تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۶ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۲:۳۵
چرا گاهی مزه دهانمان شور می‌شود؟
به گزارش نامه نیوز، مصرف غذاهای شور اغلب موجب باقی ماندن طعم غذا در دهان می شود. اما زمانی که طعم شوری برای مدتی طولانی در دهان احساس می شود، این شرایط می تواند نشانه ای از یک مشکل زمینه ای باشد. طعم شور یا عجیب در دهان به طور معمول مساله ای نگران کننده نیست، اما علائم آن می تواند ناخوشایند و آزاردهنده باشند.
وقتی دهان شور می‌شود!به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "مدیکال نیوز تودی"، برخی دلایل احساس طعم شوری بلند مدت در دهان ممکن است به دخالت و درمان پزشکی نیاز داشته باشند. در همین حال، درمان های خانگی نیز می توانند به تسکین علائم کمک کنند.دلایلبرخی دلایل احساس شوری بلند مدت در دهان بی ضرر هستند، در شرایطی که رسیدگی به برخی دیگر ممکن است نیازمند دخالت پزشکی باشند.
ترشح پشت بینیترشح پشت بینی شرایطی شایع است و ممکن است به واسطه موارد زیر رخ دهد:آلرژی هاعفونت های سینوسیسرماخوردگیترشح پشت بینی شامل مخاط اضافی در مسیرهای پشت بینی است که به گلو منتهی می شوند. وجود این مخاط ممکن است طعم بزاق را شورتر از حد معمول سازد.داروهای بدون نسخه می توانند به پاکسازی ترشح پشت بینی کمک کنند، که احتمالا به از بین رفتن طعم شور دهان نیز منتج خواهد شد.
کم آبی بدنکم آبی بدن می تواند به شکل گیری طعمی عجیب در دهان و علائم دیگر مانند خشکی دهان منجر شود. زمانی که بدن با کمبود مایع مواجه است، بزاق ممکن است سرشار از مواد معدنی شور شود زیرا تعادلی بین سطوح نمک و آب بدن وجود ندارد.از علائم کم آبی بدن که به طور معمول با طعمی عجیب در دهان همراه هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:خستگیسردرگمیسرگیجه یا سبکی سرادرار به رنگ زرد تیره یا نارنجیکاهش دفع ادرارتشنگی شدیدمواردی مانند اسهال یا مصرف بیش از حد الکل می توانند موجب کم آبی بدن شوند.
افرادی که بدون نوشیدن آب کافی ورزش می کنند نیز ممکن است با کم آبی بدن مواجه شوند.خشکی دهانخشکی دهان یکی از علائم کم آبی بدن است، اما می تواند وضعیتی جداگانه نیز باشد. افراد مبتلا به خشکی دهان ممکن است این گونه احساس کنند که توپ های پنبه ای در دهان آنها قرار دارد و همچنین امکان تجربه بزاق چسبنده یا خشک وجود دارد.
در این شرایط طعم بزاق می تواند عجیب باشد که اغلب شور یا تلخ است.برخی داروها می توانند موجب خشکی دهان شوند. همچنین، این شرایط می تواند به واسطه استفاده از تنباکو یا یک بیماری زمینه ای شکل بگیرد. با این وجود، گرفتگی بینی اغلب برای خشک شدن دهان کفایت می کند زیرا فرد مجبور است به جای بینی از طریق دهان تنفس کند.
بیماری رفلاکس معدهبیماری رفلاکس معده ممکن است در پس احساس طعم شوری در دهان قرار داشته باشد. این بیماری زمانی رخ می دهد که اسفنکتر مری ضعیف شده و به صفرا یا اسید معده اجازه ورود به مری را می دهد. این شرایط به احساس سوزش در سینه، به همراه علائم دیگر منجر می شود.همچنین، بیماری رفلاکس معده موجب شکل گیری طعمی عجیب در دهان می شود که اغلب شور، تلخ یا ترش توصیف می شود.
خون در دهانزمانی که شوری همانند زنگ زدگی یا طعم فلز به نظر می رسد، این شرایط می تواند نشانه ای از وجود خون در دهان باشد. خوردن غذاهای تیز مانند چیپس یا آبنبات می تواند موجب خونریزی در دهان شود. همچنین، احتمال آسیب رساندن به لثه و خونریزی هنگام استفاده از نخ دندان یا سواک زدن دندان ها نیز وجود دارد.طعم شوری پس از مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان می تواند یک نشانه اولیه از جینجیویت یا التهاب لثه باشد.
این شرایط توسط دندانپزشک قابل تشخیص و درمان است.عفونت هادر صورت عدم درمان جینجیویت، این شرایط ممکن است به یک عفونت دهانی مانند پریودنتیت منجر شود. در صورت عدم درمان پریودنتیت، این شرایط می تواند اثرات پایدار بر دندان ها و استخوان ها به همراه داشته باشد.پریودنتیت ممکن است عامل طعم شور یا آهن مانند در دهان باشد و همچنین می تواند به موارد زیر منجر شود:از دست دادن دندانتجمع چرک زیر دندانشکل گیری زخم در لثهلثه های دردناک و زخمیبوی بد دهانعفونت های دیگر مانند برفک دهانی نیز ممکن است به ایجاد طعمی شور در دهان منجر شوند.
این عفونت مخمری موجب پدیدار شدن لکه های سفید در دهان و یک احساس سوزش یا حساسیت غیر معمول در آن می شود. افراد مبتلا به این شرایط ممکن است در چشایی دچار مشکل شده یا طعمی تلخ، فلزی یا شور را در دهان خود احساس کنند.عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی نیز می تواند موجب شکل گیری طعمی عجیب در دهان شود. اگر علائم مدیریت نشوند، این شرایط می تواند موجب سرفه های خونی و در نتیجه طعمی شور یا فلزی در دهان شود.
کمبودهای تغذیه ایطعم شور در دهان می تواد به واسطه کمبود برخی مواد مغذی در بدن شکل بگیرد. اگر پزشک به این شرایط مشکوک شود، آزمایش خون برای تشخیص دقیق را تجویز می کند. درمان به طور معمول شامل مصرف مکمل ها می شود.شرایط پزشکیبرخی شرایط که بر مغز و اعصاب اثرگذار هستند می توانند زبان را نیز تحت تاثیر قرار داده و به احساس طعمی شور در دهان منجر شوند.
از جمله این شرایط می توان به بیماری ام‌اس، فلج بل یا حتی یک تومور مغزی اشاره کرد. فردی که دچار آسیب دیدگی سر یا گردن شده است نیز امکان دارد علائم آسیب عصبی را تجربه کند.سندرم شوگرن، یک اختلال خودایمنی، نیز می تواند موجب خشکی چشم ها و دهان شود. این شرایط ممکن است در پس احساس طولانی مدت طعمی شور در دهان و همچنین درد مفصلی، خستگی، و نقص در عملکرد اندامی قرار داشته باشد.
عدم تعادل هورمونیعدم تعادل هورمونی مانند آنهایی که در زمان یائسگی یا بارداری تجربه می شوند، می تواند موجب ایجاد تغییر در جوانه های چشایی شده و ایجاد طعم هایی عجیب در دهان را به همراه داشته باشد.عوارض جانبی داروبرخی داروها می توانند موجب خشکی دهان شوند که به شکل گیری طعمی عجیب در دهان منجر می شود.برخی روش های درمان سرطان می توانند جوانه های چشایی را تحت تاثیر قرار داده و به ایجاد طعمی عجیب در دهان منجر شوند.
افرادی که این درمان ها را پشت سر می گذارند ممکن است خشکی دهان را نیز تجربه کنند که یکی دیگر از دلایل شایع احساس طعمی شور در دهان برای بلند مدت است.گزینه های درماندرمان درست برای احساس شوری در دهان به دلیل این شرایط بستگی دارد. برای افراد بسیاری نوشیدن چند لیوان آب اضافی در در روز برای بهبود شرایط کفایت می کند.
افراد دیگر ممکن است نیازمند مراجعه به پزشک یا دندانپزشک برای تشخیص دقیق باشند.عوارض جانبیبی توجهی به درمان هر شرایطی می تواند پیامدهایی را به همراه داشته و علائم را تشدید کند. هر فردی که بدون دلیل مشخص ایجاد تغییرات پایدار در چشایی خود را تجربه می کند باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کند.
درمان های خانگیاز جمله درمان های خانگی برای مقابله با احساس شوری در دهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:رعایت بهداشت دهان و دنداناستفاده از دهانشویه های ضد باکتریجویدن آدامس بدون قندنوشیدن آب فراوان در طول روزترک الکل و سیگارپرهیز از غذاهای چرب یا تندمنبع: عصر ایران var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کلمات کلیدی:
▫ بدن ▫ بیماری ▫ ترش ▫ خشک ▫ خشکی ▫ خون ▫ دندان ▫ دهان ▫ دهان شود ▫ شوری ▫ طعم ▫ طعمی ▫ عجیب ▫ عفونت ▫ علائم ▫ معمول ▫ موارد زیر ▫ شکل گیری طعمی ▫ ترشح پشت 
کد خبر: 1201819  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

این پاییز افسرده نمی شوید اگر... بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

این پاییز افسرده نمی شوید اگر... به گزارش بهداشت نیوز، این فصل برای این افراد دلگیر ترین و بدترین روزهای سال را به همراه می آورد و به هیچ عنوان از فرارسیدن فصل پاییز خوشحال نمی شوند.در این مطلب ما به این افراد چند توصیه می کنیم تا با شاید با رعایت این نکات اندکی از سختی فصل پاییز را برایشان کم کرده باشیم. پرده ها را کنار بزنید افسردگی...

5 کار که پس از خوردن غذا نباید انجام دهید بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

5 کار که پس از خوردن غذا نباید انجام دهید به گزارش بهداشت نیوز، وعده های غذایی برای تامین انرژی بدن بسیار لازم هستند همچنین خوردن هر خوراکی خاصی می تواند ویتامین، مواد معدنی خاصی را وارد بدن کند اما برای آنکه از همه این موارد استفاده کامل را ببرید باید نکاتی را در نظر داشته باشید برای مثال بعد از خوردن غذا نباید کارهای خاصی را انجام دهید که...

کیبورد مخصوص تلویزیون هوشمند طراحی شد شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

با این کیبورد، نیازی نیست کاربر آدرس وب سایت یا کلمات جستجو را وارد کند. این کیبورد با هر مدلی کار نمی کند اما قابلیت یکپارچگی با تلویزیون های ۴K ال جی، سامسونگ و سونی که پس از ۲۰۱۶ در بازار عرضه شده اند را دارد. همچنین لازم نیست کاربر کیبورد را با تلویزیون استفاده کند. این کیبورد به بلوتوث...

افزایش خطرپذیری ماهیان در اثر آلودگی نوری همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

افزایش خطرپذیری ماهیان در اثر آلودگی نوری افزایش خطرپذیری ماهیان در اثر آلودگی نوری دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:محققان آلمانی دریافتند قرار گرفتن ماهی‌ها در برابر نور مصنوعی در طول شب موجب افزایش ریسک‌پذیری آن‌ها در روز می‌شود. ...

آشنایی با ملاحظات آبی که زیاد مانده است همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

آشنایی با ملاحظات آبی که زیاد مانده است آشنایی با ملاحظات آبی که زیاد مانده است دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:بسیاری با این تجارب آشنا هستند: گذاشتن لیوانی پر از آب کنار تختخواب یا روشن کردن دستگاه آب‌جوش کنی که آب آن دیروز پر شده است. ...

بچه فروش، کلاهبردار از آب درآمد سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

بچه فروش، کلاهبردار از آب درآمدسلامت نیوز:داشتن فرزند برایم یک رویای بی تعبیر بود حاضر بودم همه زندگی ام را فدا کنم تا کودکی در فضای خانه ام لبخند بزند اما با گذشت چند سال از ازدواجم باردار نشده بودم و همه درمان هایم بی نتیجه ماند تا این که برای رهایی از این وضعیت تصمیم گرفتم ... به گزارش سلامت نیوز، خراسان نوشت: این ها بخشی از...

رهایی از پوست خشک سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

رهایی از پوست خشکسلامت نیوز: داشتن پوستی با جنس خشک بویژه در صورت، عامل عصبانیت خیلی از خانم‌هاست. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایران بانو، آرایش روی آن خوب نمی‌نشیند، زود زخم می‌شود و در زمستان پوسته پوسته می‌شود. اما علاوه بر این، پوست خشک زودتر پیر و چروک می‌شود و در مقابل بسیاری از بیماری‌ها،...

ساخت نانوداربست استخوانی با قابلیت رهاسازی موضعی دارو در موضع بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

ساخت نانوداربست استخوانی با قابلیت رهاسازی موضعی دارو در موضع به گزارش بهداشت نیوز: ملیکا صحرانورد، مجری طرح با بیان اینکه وقتی اندامی آسیب جزئی می‌بیند، به مرور زمان توسط بدن ترمیم می‌شود، ادامه داد: اما اگر آسیب زیاد باشد، بدن نمی‌تواند آن را ترمیم کند؛ از این رو نیاز به داربست‌های سلولی برای ترمیم بافت آسیب‌دیده است.

با حضور رئیس هیات مدیره بانک سرمایه؛ آیین آغاز سال تحصیلی جدید در دبستان نونهالان اسلام برگزار... بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

با حضور رئیس هیات مدیره بانک سرمایه؛ آیین آغاز سال تحصیلی جدید در دبستان نونهالان اسلام برگزار شد به گزارش روابط عمومی بانک سرمایه، مراسم آغاز سال تحصیلی جدید، صبح روز اول مهرماه در دبستان پسرانه نونهالان اسلام در منطقه 17 شهر تهران و با حضور دکتر علیرضا اکبری، رئیس هیات مدیره بانک سرمایه، برگزار شد. در این مراسم دکتر اکبری در سخنانی کوتاه ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید و با اشاره به آغاز هفته...

آغاز فعالیت رسمی آمازون در ترکیه شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

 آمازون که یکی شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه تجارت الکترونیک و خرده‌فروشی آنلاین در جهان محسوب می‌شود، به تازگی می‌خواهد سهم خود را از بازارهای جهانی گسترش و توسعه دهد. بدین ترتیب تصمیم گرفته است فعالیت خود را در ترکیه آغاز و ۱۵ گروه کالایی را برای کاربران این کشور عرضه و ارائه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده