تعداد بازدید: ۲۴
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۷ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۶:۱۱
سیزدهمین کنگره جامعه اسلامی مهندسین برگزار شد
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، سیزدهمین کنگره جامعه اسلامی مهندسین امروز پنجشنبه هفتم تیر برگزار شد.سخنران اصلی این مراسم علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بود که در اظهارات خود با توجه به تقارن زمانی برگزاری این کنگره با سالروز شهادت شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و 72 عضو حزب جمهوری اسلامی با بیان اینکه شهید بهشتی نقش ممتازی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت، بیان کرد: در ابتدای پیروزی انقلاب نیز به همراه مقام معظم رهبری، شهید باهنر، شهید مطهری، آیت‌الله هاشمی، عضو شورای انقلاب بودند که این افراد همفکر بوده و از یاران امام خمینی(ره) محسوب می شدند که برای اداره کشور به یک شیوه می‌اندیشیدند ولی افراد دیگری هم در شورای انقلاب بودند که اندیشه آنها به گونه دیگر بود.
وی با بیان اینکه کمبود امنیت و کشمکش‌های سیاسی در داخل که بخشی از دلایل بود سبب شد تا دشمن برای جنگ علیه ایران تحریک شود، اظهار داشت: مشکلاتی که در ارتش به وجود آمد، کشمکش‌ها و مشکلات اقتصادی دشمن را به شروع جنگ علیه ایران تحریک کرد و قدرت هایی که دنبال مسئله‌سازی بودند نیز این موضوع را مورد حمایت قرار دادند؛ همچنین برخی کشورهای عربی که از پیروزی انقلاب اسلامی نگران بودند به آنها پیوستند و جریان وسیعی علیه جمهوری اسلامی ایران سامان یافت.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بنی‌صدر پس از رئیس جمهور شدن آشفتگی سیاسی را به وجود آورد و درگیری‌های درونی را تشدید کرد این در حالی است که علی‌القاعده رئیس جمهور باید نمادی از وحدت و مایه آرامش سیاسی جامعه باشد و استعدادها را به سمت ترقی کشور سوق دهد اما بنی صدر از ابتدا در برابر رهبران حزب جمهوری اسلامی موضع‌گیری کرد و آنها را انحصارطلب معرفی می‌کرد.
وی با بیان اینکه هدف امام خمینی (ره) از معرفی بنی صدر به عنوان فرماندهی کل قوا این بود که رئیس جمهور وقت زیادی را برای مسئله اصلی کشور که جنگ است اختصاص دهد و کشور را به سامان برساند، گفت: بنی صدر در این شرایط نمایش‌هایی در جبهه می‌دهد اما در ستونی از روزنامه خود که انقلاب اسلامی نام داشت پمپاژ مسئله‌سازی می کرد.
لاریجانی با بیان اینکه دو سنخ رجال سیاسی در کشور داریم، گفت: برخی آشفته‌ساز هستند و در هر مقامی هم که قرار بگیرند همین‌گونه عمل می‌کنند؛ در حالی که بنی صدر باید آرامش‌بخش می‌بود اما درگیری‌ها را گسترش می‌داد و با هر نهادی که فکر می کرد با او زاویه دارد، آنها را در دسته انحصارطلبان قرار می‌داد.
وی با اشاره به اینکه چگونه شرایط در ابتدای انقلاب تغییر کرد، افزود: بنی صدر مختل کننده فضای سیاسی بود و اجازه نمی‌داد نیروهای مردمی به جبهه‌ها بروند، در آن مقطع آیت‌الله خامنه‌ای و شهید چمران عده‌ای را آموزش داده بودند ولی بنی‌صدر به آنها سلاح و امکانات نمی‌داد و آنها را اذیت می‌کرد؛ در این شرایط حادثه‌ای رخ داد که شرایط تغییر کرد.
لاریجانی با اشاره به اینکه جبهه‌ای که در آن زمان مقابل ایران قرار گرفت، بزرگتر از امروز بود، ادامه داد: آمریکا و شوروی به اضافه آلمان، انگلیس و فرانسه به همراه اکثر کشورهای عربی، حامی صدام بودند؛ تنها دو کشور عربی به ایران کمک می‌کردند و 3 کشور دیگر هم صرفاً نظاره‌گر بودند ولی دلشان با ایران بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در یکی از دیدارها، رهبر یکی از کشورهای عربی به من گفت در آغاز جنگ عراق علیه ایران شاه حسین اردن در اظهاراتی معتقد بود که قادسیه در حال تکرار است و تهران به سرعت سقوط می‌کند.وی افزود: در آن مقطع فشار بین‌المللی علیه ایران بسیار زیاد بود ولی نقش آفرینی رهبر انقلاب اسلامی به ما کمک کرد و ایشان در مقابل هجمه‌ها ایستاد اما باید توجه داشت که امروز شرایط با آن دوران متفاوت است؛ همچنین نوع مبارزه نیز تفاوت دارد، در آن زمان شرایط جنگ روشن بود ولی اکنون جنس مبارزه از میدان سخت به مسائل اقتصادی آمده است.
لاریجانی با طرح این پرسش که آمریکا در این شرایط به دنبال چه هدفی است، گفت: در این مقطع حتی برخی سوال می‌کنند چرا با آمریکا مذاکره نمی‌کنید؟ در پاسخ باید گفت مگر در زمان برجام مذاکره نکردیم، همه هم موافق بودند تا با روش‌های مشخص مذاکره کنیم که در نهایت منجر به توافق هسته‌ای شد.وی با بیان اینکه توافق هسته‌ای به تصویب شورای امنیت رسید و بر اساس آن قطعنامه‌ای هم صادر شد، بیان کرد: در توافق هسته‌ای چند موضوع برای ایران دارای اهمیت بود، با برجام قطعنامه‌های ذیل فصل هفتم را از بین ببریم، پرونده‌هایی مانند PMD که عامل ماجراجویی بود بسته شد و رفع تحریم‌های هسته‌ای نیز برای ما از اهمیت بالایی برخوردار بود.
*دلیلی ندارد با افراد لاابالی سیاسی در آمریکا بار دیگر مذاکره کنیمرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر توافق هسته‌ای کامل اجرا می‌شد نتایج خوبی را به دنبال داشت، افزود: آمریکا از روز اول مشکل ایجاد کرد و از ابتدا چانه‌زنی برای عدم اجرای تعهدات خود را شروع کرد تا اینکه ترامپ از برجام خارج شد.
توافقی که دو سال بر روی آن مذاکره شد و به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید به راحتی لغو شد با این شرایط چه دلیلی دارد که با این فرد لاابالی سیاسی که به هیچ امضایی از کشورش پایبند نیست مذاکره شود. مذاکره با این فرد ارزشی ندارد زیرا ما نمی‌خواهیم وقت تلف کنیم.لاریجانی با اشاره به اینکه استراتژی دشمنان علیه ایران دو مولفه دارد، گفت: یکی از اهداف آنها این است که در درون ایران و اطراف کشور آشفتگی سیاسی و امنیتی ایجاد کنند که ممکن است با دخالت نیروهای آنها انجام شود.
مولفه دیگر آنها این است که شکنندگی اقتصادی ایجاد کنند که البته برخی‌ها از ایران چنین آدرسی به آنها داده‌اند و فکر می‌کنند اکنون بهترین شرایط برای ضربه زدن به ایران است.رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط کنونی همگرایی بین‌المللی با آمریکا وجود ندارد ولی برخی عناصر لجباز در جهت دشمنی با ایران تلاش می‌کنند که می‌توان به مثلث آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی‌ها اشاره کرد، اظهار داشت: این مثلث حتی اگر شده با پول هم برخی کشورها را می‌خرند اما همچنان اجماعی همچون گذشته علیه ایران ایجاد نشده است.
وی افزود: روسیه با این مثلث همراهی ندارد و برخی کشورهای اروپایی نیز ایرادهایی به رفتار آمریکایی‌ها برای عدم پایبندی به برجام وارد می‌دانند.لاریجانی با بیان اینکه تحریم‌ها و برخی ماجراجویی‌ها بر وضعیت اقتصادی ایران اثر دارد اما برخی مشکلات اقتصادی درونی هستند که ارتباط چندانی با تحریم‌ها ندارد، گفت: نقدینگی وقتی در داخل کشور زیاد باشد و به سمت تولید نباشد مشکلاتی را ایجاد می‌کند که ربطی به تحریم‌ها ندارد حتی با رفع تحریم‌ها نیز تنها ممکن است میزان خسارت وارد شده این پدیده کاهش یابد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکل بانک‌ها نیز ربطی به تحریم‌ها ندارد و باید مشکلات آنها حل شود تا بتوانند به تولید کمک کنند، بیان کرد: همچنین مشکل صندوق‌های بازنشستگی نیز درونی است و باید با تدبیر رفع شود. مشکل آب نیز ربطی به تحریم‌ها ندارد و دولت باید برنامه ریزی کرده و از مردم کمک بگیرد تا بتوانیم موضوع آب شرب و کشاورزی را سامان دهیم که در این زمینه اصلاح الگوی کشت را نیز جدی بگیریم.
وی با بیان اینکه عده‌ای در مسائل اقتصادی اصل را روی تحریم‌ها می‌گذارند که البته بخشی از مشکلات ریشه در این تحریم‌ها دارد، افزود: باید با نگاه واقع‌بینانه به مسائل نگاه کنیم زیرا در غیر این صورت تصمیمات اشتباه اتخاذ می‌شود و حریف را بزرگ می‌کنیم در حالی که آنقدر نقشی برای ایجاد اخلال در اقتصاد ما را ندارد.
لاریجانی با اشاره به اینکه مشکلات کشور را باید همه بخش‌ها با هم حل کنند، گفت: باید نگاه واقع‌بینانه به مسائل داشته باشیم تا از همه ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم.رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپایی‌ها از ما فرصتی خواستند تا در مورد برجام مذاکره کنیم زیرا آنها نمی‌خواستند مانند آمریکا از برجام خارج شوند، بیان کرد: با مجموعه‌ای از ملاحظات فرصت چند هفته‌ای را تعیین کردیم تا مذاکرات برجامی با اروپایی‌ها به شرط تأمین شروط ما انجام شود که البته معلوم نیست که بتوانند این کار را انجام دهند ولی تصمیم خوبی بود تا همه بداند که ملت ایران تلاش خود را برای حل مسالمت‌آمیز مشکلات به کار گرفته‌ تا که مشکلات امنیتی نیز بر مسائل اقتصادی افزوده نشود.
این نگاه واقع‌بینانه در عرصه سیاست خارجی کشور است که باید در عرصه اقتصادی نیز این نگاه واقع‌بینانه وجود داشته باشد.وی با بیان اینکه تدبیر مقام معظم رهبری برای هماهنگ‌سازی قوا در شرایط ویژه جنگ اقتصادی هوشمندانه و به موقع بود، افزود: باید ساز و کاری دیده شود که تصمیمات به درستی اتخاذ شود، قوه قضائیه و مجلس با توصیه مقام معظم رهبری به حل مشکلات کمک خواهند کرد ولی با نگاه واقع بینانه باید تصمیم‌گیری کنیم.
از نظر سیاسی هم بسیار مهم است که همچون شهید بهشتی همه نیروها با وفاق حرکت کنند.لاریجانی اظهار داشت: یکی از افرادی که در زمان اختلافات شهید مطهری و مرحوم شریعتی مسئله‌سازی می‌کرد، شهید مطهری از ایشان گله داشت ولی پس از پیروزی انقلاب، شورای انقلاب مسئولیت در حد وزارت را به آن فرد داد که در این زمینه از شهید مطهری سوال کردم با توجه به سوابق این فرد شما چطور به این شخص مسئولیتی چنین مهم دادید؟ که ایشان در پاسخ فرمودند تصور ما این بود که شاید ایشان در مقام عمل فعالیت صحیحی داشته باشد.
شهید بهشتی نیز اینگونه عمل می‌کرد و افرادی که حتی مخالف هم بودند را به کار می‌گرفت.رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تردیدی در این نیست که در مردم سالاری اختلاف وجود دارد اما باید مسائل اصلی و فرعی را از هم تفکیک کنیم که این شیوه نشان‌دهنده رشد عقلانی سیاسی است و باید این بلوغ سیاسی در جامعه ترویج یابد.
با این روش از این شرایط عبور می‌کنیم.وی با بیان اینکه گاهی تلقی می شود که چرا جمهوری اسلامی ایران برخی سرمایه‌گذاری‌ها را برای مبارزه با تروریست در منطقه انجام می‌دهد افزود: در این صحبت یک اشتباه بزرگ وجود دارد زیرا اگر ظرفیت نظامی و مستشاری ما برای سرکوب تروریست‌ها در عراق و سوریه است مسئله امنیت ملی کشور نیز در آن لحاظ شده است.
لاریجانی اظهار داشت: تروریست‌ها ایرانیان را رافضی می‌دانند و می‌گویند از کودک تا پیر آنها را باید بکشیم که البته معلوم است از کجا به وجود آمده‌اند ولی اگر این دشمنان رخنه پیدا کنند حوادثی مانند حرم امام و مجلس شورای اسلامی رخ خواهد داد، اینکه امروز آرامش و امنیت وجود دارد به دلیل آن است که در خارج از سرزمین کمر آنها را شکسته‌ایم.
اگر دشمن را در خارج از سرزمین بزنید توفیق شما چند برابر است، باید توجه داشت که اگر هزینه‌ای هم داده‌ایم به دلیل اهمیت امنیت ایران است و نباید موضوع خلط شود.رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دوران سختی را سپری می‌کنیم که همه باید صبورانه مشارکت کنند  تا ظرفیت‌های کشور به صحنه بیایند، گفت: مسئولان وقت می‌گذارند تا در این مصاف جنگ اقتصادی بخش‌های متوسط به پایین فشاری را تحمل نکنند، این موضوع مورد تأکید مقام معظم رهبری است.
همچنین محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین نیز در این مراسم طی سخنانی همچنین در این کنگره، محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین طی سخنانی، وحدت را نیاز کلی جامعه خواند و گفت: به عنوان فعال سیاسی بارها اعلام کرده ام که رقابت ها باید به انتخابات محدود شود. زمانی که دولت مستقر شد به مثابه تیم ملی است و همه موظف هستند همدل و همزبان به دولت کمک کنند.
وی خاطرنشان کرد: اگر دولت و مجلس مستقر موفق نشوند به معنای پیروزی حزب و جناح رقیب نیست، بلکه خطای نظام صورت گرفته است.دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: متاسفانه تریبون های رسمی نظام که از خزانه بیت المال استفاده می کنند، امروز ناکارآمدی دولت را مطرح می کنند.وی با اشاره به تشکیل ستاد ویژه اقتصادی با حضور قوای سه گانه، اظهار داشت: این تصمیم مدبرانهرهبرانقلاب در موقعیت خاص، همدلی و همراهی مسئولان را موجب شد و روزنه امیدی برای عبور از چالش ها ایجاد کرد.
دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین گفت: متاسفانه در کشور ما در استقرار احزاب بزرگ خلاء وجود دارد و برخی از نردبان مردم برای انتخابات بالا می روند و بعد از انتخابات کاری با مردم ندارند.

کد خبر: 1177140  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان» آفتاب نیوز  ۲۶ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : وزیر امور خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطراتش ادعا کرد وزیر خارجه ایران، در آستانه تفاهم لوزان قصد داشت از انتشار علنی سندی درباره این تفاهم جلوگیری کند.«جان کری»، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطراتش با عنوان «Every Day Is Extra» ("هر روز موهبتی دیگر است") ادعا کرده «محمد جواد ظریف»،...

ملت ایران در مقابل هجمه اقتصادی دشمن ایستادگی می کند ایرنا  ۴۰ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید علی حسینی روز چهارشنبه در آئین زیارت حضرت عباس(ع) در جمع عزاداران تاسوعای حسینی افزود: دشمن سعی می کند با هجمه های اقتصادی و جنگ رسانه ای ملت ایران را از نظام جمهوری اسلامی جدا کند.وی با تاکید بر لزوم شناخت یزید و شمر زمان حاضر بیان کرد: امروز صهیونیست ها از موشک های...

ماهاتیر محمد: مالزی به دنبال ایجاد نیروگاه هسته ای نیست ایرنا  ۴۰ دقیقه پیش

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، ماهاتیر محمد در کنفرانس صنعت برق مالزی افزود: با وجودی که هزینه تولید انرژی از طریق قدرت هسته ای ارزانتر است، اما خطرات استفاده از آن بسیار بوده و هنوز دانش کمی در مورد استفاده از آن به ویژه از بین بردن زباله های اتمی در جهان وجود دارد.ماهاتیر گفت: من مخالف قدرت هسته ای...

فرود آرام قیمت ارز اتفاق می‌افتد؟/ هنگام سرکوب قیمت‌ها، مازاد تقاضا به سمت بازار سیاه خواهد... نامه  ۱ ساعت پیش

این روزها نقش انتظارات و عوامل روانی در اقتصاد ایران اهمیت قابل توجهی پیدا کرده است. از جمله مهم‌ترین نمونه‌های این اهمیت را می‌توان در واکنش زودهنگام عوامل اقتصادی به تحریم‌های آمریکا یافت که در مرحله اول تحریم‌ها مشاهده شد و به نظر می‌رسد در مرحله دوم تحریم‌ها نیز در حال وقوع است. همین واکنش‌ها، ضرورت‌های...

گزیده ای از سخنان میرزا اسماعیل دولابی: در کربلا هم قحطی آب بود و هم قحطی محبت/چه بین اهل مجاز... نامه  ۱ ساعت پیش

جملات زیر گزیده ای از سخنان ایشان درباره محرم و امام حسین(ع) است.* هرکس هر مصیبتی داشته باشد از شیعیان ومسلمانان ومومنان حتی اشقیا اگر مصیبت امام حسین(ع) خوانده شود همه بخشیده میشوند.* حضرت سیدالشهداء به مردم احتیاج نداشت، اما اینکه می فرمود مرا یاری کنید، یعنی مسلک مرایاری کنید مقصد مرا یاری کنید همکار...

وزیر امنیت داخلی آلمان برکنار شد ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت آلمان اعلام کرد که «هانس گئورگ ماسن» وزیر امنیت داخلی این کشور که متهم به حمایت از گروه های راست گرای افراطی است، از این سمت برکنار می شود.ماسن اصالت یک ویدئو را که در آن گروه های راست افراطی در شهر کمنیتس در شرق آلمان به تعقیب و آزار مهاجران...

دانش آموزان اول تا سوم ابتدایی مشق شب ندارند ایرنا  ۲ ساعت پیش

رضوان حکیم زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا اظهار داشت: پژوهش ها نشان می دهد رونویسی و مشق شب تاثیر زیادی در یادگیری ندارد و برعکس به یک برنامه تنش زا بین بچه ها و والدین تبدیل شده است.وی ادامه داد: در مرحله اول، این برنامه در کلاس هایی که تراکم 16 تا 25 دانش آموز دارند اجرا...

ساخت ایران|سلاح زاویه‌زن + عکس تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، یکی از سلاح‌هایی که در عملیات‌های رهایی گروگان و بعضا جنگ‌های شهری از آن استفاده می‌شود سلاح زاویه زن است. متخصصان صنایع دفاعی کشورمان هم موفق به طراحی و تولید این سلاح شده‌اند.بیشتر بخوانید: ساخت ایران| کیف ضد گلوله + عکسساخت ایران| مین...

مرکز جدید خدمات ویزای بریتانیا در تهران افتتاح شد خبرگزاری برنا  ۳ ساعت پیش

مرکز جدید خدمات ویزای بریتانیا در تهران افتتاح شد به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، توییتر سفارت لندن در تهران در پیامی اعلام کرد: از جمله تعهدات ما، ارائه خدمات منصفانه ویزا به متقاضیان ایرانی می باشد.

مراسم شب تاسوعای حسینی در آتن برگزار شد ایرنا  ۳ ساعت پیش

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا، مراسم شب تاسوعای حسینی و رشادت های یاران با وفای امام حسین(ع) در حفظ و صیانت ازآرمان دین اسلام در مراکز فرهنگی و تکایا با حضور پرشور عاشقان امامت و ولایت برگزار شد.مراسمی به همین مناسبت در امام بارگاه جعفریه شیعیان پاکستانی واقع درجنوب و غرب شهرآتن پس از اقامه نماز جماعت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده