تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: جمعه،۱ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۷:۳۲
افزایش سهم پالم در مصارف روغن ایران
آفتاب‌‌نیوز : دومین نشست پویش مردمی کیفیت محصولات غذایی با محوریت باورهای روغن های خوراکی با حضور تولیدکنندگان، دستگاه های نظارتی، اساتید دانشگاه، معاونت خبر صداوسیمای مرکز مازندران، فعالان مدنی و حامیان محیط زیست در شرکت پرتو دانه خزر در شهرک صنعتی بهشهر برگزار شد.اسماعیل خاتمی مقدم رئیس انجمن صنایع همگن غذایی و دارویی مازندران در این جلسه، با بیان اینکه پویش مردمی کیفیت محصولات غذایی برای نخستین بار در کشور برگزار می شود، اظهار کرد: در مالزی و کشورهای آسیای شرقی درآمدی که از محصول پالم بدست می آوردند شاید از درآمد نفت ایران بیشتر باشد و پالم برای آن ها یک محصول کاملا استراتژیک است به همین دلیل تبلیغات های مثبت گسترده ای برای آن انجام می دهند و کشورهایی که منافع آن ها به خطر می افتد درباره مضرات پالم صحبت می کنند.
سهم پالم در مصارف روغن ایران افزایش یافتوی افزود: در چند سال اخیر به دلیل تحریم ها و مشکلات اقتصادی که در زمینه دریافت مواد اولیه برای تولید روغن و یا مشکل جابه جایی پول در ایران صورت گرفت سهم پالم در مصارف روغن ایران افزایش یافت که مسئولان در حال کاهش آن هستند.خاتمی مقدم خاطرنشان کرد: کشورهایی که تولیدکننده پالم بودند در تجارت با ایران راحت تر کار می کردند و اینگونه پالم وارد ایران شد در حالی که روغن پالم اجزای خوب، متوسط و بد دارد اما به دلیل عدم نظارت دقیق و عدم حساسیت دستگاه های نظارتی اجزای نامناسب این روغن نیز وارد کشور شد و برای افراد سودجو انگیزه ایجاد کرد که از اجزای ضعیف تر پالم در کالاهایی که استفاده از روغن پالم مجاز بود استفاده کنند.
کیفیت واردات روغن پالم نسبت به گذشته بهبود یافترئیس انجمن صنایع همگن غذایی و دارویی مازندران گفت: خوشبختانه در چند سال اخیر دستگاه های نظارتی ایران برای واردات پالم علاوه محدودیت هایی را لحاظ کردند و تعرفه هایی برای آن در نظر گرفتند به همین دلیل کیفیت واردات روغن پالم در چند سال اخیر نسبت به گذشته بهبود یافته است.
خاتمی مقدم عنوان کرد: وزارت بهداشت در سال های اخیر نظارت خود را بر صنعت افزایش داده که این اقدام بسیار خوبی است اما باید نظارت بیشتری بر کنترل کیفیت روغن های پالم داشته باشد و همچنین مضرات و خطرات اجزای نامناسب پالم را به مردم اطلاع رسانی کند.وی افزود: وزارت بهداشت باید نظارت بیشتری بر بازار داشته باشد چراکه برخی افراد روغن های خوراکی به ویژه کنجد را با دستگاه های روغن کشی به صورت سنتی انجام می دهند و در مغازه ها به فروش می رسانند.
حتی یک مجوز ارگانیک برای محصولات در ایران صادر نشده استرئیس انجمن صنایع همگن غذایی و دارویی مازندران اظهار کرد: هیچ گروه محصولی به صورت کامل ارگانیک در ایران وجود ندارد و موسسه استاندارد اعلام کرده که تا به امروز حتی یک مجوز ارگانیک صادر نکرده است و وزارت بهداشت نیز گفته طبق تعاریف ارگانیک؛ محصول کاملا ارگانیک نداریم و حال سوال اینجاست چرا بسیاری از محصولاتی که به بازار عرضه می شود بر روی آن ها عنوان ارگانیک درج شده و چرا وزارت بهداشت و موسسه استاندارد از درج این موارد جلوگیری نمی کند.
خاتمی مقدم یادآور شد: در باورهای مردم محصولاتی که به روش سنتی تهیه می شود ارگانیک و محصولاتی که صنعتی هستند بیماری زا است و باید این باورهای غلط را تصحیح کرد و دستگاه های نظارتی، تشکل های مردمی و رسانه ها در آگاهی بخشی و اطلاع رسانی صحیح نقش بسیار مهمی دارند.وی افزود: مردم در حال بمباران اطلاعاتی هستند اما کسی به آن ها آگاهی نمی دهد که منجر به دانش شود و امیدواریم در آینده نزدیک پویش مردمی کیفیت محصولات غذایی بتواند به یک پایگاه مورد اعتماد برای مصرف کنندگان تبدیل شود به همین دلیل حرف هایی که خروجی نشست های این پویش است باید صادقانه، قابل درک و مصداق داشته باشد.
حسن مکرمی مدیر نظارت بر مواد غذائی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این جلسه، اظهار کرد: به شدت پیگیر هستیم تا در وزارت بهداشت یک واحد نظارتی واحد بر غذای سنتی و صنعتی نظارت کند تا دوگانگی که در محصولات غذایی وجود دارد از بین برود و چند مورد از کسانی که به صورت سنتی روغن کشی کنجد در مازندران انجام می دادند را ساماندهی کردیم یعنی آنهایی که فضای فیزیکی بهتری دارند باید یک مسئول فنی و یک قرارداد با آزمایشگاه داشته باشند.
تبلیغات عرضه همه محصولات سلامت محور باید با تایید وزارت بهداشت باشدوی افزود: تنظیم قرارداد تبلیغات عرضه همه محصولات سلامت محور باید با تایید وزارت بهداشت باشد که هنوز به صورت کامل اجرایی نشده است و بدون تایید و نظارت وزارت بهداشت نباید هیچ گونه محصولات غذایی در رسانه ها تبلیغ شود.مکرمی خاطرنشان کرد: متاسفانه از عنوان ارگانیک سوء استفاده هایی صورت گرفته و هنوز هیچ دستگاه نظارتی مجوز محصول ارگانیک صادر نکرده است و فقط در برخی موارد مواد اولیه که از کشورهای خارجی به ایران وارد می شود دستگاه های ذی صلاح تایید کردند که ارگانیک است و وزارت بهداشت برای این موارد نیز اجازه نداده که روی بسته بندی محصول عنوان ارگانیک درج شود اما فقط نوشته می شود که در این محصول از مواد اولیه ارگانیک استفاده شده است.
چالش های بسیاری در عبور از مرحله سنتی به صنعتی در جهان بوجود آمد محسن کشمیری دبیر انجمن کره گیاهی ایران در این جلسه، اظهار کرد: در ایران چالش های بسیاری در عبور از مرحله سنتی به صنعتی در حوزه های مختلف به وجود و راه حل این چالش ها را صنعت غذا پاسخگو بوده است و البته این چالش ها فقط مربوط به جامعه ایران نیست و صنایع غذایی در تمام دنیا درگیر این چالش ها بوده و حتی در برخی حوزه ها جنگ های اقتصادی به وجود آورده است.
 روغن و چربی ها جزو سه گروه اصلی مواد غذایی لازم برای بدن انسانوی افزود: روغن و چربی ها جزء سه گروه اصلی مواد غذائی لازم برای بدن انسان است اما روغن به نوعی متهم شده به اینکه ماده غذائی مناسبی برای بدن نیست و این حرف به عنوان باور غلط به مرور در ذهن مردم رسوخ پیدا کرده است در حالی که ضرورت دارد در بدن وجود داشته باشد اما اینکه اجزای روغن از چه نوع باشد و با چه ویژگی هایی به مصرف کنندگان ارائه شود بسیار حائز اهمیت بوده و بهترین کار این است که تولید، توزیع و عرضه این محصول دست متخصصان باشد چراکه متخصصان می توانند برای هر مشکل؛ راه حل درست و علمی ارائه دهند.
کشمیری خاطرنشان کرد: در پویش مردمی کیفیت محصولات غذایی 40 پرسش درباره نحوه انتخاب، مصرف و نگهداری روغن ها، اهمیت و نقش روغن ها و چربی ها در تغذیه انسان؛ میان مردم عنوان شد و پاسخ های جالب و متفاوتی دادند که در این میان برخی باورها غلط و برخی انتظارات درست از ارائه یک روغن سالم از سوی تولیدکنندگان؛ وجود داشت.
دبیر انجمن کره گیاهی ایران گفت: روغن های خوراکی به 4 دسته اصلی روغن سرخ کردنی، روغن سالاد، روغن های پخت و پز و روغن های مخصوص صنایع تقسیم می شوند اما عمده مصرف روغن ها در بخش مصرف خانوار است و یک روغن مناسب برای سرخ کردن باید سه ویژگی مقاومت در برابر حرارت و دمای بالا، ترکیب مناسب اسیدهای چرب و کاربرد برای سرخ کردن را داشته باشد.
به گزارش ایسنا، در این نشست فعالان مدنی، حامیان محیط زیست و خبرنگاران به طرح سوال و موضوعاتی درباره روغن های خوراکی و باورهای غذایی پرداختند و سپس کارشناسان و دستگاه های نظارتی و دانشگاهیان پاسخ سوالات و توضیحاتی را در این باره ارائه کردند.

کد خبر: 1168480  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آفتاب نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

برای تحصیل در دانشگاه آزاد چقدر باید هزینه کنیم؟+ جدول نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز   اگرچه روزگاری نه‌چندان دور، دانشگاه آزاد اسلامی تنها دانشگاه پولی ایران بود اما چندسالی است که به‌سختی می‌توان دانشگاه یا رشته‌ غیرپولی در ایران پیدا کرد و حالا دانشگاه‌های دولتی هم تبدیل به رقیب جدی برای نخستین دانشگاه پولی ایران شده‌اند.پولی‌سازی آموزش دانشگاهی در ایران...

بازاری که افزایش قیمت‌ها هم کسادش نکرد/ ژل بوتاکس را بهتر بشناسید! نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز  اصلا فرصت سرخاراندن ندارد: «مردم برای قشنگ‌شدن، خوب پول خرج می‌کنند.» این را منشی کلینیک دکتر سین از پشت تلفن می‌گوید. وقتی می‌پرسم با این قیمت‌ها، مردم هنوز برای بوتاکس و فیلر مراجعه می‌کنند؟ صدای زنگ تلفن‌ها بلند است و منشی جوان وقت نمی‌کند به همه‌شان پاسخ دهد. بیشترشان را...

بشکه نفت چند کیلو وزن دارد؟ آنا  ۳ ساعت پیش

نفت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های جهانی نقش مؤثری در داد و ستدهای بین‌المللی دارد. اطلاع از این واقعیت که هر بشکه نفت چه وزنی دارد برای مخاطبان جالب توجه خواهد بود. به‌ گزارش خبرنگار نفت...

شهردار تهران شامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان می‌شود؟ نامه  ۴ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز محسن علیجانی عضو فراکسیون امید مجلس زمانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: به نظر می‌رسد که قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل حال محمدعلی افشانی شهردار تهران هم می‌شود و آنطور که ما می‌دانیم این قانون شامل همه است.وی...

وقتی بیمه‌ها از یک ابهام قانونی سوء استفاده میلیاردی می‌کنند/ پشت پرده این سودجویی در روز روشن... نامه  ۴ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز تصور کنید آقای الف بخاطر داشتن یک اختلاف با آقای ب، به دنبال گرفتن انتقام از او باشد. فرض کنید، آقای ب ماشین گران قیمتی مثلا به ارزش 770 میلیون تومان دارد.کافی است آقای الف، خودش یا هر کس دیگری با یک ماشین مثلا یک پراید خیلی کار کرده محکم به شکل تصادف به ماشین گران قیمت آقای...

نرخ نفت خام در آستانه 70 دلار آنا  ۴ ساعت پیش

قیمت نفت خام در بازا‌رهای جهانی با 0.93 درصد افزایش به 69.84 دلار در هر بشکه رسید. به گزارش خبرنگار نفت و انرژی خبرگزاری آنا قیمت نفت خام در بازا‌رهای جهانی با 0.93 درصد افزایش به 69.84 دلار در هر بشکه رسید.به نظر می‌رسد جنگ...

ابلاغ قانون دائمی شدن قانون استخدام در ناجا آفتاب نیوز  ۵ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  قانون «دائمی شدن قانون استخدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران» در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۱ مجلس شورای اسلامی تصویب و طی نامه شماره ۸۴۱۱۹ مورخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۷ از سوی رییس جمهور ابلاغ شد.

صدورکارت پایان خدمت سربازی منوط به گذراندن دوره‌ پیشگیری ازاعتیاد اکو فارس  ۷ ساعت پیش

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، پرویز افشار در شصت و هشتمین جلسه کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد پیشنهاد داد: برای آموزش مباحث پیشگیری از اعتیاد به کارکنان ستاد کل نیروهای مسلح، می‌توان با مداخله غیر مستقیم و تربیت کادر متخصص همچون افراد عقیدتی آن سازمان اقدام کرد، این افراد می‌توانند...

سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد اکو فارس  ۷ ساعت پیش

به گزارش اکوفارس، سایت سکه ثامن امروز (۲۷ شهریور) در جدیدترین اطلاعیه خود با صدور اطلاعیه ای ضمن اعلام ورشکستگی اعلام کرد: «به اطلاع می‌رساند بنا به استفاده کاربران و تریدرها از ربات‌های غیرمجاز و همچنین کارمند ثامن که به نام شوهر خود معامله می‌کرد به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و.........به...

نماینده مردم سنندج: هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اثاثیه است آفتاب نیوز  ۷ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: حداقل زمان قرارداد اجاره خانه باید دو سال باشد، یعنی دیگر صاحب خانه ها نتوانند به صورت یک ساله ملک خود را اجاره دهند.سیداحسن علوی، با اشاره به بررسی لایحه حمایت از مستاجران در هیأت دولت، گفت: به طور حتم در شرایط کنونی افزایش امنیت مستأجران بسیار ضروری...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده