تعداد بازدید: ۱۸
تاريخ انتشار: یکشنبه،۱۷ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۳:۳۹
هشدار یک مرکز امنیتی اسرائیل درباره بی‌ثباتی احتمالی در عربستان
مرکز مطالعات امنیت داخلی "اسرائیل" با تهیه یک گزارش ضمن اشاره به ناکامی‌های "محمد بن سلمان" در سطح داخلی و خارجی تأکید کرد، این وضعیت منافع تل‌آویو را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. به گزارش گروه رسانه های دیگر آنا، "مرکز مطالعات امنیت داخلی اسرائیل" با رصد شکست "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی در اداره مسائل داخلی و ناتوانی او در رویارویی با تهدیدات داخلی هشدار داد این وضعیت منافع اسرائیل را به‌طور جدی در معرض تهدید قرار می‌دهد.
احتمال بی‌ثباتی در نظام حاکم سعودیبنابر گزارش این مرکز ، ناکامی بن‌سلمان در اجرای برنامه اقتصادی، اجتماعی موسوم به چشم‌انداز 2030 و ناتوانی او در مهار خشم خاندان حاکم به‌دلیل اقدامات اخیر و احتمال اینکه عربستان شاهد اعتراضهایی به وخامت اوضاع اقتصادی باشد، همگی موجب از بین رفتن ثبات نظام حاکم این کشور می‌شود.
به گزارش العربی الجدید، "عاموس یدلین" مدیر مرکز مطالعات امنیت ملی رژیم اسرائیل و "یوئیل ژونسکی" مدیر واحد مطالعات خلیج فارس این مرکز در گزارش خود تأکید کرده‌اند، آنچه ثبات نظام حاکم در عربستان را بیش از پیش در معرض تهدید قرار می‌دهد، نشانه‌های شکست بن‌سلمان در سطح داخلی و ناتوانی او در رویارویی با نفوذ ایران به‌اضافه ناکامی در نهایی کردن جنگ در یمن است که عمق خاک عربستان را در معرض تهدید قرار داده است و شکست در حمله علیه قطر نیز جایگاه عربستان را خدشه‌دار کرده است.
کودتای خاموشدر گزارش مرکز مطالعات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی یکی از سناریوهایی که برای آینده نظام حاکم در ریاض در نظر گرفته شده است، احتمال کودتای خاموش و از بین رفتن ثبات نظام حاکم این کشور می‌باشد به این ترتیب که چه‌بسا یکی از اعضای خاندان حاکم دست به کودتای خاموش و یا کودتای نظامی بزند که احتمال دارد موجب پایان دادن به قدرت خاندان حاکم شود و یا اینکه عربستان با خیزش مردمی روبه‌رو شود به‌گونه‌ای که قدرت ریاض را در کنترل سراسر خاک عربستان سعودی کاهش دهد.
بر اساس این گزارش، در صورت وقوع هر یک از این سناریوها منافع راهبردی "اسرائیل" به‌میزان زیادی در معرض ضرر و زیان قرار می‌گیرد و مشارکت با عربستان به‌عنوان رهبر محور عربی کشورهای سنی‌مذهب در مقابله با ایران نیز متضرر می‌شود.علاوه بر این تزلزل ثبات در نظام حاکم سعودی دیدگاه مربوط به راه‌حل منطقه‌ای درگیری فلسطینی ــ اسرائیلی با مشارکت سعودی را که تل‌آویو برای تحقق منافع خود به آن چشم امید بسته است، در معرض خطر قرار می‌دهد.
بدترین سناریوی احتمالی ریاض برای رژیم صهیونیستی چیست؟بر اساس گزارش این مرکز اسرائیلی، خطرناک‌ترین سناریوی بی‌ثباتی در نظام حاکم ریاض برای اسرائیل این است که یک نظام ضداسرائیلی روی کار بیاید که اجازه دهد از سامانه سلاح‌های پیشرفته ریاض علیه اسرائیل استفاده شود.این در حالی است که آمریکا برنامه‌ریزی کرده است، چنانچه نظام حاکم سعودی در معرض تزلزل و بی‌ثباتی قرار بگیرد و با خطرات جدی روبه‌رو شود، ترتیبی دهد که سامانه سلاح‌های بسیار پیشرفته که در اختیار عربستان قرار داده است، بار دیگر تحت کنترل آمریکا در آید.
تهیه‌کنندگان این گزارش، مراجع تصمیم‌گیر در تل‌آویو را به تهیه کردن برنامه‌ای برای افزایش عملیات جمع‌آوری اطلاعات از عربستان فراخوانده و تأکید دارند، این اطلاعات به‌ویژه در مورد افرادی باشد که در صورت کاهش قدرت نظام حاکم ریاض در حفظ نظم و کنترل نقاط مرزی بتوانند به داخل این کشور نفوذ کنند یا از آن خارج شوند.
انحصاری‌کردن تصمیم‌گیری در عربستاندر گزارش مرکز مطالعات امنیت داخلی "اسرائیل" آمده است آنچه احتمال بی‌ثباتی در نظام حاکم ریاض را افزایش می‌دهد، این‌که تصمیم‌گیری در ریاض برای نخستین بار در زمان بن‌سلمان در انحصار یک نفر قرار گرفته است، حال آنکه تا پیش از آن تصمیمات مهم و سرنوشت‌ساز توافقی گرفته می‌شد اما اکنون تمام تلاش بن‌سلمان تقویت جایگاه داخلی خود است و بر همین اساس است که تصمیماتی می‌گیرد که وحدت و یکپارچگی خاندان حاکم را در معرض خطر قرار می‌دهد.
در بخش دیگری از این گزارش تأکید شده است سطح خوب زندگی شهروندان سعودی یکی از دلایل تضمین ثبات نظام حاکم سعودی است اما کاهش حقوق کارمندان و افزایش قیمت کالاها و کاهش یارانه دولتی کنار وخامت بحران مسکن و افزایش میانگین فقر در حالی است که فرصت اصلاحات در عربستان بسیار پایین است و بن‌سلمان سیاست شفافی ندارد.
اکنون واکنش سعودی‌ها به فساد که بن‌سلمان در آن دست دارد، با خشم همراه شده است و گفته می‌شود اقدام او موسوم به مبارزه با فساد تلاش برای سرپوش گذاشتن بر فساد خود بود.به هر حال در گزارش این مرکز اسرائیلی تأکید شده است، ناکامی بن‌سلمان موجب می‌شود امنیت ملی "اسرائیل" و منافع غرب با خطرات جدی روبه‌رو شود از همین رو تل‌آویو و دولت‌های غربی باید فوراً به‌منظور جلوگیری از بی‌ثباتی در نظام حاکم سعودی وارد عمل شوند و به بن‌سلمان در مورد راههای تعامل با اصلاحات اقتصادی و اجتماعی مشورت دهند.
منبع: تسنیم

کد خبر: 1190771  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای بين‌الملل

اعتراضی که به مذاق نماینده آمریکا در امور ایران خوش نیامد+فیلم تسنیم  ۳۹ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، خانم مدیا بنجامین که از فعالان ضدجنگ آمریکایی از موسسه پینک کد است پس از سخنرانی برایان هوک در اندیشکده هادسن گفت: این مسخره ترین چیزی است که تا به حال در عمرم شنیده ام. جهان خواستار حفظ توافق هسته ای ایران است. همپیمانان ما -آلمان، فرانسه و انگلیس- خواستار حفظ...

آغاز سخنرانی سید حسن نصرالله به مناسبت شب عاشورا تسنیم  ۴۰ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المنار، سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در اجتماع عظیم شهروندان این کشور به مناسبت شب عاشورا در ضاحیه جنوبی بیروت آغاز شد.دبیرکل حزب الله در آغاز سخنرانی خود به حادثه عاشورای حسینی (ع) پرداخت و از ارتش و نیروهای امنیتی لبنان و همه کسانی...

تشییع پیکر 4 شهید مقاومت مردم فلسطین العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم – فلسطین اشغالی همزمان، هزاران کارمند آنروا در راهپیمایی اعتراضی، سیاستهای این نهاد ضد آوارگان و کارمندان و تصمیمهای اخیر آمریکا ضد آنروا را محکوم کردند.

پوتین و مرکل درباره اوضاع ادلب مذاکره کردند العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

  العالم - سوریه دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز چهارشنبه اعلام کرد: این مذاکره تلفنی به ابتکار طرف آلمانی صورت گرفت و ولادیمیر پوتین و آنگلا مرکل درباره مسائل مربوط به حل و فصل اوضاع سوریه تبادل نظر کردند.  رئیس جمهوری روسیه، صدر اعظم آلمان را از جزییات تفاهمنامه روسیه...

آمریکا بار دیگر ایران را به پیشتازی در حمایت از تروریسم متهم کرد خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در گزارش سالانه خود درباره وضعیت تروریسم در جهان، بار دیگر ایران را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم کرد. این گزارش که در وبگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، از ایران با عنوان «دولت پیشتاز در حمایت از تروریسم» یاد کرده...

احتمال امضای پیمان تجاری میان چین و آمریکا آنا  ۱ ساعت پیش

رئیس‌جمهور آمریکا از احتمال مذاکره برای امضای توافق تجاری با چین خبر داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از رویترز، دونالد ترامپ در گفتگوی تلفنی با رئیس‌جمهور لهستان از احتمال امضای پیمان تجاری با چین خبر داد و گفت: «آمریکا...

تأکید هند بر همکاری بیشتر با دولت و مردم افغانستان آنا  ۱ ساعت پیش

رئیس‌جمهور افغانستان امروز در دهلی‌نو با نخست‌وزیر هند درباره مسائل مختلف، ازجمله گسترش روابط دو کشور گفتگو کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از آناتولی، محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان که در راس یک هیأت بلندپایه...

عملکرد دادستان کل، باعث سرخوردگی من شده است ایلنا  ۲ ساعت پیش

عملکرد دادستان کل، باعث سرخوردگی من شده است به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، «­دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا از «جف سشنز» دادستان کل این کشور انتقاد کرده و گفت که وی در مسائل متعددی، عملکردی بسیار بد داشته است. وی با بیان این‌که سشنز یک غایب فراری است، گفت: «من دادستان کل...

تشدید تدابیر امنیتی در کربلا در آستانه عاشورای حسینی ایلنا  ۲ ساعت پیش

تشدید تدابیر امنیتی در کربلا در آستانه عاشورای حسینیبه گزارش ایلنا، در آستانه عاشورای حسینی تدابیر امنیتی در کربلا تشدید شده و تمام راه‌های ورودی و خروجی این استان مسدود شده است. فرمانده پلیس کربلا پیش از این اعلام کرده بود که بیش از ۳۰ هزار نیروی امنیتی در طرح تامین امنیت عاشورای حسینی در کربلا مشارکت خواهند داشت.

آمریکا: به دنبال امضای یک پیمان با ایران هستیم تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از بی بی سی، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در اندیشکده هادسن گفت: ایالات متحده به دنبال مذاکره درباره امضای پیمانی با ایران است که هم برنامه هسته‌ای و هم برنامه موشکی ایران را در بر بگیرد.هوک افزود: "توافق تازه که ما امیدواریم بتوانیم...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده