تعداد بازدید: ۵
تاريخ انتشار: دوشنبه،۴ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۹:۳۸
آل سعود دلال طرح آمریکایی "معامله قرن"
العالم ـ گزارش طی یک سالی که از ولیعهدی "محمد بن سلمان" می گذرد، حضور او علاوه بر بروز اختلافات جدی میان خاندان سلطنتی، نقش این کشور در تنش های منطقه ای را افزایش داده و اصلاحات همراه با سرکوب او هم جامعه جهانی را اقناع نکرده است . 21 ژوئن 2017 میلادی (31 خرداد 96) سلمان بن عبدالعزیز با برکناری محمد بن نایف برادرزاده اش، پسر خود یعنی محمد را در حالی که تنها 31 سال داشت، به عنوان ولیعهد برگزید.
اختلافات در خاندان سلطنتی  اقدام ملک سلمان در تعیین پسرش به عنوان ولیعهد عملا موجب شد سلطنت به خانواده او منتقل شود و همین امر باعث بروز اختلافات شدید میان خاندان سلطنتی شد. اعضای خاندان سلطنتی که در گذشته به چرخش آرام و نوبتی قدرت در میان خود عادت کرده بودند، اکنون تازه واردی را در مقابل خود می دیدند که همه چیز از پول و ارتش گرفته تا تخت شاهی را یکجا می خواست.
تنها چند ماه بعد از ولیعهدی بن سلمان نیروهای امنیتی در سپتامبر سال 2017 میلادی دستکم بیست نفر از روحانیون، روشنفکران، روزنامه نگاران و نویسندگان عربستان را دستگیر و روانه زندان کردند. دستگیری افراد سرشناس در اکتبر همان سال شکل جدیدی به خود گرفت. بن سلمان که به عنوان رییس سازمان نوبنیاد مبارزه با فساد منصوب شده بود، دهها نفر از شاهزادگان، تجار و بازرگانان این کشور را دستگیر و در هتل ریتزکارلتون حبس کرد.
اگرچه شماری از دستگیر شدگان بعد از مدتی با پرداخت پول یا کوتاه آمدن از بخشی از دارایی های خود، آزاد شدند، اما وجود افراد سرشناسی مانند "ولید بن طلال" و "متعب بن عبدالله" دو تن از عموزاده های بن سلمان در میان دستگیر شدگان، اختلافات را بیشتر کرد و تنش را بالا برد. این اختلافات کار را به جایی رساند که اوایل اردیبهشت ماه گذشته شماری افراد مسلح به قصد کشتن ولیعهد به کاخ او حمله کردند .
اگرچه دولت سعودی تیراندازی در ریاض را به نزدیک شدن یک هواپیمای اسباب بازی نسبت داد، اما گزارش های مخالفان از داخل کشور فاش کرد که بن سلمان در جریان این حمله زخمی هم شده است. غیبت یک ماهه ولیعهد در مجامع عمومی، درست بودن اخبار در مورد زخمی شدن او را تایید کرد. ماجراجویی های منطقه ای و رسوایی ولیعهد سعودی در قضیه حریری     ماجراجویی های منطقه ای سعودی ها که از زمان پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز با شدت بیشتری آغاز شده بود، در یک سال گذشته هم ادامه داشته و ولیعهد جوان جنبه های جدیدی از مداخلات این کشور در مسایل منطقه ای از خود بروز داده است.
بازداشت نخست وزیر قانونی لبنان با هدف تاثیر بر انتخابات این کشور و وادار کردن او به اعلام استعفا، یکی از این اقداماتی بود که در نهایت موجب رسوایی سعودی ها شد. بن سلمان به عنوان یکی از طراحان جنگ یمن در یک سال گذشته هم اسیر قدرت موشک های ارتش و کمیته های مردمی یمن شده است. او که پاسخ مناسبی برای شکست در جنگ یمن نداشت، با فرار به جلو، ایران را متهم به حمایت تسلیحاتی از مبارزان یمنی کرد.
او با کمک دولت آمریکا تلاش کرد تا با کشاندن موضوع به سازمان ملل متحد، فشارهای بین المللی علیه تهران را افزایش دهد، اما هر بار نمایش او و اربابش در سازمان ملل، شکست و فضاحت بیشتری برای آنها به بار آورد. اقدامات یکجانبه رییس جمهوری آمریکا علیه ایران به ویژه تصمیم او برای خروج از برجام هم یکی دیگر از فصل های مشترک آمریکا – عربستان برای فشار به ایران در یک سال گذشته است.
در حالی که خروج آمریکا از برجام با مخالفت بسیاری از کشورها روبرو شد، عربستان در کنار رژیم صهیونیستی به حمایت از این اقدام و بازگشت تحریم ها علیه ایران، پرداخت. دولت سعودی در عرصه میدانی سوریه هم از اقدامات و تجاوزهای آمریکا و رژیم صهیونسیتی به خاک این کشور حمایت کرده و از موفقیت های اخیر ارتش سوریه در تسلط بر مناطق مختلف این کشور نگران شده است.
در یک سال گذشته تنش با قطر به عنوان همسایه عربستان و یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس نه تنها کاهش نیافته است که با مواضع توهین آمیز ولیعهد و گماشته های او، روز به روز بر آتش اختلاف میان دو کشور دمیده شده است. حربه اصلاحات برای افزایش سرکوب  محمد بن سلمان در چارچوب برنامه ای با عنوان "چشم انداز 2030 " برنامه هایی را به ویژه در حوز ه آزادی برای زنان اعلام کرد و نام آن را اصلاحات اجتماعی گذاشت.
راه دادن زنان به ورزشگاه ها، اعطای حق رانندگی به زنان، بازگشایی سالن های سینما و آزاد کردن برخی تفریحات که در گذشته در عربستان ممنوع بود، بخشی از این اصلاحات به شمار می رود. با وجود اینکه رژیم سعودی مدعی آغاز اصلاحات اجتماعی و اقتصادی در کشور شده، اما از اصلاحات سیاسی خبری نیست. سازمان عفو بین الملل هم هشدار داده است: مقام های عربستان از زمانی که بن سلمان به عنوان ولیعهد این کشور انتخاب شده، روند هدف قراردادن مخالفان را تشدید کرده اند.
  "کاتیا رو" مسوول آزادی های عمومی و فردی در سازمان عفو بین الملل در تحلیل خود درباره گزارش این سازمان در سال 2018 میلادی گفت: ولیعهد سعودی اعلام کرده که دست به اصلاحاتی خواهد زد که هدف از آن اصلاح و مدرنیزه کردن کشور است و مثال بارز در این زمینه آزادی حق زنان در رانندگی است، اما این مسائل نادیده گرفتن حقوق بشر در عربستان را نمی پوشاند.
جامعه مدنی در این کشور به طور خشونت باری سرکوب می شود و مخالفان سیاسی، مدافعان حقوق بشر و روزنامه نگاران مورد هدف قرار می گیرند تا سکوت اختیار کنند. "توماس فریدمن" در گزارشی در روزنامه نیویورک تایمز، بن سلمان ولیعهد سعودی را حاکمی مستبد و به روز به شمار آورد که به تقویت دمکراسی هیچ توجهی ندارد و در اطراف او چماقدارانی حضور دارند که بدترین توصیه ها را به او می کنند.
پیش بینی می شود، این شاهزاده جوان سعودی نتواند به راحتی و سرعت به آرزوی خود برسد. علت این موضوع بسیاری از مسائل درونی و عینی است. برای عربستان بسیار سخت است به راحتی از هویت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و ماجراجویی هایی که دهه ها به آن عادت کرده، چشم پوشی کند. هنوز پیگرد و فشار زیاد بر منتقدان رژیم و دستگیری‌های خودسرانه و شکنجه در دستور کار است و هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه شاه حاضر است اندکی از قدرت مطلقه خود بگذرد، وجود ندارد.
این اصلاحات برای برخی جنبه نمادین دارد و آن را وسیله‌ای برای آراستن وجهه عربستان می‌دانند. آل سعود دلال طرح آمریکایی "معامله قرن"   آل سعود در سال های اخیر گام های محکمی برای توسعه روابط با رژیم صهیونیستی برداشته است و اخیرا با دلالی طرح آمریکا موسوم به "معامله قرن" برای محرومیت بیشتر مردم فلسطین از سرزمین آبا و اجدادی خود، تلاش می کند.
در حال حاضر عربستان رژیم صهیونیستی را در ظاهر به رسمیت نمی‌شناسد، اما تحولات اخیر و انتشار برخی اخبار پیرامون دیدارهای غیررسمی مقامات سعودی و صهیونیستی نشان می‌دهد که ریاض و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در تلاش برای عادی سازی روابط با تل آویو هستند. اقدامی که به دلیل واکنش مخالفت‌آمیز گسترده در میان افکارعمومی جهان اسلام و کشورهای عربی هنوز به صورت رسمی از جانب دولت‌ها اعلام نشده است.
بن سلمان که زمانی گفته بود، مخالفتی با موجودیت رژیم صهیونیستی ندارد و به نظر او فلسطینی ها و اسرانیلی ها می توانند کنار هم زندگی کنند، دوشنبه گذشته هم با "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم اشغالگر در اردن به صورت مخفیانه ملاقات کرد تا بر همگان ثابت شود که مجری سیاست های آمریکایی – صهیونیستی علیه اولویت جهان اسلام یعنی فلسطین، آل سعود است.
 جاه طلبی های ولیعهد سعودی  بن سلمان چندی پیش در گفت و گو با شبکه "سی بی اس" آمریکا گفته بود، حتی اگر 50 سال عمر کند به پادشاهی در کشورش می رسد و تنها مرگ می تواند این امر را غیر ممکن کند. ولیعهد برای هموار کردن رسیدن به شاهی افراد جوان و جدیدی را در مناصب کلیدی به کار گرفته است که عمده آنها در سومین دهه از عمر خود هستند.
به گزارش ایرنا، مجله "سیاست خارجی" آمریکا این اقدام را اینگونه تحلیل کرده است: ولیعهد سعودی قصد دارد با انتصاب جوانانی که سن آنها از 35 سال عبور نکرده، در سر بزنگاه وفاداری خود را به او نشان دهند. روزنامه های غربی هم حکام جدید و جوان را عامل اصلی اجرای رویاهای ولیعهد جوان می دانند تا زمانی که او به پادشاهی برسد، هیچ خطری بن سلمان را تهدید نکند.
همه این تلاش ها در حالی است که شمار زیادی از اعضای خاندان سلطنتی مایلند که هر چه زودتر از شر این ولیعهد جوان و جاه طلب خلاص شوند و ممکن است در آینده به هر اقدامی برای حذف بن سلمان دست بزنند. به نظر می رسد عربستان در حال تجربه یک دوره بحرانی است که خطرناک ترین نوع آن در عصر جدید محسوب می شود، به همین دلیل پیش بینی آینده پادشاهی این کشور و نتیجه برنامه بن سلمان برای این پادشاهی بسیار دشوار به نظر می رسد .


کد خبر: 1173411  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: العالم فارسی
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای علمي

وسیله بچه گانه سلاح جدید پلیس‌! + عکس بهداشت نیوز  ۲۷ دقیقه پیش

وسیله بچه گانه سلاح جدید پلیس‌! + عکس پس از آزمون کنترل سلاح که از افسران پلیس شهر آلواردو مکزیک گرفته شد، تنها ۳۰ نفر از ۱۳۰ نفری که در این آزمون شرکت کرده بودند شرایط لازم برای استفاده از سلاح گرم را داشتند. بر این اساس فرماندار شهر دستور داد که سلاح گرم از افسرانی که واجد شرایط نیستند، گرفته شود و به جای آن برای مقابله با مجرمان از تیرکمان...

دفترچه خاطرات شفابخش؛ بنویسید و خودتان را بهتر بشناسید بهداشت نیوز  ۲۷ دقیقه پیش

دفترچه خاطرات شفابخش؛ بنویسید و خودتان را بهتر بشناسید به گزارش بهداشت نیوز، می گویند نوشتن دقیقا مثل قیچی کردن و چسباندن در محیط های نوشتار رایانه هاست! شما چیزی را که در ذهن تان باعث نگرانی یا آزارتان شده، روی کاغذ می آورید و از این طریق می توانید از فشارهای آن خلاص شوید. داشتن دفترچه خاطرات که از قدیم هم مرسوم بوده یکی از چیزهایی است که کمک شایانی در...

به کمک فناوری یک شنا امن داشته باشید شبکه ایران  ۳۰ دقیقه پیش

ایران آنلاین /به گزارش سایت وود تی وی، هاون جنوبی یکی از شهرهای آمریکا واقع در ایالت میشیگان فناوری را به سواحل خود آورده است. ساکنان این منطقه با بازکردن مرورگر گوشی هوشمند یا کامپیوتر خود و رفتن به وب سایت شهر هاون، روی برنامه بررسی شرایط کلیک کرده و شرایط و وضعیت جوی سواحل امن را مورد بررسی قرار...

سریع ترین خودروی الکتریکی در راه است شبکه ایران  ۳۰ دقیقه پیش

ایران آنلاین /شرکت Pininfarina در ماه مارس  از طرح خودروی الکتریکیPFO رونمایی کرد.  این شرکت وعده داد خودروی مذکور قدرتی خارق العاده داشته باشد و تا ۲۰۲۰ عرضه شود. حال در مصاحبه ای جدید  این شرکت دو تصویر از PFO رونمایی کرده است. همچنین طبق این مصاحبه مشخصات عملکرد خودرو حتی از «تسلا...

مسکن و ضدالتهابی قوی از دل طبیعت بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

مسکن و ضدالتهابی قوی از دل طبیعت به گزارش بهداشت نیوز، اصطلاح «پنجه شیطان» یا «ریشه پنجه شیطان» اشاره به گیاه "هارپاگوفیتوم پروکامبِنس"، یک گیاه یافت شده در جنوب آفریقا و ماداگاسکار دارد. در فرم تکمیلی، پنجه شیطان از ریشه‌های خشک شده این گیاه حاصل می‌شود. پزشکان سنتی و مردم آفریقایی و اروپایی...

7 توصیه برای صرفه‌جویی در مصرف برق خانگی بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

7 توصیه برای صرفه‌جویی در مصرف برق خانگی به گزارش بهداشت نیوز، طبق آمار وزارت نیرو، زمان اوج مصرف حدود 12 تا 16 و 20 تا 24 است و ایرانی‌ها حدود ساعت 15 بیشترین میزان مصرف برق را دارند. به همین خاطر دولت سعی کرده‌ است با تغییر در ساعات کاری ادارات و درخواست از مردم، میزان برق مصرفی در زمان اوج مصرف را کم کند. همانطور که گفتیم هر...

اختلال تلفنی در 6 مرکز مخابراتی تهران شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

ایران آنلاین /عملیات کابل برگردان با هدف توسعه شبکه کابل در مراکز مخابرات رجایی، دکتر حسابی( مارلیک) ازامروز  ۲۶ تیرماه آغاز شده و این عملیات در مراکز مخابرات پاسداران، شهید خوشقدم، توحید و شهید رجائی از فردا ۲۷ تیرماه آغاز می شود. با اجرای عملیات مذکور ارتباط تلفنی و دیتای مشترکین در مراکز مخابرات...

فرایند شناسایی و قطع گوشی‌های مسافری فاقد شرایط آغاز شد شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

ایران آنلاین /سامانه همتا اعلام کرد: بنا بر اطلاعیه گمرک که در صفحه اول سایت ثبت گوشی مسافری نیز درج شده است، صرفا مسافرانی که در فرجه ۳۰ روزه بعد از ورود به کشور اقدام به ورود اطلاعات صحیح گوشی تلفن همراه خود کرده اند توسط وزارت صنعت و معدن و تجارت فعال خواهند شد و در صورت عدم رعایت بند فوق با وجود...

ترامپ: ناتو تنها به خاطر من وضعیت مالی بهتری دارد العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

  العالم - آمریکا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با انتشار توئیتی قدرت و اعتبار سازمان ناتو را به خودش منتسب کرده است. ترامپ که بارها از ناتو انتقاد کرده است در تازه ترین توئیت خود نوشت: ناتو تنها به خاطر من در وضعیت بهتر مالی قرار دارد. من یک نشست مهم و بزرگ با ناتو داشتم....

درخواست مخالفان سوری از محمد بن سلمان + فیلم العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

العالم - سوريه "ایدی کوهن " یکی از خبرنگاران  اسرائیلی نیز عکسی منتشر کرد که به همراه این مخالف سوری در تل آویو گرفته بود. به گونه ای که "عصام زیتون" از اسرائیل و مردم خوبش قدردانی می کند و بار دیگر درخواست خود را برای عادی سازی رابطه با این رژیم تکرار می...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده