تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۵ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۹:۰۹
آمادگی احیای فرهنگی جاده ابریشم با همراهی چین را داریم
در دیدار هیأت چینی با رئیس سازمان سینمایی، محمدمهدی حیدریان تأکید کرد که ما آمادگی داریم تا در احیای مجدد بخش فرهنگی جاده ابریشم با کمک چین، محصولات مختلفی را تولید کنیم. به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از روابط عمومی‌ سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری، نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگ و تاریخ کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین به همراه هیأتی با رئیس سازمان سینمایی دیدار کردند.
در ابتدای این دیدار محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی اظهار کرد: ایران یکی از شرکای راهبردی و دوستان مؤثر خود در معادلات بین‌المللی را کشور چین می‌داند. بیش از ۱۰ سال است که عضو مؤسس و هیأت مدیره انجمن دوستی ایران و چین بوده‌ام؛ لذا چین را می‌شناسم، به آن علاقمندم و ارزش ویژه‌ای برای همکاری با چین قائل هستم.
سفر شما در کنار سایر مقامات این کشور در توسعه و تحکیم روابط میان دو کشور مهم و مؤثر است.رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: ما و چین به عنوان دو کشور صاحب تمدن یاد گرفتیم که از تهدیدها به عنوان یک موقعیت مثبت استفاده کنیم. کشورهایی که صاحب تمدن، فرهنگ و ریشه دیرینه هستند نقش فرهنگ را در پیشبرد اهدافشان مهم و جدی می‌دانند.
وی گفت: در حوزه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نیز همیشه در سطوح عالی با چین مراوداتی داشتیم. چین را کشوری بزرگ و با برنامه توسعه فوق‌العاده می‌دانیم و آماده هستیم برنامه‌ای را برای همکاری های بیشتر نسبت به گذشته بین دو کشور طراحی و اجرا کنیم. در دهه اخیر شاهد پیشرفت چین در صنعت فیلم‌سازی و افزایش سالن‌های نمایشی آن بودیم و شاهد هستیم که به سرعت خودش را به تکنولوژی روز در سینما و فیلم‌سازی می‌رساند.
همانطور که اشاره کردید کشور ما در طول ۴۰ سال گذشته سینماهای خود را بازسازی کرده و سعی داشته است تعریف دیگری از سینما را به عنوان موضوع فرهنگی به دنیا ارائه کند.حیدریان تأکید کرد: سینما صرفاً یک موضوع برای سرگرمی‌ نیست، سینما مقوله‌ای برای همکاری‌های فرهنگی است و معتقدم فرهنگ و تمدن شرق به قدر کفایت موضوع و مطلب برای ارائه به سینما دارد.
به نظر من دو کشور به عنوان کسانی که صاحب سابقه و فرهنگ غنی در حوزه شرق هستند، می‌توانند تولیداتی داشته باشند که برای کل جهان مفید باشد.رئیس سازمان سینمایی افزود: فیلم‌سازان ما در سال گذشته بیش از ۴۰۰ جایزه بین‌المللی گرفتند. فیلم‌های کوتاه، سینمایی، مستند و انیمیشن این جایزه‌ها را از جشنواره ها و کشورهای مختلف از آن خود کردند.
این نشان از آن دارد که علاوه بر محتوا، فیلم‌سازان ما توانستند سلیقه و ذوق کارشناسان بین‌المللی را هم با خود همراه کنند. جاده ابریشم از روز ابتدایی که ایجاد شد علاوه بر نقش اقتصادی نقش فرهنگی جدی در کل مسیر داشته است. ما آمادگی داریم تا در احیای مجدد بخش فرهنگی جاده ابریشم با کمک چین محصولات مختلفی را در شکل‌های مختلف انیمیشن، مستند و سینمایی تولید کنیم تا فرهنگ دو کشور را به مردم دو کشور و دنیا منعکس کند.
وی ادامه داد: این همکاری را از طریق سفیر چین در ایران دنبال خواهیم کرد و سفری با هیأتی از سینماگران و فیلم‌سازان ایران به چین خواهیم داشت تا بتوانیم برنامه مشترک با استفاده از توانمندی‌های دو طرف در حوزه فیلم‌سازی داشته باشیم.حیدریان در پاسخ به سؤال هیأت چینی مبنی‌ بر اینکه آیا فیلم‌های خارجی در ایران نمایش داده می‌شود؟ نیز گفت: ما مانعی برای پخش نداریم، اما به دلیل اینکه تعداد تولیدات خودمان زیاد است فرصتی برای نمایش فیلم‌های خارجی نیست اما در سینماهای «هنر و تجربه» و یا پردیس‌ها این فیلم‌ها نمایش داده می‌شود.
رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه تشدید همکاری‌ها را ضروری می‌داند، گفت: کشورهای ایران و چین با حفظ فرهنگ خود می‌توانند حرف خود را به گوش همه دنیا برسانند. در دوره جدید به دلیل استقرار فضای سایبری در دنیا کسی‌که محتوا دارد و حرفش را می‌تواند با تصویر بیان کند، می‌تواند حیات و جایگاه مؤثری داشته باشد و ما و چین می‌توانیم کمک کنیم تا با افزایش تولیدات مشترک فرهنگی سهم بیشتری را از آن خود کنیم.
وی همچنین درباره اینکه در آینده چطور می‌توانیم از طریق تحکیم همکاری فرهنگی یا از طریق فیلم‌سازی تبادلات بین جاده ابریشم را فراهم کنیم، پاسخ داد: می‌توانیم موضوعاتی درباره جاده ابریشم را به صورت تولید مشترک در قالب انیمیشن و سینمایی رئال بسازیم و همچنین موضوعات تاریخی و تمدنی را برای تولیدات مشترکمان انتخاب کنیم.
تولید مشترک را محور این همکاری بدانیم. اینکار از نظر اقتصادی و فرهنگی هر کدام در احیای جاده ابریشم نقش جدی ایفا کند.در ادامه «ی ژی ون» نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگ تاریخ کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین نیز گفت: من به یک کشور تاریخی سفر کردم که باعث افتخار است. به محض اینکه قدم بر زمین این کشور متمدن گذاشتیم، مهمان‌نوازی مردم ایران را احساس کردیم.
وی ادامه داد: روابط مشارکت راهبردی جامعه از روابط و مبادلات دوستانه و تاریخی ما سرچشمه می‌گیرند تا آنجا که دو ملت حتی در سختی ها و در مورد مسائل مهم از هم حمایت و پشتیبانی می‌کردند باید توجه داشته باشیم که اگر همکاری‌ها بر اساس منافع مشترک و برد برد باشد، روابط مشارکت راهبردی تغییر نخواهد کرد.
«ی ژی ون» همچنین گفت: ما هیاتی از کمیسیون فرهنگی و فرهنگ تاریخی مصلحتی چین هستیم و سفر ما به ایران درباره حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی و رشد صنعت فرهنگی است.وی با بیان اینکه ایران و چین دو کشور آسیایی و متمدن در جهان هستند، گفت: آثارهای باستانی یک ملت برای کل جهان هم ارزشمند است. صنعت فرهنگی کانال خوبی است تا آثار فرهنگی یک کشور را به کل جهان معرفی کند.
معتقدم با ریاست جنابعالی سینمای ایران در جهان نقش مهمی‌ ایفا خواهد کرد.نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگ تاریخ کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین ادامه داد: فیلم‌های ایران در جهان تا به حال جایزه‌های مهمی‌ گرفته است. چین کشور بزرگی است و ما فیلم‌های زیادی داریم اما در این زمینه موارد مهمی‌ است که باید از ایران یاد بگیریم.
رئیس‌جمهور چین تاکید کردند هدف ما تحکیم روابط ایران و چین است و همانطور که می‌دانید تبادلات انسانی و فرهنگی سهم مهمی‌ در تبادلات دو کشور و ملت ایفا می‌کند.وی با بیان اینکه چین به طور گسترده با کل دنیا همکاری می‌کند، گفت: این همکاری حتما به ایران نیاز دارد. در طی بیش از 2 هزار سال پیش بین ایران و چین هیچ جنگی وجود نداشته است و همه تعاملات دوستانه بوده؛ هرچند یک هیأت فرهنگی هستیم اما در این مقطع مهم تاریخی سفر ما به ایران حائز اهمیت است.
«ی ژی ون» اظهار کرد: یکی از نتایج بسیا مهم سفر ما این است که شما صنعت فیلم ایران را به ما معرفی کردید. ۱۹ سال پیش من با وزیر امور خارجه چین به ایران آمدم اما آن زمان با فیلم‌سازی ایران زیاد آشنا نبودم. به نظر ما فیلم تنها جنبه سرگرمی‌ ندارد اما مقوله مهمی‌ برای انتقال فرهنگ است.
همانطور که اشاره کردید، فیلم‌سازی می‌تواند نقش مهمی‌ایفا کند تا تبادلات فرهنگی و انسانی بین دو ملت تقویت شود. این دیدگاه‌های مهم شما را به همکاران صنعت فیلم‌سازی انتقال می‌دهیم.وی عنوان کرد: فیلم‌های ایرانی می‌توانند در میان این همه فیلم‌های هالیوودی جایگاه مهمی‌ در دنیا داشته باشند.
چین و ایران کشورهای تاریخی و متمدن و در حال توسعه هستند. ما با اتکا به اعتماد به نفس فرهنگی و با تقویت هم می‌توانیم جایگاه ویژه‌ای در دنیا به دست آوریم.حیدریان در پاسخ به این سؤال هیأت چینی مبنی بر حضور موفق سینمای ایران در جشنواره های جهانی با توجه به تفاوت فرهنگ غرب و شرق، پاسخ داد: فیلم‌های ایرانی برگرفته از فرهنگ و تمدن ما است و صرفاً ایدئولوژیک نیست.
آنچه سبب توفیق فیلم‌سازان ما در عرصه‌های بین‌المللی شده برخلاف جریان مسلط در فیلم‌سازی جهان فیلم را صرفاً سکس، خشونت و ابزار سیاسی نمی‌دانند. برخی از این جشنواره‌های خارجی معتقدند که فیلم‌های ایرانی دریچه‌ای به سوی هوای آزاد است. لذا فکر می‌کنم فیلم‌سازان ما در فیلم‌سازی حرفه‌ای، پایبند به فرهنگ شرقی و به خصوص ایرانی هستند و این نکته برای دنیا جالب است.
در ادامه محمدعلی حسین‌نژاد، رئیس کمیته فرهنگی انجمن ایران و چین که در این دیدار حضور داشت، نیز گفت: تعداد جوایز سالانه سینمای ایران در سطح بین‌الملل بسیار بالاست و نکته قابل توجه این است که فیلم‌سازان ایرانی تنها از جوامع غربی جایزه نمی‌گیرند بلکه از همه دنیا حتی کشورهای آسیایی و شرقی جایزه می‌گیرند.
حتی پیش آمده فیلمی‌که در اسکار جایزه اول فیلم خارجی را دریافت می‌کند در بسیاری از کشورهای جهان هم جایزه می‌گیرد.وی با بیان اینکه سفرهای زیادی به چین داشته است، گفت: در این سفرها بیشتر با مؤسسات مردم‌نهاد و به ویژه سینما ارتباط داشتم. نکته‌ای که به دوستان چینی یادآوری می‌کنم اینکه در این دیدارها بر اهمیت فعالیت های مشترک بین دو کشور بر پیشینه تاریخی‌مان تاکید دارم؛ اما متأسفانه قابلیت‌ها و ظرفیت‌های موجود تا به امروز آنطور که شایسته است محقق نشده و این سوال است که چرا با توجه به تاکید مسئولان دو کشور در عمل تا به امروز نتوانستیم همکاری مشترک داشته باشیم؟ این موضوع را دو سال قبل در کنفرانسی در شانگهای مطرح کردم و یک سال پیش از هیاتی از فعالان سینمای چین که به ایران آمده بودند دوباره این سؤال را پرسیدم و در هر دو ملاقات یک پیشنهاد دادم اینکه برای همکاری عملی در صنایع خلاق و فیلم‌سازی کمیسیون مشترکی را تأسیس کنیم تا این کار را در دو کشور عملی کند زیرا تشکیل این کمیسیون مشترک می‌تواند اقدامات را فراتر از گفتار بالا ببرد.
«ی ژی ون» در پایان درباره صحبت‌های حسین‌نژاد پاسخ داد: بسیار تمایل داریم تا این پشنهاد را عملی کنیم. فکر کنم تأکید همکاری دو کشور در زمینه فیلم‌سازی موضوع مهمی‌ است و درباره محتوا و موضوعات همکاری از طرف چین ما هم پیشنهاداتی داریم. بسیار علاقمندیم موضوعات فیلم‌ها فرهنگی یا موضوعاتی باشند که محتوای تمدن دارند انتخاب شوند.
انتهای پیام/

کد خبر: 1200931  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای ادب و هنر

ستاره سینمای ایران در تمرین تیم ملی/عکس ستاره ها  ۳۰ دقیقه پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از خبرورزشی، تیم ملی بسکتبال کشورمان در حالی خود را برای حضور در بازی‌های آسیایی جاکارتا آماده می‌کند که امروز یک میهمان ویژه در تمرین خود داشت. پرویز پرستویی ستاره و پیشکسوت سینما امروز در سالن آزادی حضور پیدا کرد و ضمن تماشای تمرین با ملی پوشان عکس یادگاری هم...

انتشار آلبوم «شعر و فریاد» بابک باربد ستاره ها  ۳۰ دقیقه پیش

انتشار آلبوم «شعر و فریاد» بابک باربد به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر، آلبوم موسیقی «شعر و فریاد» برگرفته از اشعار فروغ فرخزاد و احمد شاملو با هنرمندی بابک باربد (غسالی) توسط موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار» روانه بازار موسیقی شد. آهنگسازی و خوانندگی این آلبوم را بابک باربد به عهده داشته که خود در جایگاه...

واکنش تند پرویز پرستویی به بی‌توجهی مسئولان به خون شهدا ستاره ها  ۳۰ دقیقه پیش

پرویز پرستویی در اینستاگرام، نوشت: «بخداوندی خدا همه ما مدیون قطره قطره خون های ریخته شده این عزیزانیم. اگر هرروز این عزیزان رو بیاد بیاوریم و یادمان باشد که چه امنیتی رو برای ما ایجاد کردند، بی توقع. اونوقت با قاطعیت تمام ریشه این اختلاس گران و دزدانی که هرروز بیت المال را به جیب میزنند...

جوادخیابانی در بیمارستان بستری شد آنا  ۱ ساعت پیش

گزارشگر سرشناس فوتبال ایران به دلیل آسیبی  که برایش پیش آمده برای مداوا راهی بیمارستان شد و فعلاً نمی‌تواند در اجرای برنامه‌ها حضور داشته باشد. به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، متأسفانه جواد خیابانی مجری و گزارشگر فوتبال...

گزارش فروش فیلم‌های اکران 1397 اعلام شد/ «هزارپا» همه رکوردها را شکست آنا  ۱ ساعت پیش

معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان امور سینمایی، آمار فیلم‌های اکران 1397 تا 20 مردادماه از نظر میزان فروش و تعداد بیننده را اعلام کرد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری، آمار فیلم‌های...

رونمایی مستند «آخرین پرواز» درباره خلبان آزاده ارتش ستاره ها  ۲ ساعت پیش

رونمایی مستند «آخرین پرواز» درباره خلبان آزاده ارتش به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر، مستند «آخرین پرواز» که روایتگر زندگی امیر سرلشگر محمد رضا صلواتی است در مراسم تجلیل از خلبانان آزاده ارتش جمهوری اسلامی‌با حضور فرماندهان نیروی هایی ارتش و خانواده های آنها رونمایی می‌شود. به نقل از روابط عمومی‌خانه مستند انقلاب...

ظاهر نامتعارف «شهره لرستانی» /عکس ستاره ها  ۲ ساعت پیش

 شهره لرستانی با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: مطرب مهتاب رو انچه شنیدی بگو// ما همگان محرمیم انچه بدیدی بگو  

«دست‌های آلوده» آتیلا پسیانی در تلویزیون آنا  ۲ ساعت پیش

تئاتر تلویزیونی «دست‌های آلوده» با بازی آتیلا پسیانی هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما پخش می‌شود. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، در تله‌تئاتر «دست‌های آلوده» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حسین فرخی آمده...

نشست هم‌اندیشی انجمن‌های ادبی تهران برگزار می‌شود آنا  ۲ ساعت پیش

نخستین نشست هم‌اندیشی دبیران انجمن‌های ادبی شهر تهران به میزبانی بنیاد شعر و ادبیات داستانی، برگزار خواهد شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، ابراهیم اسماعیلی‌اراضی که در انتخابات اردیبهشت‌...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده