تعداد بازدید: ۱۲
تاريخ انتشار: دوشنبه،۱۱ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۷:۳۹
تهران سرریز آسیب‌های اجتماعی شده است/ بار سنگین آسیب‌ها بر دوش مدیریت شهری
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران از تشکیل شورای راهبردی آسیب‌های اجتماعی برای حل مشکلات اجتماعی شهر تهران خبر داد و گفت: تهران سرریز آسیب‌های اجتماعی شده و این در حالی‌ست که شهرداری در ایجاد آسیب‌ها نقشی نداشته اما هزینه آنها با شهرداری است. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، ولی‌الله شجاع پوریان در نشست خبری با اصحاب رسانه که به منظور تشریح برنامه‌های تابستانی شهر تهران با عنوان «شادستان تهران» برگزار شد، اظهار کرد: سعی کردیم در این دوره معاونت فرهنگی و اجتماعی پارادایم‌های فرهنگی را مشخص کنیم، قطعا بعد از تصویب شهردار تهران و ابلاغ این پارادایم‌های فرهنگی جدید، شاهد یک جهش و تحول در این حوزه خواهیم بود.
وی با بیان اینکه معتقدیم در حوزه فعالیت‌های اجتماعی به جای آنکه متولی برگزاری نمایشگاه‌ها و ... باشیم باید دایره فعالیت NGOها و بخش خصوصی را گسترش دهیم، تصریح کرد: در این دوره تلاش داریم برنامه‌ها کیفی‌تر باشد. چرا که همواره به معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری انتقاد می‌شد که رویکرد معاونت عمدتا برگزاری برنامه‌های مناسبتی است و سعی داریم به جای تعدد و تکثر در برنامه‌های فرهنگی به سمتی پیش برویم که فرهنگ شهروندی تثبیت شود و در سلوک و رفتار مردم نیز نمایان باشد.
شجاع پوریان با بیان اینکه همه بخش‌های فرهنگی عضو یک خانواده هستند، ادامه داد: ارتباط خوبی بین معاونت فرهنگی و اجتماعی و سایر دستگاه‌های فرهنگی وجود دارد و خوشبختانه توانستیم با افزایش همکاری‌های درون و برون سازمانی ظرفیت خود را افزایش دهیم.83 روز فرصت به منظور ایجاد تابستانی شاد برای تهرانی‌هامعاون شهردار تهران با بیان اینکه از امروز تا شهریور ماه جشنواره تابستانی «شادستان» تهران با اجرای 142 عنوان برنامه در 8 بخش آغاز می‌شود، گفت: 83 روز فرصت داریم که تابستانی شاد برای تهرانی‌ها ایجاد کنیم و یک میلیون و 100 هزار دانش آموز و 600 هزار دانشجو داریم که باید از فرصت طلایی تابستان برای پر کردن اوقات فراغت آنها اقدام کنیم.
وی با بیان اینکه 8 کمیته تخصصی برای اجرای برنامه‌های جشنواره تابستانی تشکیل شده است، اضافه کرد: اخلاق مداری، تقویت وحدت ملی، محله گرایی، خانواده محوری از جمله رویکردهای اجرایی این جشنواره است که برای هر سازمان و اداره کل معاونت فرهنگی و اجتماعی برنامه‌های خاصی را داریم.دوشنبه‌های سالمندیوی با بیان اینکه ما با جامعه‌ای روبرو هستیم که در حال مسن شدن است، توضیح داد: جامعه ایران تا 1404، 20 درصد پیرتر می‌شود و بر همین اساس در برنامه‌های تابستانی خود روزهای دوشنبه هر هفته تا پایان تابستان را به عنوان دوشنبه‌های سالمندی تعریف کردیم و برنامه‌های ویژه‌ای برای سالمندان داریم و همچنین چهارشنبه‌ها را مخصوص معلولین و جانبازان انتخاب کردیم که برنامه‌های ویژه‌ای برای آنها در نظر گرفته‌ایم.
ایجاد پاتوق‌های فرهنگی زنان شجاع پوریان با اشاره به اینکه از 24 تیر ماه تا سوم مرداد ماه که دهه کرامت است جشنواره دختران تهران برگزار می‌شود، افزود: همچنین پاتوق‌های فرهنگی زنان با حضور نخبگان در مجموعه‌های مختص بانوان در نظر گرفته شده است.وی با بیان اینکه اداره کل سلامت شهرداری مسابقات نشاط سالمندی را در مناطق 22 گانه راه اندازی می‌کند، گفت: همچنین پاتوق‌های گفت‌وگو در بوستان‌های شهر با مدیریت شهروندان فعال انجام می‌شود و یادمان نرود که آموزش حقوق شهروندی نیز از سوی اداره کل آموزش‌های شهروندی نیز با برپایی کارگاه‌های آموزشی مختلف تدریس می‌شود.
معاون شهردار تهران با بیان اینکه سازمان ورزش شهرداری تهران نیز جشنواره‌های تفریحی و ورزشی مختلفی را در برخی بوستان‌های بزرگ اجرایی می‌کند، ادامه داد: شب‌های فرهنگی و گردشگری 22 استان نیز هر شب در برج میلاد برگزار می‌شود و همچنین ستاد گردشگری اقدام به برگزاری تورهای تهران گردی کرده و تورهای موزه گردی برای دانش آموزان برگزار می‌کند.
وی افزود: تورهای شبگردی ویژه خانواده‌ها به منظور احیاء حیات شبانه تهران نیز در دستور کار قرار دارد.جمع‌آوری متکدیان با جدیت ادامه داردشجاع پوریان در ادامه در خصوص وضعیت متکدیان در تهران نیز گفت: جمع‌آوری متکدیان با جدیت ادامه خواهد یافت و امیدواریم به شهر بدون متکدی تبدیل شویم که این یکی از درخواست‌های شهردار تهران است؛ چرا که بر اساس بررسی‌های انجام شده مشخص شد 70 درصد متکدیان از خارج از تهران به این شهر می‌آیند.
وی با بیان اینکه برای اولین بار با هماهنگی سازمان زیباسازی طرح‌های گرافیکی خاصی را در شهر تهران اجرا خواهیم کرد، تصریح کرد: در این طرح‌های گرافیکی شهروندان ناخودآگاه از روی این طرح‌ها می‌پرند یا مجبور هستند که ورزش‌های خاصی انجام دهند که به نظر می‌رسد شهروندان از این طرح‌های گرافیکی به شدت استقبال می‌کنند.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران در مورد جمع‌آوری متکدیان نیز گفت: حل آسیب‌های اجتماعی یک اصل است که صحبت در مورد آن زمان می‌طلبد اما دقت داشته باشید که تهران سرریز آسیب‌های اجتماعی شده و این در حالیست که شهرداری در ایجاد آسیب‌ها نقشی نداشته اما هزینه آنها با شهرداری است.شجاع‌پوریان با بیان اینکه در مورد حل آسیب‌های اجتماعی شاید بیش از 40 دستگاه وظایفی دارند، اظهار کرد: شهرداری تهران در مورد ایجاد زیرساخت‌ها اقدامات خوبی انجام داده است و روز گذشته دستور تشکیل شورای راهبردی آسیب‌های اجتماعی را از شهردار تهران اخذ کردیم تا بتوانیم با ویرایش اقدامات قبلی گام جدید در حل آسیب‌های اجتماعی در پایتخت برداریم.
معاون شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره چرایی عدم تغییر معاونان اجتماعی برخی مناطق، توضیح داد: تغییر معاونان اجتماعی و فرهنگی مناطق توسط معاونت انجام نمی‌گیرد. بلکه شهردار منطقه معاون خود را انتخاب می‌کند و ما فقط صلاحیت اجتماعی و فرهنگی‌اش را تایید می‌کنیم.وی با بیان اینکه ما در انتخاب مدیران‌مان فقط گرایشات فکری و سیاسی را ملاک قرار نمی‌دهیم، تصریح کرد: شهردار تهران در نشست فصلی مدیران اعلام کرد که «ملاک گرایش فکری و سیاسی نیست؛ اما اگر کسی می‌خواهد کار کند حداقل با جریان فکری جدید نباید مخالف باشد و اگر به جریان فکری باور ندارد حداقل باید همکاری‌های لازم را انجام دهد.
»شجاع پوریان درباره کم شدن حدود 20 درصدی بودجه معاونت فرهنگی و اجتماعی در بودجه سال 97 توضیح داد: معاونت فرهنگی و اجتماعی در یک دوره بلاتکلیف بود و تثبیت آن با تاخیر انجام شد و در زمانی که فصل بودجه ریزی در شورای شهر بود معاونت نیز در برزخ بلاتکلیفی قرار داشت و کسی نبود که از آن دفاع کند. هر چند که کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر با محوریت آقای حق شناس کار خوبی انجام دادند و آن تصویب 3.
5 درصدی اعتبارات بخش‌های مختلف برای کارهای فرهنگی و اجتماعی بود که در صدد آن هستیم دبیرخانه‌ای در معاونت فرهنگی ایجاد کنیم تا این اعتبارات را جذب کنیم.بازنگری در اعطای کارت منزلت به سالمندانوی در پاسخ به سوالی درباره اعطای کارت منزلت به سالمندان در گذشته، عنوان کرد: اتفاق خوبی رخ داده بود که به افراد سالمند کارت منزلت می‌دادند اما سازمان ورزش در حال مطالعه و بازنگری است تا اشکالات طرح قبلی با رعایت حرمت سالمندان رفع شود.
معاون شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا در برگزاری پاتوق‌های گفت‌وگو در بوستان‌ها مجوز از نهادهای امنیتی اخذ شده یا خیر، گفت: برای محکم کاری با دستگاه‌های مختلف هماهنگی می‌کنیم.وی در پاسخ به سوال خبرنگار آنا در خصوص استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد گفت: برنامه‌هایی در این زمینه داریم و حتی جلساتی برگزار کرده‌ایم.
سازمان‌های مردم نهاد ظرفیت بزرگی هستند که با رویکرد جدید شهرداری در زمینه شهر زیست‌پذیر و شهروند مشارکت پذیر همخوانی دارد.معاون شهردار تهران ادامه داد: شورای شهر نیز یکی از نهادهای اقماری سمن‌هاست که جلساتی را نیز در این زمینه برگزار کردیم و در حال حاضر سازمان خدمات اجتماعی مجموعه‌ای را تشکیل داده که تنها بر شیوه همکاری با سازمان‌های مردم نهاد تمرکز دارد.
شجاع پوریان در پاسخ به سوالی در خصوص بلاتکلیفی در سراهای محله گفت: یکی از مشکلات جدی ما مدیریت سراهای محلات است. چرا که این سراها از کارکرد اصلی خود فاصله گرفته‌اند.تشکیل کارگروه برای حل مشکلات سرای محلاتوی با بیان اینکه قرار بود سراهای محلات مجموعه‌هایی باشند که شهرداری تهران تنها نقش تسهیل گری برای آنها داشته باشد، گفت: با این حال شهرداری در یک مقطعی ورود جدی به این سراها داشته به گونه‌ای که حالا باید بیمه آنها را بپردازیم و افراد شاغل در سراهای محلات احکام زیادی علیه شهرداری تهران گرفته است و حتی بخشی ادعا دارند که باید جذب شهرداری تهران شوند و قطعا بدنه شهرداری با این روال بزرگتر می‌شود و یکی از دغدغه‌های بزرگ من این است که سراهای محلات به ریل اصلی خود باز گردند.
معاون شهرداری تهران با بیان اینکه کارگروه قوی‌ تشکیل شده تا چند پیشنهاد و راهکار برای سراهای محلات تهیه و به شورای شهر و شهرداری بدهند، گفت: سراهای محلات در شکل فعلی خود از اهداف خود دور شده و حتی تبدیل به دفتر کار شده و حتی رقیب بخش خصوصی شده‌اند و پیشنهاد این است که در اختیار مردم و سازمان‌های مردم نهاد قرار گیرند و حتی پیشنهاد شده سراهای محلات شهرداری را به بخش خصوصی اجاره دهند که این پیشنهاد به دلیل اینکه ممکن است مردم را از این ظرفیت محروم کند مورد استقبال بنده قرار نگرفت و حتی پیشنهاد دادم که سراهای محلات را به عنوان سرمایه‌ای بزرگ به فروش برسانند که البته پیشنهادات دیگری هم وجود دارد که باید بررسی شود؛ اما واقعیت این است که ما در بحث سراهای محلات مشکلات جدی داریم و باید برای حل آن کار کنیم و تقریبا تا یک ماه دیگر باید پیشنهادات خود را ارائه کنیم.
وی در مورد شفاف نبودن قراردادهای برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها در معاونت اجتماعی عنوان کرد: من در جلسات ستادی به همه معاونین گفته‌ام که باید مقررات را رعایت کنند و از آدم‌های خاص برای برگزاری مراسم دعوت نکنند، بلکه فراخوان عمومی داشته باشند کما اینکه در سازمان ورزش در مورد واگذاری‌ها اقداماتی انجام شد که در راستای شفافیت بود اما ممکن است هنوز در سطح مناطق ما به شکلی این دستور رعایت نشود اما تلاش خواهیم کرد که این شفافیت گسترده شود تا رانت و ویژه خواری نداشته باشیم.


کد خبر: 1182348  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

ضرورت اجتناب از تکالیف تکراری در مدارس ابتدایی آنا  ۵۴ دقیقه پیش

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: معلمان دوره ابتدایی باید از ارائه تکالیف تکراری به‌عنوان مشق شب اجتناب کنند. رضوان حکیم‌زاده در گفتگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا درباره جزئیات اجرای طرح...

نتانیاهو: به اقدام علیه ایران ادامه می‌دهیم چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

نتانیاهو: به اقدام علیه ایران ادامه می‌دهیمنتانیاهو گفت اسرائیل باید «هر اقدامی که برای پیشگیری از جنگ لازم است، انجام دهد، اما اگر جنگی به ما تحمیل شد، ما با قدرت تمام علیه کسانی که می‌خواهند ما را بکشند، اقدام می‌کنیم.» با وجود حادثه‌ای که این هفته برای یک هواپیمای روس در مدیترانه رخ داد، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز پنج‌شنبه...

هند موشک بالستیک هسته‌ای آزمایش کرد چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

هند موشک بالستیک هسته‌ای آزمایش کردوزارت دفاع هند روز پنج‌شنبه یک فروند موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را با موفقیت آزمایش کرد. رسانه‌های دولتی هند از آزمایش موفقیت‌آمیز یک فروند موشک بالستیک هسته‌ای این کشور خبر می‌دهند. وزارت دفاع هند روز پنج‌شنبه یک فروند موشک بالستیک هسته‌ای تاکتیکال را با موفقیت آزمایش کرد. این موشک قابلیت...

نخستین رئیس دارالفنون که بود و چه کرد؟ تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نادر کریمیان سردشتی - عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در نشست بررسی اسناد و مدارک تاریخی عزیز خان مکری (سردار کل) اظهار داشت: نخستین رییس رسمی دارالفنون، به گزارش احوال، آثار و زندگی نامه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و نظامی عزیز خان مکری به عنوان سردار کل...

رنج انتظار بیماران دیالیزی کمتر می‌شود تسنیم  ۳ ساعت پیش

داریوش آرمان در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، با اشاره به بازدید وحضور خود از مراکز دیالیز استان اردبیل اظهار داشت: متاسفانه براساس مشاهدات - وضعیت دستگاههای همودیالیز این استان در شرایط مطلوبی نیست، و ساعت کاری این دستگاهها براساس آمار بیماران دیالیزی - سه شیفت و چهار شیفت شده است.بیشتر...

آتش «میانکاله» را سوزاند آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  این آتش سوزی عصر دیروز چهارشنبه در حوالی دامداری مستقر در منطقه روی داد و خاموش کردن آن تا نیمه های شب ادامه داشت.این ششمین بار در سال 97 است که زمین های منطقه حفاظت شده میانکاله دچار آتش سوزی می شود. آخرین بار بیستم مرداد گذشته در این منطقه آتش سوزی شد و بیش از 200 هکتار پوشش گیاهی...

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 28 شهریورماه خبرگزاری فارس  ۳ ساعت پیش

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (‌پنجشنبه 29 شهریورماه ) در قسمت پایین قابل مشاهده است آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه در واکنش به اظهارات اخیر وزیرخارجه نوشت: ما هم معتقدیم که پیوستن به FATF شفافیت...

محکومیت 2 شکارچی به کاشت 400 اصله درخت در هامون آنا  ۳ ساعت پیش

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: یکی قاضی دوست‌دار محیط زیست شهرستان زابل دو شکارچی غیرمجاز را محکوم به کاشت مجموع 400 اصله نهال سازگار با منطقه هامون کرد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از روابط عمومی سازمان محیط زیست،...

هدیه عجیب رهبر کره‌شمالی به رئیس جمهور کره جنوبی چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

هدیه عجیب رهبر کره‌شمالی به رئیس جمهور کره جنوبیرهبر کره‌شمالی پس از دیدار با رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی در پیونگ‌یانگ به او ۲ تن قارچ گرانقیمت ویژه موسوم به "قارچ کاج" هدیه داد. دفتر مطبوعاتی مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی امروز پنج‌شنبه اعلام کرد: ۲ تن قارچ که هدیه کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی است به پایگاه هوایی سئول رسید. براساس این بیانیه،...

هشدار جدی نتانیاهو به حزب الله چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

هشدار جدی نتانیاهو به حزب اللهدر صورت رویارویی نظامی حزب الله، اسرائیل ضربه سختی به او می زند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در روز پنجشنبه در محل اقامت خود، در صورت رویارویی "حزب الله"، اسرائیل ضربه سنگینی به این کشور وارد می کند. نتانیاهو در این خصوص گفت: "اگر حزب الله خواهان رویارویی به ما باشد، آنچه را که حتی تصورش را...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده