تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۸ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۲۹
«نذرآب» در زمین های خشک و تشنه سیستان و بلوچستان
ایران آنلاین /   البته دیگر باید بگوییم «کویر هامون»! »تا چشم کار می‌کند گرد مرگ است که بر رخ دریاچه نشسته است. قایق‌های رنگ و رو رفته و زمین ترک خورده نشان می‌دهد چندی است که دیگر رنگ زندگی، از این دریاچه رخت بسته است. اسکله هم متروکه شده است در و دیوارهای اطراف پر است از تبلیغات تعمیر قایق موتوری، فروش وسایل ماهیگیری و صیادی.
نشانه‌هایی که فقط داغ دل مردم را تازه می‌کنند. دیگر کسی نمانده تا نی بُرِش زند و «توتن» بسازد و بزند به دل هامون. حالا دیگر مردان «توتن» سوار سیستانی قاب عکسی شده‌اند بر دیوارهای «موزه منطقه‌ای جنوب شرق ایران» و داغی بر دل مردم این سرزمین که با شروع هر طوفان تازه‌تر می‌شود.
..اینجا سیستان مرکز بادهای معروف 120روزه است که گاه قدشان تا 260 روز کش می‌آید و می‌شود محنت مردم این سرزمین. سرزمینی که روزی به‌خاطر رونق کشاورزی و دامپروری و ماهیگیری انبار غله ایران بوده است. اما مرز آبی هیرمند بسته شد! هامون چشم به راه ماند و خشک شد و حال بادهایی که میهمان هامون بودند و ارمغان شان خنکای لذت‌پذیری بود شده‌اند بلای جان مردم؛ این بار بادها ریگ کف دریاچه می‌آورند، شن و ماسه می‌آورند برای مردم، محنت و رنج می‌آورند.
.. بادهایی که آسم هدیه می‌آورند! زابل و زهک و هیرمند جاهایی‌اند که خشکسالی بیشتر از هر جایی اینجا  جاخوش کرده، منطقه اسیر طوفان است و بیشترین امدادرسانی‌ها در این مناطق اتفاق می‌افتد. قرار است زاهدان را به مقصد زابل ترک کنیم؛ حدود 200کیلومتر فاصله زاهدان تا زابل است.
آفتاب نزده راه می‌افتیم! هوا بشدت میل به گرم شدن دارد و زمین خشک است و تشنه، این تشنگی وقتی با روزهای بحرانی و طوفانی هم نشین می‌شود زندگی را بر کام مردم تلخ‌تر و زهر‌تر می‌کند.بیشتر فعالیت امدادگران استان در زمان طوفان، اسکان اضطراری است برای آنهایی که در راه می‌مانند، کمک به روستاییان برای اینکه خانه‌هایشان را از حصر شن‌ها رهایی دهند و توزیع آب آشامیدنی و.
.. هر چه می‌رویم به سمت «زهک»، زمین بی‌تاب و خشک‌تر می‌شود و تل‌های باقیمانده شن‌های روان بیشتر خودنمایی می‌کنند؛ تلاش جمعیت هلال‌ احمر استان این بوده است که در پایگاه‌های استان از نیروهای بومی منطقه استفاده کند تا هم رفت و آمد راحت‌تر باشد و هم امدادگرها دلگرم‌تر.
رسول راشکی، مدیرعامل جمعیت هلال‌ احمر سیستان است. مدیرِ میانسالی که خاطرات زیادی از روزگار خوش سیستان و بلوچستان دارد؛ خودش‌ زاده یکی از همین روستاهایی است که لحظه به لحظه خشک‌ شدن هامون و رنگ باختن زندگی از رخ سرزمینش را دیده است. بحث خشکسالی و طوفان که می‌شود لبخند می‌زند و می‌گوید: یک وقت‌هایی آنقدر گرد و خاک و طوفان زیاد است که چشم چشم را نمی‌بیند حالا این را ضرب کنید در خشکسالی و بی‌آبی.
..گاه غلظت شن‌ها در هوا به 15برابر حد مجاز می‌رسد و حتی یک متری‌تان را هم نمی‌توانید ببینید. رنج و غم مردم این سرزمین زیاد است و شنیدنی؛ روستاییان بخشی‌هایی از سیستان، شب‌ها مرغ و خروس‌هایشان، گوسفند و بزهایشان را می‌آورند وسط خانه خودشان، چون آغل‌ها زیر طوفان مانده است و پولی ندارند که تعمیرش کنند و حیوان زبان بسته هم شب زیر طوفان بماند ممکن است بمیرد! اینجا اگر خانه و زندگی‌ات را ول کنی و برای مدت طولانی بروی سفر؛ وقتی برگردی جز تلی از شن و خاک چیزی نمانده است.
در این مناطق کودکان و زنان زیادی بخاطر کمبود آب و سوء تغذیه دچار مشکلات جدی هستند. دکتر علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر که برای بررسی وضعیت آسیب دیدگان از خشکسالی به سیستان و بلوچستان سفر کرده می‌گوید: یکی از اهداف این نهاد کشور در کنار مردم بودن در تمام حوادث طبیعی و غیرطبیعی است. با توجه به مشکلات خشکسالی‌های دو دهه اخیر در این استان و معضلات بسیاری که برای مردم به همراه داشته است، این نهاد وظیفه خود دانسته تا تمام توانش را برای کمک به مردم این منطقه به کار گیرد.
وی ادامه می‌دهد: اساساً هلال احمر وظیفه‌ای در زمینه مقابله باخشکسالی ندارد اما در این مسیر ضروری است راهکارهای پیشگیری ثانویه برای کمتر شدن یا متوقف کردن خشکسالی در منطقه با همکاری سایر نهادها و دستگاه ها بعد از بررسی‌های کارشناسی مورد توجه قرار گیرد. زندگی نه‌ چندان مسالمت‌آمیز با سرزمین تشنه! مردم این مناطق کارشان دامپروری و کشاورزی است، اما با خشک‌ شدن هامون و استمرار خشکسالی و بعد از آن طوفان‌های شن بیشتر زمین‌های کشاورزی زیر شن مدفون شده و عملاً نمی‌شود از آنها استفاده کرد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشتر مردم منطقه مشکلات تنفسی دارند و بسیاری از روستاها در طوفان قابل دسترسی نیست و امدادگران بسته غذایی و آب آشامیدنی برای مردم می‌آورند. در روستاها اوضاع چندان مطلوب نیست. باغچه‌ها تا زانو در شن است، تاک‌های تازه قلمه‌زده همه‌شان خشکیده‌ است.
وضعیت امرار  معاش مردم رنگ خشکی و شن دارد. شن‌ها در همه جای زندگی و جان مردم رخنه کرده است. بیشتر مردم روستاهای گرفتار در خشکسالی و طوفان، آسم یا مشکل تنفسی دارند، حتی کابوس‌اش هم ترسناک است که جایی زندگی کنی که اگر سرت را دیر بجنبانی شن‌های ناخوانده تا بالای پنجره خانه بالا می‌آیند و محبوست می‌کند.
.. وقت تنگ است؛ داغی زمین، نفسگیر بودن هوا و شن‌هایی که زیر دندان‌هایمان جا خوش کرده‌اند اجازه نمی‌دهند بیشتر بمانیم و حرف بزنیم... محلی‌ها اطلاعات خوبی از سیستان و بلوچستان دارند و دوست دارند دائماً از سرزمین‌شان و روزهای پررونق‌اش برای دیگران بگویند؛ از پایانه مرزی میلَک می‌گویند که قرار است منطقه آزاد شود و جایی شود مانند چابهار و شاید به زندگی مردم رونق بدهد.
از هامون می‌گویند که برای خیلی از جوانان سیستانی تداعی‌کننده کودکی پرشور و نشاط بوده است؛ کودکی که با یک تور ماهیگیری و یک قلاب پیوند خورده و دریاچه‌ای که محل ماهیگیری بچه‌ها بوده و از حال امروز هامون و هیرمند می‌گوید که با بسته شدن آب از سوی کشور افغانستان خشک شد و... «هیرمند» یکی از مراکز اصلی طوفان‌های 120روزه است.
شهرستانی مرزی و نزدیک هامون. در برخی از روستاها تنها دو، سه خانوار در آن زندگی می‌کنند که قصد ترک خانه و کاشانه‌شان را هم ندارند، زمین‌های کشاورزی‌شان زیر شن مانده است. آغل گوسفندان هم زیر شن است. زبانشان را نمی‌فهمیم اما از ایما و اشاره‌ها می‌شود فهمید داستان چیست.
وجه اشتراک اینها هم همان بیماری آسم است که از نوزادشان تا زن باردار و پیرمرد و پیرزن را گرفتار کرده است. چندین نوبت سبدغذایی و آب آشامیدنی برایشان آورده‌اند تا اوضاع زندگی آرام‌تر شود، اما همچنان زندگی وفق مراد خشکسالی و طوفان شن می‌چرخد. هامون همچنان چشم به راه مانده است امدادگران از خاطرات سیستان می‌گویند اینکه در سالیان سال دریاچه هامون میهمان هزاران پرنده مهاجر بود که مسیر کج می‌کردند تا استراحتی کنند اما از وقتی خشک شد تلفات داد.
پرنده‌ها آمدند و به خشکی خوردند و طوفان هم به آنها آسیب ‌زد. برخی مردم محلی، پرنده‌های جا مانده و گمشده و گرسنه را می‌بردند خانه‌هایشان. چند روز نگه می‌داشتند تا آب و هوا بهتر شود و بعد رهایشان می‌کردند.نزدیک‌های غروب است که قصد برگشت می‌کنیم. در مسیر برگشت چند جایی توقف می‌کنیم و بازدیدی از روستاها داریم.
جاده‌ها تقریباً زیر پوشش شن‌اند و هرقدر هم پاکسازی شود باز هم به‌دلیل وزش باد جابه‌جا می‌شوند و در کف جاده‌ جاخوش کرده‌اند و عبور و مرور را مشکل... شن‌های زیر دندان و نِشَسته بر صورت، بدجوری کلافه‌مان کرده است اما دیدن اوضاع و احوال مردمی که یک سوم سالشان در شرایط چند برابر بدتر است راه را برای اعتراض بسته است.
بچه‌های سیستان حرف‌های زیادی در مورد جاده‌های سیستان و بلوچستان که به استان‌های دیگر منتهی می‌شوند، دارند. جاده فهرج- شورگز که ماسه بادی‌هایش مشهور است؛ ماسه بادی‌هایی که آنقدر تیزند که شیشه ماشین را از بین ببرند؛ جاده نهبندان به زابل که به دلیل غلظت بالای شن‌های معلق و کاهش دید به زیر 10متر، بیشتر مواقع بسته است.
آنها از زیبایی‌های سیستان هم می‌گویند از تاریخ پررنگ و لعابش از اینکه اگر آب از سمت افغانستان باز شود ظرف چند روز هامون سیراب می‌شود.این مقام مسئول می‌گوید: سفر به سیستان به منظور بازدید و بررسی کارشناسی مشکلات مردم که دچار خشکسالی شدید هستند، انجام شده تا به عنوان یک سازمان عام‌المنفعه تمام تلاش خود را برای کمک به مردم این منطقه به کار بگیریم چراکه خشکسالی این مقطع در سیستان و بلوچستان بسیار پیچیده و سخت است و راهکار خاص خود را می‌طلبد.
راه اندازی کمپین «نذر آب»، توزیع سبدها و بسته‌های غذایی مورد نیاز مردم درگیر با خشکسالی و کمک‌هایی برای بهبود وضعیت اجتماعی مردم و همکاری با نهادها و دستگاه‌های مسئول برای پیدا کردن راه حل‌های مناسب و زودبازده از جمله کارهایی است که در دستور کار قرار گرفته است.در مسیر بازگشت تمام نگاهم به درختان است؛ درختانی که ریشه‌هایشان در خشکی هنوز استوار مانده و پای هر کدامشان کوهی از شن‌ خانه کرده است.
یادم می‌آید تهران که طوفان آمد آن‌ هم با سرعت 70کیلومتر، درختان شکستند و از ریشه درآمدند، اما در این سرزمین تشنه با سرعت طوفان 120کیلومتر و بیشتر، درخت شکسته‌ای نیست.درختان تاب برداشته‌اند، کمر خم کرده‌اند، کمانی شکل شده‌اند، اما نشکسته‌اند گویی درختان این سرزمین هم عادت کردند که بمانند و در برابر خشکسالی وطوفان دوام بیاورند و مقاومت کنند مانند مردم صبورش که در زمینی به غایت خشک و تشنه راه می‌روند و هر سال میزبان این طوفان‌های نه‌چندان خوشایند هستند.
چشم به راه نشسته‌اند تا روزی آب به هامون و هیرمند بازگردد و زندگی جان بگیرد. کلمات کلیدی زهک هیرمند آب شن هامون دریاچه سیستان بلوچستان ریزگرد

کلمات کلیدی:
▫ باد ▫ بسته ▫ خشک ▫ خشکسالی ▫ رخت ▫ سته ▫ سیستان ▫ طوفان ▫ هامون 
کد خبر: 1204141  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

جزئیات پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی کمیته امداد به بنگاه‌های اقتصادی آنا  ۱ ساعت پیش

مدیرکل طرح‌های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی گفت: این نهاد به بنگاه‌های اقتصادی در ازای استخدام هر مددجوی روستایی یا عشایری ۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با کارمزد 6 درصد پرداخت می‌کند. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری...

14 نکته مهم برای مشمولانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند آنا  ۱ ساعت پیش

افراد زیادی هستند که قبل از رسیدن به سن قانونی، به‌دلایل مختلف از جمله تحصیل، از کشور خارج شده‌اند و پس از بازگشت به کشور سوالات زیادی درباره سربازی و شیوه گذراندن این دوره برای آنها وجود دارد؛ میزان دفعات بازگشت به کشور، سنوات تحصیلی، ... از جمله مهم‌ترین این سوال‌ها...

بهترین راه گریز پزشکان از اتهامات مالیاتی تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری تسنیم، مالیات یکی از منابع درآمدی کشورهاست و در کشورهای توسعه یافته جهان بخش عمده‌ای را به خود اختصاص می‌دهد؛ در ایران نیز سهم آن در بودجه کشور در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است.به این ترتیب، پرداخت مالیات ارتباط مستقیم با منافع عمومی دارد و چنانچه...

کنترل مستمر بهداشت هتل‌های محل اسکان زائران ایرانی در مکه آنا  ۴ ساعت پیش

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از کنترل مستمر بهداشت هتل‌های اسکان زائران و آشپزخانه‌های مرکزی مکه مکرمه خبر داد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از معاونت...

وقتی تشت رسوایی پارلمان شهری از بام می‌افتد تسنیم  ۴ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نگاهی به سابقه شهرداری سابق پایتخت به خوبی نشان می‌دهد که یک سال، زمان خوبی برای به انجام رساندن حداقل چند پروژه عمرانی، یکی دو تا طرح زودبازده فرهنگی و اجتماعی و تکمیل پروژه‌های نیمه کاره مانده از دوره‌های قبل است آن هم پروژه‌هایی با 90 درصد...

مشاهده دو قلاده یوزپلنگ در اردکان آنا  ۵ ساعت پیش

رئیس اداره محیط زیست شهرستان اردکان از مشاهده دو قلاده یوزپلنگ در محدوده این شهرستان خبر داد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان حفاظت محیط زیست، سیدحسین سادات‌موسوی گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان اردکان مستقر...

غیبت مفتی اعظم عربستان پس از 35 سال چند ثانیه  ۶ ساعت پیش

غیبت مفتی اعظم عربستان پس از 35 سال«عبد العزیز بن عبد الله آل الشیخ» مفتی اعظم عربستان سعودی پس از 35 سال بدون ذکر علتی از خواندن خطبه روز عرفه خودداری کرد. «عبد العزیز بن عبد الله آل الشیخ» مفتی اعظم 75 ساله عربستان پس از 35 سال از قرائت خطبه روز عرفه بدون ذکر دلیلی، عذرخواهی کرده و فرد دیگری خطبه را به جا آورده است. خطبه روز عرفه...

ترامپ از مناظره با من طفره می‌رود، چون به اندازه کافی باهوش نیست چند ثانیه  ۶ ساعت پیش

ترامپ از مناظره با من طفره می‌رود، چون به اندازه کافی باهوش نیستمایکل اوناتی اعلام کرد دلیل امتناع ترامپ از مناظره با وی، این است که به اندازه کافی باهوش نیست. مایکل اوناتی، وکیل استورمی دنلیز، بازیگر فیلم های مستهجن که با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا رابطه غیراخلاقی داشته است، امروز (دوشنبه) اظهار کرد ترامپ نمی خواهد با او مناظره کند، زیرا به اندازه کافی باهوش...

آدرس اشتباه در آموزش و پرورش/ بار دولت بر دوش خانواده‌ها تسنیم  ۶ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، این بار داستان استیضاح سید محمد بطحایی در پُست وزارت آموزش‌وپرورش دقیقا یک سال پس از حضور او در این وزارتخانه مطرح است، البته او نخستین وزیری نیست که با تهدید استیضاح مواجه می‌شود، بیشتر وزرای آموزش‌وپرورش پس از مدتی تکیه بر  پست...

شفافیت در پرداخت بدهی های شهرداری به مردم از طریق بانک ها شبکه ایران  ۶ ساعت پیش

ایران آنلاین /احتمالاً یکی از این بانک‌ها، بانک شهر خواهد بود. در این سازوکار، نیروی انسانی کنار رفته و سیستم شفاف جایگزین می‌شود که همه مراحل کار را رصد خواهد کرد. البته آن‌طور که «پیروز حناچی»، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران به «ایران» می‌گوید: «همچنان...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده