تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: دوشنبه،۴ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۷:۳۹
نماينده اصلاح‌طلب مجلس خبر داد: احتمال بازگشت به دوران سهميه‌بندي بنزين و كالاهاي كوپني/شرايط بسيار سختي را پيش‌رو خواهيم داشت/لازم است مردم درجريان اين شرايط قراربگيرند/واقعيت‌ها بي‌پرده به شهروندان منتقل شود/ روحانی بسياري از موضوعات را محرمانه تلقي مي‌كند
روزنامه اعتماد نوشته است: «جنگ اقتصادي»؛ عبارتي كه بهروز بنيادي، نماينده اصلاح‌طلب اين روزهاي مجلس و پزشك روزهاي نه‌چندان دور كاشمري براي توصيف آنچه در نشست غيرعلني حدودا دوساعته ديروز مطرح شده، به‌نقل از اسحاق جهانگيري عنوان كرده است. اسحاق جهانگيري در جلسه علني ديروز مجلس گفته بود «درباره شرايط جديد پيش‌روي كشور با مجلس، دولت و مردم گفت‌وگوي شفافي نداشتيم» و حال، اين‌طور كه بنيادي به «اعتماد» خبر داده، آقاي معاون اول هنگامي كه با آغاز نشست غيرعلني از حدود ساعت ١٠ صبح، پخش زنده راديو قطع شد و خبرنگاران پارلماني صحن را ترك كردند، از اين شرايط جديد پرده برداشته است.
هرچند برخي نمايندگان ازجمله رسول خضري و بهرام پارسايي در اعتراض به اوضاع نامساعد اين روزهاي كشور پيش از اين پرده‌برداري اندكي ديرهنگام، صحن مجلس را ترك كردند اما بنيادي به عنوان يكي از نمايندگان حاضر در جلسه، براي تشريح آنچه جهانگيري «جنگ اقتصادي» ناميده، ناگزير از اشاره به «جنگ تحميلي» است. او البته به تفاوت جامعه مصرفي امروز ايران و سال‌هاي دهه ٦٠ واقف است و معتقد است بايد با واقع‌بيني پاسخگوي سوالات جامعه باشيم؛ جامعه‌اي تحصيلكرده كه با تحليل شرايط و راه‌هاي خروج از بحران، دست به انتخاب مي‌زند.
 محور اصلي مباحث جلسه غيرعلني ديروز مجلس چه بود؟شايد بتوانيم بگوييم كه خلاصه مطالبي كه در اين جلسه مطرح شد اين است كه در آستانه يك «جنگ اقتصادي» توسط يك تروريست اقتصادي قرار داريم و اينكه شايدشرايط آينده به‌مراتب سخت‌تر خواهد شد. نكته ديگر آنكه برخي كشورها كه در عرصه سياست بين‌الملل به عنوان دوست شناخته مي‌شدند و به آنها به عنوان دوست نگاه مي‌كرديم، امروز ديگر نتوانند به ما كمك كنند.
كدام كشورها؟برخي كشورهاي همسايه و به‌خصوص چين، روسيه و كشورهاي اروپايي. به نظر مي‌رسد اين كشورها با خروج امريكا از برجام ديگر قادر نيستند حمايت‌هاي اقتصادي و مالي خود را داشته باشند و با ما مراودات بانكي داشته باشند يا در بحث فروش نفت با مشكلاتي روبه‌رو خواهيم شد.آقاي جهانگيري پيش از آغاز جلسه غيرعلني در نشست علني مجلس تاكيد كرد كه پس از خروج امريكا از برجام، هنوز مسائل را به‌طور شفاف با مجلس و مردم درميان نگذاشته‌ايم؛ آيا در اين جلسه چنين اتفاقي افتاد؟ آيا براي اعلام شكست برجام به مجلس آمده بود؟هنوز به وضوح از شكست برجام صحبت نشده است اما به هر حال تاكيد بر اين بود كه ما شرايط بسيار سختي را پيش‌رو خواهيم داشت و لازم است مردم درجريان اين شرايط قراربگيرند و واقعيت‌ها بي‌پرده به شهروندان منتقل شود.
اتفاقا معتقدم مردم به خوبي در جريان مسائل هستند و متوجه ورود كشور به اين اوضاع شده‌اند.راه‌حل چيست؟ آقاي جهانگيري و ديگر دولتمردان در اين جلسه صحبتي درمورد راه‌هاي خروج از بحران نداشتند؟آقاي جهانگيري در اين نشست به برخي راهكارها و گزاره‌ها اشاره داشت و درباره تشكيل چند ستاد مختلف براي مديريت اين شرايط صحبت كرد كه ازجمله به ستاد شوراي عالي هماهنگي اقتصادي متشكل از سران قوا، وزرا و مسوولان مختلف اشاره شد و گفتند كه مسوولان در اين ستاد و ديگر ستادها درحال انجام برنامه‌ريزي و تدوين راهكارهاي لازم براي حل اين مشكلات هستند.
همچنين درمورد نحوه تخصيص ارز اقداماتي كه درحال انجام است، توضيح دادند و دولت سعي در مديريت بازار دارد. همچنين بحث تامين كالاهاي اساسي و دارو و مواد اوليه كارخانجات اولويت اصلي خواهدبود. به هر حال برنامه‌ريزي براي بدبينانه‌ترين حالت صورت مي‌گيرد.با اين حساب هيچ اميدي به توسعه روابط خارجي نيست و دولت ناگزير به اتكا به توان داخلي و نگاه به داخل است؟دقيقا شرايط جنگي است.
در دوران جنگ تحميلي ما درگير جنگ نظامي بوديم و نفت‌مان با قيمت بسيار نازل به فروش مي‌رسيد، اجناس‌مان كوپني بود، بنزين‌مان سهميه‌بندي‌شده و كوپني بود. البته به احتمال قوي، در سال جاري مشكل خاصي نخواهيم داشت اما درصورت تداوم همين مسير، مشكلات جدي‌تر خواهد داشت.باتوجه به اشاره‌اي كه به اوضاع نامساعد در يكي، دو سال آينده داشتيد، فكر مي‌كنيد انتخابات رياست‌جمهوري ١٤٠٠ و پيش از آن، انتخابات مجلس يازدهم در اسفندماه ٩٨ تا چه ميزان دستخوش اين شرايط خواهد بود؟ شايد بيراه نباشد اگر بگوييم جريان اصلاحات در اين اوضاع بيشترين هزينه را پرداخت و كمترين فايده را برد.
چراكه از دولتي حمايت كرد كه هيچ سهميه‌اي به اين جريان نداد و مهم‌تر از آن، كمترين حد از مطالبات و خواسته‌هاي ملت را محقق كرد.البته همين‌طور است؛ متاسفانه بخش قابل‌توجهي از اين مساله ناشي از آن است كه شفافيت لازم در بخش‌ها و اركان مختلف حكومتي ما وجود ندارد. ازطرفي آقاي روحاني هم از بيان و تشريح بسياري از مسائل خودداري مي‌كند و موضوعات را محرمانه تلقي مي‌كند.
با اين حال بايد همچنان به اين موضوع توجه داشته باشيم كه اين رفتار بيش از هرچيز براي حفظ وحدت و ممانعت از ترويج نااميدي است. ما شاهديم كه همه خواسته روحاني از تريبون‌ها، صداوسيما و رسانه‌ها اين است كه به مردم اميد بدهيد. به هرحال روحاني به عنوان فردي كه در راس دولت است، هميشه اين مساله را مدنظر قرارداده و سعي دارد جامعه را اميدوار نگه دارد.
يعني فكر مي‌كنيد روحاني چاره‌اي ندارد، مگر اينكه همچنان به جامعه اميد بدهد؟!فكر مي‌كنم بايد در سياست خارجي‌مان با همان ٣ اصل «عزت، حكمت، مصلحت» پيش برويم و در بزنگاه‌هاي حساس، دست به تصميم‌گيري اساسي در اين رابطه بزنيم كه شايد اين كار صورت گيرد.اخيرا جمعي از فعالان سياسي در نامه‌اي سرگشاده پيشنهاد «مذاكره مستقيم با امريكا» را مطرح كردند؛ فكر مي‌كنيد اين پيشنهاد راهگشا خواهد بود؟اين پيشنهاد پيش از اين هم چند مرتبه در مقاطعي مطرح شده و حرف جديدي نيست.
ضمن آنكه ما در بسياري از مسائل منطقه‌اي همچون بحث عراق يا افغانستان با امريكا مذاكره و تبادل‌اطلاعات داشته‌ايم و بحث اصلي‌مان درحال حاضر به خواسته‌هايي كه امريكايي‌ها از ما دارند، وابسته است. درواقع آن ١٢ شرطي كه آقاي پمپئو، وزير امور خارجه ايالات متحده پس از خروج اين كشور از برجام، مطرح كرد، محل بحث است.
باتوجه به اين كه بسياري از اين موارد به موضوعات امنيت ملي ما ربط پيدا مي‌كند، فعلا حاضر به ورود به اين مباحث نيستيم. ضمن آنكه باتوجه به تصميمي كه اخيرا ترامپ گرفت، بايد ببينيم مذاكرات امريكا با كره شمالي به كجا مي‌رسد. به هر حال ترامپ امتحانش را به ما پس داده و نشان داده كه انسان قابل‌اعتمادي نيست. بنابراين شايد بد نباشد كه صبر كنيم تا ببينيم با كره شمالي به عنوان نمونه ديگري از رفتارجهاني امريكا چه اتفاقي خواهد افتاد و پس از آن تصميم‌گيري كنيم.
آيا اساسا معناي مذاكره همين نيست كه وارد گفت‌وگو شويم و بگوييم مثلا از ميان اين ١٢ شرط، ٥ مورد را مي‌پذيريم و ٧ مورد را نمي‌پذيريم؟بله! به هر حال ما مي‌توانيم بحث كنيم. اتفاقا آقاي ظريف نيز پس از اين اظهارات پمپئو، در نامه‌اي در ١٣، ١٤ بند مطالبات ايران را تشريح كرد. بنابراين شايد بتوانيم اين مطالبات را كنار يكديگر قرار دهيم و بر وجوه مشترك تاكيد كنيم.
احتمالا برخي از اين موارد نيازمند رايزني طولاني‌مدت خواهد بود و برخي نيز با سرعتي بيشتر به نتيجه مي‌رسد.آيا چنين عزمي وجود دارد؟ آيا باتوجه به شرايطي كه در ابتدا توصيف كرديد، اساسا راهي جز اين داريم؟!فكر مي‌كنم درحال حاضر زمان مناسبي براي اين كار نيست؛ چراكه اگر اين اقدام را به‌صورت خودخواسته انجام دهيم، امريكا نيز از اين فضا سوءاستفاده خواهد كرد و ممكن است در مباحث بعدي قادر به پيشبرد حرف‌مان نباشيم.
معتقدم بايد صبر كنيم و با برنامه‌ريزي جهت مبارزه با تحريم‌ها منتظر فرصت مناسب براي استفاده از ظرفيت جهاني در راه كاهش فشار اقتصادي تحميلي باشيم.نكته حايز اهميت اين است كه در عرصه ديپلماسي و سياست خارجي بين‌المللي ما نه دوست دايمي داريم، نه دشمن دايمي. درواقع همواره امور و مسائل ديپلماسي روي چرخه‌اي است كه هر زمان امكان تغيير دارد.
ما بارها شاهد بوديم كشورهايي كه ٧٠ سال با يكديگر دشمن بودند، حالا روابطي منطقي و دوستانه دارند مثل آلمان غربي و شرقي يا دو كره كه ده‌ها سال با يكديگر دشمن بودند، حالا به‌سمت صلح پيش مي‌روند. درنتيجه معتقدم اين اتفاق دير يا زود خواهد افتاد و اينكه زمان اين اتفاق كي باشد، بسته به خردجمعي نظام دارد.در اين شرايط پيوستن به FATF مي‌توانست راهگشا باشد؛ اوضاع لوايح مربوط به اين مساله درچه حالي است؟فعلا كه اين بحث متوقف شده است.
البته رهبري در ديدار با نمايندگان هم تاكيد كردند كه برخي از نكات مطرح شده در اين كنوانسيون‌هاي بين‌المللي نكات مثبتي است و ما مي‌توانيم آنها را احصا كنيم و خودمان در اين موارد قانون‌نويسي كنيم كه هم موارد مدنظر آنها را دربرگيرد و هم منطبق با قانون اساسي خودمان باشد.درتشريح وضعيت «جنگ اقتصادي» در آينده نزديك، به وضعيت كشور در دوران جنگ تحميلي اشاره كرديد.
مساله مهم تغيير ذائقه جامعه مصرفي امروز با مردمان قانع دهه ٦٠ است؛ آيا اساسا اين رويكرد مقاومتي و نگاه به داخل در جامعه امروز قابل‌تحقق است؟دقيقا اين تحليل درستي است. واقعيت اين است كه نسل جديد در شرايط رفاهي بهتري نسبت به گذشته زندگي كرده و در تمام اين سال‌ها نيز با وعده‌ها و قول‌هايي روبه رو شده كه درمجموع منجر به بالارفتن انتظارات و توقعات آنها شده و همواره آينده‌اي روشن براي‌شان تصوير شده است.
در اين شرايط حالا قرار است بگوييم بايد چند سال اوضاعي سخت را تحمل كنيد. باتوجه به اينكه اين نسل تحصيلكرده و جامعه در سطوح بالاي سواد قرار دارد و امروز همه با وجود اينترنت در يك دهكده جهاني قرار داريم و اطلاعات ساير حكومت‌ها را رصد مي‌كنند، ممكن است اين خواسته‌هاي حاكميت را نپذيرند يا با تحليل دقيق شرايط بگويند اصلا چرا بايد به اين شرايط برسيم يا چرا بايد تحمل كنيم؟ درحالي كه ممكن است راه‌هاي جايگزين ديگري براي بهبود شرايط وجود داشته باشد.
معتقدم مجموعه حاكميت بايد بتواند به اين سوالات نيز پاسخ دهد؛ وگرنه ممكن است نسل جديد جامعه ما اين مسائل را به راحتي نپذيرد.  var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 1172453  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

ساخت ایران | پهپاد مهاجر - 2 نوین+ عکس تسنیم  ۳۳ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم متخصصان دفاعی کشورمان طی‌سالیان اخیر موفق به طراحی و تولید انواع پهپادها با کاربردهای مختلف شده‌اند.یکی از این پهپادها، پهپاد مهاجر-2 نوین است. این پهپاد می‌تواند ماموریت‌های مختلفی مانند شناسایی و تصویربرداری هوایی را به خوبی انجام دهد. این پهپا...

با مرگبارترین حملات تروریستی تاریخ آشنا شوید+ تصاویر نامه  ۴۹ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز  صبح روز شنبه مصادف با سی و یکم شهریور ۱۳۹۷، ایران یک بار دیگر در شوک حمله‌ای تروریستی فرو رفت. در جریان این حمله تروریستی که به گروه‌های مختلفی نسبت داده می‌شود، در حالی که رژه نیرو‌های سپاه و ارتش در اهواز در حال اجرا بود، گروهی مسلح شروع به تیراندازی به سمت جایگاه ناظران رژه...

روحانی: با وجود استقلال فدراسیون‌ها از دولت، حامی ورزش و ورزشکاران کشورمان هستیم آفتاب نیوز  ۵۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه به وقت محلی و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در دیدار «توماس باخ» رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، با بیان اینکه "ورزش برای ما و همه ملت‌های جهان اهمیت زیادی دارد"، گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر ورزش ایران در سطوح عمومی و قهرمانی توسعه زیادی...

ایران از حضور سرمایه گذاران ترکیه ای در کشور استقبال می کند ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه عصر دوشنبه (به وقت محلی) در نیویورک درباره مهمترین مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، گفت وگو و تبادل نظر کردند.حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی و اردوغان در این گفت وگو تاکید کردند که هیچ مانعی برای گسترش و تعمیق همکاری های دو کشور وجود ندارد...

خطوط قرمز استفاده از تسلیحات شیمیایی زیر پا گذاشته‌شده است ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا به نقل از تارنمای دفتر نخست‌وزیری انگلیس، «ترزا می» این حادثه را نفرت‌انگیز و تهدیدی برای نظم جهانی دانست. «می» افزود: هر بار که در چالش برای جلوگیری از استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی ناکام می‌مانیم، چارچوب قوانینی که طی دهه‌های گذشته با مشقت ایجاد کردیم زیر پا گذاشته می‌شود.نخست‌وزیر...

نشست وزیران خارجه ایران و 1+4 برگزار شد ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار ایرنا، ریاست این نشست را که شامگاه دوشنبه به وقت محلی با حضور وزیران خارجه کشورهای عضو برگزار شد، محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر عهده داشتند.قرار است پس از این نشست، ظریف و موگرینی در کنفرانس مطبوعاتی حاضر شده و بیانیه ای قرائت کنند.صبح امروز...

اظهارات وکیل سعودی درباره شکنجه‌های وحشتناک مبلغان در زندان‌های عربستان نامه  ۳ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز "سلطان العبدلی" وکیل سعودی گفت: مقامات سعودی مبلغان بازداشت شده در زندان را در مدت زمان زندانی و هنگام بازرسی شکنجه روحی هدفمند می کنند.وی در برنامه نگاهی به حوادث در شبکه ماهواره ای الحوار به این نکته اشاره کرد که ماموران سعودی، مبلغان دربند را بدون هیچ توجهی به سن و وضعیت جسمانی...

شناسایی خانه تیمی و دستگیری ۲۲ تروریست مرتبط با حادثه اهواز آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده است:«به اطلاع ملت شریف ایران می‌رساند در پی اقدامات اطلاعاتی صورت گرفته در آغازین دقایق حادثه تروریستی ۳۱ شهریور اهواز، هویت تیم پنج‌نفره تروریستی وابسته به گروه‌های تجزیه‌طلب تکفیری تحت حمایت کشورهای مرتجع عربی، شناسایی شد و خانه تیمی این تروریست‌ها کشف...

در خواست سفارت ایران از انگلیس: اعضای گروه تروریستی الاحواز را اخراج کنید آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس، در حساب توئیتری خود نوشت:«سفارت ایران در لندن ضمن تسلیم شکایت رسمی خود به «آفکام» برای بررسی اقدام غیر قانونی شبکه ایران اینترنشنال در پخش مصاحبه با سخنگوی گروه تروریستی، بطور جداگانه از دولت انگلیس نیز درخواست نمود که با شناسایی اعضای این...

وزارت خارجه آمریکا فروش تجهیزات نظامی به تایوان را تایید کرد ایرنا  ۴ ساعت پیش

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا فروش قطعات یدکی جنگنده اف16 و دیگر هواپیماهای نظامی به تایوان را تایید کرد.فروش این تجهیزات نظامی به تایوان در حالی است که این موضوع اقدامی تحریک کننده در روابط پکن و واشنگتن به شمار می رود؛ چرا که چین براساس سیاست «چین واحد»...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده