تعداد بازدید: ۲۲
تاريخ انتشار: دوشنبه،۴ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۰۹
تهیه نقشه ریسک پذیری استان‌ها در زمینه شیوع مواد مخدر/ پوشش درمانی ۸۰۰ هزار معتاد در سال
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به جزئیات برنامه‌های این ستاد در آموزش پیشگیری از اعتیاد بین دانش‌آموزان، دانشجویان و خانواده‌ها،از پوشش درمانی سالانه ۸۰۰ هزار معتاد در مراکز مختلف ترک اعتیاد خبر داد. به گزارش گروه رسانه های دیگر آنا، در هفته مبارزه با مواد مخدر قرار داریم.
پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت‌وگویی «درباره برنامه‌های آموزشی پیشگیری از اعتیاد برای دانش‌آموزان و دانشجویان»، اظهار داشت: بیشتر برنامه‌های ستاد مبارزه با موادمخدر در این خصوص برای دانش‌آموزان و دانشجویان است و مهمترین موضوع، تفاهمنامه این ستاد با وزارت آموزش و پرورش است که در قالب برنامه پیشگیری بوده و برای همه دانش‌آموزان، والدین، مربیان و کارکنان مدارس اجرا می‌شود.
*اجرای طرح توانمندسازی دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم در خصوص اعتیاد وی ادامه داد: مهمترین موضوع توانمندسازی دانش‌آموزان است که در سال تحصیلی 98 -97 برای نزدیک به 100 درصد دانش‌آموزان مقاطع متوسطه اول و دوم انجام می‌گیرد؛ ضمن اینکه سال گذشته 1.5 تا 2 میلیون دانش‌آموزان تحت پوشش این طرح قرار گرفته و امسال این روند افزایش پیدا می‌کند.
*آموزش و توانمندسازی روانی ـ اجتماعی دانش‌آموزان پایه نهم مدارس دولتیافشار با اشاره به طرح توانمندسازی و آموزشی خود مراقبتی دانش‌آموزان دوره دوم ابتدایی، گفت: این طرح دانش‌آموزان،‌ والدین و کارکنان مدارس را پوشش می‌دهد؛ ضمن اینکه برنامه آموزش و توانمندسازی روانی ـ اجتماعی دانش‌آموزان نیز یکی دیگر از طرح‌ها است که بین دانش‌آموزان پایه نهم دوره اول متوسطه مدارس دولتی اجرا می‌شود.
* اجرای طرح «مورد» بین دانش‌آموزان متوسطه اول و دومسخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به طرح مدیریت «مورد» که شناسایی و مداخله درمانی دانش‌آموزان در معرض خطر یا پرخطر را دنبال می‌کند، افزود: این طرح در حال حاضر بین دانش‌آموزان دوره‌های متوسطه اول و دوم انجام می‌شود که وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و قوه قضائیه در آن مشارکت دارند و در چارچوب سند «نماد» یعنی نظام مراقبت‌‌های اجتماعی دانش‌آموزان که 12 دستگاه عضو آن هستند، اجرا می‌شود.
وی از اجرای برنامه‌ همکاری «خانه و مدرسه» بین دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی مدارس دولتی و تعدادی از مهدکودک‌ها خبر داد و گفت:‌ جشنواره‌های استانی برای دانش‌آموزان داریم که در آن دانش‌آموزان‌ آثاری هنری در قالب عکس، فیلم، روزنامه‌دیواری و نقاشی در خصوص مصرف موادمخدر و پیشگیری از آن ارائه می‌دهند.
*اجرای برنامه «مدیریت کلاس» در دوره اول ابتدایی و برنامه «تحکیم بنیان خانواده»افشار با اشاره به اجرای برنامه «مدیریت کلاس» در دوره اول ابتدایی و برنامه «تحکیم بنیان خانواده» بر اساس آموزه‌های دینی در مدارس، یادآور شد: برنامه اجتماع‌محور از سوی سازمان بهزیستی در روستاها و شهرها اجرا می‌شود؛ ضمن اینکه برنامه آموزشی خاص خانواده‌های آسیب‌پذیر نیز در محله‌های پرخطر اجرایی می‌شود.
*راه‌اندازی کانون‌های همیاران روانی سلامت دانشجویانسخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اجرای برنامه‌های آموزشی بین دانشجویان، خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه راه‌اندازی کانون‌های همیاران روانی سلامت دانشجویان است ضمن اینکه موفق شدیم در حال حاضر این برنامه را در 250 دانشگاه دولتی و غیردولتی اجرا کرده و کانون‌های یادشده تشکیل شود.
*اجرای برنامه آموزشی «خانه و محله»بین خانواده‌ها وی درباره «برنامه‌های ستاد مبارزه با موادمخدر برای آموزش خانواده‌ها در پیشگیری از اعتیاد»، بیان داشت: برنامه‌های این حوزه معطوف به 5 برنامه است. اولین برنامه، برنامه «خانه و محله» است که خانواده‌ها تحت پوشش این برنامه قرار دارند و در دل محلات توسط سازمان بهزیستی اجرا می‌شود.
دومین برنامه، کارزار رسانه‌ای است که رسانه‌ها در خصوص پیشگیری از اعتیاد فعالیت می‌کنند؛ضمن اینکه برنامه‌های مختلفی نیز در شبکه‌های صدا و سیما پخش می‌شود.*فعالیت خط ملی مشاوره تلفنی اعتیاد افشار با اشاره به اجرای برنامه صدای مشاور در شبکه آموزش سیما، افزود: خط ملی مشاوره اعتیاد به شماره 09628 خطی است که خانواده‌ها می‌توانند هر روز از 8 صبح تا 8 شب با آن ارتباط گرفته و از مشاوره‌های پیشگیری و درمان اعتیاد بهره‌مند شوند و در صورت نیاز مراکز درمانی به آنها معرفی می‌شود.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مراکز مشاوره‌ای نیروی انتظامی نیز فعال شده است،متذکر شد: سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در خصوص کمک و همکاری در پیشگیری از اعتیاد اعلام آمادگی کرده است.*وجود حدود 40 تا 60 هزار معتاد متجاهر در کشوروی درباره «تعداد معتادان متجاهر در کشور»، گفت: چیزی حدود 40 تا 60 هزار معتاد متجاهر در کشور وجود دارد؛ البته معتادان متجاهر در همه دنیا وجود دارند و فقط مختص ایران نیست و باید رویکرد مقابله با آنها علمی و منطقی باشد.
افشار اضافه کرد:‌در قانون اشاره شده است تا معتادان متجاهر به وسیله ضابطین قضایی به مقام قضایی معرفی شوند و با این دستور برای درمان انتقال داده شوند که در مجموع، در کشور ما حدود 18 مرکز ماده 16 وجود دارد که ظرفیت 6 هزار نفری را برای ما ایجاد کرده است؛ البته از مراکز ماده 15 نیز در قالب تبصره 2 ماده 16 استفاده می‌کنیم.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در توضیح استفاده از مراکز ماده 15، یادآور شد: یعنی معتادان متجاهر به جای اینکه به مراکز ماده 16 بروند، به مراکز ماده 15 می‌روند و در آنجا گزارش درمان آنها برای مقام قضایی فرستاده می‌شود؛ ضمن اینکه یارانه درمان این افراد نیز به وسیله ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت می‌شود.
* استفاده 66 هزار معتاد از مراکز اقامتی ترک اعتیادوی ابراز داشت‌: در مجموع در سال گذشته حدود 66 هزار نفر از معتادان از خدمات مراکز اقامتی ماده 16 و مراکز تبصره 2 ماده 16 یعنی همان مراکز ماده 15 استفاده کردند و این افراد حداقل سه ماه تا حداکثر 6 ماه در این مراکز مستقر هستند.افشار با بیان اینکه به طور متوسط حدود 20 هزار نفر از معتادان متجاهر خیابانی در طول هر دوره درمانی تحت پوشش قرار می‌گیرند، تصریح کرد:‌ در طول سال سه دوره برگزار می‌شود که در مجموع تعداد افراد استفاده‌کننده از این مراکز 66 هزار نفر می‌شود.
*شیوع مصرف مواد مخدر در زنجان کمتر استسخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره «میزان شیوع مصرف موادمخدر در استان‌های مختلف کشور»، اظهار داشت: نقشه ریسک‌پذیری استان‌ها تهیه شده است، مانند استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و خوزستان که ضریب خطرپذیری بیشتری دارند و استان‌هایی مانند زنجان که شیوع مصرف موادمخدر در آنها کمتر است.
وی درباره «میزان مصرف موادمخدر در زنان»، متذکر شد: در سال 80 در طرح ارزیابی سوء مصرف مواد مخدر از کل معتادان کشور 5 درصد زنان بودند که این عدد در سال 90 افزایش پیدا کرده و به 10 درصد رسید و زنگ خطر جدی بود که اعتیاد در حال زنانه شدن است.افشار با بیان اینکه از سال 90 برنامه‌های ویژه‌ای برای جلوگیری از اعتیاد زنان و دختران اجرا شده است، گفت: یکی دیگر از برنامه‌ها جلوگیری از مصرف شیشه بین زنان بود که برای تناسب اندام و لاغری مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ ضمن اینکه در این خصوص کارهای خوبی در آرایشگاه‌ها و کلوپ‌های ورزشی زنانه انجام شده است.
*8 تا 10 درصد از مجموع معتادان به زنان اختصاص داردسخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد:مجموع اقدامات انجام شده باعث شد میزان شیوع مصرف مواد بین زنان که در مدت 10 سال دو برابر شده بود، ثابت بماند و از سال 90 تاکنون افزایش مصرف مواد مخدر را در زنان نداشته‌ایم که یعنی همان 8 تا 10 درصد از مجموع معتادان به زنان اختصاص دارد.
* فعالیت 8 نوع مرکز درمانی اعتیاد در کشوروی درباره «فعالیت مراکز ترک اعتیاد»، ابراز داشت: مجموعاً 8 نوع مرکز درمانی در کشور وجود دارد که ستاد مبارزه با موادمخدر فقط سیاست‌گذار است و مجوز این مراکز را سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت می‌دهند و نظارت بر این مراکز علاوه بر این دو دستگاه در قالب کمیته‌های استانی و کشوری انجام می‌شود.
*فعالیت 8 هزار مرکز درمانی اعتیاد افشار از فعالیت 8 هزار مرکز درمانی اعتیاد در قالب 8 نوع مرکز خبر داد و گفت:‌ بیشترین تعداد مراکز درمانی، مراکز سرپایی هستند که در مجموع بیش از 7 هزار مرکز در کشور فعال است.* فعالیت 1200 مرکز اقامتی «پرهیز مدار»سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: دومین نوع مراکز درمانی که حدود 1200 مرکز هستند، مراکز اقامتی «پرهیز مدار» میان‌مدت هستند که همان کمپ‌های ماده 15 است و افراد معتاد بین یک تا سه ماه در آنها اسکان دارند و با رویکرد پرهیزمدار کار درمان آنها انجام می‌شود.
*سالانه بیش از 800 هزار نفر معتاد تحت پوشش درمانوی یادآور شد: تخت‌های بستری و مراکز اجتماع‌درمان سازمان بهزیستی از جمله مراکز درمانی است؛ ضمن اینکه تخت‌های روانپزشکی، مراکز کاهش آسیب‌ و مراکز موضوع ماده 16 از جمله مراکز دیگری هستند که در خصوص درمان معتادان فعالیت می‌کنند و در مجموع، سالانه بیش از 800 هزار نفر را تحت پوشش درمانی قرار می‌‌دهند.
منبع: فارس

کد خبر: 1172257  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

بازیکنان غایب دربی ۸۸ مشخص شدند چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

بازیکنان غایب دربی ۸۸ مشخص شدندبازیکنان غایب استقلال و پرسپولیس برای حضور در دربی ۸۸ مشخص شدند. در چارچوب رقابت های لیگ برتردر هفته هشتم دو تیم استقلال و پرسپولیس در دیداری حیثیتی و بسیار جذاب به مصاف یکدیگر خواهند رفت. این دیدار برای بازیکنان و طرفداران دو تیم از حساسیت فوق العاده ای برخوردار است و هر کدام از بازیکنان با تمام وجود...

واکنش دژاگه به درگیری تازه با هم تیمی اش درتراکتور چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

واکنش دژاگه به درگیری تازه با هم تیمی اش درتراکتوراشکان دژاگه در مورد رفتن جان توشاک از باشگاه تراکتورسازی و درگیری که او بعد از تعویض در آبادان با این مربی سرشناس داشت، گفت: هر مربی شکل فوتبال خاص خودش را دارد. آقای توشاک هم مربی بزرگی است و این را همه می‌دانند. من فقط در بازی گذشته یک مقدار از تعویض ناراضی بودم. دژاگه ادامه داد: در حال حاضر ما سعی...

دوستداران طبیعت، هزاران بار خم شدند تا فرهنگ پاکی استوار بماند خبرگزاری فارس  ۵ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، در هفته‌ای که گذشت فعالان محیط زیست سراسر کشور با حضور پرشور خود در مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان علاوه بر تجدید میثاق با امام حسین (ع) به فرهنگ‌سازی و جمع آوری زباله برای حفظ محیط زیست پرداختند. ما نیز در قرار های محیط زیستی به رسم هر هفته تلاش کردیم رسانه‌ای...

راه‌حل‌ اروپا برای تأمین‌خواسته‌ ایران اجرا می‌شود چند ثانیه  ۵ ساعت پیش

راه‌حل‌ اروپا برای تأمین‌خواسته‌ ایران اجرا می‌شودرئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با محمدجواد ظریف در نیویورک اظهار کرد: راه‌حل‌های عملیاتی اروپا برای تامین خواسته‌های ایران در ارتباط با موضوع برجام در حال تدوین نهایی است. در جریان دیدار وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی، آخرین تحولات مربوط به برجام و مسائل منطقه‌ای شامل سوریه و یمن مورد...

تکذیب درآمدهای میلیاردی مجرمین از داخل زندان چند ثانیه  ۵ ساعت پیش

تکذیب درآمدهای میلیاردی مجرمین از داخل زندانمدیر کل زندان های استان تهران خبر درآمدهای میلیاردی گردانندگان سایت های شرط بندی ازداخل زندان را تکذیب کرد. مصطفی محبی در واکنش به مصاحبه امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس مبنی بر درآمدهای میلیاردی گردانندگان سایت های شرط بندی از داخل یکی از زندانهای اطراف تهران،با تکذیب این ادعا...

کتاب «کلام و جامعه در سده‌های دوم و سوم هجری» ادیان نیوز  ۶ ساعت پیش

ادیان نیوز/ از نزدیک به ربع قرنی که از انتشار مجموعة شش‌جلدی «کلام و جامعه در سدة دوم و سوم هجری»، اثر پروفسور یوزف فان‌اس (متولد 1934)، استاد بازنشستة رشتة اسلام‌شناسی و زبان‌های سامی دانشگاه توبینگن و پژوهشگر نامی عرصة کلام اسلامی می‌گذرد، این مجموعه بی‌تردید یکی از منابع پژوهشی درخور توجه به‌شمار...

«شانه به شانه» از نگاه نمایندگان ادیان در آلمان ادیان نیوز  ۶ ساعت پیش

به گزارش ادیان نیوز، نمایندگان ادیان مختلف در آلمان با اجرای پروژه «شانه به شانه» قصد دارند از قربانیان خشونت در این کشور حمایت کنند. ایده شکل‌گیری این پروژه پس از حمله امسال به مسجدی در «دارمشتات» شکل گرفت. دانیل نویمان، مدیر بخش ایالتی جامع یهودیان در هسن درباره شکل‌گیری پروژه «شانه به شانه» گفت:«اتفاقات...

تندیس سرلشکر خلبان شهید عباس دوران در شرق تهران نصب شد ایلنا  ۸ ساعت پیش

تندیس سرلشکر خلبان شهید عباس دوران در شرق تهران نصب شد به گزارش ایلنا، مرتضی رحمان‌‌‌‌‌زاده، شهردار منطقه ۱۳ با اعلام این خبر گفت: به منظور زیباسازی و بهبود منظر شهری و با هدف گرامیداشت مقام شهدا، تندیس سرلشکر خلبان شهید عباس دوران به ارتفاع شش متر و با جنس فایبرگلاس در خیابان دماوند چهارراه تهرانپارس ورودی اتوبان شهید...

آمادگی برای عرضه مستقیم «گوجه فرنگی» در میادین میوه و تره بار ایلنا  ۸ ساعت پیش

آمادگی برای عرضه مستقیم «گوجه فرنگی» در میادین میوه و تره بار به گزارش ایلنا، عبدالحسین رحیمی با اعلام این خبر گفت: به منظور کاهش قیمت گوجه فرنگی، آمادگی داریم به تقاضای تولیدکنندگان و تامین‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان این محصول به هر تعداد و به هر میزان ممکن با بیشترین تسهیلات و در کمترین زمان پاسخ بگوییم. وی با اشاره به اینکه عرضه‌‌‌‌‌کنندگان...

کمیته ویژه اقتصادی استان در اتاق بازرگانی فارس تشکیل شده است شبستان  ۹ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، جمال رازقی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس امروز (2 مهر) در بیست و دومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس گفت: کمیته ویژه اقتصادی استان با حضور صاحبنظران تولید و تجارت استان فارس در اتاق بازرگانی فارس تشکیل شده است، این...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده