تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: شنبه،۳۰ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۵:۴۸
استقبال از کالاهای تولیدی قم در کشورهای اسلامی
به گزارش بامداد شنبه ایرنا، مذهب یکی از عوامل مهمی است که در مولفه های مختلف اقتصادی تاثیر می گذارد و می تواند موجب گرایش مردم به استفاده از یک کالا و یا استفاده نکردن از آن شود؛ نمونه روشن این مطلب را می توان در اعلام حلال و یا حرام بودن برخی کالاها از سوی شریعت، مشاهده کرد. رعایت انصاف در فرآیند تولید و توزیع کالا، یکی دیگر از مولفه هایی است که گرایش های مذهبی می تواند در آن تاثیر به سزایی داشته باشد.
استان قم از گذشته های دور به عنوان مهد دینداری و پایگاه مذهب تشیع شناخته شده است و به همین دلیل مسلمانان جهان، نگاه خاصی به این شهر و آنچه با نام آن معرفی می شود، دارند. بنابرآنچه گفته شد، مسلمانان جهان به کالای تولید شده در استان قم با چشم دیگری نگاه می کنند و از آن انتظار بالاترین حد کیفیت را دارند.
گرایش مسلمانان به استفاده از کالاهای تولیدی قم، نشان می دهد، مذهب خود می تواند به عنوان یک نماد مهم تجاری در اعتماد سازی میان عرضه کنندگان و مصرف کنندگان کالا در بازارهای بین المللی، نقش ایفا کند. بنابراین فعالان اقتصادی استان با شناخت این ظرفیت و تلاش برای پویایی هرچه بیشتر آن، نباید اجازه دهند برخی سواستفاده ها، کالای تولید شده در قم را در چشم مشتریان بین المللی، بی اعتبار سازد که این مطلب آسیب جدی به هویت کالای ایرانی در بازارهای جهانی، وارد می کند.
در همین رابطه معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم، گفت: تجربه برگزاری نمایشگاه های بین المللی نشان داده است، کالاهای تولیدی قم به دلیل موقعیت مذهبی این شهر مورد استقبال مسلمانان جهان قرار می گیرد که باید از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کرد. یونس عالی پور افزود: کالاهای تولید شده در واحدهای صنعتی قم در نگاه مصرف کنندگان مسلمان به عنوان نماد شناخته می شود، بنابراین کیفیت این کالاها باید در بالاترین سطح ممکن باشد.
وی بیان کرد: کاسب، بازاری و فعال اقتصادی که در قم فعالیت می کند باید خود ناظر کیفیت اجناسی که تولید و عرضه می کند باشد، چراکه این شهر، متعلق به اهل بیت (ع) است و مسلمانان با دید معنوی به آن نگاه می کنند و توقع ارائه جنس نامرغوب از فروشندگان این شهر را ندارند. وی ادامه داد: یکی از بهترین راهکارها برای افزایش اعتماد مشتریان جهانی به کالاهای تولید شده در قم، اجرای فرآیند کامل تولید این محصولات در نمایشگاه های بین المللی و مقابل دیدگان مشتریان است.
عالی پور گفت: برای حضور موفق کالاهای استان در بازارهای بین المللی باید ذائقه مردم منطقه هدف را به خوبی بشناسیم و در این زمینه کشورهای اسلامی به دلیل علایق مشترک دینی، موقعیت ممتازی برای عرضه محصولات تولیدی قم دارند. وی بیان کرد: برگزاری جلسات هم اندیشی میان فعالان اقتصادی استان، قبل از حضور در نمایشگاه های بین المللی فرصت تبادل نظر و ارائه راهکارهای فروش بهتر را فراهم می آورد و در همین راستا تمهیدات لازم برای افزایش سطح ارتباط تجار و تولیدکنندگان بایکدیگر اندیشیده شده است.
وی ادامه داد: استفاده عملی از ظرفیت دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی تحصیل کرده در قم برای شناخت بازار کشورهای هدف و ارائه راهکارهای حضور موفق کالاهای استان در آن، از جمله برنامه هایی است که قبل از برپایی نمایشگاه بین المللی دنبال می شود. عالی پور همچنین با اشاره به لزوم برگزاری برنامه های جانبی در محیط نمایشگاه ها، بیان کرد: نمایشگاه های اقتصادی معرفی محصولات تولیدی قم باید فرصت انجام فعالیت های فرهنگی را نیز فراهم کند و در این زمینه هنرمندان قمی از توانایی های خوبی برای حضور در نمایشگاه بین المللی و اجرای برنامه های فرهنگی متنوع برخوردار هستند.
** قم در بازار کشورهای اسلامی حضور جدی دارد مدیرکل گمرکات استان قم نیز در رابطه با وضعیت صادارت کالاهای ساخت قم به بازارهای جهانی، گفت: درسالجاری شاهد حضور جدی قم در بازارهای کشورهای اسلامی از جمله عراق، افغانستان، پاکستان و عمان هستیم. محمد خلیلی افزود: طی ماه های فروردین و اردیبهشت سال جاری، انواع کالاهای تولید شده در قم به ارزش 34 میلیون دلار به کشورهای هدف، صادر شد که این میزان به نسبت مدت مشابه سال قبل، 29 درصد رشد داشته است.
وی بیان کرد: همچنین در این مدت میزان اظهار نامه های گمرکی استان با ثبت 711 فقره، نسبت به سال قبل، 12 درصد رشد داشته که بیانگر توسعه فعالیت های صادراتی استان به کشورهای اسلامی است. وی ادامه داد: همچنین برای آسان شدن فرآیند جابه جایی کالاهای ساخت قم در گمرکات، میزان متوسط توقف خودروهای حمل کالا در گمرکات استان به سه و نیم ساعت رسیده است و برای بیش از 70 درصد کالاها، بررسی ها از طریق اظهار نامه متقاضی و بدون مراجعه به گمرکات انجام می گیرد.
خلیلی گفت: از هر 100 خودرو متقاضی انجام فرآیند نقل و انتقال کالا در گمرکات، به طور میانگین تنها 25 خودرو جهت بررسی های قانونی به گمرکات استان وارد می شود و بقیه خودروها به منظور تسریع در فرآیند صادارت کالاهای داخلی به مرزهای خروجی راهنمایی می شود. ** صادرات استان 20 درصد افزایش می یابد همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم پیرامون این موضوع گفت: میزان صادرات دوماهه سال جاری نسبت به سال قبل، هم از نظر حجم و هم از نظر ارزش مالی رشد دارد و بر اساس هدفگذاری های صورت گرفته میزان صادارت استان باید 20 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته باشد.
محمود سیجانی، افزود: میزان صادرات قم در سال گذشته تنها از طریق گمرکات استان 210 میلیون دلار بوده است که این رقم با احتساب کالاهایی که در قم تولید اما از گمرکات سایر استان های کشور، صادر شدند و یا حجم صادرات آنها در سامانه های گمرکی به ثبت نرسیده است در حدود 400 میلیون دلار برآورد می شود. وی همچنین با اشاره به کمک های دولت برای ایجاد نمایشگاه های کالای ایرانی در بازار کشورهای اسلامی و هدف صادراتی گفت: برای این منظور در زمینه ساخت نمایشگاه 50 درصد و در زمینه برگزاری نمایشگاه های صادراتی در این کشورها 30 درصد کل هزینه ها از سوی حمایت های دولتی تامین می شود.
وی بیان کرد: مشوق های درنظر گرفته شده برای توسعه صادرات کالاهای تولید شده تنها در این زمینه هزینه خواهد شد و صادرکنندگان می توانند از جوایز و مشوق های صادراتی درنظر گرفته شده برای حضور جدی در بازار کشورهای اسلامی استفاده کنند. سیجانی بیان کرد: کشورهای اسلامی همچون عراق، افغانستان، امارات، پاکستان، ترکیه و ازبکستان عمده کشورهای هدف صادراتی کالای های تولید شده در استان قم هستند.
2 هزار و 394 واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در استان قم وجود دارد که از این تعداد 2 هزار و 256 واحد مربوط به صنایع کوچک، 75 واحد مربوط به صنایع متوسط و 63 واحد مربوط به صنایع بزرگ است؛ همچنین بیش از 53 هزار تن در واحدهای صنعتی استان فعالیت می کنند. قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.
C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است. شبد**7405/ 6133/1379

کد خبر: 1206342  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

کنایه سنگین رقیب لاریجانی به هاشمی رفسنجانی/عکس نامه  ۳۰ دقیقه پیش

var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain']...

شعار ناپسند علیه روحانی در مراسم روحانیون قم!+عکس نامه  ۳۰ دقیقه پیش

var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain']...

دولت اجازه رکود در چرخه سازندگی کشور را نمی دهد ایرنا  ۵۱ دقیقه پیش

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا، عباس آخوندی در نشست شورای اداری شهرستان دامغان در سالن اجتماعات آموزش و پرورش این شهرستان، افزود: حفظ حیات و جلوگیری از راکد شدن فعالیت کارگاه های عمرانی هدف اصلی دولت تدبیر و امید در شرایط کنونی است. وی یادآورشد: زنده نگهداشتن کارگاه های عمرانی از موارد مورد تاکید دولت تدبیر...

ایجاد اشتغال پایدار با تحقق اقتصاد مقاومتی امکان پذیر است ایرنا  ۵۱ دقیقه پیش

به گزارش عصر پنجشنبه روابط عمومی فرمانداری تفت، محمد محامدی در نشست اقتصاد مقاومتی شهرستان که با حضور نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی،جمعی از مسئولان و کارآفرینان ستاد اقتصاد مقاومتی برگزار شد، این مطلب را بیان کرد.وی با اشاره به ‌ضرورت حرکت جامعه به سمت کارآفرینی، یادآور شد: توجه به تولیدات...

پیام تسلیت روحانی به رئیس جمهور ایتالیا خبرگزاری فارس  ۵۸ دقیقه پیش

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در پی کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم شهر جنوا در حادثه ریزش پل هوایی، ضمن ابراز تسلیت، از طرف دولت و ملت ایران مراتب همدردی خود را به رئیس جمهور ایتالیا، دولت و مردم این کشور به ویژه خانواده قربانیان...

روزنامه آلمانی: تحریم های آمریکا علیه ایران بی‌فایده است جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، روزنامه آلمانی هندلسبات با انتشار مقاله‌ای نوشت: آمریکا طی اولین سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ، تحریم هایی علیه بیش از 700 نفر از افراد و سازمان ها و شرکت های دولتی اعمال کرد و در نتیجه این تدابیر کشور هایی همچون روسیه، ونزوئلا و ایران از دسترسی به بازار و سرمایه های امریکایی...

ایران مراتب اعتراض خود را به گرجستان اعلام کرد خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

ایران مراتب اعتراض خود را به گرجستان اعلام کرد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درخصوص اخبار منتشره از هتک حجاب چند مسافر ایرانی هنگام چک امنیتی مسافران پرواز تفلیس به اصفهان، اظهار داشت: با گزارش دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان و پس از حصول اطمینان...

روحانی به رئیس جمهوری ایتالیا تسلیت گفت خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

روحانی به رئیس جمهوری ایتالیا تسلیت گفت به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، در متن پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به سرجو ماتتارللا همتای ایتالیایی خود آمده است: خبر ریزش پل هوایی در شهر جنوا که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم شد، سبب تاثر و تالم عمیق اینجانب گردید. ضمن ابراز تسلیت از طرف دولت و ملت...

قرایی به زادگاهش پشت نخواهد کرد! ایرنا  ۲ ساعت پیش

این فعال حوزه مطبوعات استان کرمان مطلب خود را چنین آغاز کرده است: صبح امروز یکی از رسانه ها مطلبی را روی خروجی خود قرار داد و در آن مطلب عنوان کرده بود، 'علی قرایی که در نخستین دیدار از پیروزی مس کرمان اشک شوق ریخته چگونه می خواهد عدالت، انصاف و مدیریت جامع را در قامت رئیس هیات فوتبال استان کرمان...

سهم موتورسواران و عابران در تلفات رانندگی مشهد 86 درصد است ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمد مقدوری در نشست کمیسیون ایمنی، حمل و نقل و ترافیک استان افزود: بر اساس آمار راهنمایی و رانندگی به رغم کاهش 13 درصدی تلفات رانندگی طی سه ماه اول امسال در مشهد، سهم موتورسواران از این تلفات افزایش یافته است. وی اظهارداشت: دستورالعمل انضباط بخشی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده