تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۸ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۷:۳۸
رویای عجیب ترامپ؛ شاید ایرانی ها تماس بگیرند!
العالم ـ گزارش ترامپ که با خروج یکجانبه از برجام، آشکارا به قطعنامه سازمان ملل متحد، توافق کشورش با همراه شرکای اروپایی، روسیه وچین (1+5) دهن کجی کرده و درصدد وضع دوباره تحریم های گسترده اقتصادی علیه کشورمان است، هر از گاهی گویا اصل ماجرا از ذهنش می پرد و حرف وحدیث هایی در باره تماس احتمالی ایران مطرح می کند که بیشتر شبیه طنز است تا واقعیت.
رییس جمهور آمریکا پس از نشستن بر کرسی ریاست جمهوری به رغم مخالفت های گسترده داخلی و خارجی و به ویژه مخالفت متحدان اروپایی واشنگتن، سرانجام سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ‌ماه به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.
اقدام ترامپ درخصوص خروج از برجام درحالی است که این پیمان پس از صرف هزینه های زیاد و گفتوگوها و نشست های فراوان سرانجام در تیرماه سال 1394 میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد شامل آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین به علاوه آلمان، موسوم به گروه 1+5 حاصل شده بود. حالا پس از این عهد شکنی آشکار و برانگیخته شدن خشم ملت ایران و همچنین تقابل ترامپ با همپیمانان اروپایی خود که زیر بار خروج وی از برجام نرفته وهمواره درهمه حال دفاع خود را از برجام اعلام و اقدام ترامپ را تقبیح کرده اند، جالب است که درچنین شرایطی رییس جمهور آمریکا هر از گاهی از مذاکره با ایران سخن می گوید و در خصوص تماس کشورمان برای گفت وگو تخیل و رویا پردازی می کند.
تازه ترین رویا پردازی ترامپ در خصوص برجام به نشست روز دوشنبه 25 تیرماه 1397 وی در هلسینکی پایتخت فنلاند با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه بر می گردد. ترامپ با اشاره به آنچه که آن را «بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران» خوانده بود، مدعی شده بود که ایرانی‌ها در آینده برای توافق جدید با وی تماس خواهند گرفت.
وی تخیل کرده بود که امیدوار است در برخی موضوعات، ایران تماس بگیرد و در عین حال گفته بود که ممکن است توافق جدید حاصل شود یا نشود. ترامپ گفته بود که " ایران کشور ۵ ماه قبل نیست. آن‌ها دیگر زیاد به دنبال حضور در مدیترانه و کل خاورمیانه نیستند. آن‌ها مشکلات زیادی دارند که می‌توانند از طریق توافق با ما بسیار راحت تر حل کنند.
" رییس جمهور آمریکا که در خیال پردازی ید طولایی دارد، پیش ازاین نیز درمورد تماس ایران با وی در خصوص برجام و توافق جدید سخن گفته بود. ترامپ روز پنجشنبه 21 تیرماه امسال پس از نشست رهبران کشورهای عضو ناتو در بروکسل و در حاشیه این اجلاس نیز از احتمال توافق هسته‌ای با ایران سخن گفته بود. وی در رویا پردازی دیگری خاطرنشان کرده بود، "می‌دانم آنها با مشکلات فراوانی مواجه هستند و اقتصادشان در شرف سقوط است اما من این را به شما می‌گویم که روزی به من تلفن خواهند زد و خواهند گفت که بیایید توافق کنیم.
" ترامپ همچین مدعی شده بود که ایرانی‌ها اکنون درد زیادی را متحمل می شوند و نسبت به قبل با احترام بیشتری با ما برخورد می‌کنند. ۸ تماس ترامپ برای ملاقات با روحانی در تازه ترین واکنش مقامات کشورمان به خیال پردازی های ترامپ، روز گذشته (چهارشنبه 27 تیرماه 1397) محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور پرده از رازی برداشت که نشان می دهد صحبت های ترامپ در رسانه ها درخصوص این که "بالاخره ایرانی ها با وی تماس خواهند گرفت"، در واقع ترجمان تقلاهای وی برای تماس با مقامات کشورمان بوده است.
رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور فاش کرد که در سفر سال پیش حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان به نیویورک، ترامپ ۸ بار درخواست گفت‌وگو و ملاقات با روحانی را از تیم ایرانی کرده بود. واعظی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در عین حال از شرایط جدیدی سخن گفت که کشورمان بعد از خروج آمریکا از برجام و برخی تحریم‌ها‌ و مهم‌تر از آن جنگ روانی مواجه است که به ملت ایران تحمیل می‌شود و این که رئیس جمهوری در حال بررسی اسامی مختلف برای ترمیم کابینه است تا در فرصت مناسب برخی تغییرات انجام شود.
واکنش سخنگوی دولت به سخنان ترامپ درهمین حال بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه (25 تیرماه) در نشست هفتگی با خبرنگاران در واکنش به سخنان رییس جمهور آمریکا گفت که احتمال این که ترامپ از ایران تقاضای مذاکره کند بیشتر است. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ترامپ گفته است ایرانی ها برای مذاکره با ما خواهند آمد، با بیان این که رفتار آمریکا و دولت ترامپ از ابتدای روی کار آمدن نسبت به ایران همانند سابق خصمانه بوده است، خاطرنشان کرد، نمی دانم آیا وی شوخی کرده یا جدی گفته است اما احتمال این که وی به تهران زنگ بزند و تقاضای مذاکره کند، بیشتر است و علائمی هم در گذشته وجود داشته است.
قاسمی همچنین در خصوص سفر علی اکیر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری به مسکو عنوان کرد که پیغامی از طریق پوتین برای ترامپ نداشته ایم و اگر جایی و یا در محفلی سخنی گفته شده، گمانه زنی است. دیدار پوتین و ترامپ از پیش تعیین شده است و مسایل خودشان را دارند و در این خصوص ارتباطی با دولت روسیه نداشتیم. سخنگوی وزارت خارجه همچنین با یاد آوری سومین سالگرد دستیابی به تفاهم برجام و بیان این که این توافق هنوز زنده است، ابراز امیدواری کرد  که در عرصه جهانی و بین المللی گفت و گو و تعامل سازنده بتواند به عنوان مهم ترین عامل برای ارتباط ملت ها و دولت ها مطرح و دوری از خشونت و کینه توزی و جنگ منشا اثر باشد.
گزافه گویی ترامپ وی تلاش های دولت آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران و این که دستگاه دیپلماسی چه اقداماتی برای مقابله با این سیاست انجام می دهد، اظهار داشت: ترامپ زیاد صحبت می کند و آرزوهای زیادی دارد این ادعا و یا تلاش برای این که صادرات نفت ایران را متوقف کند یا به صفر برساند گزافه گویی است که شدنی نیست.
تجربه ثابت می کند که چنین چیزی در جهان امروز میسر نیست. ما با همه شرکای اقتصادی چه آنها که مشتریان نفتی ما هستند و چه دیگران در تماس مستمر هستیم و از همه ابزارها و امکانات برای خنثی کردن توطئه ها و تلاش های خصمانه آمریکا استفاده می کنیم. ترامپ در رویای معامله بزرگ با ایران همه شواهد درخصوص سخنان ترامپ درباره این که ایرانی ها برای مذاکره با آمریکا تماس خواهند گرفت، بیانگر تمایل ترامپ برای گفت وگو با ایران است ولی وی در رسانه ها درصدد است که واقعیت را وارونه جلوه دهد.
درهمین خصوص تارنمای تحلیلی خبری "د نشنال" به نقل از کارشناس ارشد اندیشکده «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» نوشت: دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا به دنبال معامله بزرگ با ایران است. «مایکل سینگ»(Michael Singh) می گوید ، «به نظر می رسد که دولت آمریکا همان استراتژی را که در خصوص کره شمالی اجرا می کند نسبت به ایران نیز در پیش گرفته که اعمال حداکثر فشار اقتصادی در یک برنامه بسیار فشرده به همراه فرصت های علنی دیپلماتیک که هدف آن مشخصا دستیابی به یک معامله بزرگ است نه صرفا یک توافق هسته ای.
این کارشناس با اشاره به این که این استراتژی آمریکا با چالش هایی نیز مواجه است ، گفته، «این اولین بار است که آمریکا می خواهد یک نظام ثانویه از تحریم ها را در حالی که شرکای سنتی ما در اروپا و آسیا با این کار مخالف هستند علیه ایران اعمال کند. این درست برخلاف اصل همکاری با شرکای ماست و ایران قطعا در صدد بهره برداری از این شکاف برخواهد آمد.
» سینگ در ادامه خاطرنشان کرده، «همچنین ایران نشان داده است که در مقایسه با کره شمالی، کمتر در مقابل ابتکارعمل های دیپلماتیک آمریکا آسیب پذیر است چرا که ایران سلاح هسته ای ندارد و از ایدئولوژی ضد آمریکایی خود نیز استفاده می کند.» این کارشناس ارشد اندیشکده موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک که نهاد رسمی لابی صهیونیستی «آیپک» در واشنگتن است، با اذعان به نسبی بودن کارکرد تحریم ها گفته: « اگرچه تحریم های ثانویه آمریکا علیه ایران تاثیر خواهند داشت .
.. اما ، تحریم ها به سادگی ارتباط را قطع نخواهند کرد و ما باید از تمامی ابزارهای سیاسی خود و کمک های همه متحدان خود بهره برداری کنیم.» رویا پردازی ترامپ درخصوص تماس ایران برای مذاکره با وی مورد تازه ای نیست وی درخصوص ناتو، جنگ تجاری، رابطه با روسیه و سایر مسایل نیز همواره دست به خیال پردازی زده و درمواردی ناچارشده حرفش را پس بگیرد.
ترامپ تنها یک روز پس از دیدار با پوتین در هلسینکی، از سخنانش در نشست خبری مشترک با همتای روس خود عقب‌نشینی کرد. وی که بابت تبرئه روسیه از دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا مورد انتقادات شدید قرار گرفته بود، سخنانش را پس گرفت. ترامپ در کنفرانس خبری در حضور پوتین دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ را رد کرده و گفته بود که پوتین در گفت‌وگوی دوجانبه با او قویاً این موضوع را تکذیب کرده است.
وی اما فردای کنفرانس خبری با پوتین، در جمع خبرنگاران کاخ سفید اذعان کرد که جمع‌بندی جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره اتفاق افتادن دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ را می‌پذیرد. رئیس جمهوری آمریکا همچنین درحالی روز پنجشنبه (21 تیر) در سخنانی از موافقت اعضای ناتو با خواسته وی در خصوص افزایش بودجه نظامی سخن گفته بود که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، موضوع تعهد اعضا به افزایش بودجه دفاعی «فراتر از اهداف قبلی» را رد کرد.
با توجه به سابقه خیال پردازی های ترامپ واقدامات وی در به هم ریختن نظم و نظام جهانی و عدول از پیمان های بین المللی که حالا صدای دوست و دشمنان آمریکا را نیز در آورده است، باید منتظر ماند و دید که بالاخره چه کسی درنهایت تماس خواهد گرفت. احمد نیکنام

کد خبر: 1204319  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: العالم فارسی
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

رژیم فعل های منفی بگیرید بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

رژیم فعل های منفی بگیرید به گزارش بهداشت نیوز،  گاهی ما در به کار بردن عبارت مثبت، خسّت به خرج می دهیم، انگار که مثلا عبارت مثبت، مثل "امروز چقدر زیبا شدی" وزن سنگینی داشته باشند و ستون فقرات ما توان بلند کردن این اجسام سنگین را نداشته باشد. باور کنید یک جمله حال آدم را خوب می کند و شاید روز آدم را عوض کند. پشت...

زنان در هر دهه از زندگی برای سلامتی باید چه کارهایی انجام دهند؟ بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

زنان در هر دهه از زندگی برای سلامتی باید چه کارهایی انجام دهند؟ به گزارش بهداشت نیوز، همه ما می‌توانیم تا حدودی خطرات و بیماری‌هایی که سلامت ما را تهدید می‌کنند، نام ببریم اما آگاهی دقیق از بروز مشکلات در سنین مختلف به ما این توانایی را می‌دهد که بیشتر و بهتر از خود محافظت کنیم. در این پرونده ویژه، وضعیت سلامت خانم‌ها را در دهه‌های...

حمله جنگنده های سعودی به نیروهای خودی! العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - يمن نیروهای ارتش یمن و کمیته های مردمی ، حملات و تلاش نیروهای متجاوز سعودی برای حمله به بخش الدریهمی در جبهه ساحل غربی را ناکام گذاشتند و نیروهای متجاوز سعودی در بخش الدریهمی در جبهه ساحل غربی خسارات زیادی دیدند. تلاش متجاوزان و مزدورانش در 48 ساعت اخیر برای نفوذ به این...

خانواده‌های شهدای‌پلاسکو منتظر اجرای وعده‌های شهرداری تهران سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

خانواده‌های شهدای‌پلاسکو منتظر اجرای وعده‌های شهرداری تهرانسلامت نیوز:عضو فراکسیون ایثارگران مجلس گفت: در دوره گذشته مدیریت شهری به رغم تمام شعارهای مطرح شده اما اقدام قابل قبولی در حل مشکلات خانواده شهدای پلاسکو انجام نشد.امیرخجسته درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص ادامه پیگیری های شهرداری تهران مبنی بر شهید راه خدمت محسوب شدن شهدای آتش نشان در...

لایحه حمایت از کودکان ابلاغ می شود سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

لایحه حمایت از کودکان ابلاغ می شودسلامت نیوز: معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: برای جلوگیری از کودک آزاری و مجازات کسانی که اقدام به این کار می کنند لایحه ای با نام حمایت از کودکان و نوجوانان تدوین شده که به زودی از سوی شورای نگهبان ابلاغ می شود.به گزارش سلامت نیوز، معصومه ابتکار در حاشیه شرکت در نشست امکانسنجی برابری دیه...

عواملی که سوخت و ساز بدن را کند می کند بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

عواملی که سوخت و ساز بدن را کند می کند  به گزارش بهداشت نیوز، افزایش یا کاهش سرعت سوخت و ساز معمولا طی یک دوره اتفاق می افتد و می تواند شامل عوامل مختلفی باشد. سوخت و ساز را می توان به سه گروه اصلی تقسیم کرد: میزان متابولیسم پایه ( BMR )، تاثیر گرمازایی غذا ( TEF ) و فعالیت بدنی. میزان متابولیسم پایه یا BMR جزء اصلی سوخت و ساز بدن...

سه غذای شگفت انگیز برای سلامت و زیبایی خانم ها بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

سه غذای شگفت انگیز برای سلامت و زیبایی خانم ها به گزارش بهدشات نیوز، در این مقاله، من می خواهم به شما ۳ ماده خوردنی را معرفی کنم که برای سلامت بانوان ضروری است و محدودیت ندارد: 1. ماهی قزل آلا ماهی همواره بخش مهمی از تغذیه انسان است، این ماهی پروتئین بسیار بالایی دارد، ویتامین ها و مواد معدنی (از جمله پتاسیم، سلنیوم و ویتامین B12). علاوه بر این،...

پیشتازی گوگل در تولید اسپیکرهای هوشمند شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

ایران آنلاین /به گزارش phonearena، در چند سال اخیر که فروش و عرضه اسپیکرهای هوشمند رونق فراوانی یافته است، رقابت تنگاتنگی میان آمازون و گوگل در گرفته است و هر از گاهی یکی از دیگری در میزان فروش و عرضه سبقت می‌گیرد. با ارائه این گزارش می‌توان دریافت که این دومین فصل پیاپی از سال ۲۰۱۸ میلادی...

کوچک کردن شکم و پهلو با 4 راهکار ساده! نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، اولین گام برای کوچک کردن شکم، در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مناسب و مصرف مواد غذایی سالم و مصرف مایعات است. گام دوم انجام دادن حرکات و تمریناتی است که سبب کوچک کردن شکم و باریک شدن کمر می شود. این تمرینات می تواند شامل حرکات شانه، دور کمر و دیگر حرکات مخصوصی باشد که شما را به هدف نزدیک...

فیل‌ها چگونه سرطان را شکست می‌دهند و عمر طولانی دارند؟ | امیدواری به درمان سرطان همشهری آنلاین  ۳ ساعت پیش

فیل‌ها چگونه سرطان را شکست می‌دهند و عمر طولانی دارند؟ | امیدواری به درمان سرطان فیل‌ها چگونه سرطان را شکست می‌دهند و عمر طولانی دارند؟ | امیدواری به درمان سرطان دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:تعداد سلول‌های فیل‌ها ۱۰۰ برابر انسان‌هاست و طبعا باید ۱۰۰ برابر بیش از انسان‌ها در خطر ابتلا به سرطان باشند اما...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده