تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۵ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۲:۳۸
تیک عصبی چیست؟ + علائم، راه تشخیص و روش درمان
به گزارش بهداشت نیوز:  بسیاری از افراد گاهی اوقات نوعی از اسپاسم عضلانی را در نقاط خاصی از بدن تجربه می‌کنند. این جنبش عضلانی، به عنوان تیک عصبی یا پرش غیر ارادی عضلانی، شناخته می‌شود. این تیک اغلب پلک یا صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما می‌تواند در هر جایی از بدن اتفاق بیفتد.
اختلال تیک عصبی معمولا در دوران کودکی و حدود سن ۵ سالگی آغاز می‌شود. در بسیاری از موارد، تیک و پرش غیر ارادی عضلانی، بی ضرر و موقتی هستند. با درمان صحیح و تغییر در سبک زندگی می‌توان آن را کنترل کرد. تیک عصبی و پرش غیر ارادی عضلانی چیست؟ در حالی که بسیاری از افراد از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، بین این دو حرکت تفاوت وجود دارد.
تیک عصبی دو نوع تیک عصبی وجود دارد: تیک‌های حرکتی و تیک‌های صوتی.  تیک حرکتی. به حرکات ناگهانی و کوتاه مدت، تیک حرکتی گویند، که به طور ناگهانی در رفتار طبیعی فرد، دیده می‌شود. تیک‌های حرکتی اغلب به شکلی مشابه تکرار می‌شوند.  تیک حرکتی می‌تواند به صورت ساده و یا پیچیده باشد.
تیک‌های حرکتی ساده ممکن است شامل حرکت‌هایی مانند چشمک زدن، کشش پره‌های بینی، حرکات تند و سریع سر و یا تکان دادن شانه‌ها باشد. تیک‌های حرکتی پیچیده شامل یک سری از حرکات است که به دنبال هم تکرار می‌شوند. به عنوان مثال فرد شی‌ای را چندین بار لمس کند و یا با یک پا لگد می‌اندازد و سپس با پای دیگر این عمل را تکرار می‌کند.
تیک صوتی. به ایجاد صدا‌های تکراری، تیک صوتی می‌گویند. مانند: خرخر کردن، سرفه کردن، صاف کردن گلو و یا استفاده از یک واژه یا جمله به صورت مکرر. تیک عصبی به عنوان یک حرکت غیر ارادی دسته بندی نمی‌شود، زیرا فرد می‌تواند با اراده و تمرین آن را کنترل کند یا از بین ببرد.  در حالی که مردم در تمام سنین ممکن است این اختلال را تجربه کنند، اما این اختلال در کودکان بیشتر شایع است.
کارشناسان می‌گویند که تقریبا ۲۵ درصد از کودکان دارای تیک عصبی هستند و پسران بیش از دختران تحت تأثیر قرار می‌گیرند. پرش غیر ارادی عضلانی برخلاف تیک‌های عصبی، پرش‌های غیرعادی عضلانی، به صورت جداگانه و غیر تکراری هستند. پریدن پلک نیز به عنوان پرش‌های میوکلونیک شناخته شده است.
این پرش‌ها کاملا غیر ارادی است و نمی‌توانند کنترل یا سرکوب شوند. تیک عصبی انواع اختلال تیک‌ عصبی رایج بیشتر تیک‌های عصبی، مشکل خاصی در زندگی افراد ایجاد نمی‌کنند و کیفیت زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند. اما برخی تیک‌های عصبی ممکن است مشکل ساز شود و زندگی، کار، تحصیل و زندگی اجتماعی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.
  پزشکان برای تشخیص تیک عصبی چهار مورد را بررسی می‌کنند: سنی که تیک آغاز شده است مدت زمان هر تیک شدت هر تیک اینکه تیک‌ها حرکتی است یا صوتی و یا هر دو اختلال تیک عصبی گذرا: این اختلال معمولا در جوانان دیده می‌شود. حدود ۵ تا ۲۵% دانش آموزان به این اختلال مبتلا می‌شوند. اختلال تیک عصبی گذرا به وجود یک یا چند تیک به مدت حداقل یک ماه و حداکثر یک سال، اطلاق می‌شود.
بیشتر تیک‌های حرکتی در اختلال تیک عصبی گذرا، گزارش شده‌اند. اختلال تیک عصبی مزمن: مبتلایان به این اختلال یک یا چند تیک را به مدت بیش از یک سال تجربه می‌کنند. ممکن است یک یا چند تیک باهم دیده شود و تیک‌ها می‌توانند حرکتی یا صوتی باشند. نشانه‌های این اختلال معمولا در زیر سن ۱۸ سال دیده می‌شود.
احتمال ابتلا به این اختلال در کودکان کمتر از ۱% است. سندروم تورت (Tourette’s syndrome): سندروم تورت یک اختلال پیچیده عصبی است. این اختلال به صورت ظهور چندین تیک حرکتی و صوتی باهم است. سندروم تورت در ۰.۳% از کودکان ۶ تا ۱۷ سال در امریکا تشخیص داده شده است. معمولا نشانه‌های این سندروم با افزایش سن مبتلایان کاهش می‌یابد.
معمولا این سندروم در مبتلایان به اختلال بیش فعالی – کم توجهی ( ADHD ) و اختلال وسواس فکری - عملی (OCD) بیشتر دیده می‌شود. بیشتر بخوانید: کنترل کودک بیش فعال با ۸ راهکار موثر تیک عصبی در کودکان علت ابتلا به تیک عصبی عامل اصلی بروز تیک عصبی ناشناخته است. به نظر می‌رسد استرس و کم خوابی نقش مهمی در بروز و شدت تیک‌های حرکتی بازی می‌کنند.
پزشکان معتقدند برخی از داروها، از جمله بعضی از دارو‌های مورد استفاده برای درمان اختلال بیش فعالی - کم توجهی (ADHD)، باعث ایجاد تیک عصبی در کودکان می‌شود. البته مطالعات جدیدتر، این یافته را نقض کرده است. تیک‌های عصبی گاهی به دلیل وقوع اتفاقاتی خاص برای فرد، ایجاد می‌شود. مانند: ضربه به سر سکته ابتلا به بیماری و عفونت مسمومیت جراحی یا حوادث دیگر عوامل موثر در ابتلا به تیک عصبی عامل ژنتیک.
اگر سابقه تیک عصبی در خانواده‌ای وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به این اختلال در دیگر افراد خانواده بیشتر می‌شود. عامل جنسیت. معمولا مردان بیش از زنان به این اختلال مبتلا می‌شوند. تیک عصبی نحوه درمان اختلالات تیک عصبی درمان تیک عصبی به شدت و وخامت اوضاع وابسته است. در بیشتر موارد، درمان خاصی نیاز نیست و تیک به صورت خود به خود رفع می‌شود.
  در صورت نیاز به درمان، گزینه‌های زیر وجود دارد. درمان رفتاری شناختی. کمک به فرد مبتلا جهت مواجهه با مشکلات و اتفاقات روزمره، با آرامش و مدیریت احساسات. درمان از طریق تغییر عادت. مقابله با تیک‌های حرکتی با انجام حرکات ارادی. دارو درمانی. تجویز دارو جهت کاهش تکرار تیک عصبی. درمان با بوتاکس نیز در میان گزینه‌های درمانی قرار دارد.
تغییر در سبک زندگی. با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می‌توان تکرار تیک را کاهش داد. موارد زیر می‌تواند راه گشا باشد. کاهش سطح  استرس و اضطراب  خواب کافی برخورداری از حمایت دوستان و خانواده به خاطر داشته باشید که گذر زمان موجب بهبود و یا از بین رفتن تیک‌های عصبی می‌شود.
  منبع: ستاره  

کد خبر: 1200396  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

۵ نوشیدنی خارق‌العاده برای درمان بی‌خوابی‌های شبانه بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

۵ نوشیدنی خارق‌العاده برای درمان بی‌خوابی‌های شبانه به گزارش بهداشت نیوز،‌ این ۵ نوشیدنی عالی برای کمک به بهبود کیفیت خواب، مؤثر هستند. ۱– چای نعناع گربه‌ای به نظر می‌رسد این گیاه فقط برای گربه‌ها نیست و خاصیت ضد اضطراب قوی دارد و می‌تواند به آرام کردن ذهنتان کمک کند و شما را به سمت یک خواب عمیق سوق دهد. ۲– دمنوش...

تولید لباس هوشمند با فیبرهای ارتجاعی شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /پژوهشگران "دانشگاه لوزان"(UNIL) سوئیس، فیبرهای باریکی ابداع کرده‌اند که از جنس الاستومر هستند و می‌توانند با موادی مانند الکترود و پلیمرهای نانوکامپوزیت ترکیب شوند. الاستومر، پلیمری است که قابلیت ارتجاعی زیادی دارد و در ساخت محصولات بسیاری مانند لاستیک اتومبیل، سیل‌های...

تشخیص الگوهای سفر با هوش مصنوعی شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /برای بسیاری از کاربران تاکسی‌های اینترنتی پیش می‌آید که هزینه سفر کاری خود را با انتخاب گزینه اشتباه، از جیب شخصی پرداخت می‌کنند. اکنون شرکت تاکسی اینترنتی "اوبر"‌(Uber) در اپلیکشین موبایلی خود از سیستم یادگیری ماشین استفاده می‌کند تا کاربران، دیگر با...

نماینده ایران در سازمان ملل: تهران از گفت و گوی یمنی-یمنی حمایت می کند العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - ایران / سیاسی غلامعلی خوشرو با ارسال نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت، ادعای رژیم سعودی درباره بی توجهی ایران به قطعنامه های 2216 و 2231 را بی اساس دانست و افزود: همچنان که در نامه پیشین تاکید کرده بودم این بار نیز تمام این اتهامات مردود می دانم. در...

انتخاب روز تولد مریم میرزاخانی به عنوان «روز جهانی زن در ریاضیات» همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

انتخاب روز تولد مریم میرزاخانی به عنوان «روز جهانی زن در ریاضیات»پیشنهاد ایران در اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان پذیرفته شد انتخاب روز تولد مریم میرزاخانی به عنوان «روز جهانی زن در ریاضیات» دانش > دانش - همشهری آنلاین:اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با پیشنهاد کمیته بانوان...

پیش‌بینی وضعیت نزدیک بینی برای ۳۰ سال آینده همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

پیش‌بینی وضعیت نزدیک بینی برای ۳۰ سال آینده پیش‌بینی وضعیت نزدیک بینی برای ۳۰ سال آینده دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:مسئول روابط عمومی انجمن اپتومتری از ابتلای نیمی از جامعه به نزدیک بینی طی ۳۰ سال آینده به دلیل استفاده از گوشی‌های تلفن همراه و سایر وسایل دیجیتالی خبر...

افزایش 30 درصدی خطر ایست قلبی با مصرف این دارو بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

افزایش 30 درصدی خطر ایست قلبی با مصرف این دارو به گزارش بهداشت نیوز،‌ این به نظر بسیار آسان است که خود به این نتیجه برسیم که برای مصرف برخی از داروهای شیمیایی نیازی به تجویز پزشک و توجه به هشدارها وجود ندارد، چنین داروهایی را می‌توان خودسرانه مصرف نمود و بی‌خطر هستند؛ اما حقیقت چیز دیگری است. در واقع خطرات بسیار زیادی در خصوص مصرف...

تشخیص بیماری های چشم با هوش مصنوعی گوگل شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

ایران آنلاین /گوگل قصد دارد از طریق تمرکز بر هوش مصنوعی، تمامی مواردی را که می توانند منجر به بروز بیماری های خطرناک بینایی شوند تشخیص داده و موجب کاهش تعداد افرادی شود که چشم خود را از دست می دهند. این روزها افراد فعال در حوزه فناوری تمامی راه ها را به سمت هوش مصنوعی منتهی می کنند و معتقدند از این...

تجهیز جدیدترین نسخه اندروید به هوش مصنوعی شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

ایران آنلاین /هفته گذشته بود که شرکت گوگل از جدیدترین نسخه سیستم عامل مخصوص گوشی‌های هوشمند یعنی اندروید ۹.۰ موسوم به اندروید پای به صورت رسمی رونمایی کرد تا شرکت‌های تولیدکننده موبایل بتوانند با توسعه و تطابق آن با گوشی‌های هوشمند خود در اسرع وقت دستگاه‌های الکترونیکی و محصولات...

قاسمی: در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر؛ هیچ حقی از ایران سلب نشده است العالم فارسی  ۳ ساعت پیش

العالم - ایران / سیاسی بهرام قاسمی در پاسخ به برخی شایعات منتشر شده در فضای مجازی درخصوص تحدید حدود دریای خزر افزود: کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر که روز یکشنبه به امضا رسید باید عنوان کنم که این کنوانسیون و امضای آن یک دستاورد بزرگ و موفقیت برای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده