تعداد بازدید: ۸
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۸ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۲۸
موعد ترمیم کابینه
ایران آنلاین /مطالبه ترمیم کابینه حالا دیگر حرف منتقدان و مخالفان دولت نیست بلکه جریان‌های سیاسی حامی دولت هم خواستار آن شده‌اند. بعد از اعمال فشارهای امریکا که از آن به جنگ اقتصادی علیه ایران تعبیر می‌شود، شرایط جدید بر کشور حاکم شده و مسئولان هم در برابر آن تدابیری اندیشیده‌اند.
تغییر برخی اعضای دولت هم به نظر می‌رسد در همین راستا و تزریق نیروی جدید به کابینه است. محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری که پیش از این احتمال جابه‌جایی برخی اعضای دولت را رد نکرده بود، دیروز در حاشیه نشست هیأت دولت یک گام فراتر نهاد و خبر داد که رئیس جمهوری در حال بررسی اسامی گزینه‌هایی است که قرار است به جمع همکارانش اضافه شوند.
اسامی افرادی که حسینعلی امیری معاون پارلمانی و محمد نهاوندیان معاون رئیس جمهوری هم از چند و چون آن اظهار بی‌اطلاعی کردند. با این حال گفته می‌شود برخی از اعضای تیم اقتصادی دولت در اولویت این جابه‌جایی‌ها خواهند بود. رئیس دفتر رئیس جمهوری ضمن تأیید تغییرات کابینه، یک گام فراتر رفت و گفت رئیس جمهوری درحال بررسی اسامی مختلف است.
این اظهار نظر تغییرات در کابینه را قریب‌الوقوع می‌نماید، اما محمود واعظی، چند و چون این تغییرات را به بررسی‌ها و تصمیمات رئیس جمهوری موکول کرد. وی این مطلب را روز گذشته در پایان نشست هیأت وزیران با خبرنگاران در میان گذاشت. دیگر اعضای کابینه همچون حسینعلی امیری، معاون امور مجلس رئیس جمهوری هم گفت که در کابینه درباره این تغییرات بحثی نشده و محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهوری نیز مانند دیگر اعضای کابینه، هرگونه تصمیم‌گیری را مطابق قانون اساسی برعهده شخص رئیس جمهوری دانست.
به گزارش «ایران»، رئیس دفتر رئیس جمهوری اخبار مربوط به تغییرات کابینه را در پاسخ به پرسشی درباره محتوای جلسه اخیر هیأت دولت با رهبر معظم انقلاب تأیید کرد. واعظی در این باره گفت: رهبر معظم انقلاب در آن جلسه در ارتباط با شرایط کشور و وظیفه‌ای که دولت دارد، صحبت کردند و با اشاره به اطمینان خاطری که به دولت دارند، فرمودند مطمئن هستم قطعاً این دولت می‌تواند از این مرحله بخوبی و با شجاعت عبور کند.
وی اضافه کرد: این مسائل می‌طلبد که درباره برخی از اعضای کابینه که در یک شرایط عادی از سوی رئیس جمهوری انتخاب شدند، تصمیمات دیگری اتخاذ شود، به همین دلیل اکنون رئیس جمهوری درحال مطالعه هستند و اسامی مختلف را بررسی می‌کنند و صحبت می‌شود که ان‌شاءالله در فرصت مناسب تغییرات در کابینه انجام شود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه مسائلی از قبیل اینکه تغییرات چند نفر هستند و چه زمانی انجام می‌شود، همه از سوی رئیس جمهوری بررسی می‌شود، تأکید کرد که اعضای اقتصادی دولت هم جزو این تغییرات خواهند بود. وی درباره فضاسازی‌ها نسبت به جلسه دولت با رهبر معظم  انقلاب هم گفت: خبری که دفتر مقام معظم رهبری منتشر کرد، کاملاً مثبت و محتوای جلسه هم بسیار خوب بود.
جلسه‌ای بسیار صمیمی بود و همه اعضای دولت بعد از جلسه گفتند انرژی مضاعف گرفتیم که با تمام وجود برای نظام و کشور کار کنیم. واعظی افزود: کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند، هنوز نمی‌دانند که جنگ اقتصادی شروع شده و فشارهای امریکا وجود دارد و متأسفانه هنوز دنبال تسویه حساب هستند. رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: بالاخره انتخاباتی انجام شده و نتیجه انتخابات چیز دیگری درآمده است باید این حرف‌ها را تمام کنند و مشکلات مردم حل شود.
اینها همیشه دنبال این هستند که مردم و افکار عمومی را به حاشیه ببرند. سه سناریوی بودجه‌ای برای مقابله با تحریم‌ها واعظی در پاسخ به اینکه برنامه دولت برای مقابله با شرایط جدید و تأمین نظرات رهبری چیست، اظهار کرد: از حدود دو ماه قبل یعنی زمانی که مطمئن شدیم امریکا از برجام خارج می‌شود، رئیس جمهوری  به گروهی با محوریت سازمان برنامه و بودجه مأموریت دادند تا سناریوهای مختلفی را طراحی و تنظیم کنند.
وی اضافه کرد: سه سناریو مشخص شد که این گزینه‌ها در ستاد اقتصادی دولت بحث شده و در صورت نهایی شدن، در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی بحث خواهد شد. وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اختلاف نظرهای حزب کارگزاران و حزب اعتدال و توسعه و سهم خواهی از دولت از سوی این دو حزب گفت: بحث سهم خواهی در این دولت هیچ وقت مطرح نبوده و نیست.
کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند هیچ شناختی از روحیه آقای رئیس جمهور ندارند. واعظی تصریح کرد: آقای رئیس جمهوری هم در دولت یازدهم و هم در دولت دوازدهم شخصا بر اساس آنچه در مبارزات انتخاباتی به مردم تعهد کرده تصمیم گرفتند و اکنون هم که بررسی می‌کنند اصلاً به هیچ وجه این گونه ملاحظات را ندارند.
پیامدهای بی سیاستی ترامپ رئیس دفتر رئیس جمهوری در واکنش به اظهارات ترامپ که در آن به صراحت از مداخله در امور داخلی ایران گفت، تصریح کرد: ما در وقوع این مداخلات تردید نداریم و این مسأله نه مربوط به امروز، بلکه مربوط به 40 سال گذشته است، یعنی بعد از پیروزی انقلاب تا امروز همه تلاش خود را کردند تا به نظام فشار بیاورند.
واعظی با اشاره به اینکه فرق آقای ترامپ با دیگر رؤسای جمهور این است که چون سیاستمدار نیست، مطالب خود را به صورت علنی می‌گوید، اضافه کرد: باوجود این‌ها، ملت ما فهیم است، ممکن است مطالباتی از بخش‌ها و قوای مختلف و دولت داشته باشند، اما وقتی که امریکا می‌خواهد برای مردم ایران تصمیم بگیرد، مردم تصمیم خود را می‌گیرند و تحت تأثیر این مسائل قرار نمی گیرند.
نهاوندیان: میدان‌داری اقتصاد با دولت است محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهوری نیز با اشاره به جلسه اخیر هیأت دولت با رهبر معظم انقلاب گفت: رهبر معظم انقلاب در این جلسه تأکید داشتند که در این میدان میانداری با دولت است که مسائل اقتصادی همه قوا و نهادها همکاری لازم را خواهند داشت. وی  درباره ترمیم تیم اقتصادی نیز گفت: طبعاً تصمیم‌گیری هم در محتوای این موضوع و هم زمان آن، با رئیس جمهوری است، هر زمانی که ایشان شرایط را برای مطلب مناسب تشخیص دهند، حتماً تصمیم می‌گیرند و دستور می‌دهند.
در جلسه هیأت دولت به ریاست روحانی؛ رئیس کل بیمه مرکزی انتخاب شد هیأت وزیران در جلسه روز چهارشنبه که به ریاست روحانی  برگزار شد، به غلامرضا سلیمانی امیری به عنوان رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران رأی اعتماد داد و از خدمات رئیس کل پیشین قدردانی کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، رئیس جمهوری در این جلسه رئیس کل جدید بیمه مرکزی را به گسترش چتر حمایتی بیمه و پوشش کامل آن در حوادث طبیعی و غیرمترقبه و نیز بهره‌گیری از نیروهای جوان و خلاق و تحول در این صنعت از طریق گسترش شفافیت و رقابت توصیه کرد.
روحانی همچنین بیمه قدرتمند و قوی را بیمه‌ای با بیشترین پوشش در زندگی روزمره مردم و بنگاه‌های اقتصادی دانست و بر تلاش برای کاهش هزینه‌های مردم از مسیر توسعه حضور بیمه و تکمیل پوشش آن تأکید کرد. تقویت آمادگی بیمه‌ها برای مقابله با تحریم و لزوم ارتباطات منطقه‌‌ای و بین‌‌المللی بیمه‌‌ها برای حمایت از فعالیت‌‌های اقتصادی و جریان بهینه امور، از دیگر مطالبات رئیس ‌جمهوری از بیمه مرکزی در این جلسه بود.
در ادامه دولت به منظور تداوم اجرای سیاست قیمت تضمینی برای محصولات ذرت و جو، افزایش شفافیت معاملات و کاهش بار مالی دولت، با عرضه محصولات ذرت و جو در بورس کالای ایران موافقت کرد. هیأت وزیران همچنین به منظور توسعه شبکه آزادراهی کشور، افزایش ایمنی، سرعت در جابه‌جایی بار و مسافر، صرفه‌جویی در مصرف سوخت، کاهش زمان سفر و آلودگی محیط زیست و افزایش ظرفیت ترافیکی، با صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای پروژه آزادراه کنارگذر قم و قم- سلفچگان- راهجرد با برآورد تقریبی 8 هزار و 600 میلیارد ریال موافقت کرد.
  کلمات کلیدی موعد ترمیم کابینه بررسی گزینه‌های جدید

کد خبر: 1204138  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

متن کامل نامه خوانساری به روحانی منتشر شد مرور نیوز  ۲۰ دقیقه پیش

متن کامل نامه خوانساری به روحانی منتشر شد به گزارش مرور نیوز، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در نامه نوشته است: تصمیم جدید دولت در مورد حذف رانت ارزی ۴۲۰۰ تومانی اقدامی منطقی و قابل توجه به شمار می‌آید. البته که مدت‌ها قبل امکان این وجود داشت که نرخ ارز یکسان‌سازی شده و این رانت بزرگ برای همیشه از اقتصاد...

خطیب نماز جمعه 26 مرداد ابوترابی شد مرور نیوز  ۲۰ دقیقه پیش

خطیب نماز جمعه 26 مرداد ابوترابی شدبه گزارش مرور نیوز، خطیب نماز جمعه این هفته تهران جمعه 26 مرداد مشخص شد. نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته تهران روز 26 مرداد به امامت حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد برگزار خواهد شد. همچنین سعدالله زارعی تحلیل‌گر مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی...

نامه قالیباف به سران سه قوه تایید شد تسنیم  ۳۴ دقیقه پیش

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، پس از اظهار بی‌اطلاعی محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور از نامه محمدباقر قالیباف به رئیس‌جمهور، محسن پیرهادی دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت در گفتگویی، ضمن تایید ارسال نامه‌ قالیباف به برخی مسئولان نظام گفت: احتمالا هنوز این نامه به دست خود...

نیک روش: اقتصاد لیبرال نمی‌تواند نسخه‌ای برای پیش برد انقلاب اسلامی ارائه کند تسنیم  ۳۴ دقیقه پیش

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمدجواد نیک‌روش رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور در مراسم معارفه مسئول جدید بسیج دانشجویی استان قزوین اظهار داشت: تنها قشری که با تأکید حضرت امام خمینی (ره) تشکیل شد بسیج دانشجویی و طلاب است که با گذشت سه دهه از صدور این پیام جا دارد که به‌ صورت جدی در چرایی...

موافقت اعضای شورای نگهبان با کلیت طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان شبستان  ۳۴ دقیقه پیش

موافقت اعضای شورای نگهبان با کلیت طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگانبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در جلسه امروز شورای نگهبان گفت: اعضای شورای نگهبان در این جلسه نسبت به طرح مذکور نظر موافق داشتند و با کلیت آن موافق بودند. سخنگوی شورای نگهبان...

مهمترین ابزار قدرت جمهوری اسلامی روحیه ایثارگری و فداکاری است شبستان  ۳۴ دقیقه پیش

مهمترین ابزار قدرت جمهوری اسلامی روحیه ایثارگری و فداکاری است  به گزارش خبرگزاری شبستان به قل از وزارت خارجه، جمعی از آزادگان قبل از انقلاب و جنگ تحمیلی وزارت امور خارجه در آستانه سالگرد بازگشت آزادگان به کشور در نشستی صمیمی با وزیر امور خارجه دیدار کردند. محمدجواد ظریف در این دیدار با اشاره به اینکه «وزارت امور خارجه این توفیق و سعادت را دارد که ۴۰...

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: بیانات رهبر ایران را شنیدیم/ هیج ضرب‌الاجلی برای پاسخ به درخواست... نامه  ۵۰ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، «هیدر نائورت»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درنشست خبری در واکنش به اظهارات حیدرالعبادی درباره ادامه تجارت با ایران بدون استفاده از دلار، گفت: من این گزارشات را کمی قبل از اینکه به نشست بیایم، دیدم. در مجموع، من می‌توانم بگویم که ما به تلاش‌هایمان از طریق دولت عراق و اقلیم کردستان...

کاظم جلالی: نه روح لاریجانی از حزب خبر دارد و نه من ! نامه  ۵۰ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، کاظم جلالی رئیس فراکسیون مستقلین مجلس، با اشاره به شکل‌گیری حزب جدید که گفته می‌شود نزدیک به طیف علی لاریجانی رئیس مجلس است، اظهار داشت: نَه روح آقای دکتر لاریجانی از این حزب خبر دارد و نَه من. در جریان اخبار این حزب نیستم.  کاظم جلالی در حالی خود و علی لاریجانی را از جریان...

واکنش سفیر ایران به ابهامات تقسیم دریای خزر خبرگزاری برنا  ۵۲ دقیقه پیش

واکنش سفیر ایران به ابهامات تقسیم دریای خزر به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «حمید بعیدی نژاد» سفیر کشورمان در لندن نسبت به اظهارات یک کارشناس روس در بی‌بی‌سی درباره موقعیت ایران در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر واکنش نشان داد و توضیحاتی را ارائه کرد. وی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: «یک...

مهم ترین عامل قدرت ملی کشور، مردم هستند خبرگزاری برنا  ۵۲ دقیقه پیش

مهم ترین عامل قدرت ملی کشور، مردم هستند به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، در آستانه سالگرد بازگشت آزادگان به میهن جمعی از آزادگان قبل از انقلاب و جنگ تحمیلی وزارت امور خارجه،  با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار کردند. ظریف در این دیدار با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه این توفیق و سعادت را دارد که ۴۰ درصد از...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده