تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۲ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۹:۱۰
دائمی‌شدن قانون در 10 دقیقه!/ ایرادات قانون آیین دادرسی کیفری کی رفع می‌شود؟
قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی در حالی پس از 5 سال اجرای آزمایشی، به یکباره و بدون انجام اصلاحات لازم دائمی شد که این اقدام مجلس، با انتقادات کارشناسان حوزه فقهی و حقوقی مواجه گردید؛ اما چرا مجلس با چنین شتابی این قوانین مهم را تصویب کرد؟ گروه اجتماعی خبرگزاری آنا – محمودرضا زارع؛ قانون مجازات اسلامی از سال 1362 تاکنون دستخوش تغییرات زیادی شده است اما همیشه یک قانون آزمایشی باقی مانده بود.
اولین قانون راجع به تعزیرات اسلامی در سال 61 بررسی و در سال 62 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید؛ این قانون که به بحث حدود، قصاص و دیات می‌پرداخت، قرار بود برای مدت محدودی و به صورت آزمایشی اجرا شود تا یک قانون دائمی جایگزین آن شود اما 9 سال بعد، بازهم کتاب اول تا چهارم قانون مجازات اسلامی(کلیات، حدود، قصاص و دیات)‌ در سال 1370 و به صورت آزمایشی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
این قانون که قرار بود 5 سال به صورت آزمایشی اجرا شود، تا سال 92 به صورت آزمایشی باقی ماند تا اینکه قانون جدید مجازات اسلامی در این سال به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. قانون جدید هم دوباره به صورت آزمایشی و برای مدت 5 سال تصویب شد. حالا در اول تیرماه 1397 در حالی مهلت 5 ساله این قانون به پایان می‌رسید که قرار بود، با انجام اصلاحاتی این قانون دائمی شود.
موضوعی که تحقق نیافت و قانون بدون انجام اصلاحات و بدون بررسی ماده به ماده، به یکباره و در عرض چند دقیقه، دائمی شد.البته قانون آیین دادرسی کیفری هم شرایط بهتری نداشت. قانون آیین دادرسی کیفری از سال 1290 تا سال 1373 به صورت دائمی در حال اجرا بود تا اینکه در سال 1373 و با تصویب قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب، نظم دادگاه‌های کیفری در کشور بهم ریخت و 5 دادگاه تخصصی کیفری دو، کیفری یک، مدنی خاص، حقوقی یک و حقوقی دو، به طور یکباره تبدیل به یک دادگاه عمومی شد.
البته برای نظم جدید حقوقی، نیاز به یک قانون آیین دادرسی مدون که بر این اساس، در سال 78، کتاب دوم قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری به صورت آزمایشی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.این قانون هم که قرار بود برای مدت 5 سال به صورت آزمایشی اجرا شود، اجرایش تا سال 1394 ادامه پیدا کرد.
قانون جدید آیین دادرسی کیفری در سال 1392 و با یک استمهال 2 ساله برای اجرا، به تصویب مجلس رسید و از اول تیرماه 1394 به شکل رسمی اجرایی شد.این قانون هم اول تیرماه 1397 مهلت 5 ساله‌اش تمام می‌شد و قرار بود تا بعد از رفع اشکالات اساسی، اصلاح و دائمی شود. اما سرنوشتی همانند قانون مجازات اسلامی پیدا کرد و مجلس ظرف چند دقیقه، به‌یکباره این قانون را دائمی اعلام کرد.
آزمایش بدون نتیجه!یکی از اهدافی که در اصل 85 قانون اساسی و برای تصویب آزمایشی قوانین دیده شده، علاوه بر سرعت در تصویب قوانین، ملاحظه اشکالات و ایرادات قانون در مدت اجرای آزمایشی آن است. اگر قانونی، پس از اجرای آزمایشی، بدون رفع ایرادات، دائمی شود، بی‌توجهی به وضع آزمایشی قانون است. با این وجود، در نگاه اول انتظار می‌رفت کارشناسان و مسئولان قوه قضاییه به این اقدام شتابزده مجلس معترض شوند ولی با تصویب دائمی شدن آن، اقدامی در خور از سوی دستگاه قضا صورت نگرفت و این‌گونه به نظر رسید که قوه قضاییه هیچ انگاره‌ای برای ترمیم این لوایح ندارد و کار را به دست نهاد قانونگذار سپرده است.
این اقدام مجلس جدای از عدم اعتراض دستگاه قضا که به نظر می‌رسید با این تصمیم شتابزده مخالفت کنند، در درون مجلس هم مورد مخالفت بسیاری از نمایندگان قرار گرفت که قائل بودند این تصمیم بدون اصلاح ساختار معیوب این قوانین و رفع مواردی که در آینده مردم و دادگاه‌ها با آن مواجه می‌شوند، قطعا هزینه‌ای را متوجه نظام قضایی کشور خواهد کرد.
البته این رفتار مجلس موافقانی هم داشت که مدعی بودند طرح قانون مجازات اسلامی باید با دائمی شدن از بلاتکلیفی خارج شود.موافقان چه می‌گویند؟یحیی کمالی‌پور نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از موافقان تسریع در دائمی شدن این دو طرح گفت: عمر قانون مجازات اسلامی در حال پایان بود و اگر مجددا برای آن تصمیم گیری نمی‌شد، کشور با خلاء قانونی در حوزه مجازات اسلامی روبرو می‌شد که یکی از قوانین مهم کاربردی نیز هست.
وی در تکمیل صحبت‌های خود گفت: شاید نواقصی در قانون مجازات باشد اما قطعا این ایرادات مربوط به بخش تعزیرات است چرا که بحث حدود و قصاص قابل تغییر نیست.حبیب‌الله دهمرده نماینده مردم زابل هم به عنوان یکی از موافقان دائمی شدن این دو طرح از با بیان اینکه اگر قانون بدی وجود داشته باشد قطعا بهتر از بی‌قانونی است، خاطرنشان کرد: شرایط کنونی ایجاب می‌کند که این طرح تمدید شود، چرا که مهلت آزمایشی آن به اتمام رسیده است.
وی افزود: فرقی میان قوانین دائمی و آزمایشی در حوزه اجرا نیست اما خواه ناخواه وقتی قانونی تعیین تکلیف می‌شود در اجرا نیز اثربخش خواهد بود. عدم رفع ایرادات حقوقی یعنی معضل جدید!اما از سوی دیگر نمایندگان مخالف دائمی شدن یکباره این قوانین تاکید دارند که دائمی شدن قانونی بدون آنکه مورد تنقیح و رفع عیوب مکشوفه قرار بگیرد خود به عنوان معضلی در آینده نمود خواهد داشت و پیش از تبدیل قانون آزمایشی به دائمی، اصلاحات و رفع ابهامات قانون ضروری است.
حجت‌الاسلام احمد مازنی نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس در این خصوص گفت: قانون مجازات اسلامی به صورت آزمایشی در مجلس تصویب و چند سالی اجرا شده اما متاسفانه نهاد قانونگذاری، مسؤولان قوه قضاییه و ضابطین این قوه در این مدت اقدامی برای بازنگری و اصلاح قانون انجام ندادند.وی تأکید کرد: دائمی شدن این قانون بدون رفع ایرادات و انتقاداتی که در زمان اجرای آزمایشی آن مشهود بود شاید در آینده مشکل حقوقی جدیدی ایجاد نماید.
جهانبخش محبی‌نیا نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس نیز در انتقاد به تصویب دائمی شدن دو قانون مذکور گفت: به این دلیل که قانون مجازات اسلامی، آیین دادرسی کیفری و مدنی و قانون تجارت از قوانین مادر محسوب می‌شوند و در محاکم براساس قانون مجازات اسلامی حکم اعدام، شلاق و حبس صادر می‌شود باید دقت بیشتری برای تصویب دائمی شدن آن بشود.
وی با بیان اینکه طرح دائمی شدن قانون مجازات اسلامی با 700 ماده بدون انجام اصلاحات و در قالب طرح ارائه شد، افزود: مشکلات حوزه قضایی با طرح مذکور برطرف نمی شود زیرا ایرادات اساسی و ابهامات قانون، پیش از دائمی شدن آن باید رفع گردد.حالا در حالی‌که قوه‌قضاییه باید لایحه‌ای برای اصلاح قوانین مذکور به مجلس ارائه کند، سرنوشت این لایحه در هاله‌ای از ابهام است.
آیا بازهم قانون اصلاح می‌شود یا همان قانون ناقص، دائمی شده است؟

کد خبر: 1183908  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ قانون آیین دادرسی کیفری چیست؟  آفتاب نیوز - اجتماعي

آخرین خبرهای اجتماعي

چرا بشاررسن با پرسپولیس تمدید نمی کند؟ چند ثانیه  ۲۷ دقیقه پیش

چرا بشاررسن با پرسپولیس تمدید نمی کند؟بشار رسن هافبک عراقی پرسپولیس این روز‌ها مذاکرات خود برای تمدید قرارداد با این باشگاه را ادامه می‌دهد.بشار رسن حدود یک ماه و نیمی می‌شود که این مذاکرات را دنبال می‌کند، اما هنوز بر سر دو موضوع به توافق نهایی نرسیده است. برخی منابع خبری این دو موضوع را اینگونه مطرح کرده اند: اول نقش این بازیکن عراقی بعد...

قبای‌جعلی‌دکتری برتن‌مدیران‌ایرانی چند ثانیه  ۲۷ دقیقه پیش

قبای‌جعلی‌دکتری برتن‌مدیران‌ایرانیفرزاد کفیلی- میان دانشگاهیان ایران رسم است بعد از گذراندن آزمون جامع مقطع دکتری، دانشجو را کم کم «دکتر» صدا می‌زنند؛ من هم دو سال پیش وقتی تازه چندماهی بود از آزمون جامع دکتری فارغ شده بودم همراه جمعی از روزنامه‌نگاران برای بازدید از بزرگ‌ترین شرکت داروسازی دانمارک به کوپنهاگ دعوت شدم. در جواب ایمیل...

شیر مادر حاوی چه ترکیباتی است؟ خبرگزاری برنا  ۵۸ دقیقه پیش

شیر مادر حاوی چه ترکیباتی است؟ به گزارش گروه سلامت برنا، شیر مادر پر از مواد مغذی و سالم است که به کودک در رشد و مبارزه با بیماری کمک می کند. شیر مادر غذایی ایده آل برای کودک شماست. اما ممکن است برای شما سوال باشد که آیا ترکیبات موجود در شیر مادر حاوی همه چیزهایی که کودک شما به آنها نیاز دارد هست یا نوزاد باید از ویتامین...

برهم صالح نامزد ریاست جمهوری عراق شد چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

برهم صالح نامزد ریاست جمهوری عراق شدحزب اتحادیه میهنی کردستان عراق امروز چهارشنبه 'برهم صالح' مشاور سابق نخست وزیر را به عنوان تنها نامزد این حزب برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق مطرح کرد. 'شوان داوودی' عضو برجسته حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در اظهاراتی به خبرگزاری 'الاتجاه پرس' عراق گفت که شورای رهبری این حزب در نشست ویژه امروز (چهارشنبه)...

حکم شرعی رهبر انقلاب درباره قمه‌زدن مخفی چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

حکم شرعی رهبر انقلاب درباره قمه‌زدن مخفی پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری سئوالی درباره قمه‌زدن به طور مخفی و پاسخ رهبر انقلاب به این سئوال را منتشر کرد. متن حکم شرعی رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است: سؤال: آیا قمه زدن به طور مخفی حلال است یا این که فتوای شریف حضرت عالی عمومیت دارد؟ جواب: قمه زنی علاوه بر این که از نظر عرفی از مظاهر...

۶ کشته و مصدوم در برخورد پژو با مانع ایلنا  ۲ ساعت پیش

۶ کشته و مصدوم در برخورد پژو با مانعبه گزارش ایلنا، مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: عصر امروز ٢٨ شهریور ٩٧ حوالی ساعت ١٧:۴٠ بر اثر برخورد پژو پارس با مانع در هشتگرد ٣ نفر کشته و ٣ نفر مصدوم شدند. وی افزود: با اعلام حادثه به اورژانس ١١۵ بلافاصله ٣ دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد که متأسفانه قبل از رسیدن آمبولانس  ٣ نفر...

اگر این علائم را دارید خونتان لخته شده است خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

اگر این علائم را دارید خونتان لخته شده است به گزارش گروه سلامت برنا، خشمگین شدن و عصبانیت شاید برای بسیاری از افراد به رفتاری عادی و روزمره تبدیل شده باشد. شاید در طول شبانه روز بار ها با هرکسی بحث و بگو مگو داشته باشند. اما بد نیست با تاثیرات این عادت بد بر روی سلامت قلب آشنا شویم.

تصادف مرگبار پژو با سمند! ایلنا  ۳ ساعت پیش

تصادف مرگبار پژو با سمند!به گزارش ایلنا، مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت:  ظهر امروز ٢٨ شهریور ٩٧ حوالی ساعت ١٣:٣٠ بر اثر تصادف پژو پارس با سمند در جاده فیروزآباد به خلخال ۵ نفر کشته و ۴ نفر مصدوم شدند. وی افزود: با اعلام حادثه به اورژانس ١١۵ بلافاصله ٢ دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد که متأسفانه قبل از رسیدن...

عزاداری اهل سنت سواحل مکران در محرم/حسینیه روستای سنی نشین«بندگرمان» بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد شبستان  ۳ ساعت پیش

خبرگزاری شبستان-هرمزگان، روستای بندگرمان شهرستان سیریک که 100 درصد از جمعیت آن را اهل سنت تشکیل می دهد در فاصله 160 کیلومتری بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است و حسینیه ای در این روستا وجود دارد که توسط اهل سنت تاسیس و اداره می شود و قدمت آن به بیش از 200 سال بر می گردد.   صندلی چوبی با...

با کدام روغن سرخ کنیم؟ نارگیل، زیتون یا حیوانی؟ خبرگزاری برنا  ۳ ساعت پیش

با کدام روغن سرخ کنیم؟ نارگیل، زیتون یا حیوانی؟ به گزارش گروه سلامت برنا، سرخ کردن مواد غذایی جزو بدترین طبخی است که می توان برای مواد غذایی در نظر گرفت. حال اگر چنین تصمیمی گرفتیم بهتر است بدانیم که با کدام روغن سرخ کنیم؟ نارگیل، زیتون یا حیوانی؟   کدام روغن برای سرخ کردن مناسب است؟ با وجود این‌ که غذاهای سرخ شده از محبوبیت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده