تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: شنبه،۳۰ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۲:۲۵
سخنگوی گروه 24: ترکیه سهراب ظفر را به تاجیکستان استرداد نخواهد کرد
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «گروه 24» یکی از جریانات سیاسی فعال و مخالف تاجیکستان است که فعالیت خود را به رهبری عمرعلی قوت‌اف در سال 2012 آغاز به کار کرد. با بسته‌تر شدن تدریجی فضای سیاسی تاجیکستان برای مخالفین، این گروه نیز وادار به ترک کشور شده و هم‌اکنون فعالان و رهبران آن در کشورهایی نظیر ترکیه، روسیه و اروپا به سر می‌برند.
با قتل مشکوک عمرعلی قوت‌اف، رهبر این گروه در 6 مارس سال 2015، رهبری این گروه برای مدت کوتاهی به شرف‌الدین گدایف و در نهایت سهراب ظفر رسید. پیگیری‌ها و اقدامات دولت تاجیکستان برای تحت تعقیب قرار دادن مخالفین، دامان گروه سیاسی 24 را نیز گرفته و 4 ماه است که رهبر این گروه، سهراب ظفر در ترکیه بازداشت شده است.
اخیراً رسانه‌های تاجیک و برخی فعالین حقوق بشری ادعا کرده‌اند که پس از رایزنی‌های دولت تاجیکستان، ترکیه در حال آمادگی برای استرداد رهبر گروه 24 به تاجیکستان است. مهم‌ترین علت این مساله انتقال سهراب ظفر به بازداشتگاه اداره مهاجرت ترکیه است که مجرمین معمولاً پیش از استرداد به این محل منتقل می‌شوند.
در همین راستا، گفت‌وگویی با سعیدعلی عاشوراف، سخنگوی گروه 24 ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.تسنیم: حدوداً 4 ماه است که سهراب ظفر در بازداشت به سر می‌برد. طی این چهار ماه وضعیت اعضا و فعالیت‌های گروه 24 در غیاب وی چگونه بوده است؟  عاشوراف: بله، رهبری گروه 24 از تاریخ از مارس 2018 به درخواست مقامات تاجیکستان در ترکیه دستگیر شده و در بازداشتگاه نگهداری می‌شود.
در حال حاضر تحقیقات پرونده و اتهاماتی که نسبت به او وارد شده است، ادامه دارد.این واقعه بر روحیه‌ اعضا و طرفداران این حرکت سیاسی تاثیر خود را می‌گذارد، اما باید در نظر داشت که هدف دولت (تاجیکستان) در این راه توقف کامل حرکت سیاسی گروه 24 بود، که بدون شک چنین نشد و بالعکس، ما شاهد آن بودیم که فعالیت بیشتر شد و توسعه پیدا کرد.
نکته دیگر این است که تا این لحظه سهراب ظفر مدام با مسئولین و اعضای شورا در تماس است و در اداره گروه سهیم است.جنبه دیگر مساله این است که بازداشت سهراب ظفر باعث شد که مسائل مربوط به نقض حقوق بشر در تاجیکستان در سطح جهانی آشکارتر شده و بررسی شود. شکار مخالفین و عدم تحمل دگراندیشان، یکی از چهره‌های رژیم تاجیکستان است.
بازداشت این شخص (سهراب ظفر) آشکار کرد حکومتی که ادعای دموکراسی دارد، تحمل کوچک‌ترین انتقاد را نداشته و آماده است با هر قیمتی رقیب خود را از میان بردارد.  تسنیم: طی این مدتی که سهراب ظفر بازداشت شده، آیا اقداماتی از سوی سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری برای آزادی وی از بازداشت صورت گرفته است؟عاشوراف: در این زمینه می‌توان گفت که بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی در حوزه حقوق بشر نظیر دیدبان حقوق بشر، کمیته هلسینکی نروژ، نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد و عده‌ای از حقوق‌دانان سهم خود را گذاشته‌اند، ولی فکر می‌کنم این کافی نیست و برای رهایی سهراب ظفر باید تلاش بیشتری کرد.
تسنیم: هم‌زمان با سهراب ظفر، نسیم شریف‌اف هم بازداشت شده بود، اما چندی پیش شاهد آن بودیم که وی آزاد شد. علت آزادی شریف‌اف و عدم آزادی سهراب ظفر چیست؟عاشوراف: بله، خوشبختانه برادر نسیم‌جان شریف‌اف روز 2018/5/29 تبرئه و آزاد شد. علت طولانی شدن پرونده سهراب ظفر در آن است که اتهاماتی که به او زده‌اند، بیشتر از شریف‌اف است.
به عنوان مثال، یکی از اتهاماتی که به سهراب ظفر نسبت می‌دهند، این است که وی خطری برای امنیت جامعه ترکیه است. در حالی که خطر ما تنها برای یک خانواده است و آن‌هم حکومت خانوادگی تاجیکستان است. اتهام دیگر این است که او رهبر یک سازمان تروریستی است. در حالی که حرکت سیاسی «گروه 24» نه در تاجیکستان به چنین عنوانی شناخته می‌شود و نه کشور ترکیه این را قبول دارد.
ناگفته نماند که این اولین دستگیری و بازداشت سهراب ظفر در ترکیه نیست، بلکه بار سوم وی است.هر بار هم بی‌گناهی او را دادگاه تصدیق کرده است. مقامات تاجیکستان پیش از این دو بار ناکام مانده‌اند و اکنون با درس گرفتن از تجربیات گذشته، با سنگین‌تر کردن اتهامات، می‌خواهند مقامات ترکیه را فریب بدهند.
البته فکر نمی‌کنم مقامات ترکیه در این حد ساده باشند که فریب این تهمت‌های بی‌اساس را بخورند.تسنیم: گفته می‌شود که مقامات ترکیه برای استرداد سهراب ظفر و چند تن از دیگر تاجیکان آماده می‌شوند و وی را به بازداشتگاه اداره مهاجرت منتقل کرده‌اند. آیا این موضوع صحت دارد؟ جزئیات بیشتری در این زمینه اگر وجود دارد بگویید.
عاشوراف: بله، انتقال سهراب ظفر حقیقت دارد، ولی این برای امنیت او صورت گرفته است. شکی نیست که دولت تاجیکستان تمام سعی و کوشش خود را برای تحویل و استرداد وی، صورت می‌دهد. چرا که اصل ماجرا هم از آ‌ن‌ها آغاز شده است و تا آخر تلاش خواهند کرد، اما مطمئن هستم که تلاش‌هایشان بی فایده خواهد ماند.
تسنیم: اگر چنین است پس علت تداوم بازداشت سهراب ظفر برای 4 ماه چه بوده؟ آیا صرفا فشارهای دولت تاجیکستان باعث این موضوع شده یا عوامل دیگری هم موثر است؟عاشوراف: همان طور که پیش‌تر ذکر شد، علت بازداشت سهراب ظفر از جانب دولت ترکیه درخواست‌های فراوان دولت تاجیکستان و وارد آوردن اتهاماتی نسبت به او می‌باشد.
این یک روند معمولی در نظام قضایی هر کشوری است. هرگاه نسبت به کسی اتهامی روانه شود، او از سوی دادگاه می‌بایست مشکلات را حل کند. علت در ترکیه باقی ماندن سهراب ظفر و نمایندگان ما، این اعتماد به آن و عدالت رهبریت آنکارا می‌باشد. برادر سهراب ظفر، بارها بیان کرده بود که «علت انتخاب ترکیه برای زندگی و مبارزه‌اش، پایداری عدالت در این کشور است».
از فشار اینجا ذکر کرده‌اید، خدمت شما عرض کنم که دولت تاجیکستان از چنین قدرتی برخوردار نیست. واقعاً هنوز دولت امامعلی رحمان توانایی اعمال فشار به کشوری مانند سومالی را هم ندارد، چه برسد به کشور قدرتمندی چون ترکیه، ولی به هر حال طبیعت مبارزه همین است. سختی‌ و  زندان دارد. در نهایت چه به پیروزی ختم شود و چه شهادت، در هر دو صورت ما پیروزیم.
تسنیم: در صورت استرداد وی به تاجیکستان، برنامه گروه 24 برای آینده چه خواهد بود؟ آیا باز هم اعضای فعال در ترکیه خواهند ماند؟عاشوراف: از منظر تجربه و عدالت در تاریخ فعالیت گروه 24 در ترکیه می‌توانم بگویم که مقامات ترکیه این تصمیم را نخواهند گرفت. از سوی دیگر هم برای حرکت سیاسی «گروه 24» استرداد و ربودن فعالان او نظیر مقصود ابراهیم‌اف و احسان آدینه‌اف و حتی به شهادت رساندن رهبری آن، عمرعلی قوت‌اف، موضوعات تازه‌ای نیستند.
چنین اتفاقاتی را ما پیش‌تر از سر گذرانده‌ایم، اما با وجود ضربه‌های شدید، مشکلات را تحمل کرده و این حرکت ادامه یافته است. به هرحال هر کس خیال کند با زندانی کردن یا کشتن افراد می‌تواند جلوی تغییر و انقلاب را گرفت، سخت در اشتباه است. تاجیکستان فرزندان زیادی دارد که این راه‌ را ادامه خواهند داد.
انتهای پیام/

کد خبر: 1206758  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای بين‌الملل

شلیک 2 موشک «زلزال 2» به جنوب عربستان سعودی العالم فارسی  ۲۵ دقیقه پیش

العالم-یمن ارتش یمن از شلیک دو فروند موشک بالستیک به مناطق جنوب عربستان سعودی خبر داد. شبکه المسیره یمن شامگاه سه‌شنبه به نقل از یگان موشک وابسته به ارتش این کشور گزارش داد که دو فروند موشک شلیک شده از نوع «زلزال ۲» بوده و به محل تجمع نظامیان سعودی در منطقه «جیزان»...

تاکید آمریکا و کره جنوبی بر غیر اتمی شدن کره شمالی العالم فارسی  ۲۵ دقیقه پیش

العالم-آمریکا «مایکل پمپئو» و «کانگ کیونگ ها» به صورت تلفنی درباره تلاش های مرتبط با عاری سازی کره شمالی از سلاح اتمی گفت و گو کردند. آنها همچنین بر لزوم حفظ فشار تا زمان دستیابی به عاری سازی کره شمالی از سلاح اتمی که کامل و تایید شدنی باشد به عنوان بخشی...

جزیره «جِجو» پناهجویان یمنی را پس می‌زند شبکه ایران  ۲۶ دقیقه پیش

ایران آنلاین /آنها که حتی قبل از آنکه عربستان سعودی و دوستانش بی‌رحمانه دست به قتل‌عامشان بزنند هم زندگی آسانی نداشتند زیرا در فقیرترین کشور عربی جهان به دنیا آمده و بزرگ شده بودند. دلشان خوش بود با فرار از جنگ بی‌سرانجام و پناه آوردن به یک کشور آرام و باثبات می‌توانند نفس راحتی...

رسوایی تازه برای کلیسای کاتولیک؛ انتشار فهرست صدها کشیش متهم به جرایم جنسی خبرگزاری فارس  ۴۳ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دیوان عالی «پنسیلوانیا» آمریکا روز سه‌شنبه گزارشی مفصل از موارد آزار جنسی در کلیسای کاتولیک منتشر کرد که شامل فهرستی از بیش از ۳۰۰ کشیش متهم و جزئیات تلاش‌های «سازمان‌یافته» رهبران کلیسا برای لاپوشانی این اتفاقات در هفتاد سال گذشته، است. به نوشته روزنامه «واشنگتن‌پست»،...

برگزاری نشست مشترک روسیه و ترکیه با دو کشور اروپایی آنا  ۴۵ دقیقه پیش

وزیران امور خارجه روسیه و ترکیه در دیداری اوضاع جاری در ادلب سوریه را بررسی و درباره فراهم کردن مقدمات برگزاری نشست مشترک روسیه- آلمان-ترکیه-فرانسه در آغاز ماه آتی میلادی گفتگو کردند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از وب‌سایت...

پشت پرده کاهش اختصاص بودجه آمریکا به پناهندگان فلسطینی آنا  ۴۵ دقیقه پیش

کنگره آمریکا طرح کاهش کمک‌های مالی آمریکا به نهادهای امدادرسانی و تأمین تسهیلات و کمک‌های انسانی به پناهندگان فلسطینی را موردبررسی قرار می‌دهد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از فارن پالسی، بخشی از کمک‌های مالی آمریکا...

سی‌ان‌ان: بر تحریم‌های آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره حساب باز نکنید تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،‌ پایگاه اینترنتی شبکه خبری سی‌ان‌ان مقاله ای با این عنوان منتشر کرد: چرا تحریم ها علیه ایران سبب نخواهد شد که آمریکا امن تر شود.در این مقاله آمده است: برای مجبور کردن ایران در نشستن در میز معامله با دونالد ترامپ حساب باز نکنید. بیل کلینتون 20 سال...

وقتی نماینده سازمان ملل برای دانش آموزان مجروح یمنی گریه کرد+تصاویر تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المسیره، "لیز گراندی" هماهنگ کننده کمکهای بشر دوستانه سازمان ملل که به یمن سفر کرده است با دیدن دانش آموزان مجروح یمنی که در حمله اخیر عربستان به ضحیان در صعده مجروح شدند، گریست.وی طی سخنانی در این سفر گفت: این برای سازمان...

قولی که العبادی به اردوغان داد آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز سه شنبه و در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی با حیدر العبادی نخست وزیر عراق در مجتمع ریاست جمهوری این کشور در آنکارا اعلام کرد: سرنوشت ترکیه و عراق از هم جدا نیست. امنیت، رفاه و ثبات عراق، به منزله امنیت، رفاه و ثبات ترکیه نیز هست.رئیس...

نوسان نبض داعش شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /اگر روزی غول و ضحاک در افسانه‌ها گاه به گاه خیال انسان‌ها را مشوش می‌کردند، تروریسم طی سال‌های اخیر بخوبی نشان داد که ضحاکان می‌توانند زیر پوست انسان‌ها نمود پیدا کنند و لکه‌ای سیاه و غیرقابل کتمان بر لوح انسانیت بنشانند. حالا پس از سال‌ها جنگیدن...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده