه بین المللی تخلفات اسرائیل را معرفی کرده و خواهان حقوق ملت فلسطین شود.
وی افزود: خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین در راستای تلاش برای تاثیرگذاری بر کمیته حقیقت یابی است که این شورا درباره حوادث اخیر در نوار غزه و تحقیق درباره تخلفات اسرائیل تصویب کرد. «صلاح عبدالعاطی»، وکیل و فعال حقوقی نیز خروج آمریکا از شورای حقوق بشر را نشانه تحقیر و نادیده گرفتن اصول و قوانین بین المللی و انسانی برشمرد و گفت: آمریکا خواهان شورای حقوق بشری با معیارهای آمریکایی است.
وی در گفت‌وگو با خبرگزاری «فلسطین الیوم» اظهار داشت: آمریکا گاهی اوقات جامعه بین المللی را با کاهش حمایت مالی تهدید می‌کند و گاهی دیگر با این گمان که خروجش از شورای حقوق بشر مشروعیت را از این شورا می‌گیرد اما باید گفت تصمیم آمریکا بار دیگر مساله فلسطین را در شورای حقوق بشر پیروز خواهد کرد.
عبدالعاطی گفت: شورای حقوق بشر با صدور تصمیم تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره جنایات رژیم اشغالگر در نوار غزه و تخلفاتش در حق فلسطینیان به نفع مساله فلسطین پیروز شد بخصوص که محکومیت‌های بین المللی نسبت به جرایم اسرائیل در حق غیرنظامیان و تظاهرات کنندگان در مرز نوار غزه و حمایت آمریکا از رژیم اشغالگر افزایش شدیدی یافت.
عبدالعاطی از جامعه بین المللی و عربی خواست آمریکا را به دلیل حمایت از رژیم اشغالگر اسرائیل و جنایاتش در حق فلسطینیان رسوا کند و گفت: این کار هم با ادامه شکایت‌ها به دادگاه کیفری و حمایت از شورای حقوق بشر و تاکید بر حقوق ملت فلسطین امکان پذیر است. زید رعد الحسین، کمیساریای عالی حقوق بشر هم در توئیت خود اظهار داشت: تصمیم آمریکا برای خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ناامید کننده و غیرمنتظره بود.
وی افزود: با توجه به وضعیت حقوق بشر در دنیای امروز شایسته بود آمریکا تلاش‌هایش را در این شورا تقویت کند نه اینکه از آن خارج شود. رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) نیز روز چهارشنبه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت: آمریکا با تصمیم برای خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل ضعف خود و ناتوانی در دفاع از مواضع خود را نشان داد.
کنستانتین کاساچوف تاکید کرد: کشورهای قدرتمند با اطمینان خاطر از مواضع خود، به اثبات درستی و حقانیت آن در هر شرایط حتی در صورت قرار گرفتن در اقلیت ادامه می‌دهند. شورای حقوق بشر یک نهاد رسمی بین المللی وابسته به سازمان ملل متحد است که در سال 2006 و مرکب از 47 کشور تشکیل شده که مسئولیت تقویت حقوق بشر و حمایت از آن در همه جای جهان را برعهده دارد.
«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا و «نیکی هیلی»، نماینده این کشور در سازمان ملل بامداد چهارشنبه خروج این کشور از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را اعلام کردند. پامپئو، در شرایطی که کشورش به حمایت از جنایتکاران بین المللی و روی کارآوردن دیکتاتورهای مستبد در نقاط مختلف جهان متهم است و به تازگی با زندانی کردن مهاجران در قفس جنجالی تازه آفریده مدعی شد که دولت ترامپ خود را به محافظت از «آزادی خدادادی تمامی انسان‌ها» می‌داند.
پامپئو تصریح کرد: «شورای حقوق بشر در رسیدن به اهدافش ناکام مانده است. رژیم های استبدادی با سوابقی وحشتناک در زمینه حقوق بشر مانند چین، کوبا و ونزوئلا جزو اعضای این شورا هستند.» او گفت: «جهت گیری‌های بی وقفه و آشکار شورای حقوق بشر علیه اسرائیل، غیرقابل کنترل است. این شورا از زمان تاسیس، قطعنامه‌های بیشتری در محکومیت اسرائیل صادر کرده تا علیه مجموع کل کشورهای دیگر صادر کرده باشد.
» شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۷ با رأی مثبت به بند هفتم مربوط به وضعیت حقوق بشر در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، رسیدگی به تخلفات رژیم صهیونیستی را به یک موضوع دائمی در دستور کار این شورا تبدیل کرد. به گزاشر فارس، آمریکا ماه گذشته تلاش داشت با رأی‌گیری بر سر قطعنامه‌ای در مجمع عمومی، این بند را لغو کند.
نماینده آمریکا در سازمان ملل با اشاره به قطعنامه های سازمان ملل در محکومیت رژیم صهیونیستی، شورای حقوق بشر را به «تمرکز غیرمتعادل» روی رژیم صهیونیستی و «خصومت‌ورزی بی‌پایان» با این رژیم متهم کرد.  

کد خبر: 1168092  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: جام نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای بين‌الملل

گفت‌وگوی پوتین و نتانیاهو درباره سوریه و ایران ایلنا  ۵۴ دقیقه پیش

گفت‌وگوی پوتین و نتانیاهو درباره سوریه و ایرانبه گزارش ایلنا به نقل از روسیاالیوم، کرملین در بیانیه ای اعلام کرد «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه، امروز- جمعه- طی تماس تلفنی با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل، درباره تحولات مرتبط با بحران سوریه گفت‌وگو کرد. طبق این گزارش، نتانیاهو در این گفت‌وگوی...

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا: ایران متحد یا دوست ترکیه نیست تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری آناتولی، "مارشال بیلینگسلیا" معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تامین مالی تروریسم روز جمعه و پس از دیدار با مقامات ترکیه درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: واشنگتن درباره پیامدهای خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران...

الجزیره: گروه‌های فلسطینی در غزه با آتش‌بس از آغاز نیمه شب موافقت کردند تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،‌ یک منبع به شبکه خبری الجزیره خبر داد که گروه‌های فلسطینی با آتش بس در نوار غزه از آغاز نیمه شب موافقت کردند.شبکه خبری العربیه نیز اعلام کرد که تلاش‌های بین المللی و مصر در بازگرداندن آتش بس به نوار غزه موفقیت آمیز بود.پیش از این نیز روزنامه صهیونیستی...

حماس: دفاع حق مشروع ماست العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم – فلسطین اشغالی در این بیانیه که بخش انگلیسی‌زبان روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست آن را منتشر کرده آمده است: «حق داریم از خودمان دفاع کنیم. وظیفه ملی ما، دفاع از منافع مردممان و ایجاد معادله‌ای برای بازداری است که در آن بمباران با بمباران پاسخ داده...

تحریم مالی ترکیه در سنای آمریکا کلید خورد العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - آمریکا به گزارش صدای آمریکا، شش سناتور جمهوری خواه و دموکرات آمریکا لایحه تحریم استقراض دولت ترکیه از نهادهای بین المللی پولی و مالی نظیر صندوق بین المللی پول را به کنگره آمریکا ارائه دادند. درلایحه مجازات دولت ترکیه آمده است: حکومت ترکیه و رجب طیب اردوغان بدون دلیل قانونی...

حماس: حق داریم از خودمان دفاع کنیم/ جواب بمباران، بمباران است خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، جنبش مقاومت حماس در بیانیه‌ای در ساعات پایانی جمعه بر حق دفاع از خود در برابر تجاوزهای رژیم صهیونیستی تأکید کرد.  در این بیانیه که بخش انگلیسی‌زبان روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست آن را منتشر کرده آمده است: «حق داریم از خودمان دفاع کنیم. وظیفه ملی ما، دفاع از منافع...

هزینه مراسم دیدار پوتین و ترامپ اعلام شد آنا  ۱ ساعت پیش

هزینه سازماندهی و برگزاری جلسه بین روسای جمهور روسیه و ایالات متحده در هلسینکی اعلام شد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از اسپوتنیک، وزارت کشور فنلاند، هزینه سازماندهی و برگزاری جلسه بین روسای جمهور روسیه و آمریکا ولادیمیر...

روابط آلمان با آمریکا حیاتی و ضروری است آنا  ۱ ساعت پیش

صدراعظم آلمان روز گذشته اظهار‌کرد، روابط آلمان با آمریکا حیاتی است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از العالم، آنگلا مرکل در کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره روابط کشور مطبوعش با دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اظهار کرد:...

اسرائیل رسما به هلاکت رسیدن یک نظامی خود در مرز نوار غزه را تایید کرد تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از الجزیره، ارتش رژیم صهیونیستی به صورت رسمی به هلاکت رسیدن یکی از نظامیانش در مرز نوار غزه را تایید کرد.بر اساس گزارش‌های منتشر شده،‌این نظامی صهیونیستی توسط تک‌تیراندازان فلسطینی در جنوب نوار غزه هدف قرار گرفته شد که در پی شدت جراحت‌های...

جروزالم‌پست: قطر،‌ مصر و ترکیه در حال فشار بر حماس برای آرام کردن اوضاع هستند تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه صهیونیستی "جروزالم پست" خبر داد که سه کشور قطر، مصر و ترکیه در حال فشار بر جنبش مقاومت اسلامی فلسطین برای آرام کردن اوضاع در نوار غزه هستند.بر اساس گزارش این روزنامه، این سه کشور از حاس خواسته اند تا با شلیک موشک به حملات جنگنده‌های اسرائیلی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده