تعداد بازدید: ۱۴
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۹ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۶:۵۴
توسعه صادرات تجهیزات پزشکی از ۲۴ میلیون دلار به ۲۴۰ میلیون دلار
به گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که ما قصد توسعه صادرات در زمینه تجهیزات پزشکی از  24 میلیون دلار به 240 میلیون دلار را داریم و برای گسترش صادرات، ایزو ۱۷۰۲۵ را نیز کسب می‌ کنیم، افزود: در شرایط فعلی ارز، برخی شرکت‌ ها فشار می ‌آورند که تجهیزات زیبایی یا انواع لیزرهای پوستی را وارد کنند و زمانی که اعلام می کنیم این موارد جزو اولویت ها نیست، جوسازی می ‌کنند که وزارت بهداشت به فکر سلامت مردم نیست، در حالی که توجه ما به سلامتی مردم و اولویت ها است.
  دکتر ایرج حریرچی با تاکید بر این که ملاحظات کلی اقتصادی و قانونی در مورد تحریم ها توسط مسئولین مربوطه اعلام خواهد شد و وزارت بهداشت در مورد اینگونه مسائل اظهار نظر نخواهد کرد، گفت: راه‌ های متعددی را ‏برای مقابله با تحریم ها در نظر داریم و برای بدترین شرایط نیز آماده هستیم، اما بازگو نمی کنیم، چراکه رژیم فعلی خبیث آمریکا در تمام موارد می‌ خواهد به ملت ایران آسیب برساند.
    سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که به هر ‏حال بخش زیادی از تولیدات دارویی کشور داخلی است، تصریح کرد: با وجود اینکه در بخش تجهیزات پزشکی نیز به ما فشار می ‌آورند، حتی یک ‏شرکت آمریکایی با ما قرارداد بسته که بخشی از محصولات و ملزومات مهم تجهیزات پزشکی خود را در ایران تولید کند.
    دکتر حریرچی با بیان این که ما قصد توسعه صادرات در زمینه تجهیزات پزشکی از  24 میلیون دلار به 240 میلیون دلار را داریم و برای گسترش صادرات، ایزو ۱۷۰۲۵ را نیز کسب می‌ کنیم، افزود: در شرایط فعلی ارز، برخی شرکت‌ ها فشار می ‌آورند که تجهیزات زیبایی یا انواع لیزرهای پوستی را وارد کنند و زمانی که اعلام می کنیم این موارد جزو اولویت ها نیست، جوسازی می ‌کنند که وزارت بهداشت به فکر سلامت مردم نیست، در حالی که توجه ما به سلامتی مردم و الویت ها است.
      وی در مورد مصرف مکمل ها گفت: از نظر وزارت بهداشت، مصرف مکمل‌ ها در اکثر موارد ضرورتی ندارد و مکمل های مورد نیاز برای رده های سنی مختلف و حساس و بیماران خاص به مقدار کافی موجود است .   دکتر حریرچی  با اشاره به این که ورود مکمل از آمریکا ممنوع شده است، چراکه تولید مکمل در کشور صورت می گیرد و اگر کمبودی در این زمینه وجود داشته باشد، از اروپا وارد می‌ شود ، گفت: تاکید می کنم، اگر در هر حوزه ای سیاسی کاری می‌ شود، نباید در حوزه سلامت، بهداشت و درمان این اتفاق بیفتد، مهمترین ‏حربه دشمن و نظام آمریکا علیه ما جنگ روانی است، در نتیجه رسانه‌ های داخلی ما باید مراقب باشند و در زمین دشمن بازی نکنند.
    سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در خصوص استفاده مجدد از وسایل پزشکی در بیمارستان ها، گفت: استفاده مجدد از وسایل پزشکی در بیمارستان ها طبق قاعده انجام می شود، چراکه برخی تجهیزات بعد از استریل قابلیت استفاده مجدد را دارند و مردم در این زمینه نگران نباشند و بدانند که در مورد سلامتی آنها هیچگونه کوتاهی صورت نخواهد گرفت و چنانجه شبهه ای وجود داشته باشد، حوزه سلامت را هم گرفتار خواهد کرد.
  وی افزود: برخی مخالف خوان های حرفه ای وجود دارند که بدون اطلاع از موضوع اصلی، در مورد آن اظهار نظر می کنند و شایعاتی از جمله استفاده مجدد از سر سرنگ و پنبه اشاعه می دهند، در حالی که برای همه واضح و مبرهن است که منظور از فرآوری مجدد از وسایل پزشکی، آن دسته از تجهیزات پزشکی است که فلزی بوده و قابلیت استریل با روش های مختلف را دارند.
  دکتر حریرچی با اشاره به این که روش فرآوری مجدد وسایل پزشکی در بیمارستان ها، از سال 1970 توسط سازمان غذا و داروی امریکا مرسوم شده است و ما در مورد هر روشی مطابق آخرین اصول علمی روز دنیا عمل می کنیم، گفت: چنانچه مرکزی درمانی، دستگاه استریل کننده تجهیزات پزشکی را نداشته باشد، مطمئنا از این روش استفاده نخواهد کرد.
علاوه بر وزارت بهداشت، جامعه پزشکی و پرستاری که اخلاق مدار هستند نیز، بر این امر دقت بسیار دارند و همچنین روش های کنترل وزارت بهداشت و روش های کنترل بر کارکرد حوزه های درمان، بسیار دقیق است.   سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تا یک سال دیگر یعنی تا پایان تیرماه 1398، تعداد  45 پروژه بیمارستانی با ظرفیت 6023 تخت و با متراژ زیربنای 521 هزار مترمربع و با اعتباری بالغ بر 30500 میلیارد ریال تکمیل و برای خدمت رسانی به مردم عزیز بهره برداری خواهد شد.
حریرچی گفت: به عنوان مثال، 16 پروژه بیمارستانی با ظرفیت 1463 تخت در ماه های اخیر افتتاح شده یا قابل افتتاح است. این 16 پروژه بیمارستانی 146 هزار مترمربع زیربنا دارند و 7315 میلیارد ریال هزینه احداث آنها بوده است. سخنگوی وزارت بهداشت افزود: همچنین تا یک سال دیگر یعنی تا پایان تیرماه 1398، تعداد  45 پروژه بیمارستانی با ظرفیت 6023 تخت کل و با متراژ زیربنای 521 هزار مترمربع و با عملکرد اعتباری بالغ بر 30500 میلیارد ریال تکمیل و انشاالله برای خدمت رسانی به مردم عزیز بهره برداری خواهد شد.
دکتر حریرچی با اشاره به این که 19 کلینیک ویژه شامل محل ویزیت پزشک و آزمایشگاه و رادیولوژی و سایر امکانات سرپایی با وسعت 27 هزار و 592 متر نیز، در ماه های اخیر افتتاح شده و یا قابل افتتاح است، گفت: تا یک سال دیگر 44 کلینیک ویژه شامل کلیه امکانات سرپایی با وسعت 163 هزار و 438 متر مربع به بهره برداری خواهد رسید.
وی با بیان این که مجموع اعتبار هزینه شده برای این 63 کلینیک ویژه 4776 میلیارد ریال است، افزود: ارائه خدمات در تمام این مراکز با تعرفه دولتی و تحت پوشش بیمه و نظام ارجاع خواهد بود. دکتر حریرچی ادامه داد:  همچنین اصلاح سیستم تاسیسات زیربنایی در 400 بیمارستان بالای 100تختخوابی و با ظرفیت 70 هزار و 240 تخت و با اعتبار 3500 میلیارد ریال در فاز اول در دست اجرا است.
بهره برداری از 282  خانه بهداشت روستایی سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که در حوزه بهداشت، 282 خانه بهداشت روستایی به بهره برداری رسیده است، افزود: همچنین 72 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، 191 محل زیست پزشک در مناطق محروم و دور افتاده، 98 پایگاه سلامت شهری و 64 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و سایر مراکز بهداشتی مجموعا با زیربنای 155 هزار و  400 متر مربع با هزینه کرد 2237 میلیارد ریال در ماه های اخیر به بهره برداری رسیده و یا قابل افتتاح است.
وی افزود: همچنین تا یک سال دیگر 2199 پروژه بهداشتی با زیر بنای 451 هزار و 300 متر مربع و اعتبار 6471 میلیارد ریال به بهره برداری خواهد رسید که شامل 909 خانه بهداشت روستایی و 182 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، 598 محل زیست پزشک در مناطق محروم و دور افتاده، 263 پایگاه سلامت شهری و 195 مرکز خدمات جامع سلامت شهری است.
سایر مراکز بهداشتی هم، شامل تسهیلات زایمان، آزمایشگاه، آموزشگاه بهورزی و مرکز مشاوره بیماری های رفتاری است. تمام اسناد مربوط به واردات آمبولانس موجود است دکتر حریرچی در ادامه، درخصوص موضوع  انتشار اسناد مربوط به وارادت خودرو نیزگفت: تمام اسناد مربوط به واردات آمبولانس، بیمه‌نامه وارداتی، گواهی ثبت آماری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، گواهی شرکت بازرسی و کیفیت استاندارد ‏ایران، ثبت سفارش، نامه شرکت بازرسی به بانک، تصویب نامه هیات دولت برای واردات ۴۰۰ آمبولانس، قرارداد خرید و اسناد ‏دیگر برای ملاحظه خبرنگاران  موجود است.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که برخی ها در نظام، دو آتیشه هستند و خارجی ها را بیشتر از داخلی ها قبول دارند، افزود:  در سیستم دولتی، ذیحسابی وجود دارد و اینطور نیست که قرارداد آمبولانس نوشته شود و تجهیزات دیگری وارد شود. در همه کشورها، آمبولانس به صورت یک خودرو شاسی تولید می شود  دکتر حریرچی با اشاره به این که در همه کشورها، آمبولانس به صورت یک خودرو شاسی تولید می شود و بعد روی آنها تجهیزات آمبولانس گذاشته می شود، گفت: بعد از اینکه بانک مرکزی و رییس انجمن ‏واردکنندگان خودرو گفتند اشتباه کردیم، برخی رسانه ها موضوع را رها نکرده و ادامه دادند.
وی افزود: باید توجه کرد که آیا مامور گمرک تفاوت آمبولانس و خودروی دیگر را نمی‌داند؟ برخی ‏صحبت‌ها به این معنی است که وزارت بهداشت، گمرک، بانک و غیره دزدی کردند. چه نفعی برای دامن زدن به این موضوع وجود دارد؟ دکتر حریرچی در ادامه در مورد تامین منابع مالی حوزه سلامت گفت: تامین منابع مالی سلامت شامل ایجاد یا تولید منابع، تجمیع منابع، خرید خدمات و تعریف یا تعیین بسته خدمتی است به طوری که تامین منابع سلامت به این ۴ عملکرد تقسیم می شود.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که ایجاد یا تولید منابع از منابع عمومی، خانوارها و تجارت‌ها و غیره کسب می‌شود، افزود: در قسمت تجمیع منابع، باید منابع پیش پرداخت شده را از حق بیمه یا از مالیات تجمیع کنیم  و این تجمیع منابع مالی باعث حمایت افراد از مخاطرات مالی شده و هیچکس تمام هزینه خدمات ضروری سلامت را به تنهایی پرداخت نکند.
  دکتر حریرچی با بیان اینکه عملکرد اصلی بیمه بر همین اساس است، افزود: مردم پول ‏اندکی مطابق با توان مالی خود پرداخت می‌کنند و بیمه این هزینه را طوری طراحی می‌کند که بتواند جبران خسارت کند و در واقع این ‏خیر عمومی است و همه افراد جامعه از آن نفع می‌برند.  وی با بیان اینکه خرید خدمات به معنی سازماندهی خدمات یا برنامه‌های سلامت است، گفت: تعیین بسته خدمتی مشخص می کند که چه خدماتی را تحت پوشش قرار می‌دهیم و به کدام گروه‌ها این خدمات تعلق می‌گیرد و چقدر از هزینه هر خدمت تحت ‏پوشش قرار می‌گیرد.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: این ۴ عملکرد، ارتقا سلامت مردم، محافظت از مخاطرات مالی و افزایش رضایت مردم را پیگیری می کند. وی با بیان اینکه در تولید منابع سلامت باید به این مساله توجه کرد که آیا هزینه باید ابتدا از مردم گرفته شود یا بعد از دریافت خدمات، گفت: در کشوری مانند انگلیس همه منابع سلامت از حق بیمه یا مالیات تامین می‌شود و بنابراین ترجیح این است که پرداخت‌ها قبل از ‏دریافت خدمات باشد و موضوع دیگر اختیاری یا اجباری بودن پرداخت حق بیمه است و دریافتی حق بیمه از افراد باید به صورت پیش ‏رونده باشد.
‏ دکتر حریرچی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد شیوع یا عدم شیوع بیماری‌های ناشی از آب آلوده در استان‌های جنوبی، گفت:  در مقطع زمانی که آب آبادان و خرمشهر دچار مشکل شد، اگر کسی از این آب می‌خورد، ممکن بود دچار مشکلات بهداشتی و غیره ‏شود اما بیماری شدیدی اتفاق نیفتاده و فقط در رامهرمز تعدادی مسموم شدند و بیماری‌هایی مانند وبا بروز نیافته است.
‏  سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در خصوص زمان اعلام اسامی شرکت‌های دارویی و ‏تجهیزات پزشکی دریافت کننده ارز دولتی، افزود: به علت مطالبه افکار عمومی، پیش فاکتورها و پرفرم ها، تایید و به بانک مرکزی ارسال می‌شود.   وی افزود: به همین دلیل  وزارت بهداشت از بانک ‏مرکزی خواسته است که این اسامی را اعلام کند و اگر وزارت بهداشت هم از تخصیص ارز مطلع شود،  به صورت روزانه این اسامی را ‏اعلام می کند.


کلمات کلیدی:
کد خبر: 1192973  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

وقوع زلزله در استان فارس ایلنا  ۱۴ دقیقه پیش

وقوع زلزله در استان فارسبه گزارش ایلنا، ساعت 08:52 صبح امروز زمین لرزه‌ای به بزرگی4/7 ریشتر در استان فارس حوالی خانه‌زنیان رخ داد.  

تشریح آخرین وضعیت ترافیکی راه‌ها ایلنا  ۱۴ دقیقه پیش

تشریح آخرین وضعیت ترافیکی راه‌هابه گزارش ایلنا، سرهنگ نادر رحمانی در خصوص آخرین وضعیت ترافیکی و جوی جاده‌های کشور اظهار کرد: در حال حاضر ترافیک در آزادراه‌های قزوین-کرج و کرج -تهران محدوده‌های پایانه کلانتری؛ ساسانی؛ امامزاده طاهر (ع)؛ پل کلاک و گرمدره سنگین است. وی افزود: محور شریانی ایلام - اسلام آباد غرب (مسیر جایگزین:...

پرسش مهر روحانی در سال تحصیلی جدید تسنیم  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سال تحصیلی 97-98 با حضور حدود 14 میلیون دانش آموز در سراسر ایران آغاز شد.رئیس جمهور زنگ آغاز سال تحصیلی جدید را در دبیرستان دخترانه نمونه‌دولتی عترت نواخت.همزمان با این مراسم، بهره‌برداری از 59 پروژه آموزشی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه نیز از طریق...

دانش‌آموزان در سراسر کشور راهی مدارس شدند/آغاز برنامه‌های بازگشت "نشاط" به مدارس تسنیم  ۲۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، امروز (یکشنبه) اول مهر حدود 14 میلیون دانش‌آموز در سراسر کشور، راهی مدارس می‌شوند تا سال تحصیلی 98-97 را آغاز کنند و همراه با هم‌کلاسی‌ها و معلمان برای رسیدن به آینده‌ای بهتر 9 ماه تلاش کنند.انتظار خانواده‌ها هم، نقش هدایت‌گری...

بیش از ۲هزار مانع بر سر راه کسب و کارهای نوین/ شرکت های دانش بنیان را بومی سازی نکرده ایم شبستان  ۲۲ دقیقه پیش

بیش از ۲هزار مانع بر سر راه کسب و کارهای  نوین/ شرکت های دانش بنیان را بومی سازی نکرده ایمدکتر «محمد صادق بیجندی» در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان درباره تجاری سازی فناوری های دانش بنیان، ‌گفت: تعریف درستی از شرکت دانش بنیان در کشورمان نداریم.   شرکت های دانش بنیان را بومی سازی نکرده ایم رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی...

این 6 مامور پلیس ایرانی اعدام می شوند؟! + عکس و جزییات آفتاب نیوز  ۴۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : رسیدگی به این پرونده  از چهارم آبان ماه سال 94  به دنبال تیراندازی شش مامور پلیس به یک  خودروی پراید سفید در اتوبان خاوران آغاز شد. ماموران پلیس که در تعقیب یک قاتل فراری بودند با دو دستگاه سمند و پژو به تعقیب یک پراید سفید که متهم تحت تعقیب در آن نشسته بود پرداختند و سد...

ترافیک بزرگراه‌های پایتخت در نخستین روز مهرماه سنگین است شبکه ایران  ۴۸ دقیقه پیش

اخبار اجتماعی/ سرهنگ رازقی در رابطه با وضعیت ترافیکی روز اول مهر ماه همزمان با بازگشایی مدارس اظهار کرد: امروز یکشنبه، اول مهر ماه بار ترافیکی در معابر شهر تهران قبل از ساعت 6 صبح آغاز شد و همچنین در مسیرهای بزرگراهی شاهد بار ترافیکی سنگین تر نسبت به روزهای گذشته هستیم. وی افزود: بزرگراه‌های...

گردشگران عراقی، مسافر بومگردی ایران می‌شوند شبکه ایران  ۴۸ دقیقه پیش

اخبار اجتماعی/  ازسوی دیگر آمارهای سازمان میراث فرهنگی هم نشان می‌دهد یک میلیون و 263 هزار گردشگر عراقی در 5 ماه سال‌جاری وارد ایران شده‌اند. همچنین «محمد ثابت اقلیدی» مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در گفت‌و‌گو...

آتش‌سوزی ۷ خودرو در پارکینگ روباز در تهران چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

آتش‌سوزی ۷ خودرو در پارکینگ روباز در تهران۷ دستگاه خودروی سواری ساعت ۲:۱۲ بامداد امروز شنبه در پارکینگ روباز باغ بهشت واقع در بلوار ارتش، خیابان اوشانی، خیابان صحرای غربی، در شمال شرق تهران در آتش سوخت. علت وقوع این حادثه از سوی کارشناسان آتش‌نشانی در دست بررسی است.

روحانی: پاسخ ایران کوبنده خواهد بود چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

روحانی: پاسخ ایران کوبنده خواهد بودرییس جمهور در پی حمله تروریستی صبح امروز به مردم اهواز در مراسم رژه نیروهای مسلح، در تماسی تلفنی با «عبدالرضا رحمانی‌فضلی» وزیر کشور و «غلامرضا شریعتی » استاندارخوزستان، در جریان تازه‌ترین گزارش اقدام تروریستی و روند شناسایی و رسیدگی به وضعیت مجروحان این استان قرار گرفت و دستورات لازم را صادر کرد. حسن...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده