تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: شنبه،۲ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۳۲
همه لحظاتی که جهان در لبه پرتگاه جنگ هسته‌ای قرار داشت
آفتاب‌‌نیوز : در گزارش پایگاه خبری  ژورنال آمده است: با توافق میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون برای ادامه مذاکرات بر سر موضوع خلع تسلیحات هسته ای شبه جزیره کره به نظر می رسد سایه درگیری و حتی جنگ هسته ای از منطقه دور شده است. اما در گذشته جهان وضعیت های به مراتب خطرناک تر نیز به خود دیده است به طوری که در برخی از این زمان ها تنها دقایقی با آغاز جنگ هسته ای فاصله بوده است.
بحران موشکی کوبا (۱۹۶۲)در زمان بحران موشکی کوبا جهان از همیشه به آغاز یک جنگ هسته‌ای نزدیک‌تر شده بود. بحران موشکی کوبا یک رویارویی خطرناک میان آمریکا و شوروی در اکتبر ۱۹۶۲ و در پر تنش روزهای جنگ سرد رخ داد.ماجرا از این قرار بود که در پاسخ به حمله ناموفق آمریکا به خلیج پیگز کوبا و نیز استقرار موشک‌های بالستیک آمریکا در ترکیه و ایتالیا، نیکیتا خروشچف، رهبر شوروی با درخواست فیدل کاسترو برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در این کشور و در فاصله‌ ۱۸۰ کیلومتری از ساحل فلوریدا در آمریکا موافقت کرد.
در پانزدهم اکتبر جان.اف.کندی، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا و فرماندهان نظامی تصمیم گرفتند تا کوبا را از طریق دریایی قرنطینه کنند.سرانجام پس از سپری شدن دو هفته پرتنش در آبهای کوبا و اطراف آن؛ کندی و خروشچف از طریق مذاکره توانستند برای این بحران راه‌حل دست یابند. بنا بر این توافق، آمریکا موافقت کرد تا پس از خروج تسلیحات هسته‌ای شوروی از کوبا دیگر به کوبا حمله نکند.
هم‌چنین کندی به طور مخفیانه با شوروی توافق کرد تا سایت موشکی آمریکا در ترکیه را تعطیل کند.در ماه نوامبر کندی به محاصره کوبا خاتمه داد و شوروی نیز تا پایان سال همه تسلیحات هسته‌ای خود را از کوبا خارج کرد.تهدید اسرائیل (۱۹۷۳)در اکتبر ۱۹۷۳، نیروهای نظامی سوریه و مصر با هدف پس گرفتن قسمت‌های اشغال شده در جنگ قبلی اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به اسرائیل حمله کردند.
پس از آن بود که گلدامیر، نخست‌وزیر اسرائیل دستور مجهز شدن جنگنده‌های خود به کلاهک‌های هسته‌ای را صادر کرد.هم‌چنین آمریکا بمب‌افکن‌های هسته‌ای ‌B-۵۲ خود را به حالت آماده‌باش درآورد.علت این امر اقدام آمریکا بود که اگر اسرائیل از تسلیحات هسته‌ای خود علیه مصر و سوریه استفاده کند، شوروی نیز اسرائیل را مورد اصابت تسلیحات هسته‌ای خود قرار خواهد داد؛ بنا بر این آمریکا قصد داشت تا آماده انجام یک عمل حمله تلافی‌جویانه علیه شوروی شود.
پس از تلفات شدید اسرائیل و شکست نظامی سوریه، سازمان ملل توانست آتش‌بس را میان دو طرف برقرار کند.رزمایش نظامی ناتو در سال ۱۹۸۳در سال ۱۹۸۳ رزمایش نظامی ناتو تا تبدیل شدن به یک هلوکاست هسته‌ای اندکی فاصله داشت. در آن زمان مقامات شوروی معتقد بودند که رزمایش گسترده نظامی ناتو در شرق اروپا که در شرق اروپا انجام شد، حیله‌ای برای حمله نظامی واقعی و حمله هسته‌ای پیش‌دستانه آمریکا بود.
این رزمایش شبیه‌سازی از یک جنگ هسته‌ای بود که رهبران کشورهای ناتو در آن شرکت کرده بودند.در پاسخ به این رزمایش شوروی موشک‌های قاره‌پیما خود را با کلاهک هسته‌ای مجهز کرد و در جبهه روبروی این رزمایش قرار داد. هم‌چنین زمان انجام روند پرتاب آنها را از چند ساعت به ۲۰ دقیقه کاهش داد.در چنین دوره بحرانی تنها مساله‌ای که باعث جلوگیری از وقوع یک فاجعه بشری شد این بود که آمریکا از این اقدام شوروی بی‌اطلاع بود.
غرب نیز در پاسخ به آماده‌باش شدید روسیه، حالت آماده‌باش به خود نگرفت، چراکه از این اقدام روس‌ها بی‌خبر بود.در صورت آماده‌باش غرب؛ روسیه اطمینان می‌یافت که این رزمایش بهانه‌ای برای حمله به شوروی بوده است.پاکستان و هند (۱۹۹۹)پاکستان در سال ۱۹۹۹ و در جریان جنگ کرگیل در منطقه مورد اختلاف کشمیر زرادخانه هسته‌ای خود را برای حمله احتمالی علیه هند، کشور همسایه خود آماده کرده بود.
در زمانی که نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان از آمریکا برای جلوگیری از وقوع یک جنگ ویران‌کننده کمک گرفت، در گفت‌وگو با بیل کلینتون رئیس‌جمهور آمریکا اذعان کرده بود که کشورش آماده بوده تا از زرادخانه هسته‌ای خود علیه هند استفاده کند.شریف گفته بود، معتقد است هند همین اقدام را انجام داده است.کلینتون پیش از آن‌که موفق شود موافقت هند را با امضای آتش‌بس کسب کند، از پاکستان خواست تا نیروهای خود را از منطقه کشمیر خارج کرده و از تسلیحات هسته‌ای خود علیه هند استفاده نکند.
اما در سال ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ پس از حمله تروریستی به پارلمان هند که  گفته می‌شد توسط تروریست‌های پاکستان انجام شده است، تنش‌ها میان دو کشور افزایش یافت. دو کشور نیروهای نظامی خود را به مرز مشترک و در منطقه کشمیر انتقال دادند.در اکتبر ۲۰۰۲، تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی باعث شد تا دو طرف نیروهای خود را از کشمیر خارج کنند.
خشم کره‌ شمالی از تحریم‌ها علیه این کشوردر تاریخ ۷ مارس ۲۰۱۳، کره‌ شمالی پس از صدور تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور آمریکا را به انجام یک حمله هسته‌ای پیش‌دستانه تهدید کرد.آمریکا در پاسخ اعلام کرد که توانایی دفاع از خود در برابر هرگونه حمله موشکی کره‌ شمالی را دارد.یک ماه پس از آن کره‌ شمالی از خارجی‌های مقیم در کره ‌جنوبی خواست تا این کشور را ترک کنند و ادعا کرد هر دو کشور در آستانه آغاز یک جنگ هستند.
کره‌ شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: شرایط در شبه جزیره کره به دلیل اقدامات خصمانه آمریکا و عروسک خیمه شب‌بازی آن (کره‌جنوبی) از هر زمانی به آغاز یک جنگ هسته‌ای نزدیک‌تر شده است. البته بسیاری از کارشناسان انجام یک حمله به آمریکا را بعید اعلام کردند.به گزارش ژورنال طی دو ماه اخیر نیز که واشنگتن و پیونگ یانگ تا آستانه آغاز یک درگیری پیش رفته بودند به یکباره اعلام خبر مذاکرات میان مقامات کره شمالی و کره جنوبی و نیز دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا جامعه جهانی را غافلگیر کرد.
پس از انجام دیدارهایی میان اون و مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی و نیز دیدارهای مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات مختلف کره شمالی و رهبر آن سرانجام اون و ترامپ در ۱۲ ژوئن در سنگاپور دیدار کردند.دو طرف پس از این دیدار سندی را به امضا رساندند که در آن توافق شد: ۱. جمهوری خلق کره و ایالات متحده متعهد می‌شوند تا روابط دوجانبه تازه‌ای برقرار کنند که همساز با خواست مردم دو کشور برای صلح و شکوفایی باشد.
۲. ایالات متحده و جمهوری خلق کره به طور مشترک تلاش خواهند کرد تا صلحی پایدار و با ثبات در شبه‌جزیره کره برقرار کنند.۳. جمهوری خلق کره با تصدیق بیانیه ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ میلادی به هسته‌ای‌ زدایی کامل از شبه‌جزیره کره متعهد می‌شود.۴. ایالات متحده و جمهوری خلق کره متعهد می‌شوند موارد باقی مانده مربوط به اسرای جنگی و مفقودین در جنگ را ازجمله با بازگرداندن شماری که تاکنون شناسایی شده‌اند حل و فصل کنند.
به گزارش ایسنا، در حالی که بسیاری از کارشناسان معتقدند هنوز نیت اصلی اون از مذاکره با آمریکا مشخص نیست اما این روند توانسته تا حد قابل توجهی تنش ها در شبه جزیره کره را کاهش دهد.

کد خبر: 1169385  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آفتاب نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای بين‌الملل

هشدار به شرکت‌های خارجی در دبی/ توقف عملیات ائتلاف سعودی در ساحل غربی صحت ندارد العالم فارسی  ۲۸ دقیقه پیش

العالم – یمن شرف لقمان سخنگوی ارتش یمن در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه العالم توقف عملیات «متجاوزانه» ائتلاف سعودی در جبهه غربی را تکذیب کرد و اظهارداشت: ائتلاف سعودی-اماراتی از هرگونه پیشروی عاجز است. وی تاکید کرد که شبه‌نظامیان ائتلاف از هرگونه پیشروی...

حق بین المللی ایران برای جلوگیری از کشتی های مضر در تنگه هرمز/ تنگه های غیر فیزیکی ابزار ایران... العالم فارسی  ۲۸ دقیقه پیش

العالم ـ ایران / سیاسی حجت الاسلام مجتبی ذوالنور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درگفت وگوی اختصاصی با شبکه خبری العالم درباره هشدارهای رییس جمهور به آمریکا درخصوص قطع صادرات نفت ایران، تنگه هرمز و تهدیدات دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی...

گاردین: ترامپ نمی‌تواند به زور مانع صلح غرب با ایران شود خبرگزاری فارس  ۴۶ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک روزنامه انگلیسی در مطلبی روز دوشنبه به توئیت تهدیدآمیز امروز «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران پرداخته و در تیتر خود نوشته است: «توئیت ترامپ خطاب به ایران نمی‌تواند با زور غرب را به سوی فاصله گرفتن از صلح‌آفرینی سوق دهد.» روزنامه گاردین در این مقاله...

ترامپ: درباره کره شمالی اصلا عصبانی نیستم و خیلی هم خوشحالم خبرگزاری فارس  ۴۶ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک روز پس از انتشار خبر روزنامه «واشنگتن پست» مبنی بر ابراز ناامیدی و ناخرسندی رئیس‌جمهور آمریکا در محافل خصوصی درباره اینکه مذاکرات با کره شمالی پیشرفت نداشته، «دونالد ترامپ» به این خبر واکنش نشان داد. رئیس‌جمهور آمریکا که اظهارنظر توئیتری درباره مسائل داخلی و...

شنیده‌شدن صدایی مهیب در آنکارا آنا  ۴۸ دقیقه پیش

لحظاتی پیش صدای مهیبی در پایتخت ترکیه شنیده شد و استانداری آنکارا علت آن را پرواز آزمایشی یک جنگنده اعلام کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، عصر امروز صدای مهیبی در مناطق بسیاری از آنکارا پایتخت ترکیه شنیده و موجب وحشت شهروندان...

واکنش امارات به گزارش نقش ابوظبی در بی‌ثباتی منطقه آنا  ۴۸ دقیقه پیش

سفارت امارات در بیروت به افشاگری یک روزنامه لبنانی درباره نقش منطقه‌ای ابوظبی واکنش نشان داد و آن را بی‌اساس خواند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا به‌نقل از پایگاه خبری روزنامه البیان، دفتر رسانه‌ای سفارت امارات در...

وزیر خارجه انگلیس به اتحادیه اروپا هشدار داد مرور نیوز  ۱ ساعت پیش

وزیر خارجه انگلیس به اتحادیه اروپا هشدار دادبه گزارش مرور نیوز به نقل از  رویترز، جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس که از حدود یک هفته پیش و با استعفای ناگهانی «بوریس جانسون» به این سمت انتخاب شد، درباره احتمال تحقق برگزیت بدون حصول توافق با اتحادیه اروپا هشدار داد. آلمان یکی از بهترین دوستان بریتانیا در سطح جهانی...

شنیده شدن صدای انفجار در آنکارا آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : شبکه سی ان ان ترک گزارش داد که صدای انفجاری در پایتخت ترکیه شنیده شده است.این شبکه با اعلام اینکه شاهدان عینی صدای انفجاری را در پایتخت شنیدند، هیچ جزئیات بیشتری ارائه نکرد.به گزارش ایسنا، پلیس نیز به مکان این رخداد برای تحقیقات درخصوص آن رفته است.

صدای انفجار مهیب در آنکارا شنیده شد العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم _ ترکیه بعد از ظهر امروز (دوشنبه) صدای انفجار در مناطق بسیاری از آنکارا، پایتخت ترکیه به گوش رسید. خبرگزاری سی ان ان ترک، با اعلام این خبر، به علت این انفجار و جزئیات آن هنوز اشاره‌ای نکرده است. در حال تکمیل...

زنگنه: 2 نرخی شدن قیمت بنزین شایعه است العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم ـ ایران ـ اقتصادی بنابر گزارش وزارت نفت، بیژن زنگنه همچنین درباره نشست 174 سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اظهار داشت: توافق خوبی در اوپک به دست آمد اما برخی کشورها می‌خواهند تخلف کنند که این از نظر حقوقی خلاف است. وی افزود: تخلف کشورها به توافق اوپک سبب می‌شود...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده