تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: دوشنبه،۴ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۰:۱۰
تشکیل دهکده ایرانی تعاونی های دانش بنیان و دیجیتال
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، اسماعیل خلیل زاده نائب رئیس اتاق تعاون ایران گفت: شاید هیچ بخشی از اقتصاد و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و علمی را نتوان یافت که اقتصاد تعاون، انگیزه یا بستر حضور  در آن را نداشته باشد. وی ادامه داد: آینده شناسی و آینده گرایی نسل های اقتصادی در جهان نشان می دهد آینده از آن فعالیتهای تولید ثروت بر اساس مبانی دانش بنیان و دیجیتال است که هم فرصت ها و هم مزیت ها را در کنار تهدیدها و ریسک ها به طور دقیق ارزیابی و برنامه ریزی می کند.
وی گفت: بخش تعاونی هم که اجتماعی ترین و مردم سالارترین الگوی اقتصادی محسوب می شود از این روند خارج نیست و باید خود را برای نقش آفرینی در عرصه های نوین آماده کند. به گفته وی، مزیت مهم بخش تعاونی در این است که از الگوی «توسعه از پایین به بالا» پیروی می کند و همزمان با پیشرفت کاری می تواند مسیر توسعه اجتماعی را هموار کند و چون متکی به اعضاست معطل فرآیندهای اداری گسترده دولتی نمی ماند و پس از تشخیص نیاز و آینده شناسی، برای تولید کالا یا خدمت وارد عمل می شود.
خلیل زاده افزود: این الگو را می توان مردمی ترین و انسان محورترین اقتصاد توصیف کرد و تجربه کشورهای توسعه یافته نشان می دهد تعاونی ها بهترین سازمان هایی هستند که موفق شده اند بستر لازم را برای تجمیع نیروهای پراکنده با استعداد و باانگیزه را فراهم کنند. عضو هیات رئیسه اتاق تعاون ایران، با اشاره به اینکه هر جا نیروهای انسانی تحصیلکرده و متخصص از انباشت تاریخی و علمی و تخصص زیادی برخوردار باشد بستر خوبی برای توسعه دانش بنیان و دیجیتال به شمار می رود، ابراز داشت: هم‌سنجی نیروهای تحصیل کرده و مقاطع تحصیلی بالاتر در استان هایی نظیر تهران با دیگر مناطق کشور نشان می دهد این منطقه می تواند به مدل موفق تری برای استقرار واحدهای کسب و کار دانش بنیان محسوب شود.
چراکه جامعه فارغ التحصیلان دانشگاهی یکی از مهمترین و پرمزیت ترین رویکردها برای راه اندازی کسب و کارهای دانش بنیان و شرکت های تعاونی تحصیلکردگان دانشگاهی است. نائب رئیس اتاق تعاون ایران، بیان داشت: عامل مهم در راه اندازی کسب و کار داشتن تخصص و مهارت است که با آموزش حاصل می شود و باید هنر راه اندازی کسب وکار را به دست آورد.
گفتنی است، ایرانی ها سابقه زیادی در عرصه کارهای گروهی دارند که البته عمده این تجارب در گذشته مبتنی بر روش های سنتی بوده است ودر دوره جدید باید قواعد ، مقررات و ساختارهای سازمانی و اجتماعی متناسب با علم روز توسعه یابد. تیم یابی به معنی استفاده از توانمندی های گروه به عنوان یک فرصت است تا از سواد، تجربه، مهارت، پول و دیگر امکانات مجموعه گروه در مسیر اهداف استفاده شود.
خلیل زاده گفت: کارهای گروهی در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی به شدت رو به گسترش است و پارک های فناوری و مراکز رشد از نمادهای اصلی کسب و کار دانش بنیان محسوب می شود و در هر استان حداقل یک تا دو پارک فناوری ایجاد شده است. وی در بخش دیگری از این گفتگو خاطرنشان کرد: حوزه دیگر دارای فرصت کارآفرینی IT و ICT است و کسب و کارهای مبتنی بر این فناوری ها نیز به شدت در حال گسترش است.
از طرف دیگر اقتصاد دیجیتال فرصت فوق العاده برای توسعه بهره وری و بهبود شرایط اقتصادی برای بخش تعاون است که فعالیتی هوشمند و نظارت پذیر و پیش بینی پذیر است. به گفته این مقام مسئول در بخش تعاون، در انقلاب صنعتی چهارم هم اقتصادی به نام «اقتصاد دیجیتال» ایجاد شده که مبتنی بر فناوری اطلاعات است و به رشد بهره وری و رشد بازدهی در همه تلاش ها کمک خواهد کرد.
وی با تاکید بر رشد بخش تعاون در سطح استان ها در سراسر کشور، گفت: بخش تعاون در استان های بزرگ می تواند با توسعه زیرساخت ها، ساماندهی نیروی انسانی خلاق و کار آمد و شکل گیری تعاونی ها دانش بنیان؛ الگوی موفقی را در سراسر کشور تبیین ساختار و تقسیم کار کند. وی در بخش دیگری از این گفتگو، بیان داشت: خدمات درمانی، گردشگری، توسعه علمی روستایی، اطلاع رسانی و شکل گیری زنجیره ای فعالیت کشاورزی و تولید ثروت در سراسر ایران و مدیریت طرف های تقاضا در کنار کسب و کارهای نوین و مبتنی بر فناوری های هایتک و شکل گیری دهکده ایرانی تعاونی های دانش بنیان و دیجیتال از نیاز های کشور است.
نائب رئیس اتاق تعاون گفت: سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران در همه بازارهای اقتصاد به ویژه بازار پول، بازار سرمایه و مسکن در حال رشد است اما تا رسیدن به جایگاه واقعی فاصله دارد. با رویکرد مردم سالار کردن اقتصاد دانش بنیان، بخش تعاون وارد فرایند توسعه جهشی هم خواهد شد و یکی از رمزهای استقرار و تحقق سهم ۲۵ درصدی از اقتصاد ملی ایران در بخش تعاون هم توسعه دانش بنیان است.
وی افزود: از طرف دیگر آغاز شکل گیری تعاون در ایران از پایتخت بوده است اما این بخش ابتدا در محدوده حداقلی شکل گرفت و عمده رویکردهای آن هم تعاونی های مصرف و در نهایت تعاونی های مسکن بوده است.در حوزه مصرف هم توانسته است الگوی مطلوبی از ایجاد شبکه توزیع با قیمت های متناسب را تقدیم اقتصاد ایران بکند و باید با آینده شناسی علمی و هوشمند توسعه یابد.
وی با اشاره به آمارهای عملکرد تعاون در استان تهران ابراز داشت:  در استان تهران ۱۷ هزار و ۹۲۰ تعاونی به ثبت رسیده است و ۶ میلیون و ۱۸۰ هزار نفر در شهرستانهای استان تهران در تعاونی ها عضویت دارند. همچنین ۱۳ تعاونی سهام عدالت با عضویت بیش از ۳ میلیون نفر در استان تهران مشغول به فعالیت هستند. خلیل زاده به تاکید بر ماموریت ویژه بخش تعاون اعلام داشت: در اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی هم توزیع سهام عدالت وتوانمند سازی اقتصادی اقشار کم درآمد از ماموریت های ویژه تعاون است اما ادامه روندهای سنتی یا نیمه علمی نمی تواند آینده توسعه بخش تعاون را تضمین کند.
وی یادآور شد: هلدینگ های کسب و کار نوین و دانش بنیان با توجه به ساختار و ویژگیهای خود در جهان مورد توجه است و در ایران هم به ویژه در تهران در حوزه فناوری اطلاعات می تواند توسعه یابد. به اعتقاد کارشناسان و متخصصان کارآفرینی؛ هلدینگ های کسب و کار با هزینه کمتر می توانند برندسازی کنند، بازاریابی ها را توسعه دهند و هزینه های تحقیقات و توسعه محصول همچنین توزیع کاهش می یابد.
همچنین راه اندازی شرکت های تعاونی زنجیره ای با تنوع زیاد کسب و کار مهم و قابل تحقق است و با همگرایی کسب و کارهای انفرادی خواهد توانست جغرافیای فعالیت را در عرصه ملی و حتی بین‌المللی افزایش دهد و از مدل تکثیرشوندگی در کسب و کار بهره می برد. چنانچه هم افزایی و هم گرایی افراد و اعضای سازمانی هلدینگ های کسب و کار باعث افزایش قدرت چانه زنی، رقابت، کاهش هزینه ها، استانداردسازی محصولات همچنین آسان سازی دریافت خدمات پولی و بانکی خواهد شد و صاحبان این هلدینگ ها می توانند قراردادهای بلندمدت با طرف های تقاضای کالا و خدمات خود ببندند.
بازاریابی شبکه ای هم از دستاوردهای هلدینگ های کسب و کار است و هرچقدرجمعیت یک سازمان بیشتر باشد با هزینه کمتری می توانند مشکلات خود را حل کنند و فعالیت ها نیز قانونمند خواهد شد. نائب رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به مطلب فوق، گفت: بخش تعاون در استان های بزرگ تر، با این رویکردها می تواند الگوی مطلوب و عینی برای توسعه تعاونی های نوین در سراسر کشور باشد مانند تعاونی های نوین و فناوری محور حمل و نقل، پزشکی، کسب و کار الکترونیکی، تعاونی های اجتماعی، کشاورزی دانش بنیان، تعاونی دانش گستر و بی نهایت فرصتی که فقط با الگوی مردم محور و توسعه از پایین به بالا قابل تحقق خواهد بود و می تواند در میان مدت نقش راهبری را در عرصه های توسعه تعاونی های اشتغال زا با کاربری های متنوع ایفا کند و در بلندمدت هم سهم شایسته ای را در اقتصاد استان از آن خود خواهد کرد همچنین تعاونی های دانش بنیان می تواند زنجیره برنامه ریزی، تولید، توزیع تا مصرف را مدیریت کند و صرفه های ناشی از مقیاس تولید ثروت بیشتر می شود.


کد خبر: 1172573  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اقتصادي

اعلام آمادگی مپنا برای ساخت ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه برق آنا  ۳۲ دقیقه پیش

مدیرعامل مپنا گفت: این آمادگی توسط شرکت مپنا وجود دارد که تا سال آینده ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید را وارد مدار کند، اما شرط این مساله این است که بتوانیم مطالبات خودمان را بگیریم و از همان محل نیروگاه بسازیم. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری...

افزایش قیمت جهانی نفت و طلا در معاملات امروز تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، قیمت نفت برنت دریای شمال در معاملات امروز بازارهای جهانی 54 سنت افزایش یافت و به 73 دلار و 12 سنت در هر بشکه رسید. اما قیمت نفت سبک آمریکا در این روز 7 سنت کاهش پیدا کرد و هر بشکه از این نفت در برابر 68 دلار و 17 سنت معامله شد.قیمت نفت در هفته جاری نسبت به هفته...

تماس تلفنی پوتین-نتانیاهو با محوریت ایران و سوریه اقتصاد ایران آنلاین  ۱ ساعت پیش

سران روسیه و رژیم صهیونیستی در تماسی تلفنی به بررسی موضوع سوریه پرداختند.  به گزارش تسنیم، کاخ کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در تماسی تلفنی درباره تحولات خاورمیانه به ویژه روند اوضاع در سوریه رایزنی کردند.  نتانیاهو باز هم در این...

مرکل: آمریکا دیگر قابل اتکا نیست اقتصاد ایران آنلاین  ۱ ساعت پیش

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: مرکل صدراعظم آلمان روز جمعه اعلام کرد دیگر نمی توان به آمریکا برای این که نظم را در جهان برقرار کند، تکیه کرد.  به گزارش خبرگزاری رویترز از برلین، مرکل همچنین وعده داد به رغم چالش ها در داخل و خارج آلمان، در قدرت خواهد ماند.  مرکل در یک کنفرانس خبری، روابط آلمان...

رهبر دموکرات‌های سنا دیدار ترامپ با پوتین را قدغن کرد اکو فارس  ۱ ساعت پیش

فارس نوشت: در حالی که در آمریکا درباره دیدار و نشست اخیر روسای جمهور این کشور و روسیه در فنلاند تنش‌ها همچنان ادامه دارد، رهبر سناتور‌های دموکرات آمریکایی با دیدار آتی خصوصی «دونالد ترامپ» با همتای روس و دعوت از او برای سفر به واشنگتن مخالفت کرد. «چاک شومر» سناتور ارشد...

عقب‌نشینی نتانیاهو از سخنانش درباره مجاب کردن ترامپ اکو فارس  ۱ ساعت پیش

تسنیم نوشت: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بامداد جمعه از سخنانش درباره مجاب کردن رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران عقب‌نشینی کرد. «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از سخنانش درباره مجاب کردن «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا...

بنا به اعلام گمرك؛ 30 روز براي ثبت و اظهار گوشي‌هاي مسافري زمان داريد نامه  ۱ ساعت پیش

بر اساس اعلام گمرک در طرح رجیستری مسئولیت اظهار و اخذ حقوق ورودی و عوارض گمرکی گوشی های مسافری بر عهده گمرک است و راستی آزمایی اطلاعات مسافران بر عهده سامانه همتاست. به گزارش نامه نيوز، گوشی‌های مسافری که بدون رعایت قوانین مندرج در بخشنامه ۲۳ آبان ماه ۹۶ گمرک در سامانه اظهار کالای مسافری ثبت شوند،...

خبرهاي اينستاگرامي وزير اقتصاد/ كرباسيان: تحولات جديد بازار سرمايه در راه است/ بورس آماده جذب... نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نيوز،‌مسعود کرباسیان وزیرامور اقتصادی و دارایی در صفحه اینستاگرامش از تحولات جدید در بازار سرمایه خبر داد و نوشت: دولت تمام توانش را به کار گرفته که فضای اقتصادی کشور ساماندهی شود و مردم فرصت سرمایه‌گذاری در بازارهای مولد را پیدا کنند. قطعا اگر مردم نگران کاهش ارزش پولشان نباشند،...

انفجار و آتش‌سوزی مجتمع صنعتی خمین ۲ کشته بر جای گذاشت صبا ایران  ۱ ساعت پیش

  صبا ایران به نقل از پارسینه: Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA ...

گام‌ نخست برای شناسایی خانه‌های خالی برداشته شد صبا ایران  ۱ ساعت پیش

حمیدرضا عظیمیان اظهار کرد: روز چهارشنبه معمار سامانه جامع املاک و مستغلات انتخاب شد که پیش بینی می‌کنیم حدود شش ماه این مقطع از کار طول بکشد. سپس شرکتی را برای نوشتن برنامه نرم افزار انتخاب می‌کنیم و بعد خرید تجهیزات و نصب و راه‌اندازی انجام می‌شود.وی با بیان اینکه در انتخاب نام این سامانه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده