تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۳۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۳:۳۹
کدام کشورها بیشترین بحران پناهندگی را دارند؟
پناهندگی از زمانی که انسان حمله و جنگ را آغاز کرد ایجاد شد و افراد برای فرار از رنج و شکنجه توسط مهاجمان به دیگر مکان‌ها فرار کردند. به گزارش گروه رسانه های دیگر آنا، بر اساس توافق جهانی بین کشورها پناهندگی متفاوت از مهاجرت است، اما در عمل تمایز بین پناهندگان و مهاجران دشوار است.
افرادی که از جنگ و... فرار می‌کنند معمولا پناهنده هستند، در حالی‌که کسانی که به دنبال وضعیت اقتصادی بهتر هستند مهاجر محسوب می‌شوند. البته در برخی کشورها بین پناهجویان واقعی و مهاجران اقتصادی تمایز زیای وجود دارد، اما همیشه افرادی هستند که ادعاهای جعلی برای پناهندگی دارند تا از شرایط نامطلوب در سرزمین خود فرار کنند.
روز جهانی پناهندگان روزی برای رفتار بهتر کشورهای مختلف در برابر پناهندگان ناشی از جنگ و یا هر گونه خشونت دیگر است. روز جهانی پناهندگان روز کمک به پناهجویان در شکوفایی مهارت‌های خود در کشور میزبان بوده تا بتوانند اهداف خود را به طریقی دیگر و با روشی دیگر برای زندگی بهتر شکوفا کنند. پناهندگان در جستجوی زندگی بهتر از کشور خود خارج شده و توسط دولت‌ها آموزش می‌بینند تا بر مشکلات غلبه کنند.
هدف اصلی هر پناهنده محافظت از خود در برابر هر جنگ و خشونتی است. دولت‌ها نیز هر نوع خدمات و امکاناتی را برای پناهندگان فراهم می‌کنند تا به آنان توجه شود و فعالیت‌های خود را بهتر انجام دهند، البته آنان نیز در برابر کارهای خود در کشور میزبان مسئول هستند.علاوه بر مشکلات موجود در کشور میزبان و تلاش برای پذیرش در بین مردم، پناهندگان در پیدا کردن شغل و مسکن نیز با مشکلاتی مواجه هستند.
آنها باید خود را با محیط‌های جدید، شیوه زندگی، ارزش‌ها و آداب و رسوم و زبان کشور میزبان هماهنگ کنند. همچنین پناهندگان در معرض خطر از دست دادن هویت بومی خود هستند و با احساس ناتوانی در مشارکت موارد اجتماعی روبرو می‌شوند. فرزندان آنان نیز در دسترسی به تحصیلات دچار مشکل شده و حتی بعد از پذیرفتن آنان در محیط‌های آموزشی در هماهنگی با سبک آموزشی و زبان نیز با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند.
پناهندگان برای کشورهای میزبان نیز تغییرات شدید و ناگهانی در محیط ایجاد می‌کنند. در واقع تراکم جمعیت ناگهان افزایش می‌یابد که مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. حضور پناهندگان در میان ساکنان آن کشور منجر به بیگانه‌ترسی و در نتیجه تبعیض شده که به لحاظ ایدئولوژیکی با یکدیگر مخالفت می‌کنند.
مراسم روز جهانی پناهندگان20 ژوئن روز جهانی پناهندگان است و هدف از آن اهمیت و احترام به پناهندگان است. رویدادهای بسیاری به مناسبت این روز برگزار می‌شود تا افراد در مورد مسائل مربوط به پناهندگان آگاه شوند. افراد با کمک‌های نقدی و غیر نقدی مانند اهدا محصولات مورد نیاز از جمله پناهگاه، پتو، چادر و بسیاری موارد دیگر با پناهنگان همدردی می‌کنند تا قدری از مشکلات آنان کاهش یابد.
شعار روز جهانی پناهندگانبر اساس ماده 13 اعلامیه جهانی حقوق بشر هر کس حق دارد که در داخل هر کشوری آزادانه عبور و مرور کرده و محل اقامت خود را انتخاب کند و هر کشوری و از جمله کشور خود را ترک کرده یا به کشور خود باز گردد و بر اساس ماده 14 اعلامیه جهانی حقوق بشر هر فردی حق دارد در برابر تعقیب، شکنجه و آزار پناهگاهی یابد و در کشورهای دیگر پناه اختیار کند.
روز جهانی پناهندگان جهت یادآوری به مردم است که به پناهندگان احترام گذاشته تا نگرش بهتری به آنان داشته باشند. دولت‌ها نیز مدیریت لازم برای پناهندگان را داشته باشند تا قدری از مشکلات آنان کاهش یابد. شعارهایی که تاکنون برای این روز در نظر گرفته شده است به شرح ذیل است:سال 2015 : همه با شجاعت در کنار هم هستیمسال 2014 : پناهندگان و مهاجران؛ حرکت به سوی دنیای بهترسال 2013 : حمایت از خانواده در یک دقیقهسال 2012 : جنگ جهانی اول و از هم‌پاشیدگی خانواده‌هاسال 2011 : بی‌امیدی از پناهندگی یک نفر منجر به تعداد بیشتری پناهنده می‌شودسال 2010 : فرار اجباری یک پناهنده منجر به تعداد بیشتری پناهنده خواهد شدسال 2009 : خانهسال 2008 : حفاظتسال 2007 : پیشگیریسال 2006 : فرصتسال 2005 : بی‌باکیسال 2004 :شجاعتسال 2003 :ساخت آینده با پناهندگان جوانسال 2002 : سکوتسال 2001 : احترامپناهجویان در بسیاری از مناطق که شرایط آب‌وهوایی برای زندگی کردن ندارد برای نجات زندگی حضور دارند.
آنان در اردوگاه‌های آموزشی زندگی می‌کنند و روش‌هایی برای زنده ماندن در شرایط آب‌وهوایی خطرناک که حتی منجر به بیماری و مرگ می‌شود را فرا می‌گیرند.* بیشترین بحران پناهندگی مربوط به کدام کشورها است؟بیش از نیمی از پناهندگان از کشورهای سوریه، افغانستان و سودان جنوبی هستند. البته بی‌ثباتی در ونزوئلا و میانمار نیز میلیون‌ها نفر را مجبور به ترک خانه‌های خود کرده است و در واقع بیش از 65 میلیون نفر در سراسر جهان از خانه‌های خود آواره شده‌اند.
با حمایت مردم و گروه‌های حمایتی نیازهای ضروری این افراد در سراسر جهان برطرف شده است. همه پناهندگان از مشکلات زیادی رنج می‌برند؛ چه افرادی که به دلیل مشکلات از کشور خود فرار کرده‌اند و چه افرادی که در جستجوی زندگی بهتر به کشور دیگری پناهنده شده‌اند. ولی همه آنان با قدرت در رفع مشکلات تلاش می‌کنند و داستان زندگی آنان داستان زندگی ما است، زیرا ما همه انسان هستیم و با هم می‌توانیم جهانی بهتر بسازیم.
بر اساس آمار منتشر شده، بیشترین پناهندگان مربوط به کشورهای ذیل هستند:سوریهدر حال حاضر بحران سوریه چشمگیرتر از هر بحرانی روی زمین است و مردم سوریه همچنان بزرگترین جمعیت آواره شده در جهان محسوب می‌شوند. پس از جنگ 2011 طی دو سال یک میلیون نفر آواره شدند. یک میلیون نفر دیگر نیز طی 6 ماه بعد آواره شدند و در حال حاضر نیز بیش از نیمی از جمعیت سوریه آواره کشورهای همسایه شده‌اند.
در این میان بیش از 5.6 میلیون نفر از مرزها فرار کرده‌اند.افغانستانسال‌ها بیکاری، ناامنی و بی‌ثباتی سیاسی منجر به مهاجرت گسترده افغان‌ها به سایر کشورها شده است. نزدیک به 2.5 میلیون نفر مجبور به ترک کشور افغانستان و مهاجرت به ایران، پاکستان و یا اروپا شده‌اند.گروه‌های حمایتی برای ایجاد آینده بهتر از طریق آموزش کشاورزان برای رشد محصولات بهتر، بهبود فرصت‌های اقتصادی برای جوانان، آموزش به مادران برای تغذیه سالم و کمک به زنان و دختران برای دسترسی بهتر به خدمات مالی و فرصت‌های شغلی تلاش می‌کنند.
سودانوضعیت در سودان جنوبی دشوار است و بزرگترین بحران پناهندگان در آفریقا محسوب می‌شود. از زمان آغاز جنگ داخلی در سال 2013 بیش از چهار میلیون نفر از خانه‌هایشان آواره شده‌ و بیش از دو میلیون نفر در کشورهای همسایه ساکن شده‌اند و اکثریت این جمعیت زنان و کودکان هستند.جنگ‌های مداوم، سیل و خشکسالی موجب وخیم شدن بحران انسانی شده است.
نیاز برای آب آشامیدنی سالم، مراقبت‌های بهداشتی، اصول بهداشت، غذا، پناهگاه و حفاظت در سراسر کشور برای حمایت این جمعیت بزرگ ضروری است.ونزوئلا:یکی از بحران‌های نادیده گرفته شده جهان در ونزوئلا است. با سقوط اقتصادی و اجتماعی در این کشور تقریبا 90 درصد جمعیت زیر خط فقر بوده و بیش از نیمی از خانواده‌ها برای تأمین نیازهای غذایی مشکلات زیادی دارند.
مشاغل کاهش یافته و خشونت در حال افزایش است و دسترسی مطمئن به مواد غذایی، خدمات بهداشتی و پزشکی سخت‌تر شده است.این وضعیت بدترین بحران انسانی در نیمکره غربی است و بیش از 1.5 میلیون نفر در طول چند سال گذشته در این منطقه آواره شده‌اند. شمار خانواده‌های ونزوئلایی که به کشورهای همسایه وارد می‌شوند در حال افزایش است.
میانماراز آنجایی که خشونت در منطقه شمال غربی میانمار در اوت 2017 آغاز شده بیش از 693 هزار نفر در جنوب شرقی بنگلادش پناهنده شدند. سرعت و مقیاس هجوم افراد به کشورهای همسایه طی پاییز گذشته فشار زیادی بر این کشورها به‌خصوص بنگلادش ایجاد کرده است.کدام کشورها بیشترین پناهندگان را در خود جای داده‌اند؟آلمانبر اساس آخرین آمار، اداره مهاجرت و پناهندگان آلمان حدود 649 هزار و 476 درخواست پناهندگی در سال 2015 و 722 هزار و 370 درخواست در سال 2016 داشته است.
بر اساس اطلاعات منتشر شده در دو سال گذشته اکثر درخواست‌های پناهندگی آلمان از سوی شهروندان سوری و سپس افغان‌ها و عراقی‌ها بوده است.فرانسهفرانسه دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا است و بر اساس اطلاعات وزارت امور خارجه فرانسه 24 هزار و 485 درخواست پناهندگی در سال 2016 ثبت شده است.ایتالیادر سال 2016، 355 هزار و 361 مهاجر به یونان و ایتالیا از طریق مسیر مدیترانه وارد شده‌اند.
یونانصدها هزار نفر پناهنده از مرز این کشور برای رسیدن به کشورهای دیگر از جمله آلمان عبور می‌کنند.سوئدسوئد یکی از پناهگاه‌های مردم سوریه برای اقامت دائم است. بیش از 38 هزار نفر در سال 2015 درخواست پناهندگی داشته‌اند و در سال‌های گذشته این میزان افزایش یافته است.کاناداکانادا هدف 25 هزار پناهنده در ماه فوریه در سال 2017 بوده است.
عراقعلی‌رغم جنگ در عراق افراد سوری به مزرهای عراق فرار کرده‌اند. بسیاری از افراد کرد به منطقه کردستان عراق پناهنده شدند.ارمنستانبیش از 10 هزار نفر از اقلیت‌های قومی سوری از طریق ترکیه به ارمنستان فرار کرده‌اند و علت این پناهندگی حضور بستگان آنان در ارمنستان است.* نیمی از پناهندگان دنیا در 10 کشور زندگی می‌کنند10 کشور که فقط 2.
5 درصد از اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهند بیش از نیمی از پناهندگان جهان را میزبانی می‌کنند و این موضوع موجب بحران در این کشورها شده است.سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد که با روند افزایش پناهندگی، سفرهای خطرناک به اروپا و استرالیا افزایش یافته است.56 درصد از 21 میلیون پناهنده در جهان تنها در 10 کشور که همه در خاورمیانه، آفریقا و آسیای جنوبی هستند ساکن شده‌اند.
10 کشور میزبان پناهندگان به شرح ذیل است:اردنترکیهپاکستانلبنانایراناتیوپیکنیااوگانداجمهوری دموکراتیک کنگوچاداردن بیش از 2.7 میلیون نفر از پناهندگان را به خود اختصاص داده و به عنوان پناهنده پذیرترین کشور نامگذاری شده است و این رقم در ترکیه نیز بیش از 2.5 میلیون نفر است. پاکستان 1.6 میلیون نفر و لبنان هم بیش از 1.
5 میلیون نفر را میزبانی می‌کند.دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل گفت: بسیاری از ثروتمندترین کشورهای جهان کمترین میزبانی را دارند و این جمعیت در کشورهای با بحران زیاد بیشتر است. به عنوان مثال بریتانیا از سال 2011 تاکنون کمتر از 8000 سوری را پذیرفته، در حالی که اردن بیش از 655 هزار پناهنده را از کشورهای همسایه در خود جای داده است.
این موضوع موجب افزایش تعداد قاچاق افراد به کشورهای اروپایی با روش‌های خطرناک شده است.منبع: ایسنا

کد خبر: 1168256  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای بين‌الملل

دیدار سناتور بلندپایه آمریکایی با رئیس‌جمهوری کوبا ایلنا  ۱۳ دقیقه پیش

دیدار سناتور بلندپایه آمریکایی با رئیس‌جمهوری کوبابه گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، سناتور «باب کورکر» سناتور جمهوری‌خواه و «میگل دیاز کانل» رئیس‌جمهوری کوبا طی دیداری در هاوانا درباره روابط پرتنش دوجانبه و مسائل مورد اهتمام طرفین رایزنی کردند. این دومین سفر کورکر به کوبا است. وی که یک سناتور جمهوری‌خواه...

روند صعودی شاخص‌های بورس در بازارهای آسیا ایلنا  ۱۳ دقیقه پیش

روند صعودی شاخص‌های بورس در بازارهای آسیابه گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، شاخص «نیکی ۲۲۵» بورس ژاپن با افزایش هشت دهم درصدی در سطح ۲۳,۸۶۹.۹۳ واحد قرار گرفت. ارزش شاخص ترکیبی شانگهای چین نیز با رشد یک و ۹ دهم درصدی به ۲.۷۸۱,۴۱ واحد دست یافت. همچنین ارزش شاخص «سانسکس» بورس هند با شش دهم  درصد افزایش به ۳۷,۳۴۴.۸۱...

آزادی دو پسر حسنی مبارک با قید وثیقه 100 هزار پوندی آفتاب نیوز  ۴۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، دادگاه جنوب قاهره تصمیم گرفت علاء و جمال مبارک، دو پسر حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری مخلوع مصر را با وثیقه مالی به ارزش ۱۰۰ هزار پوند آزاد کند.این دادگاه همچنین ۲۰ نوامبر را برای بررسی این پرونده تعیین کرد.مصر پنج روز پیش دستور بازداشت دو پسر حسنی مبارک به همراه...

مسکو: احتمالا "کلاه‌سفیدها" نقش اصلی را در سناریوی حمله شیمیایی ایفا کنند آفتاب نیوز  ۴۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : به نقل از روسیا الیوم، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از ادامه آمادگی‌ها برای انجام اقدامات تحریک‌آمیز با استفاده از سلاح شیمیایی در استان ادلب واقع در غرب سوریه خبر داد و گفت: گروه تروریستی جبهه‌النصره به تشکیلات مسلح موجود در سوریه سلاح شیمیایی از جمله گاز سارین می‌دهد.وی...

ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت به عقب کشیده می‌شود العالم فارسی  ۴۷ دقیقه پیش

العالم- ایران هر ساله بر اساس قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب 1386 مجلس شورای اسلامی، ساعت رسمی کشور در ساعت 24 سی‌ام شهریورماه یک ساعت به عقب برگردانده می‌شود. در سال ۲ بار ساعت رسمی کشور تغییر می‌کند به عبارت دیگر ساعت رسمی کشور در ساعت 24 روز اول فروردین یک ساعت...

نمایش قدرت ارتش و سپاه در آسمان خلیج فارس العالم فارسی  ۴۷ دقیقه پیش

العالم- ایران/ سیاسی   سرهنگ یوسف صفی پور روز جمعه در حاشیه تمرین مشترک هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: این دومین تمرین مشترک هوایی 2 نیرو در راستای آمادگی هرچه بیشتر است. وی ادامه...

دیدار سناتور ارشد آمریکایی با رئیس جمهور کوبا خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سناتور «باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که روز چهارشنبه وارد «هاوانا» شده بود، با «میگل دیاز کانل»، رئیس جمهور کوبا دیدار کرد. سناتور ارشد جمهوری‌خواه که مواضع انتقادی نسبت به سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا دارد، در دومین سفر خود به...

فشار اتحادیه اروپا برای نهایی شدن توافق برگزیت آنا  ۱ ساعت پیش

اتحادیه اروپا با افزایش فشارهای سیاسی روی نخست‌وزیر انگلستان، اصرار دارد تا هرچه زودتر قرارداد برگزیت نهایی شود. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از رویترز، با نزدیک‌تر شدن موعد خروج انگلستان از اتحادیه اروپا و افزایش فشارهای...

کشورهای عضو اوپک بدون ما مدت زیادی در امان نخواهند بود آنا  ۱ ساعت پیش

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به افزایش قیمت نفت توسط کشورهای عضو اوپک گفت: ما امنیت آنها را تأمین می‌کنیم. آنها بدون ما مدت زیادی در امان نخواهند بود، اما بهای نفت را افزایش می‌دهند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از آناتولی،...

هرگز حملات به سوریه را متوقف نخواهیم کرد مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

هرگز حملات به سوریه را متوقف نخواهیم کردبه گزارش مرور نیوز به نقل از فلسطین الیوم، آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در گفتگو با رادیو ارتش این رژیم گفت: ما هرگز حملات به سوریه را متوقف نخواهیم کرد. ما برای تضمین امنیت شهروندان اسرائیلی نهایت تلاشمان را می‌کنیم. این اظهارات بعد از آن ایراد شد که اقدامات نیروی هوایی رژیم...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده