تعداد بازدید: ۱۲
تاريخ انتشار: جمعه،۲۹ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۵:۳۸
یک تغییر ساختار ضروری برای "سلامت" کشور + جزییات
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر بهزاد کلانتری با بیان اینکه از سال ۸۱ بحث اجرای نظام ارجاع در کشور به طور جدی مطرح شد، گفت: البته در آن زمان اعتبار کافی برای اجرای برنامه نظام ارجاع وجود نداشت تا بتوانیم زیرساخت‌های لازم آن را فراهم کنیم. بر همین اساس این موضوع در وزارتخانه‌ها و دولت‌های مختلف مطرح می‌شد.
وی با بیان اینکه در ابتدای دولت یازدهم اعلام شد که اجرای کامل نظام ارجاع ۱۰ سال زمان لازم دارد تا بتوانیم زیرساخت‌های آن را آماده کنیم، افزود: مهم‌ترین زیرساخت نظام ارجاع این بود که مردم پرونده الکترونیک سلامت داشته باشند. بالاخره هر کسی که می‌خواهد در سطح یک خدمت دریافت کند باید پرونده الکترونیک سلامت داشته باشد و اطلاعاتش به سطح دوم رود و بتواند به خدمات دسترسی پیدا کند.
ایجاد بیش از ۷۵ میلیون پرونده الکترونیک سلامت کلانتری با بیان اینکه خوشبختانه بسیاری از این زیرساخت‌ها طی طرح تحول نظام سلامت ایجاد شد، افزود: به عنوان مثال در حال حاضر بیش از ۷۵ میلیون پرونده الکترونیک سلامت در سطح یک وجود دارد و می‌توانیم اطلاعات را به صورت الکترونیکی احصاء کنیم. این موضوع یکی از زیرساخت‌های اصلی نظام ارجاع بود که باید شکل می‌گرفت که خوشبختانه در این دوره تا حد زیادی اتفاق افتاده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت با بیان اینکه در عین حال باید  مراکز بهداشتی و درمانی در سطح یک به تعداد کافی ایجاد می‌شد تا مردم برای دریافت خدمات سطح یک به آنجا مراجعه کنند، گفت: بر همین اساس نزدیک به ۲۵۰۰ مرکز جامع سلامت شهری و ۲۵۰۰ مرکز جامع سلامت روستایی ایجاد شد و اکنون نزدیک به ۵۰۰۰ مرکز جامع سلامت در کشور وجود دارد.
بنابراین این زیرساخت‌ها در سطح یک شکل گرفت. در سطح دوم ارائه خدمات نیز باید کلینیک ویژه ایجاد می‌شد تا مشخص باشد که بیمار به کجا ارجاع می‌شود. بر همین اساس در طرح تحول نظام سلامت ساخت نزدیک به ۲۴۰ کلینیک ویژه آغاز شد و اکنون نزدیک به ۱۳۸ کلینیک راه‌اندازی شده و بقیه آنها امسال به پایان می‌رسند.
در مجموع ۴۰۰ کلینیک ویژه در کشور راه‌اندازی خواهد شد. کلانتری درباره نحوه اجرای نظام ارجاع الکترونیک در کشور نیز گفت: اعلام کردیم که در هر استانی که زیرساخت‌های ارجاعی و الکترونیکی‌اش آماده باشد و آمادگی پذیرش بیمار را داشته باشند، اجرای نظام ارجاع الکترونیک را آغاز می‌کنیم. سایر دانشگاه‌ها هم باید امکاناتی را فراهم کنند تا به تدریج در نظام ارجاع قرار گیرند.
برنامه‌ریزی ما این است که این تکلیف قانونی که برعهده وزارت بهداشت قرار گرفته، طوری پیش رود که در دو سال ابتدایی برنامه ششم توسعه پرونده الکترونیک سلامت کامل شود و متعاقب آن نظام ارجاع و پزشک خانواده ایجاد شود. در حال حاضر در سال دوم برنامه ششم توسعه قرار داریم و در همین راستا گام برمی‌داریم.
وی ادامه داد: هدف اولیه ما این است که دانشگاه‌هایی را که در سال گذشته پایلوت تستی نظام ارجاع الکترونیک را اجرا کرده‌اند، در پایان سه ماهه تابستان، اجرای نظام ارجاع الکترونیک را در آنها نهایی کنیم که این استان‌ها شامل اردبیل، ارومیه، یزد، زنجان، گلستان، خراسان و... هستند. فقط در استان گلستان بود که پایلوت نظام ارجاع از تست فراتر رفته و به صورت جدی وارد فرایند ارجاع الکترونیک شده است.
تفاوت ارجاع الکترونیک با نسخه ۰۲ ارجاع کلانتری درباره چرایی اجرای الکترونیک نظام ارجاع نیز اظهار کرد: اجرای فعلی نظام ارجاع با نسخه ۰۲ یعنی آنچه که در فارس و مازندران اتفاق افتاد، متفاوت است. در نسخه ۰۲ نظام ارجاع، پزشک خانواده حضور داشت، اما ارجاع به صورت دستی انجام می‌شد و به همین دلیل شاهد ارجاعات بیش از اندازه بودیم، اما در گلستان بعد از اجرای نظام ارجاع الکترونیک، میزان ارجاعات از ۳۵ درصد به هشت درصد کاهش یافته است و این یعنی مدیریت درمان که در واقع معنا و یکی از اهداف ارجاع هم همین است.
وی با بیان اینکه هدف نظام ارجاع این است که پزشک سطح یک بتواند همه خدمات مورد نیاز بیمار را ارائه داده و هرکجا که لازم دانست بیمار را به سطح بالاتر ارجاع دهد، افزود: در این مراحل بیمار تصمیم‌گیرنده نیست، بلکه بر اساس تشخیص پزشک اقدامات درمانی برایش انجام می‌شود. اگر خودش بخواهد تصمیم بگیرد، باید در خارج از نظام ارجاع خدمت دریافت کند.
بنابراین پزشکی که در مرکز بهداشتی و درمانی مستقر است باید درمان بیمار را مدیریت کند و همین مدیریت درمان باعث می‌شود که بیماران درمان و خدمات بهتری را که لازم دارند، دریافت کنند و از ارائه خدمات اضافی جلوگیری می‌شود. مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت با بیان اینکه در عرصه پزشکی هر اقدام اضافی می‌تواند به بیمار آسیب برساند، گفت: بنابراین نظام ارجاع برای افزایش بهره‌وری و ارتقاء کیفیت خدمات یکی از ابزارهای بسیار مناسب است.
در حال حاضر ۱۶ تا ۱۷ استان برای آغاز نظام ارجاع اعلام آمادگی کرده‌اند و ما فرم‌های ارزیابی آنها را بررسی می‌کنیم. زیرا نمی‌خواهیم این پروژه را با صورتی بزرگ اجرا کنیم و بعد اشکال پیش بیاید. بنابراین بررسی‌هایمان را انجام می‌دهیم. ۶ استان برای اجرای ارجاع الکترونیک نهایی می‌شوند کلانتری با بیان اینکه برنامه وزارت بهداشت این است که تا پایان سال ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی را در نظام ارجاع الکترونیک قرار دهیم و حداقل شش مورد از آنها به صورت نهایی این برنامه را به صورت کامل اجرا کنند، گفت: در قانون بودجه سال ۹۷ هم گفته شده که بیمه‌ها مکلفند برای کسانیکه بر اساس آزمون وسع به صورت رایگان بیمه می‌شوند، صرفا از طریق نظام ارجاع و از مراکز دولتی خرید خدمت کنند.
بنابراین اگر بیمه‌شده‌ای نخواهد از مسیر ارجاع بیاید، خودش باید پولش را بپردازد؛ چراکه بیمه فقط از مسیر ارجاع پول می‌پردازد و این در همه جای دنیا هم وجود دارد. سقف ۱۵ درصدی برای ارجاع وی با بیان اینکه در عین حال در دستورالعمل ارجاع هم اعلام کردیم که حداکثر ارجاع از سطح یک به سطح دو باید ۱۵ درصد باشد و این موضوع مبانی علمی دارد، ادامه داد: ما بررسی کردیم و طبق آمارها ۱۰ درصد ارجاع واقعی نیاز است.
حال برای اطمینان سقف مجاز ارجاع را ۱۵ درصد اعلام کردیم. ارجاع؛ صرفه‌جویی در هزینه یا ارتقاء کیفیت؟ مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه آیا نظام ارجاع در هزینه‌های درمان صرفه‌جویی می‌کند، گفت: هدف نظام ارجاع ارتقاء کیفیت خدمات است و اینکه مردم خدمات بهتری دریافت کنند.
هدف این برنامه این نیست که صرفه‌جویی ایجاد کند. البته اگر ارجاع به درستی انجام شود، قطعا صرفه‌جویی و مدیریت منابع را هم به دنبال خواهد داشت، اما اینکه بگوییم هدف ما این است که با اجرای نظام ارجاع در هزینه‌هایمان صرفه‌جویی کنیم، درست نیست، بلکه هدف ما از ارجاع این است که خدمات بهتری به مردم ارائه شود.
یک تغییر ساختار ضروری برای کشور وی تاکید کرد: اجرای نظام ارجاع جدی است و زیرساخت‌های آن تا حدود زیادی آماده شده‌اند، اما نباید عجله کرد و هنوز زمان برای تکمیل آن وجود دارد. ما به عنوان مدیران میانی این حوزه این موضوع را به عنوان هدفی جدی پی می‌گیریم و فکر می‌کنیم برای درمان کشور این تغییر ساختار بسیار لازم است و این موضوع جزو اولویت‌های کاری وزارت بهداشت است.
  منبع: ایسنا

کد خبر: 1205791  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

احتمال بازگشت القاعده به سرکردگی پسر بن لادن/ همکاری محرمانه عربستان با القاعده در یمن العالم فارسی  ۳۸ دقیقه پیش

العالم ـ آسیا بنابر گزارش روز چهارشنبه شبکه خبری فاکس نیوز، این گروه در گزارش خود که در اختیار شورای امنیت قرار گرفت، به یافته هایی در مورد دو شبکه تروریستی اشاره کرده است. کارشناسان سازمان ملل اعلام خطر کردند که به رغم شکست نظامی گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه، این گروه اوایل...

اگر آب ننوشید، چه اتفاق برای بدن می افتد؟ بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

اگر آب ننوشید، چه اتفاق برای بدن می افتد؟ به گزارش بهداشت نیوز: حدود 60 تا 70 درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است؛ همین دلیل کافی است تا به اهمیت نیاز بدن به آب پی ببرید. حدود 80 درصد خون بدن از آب تشکیل شده است؛ سموم بدن از طریق آب (به شکل عرق یا ادرار) از بدن دفع می شوند که این کار به تعدیل دمای بدن نیز کمک می کند. اطمینان از عملکرد مناسب...

از ربات‌های جراح تا دست مصنوعی که حس لامسه دارد بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

از ربات‌های جراح تا دست مصنوعی که حس لامسه دارد به گزارش بهداشت نیوز: اختراعات مخترعان در سراسر جهان است که سبب رشد و پیشرفت جوامع مختلف و باز شدن دریچه‌های جدیدی از علم و فناوری می‌شود که در این بسته خبری بنا داریم به معرفی برخی از محصولات ساخته شده مخترعان بپردازیم. رباتی که جایگزین  پزشک متخصص در اتاق عمل را می‌شود گروهی...

تحلیل شبکه های اجتماعی برون سپاری می شود شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /فراخوان پروژه های برونسپاری مربوط به حوزه های تحلیل اخبار و شبکه‌های اجتماعی، پردازش زبان فارسی، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، ابزارهای مصورسازی داده، کارگزاری داده (Data Broker) در حوزه شبکه‌های اجتماعی و خدمات آموزشی و مشاوره‌ای است. علاقه مندان به شرکت در فراخوان پروژه...

مشروعیت از آنِ نشست گروه ها در قاهره و نه نشست جنبش فتح در رام الله العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

العالم . فلسطین اشغالی سامی ابوزهری با انتشار توئیتی اظهار داشت که مشروعیت واقعی از آنِ نشست گروهها در قاهره است و نه نشست جنبش فتح در رام الله. گروههای مهم در سازمان آزادیبخش فلسطین شامل جبهه خلق برای آزادی فلسطین، جبهه دموکراتیک فلسطین و جنبش ابتکار  نشست شورای...

خود را برای پنج سال گرمتر از گرم آماده کنید بهداشت نیوز  ۳ ساعت پیش

خود را برای پنج سال گرمتر از گرم آماده کنید به گزارش بهداشت نیوز: گرمایش جهانی ناشی از فعالیتهای بشر و همینطور جهش طبیعی دمای سطح زمان، دست به دست هم خواهند داد تا 5 سال آینده به شکل بی‌سابقه‌ای گرم باشد. این نتیجۀ تحقیقی است که روز سه شنبه منتشر شد. به گزارش فرادید به نقل از AFP، در این گزارش که در Nature Communications به چاپ رسیده،...

مدیتیشن حمام صوتی چیست و چه فوایدی دارد؟ بهداشت نیوز  ۳ ساعت پیش

مدیتیشن حمام صوتی چیست و چه فوایدی دارد؟ به گزارش بهداشت نیوز: اگر شب ها مشکل کم خوابی دارید یا دچار استرس و اضطراب هستید مدیتیشن حمام صوت می تواند باعث کاهش استرس و برقراری آرامش تان شود. مدیتیشن حمام صوتی چیست؟ یک روش درمانی است که از صدا برای درمان استفاده می کند. مدیتیشن حمام صوت از قدیم الایام توسط مصری ها، بومیان استرالیا و فیلسوفان...

افزونه جدید اسپاتیفای مخصوص معرفی آهنگ ها شبکه ایران  ۳ ساعت پیش

ایران آنلاین /به گزارش ورج ، این افزونه به نسخه iOS اضافه می شود. روی سیستم دسکتاپ یعنی جایی که این افزونه نخستین  بار اضافه شد . کاربران می توانند با کلیک راست روی آهنگ مورد نظر و انتخاب بخش توضیحات از نویسندگان و تهیه کنندگان آهنگ مطلع شوند.البته شایان ذکر است که این جزئیات برای تمام آهنگ ها...

افزونه جدید به «سیری» اضافه می شود شبکه ایران  ۳ ساعت پیش

ایران آنلاین /به گزارش ورج، این افزونه جدید «پروفایل کاربری برای پردازش صوت ورودی» نام دارد. با این افزونه سیری می تواند صاحب تلفن همراه را با تشخیص صدای او بشناسد اما هنوز نمی تواند واکنش مناسبی به کاربران دیگر (غیر از صاحب تلفن همراه) داشته باشد. هدف اصلی برای برنامه این است که بتواند...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده