تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۵ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۰:۵۸
آمادگی احیای فرهنگی جاده ابریشم با همراهی چین
ایران آنلاین /در ابتدای این دیدار محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی گفت: ایران یکی از شرکای راهبردی و دوستان موثر خود در معادلات بین‌المللی را کشور چین می‌داند. بیش از ۱۰ سال است که عضو موسس و هیات مدیره انجمن دوستی ایران و چین بوده ام  لذا چین را می‌شناسم، به آن علاقمندم و ارزش ویژه‌ای برای همکاری با چین قایل هستم.
سفر شما در کنار سایر مقامات این کشور در توسعه و تحکیم روابط میان ۲ کشور مهم و موثر است. رییس سازمان سینمایی اظهار کرد: ما و چین به عنوان ۲ کشور صاحب تمدن یاد گرفتیم که از تهدیدها به عنوان یک موقعیت مثبت استفاده کنیم. کشورهایی که صاحب تمدن، فرهنگ و ریشه دیرینه هستند نقش فرهنگ را در پیش برد اهدافشان مهم و جدی می‌دانند.
وی ادامه داد: در حوزه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نیز همیشه در سطوح عالی با چین مراوداتی داشتیم. چین را کشوری بزرگ و با برنامه توسعه فوق العاده می‌دانیم و آماده هستیم برنامه‌ای را برای همکاری های بیشتر نسبت به گذشته بین ۲ کشور طراحی و اجرا کنیم. در دهه اخیر شاهد پیشرفت چین در صنعت فیلمسازی و افزایش سالن های نمایشی آن بودیم و شاهد هستیم که به سرعت خودش را به تکنولوژی روز در سینما و فیلمسازی می‌رساند.
همانطور که اشاره کردید کشور ما در طول ۴۰ سال گذشته سینماهای خود را بازسازی کرده و سعی داشته است تعریف دیگری از سینما را به عنوان موضوع فرهنگی به دنیا ارایه کند. حیدریان تاکید کرد: سینما صرفا یک موضوع برای سرگرمی‌نیست، سینما مقوله‌ای برای همکاری‌های فرهنگی است و معتقدم فرهنگ و تمدن شرق به قدر کفایت موضوع و مطلب برای ارایه به سینما دارد.
به نظر من ۲ کشور به عنوان کسانی که صاحب سابقه و فرهنگ غنی در حوزه شرق هستند، می‌توانند تولیداتی داشته باشند که برای کل جهان مفید باشد. رییس سازمان سینمایی همچنین یادآور شد: فیلمسازان ما در سال گذشته بیش از ۴۰۰ جایزه بین‌المللی گرفتند. فیلم‌های کوتاه، سینمایی، مستند و انیمیشن این جایزه‌ها را از جشنواره ها و کشورهای مختلف از آن خود کردند.
این نشان از آن دارد که علاوه بر محتوا، فیلمسازان ما توانستند سلیقه و ذوق کارشناسان بین المللی را هم با خود همراه کنند. جاده ابریشم از روز ابتدایی که ایجاد شد علاوه بر نقش اقتصادی نقش فرهنگی جدی در کل مسیر داشته است. ما آمادگی داریم تا در احیای مجدد بخش فرهنگی جاده ابریشم با کمک چین محصولات مختلفی را در شکل های مختلف انیمیشن، مستند و سینمایی تولید کنیم تا فرهنگ ۲ کشور را به مردم ۲ کشور و دنیا منعکس کند.
وی ادامه داد: این همکاری را از طریق سفیر چین در ایران دنبال خواهیم کرد و سفری با هیاتی از سینماگران و فیلمسازان ایران به چین خواهیم داشت تا بتوانیم برنامه مشترک با استفاده از توانمندی های ۲ طرف در حوزه فیلمسازی داشته باشیم. حیدریان در پاسخ به سوال هیات چینی مبنی‌بر اینکه آیا فیلم های خارجی در ایران نمایش داده می‌شود؟ نیز گفت: ما مانعی برای پخش نداریم اما به دلیل اینکه تعداد تولیدات خودمان زیاد است فرصتی برای نمایش فیلم های خارجی نیست اما در سینماهای «هنر و تجربه» و یا پردیس‌ها این فیلم‌ها نمایش داده می‌شود.
رییس سازمان سینمایی با بیان اینکه تشدید همکاری ها را ضروری می‌داند، گفت: کشورهای ایران و چین با حفظ فرهنگ خود می‌توانند حرف خود را به گوش همه دنیا برسانند. در دوره جدید به دلیل استقرار فضای سایبری در دنیا کسی‌که محتوا دارد و حرفش را می‌تواند با تصویر بیان کند می‌تواند حیات و جایگاه موثری داشته باشد و ما و چین می‌توانیم کمک کنیم تا با افزایش تولیدات مشترک فرهنگی سهم بیشتری را از آن خود کنیم.
  کشورهای ایران و چین با حفظ فرهنگ خود می‌توانند حرف خود را به گوش همه دنیا برسانندوی همچنین درباره اینکه در آینده چطور می‌توانیم از طریق تحکیم همکاری فرهنگی یا از طریق فیلمسازی تبادلات بین جاده ابریشم را فراهم کنیم، پاسخ داد: می‌توانیم موضوعاتی درباره جاده ابریشم را به صورت تولید مشترک در قالب انیمیشن و سینمایی رئال بسازیم و همچنین موضوعات تاریخی  و تمدنی را برای تولیدات مشترکمان انتخاب کنیم.
تولید مشترک را محور این همکاری بدانیم. اینکار از نظر اقتصادی و فرهنگی هر کدام در احیای جاده ابریشم نقش جدی ایفا کند. در ادامه ی ژی ون نایب رییس کمیسیون فرهنگ تاریخ کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین نیز گفت: من به یک کشور تاریخی سفر کردم که باعث افتخار است. به محض اینکه قدم بر زمین این کشور متمدن گذاشتیم، مهمان نوازی مردم ایران را احساس کردیم.
وی ادامه داد: روابط مشارکت راهبردی جامعه از روابط و مبادلات دوستانه و تاریخی ما سرچشمه می‌گیرند تا آنجا که دو ملت حتی در سختی ها و در مورد مسائل مهم  از هم حمایت و پشتیبانی می‌کردند باید توجه داشته باشیم که اگر همکاری ها  بر اساس منافع مشترک و برد برد باشد، روابط مشارکت راهبردی تغییر نخواهد کرد.
«ی ژی ون» همچنین گفت: ما هیاتی از کمیسیون فرهنگی و فرهنگ تاریخی مصلحتی چین هستیم و سفر ما به ایران درباره حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی و رشد صنعت فرهنگی است. وی با بیان اینکه ایران و چین ۲ کشور آسیایی و متدن در جهان هستند، گفت: آثارهای باستانی یک ملت برای کل جهان هم ارزشمند است. صنعت فرهنگی کانال خوبی است تا آثار فرهنگی یک کشور را به کل جهان معرفی کند.
معتقدم با ریاست جنابعالی سینمای ایران در جهان نقش مهمی‌ایفا خواهد کرد. نایب رییس کمیسیون فرهنگ تاریخ کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین ادامه داد: فیلم های ایران در جهان تا به حال جایزه های مهمی‌گرفته است. چین کشور بزرگی است و ما فیلم های زیادی داریم اما در این زمینه موارد مهمی‌است که باید از ایران یاد بگیریم.
رییس جمهور چین تاکید کردند هدف ما تحکیم روابط ایران و چین است و همانطور که می‌دانید تبادلات انسانی و فرهنگی سهم مهمی‌در تبادلات ۲ کشور و ملت ایفا می‌کند. ی ژی ون اظهار کرد: یکی از نتایج بسیا مهم سفر ما این است که شما صنعت فیلم ایران را به ما معرفی کردید. ۱۹ سال پیش من با وزیر امور خارجه چین به ایران آمدم اما آن زمان با فیلمسازی ایران زیاد آشنا نبودم.
به نظر ما فیلم تنها جنبه سرگرمی‌ندارد اما مقوله مهمی‌برای انتقال فرهنگ است. همانطور که اشاره کردید، فیلمسازی می‌تواند نقش مهمی‌ایفا کند تا تبادلات فرهنگی و انسانی بین ۲ ملت تقویت شود. این دیدگاه های مهم شما را به همکاران صنعت فیلمسازی انتقال می‌دهیم. وی عنوان کرد: فیلم های ایرانی می‌توانند در میان این همه فیلم‌های هالیوودی جایگاه مهمی‌در دنیا داشته باشند.
چین و ایران کشورهای تاریخی و متمدن و در حال توسعه هستند. ما با اتکا به اعتماد به نفس فرهنگی و با تقویت هم می‌توانیم جایگاه ویژه ای در دنیا به دست آوریم. حیدریان در پاسخ به این سوال هیات چینی مبنی بر حضور موفق سینمای ایران در جشنواره های جهانی با توجه به تفاوت فرهنگ غرب و شرق، پاسخ داد: فیلم‌های ایرانی برگرفته از فرهنگ و تمدن ما است و صرفا ایدئولوژیک نیست.
آنچه سبب توفیق فیلمسازان ما در عرصه‌های بین المللی شده برخلاف جریان مسلط در فیلمسازی جهان فیلم را صرفا سکس، خشونت و ابزار سیاسی نمی‌دانند. برخی از این جشنواره‌های خارجی معتقدند که فیلم‌های ایرانی دریچه‌ای به سوی هوای آزاد است. لذا فکر می‌کنم فیلمسازان ما در فیلمسازی حرفه‌ای، پایبند به فرهنگ شرقی و به خصوص ایرانی هستند و این نکته برای دنیا جالب است.
در ادامه محمدعلی حسین نژاد رییس کمیته فرهنگی انجمن ایران و چین که در این دیدار حضور داشت، نیز گفت: تعداد جوایز سالانه سینمای ایران در سطح بین الملل بسیار بالاست و نکته قابل توجه این است که فیلمسازان ایرانی تنها از جوامع غربی جایزه نمی‌گیرند بلکه از همه دنیا حتی کشورهای آسیایی و شرقی جایزه می‌گیرند.
حتی پیش آمده فیلمی‌که در اسکار جایزه اول فیلم خارجی را دریافت می‌کند در بسیاری از کشورهای جهان هم جایزه می‌گیرد. کلمات کلیدی رییس سازمان سینمایی چین

کد خبر: 1201040  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

تجلیل انجمن تهیه کنندگان مستقل از نامزدهای بهترین فیلم ایلنا  ۱ ساعت پیش

تجلیل انجمن تهیه کنندگان مستقل از نامزدهای بهترین فیلمبه گزارش ایلنا،همزمان با آغاز دومین مرحله داوری جشن بزرگ سینمای ایران، انجمن تهیه کنندگان مستقل ضمن تبریک به تهیه کنندگان 5 فیلم جشن سینمای ایران و آرزوی موفقیت برای آنها، انتخاب سه فیلم از مجموع پنج فیلم برتر به عنوان بهترین فیلم را موفقیت ویژه اعضای این انجمن داشت. در جشن بزرگ سینمای ایران فیلمهای"...

کلانتری: خودکفایی در محصولات سیاست غلطی بود ایلنا  ۱ ساعت پیش

کلانتری: خودکفایی در محصولات  سیاست غلطی بود به گزارش  ایلنا،عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با انتقاد از سیاست‌های کلان در دهه‌های گذشته گفت: مصرف منابع طبیعی و به خصوص آب توسط مردم در کشور ناشی از سیاست‌های غلط است و متاسفانه ما بر اساس این سیاست‌ها هرچه داریم مصرف می‌کنیم. وی ادامه...

مصدومیت صدها تن در یک کنسرت +فیلم جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز به نقل از یورونیوز، سقوط یک سکو در یک جشنواره موسیقی در شهر ویگو در شمال غربی اسپانیا بیش از ۳۰۰ زخمی بر جا گذاشت.     رسانه‌های محلی گزارش کردند ۹ نفر از مجروحان هم‌اکنون بستری هستند. بسیاری از آسیب دیدگان این حادثه در محل و به شکل سرپایی مداوا شدند.   این...

همه چی عادیه! خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

همه چی عادیه! به‌گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ این فیلم سینمایی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محسن دامادی، در این برنامه سینمایی به آی‌فیلمی‌ها معرفی می‌شود. عباس غزالی، بهنوش بختیاری، رز رضوی، پژمان بازغی، رضا رویگری، لیلا بلوکات، سحر قریشی، نگین معتضدی، صفر کشکولی،...

همه راضی، مشکل کجاست؟ آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : همایون شجریان اوایل مرداد ماه امسال برای دومین بار در سال‌های اخیر، پیشنهاد اجرای کنسرت خیابانی را مطرح و علت آن را هم بهتر شدن حال مردم بیان می‌کند؛ در پی این اعلام برخی دیگر از هنرمندان هم آمادگی خود را برای برگزاری چنین کنسرتی اعلام می‌کنند و البته این بار برخلاف انتظار، این پیشنهاد...

نخستین حضور لیلا حاتمی و ساعد سهیلی در شبکه نمایش خانگی آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : در سریال نهنگ آبی برای نخستین بار لیلا حاتمی و ساعد سهیلی در شبکه نمایش خانگی حضور خواهند داشت.بازیگران دیگری نیز قرار است در این مجموعه بازی کنند که به زودی اسامی انها اعلام می‌شود.همچنین «نهنگ آبی» علاوه بر پخش در شبکه نمایش خانگی روی سرویس‌های وی او دی نیز قرار خواهد گرفت.ایلنا 

وقف ویلا برای ساخت مسجد و باغ پسته برای عزاداری ماه محرم خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فارس؛ دو باغ پسته‌ با نیت تأمین هزینه‌های عزاداری در ایام ماه محرم در شهرستان رفسنجان و یک باب ویلا به مساحت هزار و ۸۰۰ متر مربع در شاندیز خراسان رضوی وقف شد.  دو باغ پسته به مساحت ۲ هزار و ۸۰۰ متر توسط خیر گرانقدر «حمید رنجبر» به انضمام سهم آب را جهت برگزاری مراسم عزاداری...

موفقیت یک فیلم ژاپنی در گیشه چین خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وِرایِتی، فیلم «سارقان فروشگاه» اثر کارگردان ژاپنی «هیروکازو هیروکازو کورئیدا» که امسال برنده «نخل طلای کن» شد، پرفروش‌ترین فیلم باکس‌آفیس کشور چین شد. این فیلم که از سوم آگوست ( ۱۲ مرداد) توسط کمپانی «برادران هوآوی» در چین اکران شده توانست ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار...

رونمایی از اولین پوستر رسمی فیلم سینمایی همه چی عادیه! مرور نیوز  ۲ ساعت پیش

رونمایی از اولین پوستر رسمی فیلم سینمایی همه چی عادیه!به گزارش مرور نیوز به نقل از مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم سینمایی همه چی عادیه! به نویسندگی و کارگردانی محسن دامادی از فردا چهارشنبه ۲۴ مردادماه در گروه سینمایی ماندانا به نمایش عمومی درمی‌آید که در آستانه اکران، سازندگان از اولین پوستر رسمی این فیلم رونمایی کرده‌اند. طراحی...

پخش مستند فرزند امام از شبکه مستند مرور نیوز  ۲ ساعت پیش

پخش مستند فرزند امام از شبکه مستندبه گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی شبکه مستند سیما، فرزند امام به کارگردانی محتشم علی‌ نقوی، مستندساز پاکستانی مقیم ایران با بررسی تاریخ معاصر کشور پاکستان، روایتگر زندگی سید عارف سید حسینی از روحانیان شیعه پاکستان و رهبر نهضت جعفریه است. مستند فرزند امام در گفتگو با علامه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده