تعداد بازدید: ۱۷
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۷ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۳۹
جنگ تجاری آمریکا و چین چه بلایی بر سر اقتصاد منطقه خواهد آورد؟
پس از پایان جنگ جهانی دوم و برنامه رهبران کشور‌های آسیب دیده برای ترمیم خسارات ناشی از یک جنگ بزرگ، سیاست‌های بازار آزاد و مباحث مربوط به تجارت جهانی به عنوان راهکاری برای افزایش سرعت پیشرفت و تقویت مناسبات کشور‌ها در دستور کار قرار گرفت.به گزارش نامه نیوز در نتیجه این روند، امروز و پس از گذشت بیش از نیم قرن، دو سوم تجارت جهانی دست کم با عبور از یک مرز صورت می‌گیرد؛ لذا تولید بسیاری از کالا‌ها دیگر منحصر به یک کشور نیست و همین مساله توانسته است با پیوند زدن سرنوشت کشور‌ها به یکدیگر، از بروز درگیری‌های احتمالی نظامی بکاهد.
از این رو هرگونه نوسان در حوزه اقتصاد یک کشور، اقتصاد دیگر کشور‌ها را به صورت دومینو از خود متاثر سازد. در این میان بی تردید آغاز جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ دنیا یعنی چین و آمریکا، کشور‌های ثالثی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.از تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین تا کنترل رشد اقتصادی در شرق آسیاتصمیم دونالد ترامپ به تغییر روند‌های تجاری آمریکا با دیگر کشور‌ها به ویژه چین زمینه ساز نگرانی‌هایی در خصوص آینده تجارت آزاد شد.
در این رابطه روزنامه گاردین با اشاره به استراتژی صنعتی شی جی پینگ، رئیس جمهوری چین، نوشت: آمریکا بنا دارد تولیدکنندگان حوزه فناوری‌های پیشرفته چین را هدف قرار دهد تا استراتژی جین پینگ با عنوان «ساخت چین ۲۰۲۵» محقق نشود، استراتژی‌ای که این کشور را تا هفت سال آینده در حوزه هوش مصنوعی در رده‌های برتر جهانی قرار می‌دهد.
به گزارش گاردین توانایی اقتصاد‌های در حال ظهوری مانند چین برای رسیدن به اقتصادی ثروتمند بستگی به قابلیت آن‌ها در دسترسی و تطبیق با بهترین تکنولوژی‌های جهان دارد؛ بنابراین ایالات متحده اقدامات تجاری جدیدی را برای مقابله با رویکرد ضعیف پکن در حوزه حقوق مالکیت معنوی به راه انداخته است. هدف از این کار برخورد با شرکت‌های خارجی خواهد بود که حاضر هستند در ازای دریافت امکان سرمایه گذاری در چین، تکنولوژی را به این کشور انتقال دهند.
در همین راستا ترامپ دستور داد تعرفه‌های محصولات صنعتی چین در حوزه هوافضا، رباتیک و تولیدات صنایع خودروسازی افزایش یابد. رهبران چین نیز با اعلام اینکه تصمیم آمریکا ناقض قوانین سازمان تجارت جهانی (WTO) و در مغایرت با توافقی است که دو کشور در مذاکرات اقتصادی پیشین به آن دست یافتند، اعلام کردند بر ۶۵۹ قلم از کالا‌های وارداتی آمریکا ۲۵ درصد تعرفه گمرکی اضافی با ارزشی بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار وضع می‌کنند.
اما همان طور که اشاره شد شد تاثیرات منفی جنگ تجاری آمریکا و چین محدود به این دو کشور نمی‌شود. در این رابطه اقتصاد‌های منطقه شرق آسیا مانند ژاپن، کره جنوبی، تایوان، هنگ کنک، سنگاپور و مالزی به دلیل صادرات محور بودنشان از این وضعیت لطمه خواهند خورد. زیرا این کشور‌ها تولید کننده قطعاتی هستند که در تولید کالا‌های چینی صادراتی به آمریکا استفاده می‌شود.
از این رو هرگونه محدودیت در مسیر تجارت چین اقتصاد این کشور‌ها را متضرر می‌سازد.بیشتر بخوانید:چگونه کالای چینی دنیا را قبضه کرد؟ در همین راستا اقتصاددانان بلومبرگ پیش بینی می‌کنند هر ۱۰ درصد کاهش در صادرات چین، نرخ رشد اقتصاد آسیا را به طور متوسط ​​۱.۱ درصد تقلیل می‌دهد، اما اقتصاد چین تنها ۰.۳ درصد افت می‌کند.
همچنین بانک توسعه آسیا پیش بینی کرده است در نتیجه این شرایط رشد آسیا با کاهش یک دهم درصدی نسبت به سال گذشته، ۶ درصد خواهد بود.ژاپندر حال حاضر ۱۹ درصد صادرات ژاپن به ایالات متحده و ۱۹ درصد دیگر به چین اختصاص دارد. براین اساس ۳۸ درصد صادرات این کشور به طور مستقیم از افزایش تعرفه‌ها و جنگ تجاری پکن و واشنگتن تاثیر می‌پذیرد.
در صورتی که تنش‌های تجاری افزایش پیدا کند ژاپن به طور قابل ملاحظه‌ای با بی ثباتی بازار سهام، نوسانات ارز و ین روبرو می‌شود.تامی وو، اقتصاددان ارشد دانشکده اقتصاد آکسفورد با بیان اینکه ژاپن به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان جهان، در معرض خطر است گفت: این کشور در سال گذشته تقریبا ۷۰۰ میلیارد دلار کالا صادر کند که چین و ایالات متحده در راس شرکای تجاری و واردکنندگان کالا‌های ژاپنی بودند.
عمده این صادرات خودرو، کامپیوتر و تجهیزات الکتریکی بود؛ اقلامی که در اختلاف تجاری پکن و واشنگتن با افزایش تعرفه و محدودیت روبرو شده اند.گفتنی است شرکت‌های چینی در حال حاضر سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار میکروچیپ وارد می‌کنند که بیشتر آن‌ها تولید کشور‌ها کره جنوبی، ژاپن و تایوان است. در صورتی که چین بخواهد به آمریکا امتیاز بدهد و ریزتراشه‌های موردنیازش را از شرکت‌های آمریکایی تهیه کند، این سه کشور آسیایی به شدت آسیب می‌بینند.
از سوی دیگر همان طور که اشاره شد، ژاپن با افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم از سوی آمریکا مواجه است. طبق دستور اخیر ترامپ آمریکا به واردات فولاد تعرفه ۲۵ درصدی و به واردات آلومینیوم تعرفه ۱۰ درصدی اعمال خواهد کرد. اما با فشار متحدان ایالات متحده، برخی از کشور‌ها از این قانون جدید معاف شدند، ولی ژاپن کماکان در زمره کشور‌هایی است که باید این تعرفه جدید را پرداخت کند.
آمریکا بزرگترین وارد کننده فولاد است و در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۳۵ میلیون تن فولاد وارد کرده است. از این رقم، کره جنوبی، ژاپن، چین و هند ۶.۶ میلیون تن را تشکیل داده اند؛ لذا ژاپن نمی‌تواند به این مساله بی تفاوت باشد. از این رو توکیو اعلام کرد تعرفه‌هایی معادل تعرفه‌های آمریکا به ارزش ۴۰۹ میلیون دلار روی کالا‌های وارداتی از این کشور اعمال خواهد کرد.
در همین خصوص «یوشهیدا سوگا» سخنگوی ارشد دولت ژاپن نیز در مصاحبه‌ای در توکیو گفت: «تعرفه‌های فولاد و آلمینیوم می‌تواند بر صنعت خودرو کشور اثر منفی بگذارد و ما هر اقدامی که لازم باشد بر اساس مقررات سازمان تجارت جهانی برای حراست از منافع تجاری کشورمان علیه آمریکا انجام می‌دهیم.»همچنین برخی کارشناسان از امکان ورود ژاپن به سیاست‌های تقابلی در حوزه واردات مواد غذایی از ایالات متحده سخن گفته اند که می‌تواند یک چهار صادرات مواد غذایی آمریکا را متاثر کند.
هنگ کنگاقتصاد دیگری که از جنگ تجاری میان آمریکا و چین در معرض خطر قرار می‌گیرد، هنگ کنگ است. هنگ کنگ دروازه تبادل حجم عظیمی از تجارت میان این دو کشور است.در همین راستا مقامات هنگ کنگی هشدار داده اند با توجه به افزایش تعرفه‌های آمریکا در پنل‌های خورشیدی، ماشین لباسشویی، فولاد و آلومینیوم بر یک یا پنج شغل در هنگ کنک می‌تواند از این شرایط متاثر شد.
زیرا تجارت آزاد اساس موفقیت این کشور است و حدود ۲۲ درصد از تولید ناخالص داخلی هنگ کنگ را این بخش شامل می‌شود که باعث بکارگیری ۷۳۰، ۰۰۰ نفر نیروی کار نیز شده است.کره جنوبیموسسه تجارت بین الملل، شاخه پژوهشی انجمن تجارت بین المللی کره ارزیابی کرده است اگر آمریکا، چین و اتحادیه اروپا تعرفه‌های خود را ۱۰ درصد افزایش دهند صادرات کره جنوبی ۶.
۴ درصد کاهش می‌یابد.در صورتی که پکن با واشنگتن بر سر واردات ریزتراشه‌ها از شرکت‌های این کشور به توافق برسد، صادرات تولیدات نیمه هادی کره جنوبی به چین سالانه ۴ میلیارد دلار افت خواهد کرد که ۰.۷ درصد کل صادرات این کشور را شامل می‌شود. در حالی که کره جنوبی به عنوان بزرگترین صادر کننده تراشه‌های نیمه هادی به چین که بیش ازنیمی از این بازار را در دست داشت، در سال ۲۰۱۷ کره جنوبی ۶۵.
۲ میلیارد دلار به این کشور محصولات نیمه هادی صادر کرد.بیشتر بخوانید:چگونه کالای چینی دنیا را قبضه کرد؟ علاوه بر این کره جنوبی با آسیب ناشی از افزایش تعرفه‌های ایالات متحده بر روی محصولاتی نظیر ماشین لباسشویی و پنل‌ها خورشیدی که در مرحله اول ۲۰ درصد و در مراحل بعدی ۳۰ درصد خواهد بود، نیز مواجه است.
در همین راستا وزارت تجارت، صنایع و انرژی این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرده رسماً از آمریکا بابت «افزایش تعرفه روی برخی از واردات محصولات کره ای» به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است.در این بیانیه تاکید شده سه ماه مذاکرات دوجانبه برای حل این موضوع بی نتیجه مانده و در صورتی که مساله مذکور فیصله نیابد، سئول به میزان ۴۸۰ میلیون دلار در سال تعرفه‌هایی روی کالا‌های وارداتی از آمریکا وضع می‌کند تا ضرر خود را به همین میزان جبران کند.
در حالی که هنوز جنگ تجاری آمریکا و چین در مرحله آغازین خود به سر می‌برد، ارزش پول کشور‌های شرق آسیا از این مساله متاثر شده است. در همین رابطه دلار تایوان از ابتدای سال جاری به میزان ۱.۷ درصد کاهش یافت. ارزش وون کره جنوبی ۴.۲ درصد و دلار سنگاپور ۱.۵ درصد نیز افت کرده است که براین اساس ارزش این ارز‌ها در پایین‌ترین سطح خود در هفت ماه اخیر در برابر دلار آمریکا قرار دارد.
از تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین تا کنترل رشد اقتصادی شرق آسیادر همین خصوص بانک توسعه آسیا با اشاره به تنش‌های تجاری پیشرو پیش بینی کرده است چین به عنوان بزرگترین اقتصاد منطقه که تقریبا دو سوم کل تولیدات این حوزه جغرافیایی را دارا است، در حالی که سال ۲۰۱۷ این کشور دارای رشد ۶.۹ درصدی بود، در سال ۲۰۱۸ به ۶.
۶ درصد و در سال آینده ۶.۴ درصد خواهد بود.از نگاه اقتصاد دان‌های بانک توسعه آسیا علت این مساله به رویکرد اقتصادی چین برمی گردد که براساس آن سیاست‌های پکن بیش از آنکه بر تشویق سرمایه گذاری متمرکز باشد بر ثبات مالی و پایداری رشد تاکید دارد. بر همین منوال به دلیل افت رشد اقتصادی چین، رشد شرق آسیا که در سال ۲۰۱۷ به ۶.
۳ درصد رسیده بود، در سال جاری به ۶ و در سال ۲۰۱۹ هم به ۵.۸ درصد می‌رسد.در ادامه این روند، رشد اقتصادی جنوب شرقی آسیا به دلیل کاهش رشد صادرات، در سال جاری ۲.۵ درصد باقی می‌ماند.منبع:تسنیم منبع: تسنیم var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 1176526  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

خدمت رسانی موسسه درمان بسیجان به مردم مناطق محروم تهران + عکس تسنیم  ۲۶ دقیقه پیش

به کزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، رزمایش اقتدار عاشورایی سپاهیان محمد رسول الله 2 سازمان بسیج مستضعفین از 9 شهریورماه در دومرحله آغاز شده است.در مرحله نخست این رزمایش 7014 گروه جهادی با استعداد بیش از 150 هزار بسیجی در سراسر کشور به ارائه خدمات درمانی و محرومیت زدایی در مناطق محروم و مستضعف کشور...

امروز؛جلسه ویژه فراکسیون نمایندگان ولایی با لاریجانی درباره"FATF" تسنیم  ۲۶ دقیقه پیش

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، از جلسه ویژه هیئت رئیسه این فراکسیون با علی لاریجانی رئیس قوه مقننه خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده این نشست ظهر امروز (دوشنبه 2 مهر) در دفتر رئیس مجلس برگزار...

احتمال گرانی بنزین در پی نایابی سوپر شبستان  ۲۶ دقیقه پیش

احتمال گرانی بنزین در پی نایابی سوپربه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، روز گذشته «کرامت ویس کرمی» مدیر شرکت ملی نفتی استان تهران با اشاره به اینکه بنزین یورو ۴ در شهرستان‌های استان تهران توزیع می‌شود، گفت: ۵۰ دستگاه کامیونت مطابق با استانداردها ساخته شده که هر جایی که فردی نیاز به سوخت داشته باشد به صورت سیار...

ترامپ را به ایران راه نمی دهند سراغ رهبری را می گیرد! شبستان  ۲۶ دقیقه پیش

ترامپ را به ایران راه نمی دهند سراغ رهبری را می گیرد!خبرگزاری شبستان، گروه سیاسی-پریسا رهنما: روز گذشته «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا از آمادگی رئیس جمهوری این کشور به منظور دیدار با رهبر انقلاب اسلامی ایران خبر داد.   این خبر موجب حیرت جهانیان شد زیرا که تا به امروز هرگونه درخواست مذاکره و دیدار «دوناد ترامپ» با رئیس جمهوری...

مشکل عربستان با ایران چیست؟ جام نیوز  ۳۰ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل در گفتگویی به تشریح آخرین تحولات منطقه ، سیاست خارجی و روابط با عربستان و آمریکا پرداخت . * از وزارت خارجه کنار گذاشته نشدم/ در مجلس شورای اسلامی مامور هستم امیر عبداللهیان در باره برکناری‌اش از وزارت...

عیادت نمایندگان رهبر انقلاب از مجروحان حادثه تروریستی اهواز جام نیوز  ۳۰ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، حجج‌اسلام والمسلمین مروی و رحیمیان که از سوی مقام معظم رهبری برای شرکت در مراسم تشییع پیکر شهدای گرانقدر حادثه تروریستی اهواز شب گذشته وارد استان خوزستان شده بودند، از مجروحان این جنایت در بیمارستان‌های اهواز عیادت کردند. نمایندگان رهبر معظم انقلاب اسلامی در...

خبر مهم/ واکنش رسانه های غربی به حمله تروریستی اهواز نامه  ۴۲ دقیقه پیش

خبرگزاری رویترز وفرانسه وBBCاز بکاربردن عبارت«حمله تروریستی»درباره حمله به رژه نیروهای مسلح و مردم در اهواز خودداری وبه«حمله مسلحانه»بسنده کردند؛چرا؟ var...

سخنگوی وزارت خارجه دانمارک:در صورت وجود شواهد کافی، اعضای "الاحوازیه" به ایران تحویل داده خواهند... نامه  ۴۲ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، سورن اسپرسن، سخنگوی وزارت امورخارجه دانمارک به درخواست همتای ایرانی خود مبنی بر اینکه دولت‌ این کشور باید اعضای گروهک تروریستی عامل حمله روز شنبه اهواز را به ایران مسترد کند، واکنش نشان داد.سورن اسپرسن در پاسخ به سوالی درباره این درخواست دولت ایران و اینکه آیا دانمارک باید به آن...

مرکز ثقل گروهک تروریستی اهواز در اداره خزانه‌داری آمریکاست خبرگزاری برنا  ۴۴ دقیقه پیش

مرکز ثقل گروهک تروریستی اهواز در اداره خزانه‌داری آمریکاست به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع، صبح روز دوشنبه به همراه وزیر اطلاعات، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهردار تهران، وزیر دادگستری به نمایندگی از دولت در مراسم تشییع شهدای حمله تروریستی اهواز حضور یافت. امیر سرتیپ حاتمی در این مراسم...

صحبت‌های دردناک مادر محمدطاها شهید ۴ساله حمله تروریستی اهواز/فیلم آفتاب نیوز  ۴۹ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : flowplayer.conf = { key: '$111111111111111111' }; $(function(){ $('.player_238462').flowplayer(); });

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده