تعداد بازدید: ۸
تاريخ انتشار: جمعه،۲۹ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۳:۰۸
بهترین ورزش‌ برای بچه‌ها
به گزارش بهداشت نیوز،  تابستان که از راه می‌رسد، برنامه‌های تابستانی بچه‌ها هم شروع می‌شود؛ از بازی و ورزش گرفته تا کلاس‌های درسی و تقویتی. شاید سال‌ها پیش که خبری از این کلاس‌های جورواجور نبود، بچه‌ها هم خودشان بهتر بلد بودند سه ماه تابستان را بگذرانند و سرگرم شوند، ولی حالا انگار وضع فرق کرده است.
حالا پدر و مادرها نگران بچه‌ها هستند و می‌خواهند برای آنها طوری برنامه‌ریزی کنند که تابستان‌شان به بهترین شکل ممکن سپری شود. در این میان، کلاس‌های ورزشی و فعالیت‌های فیزیکی هم در تابستان حسابی طرفدار پیدا می‌کند و بچه‌های زیادی راهی باشگاه‌ها و مجموعه‌های ورزشی می‌شوند.
انگار تعطیل شدن درس و مدرسه جای ورزش و فعالیت‌های بدنی را برای بچه‌ها باز می‌کند. تابستان بهترین فرصت برای ورزش مسلما بچه‌ها در طول سال تحصیلی و هنگامی که درگیر درس و مدرسه هستند، فرصت کافی برای ورزش کردن ندارند یا این‌که در آن ماه‌های شلوغ، همراه با برنامه‌های درسی‌شان اصلا به این موضوع فکر نمی‌کنند.
برای همین هم با فرارسیدن تابستان، خیلی از پدر و مادر‌ها به فکر ورزش می‌افتند تا از این راه فعالیت کودکان را افزایش دهند. عده‌ای راهی باشگاه‌ها و مجموعه‌های ورزشی می‌شوند و بعضی‌ها هم به همان فعالیت‌های ساده و معمولی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا بازی‌های کودکانه بسنده می‌‌کنند.
با این حال، نباید فراموش کنیم ورزش کردن برای همه افراد، ضروری و البته مفید است. دکتر امیرحسین عابدی یکتا، متخصص پزشکی ورزشی در گفت‌وگو با جام‌جم ضمن تاکید بر این‌که ورزش کردن در هر سنی برای انسان مفید است، چنین توضیح می‌دهد: نباید فراموش کنیم ورزش کردن فعالیتی مفید است و به همین دلیل توصیه می‌شود افراد به هر شیوه‌ای که می‌توانند فعالیت‌ فیزیکی‌شان را افزایش دهند.
ورزش کردن در دوران کودکی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد و به گفته این متخصص پزشکی ورزشی، یکی از بهترین راهکارهایی است که به وسیله آن می‌توان فعالیت جسمی را در جامعه افزایش داد. هنگامی که بچه‌ها مشغول آموزش و یادگیری هستند، بهترین فرصت است که این فرهنگ را در جامعه ایجاد کنیم تا بچه‌ها بیشتر به دنبال ورزش و فعالیت فیزیکی باشند.
ورزش فقط در باشگاه‌ها؟! وقتی حرف ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی می‌شود، بیشتر افراد فکر می‌کنند حتما باید در باشگاه‌ها و مجموعه‌های ورزشی ثبت‌نام کنند تا به این هدف برسند. در صورتی که دکتر عابدی یکتا می‌گوید: افزایش فعالیت بدنی همیشه به معنای ثبت‌نام در باشگاه‌های ورزشی نیست، گرچه شرکت در این مجموعه‌ها هم یکی از راه‌های خوب ورزش کردن به حساب می‌آید.
وی با اشاره به مزایای ثبت‌نام در باشگاه‌ها، یادآور می‌شود: با ثبت نام در مجموعه‌های ورزشی، بچه‌ها معمولاً با کودکان دیگری هم آشنا می‌شوند و دوستان تازه‌ای پیدا می‌کنند. بنابراین علاوه بر ورزش کردن، بچه‌ها می‌توانند دوستی و تعامل با دیگران را نیز بیاموزند.
از طرف دیگر، این دوستی‌ها موجب خواهد شد بچه‌ها به بهانه دیدن دوستان‌شان ورزش را ادامه دهند و آن را نیمه‌کاره رها نکنند. این متخصص پزشکی ورزشی با تاکید بر این‌که ثبت‌نام در باشگاه‌ها تنها راه ورزش کردن و افزایش فعالیت فیزیکی نیست، ادامه می‌دهد: براحتی می‌توانید با بازی‌ها و تفریحات خانوادگی نیز تحرک و تمرینات بدنی بچه‌ها را افزایش دهید.
فقط کافی است کمی بیشتر برای آنها وقت بگذارید و با آنها مشغول بازی شوید. وی می‌افزاید: نباید فراموش کنیم ورزش و انجام دادن حرکات تمرینی برای همه افراد، همه جا و در همه وقت لازم است و موجب حفظ سلامت‌شان می‌شود. چطور بهترین را انتخاب کنیم؟ وقتی حرف ورزش بچه‌ها می‌شود، اغلب پدر و مادرها به فکر انتخاب بهترین ورزش می‌افتند؛ ورزشی که به رشد بهتر کودک کمک کند، با سطح انرژی او هماهنگ باشد و خلاصه این‌که در آینده به کارش بیاید.
والدین به همه این‌ها فکر می‌کنند، ولی علاقه کودک را نادیده می‌گیرند. در صورتی که دکتر عابدی یکتا براین باور است که ورزش مناسب برای کودکان باید با توجه به علایق آنها انتخاب ‌شود. بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر بچه‌ها را به کلاس والیبال یا بسکتبال بفرستند بهتر است و باعث می‌شود قدشان بلندتر شود و در مقابل، از نظر آنها ورزش‌هایی مثل فوتبال قد را کوتاه می‌کند.
اما واقعاً چنین باورهایی درست است یا نه؟ این متخصص پزشکی ورزشی در پاسخ به این سوال می‌گوید: باورهای زیادی در مورد ورزش‌های مختلف وجود دارد مثل این‌که اغلب تصور می‌شود ورزش‌هایی مثل والیبال قد بچه‌ها را بلندتر می‌کند یا این‌که فکر می‌کنند ورزش‌های آبی مانند شنا هیچ ضرری ندارد و نمی‌تواند آسیبی وارد کند.
در حالی که اکثر این تفکرات اشتباه است و واقعیت ندارد. به گفته وی، اگر می‌خواهیم کودک را به سمت ورزشی خاص سوق بدهیم، هدف‌مان این است که سلامت او حفظ شود یا این‌که در یک رشته ورزشی خاص آموزش‌های لازم را کسب کند و حرفه‌ای شود، اما نباید این نکته را فراموش کنیم که در کودکان کوچک‌تر از هشت سال هنوز هماهنگی عصب و عضله وجود ندارد که بچه‌ها بتوانند تکنیک‌های لازم را کسب کنند.
بنابراین در این سنین، کودک همچنان به ورزش مانند یک بازی سرگرم‌کننده نگاه می‌کند. پس اگر ورزش برای او سخت باشد یا تفریحی نباشد، ممکن است کودک خیلی راحت آن را ادامه ندهد و از ورزش دلزده شود. پس ورزش‌ها با هم هیچ تفاوتی ندارد و آنطور که دکتر عابدی یکتا می‌گوید ورزش مناسب در دوران کودکی فقط باید سرگرم‌کننده و تفریحی باشد تا بچه‌ها را به ورزش علاقه‌مند کند.
بنابراین پدر و مادری که می‌خواهند فرزندشان را برای رده‌های قهرمانی و باشگاهی آماده کنند، این کار را باید در سنین بالاتر انجام دهند و در سنین زیر هشت سال، ورزش فقط باید با هدف حفظ آمادگی جسمانی و افزایش فعالیت بدنی انجام شود. هر ورزشی می‌تواند آسیب‌زننده باشد البته در صورتی که اشتباه انجام شود و می‌تواند مفید باشد چنانچه به درستی مشغول انجام آن شویم.
وی ضمن بیان این مطلب، توضیح می‌دهد: تمام ورزش‌ها اگر به طور صحیح و با شدت مناسب انجام شود، می‌تواند برای افزایش رشد و بخصوص افزایش قد بچه‌ها مفید باشد و تفاوتی در نوع ورزش وجود ندارد. این پزشک متخصص می‌افزاید: این‌که قد یک فرد تا چه حد بلند می‌شود به مسائل ژنتیکی مربوط است و ورزش فقط می‌تواند او را به حداکثری که می‌تواند در ژنتیک تعریف شود، برساند.
البته به شرطی که با تغذیه صحیح و مناسب هم همراه باشد. به عبارت دیگر، ورزش کردن باعث کوتاه یا بلند شدن قد نمی‌شود و فقط توانمندی و تکنیک فرد و قد او موجب خواهدشد در ورزشی خاص موفق‌تر عمل کند. دکتر عابدی یکتا درباره ورزش‌هایی که بهتر است در سنین کودکی انجام نشود، می‌گوید: انجام ورزش‌های برخوردی را در سنین پایین خیلی صلاح نمی‌دانیم چون احتمال صدمات در آن زیاد است.
البته مثلا می‌توانیم بچه‌ها را در کلاس مبتدی کاراته ثبت‌نام کنیم تا از آمادگی جسمانی لازم برخوردار شوند و تمرینات لازم برای سلامت جسمانی را انجام دهند. وی به والدین توصیه می‌کند همراه بچه‌ها مشغول ورزش و فعالیت شوند و به جای پرداخت کردن هزینه زیاد برای ثبت‌نام در باشگاه‌ها، وقت بیشتری برای آنها بگذارند.
بچه‌ها از پدر و مادرشان الگو می‌گیرند و اگر ببینند آنها هم ورزش می‌کنند، بیشتر برای انجام فعالیت‌های بدنی ترغیب خواهند شد. از طرف دیگر، این کار به نفع والدین هم خواهد بود، هم سلامت‌شان را حفظ می‌کند و هم موجب می‌شود اعضای خانواده ساعات بیشتری را کنار یکدیگر سپری کنند.
تابستان فرصت مناسبی برای ورزش است، اما نباید ورزش را فقط به این زمان محدود کنیم. بلکه همه افراد باید همیشه و همه‌جا مشغول ورزش شوند و فعالیت بدنی را کنار نگذارند.   منبع: جام جم آنلاین

کد خبر: 1206137  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

با دستاورد جدید علم، چاقی را فراموش کنید بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

با دستاورد جدید علم، چاقی را فراموش کنید به گزارش بهداشت نیوز: به‌واسطه نرخ نگران‌کننده افزایش چاقی و بیماری‌های وابسته به آن در کشورمان، برگزاری سمینارهای تخصصی ازجمله راه‌حل‌های تاثیرگذار جهت تحلیل روش‌های قابل‌استفاده برای درمان چاقی و هماهنگی متخصصین داخلی است. در این راستا پنجشنبه مورخ ۴ مرداد ۱۳۹۷ نشستی...

بیانیه نشست رهبران سیاسی عراق برای تشکیل فراکسیون اکثریت العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - عراق ساعاتی پس از تایید نتایج انتخابات اردیبهشت‌ماه عراق در دادگاه فدرال، این کشور یک گام دیگر به تشکیل دولت جدید نزدیک‌تر شد. رسانه‌های عراقی پیش این گزارش داده بودند «مقتدی الصدر»، «حیدر العبادی»، «عمار الحکیم» و نمایندگان...

بیماری‌های چشمی که با آلزایمر ارتباط دارند همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

بیماری‌های چشمی که با آلزایمر ارتباط دارند بیماری‌های چشمی که با آلزایمر ارتباط دارند دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:پژوهشگران آمریکایی کشف کرده‌اند که بین سه بیماری تحلیل‌برنده شبکیه چشم و بیماری آلزایمر ارتباط وجود دارد. به گزارش هلث‌دی...

هشدار درباره یک ماده آلرژی‌زا در لاک‌های ناخن همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

هشدار درباره یک ماده آلرژی‌زا در لاک‌های ناخن هشدار درباره یک ماده آلرژی‌زا در لاک‌های ناخن دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:متخصصان پوست در بریتانیا هشدار می‌دهند که ماده شیمیایی را در فراورده‌های ناخن ازجمله ژل، لاک و پولیش یافته‌اند که می‌تواند باعث واکنش آلرژی شود. ...

شبی که شجریان به دیدار انتظامی رفت + عکس بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

شبی که شجریان به دیدار انتظامی رفت + عکس  این عکس که دو تن از بزرگان موسیقی و هنر ایران را در یک قاب به تصویر می‌کشد، گویا در پشت صحنه فیلم سینمایی «مینای شهر خاموش» به ثبت رسیده است. «مینای شهر خاموش» در سال ۸۵ و در شرایط سخت شهر بم، پس از زلزله ساخته شده است و عزت‌الله انتظامی بازیگر نقش اصلی آن...

ایجاد پوشش شفاف سرامیکی ضدخش با روش PVD روی فلزات گرانبها ستاد فناوری نانو  ۲ ساعت پیش

مرکز صنعتی سازی نانو فناوری کاربردی (ICAN) جهت توسعه‌ی همکاری‌های فناورانه، توسعه‌ی کاربردها و محصولات مبتنی بر نیاز صنعت،  فراخوانی برای طرح‌های نوآورانه در زمینه «ایجاد پوشش شفاف سرامیکی ضدخش با روش PVD روی فلزات گرانبها»‌ اعلام کرده‌است.هدف از این فراخوان معرفی پوشش شفاف ضدخش اعمال شده با یکی از روش‌های...

هرلرزشی پارکینسون نیست بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

هرلرزشی پارکینسون نیست به گزارش بهداشت نیوز، پارکینسون همان لرزش در وضعیت استراحت است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری بوده اما در جوانان هم دیده می‌شود.این بیماری براثر از بین رفتن سلول‌های ترشح کننده ماده‌ای به نام دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی است رخ می‌دهد. دکترمحمد روحانی روز سه شنبه افزود: لرزش درحالت...

اولین قدم برای رسیدن به کمال معنوی بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

اولین قدم برای رسیدن به کمال معنوی به گزارش بهداشت نیوز، حجت‌الاسلام حمیدرضا نباتی، مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه ناحیه شهرستان لردگان  به چند نکته پیرامون آفات زبان اشاره کرد و گفت: بزرگان ما ضعیف‌ترین آفت زبان را سخن مباح یا حرف مباح دانسته و آن را جزء آفات زبان محسوب کرده‌اند. مسئول نمایندگی ولی‌فقیه...

نرمی کشکک زانو بیماری شایع دختران جوان بهداشت نیوز  ۵ ساعت پیش

نرمی کشکک زانو بیماری شایع دختران جوان به گزارش بهداشت نیوز، مسعود رفیعایی  اظهار کرد: نرمی کشکک زانو یا بیماری "کندرومالاسی" در اثر ضربه به مفصل، فشار بیش از حد به مفصل یا به زانو و استخوان کشکک ایجاد می‌شود، البته برخی ریسک فاکتورهای دیگر مانند ضعف عضلات اطراف زانو نیز منجر به تشدید نرمی کشکک زانو می‌شود. وی با...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده